Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
A po ju pëlqen Forumi
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Rritja e devotshmerise ne roberi nepermjet dhikrit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16847
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Rritja e devotshmerise ne roberi nepermjet dhikrit   Sat 28 Aug 2010, 01:46

Thelbi i njeriut është robëria, ndërsa pika kulmore e robërisë
është miqësia me Krijuesin e gjithësisë, pra afrimiteti me
Allahun. Njeriu dëshiron të shpëtojë nga mëdyshja dhe
frika që e ka pushtuar në këtë botë dhe të gjejë një trajtim
të ngrohtë miqësor në botën tjetër. Kushti për të arritur
këtë është pastrimi i zemrës dhe i shpirtit me devotshmëri
dhe besim. Njeriu arrin shkallët e larta shpirtërore vetëm
duke qenë i sinqertë, i devotshëm dhe i qëndrueshëm në
frikën ndaj Allahut.1
Një nga sufitë e njohur, Jajha bin Muaz er-Razi, parashtron
cilësitë e një veliu. Sipas tij tipari dallues i veliut është
durimi, ndërsa rroba e tij është falënderimi, ndihmësi është
Kurani, dituria e tij është urtësia, virtyti i tij është tevekuli,
opinioni i tij në lidhje me jetën e kësaj bote është negativ,
mbështetja e tij është devotshmëria ndërsa miku i ngushtë
është trishtimi. Ai jeton në këtë botë si të ishte në kurbet.
Gjuha e përbashkët është dhikri, ndërsa bashkëudhëtari i
tij është Allahu.
Ja si shprehet poeti lidhur me këto:
Ushqim i shpirtit është dhikri për mikun e Allahut,
Falënderimi ndaj Zotit është mburoja e fitimit tënd,
Nëse nga të fshehtat hyjnore dëshiron të përfitosh diçka,
Mbështetu dhikrit dhe vazhdo të ecësh në rrugën e bindjes
E kështu do të gjesh dashuri.
1. Shih suren Junus, 10, 92-93

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16847
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: ZEMRA E VDEKUR - ZEMRA E GJALLË   Sat 28 Aug 2010, 01:47

Kurani thekson faktin se në aspektin shpirtëror, ndryshimi
midis një besimtari dhe jobesimtari është si ndryshimi
i të gjallit me të vdekurin. Allahu Teala, ashtu siç thekson
që jobesimtarët janë të vdekur nëpërmjet këtij ajeti uTi
nuk mnnd t'i bësh të vdekurit të dëgjojne"2, në një tjetër
ajet thekson se pejgamberëve u është shpallur një kuran
me ajete të qarta e të thjeshta "Që të gjallët të binden dhe
mohuesit të dënohen
Nga këto dy ajete kuranore kuptohet se besimtarët janë
të gjallë ndërsa jobesimtarët janë të vdekur. Besimi është
shkaku i ekzistencës së jetës ndërsa dhikri (përmendja e
Allahut) është uji i jetës që e gjallëron atë. Ajo që ndikon
negativisht në pemën e besimit, është krimbi i pavetëdijes.
Për të zhdukur helmin e pavetëdijes në qenien tonë duhet
të shfrytëzojmë dhikrin , si kundërhelm i saj. Ajo që e pastron
më së miri pasqyrën e shpirtit nga papastërtitë e kësaj
bote dhe nga helmi i pavetëdijes, është dhikri i tevhidit.
Mevlana thotë:
Shpirti është një pasqyrë që tregon Krijuesin.
Pse vallë pasqyra jote është e mjegullt dhe e paqartë?
Nëse dëshiron që pasqyra jote të jetë e shndritshme,
Dije mirë që xhelaja e saj më e mirë është dhikri i
tevhidit!4
2. Suija er Rum, 30/52.
3. Surja Jasin, 36/ 69-70.
4. Ruhu'l Bejan IV, 143.
Pavetëdija dhe pasiguria e paralizon jetën shpirtërore
të njeriut. Ajo është një sëmundje shpirtërore që dobëson
marrëdhëniet me Allahun dhe e vërtit tërësisht pas interesave
të kësaj bote. Njeriu i cili është zhytur në pavetëdije
dhe i rënë pre kësaj bote vrapon vazhdimisht pas dëshirave
dhe imagjinatave që i ofron kjo botë. Nganjëherë i shkatërron
ato dhe nganjëherë i shpërndan ato si krimbat. Nganjëherë
fluturon nëpër male si thëllënzë e nganjëherë sillet
si drenushë nëpër lëndina. Nuk është në dijeni se bota në
të cilën sillet e vërtitet e në kurthin e së cilës ka rënë është
thjesht një vend loje dhe argëtimi. Ai nuk e di se bota është
mbretëria e atyre që nuk kanë kapital, kapitali i të palumturve,
varferia e të varferve, argëtimi i njerëzve të kotë.
Kjo botë i ngjan një të dashure të djallëzuar që ta mbyt
shpirtin, një prostitute që luan me rregullat e moralit, një
miku të ngushtë që s'ka besë, një dadoje pa dhembshuri,
një armiku hileqar. Atë që ka dashur dhe përkëdhelur në
mëngjes e ka shkatërruar dhe falimentuar në darkë. Atë që
ka gëzuar sot e ka shkatërruar të nesërmen në zjarrin e saj
përvëlues.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16847
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: PAVETËDIJA, DHIKRI DHE NAMAZI   Sat 28 Aug 2010, 01:57

Në Kuran flitet për një raport mes dhikrit dhe namazit.
Nga njëra anë, Kurani duke ftuar për faljen e namazit
njëjtëson namazin me dhikrin5, nga ana tjetër duke folur
për namazin sqaron se dhikri është adhurimi më i madh.6
E vërteta e namazit arrihet duke jetuar çdo çast me gjuhën
të lagur me dhikër, ndërsa e vërteta e zemrës arrihet duke
jetuar me qetësi dhe meditim të plotë. Dhikri në namaz dëbon
indiferencën që të shpie në turp. Ndërsa idetë dhe meditimi
largojnë mendimet e pakuptimta dhe të dëmshme
për jetën tonë, namazi na mbron nga të këqijat për sa kohë
ta falim atë, si dhe më pas. Prandaj, përmendja e Allahut
është pranuar si adhurimi më i epërm.
Në fakt, veçoria më dalluese e namazit është të formuarit
tek njeriu e frikes ndaj Allahut dhe vetëdijës së ruajtjes nga
gjvnahu. Kur Profetit (a.s.) i thanë që një i ri nga Ensarët
falte namaz natën dhe megjithatë bënte edhe disa vepra të
këqija, i Dërguari i Allahut u shpreh:
- Namazi do ta mbrojë atë nga të këqijat.7 Nuk kaloi
shumë dhe ky i ri bëri tevbe duke u penduar, u kthye në
rrugë të drejtë dhe u bë prej sahabeve të devotshëm.8
E rëndësishme në namaz është shmangia e indiferencës
dhe forcimi i një bendjeje të thellë shpirtërore. Kur njeriu
bie në sëmundjen e indiferencës atëherë atij i humbet gjallëria
shpirtërore. Shpirtrat që falin përherë namazin dhe
ushqehen me dhikrin hyjnor, janë të mbrojtur. Fakti që
dhikri është pjesë e namazit do të thotë që i rrit vlerën atij
>epse shpërblimi i dhikrit që bën njeriu është përkujtimi që
i bën Allahu robit të tij. Allahu ka thënë: "Mëpërmendni
5. Suija Xhumu'a, 63/69.
6. Suija el-Ankebut, 29/45.
7. Ahmed bin Hanbel, Musned, II, 447.
8. Shih Ruhu'l Bejan, VI, 603.
që t'jupërmend".9 Pra, ky dhikër është adhurimi më i vlefshëm.
Në krye të dhikrit qëndron tevhidi. Tevhid është njësimi
i Krijuesit. E mesmja është texhrid (çlirim nga jeta e kësaj
bote), që do të thotë pastrim nga të gjitha qeniet e tjera
përveç Allahut. Përfundimi është tefrid, që do të thotë të
qëndrosh vetëm për vetëm me Allahun e Lartmadhëruar.
Lidhur me këta të fundit, i Dërguari i Allahut pati thënë:
"Kanëfituar ata të tefridit". Kur u pyet se kush ishin këta, ai
upërgjigj: "Gratëdhe burrat qëpërmendin shumëAllahun". 10
Shejh Attar thotë:
Baza e tefridit është t'i japësh lamtumirën epshit,
Është të sakrifikosh të gjitha kënaqësitë,
Kur nga çdo gjë t'i heqësh shpresat,
Atëherë shfaqet tefridi për të përfituar ti.11
Kur zemra përfshihet në sëmundjen e indiferencës, fillojnë
të shfaqen veset e këqija. Ilaçi më i mirë në kurimin
e këtyre sëmundjeve është dhikri. Ilaçi i çdo gjëje zëvendësohet
më të kundërtën e saj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16847
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: ZEMRAT PËRKUJTUESE (TË DHËNA PAS DHIKRIT)   Sat 28 Aug 2010, 02:01

Armiku më i madh i shejtanit është zemra përkujtuese.
Shejtani gëzohet kur zemrat zhyten në harresë dhe largohen
nga dhikri i Allahut. Ky tregim i Mevlanës lidhur me
çështjen në fjalë është mjaft domethënës:
9. Surja el-Bakare, 2/152.
10. Muslim, Dhikr, 4.
11. Ruhu'l Bejan, VI, 605.
Ndërkohë që një njeri po përmendte me vete "Allah -Al-
llah", shejtani po i bëhej pengesë. Shejtani i tha:
- Ti thua Allah - Allah, por a merr ndonjëherë ndonjë
përgjigje nga Allahu? Deri kur do të shpenzosh kohën me
këto gjëra të kota? AUahu nuk po të jep përgjigje. A do
të vazhdosh të thuash Allah edhe në këtë gjendje të mjeruar?
Burri u ndikua nga këto fjalë dhe u mërzit. E la dhikrin
mënjanë, mbështeti kokën në jastëk dhe ra në një gjumë të
thellë. Në ëndërr iu shfaq Hizri në mes të një gjelbërimi të
mrekullueshëm. Ai i tha:
- Pse e le dhikrin?
- Nuk po më vjen asnjë përgjigje prej Zotit, megjithëse
po e përmend; pata frikë mos Allahu më ka nxjerrë prej
mëshirës së Tij.
Hizri u përgjigj:
-Në të vërtetë, vetë fakti që ti mundesh të thuash Allah
është përgjigjja e Tij, sepse është Ai që të jep dëshirën për
të bërë dhikër. Fakti që ty të tërheq Allahu drejt vetes duke
të të dhënë dashurinë dhe kohën për të bërë dhikër në mesin
e telasheve, preokopimeve të përditshme dhe mungesës
së kohës është përgjigjja e Allahut ndaj teje. Kush nuk e
njeh Zotin nuk bën një lutje të tillë. Mohuesve nuk u jepet
leje për një gjë të tillë. Atyre nuk u është dhënë kënaqësia
e dhikrit. Madje njerëzve të tillë u mbyllet goja dhe zemra
që të mos u luten Allahut kur janë në vështirësi. Pa shiko,
Allahu i dha Faraonit pasuri të panumërta e post të lartë
dhe si rrjedhojë ai u bë kryelartë duke u thënë të tjerëve se
ai ishte Zoti i tyre.
Allahu nuk i dha Faraonit asnjë telash (vështirësi) në
jetë, në mënyrë që mos t'i lutet Allahut. Ai i dha pasuri
dhe post, por jo halle e telashe. Problemet (hallet) e jetës
që e shtyjnë njeriun ta kujtojë Allahun janë më me vlerë
se pasuria dhe posti. Një lutje pa halle është e ftohtë dhe
nuk vlen për asgjë. Lutja e atij që ka halle buron nga shpirti.
Sa shumë ndryshim ka mes lutjes së një njeriu të fortë
pa telashe dhe atij që rënkon. Një njeri pa halle e telashe
i ngre duart thjesht sa për të kryer ritin, thotë disa fjalë
dhe ngrihet e largohet. Ndërsa i sëmuri vuan. Ilaçet e pira
nuk kanë bërë asnjë efekt. Ai i ka humbur shpresat si nga
doktori ashtu edhe nga ilaçet. E vetmja shpresë është Allahu.
Ndërkohë që përmend Allahun me gjithë shpirt, toka
dhe qielli rënkojnë, shpirti i dridhet. Padyshim që kjo dua
është krejt tjetër gjë në krahasim me duatë e tjera që bëhen
në qetësi e rahati.
Bota duhet t'i analizojë ngjaijet sipas rezultateve përkatëse.
Shumë herë gjërat që duken si favor hyjnor mund
të bëhen pengesë, sa ata që duken si halle e telashe mund të
të çojnë në shpëtim. E gjithë çështja është se kujt i përket
zemra. Zemrat që orientohen nga Zoti pa rënë në kurthin
e shejtanit dhe të nefsit, janë mbështetja bazë e qetësisë së
kësaj bote dhe e lumturisë së pëijetshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16847
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: QETËSIA E ZEMRAVE DHE DHIKRI   Sat 28 Aug 2010, 02:02

Qetësia e zemrave sipas Kuranit arrihet me dhikrin hyjnor.
12 Dhikri zakonisht ndahet në tre pjesë: dhikri i bërë
me gjuhë, me zemër dhe me organe.
Dhikri me gjuhë bëhet duke e lartësuar Atë me tesbih e
falënderim dhe duke lexuar librin e Tij. Dhikri me gjuhë,
mund të bëhet vetëm si edhe në grup shoqëror. Dhikri i
bërë në një rreth shoqëror ka ndikim të rëndësishëm në
mënyrë të veçantë për të zgjuar zemrat indiferente. Zemrat
që nuk e njohin dhikrin janë të gurta e të ngurta.13 Guri
mund të thyhet dhe të copëzohet vetëm kur goditet me
një forcë të madhe. Dhikri i bërë me (në) shoqëri (xhemat)
është sikurse goditja me forcë në zemrën e një shoqërie.
Ashtu sikurse një goditje e realizuar në grup është më e
fortë dhe më ndikuese se një goditje e vetme, ashtu edhe
një dhikri i bërë në grup është më ndikues në zgjimin nga
gjumi i indiferencës/pavetëdijës së shoqërisë.
Gazaliu tregon se dhikri i bërë me zemër është tre
llojesh:
1. Dhikri që bëhet nëpërmjet meditimit të fakteve që
tregojnë ekzistencën e Zotit dhe të cilësive të Tij, duke
hequr kështu çdo dyshim në lidhje me Allahun e Lartmadhëruar.
2. Dhikri që bëhet duke menduar faktet që shpjegojnë
premtimet që Allahu u ka dhënë atyre që zbatojnë me përpikmëri
urdhërat e Tij dhe njëkohësisht faktet që shpjegojnë
kërcënimet për ata që i cënojnë ato.
3. Dhikri që bëhet duke menduar të fshehtat (misteret) e
krijimit dhe të shndrruarit në pasqyrë të cilësive të Allahut
çdo grimcë të krijimit.14
Dhikri që bëhet me organe realizohet me vënien e tyre
në lëvizje të përhershme për të çuar në vend urdhëresat dhe
ndalesat e Allahut. Në ajetin kuranor " Vraponi drejt dhikrit
të Allahut"15, namazi, është përmendur si dhikër duke u
kërkuar kështu të vrapohet, pra të vihen organet në lëvizje
për të bërë dhikër.
Shijen e vërtetë të tevhidit e përjetojnë ata dijetërë
shpirtërorë që arrijnë gradën e veliut duke qëndruar sa më
afër me Allahun nëpërmjet robërisë ndaj tij dhe dhikrit,
përmendjes së Tij. Ajo çfarë ata shohin në këtë botë ia prek
shpirtërat, ia merr mendjet dhe i ngre ata në makamin e
çudisë (mahnitjes).
Përfiindimisht dihet lidhja që ekziston mes dhikrit dhe
gjallërisë së zemrës. Fet'h Mehvsili thoshte: "Ta lësh zemrën
pa dhikër qoftë edhe për një kohë të shkurtër, është
si ta vrasësh atë." Gjallëria e zemrës është elementi më i
domosdoshëm i devotshmërisë dhe robërisë. Rruga për
të arritur këtë është pikërisht kapërcimi i indiferencës me
dhikër e kështu së fundi me devotshmëri të arrihet misteri
i të qenurit mik i Allahut.
12.Surja er-Rrad, 13/28.
13. Shih suren el-Bakare, 2/74.
14. Ruhu'l Bejan, 1/320
15. Surja el-Xhum'a, 63/69.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Rritja e devotshmerise ne roberi nepermjet dhikrit   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Rritja e devotshmerise ne roberi nepermjet dhikrit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: