Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
A po ju pëlqen Forumi
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Rregullat e Agjerimit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16847
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Rregullat e Agjerimit   Sat 28 Aug 2010, 01:19

Allahu xh.sh. ka thene: "O ju qe besuat, agjerimi u eshte bere obligim sikurse qe ishte obligim edhe i atyre qe ishin para jush, keshtu qe te beheni te devotshem.'^Bckare, 183]

* Pikesepari duhet te dime se agjerimi i Ramazanit, me konsensus te te gjithe dijetareve te bazuar ne Kur'an e Sunnet, eshte farz. Argument nga Kur'ani eshte ajeti 183 i lartpermendur i sures Bekare, ndersa nga Sunneti eshte hadithi: "Islami ngritet mbi pese shtylla... (nje prej tyre eshte) ag]erimi i muajit te Ramazanit." [Buhariu]

Ky farz (agjerimi), nje ibadet trupor e shpirteror me dobi te shumefishta ne kete dhe ne boten tjeter, eshte obliguar ne vitin e dyte te hixhretit, sipas te cilit del se Pejgamberi sal Allahu ve selem ka agjeruar nente ramazana.

* Natyra e agjerimit eshte te shmangurit, te permbajturit, te privuarit dhe largimi (qe eshte edhe kuptimi i tij gjuhesor), kurse ne botekuptimin fetar islam eshte: Privimi i te rriturit musliman, me qellim adhurimi dhe perkushtimi ndaj Zotit, prej ydo ushqimi, pirje, marredhenie intime dhe ejakulimi me qellim si dhe prej ?do ndalese tjeter, qe nga agimi deri ne perendimin e diellit per <;do musliman qe nuk e pengon di?ka e percaktuar.

* Agjerimi i Ramazanit eshte detyre e obligueshme per 9do musliman (mashkull dhe femer), ne moshe te rritur, vendas (jo udhetar), i shendoshe (fizikisht e psikikisht) dhe ata qe jane liruar nga pengesat si menstruacionet etj. Mosha e pubertetit arrihet me ndonjeren prej ketyre tre gjerave: pjekuria seksuale, shfaqja e qimeve dhe plotesimi i moshes 15 vjegare te meshkujt, ndersa te femrat kur u fillon cikli menstrual, ajo obligohet me agjerim, ndonese eshte me pak se 10 vje?.

* Prej obligimeve me te cilat ngarkohet agjeruesi eshte namazi, i cili eshte me i rendesishmi pas shehadetit dhe te cilin duhet gjithmone ta kryeje rregullisht ne xhami dhe ne shtepi.

* Te fillohet si dhe te nderpritet agjerimi i Ramazanit kur te behet hena e re, Pejgamberi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16847
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Re: Rregullat e Agjerimit   Sat 28 Aug 2010, 01:19

salAllahu ve selem ka thene: "Fillojeni agjerimin kur ta shihni henen e re (te ramazanit) si dhe nderprene agjerimin kur ta shihni henen e re (te shewality [Buhariu dhe Muslimi],

* Largimi nga veprimet dhe shprehjet e injorances, te cilat i ka ndaluar Allahu dhe i Derguari i Tij. Pejgamberi salAllahu ve selem thote: "Allahu i Madheruar nuk ka nevoje per dike qe le ushqimin e pirjen e tij e nuk le fjalet e keqija (shprehjet e injorances dhe genjeshtfht) [Buhariu]. Pejgapiberi salAllahu ve selem thote: "Shume agjeruesve nuk u mbetet asgje nga agjerimi, veQ se uria." [Ibn Maxhe]

* Largimi nga polemikat e thata dhe ofendimet. Pejgamberi salAllahu ve selem thote: "N^se dikush te lufton ose te ofendon, thuaji: Une jam agjerues, une jam agjerues." [Tirmidhiu]

* Largimi nga gibeti, t'ia permendesh. vSllait tend ne mungese ate qe nuk e pelqen,' qofte morale, fizike apo ndonje te mete.

Allahu thote: "A mos ndonjeri prej jush deshiron te haje mishin e vellait te vet te vdekur? Ate pra e urreni! Kini frike nga ndeshkimi i Allahut!" [Huxhurate, 12]

* Largimi nga nemimja, bartja e fjaleve e shpifjeve ndermjet njerezve per te bere fesad dhe prishur pune mes tyre. Pejgamberi salAllahu ve selem thote: "Nuk do te hyje ne xhenet bartesi (shpifesi) i fjaleve." [Buhariu dhe Muslimi]

* Largimi nga mashtrimi i njerezve, qofte ne shitblerje, prodhim, qira, pune etj. Pejgamberi salAllahu ve selem thote: "Ai qe mashtron nuk eshte prej nesh" [Muslimi] ne disa transmetime: "prej meje".

* Syfyri (sehuri), ngrenia e ushqimit per parapergatitje per agjerim dhe vonimi i tij deri ne minutat e fundit te nates (para agimit). Pejgamberi salAllahu ve selem thote: "Hani syfyr, sepse ne te ka bereqet."[Buhariu dhe Muslimi] ,

* Iftari i menjehershem pasi te perendon dielli, e te mos vonohet aspak. Pejgamberi salAllahu ve selem thote: "Njerezit do te vazhdojne ne te mira perderisa shpejtojne iftarin.fBuhariu dhe
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16847
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Re: Rregullat e Agjerimit   Sat 28 Aug 2010, 01:20

Muslimi]

*Te shtrohet iftari dhe te pritet duke e lutur Allahun me ?fare din dhe deshiron derisa te behet koha e iftarit. Pejgamberi salAllahu ve selem thote: "Agjeruesi ka mundesi ne iftarin e tij te beje dua dhe te mos i refuzohet.'^Ibn Maxhe]

* Leximi i shumte i Kur'anit, dhikri, lutja, namazi, sadakaja, dhenia e ushqimit etj. gjate tere agjerimit, Pejgamberi salAllahu ve selem thote: "Tre personave nuk u refuzohet duaja... (i pari prej tyre eshte)agjeruesit derisa te beje iftar." [Ahmedi dhe Tirmidhiu]

* Prej gjerave qe lejohet te mos agjerohet jane: -Pamundesia per shkak te moshes apo te semundjes, qofte mashkull apo femer, qe nuk kane fuqi te agjerojne apo shkaktojne keqesim a

. veshtiresi te situates se tyre. Nese munden i kOmpensojne me vone, e nese jo i kompensojne me dhenien e ushqimit ditor (fidjes). -Udhetimi. Allahu ka bere lehtesim per udhetarin ne agjerim, ai mund te haje dhe t'i kompensoje aq dite sa i ka ngrene pasi te perfimdoje udhetimin. Por nese nuk i pengon ' edhe mund te agjeroje.

-Shtatzenia dhe gjidhenia. Edhe per keto dy raste , tek femrat eshte e lejuar te hane ne menyre qe te evitojne rrezikun qe mund t'u kanoset femijeve apo edhe nenave gjate shtatzenise. Keto dite kompensohen nje dite per nje dite. *Gjera qe e prishin agjerimin jane: -Agjerimi prishet vetem ne keto kushte:

1. Te kete dituri mbi gjerat qe e prishin.

2. Te jete i vetedijshem mbi prishjen (te mos jete prishja prej harreses).

-Gjerat, te cilat e prishin agjerimin, mund te jene te llojit qe dalin nga organizmi si: Marredheniet seksuale, vjellja me deshire, ardhja e menstruacioneve ose te llojit qe hyjne ne organizem, si ushqimet, pijet, pirja e duhanit, injeksionet ne vena ose ushqyese etj. -Nga gjerat qe e prishin agjerimin dhe qe jane te ngjashme me ushqimet e pijet, permendim: Ilaget, tabletat, infuzionet dhe transfuzioni i gjakut. Kurse pastrimi i plages (edhe nese rrjedh
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16847
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Re: Rregullat e Agjerimit   Sat 28 Aug 2010, 01:24

gjak), pastrimi i syve, i hundës dhe heqja e dhëmbit, nuk e prishin agjërimin.

* Ilaçet, me të cilat bëhet shpëlarja e gojës, nuk e prishin agjërimin, edhe nëse në gojë mbetet aroma dhe shija e tyre, nuk e pengojnë agjërimin.

* E nëse ha apo pi me harresë, atëherë duhet ta vazhdojë agjërimin, sepse atë e ka ushqyer Allahu i Madhëruar. Nëse sheh dikë duke ngrënë me harresë, duhet t'i tregojë atij se është agjërueshëm, duke e bazuar në ijalën e Allahut të Madhëruar: "Bashkëpunoni në të mira dhe devotshmëri." [E1 Maide, 2]

*Kush ka nevojë ta prishë agjërimin për të shpëtuar dikë nga vdekja, i lejohet ta prishë dhe ta kompensojë më vonë, siç është rasti i shpëtimit të atij që është duke u mbytur ose të fikurit e zjarrit etj.

* Kur një agjërues kryen marrëdhënie seksuale, prishet agjërimi, ka ejakuluar apo jo, ky person obligohet të bëjë tevbe, ta plotësojë këtë ditë me kompensim dhe shpagim të rreptë për të (të agjërojë dy muaj radhazi), ashtu siç thuhet në hadithin e Ebu Hurejres r.a.: Ishim të ulur pranë Pejgamberit salAlIahu ve selem kur erdhi një burrë dhe ky e pyeti: "Çfarë ke?", -ai u përgjigj: Kam bërë marrëdhënie me gruan time duke qenë agjërueshëm. Pejgamberi salAllahu ve selem i tha: "A ke mundësi të agjërosh dy muaj radhazi?" Jo! - tha ai. "A ke mundësi të ushqesh gjashtëdhjetë të varfër?" Jo - iu përgjigj ai, ..." [Buhariu]

* Puthja ose prekja e gruas nga burri i saj agjërues, nëse ai e zotëron epshin, është e lejuar, siç thuhet në hadithin e Aishes r.a., se Pejgamberi salAllahu ve selem e kishte puthur duke qenë agjërueshëm, mirëpo e kishte zotëruar veten e tij. Përndryshe ndalohet afrimi ndaj saj.

* Nëse një person zgjohet xhunub, agjërimi i tij është i plotë dhe i lejohet që ta shtyjë gusulin deri pas agimit, kjo vlen edhe për gusulin pas menstruacioneve apo lehonisë, mirëpo duhet të shpejtojë për namazin e sabahut.

* Duhet që agjëruesi të largohet nga çdo gjë që e ngacmon epshin e tij. Dalja e paraspermës (medhij) nuk e prish agjërimin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16847
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Re: Rregullat e Agjerimit   Sat 28 Aug 2010, 01:25

* Ai që ka vjellë pa dashje, nuk ka kompensim, ndërsa ai që kërkon të vjellë qëllimisht duke futur gishtin në gojë, duke shtypur barkun, duke nuhatur ndonjë aromë që i provokon vjelljen apo duke shikuar vazhdimisht në ndonjë vend ngacmues për vjellje, obligohet që ta kompensojë atë ditë. E nëse vjell pa qëllim, nga ndonjë çrregullim në organizëm, agjërimi i tij nuk është prishur.

* Është i urryer shijimi i panevojshëm i ushqimit gjatë agjërimit, ndërsa ai që ka nevojë, siç është rasti i kuzhinierit apo nënës që përgatit ushqimin për femijën, i lejohet, por të mos e përcjellë në stomak.

* Nëse agjëruesi është i plagosur ose i del gjak nga hunda dhe i shkon në fyt, ose uji apo benzina duke punuar, pa dëshirën e tij, atëherë agjërimi i tij është i saktë. Edhe nëse i depërtojnë deri në brendësi të mushkërive, pa qëllim, pluhurat, tymrat, agjërimi i tij është i saktë.

* Piija e duhanit është një nga veprimet që e prishin agjërimin dhe nuk është arsye për të justifikuar mosagjërimin, sepse mëkati nuk mund të jetë arsye.

* Zhytja në ujë nuk e prish agjërimin, gjatë agjërimit lejohet lagia e kokës me ujë për shkak të nxehtësisë. Notimi është i papëlqyeshëm gjatë agjërimit, për shkak të mundësisë së prishjes së tij-

* Nëse dikush ha, pi ose ka bërë marrëdhënie seksuale, duke menduar se ka ende kohë, e pastaj sheh se ka aguar, nuk obligohet me asgjë.


Pasi të lexoni këtë, mundësojani të tjerëve të lexoinë të njeitën.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Rregullat e Agjerimit   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Rregullat e Agjerimit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: