Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
A po ju pëlqen Forumi
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 3 Muajt dhe netet e mira

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16682
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: 3 Muajt dhe netet e mira   Sat 28 Aug 2010, 02:09

Kurani, libri ynë i shenjtë flet rreth muajve, me përjashtim te mluajit
Ramazan, duke përdorur shprehjen e përgjithshme
"erbeat-i hurum" dhe "eshhuru'l-hurum". Për
këtë shkak, nëpër veprat fetare, megjithëse flitet rreth
vlerave të këtyre muajve, në traditën popullore fetare osmane
dhe ballkanase muajt Rexhep, Shaban dhe Ramazan
kanë pasur një vlerësim të veçantë, duke u quajtur
kësisoj edhe tre muajt e shenjtë. Kjo mund të ketë arsyet
e veta të drejta përgjatë rrjedhës së kohës.
Një prej këtyre arsyeve mund të jetë fakti se këta muaj
i paraprijnë muajit të Ramazanit, duke u bërë kështu lajmëtarët
e tij. Një tjetër arsye është edhe fakti se të gjitha
netët e mira sipas besimit islam, me përjashtim të datës
së ditëlindjes së profetit, i bie të jenë në këto muaj.
Një tjetër arsye është fakti që profeti Muhamed ka folur
rreth këtyre tri muajve, duke i përmendur njërin pas
tjetrit.
Hadithi dhe duaja që Profeti (a.s.) ka thënë në lidhje
me këto tri muaj, jepet më poshtë:
"Muaji Rexhep është i Allahut, muaji Shaban është muaji
im, ndërsa muaji Ramazan është iymetit tim." "Zo/z' im hëji
të begatëpër ne muajt Rexhep e Shaban dhe bëj qëta mbërrijmë
edhe muajin Ramazan. " (Axhluni, Keshfii'l-hafa,423)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16682
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: MUAJI REXHEB, NETËT E REGAIBIT DHETË ISRASË   Sat 28 Aug 2010, 02:10

Këtu po paraqesim dy hadithe që lidhen me jetën fetare
të profetit Muhamed (a.s.) gjatë muajit Rexheb:
"Në muajin Rexheb, profeti një ditë agjëronte, një ditë
nuk agjëronte. Nganjëherë e zgjaste agjërimin, ndërsa herë
të tjera bënte iftar me të hyrë koha e tij." (Taxh,II,91)
"Profeti nuk pëlqente që ta kalonte të gjithë muajin
Rexheb duke agjëruar". (Muslim Sijam,179, Ibn
Maxhe,Sijam,43)
Në muajin Rexheb i bie të jenë dy netë të mira, siç janë
nata e Regaibit dhe nata e Israsë.
Nata e Regaibit i takon të jetë nata e parë e xhuma
e këtij muaji. Thuhet se kjo natë është quajtur Regaib
sepse nënkupton gjëra të vyera të dëshiruara, dhurim të
bollshëm dhe frymëzim të pamasë, e sepse në këtë natë
Allahu i dhuron bamirësi e dhurata të shumta njerëzve
të Tij të dalluar. Për këtë arsye, myslimanët i patën kushtuar
rëndësi kësaj nate, duke u përpjekur të përfitojnë
nga frymëzimi dhe begatia e saj.
Nata e Israsë apo nata e Miraxhit, i bie të jetë nata e
27 e muajit Rexheb. Teksa përpiqej ta kryente detyrën e
tij të shpalljes hyjnore pa i lënë asgjë mangët kësaj detvre,
Profeti qe sulmuar pa mëshirë nga mushrikët duke
u përballur kështu me dhunë e tortura të shprehura me
f :_lë dhe me vepra, nga më të pabesueshmet. Përveç këtvre,
në vitin e dhjetë të shpalljes hyjnore ai pati humbur
JY nga njerëzit e tij më të dashur, xhaxhanë Ebu Talib
dhe bashkëshorten e tij besnike Hatixhe. Në një kohë të
tillë kur kishte aq shumë nevojë për besim dhe ngushë-
Tlim, Profetit (a.s.) iu blatua nga Zoti një dhuratë e rra-
Ilë: udhëtimi brenda një nate nga Mekeja në Jerusalem
ihe së andejmi për në shtatë qiejt. Pjesa e parë e këtij
udhëtimi u quajt Isra, ndërsa pjesa e dytë e saj Miraxh.
Profeti u takua drejtpërdrejt me Allahun në këtë natë,
natvrën, cilësinë dhe mundësinë e së cilës nuk mund ta
^hpjegojmë thjesht me shqisat tona, dhe u kthye në tokë
po atë natë duke sjellë për besimtarët lajmin e mirë se do
të falet çdo besimtar që nuk i bën shirk Zotit, dy ajetet e
fiindit të sures Bekare dhe dhuratën e pesë namazeve në
ditë. (Elmalili, V, 3142)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16682
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: MUAJI SHABAN DHE NATA E MIRË E BERAETIT   Sat 28 Aug 2010, 02:13

Burimet na rrëfejnë se Profeti ynë nuk ka agjëruar
ndonjëherë dy muaj njëri pas tjetrit, me përjashtim të
muajit shaban, gjatë të cilit tregonte kujdes t'i kalonte
ditët agjërueshëm, si dhe dhe gjatë muajit Ramazan.
(Tirmidhi, Savm 36; Ebu Davud, Savm, 57)
Kur e patën pyetur se cili agjërim është më i vlefshmi
pas agjërimit të muajit Ramazan, Profeti (a.s.), i cili
ndodhte që e kalonte gjithë muajin e Shabanit me agjërim
(Buhari, Savm, 52) qe përgjigjur: "Shabani". Madje
pat shtuar edhe këto fjalë:
Muaji Shaban është për të pritur muajin e Ramazanit.
(Tirmidhi, Zekat,28) Po qe se është e nevojshme, numërojeni
30 ditësh". (Buhari, Savm,ll)
Në muajin e Shabanit i bie edhe nata e Beraetit, e cila
i takon të jetë e pesëmbëdhjeta e këtij muaji.
Sahabet e njohur si myfesir, ndajnë mendime të ndryshme
në lidhje me natën e bekuar që përmendet në ajetin
e sures Duhan, ku thuhet: "Ne e zbritëm atë në një
natë të bekuar". (Duhan,44/3) Kështu, Ibn Abasi e ka
cilësuar këtë natë të bekuar si nata e Beraetit, ndërsa Ikrime
dhe shumë myfesirë të tjerë e kanë cilësuar nata e
Kadrit. (Elmalili, IV, 2523)
Disa dijetarë janë përpjekur të gjejnë të mesmen mes
këtvre dy mendimeve, duke u shprehur se bëhet fjalë
oër dv lloj zbritjesh të Kuranit, si një tekst i plotë nga
.evhuTmahfudhi në qiellin e tokës, gjë që ngjau natën
e Beraetit, e kjo lloj zbritjeje quhet "inzal"; pastaj prej
qiellit të tokës tek Profeti Muhamed (a.s.), pjesë-pjesë,
gjë që ndodhi në natën e Kadrit, shpallje e cila quhet
"tenzil". (Cerrahoglu Ismail,Usul s. 43)
Në lidhje me këtë natë Profeti Muhamed ka thënë
kështu:
"Kur të ketë kaluar gjysma e muajit Shaban, atëherë filloni
t'i kaloni netët duke bërë adhurime, ndërsa ditët duke agjëruar."
(Tirmidhi, Savm,38; Ahmed Hanbel, VI. 238)
Në disa hadithe thuhet se në këtë natë do të falen të
gjithë robërit e kësaj bote, me përjashtim të mushrikëve,
atyre që mbajnë armiqësi me të tjerët, atyre që nuk u
binden prindërve të tyre, atyre që janë të dyshuarve për
shkelje nderi, si dhe atyre që janë të dhënë pas pijeve.
(Taxh II, 93; Elmalili, IV, 2492)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16682
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: MUAJI I RAMAZANIT DHE NAIA E KADRIT   Sat 28 Aug 2010, 02:15

Muaji Ramazan është muaji i nëntë i muajve hënorë.
Ai është i vetmi muaj që përmendet në Kuran duke u
thirrur me emrin që ka. (Bakara, 2/185)
Veçoritë që e dallojnë këtë muaj nga muajt e tjerë janë
këto:
Kurani ka filluar të shpallet në këtë muaj (Bakara,2/185),
nata e Kadrit që është më e mirë se një mijë muaj, gjendet
në këtë muaj (Kadir, 97/1-5), agjërimi është bërë
farz dhe mbahet në këtë muaj (Bakara, 2/184), sunetet
si namazi i teravisë dhe itikafi në xhami kryhen gjatë
këtij muaji (Bilmen Nasuhi, Ilmihal 173-325), ndërsa
sadakaja e fitrit është një adhurim financiar që është i
veçantë për këtë muaj.
Ramazani, muaji gjatë të cilit mëshira hyjnore derdhet
lumë mbi këtë botë dhe ndërgjegjja e adhurimit
arrin në piedestal, është muaji i adhurimit dhe koha kur
besimtarët arrijnë majat e tyre në planin shpirtëror dhe
material.
Nata e Kadrit, emrin e së cilës e mban edhe sureja e
97 e Kuranit, gjendet pikërisht në këtë muaj të bekuar.
Fjalët e kësaj sureje janë:
"Me të vërtetë ne e kemi shpallur Kuranin në natën e
Kadrit. Nga e kupton ti se çeshtë nata e Kadrit? Nata e
Kadrit është më e mirë se një mijë muaj, gjatë së cilës në
tokë zbresin melekët dhe Shpirti (Xhebraili), pasi kanë
marr leje nga Zoti i tyre për të zgjidhur çdo lloj çështjeje.
Paqja do të mbretërojë në këtë natë deri sa të zbardhë
agimi".
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: 3 Muajt dhe netet e mira   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
3 Muajt dhe netet e mira
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: