Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
A po ju pëlqen Forumi
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Hutbeja lamtumirese - Ligjerimi i fundit i Muhammedit a.s. ne kodren e Arafatit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16847
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Hutbeja lamtumirese - Ligjerimi i fundit i Muhammedit a.s. ne kodren e Arafatit   Sun 19 Sep 2010, 13:33

- O njerez! Degjoni gka do t'ju them, sepse nuk e di se a do t'ju takoj ne kete vend pas ketij viti.
- O njerez! Kini frike Zotin dhe respektojeni Ate. Behuni te njerezishem dhe te drejte ndaj vetes dhe ndaj te tjereve. Kjo eshte dita e flijimeve ne emer te All-llahut. Me te vertete gjaku dhe pasuria juaj jane te shenjta per ju, derisa te takoheni me Krijuesin tuaj, ashtu sig eshte e shenjte kjo dite ne kete muaj dhe ne kete vend.
- Ruajeni, respektojeni dhe nderojeni vleren e personalitetit dhe dinjitetit njerezor.
- Njeriu eshte veper madheshtore e All-llahut dhe mjere ai qe e nengmon nderin dhe dinjitetin e vepres se All-llahut.
- Ju, o njerez, pashmangshem dhe pakthyeshem do t'i ktheheni All-llahut te Amshueshem dhe Ai do t'ju marre ne pergjegjesi per veprat dhe punen tuaj.
- O besimdrejte! Ta dini, ta mbani mend dhe te jeni te bindur se perfundoi koha e mosdijes dhe traditave te keqija, qe i sollen fatkeqesi te shumta gjinise njerezore. Une jua kam treguar rrugen e shpetimit, neper te cilen duhet te shkoni.
- Gjerat qe ju jane lene amanet, ruani si te juajat dhe kthejani besnikerisht dhe me kohe atij qe i takojne.
- Gjakmarrja eshte e ndaluar. Te gjitha akuzat e ketilla qe rrjedhin nga koha para Islamit, anulohen. Akuza e pare e ketille qe anulohet eshte gjakmarrja e xhaxhait tim, Amir b. Rebi' b. Harith b. Abdulmuttalibit, te cilin pa kurrfare faji e mbyten njerezit nga fisi
Hudhejl. Kjo gjakmarrje le te harrohet dhe te gjitha te tjerat ne te ardhmen le te falen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16847
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Re: Hutbeja lamtumirese - Ligjerimi i fundit i Muhammedit a.s. ne kodren e Arafatit   Sun 19 Sep 2010, 13:33

- Fajdeja dhe kamata jane te ndaluara. Huadhenesi nga huamarresi duhet ta marre vetem ate qe vertet ia ka huazuar. Huate e para qe i nenshtrohen ketij vendimi jane huate e xhaxhait tim Abbasit, i cili ka pasur mjaft borxhlinj.
- O besimdrejte! Duhet t'ua falni kamatat borxhlinjve. Degjoni keshillen time dhe pasuria juaj do te shtohet, sepse juve ju mbetet kryegjeja per tregti dhe pune te ndershme.
- Nese nuk e beni kete, duhet ta dini se do t'i zemeroni thelle All-llahun dhe te Derguarin e Tij.
- Nese borxhliu i juaj eshte ne veshtiresi, duhet t'ia vazhdoni afatin e pagimit, ndersa nese jeni ne gjendje qe t'ia falni borxhin, kjo do te ishte edhe me mire per ju.
- O besimdrejte! O njerez! Frikesojuni asaj dite qe me siguri do te vije, kur te gjithe do te paraqiteni para All-llahut, Gjykatesit te Vetem Suprem, kur ju pret drejtesia absolute.
- Kur te zotoheni se nje borxh do ta paguani me kohe dhe kur ta lidhni marreveshjen, te gjitha keto beni me shkrim, sakte dhe me besnikeri theksoni afatin e pagimit...
- O te vdekshem! Duajeni dhe degjojeni Zotin, Krijuesin e tere materiales dhe jomateriales, i Cili krijoi meshkuj dhe femra, prej te cileve u zhvillua gjinia njerezore.
- Kini frike nga All-llahu, ne ndihmen, prehjen dhe meshiren e te Cilit te gjithe jemi te udhezuar. Ne jemi te vdekshem dhe ne gdo gast jemi gjithnje e me afer vdekjes dhe takimit me Te, me All-llahun e Amshueshem, me Gjykatesin e Drejte.
- Shprehni respektin e duhur ndaj farefiserise. Me pergjegjesi te thelle permbushni detyrat dhe obligimet qe ekzistojne ndermjet burrit dhe gruas, ndermjet prinderve dhe femijeve.
- Femija e fiton xhennetin nen kembet e nenes se tij.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16847
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Re: Hutbeja lamtumirese - Ligjerimi i fundit i Muhammedit a.s. ne kodren e Arafatit   Sun 19 Sep 2010, 13:33

- Ruajuni nga prostitucioni, tradhtia bashkeshortore dhe xhelozia. Prostitucioni dhe tradhtia bashkeshortore jane mekate te renda, nderkaq xhelozia mund te shkaktoje prishjen e bashkeshortesise.
- Martohuni me ato qe i doni, e kur vullneti i Zotit t'ju bashkoje, atehere respektojeni dhe duajeni njeri-tjetrin dhe jetoni ne dashuri dhe harmoni te vertete.
- O bashkeshorte! Silluni ndaj grave tuaja me shume miresi dhe dashuri.
- O besimdrejte! Largohuni nga ngaterresat dhe pergojimet!
- Ata qe shpifin per grate e ndershme, le te jene te mallkuar ne te dy botet. Ata qe i akuzojne grate e ndershme per tradhti ne martese ose per amoralitet, nderkaq qe nuk mund per kete t'i sjellin kater deshmitare te besueshem, denoni me tetedhjete goditje, dhe asnjehere ne te ardhmen ne asgje mos u besoni, sepse ata jane njerez te degjeneruar dhe te keqij.
- Nese mendoni se ndaj grave tuaja me nuk e ndjeni dashurine e dikurshme, mos nxitoni, por mendoni mire. Ndoshta All-llahu nepermjet ketij sprovimi ju udhezon ne rrugen e fatit te ri te madh, me te cilin deshiron t'ju pergezoje.
- Mos kerkoni shkurorezim pa shkaqe te arsyeshme, meqe prej te gjitha gjerave qe All-llahu i ka lejuar, me se tepermi e urren shkurorezimin.
- Grate tuaja u jane dorezuar ne bese te Zotit. Respektojeni, o besimdrejte, ate amanet te Zotit.
- O njerez! Sot djalli i mallkuar eshte i deshperuar, sepse ka pesuar humbje dhe me nuk mund te ndikoje ne ju. Por ju megjithate gjithnje behuni te kujdesshem, qe ai i mallkuar te mos ju ve ne lajthitje as per gjerat me te vogla.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16847
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Re: Hutbeja lamtumirese - Ligjerimi i fundit i Muhammedit a.s. ne kodren e Arafatit   Sun 19 Sep 2010, 13:34

- O besimdrejte! Kur e caktoni dhe e ndani ndermjet veti trashegimine, behuni te drejte dhe permbajuni librit te Zotit. Ruajeni pasurine e bonjakeve, te paafteve dhe te semureve psikike.
- Zoti gdonjerit ia ka dhene te drejten e vet, andaj nuk ka nevoje qe trashegimtareve t'u lihet testament; ndersa si testament nuk mund te lihet me teper se nje e treta (1/3) e pasurise.
- Femija i takon atij, ne shtratin e te cilit eshte i lindur.
- Kush pohon se i takon tjeterkujt perveg prindit, ate do ta arrije mallkimi i Zotit.
- Nuk i lejohet gruas qe te jape dig nga pasuria e burrit te saj pa lejen e tij.
- Borxhin duhet paguar, ndersa sendin e huazuar duhet kthyer. Dhurata duhet te kthehet me dhurate. Kush hyn dorezan per dikend, obligohet edhe me pergjegjesi per dorezani.
- Me roberit dhe sherbetoret silluni ne menyre njerezore. Ushqeni ata sikur qe ushqeheni vete, dhe vishni ata sikur qe visheni vete. Nuk guxoni t'u beni keq, as t'i keqperdorni. Edhe ata jane njerez, edhe ata jane sherbetore te Zotit.
- O besimdrejte! Ta dini dhe te mos harroni se te gjithe muslimanet jane vellezer. Ju te gjithe jeni plotesisht te barabarte ne te drejta dhe detyra. Nuk ka kurrfare perparesie arabi ndaj joarabit, e as joarabi ndaj arabit, as i ziu ndaj te kuqit, e as i kuqi ndaj te ziut perveg me devotshmeri. Te gjithe jeni pasardhesit e Ademit, ndersa Ademi eshte prej dheut.
- O muslimane! Duhet te kujdeseni, te duheni dhe te ndihmoheni ndermjet vete.
Nuk guxoni ta ofendoni njeri-tjetrin, e as t'i merrni me dhune njeri-tjetrit digka. Keto jane mekate te renda. Merreni vetem ate qe me vetedeshire ju jepet. Respektoni pacenueshmerine e pasurive tuaja derisa jane ne frymen e ligjeve te Zotit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16847
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Re: Hutbeja lamtumirese - Ligjerimi i fundit i Muhammedit a.s. ne kodren e Arafatit   Sun 19 Sep 2010, 13:34

- Ne punen tuaj Islami dhe interesi i pergjithshem le te jene mbi ju dhe interesin tuaj personal. Perkushtojani Islamit jeten tuaj dhe ne punen per Islam jepni prej vetes gjithgka qe mundeni.
- Kurre mos e shkelni te drejten dhe nderin e askujt. Vetvetes mos i beni dhune. Mos harroni se meshira eshte nje nder bazat kryesore te Islamit.
- O njerez! Degjoni gka po ju them dhe mbajeni mend mire. Une po jua le librin e Zotit, Kur'anin, i cili, nese i permbaheni, gjithnje do t'ju ruaje qe te mos e humbni rrugen e drejte, rrugen e drejtesise dhe se vertetes. Kur'ani eshte liber i qarte dhe i shenjte, veper e vertete e All-llahut, fjale e Tij, ne vertetesine e se ciles nuk ka kurrfare dyshimi.
- Para vetes e keni tere jeten time, fjalet dhe veprat e mia. Gjithgka qe kam folur dhe punuar, jam perpjekur qe te jete ne pajtim te plote me urdhrat e All-llahut.
- Ju vertet nuk do te gjendeni ne lajthitje perderisa t'i permbaheni Kur'anit dhe sunnetit tim.
- O besimdrejte! Thuajeni gjithnje te verteten e paster. Urrejtja asnjehere le te mos ju largoje nga rruga e te drejtave dhe drejtesise. Drejtesia eshte motra e devotshmerise. Frikesohuni nga All-llahu! Ai e sheh punen tuaj.
- O njerez! I degjuat porosite e mia, futni ne zemrat tuaja, ne jeterat e juaja.
- Te gjithe ata qe i kane degjuar keto fjale te mia, le t'ua percjellin atyre qe nuk i kane degjuar, sepse prej tyre mund te kete me mbamendes se vete degjuesit.
(Pas nje pauze te shkurter, i Derguari i Zotit me nje ze me te bute ka thene):
"O Zoti im! A e kam permbushur detyren dhe misionin e besuar?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16847
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Re: Hutbeja lamtumirese - Ligjerimi i fundit i Muhammedit a.s. ne kodren e Arafatit   Sun 19 Sep 2010, 13:35

- O i Derguari i Zotit! Ti besnikerisht e ke permbushur misionin tend dhe neve na ke komunikuar gka te ka urdheruar Zoti - u pergjigjen me se 100.000 haxhileret e pranishem.
(Atehere Muhammedi a.s. tha:)
- O Zoti im, deshmo (ne kete)!
(Te njejten dite, Zoti i Lavdishem e shpalli edhe ajetin e fundit te Kur'anit): "Sot jua kam perkryer fene dhe kam plotesuar begatine time ndaj jush, dhe jam i kenaqur qe per ju Islami te jete fe". (Maide, 3).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Hutbeja lamtumirese - Ligjerimi i fundit i Muhammedit a.s. ne kodren e Arafatit   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Hutbeja lamtumirese - Ligjerimi i fundit i Muhammedit a.s. ne kodren e Arafatit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: