Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
A po ju pëlqen Forumi
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Disa dua nga Mburoja e Muslimanit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16827
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Disa dua nga Mburoja e Muslimanit    Fri 10 Sep 2010, 11:22

Esselamun Alejkum.
Kam bere disa rradhitje lutjesh fillojn ne kohen kur shkojm te flejmë,zgjimi nga gjumi i mengjesit dhe mbrenda dites....
perkthimi i huazuar nga Mburoja e Muslimanit me litje e Kur'an-it dhe Sunnetit.
Ma beni hallal per huazimin dhe per gabimet e shtypit.
me i tregoni gabimet qe te i permisoj.


DUAJA ME RASTIN E DUKJES SE HENES SE RE

All-llahu ekber, All-llahumme ehil-lehu 'alejna bil-emni vel-imani,ves-selameti
vel-Islami,ve tevfiki lima tuhibbu Rabbena ve terda,Rabbuna ve Rabbuke All-llah.

( All-llahu është mt i Madhi.O Zot ,na mundëso që këtë Hënë të re, ta presim në qetësi dhe besim, me shpëtim dhe me nënshtrim(Ndaj urdhërave të All-llahut xh.sh.)
dhe me suksese në atë qëTi,o Zoti ynë,dëshiron dhe je i kënaqur Zoti ynë dhe i yti.
(oj Hënë){është All-llahu}
Tirmidhiu5/504,Ed Deremiu 1/336,"Sahih Et Tirmidhi"3/157
===============================================
Duaja para fjetjes
I bashkon Shuplakat e dorës (sikurse bëhet dua) fryen ne to dhe lexon:
suret; Kul huvAll-llahu ehad
Kul eudhu bi Rabbil felek
Kul eudhu bi Rabbin-nas
e pastaj fërkon me to sa te ket mundesi trupin e tij duke filluar nga koka
fytyra dhe pjesa e perpame e trupit ( keshtu vepron tri herë)
================================================== =====================================
" kush lexon kët kur bie në shtat,ai është imbrojtur prej All-llahut dh nuk i afrohet atij shejtani deri sa te agoj mengjesi" (Buhariu 4/487)
BISMI ELLAHI ER-REHMANI ER-REHIMI
ELLAHU LA ‘ILAHE ‘ILLA HUWEL-HEJJUL-KAJJUMU
LA TE’HUDHUHU SINETUN WE LA NEWMUN
LEHU MA FI ES-SEMAWATI WE MA FIL-’ERDI
MEN DHAL-LEDHI JESHFA’U ‘INDEHU ‘ILLA BI’IDHNIHI
JA’LEMU MA BEJNE ‘EJDIHIM WE MA HALFEHUM
WE LA JUHITUNE BISHEJ’IN MIN ‘ILMIHI ‘ILLA BIMA SHA’E
WESI’A KURSIJUHU ES-SEMAWATI WEL-’ERDE WE LA JE’UDUHU HIFDHUHUMA
WE HUWEL-’ALIJUL-’ADHIMU
EL-BEKAREH: 255).

në gjuhen shqipe!
All-llahu është një, nuk ka zot tjetër përveç Atij. Ai është mbikqyrës i përhershëm dhe i përjetshëm. Atë nuk e kap as kotja as gjumë, gjithçka ka në qiej dhe në tokë është vetëm e Tij. Kush mund të ndërmjetësojë tek Ai, pos me lejen e Tij, e di të tashmen që është pranë tyre dhe të ardhmen, nga ajo që Ai di, tjerët dinë vetëm aq sa Ai ka dëshiruar, Kursija e Tij (dija-sundimi) përfshijnë qiejt dhe tokën. Kujdesi i Tij ndaj të dyjave, nuk i vjen rëndë, Ai është më i larti, më i madhi.
-================================================== ===========================
Kush ilexon keto dy ajete ne mbrëmje i mjaftojnë(Buhariu "Fet-hul-Ban"9/94 Muslim1/554.) ‘AMENE ER-RESULU BIMA ‘UNZILE ‘ILEJHI MIN RABBIHI WEL-MU’UMINUNE KULLUN ‘AMENE BILLAHI WE MELA’IKETIHI WE KUTUBIHI WE RUSULIHI LA NUFERRIKU BEJNE ‘EHEDIN MIN RUSULIHI WE KALU SEMI’NA WE ‘ETA’NA GUFRANEKE REBBENA WE ‘ILEJKEL-MESIRU (EL-BEKAREH: 285).
LA JUKELLIFU ELLAHU NEFSÆN ‘ILLA WUS’AHA LEHA MA KESEBET WE ‘ALEJHA MA EKTESEBET REBBENA LA TU’UAHIDHNA ‘IN NESINA ‘EW ‘EHTE’NA REBBENA WE LA TEHMIL ‘ALEJNA ‘ISRÆN KEMA HEMELTEHU ‘ALEL-LEDHINE MIN KABLINA REBBENA WE LA TUHEMMILNA MA LA TAKATE LENA BIHI WE A’FU ‘ANNA WE EGFIR LENA WE ERHEMNA ‘ENTE MEWLANA FANSURNA ‘ALEL-KAWMIL-KAFIRINE (EL-BEKAREH: 286).
në shqip d.m.th.2:285. I dërguari i besoi asaj që iu shpall prej Zotit të tij, e ashtu edhe besimtarët. Secili i besoi All-llahut, engjëjve të Tij, shpalljeve të Tij, të dërguarve të Tij. Ne nuk bëjmë dallim në asnjërin nga të dërguarit e Tij, dhe thanë: “Iu përgjigjëm thirrjes dhe respektuam urdhërin. Kërkojmë faljen tënde o Zoti ynë! Vetëm te Ti është ardhmëria jonë”.
2:286. All-llahu nuk e obligon asnjë njeri përtej mundësisë së tij, atij (njeriut) i takon ajo që e fitoi dhe atij i bie ajo (e keqe) që e meritoi. “Zoti ynë, mos na dëno nëse harrojmë ose gabojmë! Zoti ynë, mos na ngarko neve barrë të rëndë siç i ngarkove ata që ishin para nesh! Zoti ynë, mos na ngarko me atë për të cilën ne nuk kemi fuqi! Na i shlyej mëkatet, na i mbulo të këqijat, na mëshiro. Ti je mbrojtësi ynë, na ndihmo kundër popullit pabesimtar!=
.================================================= ==============================
" Kur dikush prej juve ngritet nga shtrati i tij pastaj kthehet në të le ta fshijë tri herë (dyshekun) ngase ai nuk di se mund te ketë rënë dic në të pasi është larguar nga ai e pastaj le t thotëhadith)"buhariu"Fet-hul-bari 1/126 "Muslimi 4/2084
Bismike Rabbi wed'atu xhenbi we bike erfeuhu fe in emsekte nefsi ferhamha we in erselteha fahfedhha bima rahfedhu bihi ibadekes-salihin
në shqip d.m.th.
( Me emrin Tënd, o Zoti im,bie në gjumë dhe me emrin tënd ngritem.Nëse ma merr shpirtin më
mëshiro e nëse e dërgon(n trupin tim) më mbro sikurse i mbron robërit e Tu tu mirë.
pastaj vazhdo duke thënë;
All-llhumme inneke halakte nefsi'we Ente tevefaha,Leke mematuha,we mahjaha,in ahjejteha fahfedhha we in emetteha fagfir leha.All-llahumme inni es'elukel-afijete.
shqip d.m.th.
(O Zot Ti krijove shpirtin tim dhe Ti më bën të vdes. Në dorën Tënde është jeta dhe vdekja. Nëse më jep jetë,më mbroj, e nëse m bën të vdes m'i fal mëkatet.O zoti im,t lutem te më shpëtosh.
================================================== =======================================
Pejngamberi a.s. kur deshironte të fjejë e vente dorën e tij të djathtë nën faqe dhe thoshtehadithin) (Ebu Dawdi4/311"sahih Et-Tirmidhi"3/143)
All-llahumme kini adhabeke jewme teb'athu ibadeke(3 herë)
në shqip d.m.th.
O Zoti im ,më ruaj prej dënimit Tënd,ditën kur do t'i ringjallësh robërit Tu).
================================================== ========================================
"Pejngamberi a.s. ka thënë: Pejngamberi a.s. per ate person i cili thote kete ka thene se vdes ne natyre te paster Islam"(Hadithi)"Buhariu "fet-hul-Bari"11/113),Muslimi 4/2081
"Kur dshiron qe te shtrihesh për të fjetur,mer abdes sikurse për namaz(Salat),pastaj shtriju në krahun e djathtë dhe thuaj:.....
All-llahumme eslemtu nefsi ilejke we fevvedtu emri ilejke we vexhxhehtu vexhhi ilejke,we elxhe'tu dhahri ilejke,regbeten ve rahbeten ilejk la melxhe 'e we la menxha minke il-la ilejke,amentu bi kitabik el-ledhi enzelte we bi nebijjikel-ledhi erselte.
shqip d.m.th.
O Zoti im, unë ta dorëzova Ty shpirtin tim.Ty ta kam dorzuar cështjen time dhe fytyrën time e ktheva kah Ti.Tek Ti strehova shpinn time.Ska shpëtim dhe as strehim përvec te Ti; (unë) Kam besuar librin Tënd, të cilin e ke zbritur(Kur'anin) dhe kam besuar lajmetarin të cilin e dergove.

Kush thot:
SubhanAll-llah(33herë),Elhamdulil-lah(33 Herë),All-llahu Ekber(33herë) Kur t'i afrohet shtratit është më mirë per te se te kete sherbetore (Buhariu Fet-hul-bari7/71)

==================================================
C'duhet te bej ai i cili she ëndër
1.Duhet të pështyrë tri herë në anën e majtë.
2.E pastaj le te recitojtri herë)
(E'udhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim)
Të kërkoj mbrojtjen e All-llahut (subhanehu we teala)nga djalli i mallkuar dhe nga e keqja e asaj që ka parë.
3.Mos t'ia trgoj kët askujt.
4. Të kthehet në krahun e kundërt.
5.Të ngitet dhe të falet,nëse dshiron.
================================================== ======
C'duhet thn kur t zgjohemi nga gjumi

Lavderimi i takon All-llahut i Cili ma ktheu shpirtin tim
Më dha trup të shëndosh
dhe më mundësoj që përkujtoj(përmendi) Atë
Tirmidhiu 5/473"Sahih Et-Tirmidhi"3/144

El-hamdu lil-lahil-ledhi ahjana ba de ma ematena we ilejhin-nushur

(Falenderimi i qoft All-llahut,i Cili na ringjalli pasi q na bëri të vdekur dhe Te Ai është tubimi)
Hadithi)"Buhariu "fet-hul-Bari"11/113),Muslimi 4/2083
================================================== =======================================
Kush thotë këtë......La ilahe il-All-llahu vahdehu la sherike leh,
lehul mulku ve lehul hamdu ve huve al kul-li shejin kadir
Subhan-All-llah vel-hamdulil-lah
ve la ilahe il-laAll-llah vAll-llahu Ekber ve la havle
ve la kuvvete il-la bil-lahil Alijjil Adhim.
Rabbgfir li

(S'ka të adhuruar tjetër përvec All-llahut Një i pa shoqë, Atij i takon Sundimi dhe Lavdërimi dhe Ai është i Plotfuqishëm mbi cdo send.I
Madhëruar qoft All-llahu,Falënderimi i takon All-llahut, s'ka të adhuruar tjetër përvec All-llahut. All-llahu është më i Madhi s,ka ndryshim e as fuqi pa ndihmën e All-llahut të Lartmadhëruar) ,pastaj lutet dhe thote "O Zoti im më fal"
do t'i falen mkatet e nese lutet do t'i pranohet lutja ,nse ngritet falet do t'i pranohet namazi
Hadithi)"Buhariu "fet-hul-Bari"3.39
================================================== ======

Duaja para Hurjes në nevojtore.
Dhe
Duaja pas daljes nga nevojtorja.

[Bismil-lah] All-llahumme inni e udhu bike minel-hubthi vel-habaithi.
(Me Emrin e All-llahut,O Zot Kërkoj mbrojtjen Tënde nga djalli mashkull apo femër dhe nga cdo vepër e ndyrë)
Buhariu 1/45 dhe Muslimi 1/283,shtojcën (Bismil-lah)ne fillim te hadithit e tranmenton Seid iben Mensuri "Fet-hulBari"1/244

Duaja pas daljes nga nevojtorja.
Gufraneke.
Kërkoj faljen tënde o Zot.
Zadul-Mead"2/387.===========================
================================================

DHIKRI GJATE DALJES NGA SHTEPIA

BISMIL-LAH, tevekkeltu ala-All-llahu,ve la havle ve la kuvvete il-la bil-lah

(Me emrin e All-llahut, në All-llahun u mbështeta dhe s'ka lëvizje e as forcë përvec me dëshirën e All-llahut ).
Ebu Davudi4/325,Tirmidhiu5/490"Sahih et-Tirmidhi"3/151

All-llahumme inni e eudhu bike en edil-le ev udal-le,ev ezil-le ev uzel-le,ev adhlime ev udhleme,ev exh-hele ev juxh -hele alejje.

(O Zoti im , kërkij mbrojtjen Tënde që të mos shkoj në humbje [dalalet]
e as dikush të mos më dërgoj në humbje [dalalet] ;
kërkoj mbrojtjen Tënde të mos rrëshqas[nga e vërteta];
kërkoj mbrojtjen Tënde që mos e dëmtoj askend e as dikush mos më dëmtoj mua:
kërkoj mbrojtjen Tënde që të mos injoroj askënd e as dikush mos të më injoroj mua).
(Autorët e keter suneneve,"Sahih Et-Tirmidhi3/153,"Sahih iben Mexheh"2/336
================================================== ========


All-llahu Ekber,All-llahu Ekber,All-llahu Ekber
Subhanel-ledhi sehhare lena hadha ve ma kunna lehu mukrinine ve inna ila Rabbina lemunkalibun.
All-llahumme inna nes'eluke fi seferina hadha el-birre vet-takfa ve minel-ameli ma terda.
All-llahumme hevvin alejna seferena hadha vetvi anna bud'eh.
All-llahumme Entes-sahibu fis-seferi vel-halifetu fil-ehl.
All-llahumme inni eudhu bike minva'sias-seferi ve keabetil-
mendhari ve suil-munkalebi fil-mali vel-ehl.

All-llahu është më i madhi,All-llahu është më i madhi,All-llahu është më i madhi
Falenderuar qoft Ai i cili na beri te nenshtruara keto per ne ,sepse ne nuk do te ishim te afte ta benim ket .
E ne me te vertet do t'i kthehemi All-llahut,O All-llah te lutem per miresi dhe devotshmeri ne ket udhetimin tone dhe me veprat te cilat je i kenaqur Ti.
O All-llah,bena te rehatshem kete udhetim le le ta kalojm largesin e tij shpejt .
Ti je shoqerues ne udhetim dhe zavendes ne familjet tona .
O Zot na mbroj nga veshtiresite e ketij udhetimi ,nga fatkeqesite qe mund te na ndodhin,brenga,pikellimi,humbja e pasurise dhe familjes.
Muslimi tregon ne sahihun e tij....--kthimi nga udhetimi
-----------------------------
Elhamdu lil-lahiledhi sel-lemek
Falenderimi,All-llahut i cili na shpetoj.
Muslimi ne Sahihun e tij.============================================== ==La ilahe il-All-llahu vahdehu la sherike leh,
lehul mulku ve lehul hamdu ve huve al kul-li shejin kadir

S'ka te adhuruar tjeter pervec All-llahut
Nje i pa shoq Atij i takon sundimi dhe Lavderimi
dhe Ai eshte i plot fuqishem mbi cdo send

[Kush e thot ket pas cdo namazi do t'i falen mekatet edhe nese ato jane sa shkuma e detit] (Muslimi 1/418)

Pejngamberi s.a.w. ka thene: "Kush thote 100 here ne dite ka shperblim sikur te kete liruar 10 rober.Atij i shkruhen 100 te mira, i fshihen 100 mekate (gjynahe)dhe eshte i mbrojtur nga djalli deri ne mbremje. Askush nuk ka vepruar me mire se ky person me perjashtim te atije qe ka vepruar me teper . (Buhariu4/95 Muslimi 4/2071.)


SubbhanAll-llahi vebihamdihi

I Lartesuar qoft All-llahu,Atij te cilit i takon Lavderimi

Kush e thote kete ne mengjes dhe ne mbremje 100 here ,askush s'do te vije Diten e kijametit,
me dic mer te vlefshme se ky, pervec atij i cili ka thene si ky apo me teper (Muslimi 4/2071)

“All-llah ! Ti je Zoti im
Nuk ka zot përvec Teje.
Më ke krijuar dhe une jam robi Yt.
Ty të kam premtuar dhe jam obliguar se,
sipas mundësive të mija, do t’i përmbush ato
Mbromë nga veprat e këqija që i kam kryer.
I pranoj begatitë Tua ndaj meje, sic I pranoj edhe mëkatet e mija.
Për këtë, të lutem Ty, më fal mua,
Sepse mëkatet nuk i fal askush tjetër përvec Teje’’.
kush e thot ket mbrenda dites me sinqeritet dhe vdes po ate dite ai eshte prej njerezve te xhennetit.
e kush e thot ket mbrenda nates me sinqeritet dhe vdes po ate nate ai eshte prej njerezve te xhennetit.
ka thene Pejngamberi a.s.
================================================== ========
Duaja me rastin e hyrjen në xhami

Eudhu bil-lahil-adhim ve bi vexhhihil-kerim
ve sultanihil-kadim minesh-shejtanir-raxhim.

(Kërkoj prej All-llahut të madhëruar,me fytyrën e Tij të ndershme dhe fuqinë e Tij tëpërhershme të më mbroj prej djellit të Mallkuar)
ebu davudi Sahihul-xhamiu"hadithi # 4591

All-llahumme-ftah li ebvabe rahmetike.
(O Zoti im,m'i hap dyert e meshirës sate)
Muslimi 1/494
================================================== ===

Subhaneke Allahumme......
I Lartesuar qofsh o Zoti im dhe per Ty eshte falenderimi,
i Lartesuar qoft emri Yt dhe e Lartesuar qoft Madheria Jote
Ska te adhuruar tjeter pervec Teje.


Subhane rabbijel adhim
I Lartesuar qoft Zoti im i Madherishem

Semi'All-llahu limen hamideh
All-llahu e ka degjuar ate qe e ka falenderuar Ate

Rabbena ve lekel hamd
Zoti yne Ty te takon falenderimi

Subhane rabbijel-a'la,
I Madheruar qoft Zoti im i Larte

Rabbi-gfirli,Rabbi-gfir li
O Zoti im,me fale mua

Tesheh hudi (Et-tehijjatu lil-lahi ves-salavatu....)
Nderimi,lutjet dhe te gjitha miresite i takojn All-llhut
Le te jete paqa mbi ty o pejngamber (i Zotit),
paqja le te jete mbi tegjith ne
dhe mbi te gjith roberit e mire te All-llahut
================================================== =======

Dhikri pas përfundimit te farzit të cdo namazicdo namazi
Estagfirullah (3 herë)
(Kerkoj falje nga All-llahu)
All-lahume entes-selamu ve minkes-selamu tebarekte ja dhel xhelali vel-ikram.
(O Zoti im,Ti je shpetimi dhe prej Teje është shpëtimi,
I Lartësuar qofsh Ti që je i madhëruar dhe i Nderuar)
Muslimi 1/414

La ilahe il-lAlla-llahu vahdehu la sherike leh,
lehul mulku ve lehul hamdu
ve huve ala muli shejin kadir

S'ka te adhuruar tjetër përvec All-llahut
Një dhe i pashoq,
Atij i takon sundimi dhe Lavdërimi
Dhe Ai është i plotfuqishëm mbi cdo send
Buhariu1/255,Muslimi1/414
[Kush e thot ket pas cdo namazi
i falen gjinahet edhe nese ato jane sa shkuma e detit]
Muslimi1/418
================================================== =======
Duaja me rastin e daljes nga xhamia

Bismil-lah ves-salavatu ves-selamu 'ala' resulilah,All-llahumme inni es-seluke min fadlike, All-llahume a'ësimni minesh-shejtanirraxhim.

(Me emrin e Allahut,lutjet dhe përshëendetjet qofshin mbi të dërguarin e All-llahut.
O Zoti im të lutem të më japësh prej të mirave tua .
O Zoti im më mbroj nga shejtani i mallkuar).
================================================== =========
Lutja për të sëmurin kur ta vizitojm

La be se tahurun insha-Alla-llah.
(S'ka gjë, pastrim(nga mëkatet) insh-All-llah.
"Fel-hul-bari"10/118

Es'elill-llahel-'Adhim Rabbel-'Arshil-'Adhim en jeshfijeke. (7 Herë)
(E lus All-llahun e Madhëruar Zotin e Arshit të madh që të të shiroj.
Et Tirmidhi2/210
================================================== ==
Duaja me rastin e fatkeqësisë
Inna lil-lahi ve inna ilejhi raxhi'un,All-llahumme uxhurni fi musibeti ve halif li hajren minha

(ne jemi te All-llahut dhe tek Ai kthehemi.
O Zoti im, më shpërble për kët fatkeqësi dhe më kompezo kete me dicka me te mire se kjo).
Muslimi 2/632
apo

Inna lil-lahi ve inna ilejhi raxhi'un
ne jemi te All-llahut dhe tek Ai kthehemi.

(O Zoti im ! E dij se Ti ma con këtë fatkeqësi(si vërejtje),
Të lutem më shpërble mua (për ate që do ta duroj)dhe ndroma ket fatëkeqsi me dicka më të mirë.
Hadithe tevzgjedhura (257 fq 56)
================================================== ==========
Duaja me rastin e vizitës së varezave

Es-selamu 'alejkum ehled-dijari minel-mu'minine vel-muslimin,ve inna inshaAllahu bikum lahikun,[ve jerhamullahul-mustakdimine minna vel muste'hirin]
Es'elullahe lena ve lekumul-'afijeh.

(Shpëtimi qoftë mbi ju banorë të varezave besimtarë dhe muslimanë edhe ne në dasht All-llahu do t'ju bashkan-gjitemi[All-llahu i mëshiroft ata që kanë kaluar prej nesh ]: e lus All-llahun që të na shpëtoj ne dhe ju)
Muslimi 2/671
================================================== =====
DUAJA GJATE HYRJES Në SHTEPI

Bismil-lahi velexhna ve bismil-lahi harexhna ve ala Rabbina tevekkelna

(Me emrin e All-llahut hymë dhe me emrin e All-llahut dalim dhe te Zoti ynë mbështetemi)
pastaj le te pershendes familjen e tij
Ebu davudi 4/325
================================================== ==
Duaja para ushqimit dhe pas ushqimit

Duaja para ushqimit

nese dikush prej jush fillon te haj ushqim le te thotë:
Bismil-lah
(Me emër të All-llahut)
e nëse haron në fillim të ushqimit atëher le të thot:
Bismil-lahi fi evvelihi ve ahirihi
(Me emrin e All-llahut në fillim dhe në mbarim).
Ebu Davudi 3/347,tirmidhiu4/288

Ai që all-llahu xh.sh. ia mundeson te ushqehet ,le te thote:
All-llahumme barik lena fihi ve et'imna hajren minhu.
( O Zot na beko në këtë ushqim dhe na furnizo me ushqim më të mirë se ky)

e atij qe All-llahu ia mundeson që të pijë qumësht,le të dhotë:
All-llahumme barik lena fihi ve zidna minhu.
( O Zot,na beko në këtë dhe na shto nga ky)
Tirmidhiu3/347,"sahih tirmidhi"3/158

pas ushqimit

Falënderimi i qoft All-llahut i cili na bëri te hamë dhe të pimë
dhe na bri musliman

El-hamdu Lil-lahil-ledhi et'ameni hadha,ve rezekanihi min gajri havlin minni ve la kuvvetin

( Falënderimi i takon All-llahut i cili ma mundesoi të ha këtë ushqim dhe më furnizoj pa mundin dhe fuqinë time

================================================== ===
DUAJA PARA SE TI AFROHEMI BASHKESHORTES

Bismil-lah,All-llahumme xhennibnesh-shejtane,ve xhennibish-shejtane ma rezaktena.

(Me emrin e All-llahut,O Zot,na e largo djallin prej neve dhe prej atij që do të na furnizosh me të)
Buhariu6/141 Muslimi2/1028
================================================== =======
Duaja me rastin e Hidhërimit

E'udhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim

(Kërkoj mbrojtjen e All-llahut prej djallit të mallkuar)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
 
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: