Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
A po ju pëlqen Forumi
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Sahih´ ul ´Buhari 1 - Besimi (Imani)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16682
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Sahih´ ul ´Buhari 1 - Besimi (Imani)   Thu 21 Oct 2010, 12:00

8. Na ka treguar Ubejdullah b. Musa, këtij Handhale b. Ebu Sufjani, ky nga Ikrime
b. Halidi, ky nga Ibni Omeri r.a., i cili ka thënë se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë:
"Islami ndërtohet në pesë shtylla: dëshmia se nuk ka zot tjetër përveç Allahut dhe se,
vërtet, Muhammedi është Pejgamber i Tij; falja e namazit; dhënia e zekatit; haxhxhi dhe agjërimi i Ramazanit."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
9. Na ka treguar Abdullah b. Muhammedi, këtij Ebu Amir Akadiu, këtë e kishte
njoftuar Sulejman b. Bilali nga Abdullah b. Dinari, ky nga Ebu Salihu, ky nga Ebu
Hurejre, e ky nga Pejgamberi s.a.v.s. i cili ka thënë:
"Besimi i përkryer përbëhet nga gjashtëdhjetë e sa degë (pjesë). Edhe turpi është pjesë e besimit (imanit)."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10. Na ka treguar Adem b. Ebu Ijasi, ky nga Shu’be, ky nga Abdullah b. Ebu Seferi
dhe Ismaili, këta nga Sha’biu, ky nga Abdullah b. Amri r.a., e ky nga Pejgamberi s.a.
v.s., i cili ka thënë:
"Musliman i vërtetë është ai, që nga gjuha dhe dora e tij janë të qetë muslimanët e tjerë, kurse shpërngulës (muhaxhir) i vërtetë është ai, i cili e largon atë që Allahu xh.sh. e ka ndaluar."
Ebu Abdullahu (Buhariu) për hadithin e lartëpërmendur jep edhe këtë varg të
transmetuesve: Na ka treguar Ebu Muaviu, duke thënë se na ka treguar Davudi duke
transmetuar nga Amiri, i cili ka thënë se e ka dëgjuar Abdullahun se transmeton nga
Pejgamberi s.a.v.s.; kurse Ebul-l-A’lai transmeton nga Davudi, ky nga Amiri, ky nga
Abdullahu, e ky nga Pejgamberi s.a.v.s.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
11. Na ka treguar Se’id b. Jahja b. Se’id Kurejshiu, këtij babai i tij, këtij Ebu Burde
b. Abdullah b. Ebu Burde, ky nga Ebu Burde, ky nga Ebu Musai r.a., i cili ka thënë
se e kanë pyetur Pejgamberin s.a.v.s.:
"O Resulullah, cili është muslimani më i vlefshëm?’ Ai është përgjigjur: ’Ai, që nga gjuha dhe dora e tij janë të qetë muslimanët e tjerë’."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
12. Na ka treguar Omer b. Halidi, këtij i kishte thënë Lejthi, duke transmetuar nga
Jezidi, ky nga Ebu-l-Hajri, ky nga Abdullah b. Amri r.a. se një njeri e ka pyetur
Pejgamberin s.a.v.s.:
"Çka është më së miri të punohet sipas Islamit?’ Pejgamberi s.a.v.s. u përgjigj: ‘Ta
ushqesh të uriturin dhe t’i japësh selam atij që e njeh dhe që nuk e njeh’."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
13. Na ka treguar Museddedi, këtij i ka treguar Jahjai, ky nga Shu’be, ku nga
Katade, ky nga Enesi r.a., e ky nga Pejgamberi s.a.v.s., ose: nga Husejni, ky nga
Katade, ky nga Enesi, e ky nga Pejgamberi s.a.v.s i cili ka thënë:
"Asnjëri nga ju nuk do të jetë besimtar i mirë derisa nuk ia dëshiron vëllait të vet atë që e dëshiron për vete".
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-
14. Na ka treguar Ebu-l-Jemane, këtij i ka treguar Shu’ajbi, këtij Ebu-z-Zinadi, ky
transmeton nga A’rexhi, e ky nga Ebu Hurejre r.a. se Pejgamberi s.a.v.s ka thënë:
"Betohem në Atë, në duart e të Cilit është jeta ime, se asnjë nga ju nuk do të jetë besimtar i vërtetë, derisa unë nuk do të jem më i dashur se prindërit dhe fëmijët e tij".

15. Na ka treguar Ja’kub b. Ibraihimi, këtij Ibni Ulejje, ky transmeton nga Abdu-l-
Aziz b. Suhejbi, ky nga Enesi, e ky nga Pejgamberi s.a.v.s (sipas një senedi tjetër): Na
ka treguar Ademi, ky nga Katade, ky nga Enesi, i cili ka treguar se Pejgamberi s.a.v.
s ka thënë:
"Asnjë nga ju nuk do të jetë besimtar (i mirë) derisa unë nuk do të jem më i dashur te ai se prindët e tij, fëmija i tij dhe njerëzia përgjithësisht".
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
16. Na ka treguar Muhammed b. Muthennai, këtij i ka treguar Abdu-l-Vehhab
Thekafiu, këtij Ejjubi, duke transmetuar nga Ebu Kilabe, ky nga Enesi, e ky nga
Pejgamberi s.a.v.s., i cili ka thënë:
"Ai që i ka tri cilësi, e përjeton kënaqësinë e besimit (imanit): që Allahu xh.sh. dhe
Pejgamberi i Tij të jenë te ai më të dashur se çdo gjë tjetër; të dojë çdokënd, por vetëm në Emër të Allahut; të urrejë kthyerjen në mosbesim (kufër), ashtu siç urren të hudhet në zjarr."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
17. Na ka treguar Ebu-l-Velidi, ky nga Shu’be, ky nga Abdullah b. Abdullah b.
Xhebri që ka thënë se e kam dëgjuar Enesin kur ka transmetuar nga Pejgamberi s.a.
v.s., këtë:
"Dashuria ndaj Ensarëve është shenjë e besimit, ndërsa shenja e hipokrizisë (dyfytyrësisë) është urrejtja ndaj Ensarëve."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
18. Na ka treguar Ebu-l-Jemani, i cili tha se e ka njoftuar Shu’ajbi nga Zuhriu, këtë
e kishte njoftuar Ebu Idris Aidhullah b. Abdullahu se Ubade b. Samiti r.a., i cili
kishte marrë pjesë në luftën e Bedrit dhe është njëri nga paria e fisit të vet që kishte
marrë pjesë në bisedimet e natës së Akabes, ka treguar se:
"Kur një grup i sahabeve ishte rreth Pejgamberit s.a.v.s., ai (Pejgamberi s.a.v.s.) kishte thënë:
‘Zotohuni se nuk do t’i bëni shok Allahut, se nuk do të vidhni, se nuk do të bëni zina
(prostitucion), se nuk do t’i mbytni fëmijët tuaj, se nuk do t’i bëni shpifje tjetrit me ndonjë gënjeshtër për ta dobësuar (nënçmuar) para jush dhe se nuk do t’i kundërshtoni (gjërat) që janë plotësisht të njohura (urdhërat e Allahut). Ai që i kryen detyrimet, do të shpërblehet te Allahu xh.sh., ndërsa ai që nuk e plotëson ndonjë nga këto pika, do të dënohet në këtë botë (sipas sheriatit). Dhe, dënim për të është mosbesimi. Ai që diçka nuk respekton nga kjo, e Allahu ia mbulon, ajo është dëshirë e Allahut, nëse dëshiron e fal, e nëse dëshiron e dënon.’
Edhe ne në këtë u zotuam (u betuam)."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
19. Na ka treguar Abdullah b. Mesleme, këtij Maliku, ky nga Abdurrahman b.
Abdullah b. Abdurrahaman b. Ebu Sa’sa, ky nga babai i vet, e ky nga Ebu Se’id el-
Hudriu, i cili ka thënë:
Ka thënë Pejgamberi s.a.v.s.: "Ndoshta pasuria më e mirë e muslimanit do të jetë bagëtia, me të cilën ai do të shkojë nëpër majat e maleve dhe vendet ku mblidhet uji, duke ikur me fenë e tij nga ngatërresat."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
20. Na ka treguar Muhammed b. Selami, këtij i ka treguar Abde, këtij Hishami, ky
nga babai i vet, e ky nga Aisha r.a., e cila ka thënë:
"Kur Pejgamberi s.a.v.s. u ka urdhëruar diçka shokëve të tij, ua ka urdhëruar vetëm atë që kanë mundur ta mbajnë (ta realizojnë).
‘O Pejgamber i Allahut, ne nuk jemi sikur ti! – i kanë thënë. Allahu ty t’i ka falë gabimet e mëparshme, por edhe ato të mëvonshmet.’
Ai për këtë u zemërua, sa që zemërimi vërehej në fytyrën e tij, e pastaj tha: ‘Unë jam më i devotshëm (takva) dhe di më shumë se ju për Allahun’."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
21. Na ka treguar Sulejman b. Harbi, ky nga Shu’be, ky nga Katade, ky nga Enesi r.
a., e ky nga Pejgamberi s.a.v.s. i cili ka thënë:
"Te ai që ka tri gjëra, do të ndiqet kënaqësia e besimit: te ai i cili nuk ka më të dashur se Allahun dhe Pejgamberin e Tij, te ai i cili e do tjetrin vetëm për hir të Allahut dhe, te ai i cili urren të kthehet në mosbesim, pasi e shpëtoi Allahu, ashtu siç urren të hudhet në zjarr."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
22. Na ka treguar Ismaili, duke transmetuar nga Maliku, ky nga Amr b. Jahja el-
Maziniu, ky nga babai i vet, ky nga Ebu Se’id el-Hudriu r.a., e ky nga Pejgamberi s.a.
v.s., i cili ka thënë:
"Në Xhennet do të hyjnë besimtarët, kurse në Xhehenem pabesimtarët.’
Pastaj Allahu i Madhërueshëm do të thotë:
"Nxirreni (nga zjarri-Xhehenemi) të gjithë ata, në zemrat e të cilëve ka pasur besim të
peshës së një thelbi të hardelit (bizele).’
Dhe kur të jenë nxirë në tërësi, do të nxirren nga aty (nga zjarri) dhe do të hidhen në
lumin e turpit, ose në lumin e jetës – dyshon Maliku. Pastaj do të mbijnë sikur fara në
bregun e lumit. A nuk e ke parë se ajo, me të vërtetë del e verdhë dhe e përdredhur?"
Vuhejbi ka thënë: "Na ka treguar Amri: ‘…el-hajati", d.m.th. "…në lumin e jetës" dhe
vazhdoi: "hardelin min hajrin", d.m.th. "të bëjë mirë sa pesha e një hardeli."
----------------------------------------------------
23. Na ka treguar Muhammed b. Ubejdullahu, këtij Ibrahimi b. Sa’di, ky nga
Salihu, ky nga Ibni Shihabi, e ky nga Ebu Umame b. Sehli, i cili ka dëgjuar nga Ebu
Se’id el-Hudriu se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë:
"Kam parë në ëndërr disa njerëz. Ata më janë paraqitur qartë. Kishin veshur këmisha,
disave u vinin deri në gjoks (gji), e disave nën gjoks. M’u paraqit edhe Omer b. Hattabi.
Ai e kishte këmishën e cila i shkonte për toke.’
’O Resulullah, si e shpjegon ti këtë?’ – e pyetën të pranishmit.
’Me fe (sipas shkallës së besimit),’ – u përgjigj."
24. Na ka treguar Abdullah b. Jusufi, këtij Malik b. Enesi, këtij Ibën Shihabi, këtij
Salim b. Abdullahu, këtij babai i tij se Pejgamberi s.a.v.s. ka kaluar pranë një
ensariu, i cili e këshillonte dhe e qortonte vëllain e vet për turpin. Pejgamberi s.a.v.s.
i tha:
"Lëre, mos e nga! Turpi, vërtet është pjesë e besimit."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
25. Na ka treguar Abdullah b. Muhammed Musnediu, këtij Ebu Revh Haremijj b.
Umare, këtij Shu’be, këtij Vakid b. Muhammedi, i cili ka thënë: E dëgjova babain
tim kur e transmetonte hadithin nga Omeri, duke thënë se Pejgamberi s.a.v.s. ka
thënë:
"Më është urdhëruar që të luftojë kundër njerëzve derisa ata të dëshmojnë se nuk ka zot tjetër përveç allahut dhe se Muhammedi është Pejgamber i Tij; derisa të fillojnë të falin namazin e të japin zekatin. Kur ta bëjnë këtë, do t’ua garantoj jetën e tyre dhe pasuritë e tyre, por vetëm sipas së drejtës islame. Ndërkaq, llogaria përfundimtare i përket Allahut xh.sh."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
26. Na ka treguar Ahmed b. Junusi dhe Musab b. Ismaili, këtyre u kishte treguar
Ibraimi b. Sa’di, këtij i kishte thhënë Shihabi, këtij Se’id b. Musejbi, ka nga Ebu
Hurejre se Pejgamberi s.a.v.s e kanë pyetur:
"Cila punë është më e vlefshme?
‘Besimi në Allahun dhe në Pejgamberin e Tij’ – është përgjigjur.
Mandej i është thënë: ‘E çka pastaj?’
‘Lufta në rrugën e Allahut’ – është përgjigjur.
Përsëri e kanë pyetur: ’E tjetër?’
’Haxhillëku - që për shkak të përkushtimit ndaj tij, bëhet pa gabime’ – është përgjigjur
Pejgamberi a.s.v.s."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
27. Na ka treguar Ebu-l-Jemani, këtij i ka thënë Shu’ajbi nga Zuhriu, këtij Amir b.
Sa’d b. Ebu Vekkasi, ky nga Sa’di r.a., i cili ka treguar:
"Pejgamberi s.a.v.s. u ka ndarë lëmoshë (sadaka) disa njerëzve. Aty kishte ndodhur edhe Sa’di. Pejgamberi s.a.v.s. e la njërin (pa i dhënë sadaka). Ai për mua (thotë Sa’di) ishte më i dashur (në atë grup), prandaj i thashë:
’O Resulullah, ç’është puna me filanin? Për Zotin, unë atë e di si besimtar!’
’Mos thuaj ashtu, (thuaj) edhe musliman,’ – tha (Pejgamberi s.a.v.s.).
Unë heshta pak, por nuk u durova sepse e njihja atë, prandaj e përsërita fjalën:
’O Resulullah, ç’është puna me filanin? Për Zotin, unë e njoh atë për besimtar!’
‘Mos thuaj ashtu, (thuaj) edhe musliman.’ – tha.
Unë heshta pak, por nuk munda të përmbahem sepse i dija cilësitë e tij, prandaj përsëri e pyeta:
‘O Resulullah, ç’është puna me filanin? Për Zotin, unë e di atë besimtar!’
’(Thuaj) edhe musliman,’ – tha (Pejgamberi s.a.v.s.).
Përsëri heshta, por ajo që dija për të, më shtyu të përsëris të njëjtën pyetje. Edhe
Pejgamberi s.a.v.s. e përsëriti të njëjtën përgjigje. Pejgamberi s.a.v.s. pastaj tha:
‘O Sa’d, unë i ndava sadaka atij njeriu, ndonëse tjetri më ishte më i dashur, duke u
frikësuar që Allahu të mos e hedh në zjarr’."
Ky hadith transmetohet edhe nga: Junusi, Salihu, Ma’meri, nga djali i vëllait tim,
Zuhriu, transmetuar nga Zuhriu.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
28. Na ka treguar Kutejbe, i cili thotë se na ka njoftuar Lejthi, këtij Jezid b. Ebu
Habibi, ky nga Ebu-l-Hajri, ky nga Abdullah b. Amri se një njeri e ka pyetur
Pejgamberin s.a.v.s.:
"Çka është më së miri të veprohet sipas Islamit?’
Pejgamberi s.a.v.s. i është përgjigjur:
‘Ta ushqesh të uriturin, të përsëndesësh (t’i japish selam) atë që e njeh dhe që nuk e
njeh’."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
29. Na ka treguar Abdullah b. Mesleme, ky nga Maliku, ky nga Zejd b. Eslemi, ky
nga Ata b. Jesari, ky nga Ibën Abbasi r.a., i cili ka thënë se Pejgamberi s.a.v.s. ka
thënë:
"Më është paraqitur zjarri (Xhehenemi) dhe kam parë në të se shumica ishin gra. Ato
kishin bërë kufër (kishin mbuluar të vërtetën).’
‘A kanë bërë kufër ndaj Allahut?’ – është pyetur.
‘Ato kanë bërë kufër ndaj bashkëshortëve të tyre, kanë bërë kufër ndaj mirësisë. Kur
ndonjërës prej tyre, gjithë jetën i bën mirë, e më vonë në ty vëren diçka që nuk i pëlqen, do të thotë: ‘Nuk kam parë prej teje asnjëherë ndonjë të mirë’ – është përgjigjur."
-------------------------------------------------------------------------------------------------
30. Na ka treguar Sulejman b. Harbi, këtij i ka treguar Shu’be, këtij Vasëll el-
Ahdedi, këtë e kishte njoftuar Ma’muri, i cili ka thënë:
"E takova rastësisht Ebu Dherrin. Ai dhe fëmiu i tij, kishin veshur tesha të njëjta. E pyeta për këtë, e ai u përgjigj:
’(Një herë) jam fjalosur me një njeri, e unë e ofendova dhe e turpërova atë në nënën,
prandaj Pejgamberi s.a.v.s. më tha:
’O Ebu Dherr, a e turpërove dhe e ofendove në nënën? Ti je njeri me shprehi të
xhahilijetit (injorancës). Robërit tuaj, vëllezërit tuaj, Allahu i ka vënë nën pushtetin tuaj dhe kushdo që të ketë të tillë nën pushtetin e tij, le ta ushqejë ashtu si ushqehet vetë dhe le ta veshë ashtu siç vishet vetë. Mos i ngarkoni deri në rraskapitje, e nëse i ngarkoni, ndihmojuni’."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
31. Na ka treguar Abdurrahman b. Mubareku, këtij i kishte treguar Hammad b.
Zejdi, këtij Ejjubi dhe Junusi nga Hasani, këtë e ka lajmëruar Ahnef b. Kajsi i cili ka
thënë:
"Shkova t’i ndihmoj këtij njeriu, por më takoi Ebu Bekre dhe më tha:
‘Kah ia ke mësyer kështu?’
‘T’i ndihmoj këtij njeriu,’ – i thashë.
‘Kthehu! – tha Ebu Bekre. Me të vërtetë kam dëgjuar Pejgamberin s.a.v.s. duke thënë:
‘Kur përleshen dy muslimanë të armatosur me shpata, në zjarr (Xhehenem) do të hyjë
edhe vrasësi edhe i vrari.’
‘O Resulullah, vrasësi po, por pse edhe i vrari?’ – i thashë.
‘Për shkak se edhe ai ka lakmuar ta vrasë vëllain e vet musliman.’ – u përgjigj
(Pejgamberi s.a.v.s.)’."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
32. Na ka treguar Ebu-l-Velidi, këtij Shu’be, e sipas vargut tjetër të transmetuesve:
Më ka treguar Bishri, këtij i ka treguar Muhammedi, këtij Shu’be, ky nga
Sulejmani, ky nga Ibrahimi, ky nga Alkame, e ky nga Abdullahu, se kur është
shpallur ajeti:
"…ata që besojnë (në Njësinë e Allahut dhe nuk adhurojnë tjetër përveç Atij) dhe nuk e përziejnë besimin e tyre me Dhulm (me të gabuarën)…" (En Aam: 82).
Sahabët e pyetën Pejgamberin s.a.v.s.:
’E, cili nga ne nuk ka bërë dhulm (nuk ka gabuar)?’
Allahu i Madhëruar (lidhur me dhulmin – gabimin më të madh) dërgoi këtë ajet:
"Vërtet që bashkimi i të tjerëve në adhurim me Allahun është Dhulm (padrejtësi, gabim) i madh (më i madhi)." (Lukman: 13).
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
33. Na ka treguar Sulejman Ebu Rebiu dhe ka thënë se atij i kishte treguar Ismail b.
Xha’feri, këtij Nafi’ b. Malik b. Ebu Amir Ebu Suhejli, ky nga babai i vet, ky nga
Ebu Hurejre r.a., e ky nga Pejgamberi s.a.v.s. i cili ka thënë:
"Shenjat e dyfytyrëshit (munafikut) janë tri: kur flet, gënjen; kur premton, nuk e mban
fjalën dhe kur diçka i besohet, tradhton."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
34. Na ka treguar Kabisa b. Ukbe, ky ka dëgjuar nga Sufjani, ky nga A’meshi, ky
nga Abdullah b. Murre, ky nga Mesruku, ky nga Abdullah b. Amri se Pejgamberi s.a.
v.s. ka thënë:
"Do të jetë dyfytyrësh (munafik) i vërtetë ai që ka katër karakteristika, ndërsa ai që ka
vetëm një nga këto karakteristika, do të konsiderohet dyfytyrësh përderisa nuk e largon atë: kur i besohet diçka – tradhton, kur flet – gënjen, kur premton diçka – nuk e realizon, e kur hasmohet – e kalon kufirin."
Kështu e transmeton këtë (këtë hadith) edhe Shu’beja nga A’meshi.
---------------------------------------
35. Na ka treguar Ebu-l-Jemani, këtë e kishte njoftuar Shu’ajbi, këtë Ebu Zinadi,
këtë A’rexhi, e këtë Ebu Hurejre, i cili ka thënë se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë:
"Kush e kalon Natën e Kadrit duke bërë ibadet dhe duke llogaritur (vetëm në shpërblimin e Allahut), do t’i falen gabimet e bëra më parë."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
36. Na ka treguar Harem b. Hafsi, këtë e ka njoftuar Abdu-l-Vahidi, këtë Umarja,
këtë Ebu Zur’a b. Amr b. Xheriri, i cili ka thënë se e ka dëgjuar nga Ebu Hurejre, e
ky nga Pejgamberi s.a.v.s. duke thënë:
"Allahu me kënaqësi do t’ia plotësojë dëshirën atij që niset (në luftë) në Emër të Allahut: - atë e ka shtyer të niset në luftë, vetëm duke më besuar Mua dhe Pejgamberët e Mi – dhe se nuk do ta kthej në shtëpi pa dhuratë, ose pa pasuri lufte të cilën e ka merituar, ose do ta fus në Xhennet.
Dhe po të mos i ngarkoja pasardhësit e mi me vështirësi, nuk do të ndahesha nga asnjë front dhe do të doja të vdes në Rrugën e Allahut, pastaj të jetoj një kohë e të vdes, e pastaj përsëri të jetoj një kohë e të vdes."
-------------------------------------------------------------------------------------------------
37. Na ka treguar Ismaili, këtë e kishte njoftuar Maliku, këtë Ibën Shihabi, këtë
Humejd b. Abdurrahmani, këtë Ebu Hurejra se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë:
"Kush e kalon muajin e Ramazanit në ibadet për shkak të besimit (duke e besuar Allahun) dhe duke llogaritur vetëm në shpërblimin e Tij, do t’i falen gabimet e mëparshme."
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-
38. Na ka treguar Ibën Selami, këtë e ka njoftuar Muhammed b. Fudajli, këtij i ka
treguar Jahja b. Se’idi, ky nga Ebu Seleme, ky nga Ebu Hurejra i cili ka deklaruar se
Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë:
"Kush e agjëron muajin e Ramazanit duke besuar dhe duke llogaritur (vetëm në
shpërblimin e Allahut), do t’i falen gabimet e bëra më parë."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
39. Na ka treguar Abdu-s-Selam b. Mutahhari, ky nga Omer b. Aliu, ky nga Ma’n b.
Muhammed el-Xhifariu, ky nga Se’id b. Ebu Se’id el-Makburiu, ky nga Ebu
Hurejra, e ky nga Pejgamberi s.a.v.s. i cili ka thënë:
"Feja Islame është fe e lehtë. Në këtë fe, asnjë nuk duhet të përpiqet tepër, e që nuk do të ngadhnjejë në të. Bëhuni të matur dhe mos e teproni. Gëzohuni dhe kërkoni ndihmën e Allahut xh.sh. në mëngjes, në mbrëmje dhe pak para natës."
40. Na ka treguar Amr b. Halidi, këtë e kishte njoftuar Zuhejri, këtë Ebu Is-haku,
duke transmetuar nga Berai:
"Kur Pejgamberi s.a.v.s. erdhi në Medine, së pari qëndroi te gjyshërit ose te dajallarët e tij Ensarë, siç thotë Ebu Is-haku, dhe gjashtëmbëdhjetë apo shtatëmbëdhjetë muaj e fali namazin duke u drejtuar kah Bejtul-Mukaddesi (në Jerusalem), por duke dëshiruar gjithnjë që Kibla të jetë kah Kaba. Namazi i parë që e fali në drejtim të Kabës, ishte namazi i ikindisë. Me të u falën disa njerëz. Njëri nga ata që faleshin me të, doli dhe kaloi pranë një xhamie. Derisa ata ishin duke u falur dhe qëndronin në ruku, bërtiti: ‘Betohem në Allahun, tash jam falur me Pejgamberin s.a.v.s. i kthyer kah Mekka.’ Atëherë edhe këta, pa e prishur namazin, u kthyen kah Kaba, sikur edhe ata më parë. Hebrenjtë dhe ithtarët e tjerë të Librit, u entuziazmuan pse ata u kthyen kah Bejtul- Mukaddesi, e kur u kthyen kah Kaba, nuk e pëlqyen këtë."
Zuhejri ka thënë:
Na ka treguar Ebu Is’haku, ky nga Berai, i cili në familjen e tij ka thënë edhe këtë:
"Para se të ndryshojë Kibla, (i pari) që është kthyer kah ajo, ka vdekur (duke falur
namazin). Kishte edhe disa të tjerë që ishin vrarë. Nuk kemi ditur ç’të themi për ta.
Pastaj Allahu i Madhëruar ka shpallur këtë ajet të Kur’anit:
"Dhe Allahu kurrë nuk do t’ua humbasë besimin." (El Bekareh: 143).
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
41. Maliku ka thënë se e ka njoftuar Zejd b. Eslemi, këtë A’ta b. Jesari, këtë e ka
njoftuar Ebu Se’id el-Hudriu, i cili ka thënë se e ka dëgjuar Pejgamberin s.a.v.s.
duke thënë:
"Kur njeriu e pranon Islamin dhe kur detyrimin Islam e kryen në mënyrë të sinqertë,
Allahu xh.sh. do t’ia falë të gjitha veprat e këqia të cilat i ka punuar, e pastaj do ta
shpërblejë me shpërblimin përkatës. Veprat e mira shpërblehen me dhjetë shpërblime, e bile edhe deri në shtatëqind herë, kurse vepra e keqe dënohet vetëm aq sa i përgjigjet, po qe se Allahu edhe atë nuk e falë."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
42. Na ka treguar Is-hak b. Mensuri, këtij i kishte treguar Abdurrezaku, këtij
Ma’meri, ky nga Hemmami, ky nga Ebu Hurejre, i cili ka deklaruar se Pejgamberi s.
a.v.s. ka thënë:
"Kur ndonjë nga ju i kryen detyrat e veta islame në mënyrë të drejtë, çdo vepër e mirë të cilën e kryen, shënohet me dhjeta (dhjetëfishohet), bile deri në shtatëqindfish dhe çdo punë e keqe që e ka bërë, i shënohet aq sa ka bërë."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
43. Na ka treguar Muhammed b. Muthennai, ky nga Jahjai, ky nga Hishami, i cili
ka thënë se e ka njoftuar babai i vet, e këtë Aisha r.a. se me të vërtetë Pejgamberi s.a. v.s. ka hyrë te ajo kur aty kishte qëlluar një grua dhe e kishte pyetur:
"Kush është kjo?’
‘Është filanja’ – tha Aisha. Tregon diçka rreth namazit të saj.
‘Lërini (këto fjalë), bëni ato punë që u shkojnë për dore. Për Zotin! Allahu nuk mërzitet
(nuk brengoset), përderisa ju nuk brengoseni (për punën tuaj)’ – tha Pejgamberi s.a.v.s. – ‘Te Ai vepra më e dashur është ajo që njeriu vazhdimisht e bën në Emër të Tij’."
---------------------------------------------------------
44. Na ka treguar Muslim b. Ibrahimi, këtij i kishte treguar Hishami, këtij Katade,
ky nga Enesi, i cili thotë se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë:
"Do të dalë nga zjarri (Xhehenemi) ai që dëshmon: ‘Nuk ka zot përveç Allahut’ dhe në
zemrën e të cilit ka vepra të mira sa pesha e një kokrre të elbit. Do të dalë nga zjarri ai që dëshmon: ‘Nuk ka zot përveç Allahut’ dhe në zemrën e të cilit ka vepra të mira sa pesha e një kokrre të grurit. Do të dalë nga zjarri ai i cili dëshmon: ‘Nuk ka zot përveç Allahut’ dhe në zemrën e të cilit ka vepra të mira sa pesha e një atomi."
Ebu Abdullahu (Buhariu) transmeton se Ebani ka thënë, këtij i kishte thënë Katade, ky nga Enesi se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë: "fjala ‘të mira’, përdoret me kuptim ‘besim-iman’."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
45. Na ka treguar Hasan b. Sabbahu se ka dëgjuar nga Xha’fer b. Avni, i cili ka
thënë se i ka treguar Ebu-l-Umejsi, këtij ia transmeton Kajs b. Muslimi, këtij Tarik
b. Shihabi, e ky nga Omer b. Hattabi r.a. se një hebre i ka thënë (Omerit):
"O kryetar i besimtarëve! Në Librin tuaj (në Kur’an) ka një ajet të cilin ju e lexoni. Po të
na ishte shpallur ai ajet neve, hebrenjve, ne atë ditë do ta shpallnim ditë feste.’
‘Cili është ai ajet’ – e pyeti Omeri.
"...Këtë ditë Unë e përsosa fenë tuaj për ju, plotësova Mirësinë Time mbi ju dhe zgjodha për ju Islamin fe..." (El Maideh: 3). – u përgjigj ai.
’Ne, vërtet e dimë edhe ditën edhe vendin kur i është shpallur Pejgamberit s.a.v.s., e ajo është dita e premte, derisa qëndronte në Arafat.’ – tha Omeri."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
46. Na ka treguar Ismaili, këtij i ka treguar Malik b. Enesi, këtij xhaxhai i vet Ebu
Suhejl b. Maliku, këtij babai i vet, i cili e ka dëgjuar Talha b. Ubejdullahun duke
thënë:
"Pejgamberit s.a.v.s. i erdh një njeri nga Nexhdi me qëllim hakmarrjeje. Dëgjohej zhurma e zërit të tij, por nuk kuptohej se ç’fliste, derisa u afrua. E kur pyeti për Islamin, Pejgamberi s.a.v.s. u përgjigj:
’Pesë kohë të namazit brënda ditës dhe natës.’
’E, diçka tjetër për mua përveç tij (përveç pesë kohëve të namazit)?’ – pyeti ai.
’Jo, vetëm nëse do vullnetarisht,’ – iu përgjigj (Pejgamberi s.a.v.s.).
Pastaj Pejgamberi s.a.v.s. tha: ’Agjërimi i muajit të Ramazanit.’
‘Diçka tjetër përveç tij?’ – pyeti ai.
‘Jo, vetëm nëse do vullnetarisht,’ – u përgjigj Pejgamberi s.a.v.s.
Pejgamberi s.a.v.s. ia përmendi edhe zekatin (tha transmetuesi).
‘Diçka tjetër përveç tij?’ – pyeti ai.
‘Jo, vetëm nëse do vullnetarisht.’ – u përgjigj Pejgamberi s.a.v.s.
Atëherë u kthye njeriu, - thotë transmetuesi – dhe tha:
‘Për Zotin, nuk kam as çka të shtoj, e as çka të pakësoj.’
Pejgamberi s.a.v.s. (pasi e dëgjoi) u shpreh me këto fjalë:
‘Nëse e ka thënë të vërtetën, ka shpëtuar’."
-------------------------------------------------------------------------------------------------
47. Na ka treguar Ahmed b. Abdullah b. Ali el-Menxhufiu, këtij i ka treguar Revhu,
këtij Avfi, ky nga Hasani dhe nga Muhammedi, këta nga Ebu Hurejra r.a. se
Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë:
"Kush e përcjell muslimanin e vdekur për shkak të besimit të tij të fortë (duke besuar
sinqerisht) dhe, duke llogaritur (vetëm në shpërblimin e Allahut) do të jetë me të derisa të falet namazi i xhenazez dhe të mbarojë varrimi i tij, me të vërtetë ai do të kthehet me shpërblimin prej dy kirateve (masë për matjen e sevapeve, sasinë e saj e di vetëm Allahu xh.sh.). Secili prej këtyre kirateve ka peshën e malit Uhud. Kush ia fal xhenazen të vdekurit, por kthehet para se ai të varroset, do të kthehet me një kirat."
Në senedin e dytë Revhu transmeton nga Uthmani, ky nga Muedhini, ky nga Avfi, ky
nga Muhammedi, ky nga Ebu Hurejre, e ky nga Pejgamberi s.a.v.s.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
48. Na ka treguar Muhammed b. Ar’are, këtij i ka treguar Shu’be, ky nga Zejdi, i
cili ka thënë:
"E kam pyetur Ebu Vailin për murxhitë, e ai tha: Më ka treguar Abdullahu se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë:
‘Ta turpërosh (ofendosh) muslimanin është mëkat, ndërsa ta mbysësh atë është mosbesim (kufër)’."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
49. Na ka treguar Kutejbe b. Se’idi, këtij Ismail b. Xha’feri, këtij Humejdi, këtij
Enesi, e këtë e kishte njoftuar Ubade b. Samiti se:
"Pejgamberi s.a.v.s. ka dalë t’i njoftojë Sahabët për Natën e Kadrit (Lejletu-i-Kadr), kur atje grindeshin dy muslimanë. Për këtë shkak Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë:
‘Kam dalur t’ju njoftoj për Natën e Kadrit, e pasiqë grindeshin filani e filani, ajo është
grindur. Ndoshta kjo do të jetë më mirë për ju. Tashmë kërkojeni ju atë (Natën e Kadrit) në të shtatën, në të nëntën ose në të pestën (pas natës së njëzetë të Ramazanit)’."
------------------------------------------------------------------------
50. Na ka treguar Museddedi, këtij i kishte treguar Ismail b. Ibrahimi, këtij Ebu
Hajjan et-Tejmiu, ky nga Ebu Zur’a, e ky nga Ebu Hurejre r.a. i cili ka thënë:
"Një ditë Pejgamberi s.a.v.s. doli në mesin e njerëzve; iu afrua atij një njeri dhe e pyeti:
‘Çka është besimi (imani)?’
’Besim (iman) është të besosh Allahun, melekët e Tij, takimin me Të (në Ditën e Kijametit),të besosh pejgamberët e Tij dhe ringjalljen.’ – u përgjigj (Pejgamberi s.a.v.s.).
’Po, çka është Islami?’ – pyeti ai.
‘Islami është ta adhurosh Allahun, të mos i përshkruash shok Atij, të falësh namazin, të japësh zekatin dhe të agjërosh Ramazanin.’ – u përgjigj Pejgamberi s.a.v.s.
‘Po, çka është mirësia (ihsani)?’ – pyeti ai.
‘Ta adhurosh Allahun sikur e sheh Atë. Nëse ti nuk e sheh Atë, Ai padyshim të sheh ty.’ – u përgjigj.
‘Kur do të jetë Dita e Kijametit?’ – pyeti njeriu.
Lidhur me këtë pyetje Pejgamberi s.a.v.s. tha:
‘I pyeturi nuk është në dijeni më të madhe për këtë çështje se pyetësi. Vetëm po të tregoj ty për shenjat e tij: kur robëresha të lind pronarin (d.m.th. zotëriun) e saj; kur barinjtë e deveve zeshkane me mburrje do të shtyhen në ndërtimin e pallatit. Ajo (Dita e Kijametit) është një nga pesë fshehtësitë që nuk i askush, përveç Allahut xh.sh.’
Pastaj Pejgamberi s.a.v.s. citoi ajetin e Kur’anit:
"Vërtet që Allahu! Vetëm tek Ai është dija e Orës (e Çastit të Fundit,
Kijametit)..." (Lukman: 34).
Pastaj njeriu u nis të shkojë, (e Pejgamberi s.a.v.s.) tha:
’Kthejeni atë!’
Meqë ata nuk e panë më atë (sepse u flak para syve të tyre), Pejgamberi s.a.v.s. tha:
’Ai është Xhibrili a.s., ka ardhë t’ua mësojë njerëzve fenë e tyre’."
Ebu Abdullahu (Buhariu) ka thënë: "E gjithë kjo është pjesë e besimit (imanit)."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
51. Na ka treguar Ibrahim b. Hamza, këtij Ibrahim b. Sa’di, këtij Salihu, ky nga
Ibni Shihabi, ky nga Ubejdullah b. Abdullahu se Abdullah b. Abbasi i ka thënë:
"Më ka thënë Ebu Sufjani se Herakleu i ka thënë:
’Të kam pyetur se numri i muslimanëve shtohet apo pakësohet? E ti u përgjigje: shtohet.
Ashtu vazhdon të shtohet besimi derisa të plotësohet. Të kam pyetur se a e lëshon ndokush fenë, pasi ta ketë pranuar njëherë, duke e urrejtur atë? U përgjigje: jo. Ashtu është edhe besimi (imani) kur mirësia e tij përzihet me shpirtin, atë më askush nuk e urren’."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
52. Na ka treguar Ebu Nu’ajmi, këtij ia ka transmetuar Zekerijai, këtij Amri, këtij
Nu’man b. Beshiri, i cili ka treguar se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë:
"Hallalli është i qartë, edhe harami është i qartë. Në mes tyre ka gjëra të dyshimta, të cilat nuk i dinë shumë njerëz. Kush ruhet nga punët e dyshimta, e ruan pastërtinë e fesë së vet dhe nderin e tij, e kush bie në punë të dyshimta, është i njëjtë me bariun i cili e ruan bagëtinë e vet përreth vendit të ndaluar në të cilin ajo mund të hyjë në çdo çast. Dijeni se çdo mbret e ka ndalesën e vet, e kini kujdes, se ndalesa e Allahut në tokën e tij është çështje të cilën Ai e ka ndaluar. Poashtu, dijeni se çdo trup ka pjesë mishi, e kur është e sëmurë (ajo pjesë), i sëmurë është krejt trupi. Ja, ajo (pjesë mishi) është zemra!"
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
53. Na ka treguar Ali b. Xha’di, ky nga Shu’be, ky nga Ebu Xhemre, i cili ka thënë:
"Kam ndenjur me Ibni Abbasin i cili më uli në shtratin e vet dhe më tha:
’Rri tek unë derisa të të jap ty një pjesë të pasurisë sime!’
Pasi qëndrova me të dy muaj, më tha: ’Kur Pejgamberit s.a.v.s. i erdh delegacioni i Abdu-l-Kajsit (një fis), ai i pyeti:
’Cili popull jeni ju’ – respektivisht – ’cili delegacion?’
’Jemi nga (fisi) Rebi’a’ – u përgjigjën ata.
’Mirë se keni ardhur o njerëz – ose delegacion (dyshim i transmetuesit) – pa të meta dhe pa nevojë pendimi’ – u tha Pejgamberi s.a.v.s.
’O Resulullah, ne mund të vijmë te ti, vetëm në ndonjë muaj të shenjtë, sepse në mes nesh dhe teje është lagja e pabesimtarëve Mudar. Prandaj, na urdhëro neve me një urdhër të prerë të cilin do t’ia përcjellim atyre që kanë mbetur pas nesh dhe i cili do të na çojë në Xhennet’ – i thanë Pejgamberit s.a.v.s.
E pyetën edhe për pijen.
Pejgamberi s.a.v.s. i urdhëroi për katër gjëra dhe ua ndaloi katër gjëra. I urdhëroi të
besojnë në Një të Vetmin Allah dhe i pyeti: ‘A e dini çka është besimi në Allahun?’
’Allahu dhe Pejgamberi i Tij e dinë më së miri’ – thanë ata.
‘Të dëshmosh se nuk ka zot tjetër përveç Allahut dhe se Muhammedi është Pejgamber i Tij, të falësh namazin, të japësh zekatin, të agjërosh muajin e Ramazanit dhe të japësh një të pestën e pasurisë së zënë në luftë’ – tha Pejgamberi s.a.v.s.
Ndërkaq, nga katër gjërat që ua ndaloi atyre, janë pijet (që rrijnë) në testi, në kungull të ujit, në pagur (matare), në varell ose në koritën e lyer me rrëshirë ose – sikur thotë
ndonjëherë transmetuesi – në koritën e katranosur.
‘Mbani në mend këto dhe tregojuni atyre që janë pas jush’ – tha Pejgamberi s.a.v.s.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
54. Na ka treguar Abdullah b. Mesleme, këtij Maliku, këtij Jahja b. Sa’di, këtij
Muhammed b. Ibrahimi, këtij Alkame b. Vekkasi, ky nga Omeri r.a. i cili ka
dklaruar se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë:
"Veprat vlerësohen sipas qëllimit dhe çdo njeriu i përket ajo për të cilën mendon (ka për qëllim). Kush është shpërngulur për Allahun dhe për Pejgamberin e Tij, shpërngulja e tij është në Emër të Allahut dhe të Pejgamberit të Tij, ndërkaq, ai që është shpërngulur për shkaqe të mira (interesa) të kësaj bote, ose për shkak të ndonjë gruaje me të cilën do të martohej, shpërngulja e tij është në emër të asaj që është shpërngulur."
--------------------------------------------------------------
55. Na ka treguar Haxhxhaxh b. Minhaili, këtij Shu’be, këtij Adi b. Thabiti, ky
kishte dëgjuar nga Abdullah b. Jezidi, ky nga Ebu Mes’udi, e ky nga Pejgamberi s.a.
v.s., i cili ka thënë:
"Kur njeriu përpiqet ta furnizojë familjen e vet (duke llogaritur në shpërblimin e Allahut), ajo punë është mirësi për të (sadaka)."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
56. Na ka treguar Hakem b. Nafiu, këtij i ka treguar Shu’ajbi nga Zuhriu, i cili ka
thënë se i ka treguar Amir b. Sa’d b. Ebu Vekkasi, e ky nga Pejgamberi s.a.v.s. i cili
ka thënë:
"Me të vërtetë nuk bën asnjë shpenzim, kur me të kërkon kënaqësinë e Allahut.
Përkundrazi, për këtë vetëm do të shpërblehesh. Bile (do të shpërblehesh) edhe për
kafshatën që ia shtie në gojë gruas sate."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
57. Na ka treguar Museddedi, këtij i kishte treguar Jahjai, këtij Ismaili, këtij Kajs b.
Ebu Hazimi, ky nga Xherir b. Abdullahu, i cili ka thënë:
"Ia kam dhënë betimin Pejgamberit s.a.v.s. se do të fal namaz, do të jap zekat dhe,
sinqerisht do t’ia mendoj të mirën çdo muslimani."
------------------------------------------------------------------
58. Na ka treguar Ebu-n-Nu’mani, këtij i ka treguar Ebu Avane, ky nga Zijad b.
Ilaka, i cili ka thënë:
"E kam dëgjuar Xherir b. Abdullahun në ditën kur vdiq Mugire b. Shu’be. Së pari u ngrit
dhe e falënderoi Allahun xh.sh., e pastaj tha:
‘Kini frikë vetëm Allahun, i Cili nuk ka shok, bëhuni krenarë dhe të qetë, derisa të vijë një komandant. Ai do të ju vijë së shpejti.’ Pastaj tha:
‘Kërkoni falje (lutuni) për komandantin tuaj, sepse Allahu xh.sh. dëshiron të falë! E tash – vazhdon ai – një herë kam shkuar te Pejgamberi s.a.v.s. dhe i kam thënë:
‘Ty të betohem në Islam,’ kurse ai më kushtëzoi:
‘Edhe t’ia mendosh sinqerisht të mirën çdo muslimani.’
Unë edhe në atë u zotova. Me të vërtetë ua mendoj të mirën juve!’
Pastaj kërkoi falje dhe u ul."
--------------------------------------------------------------------------------

KREU – 3.
Dituria

59. Na ka treguar Muhammed b. Sinani, këtij i kishte treguar Fulejhu, e sipas një
vargu tjetër të transmetuesve, më ka treguar Ibrahim b. Mundhiri, këtij Muhammed
b. Fulejhu, këtij babai i vet, këtij Hilal b. Aliu, ky nga Ata b. Jesari, ky nga Ebu
Hurejre r.a., i cili ka thënë:
"Derisa Pejgamberi s.a.v.s. në një rast ishte duke folur para popullit, erdh një beduin dhe
pyeti:‘Kur do të jetë Çasti i Kijametit?’
Pejgamberi s.a.v.s., megjithatë, vazhdoi të flasë. Disa njerëz (të pranishëm aty) thanë se
Pejgamberi s.a.v.s. e dëgjoi se çka e pyeti ai, por nuk i pëlqeu ajo që e pyeti, kurse disa të
tjerë thanë se Pejgamberi s.a.v.s. nuk e dëgjoi fare.
Kur Pejgamberi s.a.v.s. e mbaroi fjalimin e tij, si duket, pyeti:
‘Ku është ai që, mendoj se pyeti për Çastin e Kijametit?’
‘Ja, unë o Resulullah’ – u përgjigj beduini.
‘Momentin e Kijametit prite, kur të zhduket siguria’ – u përgjigj.
‘Si do të shkatërrohet?’ – ishte pyetja tjetër.
‘Kur t’i besohet detyra atij që nuk është për të i aftë dhe kompetent, prite Ditën e
Kijametit’ – tha (Pejgamberi s.a.v.s.)."
-----------------------------------------------------------------------------------------
60. Na ka treguar Ebu-n-Nu’man Arim b. Fadili, këtij i kishte treguar Avane, ky
nga Ebu Bishri, ky nga Jusuf b. Maheku, ky nga Abdullah b. Amri, i cili ka thënë:
"Në një udhëtim që e patëm, Pejgamberi s.a.v.s. mbeti pas nesh. Na mbërrini, kur koha për
faljen e namazit ishte kah mbarimi. Ne morëm abdes dhe filluam t’u japim mes-h
këmbëve (filluam t’i lajmë këmbët me shumë pak ujë), prandaj, (Pejgamberi s.a.v.s.) me
një zë të lartë, bërtiti dy a tri herë:
’Mjerë thembrat nga zjarri i Xhehenemit’!"
----------------------------------------------------------------------------
61. Na ka treguar Kutejbe, këtij Ismail b. Xha’feri, ky nga Abdullah b. Dinari, ky
nga (Abdullah) Ibni Omeri r.a., i cili ka deklaruar se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë:
"Është një pemë të cilës nuk i bien gjethet. Është e njëjtë me muslimanin. Më thuani se cila
është ajo?’Njerëzit menduan për ndonjë pemë të shkretëtirës.
Abdullahu tha: ‘Unë kam menduar se ajo pemë, është hurma, por kam pasur turp ta them.’
Pastaj të pranishmit thanë: ‘O Pejgamber i Allahut, na thuaj cila është ajo pemë?’
Pejgamberi s.a.v.s. u përgjigj:‘Ajo pemë është hurma’."
-----------------------------------------------------------------
62. Na ka treguar Halid b. Mahledi, këtij Sulejmani, këtij Abdullah b. Dinari, ky
nga Ibni Omeri r.a., i cili ka deklaruar se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë:
"Është një pemë, gjethet e së cilës nuk bien; ajo i ngjan muslimanit. Më tregoni cila është
ajo?’Abdullahu ka thënë: ‘Njerëzit menduan për ndonjë pemë të shkretëtirës, kurse mua më shkoi mendja se ajo është hurma.’Pastaj të pranishmit pyetën: ‘O Resulullah, na thuaj cila është ajo?’ Pejgamberi s.a.v.s. u përgjigj: ‘Ajo pemë është hurma’."
---------------------------------------------------------------------------
63. Na ka treguar Abdullah b. Jusufi, këtë e kishte njoftuar Lejthi, këtë Se’id
Makburiu, këtë Sherik b. Abdullah b. Ebu Nemiri, i cili e kishte dëgjuar Enes b.
Malikun, duke thënë:
"Derisa rrinim me Pejgamberin s.a.v.s. në xhami, erdh një njeri hypur në deve. E ndali aty
dhe e lidhi, e pastaj u drejtua kah ne dhe pyeti: ’Cili nga ju është Muhammedi?’
Pejgamberi s.a.v.s. qëndronte i mbështetur në mesin e tyre, prandaj ne u përgjigjëm:
‘Ky njeri i bardhë, i mbështetur!’ Pastaj, njeriu iu drejtua (Pejgamberit s.a.v.s.):
‘O djali i Abdu-l-Muttalibit!’ ‘Të përgjigjem’ – tha Pejgamberi s.a.v.s.
Ai vazhdoi: ‘Do të pyes ty dhe, në çdo pyetje do të jem i ashpër, por mos m’u hidhëro!’
‘Pyet ç’të duash!’ – i tha Pejgamberi s.a.v.s.
‘Po të pyes, për Zotin tënd dhe Zotin e atyre para teje (thuaj): A të ka dërguar ty Allahu
për gjithë botën (njerëzimin)?’ ‘Po, padyshim.’ – iu përgjigj Pejgamberi s.a.v.s.
‘Për Allahun, a të ka urdhëruar Allahu të falim pesë kohët e namazit gjatë një dite dhe një
nate?’ – pyeti ai. ‘Po, për Zotin’ – u përgjigj.
‘Për Allahun’ – tha përsëri njeriu – ‘A të ka urdhëruar Allahu të agjërojmë muajin e
Ramazanit për çdo vit?’
‘Po, padyshim.’ – u përgjigj.
‘Për Allahun, a të ka urdhëruar Allahu që nga pasanikët tanë të marrësh këtë sadaka
(zekat) dhe t’ua ndash të varfërve tanë?’ – pyeti.
‘Po, për Zotin,’ – iu përgjigj Pejgamberi s.a.v.s.
Pastaj njeriu tha: ‘Besoj në gjithë atë që e ke sjellë (nga Allahu xh.sh.). Unë jam Dimam b.
Tha’lebe, vëllai i Beni Sa’d b. Bekrit, përfaqësues i popullit tim, i cili ka mbetur pas
meje’."Këtë hadith kështu e ka transmetuar edhe Musai dhe Ali b. Abdu-l-Hamidi nga
Sulejmani, ky nga Thabiti, ky nga Enesi, e ky nga Pejgamberi s.a.v.s.
-----------------------------------------------------------------------------------
64. Na ka treguar Ismail b. Abdullahu, këtij i kishte treguar Ibrahim b. Sa’di, këtij
Salihu, këtij Ibni Shihabi, këtij Ubejdullah b. Utbe b. Mes’udi se Abdullah b. Abbasi
e kishte lajmëruar këtë se:
"Pejgamberi s.a.v.s. e kishte dërguar një njeri me letrën e tij dhe e kishte urdhëruar që
(letërn) t’ia dorëzojë mëkëmbësit të Bahrejnit, e që ky t’ia dërgojë mbretit të Persisë. Ky
(mbreti) pasiqë e lexoi, e grisi. (Ibni Shihabi, i cili ishte njëri nga transmetuesit) tha: Mendoj se e kam dëgjuar nga Ibni Musejjebi, duke thënë:
’Pejgamberi s.a.v.s. i mallkoi që edhe ata të jenë plotësisht të shkatërruar’."
-----------------------------------------------------------------------------
65. Na ka treguar Muhammed b. Mukatil Ebu-l-Hasani, këtij Abdullahu, këtij
Shu’be, këtij Katade, këtij Enes b. Maliku, i cili ka thënë:
"Pejgamberi s.a.v.s. ka shkruar letër, ose ka dashur të shkruajë, por i është thënë se ata do
ta lexojnë vetëm nëse është e vulosur. Atëherë e ka marrë unazën e argjendtë në të cilën
ishte gdhendur: ’Muhammedi, Pejgamber i Allahut.’ Më vjen sikur po e shoh unazën në
dorën e tij.Pastaj e kam pyetur Kataden, tha Shu’be:
’Kush ka thënë se në unazë qëndronte: ’Muhammedi, Pejgamber i Allahut.’
’Ai, Enesi,’ – u përgjigj (Katade)."
----------------------------------------------------------------------------------
66. Na ka treguar Ismaili, ky nga Maliku, ky nga Is’hak b. Abdullah b. Ebu Talhai,
ky nga Ebu Murre, rob i liruar i Akil b. Ebu Talibit, ky nga Ebu Vakid el-Lejthiu, i
cili ka thënë:
"Derisa Pejgamberi s.a.v.s. ende rrinte në xhami me njerëzit, erdhën tre persona: dy nga
ata u drejtuan kah Pejgamberi s.a.v.s., kurse njëri shkoi. Transmetuesi tha se ata (të dy) u
ndalën para Pejgamberit s.a.v.s. Njëri prej tyre vërejti një vend të zbrazët në mesin e
dëgjuesve dhe aty u ul, tjetri u ul pas tyre. Sa i përket të tretit, ai e ktheu shpinën dhe shkoi.Kur Pejgamberi s.a.v.s. e përfundoi fjalimin, tha:
‘Dëgjoni, do t’ju tregoj për gjendjen e këtyre tre personave: I pari i fshehet (ruhet) Allahut
dhe Allahu e vendos atë në strehimore (në vend të sigurt); i dyti, përmbahet nga turpi, e
edhe Allahu është i përmbajtur (nga dënimi i tij). Sa i përket të tretit që e ktheu shpinën,
edhe Allahu ia kthen shpinën’."
-----------------------------------------------------------------------------------------
67. Na ka treguar Museddedi, këtij Bishri, ky nga Ibni Avni, ky nga Ibni Sirini, ky
nga Abdurrahman b. Ebu Bekre, e ky nga babai i vet, i cili ka thënë:
"Pejgamberi s.a.v.s. kishte hipur në deve (gjatë Haxhxhit lamtumirës). Kapistrën e deves
ia mbante një njeri. Pas pak pyeti:
‘Cila ditë është kjo?’Ne heshtëm, duke menduar se do ta quante me një emër tjetër e jo me emrin e saj.‘A nuk është kjo dita e thejrjes së kurbanit?’ – pyeti.
‘Po, pa dyshim.’ – thamë .‘Cili muaj është ky?’ – pyeti.
Ne përsëri heshtëm dhe menduam se do ta quante me një emër tjetër.
‘A nuk është Dhu-l-hixhxhe?’ – tha ai.‘Po,’ – thamë.Pastaj tha:
’Gjaku juaj, pasuria juaj, nderi juaj, janë të shenjta dhe të paprekshme,
sikurse që është e shenjtë kjo ditë e juaj, në këtë qytetin tuaj, në këtë vendin tuaj. Çdonjëri që është i pranishëm, le ta njoftojë atë që nuk është këtu (i pranishëm), sepse mund të ndodhë që ai i cili nuk është i pranishëm, ta kuptojë më mirë se ai që ia kumton’."
-------------------------------------------------------------------------------------
68. Na ka treguar Muhammed b. Jusufi, këtij Sufjani, ky nga A’meshi, ky nga Ebu
Vaili, ky nga Ibën Mes’udi, i cili ka thënë:
"Pejgamberi s.a.v.s. na pajiste me këshilla (ligjerata) gjatë ditëve, duke mos na lënë
asnjëherë të mërzitemi."
------------------------------------------------------------------------------------
69. Na ka treguar Muhammed b. Beshshari, këtij i kishte treguar Jahja b. Se’idi, ky
nga Shu’be, ky nga Ebu Tejjahu, ky nga Enesi, e ky nga Pejgamberi s.a.v.s., i cili ka
thënë:"Lehtësoni dhe mos vështirësoni! Gëzoni dhe mos shpërndani (duani dhe mos urreni)."
----------------------------------------------------------------------------------
70. Na ka treguar Uthman b. Ebu Shejbe, këtij Xheriri, këtij Mensuri, ky nga Ebu
Vaili, i cili ka thënë:
"Abdullahu i mësonte njerëzit çdo të enjte, prandaj një person i tha atij:
‘O Ebu Abdurrahman, me të vërtetë do të doja të na mësoje për çdo ditë.’
Ai u përgjigj:‘Ajo që ma ndalon këtë është se nuk kam dëshirë që t’ua bëj të mërzitshëm (mësimin).Unë ju pajis me dituri, ashtu siç na pajiste neve Pejgamberi s.a.v.s. Ai frikësohej se mos na kalon (mësimi) në monotoni’."---
-------------------------------------------------------------------------------------
71. Na ka treguar Se’id b. Ufejri, këtij Ibën Vehbi, këtij Junusi, ky nga Ibën Shihabi,
ky nga Humejd b. Abdurrahmani, i cili ka thënë se e ka dëgjuar Muaviun duke
thënë, se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë:
"Atij që Allahu ia do të mirën, e udhëzon t’i kuptojë parimet e fesë. Unë vetëm shpërndaj
(dituri), kurse Allahu e jep atë. Ky popull le të vazhdojë të mbesë në rrugën e Allahut, e
nuk do të mund ta dëmtojnë ata që e kundërshtojnë, përderisa nuk vjen urdhëri i Allahut’."
---------------------------------------------------------------------------------
72. Na ka treguar Aliu, këtij Sufjani, këtij Ibën Ebu Nexhihu, duke transmetuar nga
Muxhahidi, i cili ka thënë:
"E kam shoqëruar Ibën Omerin deri në Medine. Nuk e kam dëgjuar atë të thotë diçka më
tepër nga Pejgamberi s.a.v.s., përveç një hadithi:
’Ishim te Pejgamberi s.a.v.s., kur atij i kishin sjellur një palcë me hurma. Ai (Pejgamberi s.
a.v.s.) tha:‘Në mesin e pemëve, ka një pemë e cila shumë i ngjan muslimanit.’
Kam dashur të them se ajo pemë është hurma, mirëpo, meqë isha më i riu nga të
pranishmit, heshta.‘Ajo është hurma’ – tha Pejgamberi s.a.v.s."
------------------------------------------------------------------------------------------
73. Na ka treguar Humejdiu, këtij Sufjani, këtij Ismail b. Ebu Halidi, kurse Zuhriu
ka thënë se e ka dëgjuar nga Kajs b. Ebu Hazimi, ky nga Abdullah b. Mes’udi, i cili
ka thënë se e ka dëgjuar Pejgamberin s.a.v.s. duke thënë:
"Mund të kesh zili në dy raste: ndaj njeriut të cilit Allahu i ka dhënë pasuri dhe atë e
shpenzon në rrugë të drejtë dhe ndaj njeriut, të cilit Allahu i ka dhënë dituri, që gjykon
sipas saj dhe i mëson edhe të tjerët."
----------------------------------------------------------------------------------------
74. Na ka treguar Muhammed b. Gurejr ez-Zuhriu, këtij i kishte treguar Jakub b.
Ibrahimi, këtij babai i vet, këtij Salihu, ky nga Ibën Shihabi, i cili ka treguar se
Ubejdullah b. Abdullahu ka treguar, duke transmetuar nga Ibën Abbasi, se ai dhe
Hurr b. Kajs b. Hisn Fezariu kanë diskutuar për rastin e Musait dhe shokut të tij,
për të cilin Ibën Abbasi, me bindje të thellë, tha se është Hidri. Në atë moment, pranë
tyre kaloi Ubej b. Ka’bi, e Ibën Abbasi e thirri dhe i tha:
"Unë dhe ky shoku im po diskutojmë për shokun e Musait. Musai a.s. ka pyetur dhe ka
kërkuar mënyrën që të takohet me të. E, ti a e ke dëgjuar Pejgamberin s.a.v.s. ndonjëherë
që të flasë diçka për këtë çështje?’
’Po, e kam dëgjuar Pejgamberin s.a.v.s. kur thoshte:
"Derisa Musai a.s. ishte tek një i parë i Beni Israilëve, i ka ardhur një njeri dhe e ka
pyetur:’A di ndonjë më të ditur se ti?’
‘Jo’ – ka thënë Musai a.s.Atëherë, Allahu xh.sh. i shpalli Musait: "Po, padyshim është robi Ynë, Hidri."Pastaj, Musai kërkoi rrugë dhe mënyrë që të shkojë te ai, e Allahu i Madhëruar ia bëri peshkun shenjë dhe i është thënë: "Kur ta humbësh peshkun, kthehu prapa dhe, sigurisht do ta takosh atë!" Ai e vëzhgonte me kujdes nëpër det peshkun, për të cilin i ishte thënë. Më pastaj, Musait i tha përcjellësi i tij:
"Ai (djaloshi - Jushaë bin Nun) i tha: "A të kujtohet kur arritëm te shkëmbi? Unë e
harrova peshkun; askush veçse shejtani më bëri që të mos e kujtoj…" (El Kehf: 63).
"(Musai) i tha: "Kjo është ajo që po kërkonim." Kështu ata u kthyen prapë duke
ndjekur gjurmët e tyre të para." (El Kehf: 64).
Dhe, kështu e gjetën Hidrin. Ky është rasti i Musait me Hidrin, për të cilin Allahu i
Madhëruar tregon në Librin e Tij (në Kur’an)’."
--------------------------------------------------------------------------------------
75. Na ka treguar Ebu Ma’meri, këtij Abdu-l-Varithi, ky nga Halidi, ky nga Ikrime,
e ky nga Ibën Abbasi r.a., i cili ka thënë:
"Pejgamberi s.a.v.s. më përqafoi dhe më shtrëngoi, duke thënë:
‘O Zot, mësoja Librin (diturinë)’."
----------------------------------------------------------------------------------
76. Na ka treguar Ismail b. Ebu Uvejsi, këtij i kishte treguar Maliku, këtij Ibën
Shihabi, ky nga Ubejdullah b. Abdullah b. Utbe, e ky nga Abdullah b. Abbasi, i cili
ka thënë:"Jam nisur me një kafshë samari (gomar). Gati isha i moshës madhore. Pejgamberi s.a.v.s.falej në Mine jashtë mureve (në hapësirë). Kalova përballë një safi (rreshti). E lëshova kafshën të kulloste dhe hyra në saf. (Për këtë veprim që e bëra) asnjë nuk ma zuri për të madhe."
---------------------------------------------------------------------------------
77. Më ka treguar Muhamed b. Jusufi, ky nga Ebu Mus-hiri, ky nga Muhammed b.
Harbi, ky nga Zubejdi, ky nga Zuhuriu, ky nga Muhammed b. Rebiu, i cili ka thënë:
"Kur i kisha pesë vjet, më kujtohet se Pejgamberi s.a.v.s. një herë mori ujë (në gojë) nga
kova dhe më stërpiku në fytyrë."
------------------------------------------------------------------------------
78. Na ka treguar Ebu-l-Kasim Halid b. Halijj, këtij Muhammed b. Harbi se Evzaiu
ka thënë: Na ka njoftuar Zuhriu, duke transmetuar nga Ubejdullah b. Abdullah b.
Utbe b. Mes’udi, ky nga Ibën Abbasi se ai dhe Hurr b. Kajsi b. Hisn Fezariu kanë
biseduar për bashkudhëtarin e Musait, e pranë tyre, rastësisht, ka kaluar Ubejj b.
Ka’bi, të cilin Ibën Abbasi e ka thirrë dhe i ka thënë: "Ja, unë dhe shoku im po
diskutojmë rreth bashkudhëtarit të Musait, e që Musai ka kërkuar mënyrën të takohet me
të. Po ti, a e ke dëgjuar Pejgamberin s.a.v.s. ta ketë përmendur këtë rast?’
‘Po’, - tha Ubeji, - ‘e kam dëgjuar Pejgamberin s.a.v.s. duke thënë:
‘Derisa Musai ishte te njëri nga të parët e Beni Israilëve, i ka ardhur një njeri
dhe e ka pyetur: A di ndonjë njeri më të ditur se ti?"
‘Jo’, - i është përgjigjur Musai.
Pastaj Allahu i Madhëruar e ka frymëzuar Musain:
‘Po gjithsesi, është robi ynë, Hidri.’
Për këtë arsye, Musai filloi të gjejë mënyrën që të takohet me të dhe, Allahu xh. sh., ia bëri
peshkun shenjë (argument), duke i thënë (Musait):
‘Kur ta humbësh peshkun, kthehu prapa dhe me siguri do ta takosh atë.’
Musai e përcjelli me kujdes nëpër det gjurmën e peshkut. Përcjellësi (shoku) i tha Musait:
"Ai (djaloshi - Jushaë bin Nun) i tha: "A të kujtohet kur arritëm te shkëmbi? Unë e
harrova peshkun; askush veçse shejtani më bëri që të mos e kujtoj…" (El Kehf: 63).
E, Musai tha:"(Musai) i tha: "Kjo është ajo që po kërkonim." Kështu ata u kthyen prapë duke ndjekur gjurmët e tyre të para." (El Kehf: 64).
Kështu, e gjetën Hidrin. Ky është rasti i Musait a.s. me Hidrin për të cilin Allahu i
Madhëruar tregon në Librin e Tij’."
-----------------------------------------------------------------------------------------
79. Na ka treguar Muhammed b. Alai, këtij Hammad b. Usame, ky nga Burejd b.
Abdullahu, ky nga Ebu Burde, ky nga Ebu Musai, e ky nga Pejgamberi s.a.v.s., i cili
thotë:"Udhëzimi (Kur’ani) dhe dituria me të cilat Allahu i Madhëruar më ka dërguar, janë si
shiu i madh i cili bie në tokë. Toka pjellore e pranon dhe prodhon barin, e edhe shumë
gjelbërime të tjera, kurse toka jopjellore e mban në vete ujin. (Prej kësaj toke) Allahu bën
që njerëzit ta shfrytëzojnë atë: të pijnë, t’u japin kafshëve të pinë dhe të mbjellin; (shiu)
bie, ndërkaq edhe nëpër vende të tjera: nëpër shkretëtira, të cilat nuk pranojnë e as që
mbajnë ujë në vete dhe nuk prodhojnë kurrfarë bari (bereqeti).
Ky është shembull për atë që e ka njohur ligjin e Allahut dhe e shfrytëzon atë (Kur’anin) të
cilin Allahu ma ka dërguar mua, prandaj, mëso dhe të tjerët mësoi. Është shembull
poashtu, për atë, që për këtë nuk e ka qarë kokën fare, e as që e ka pranuar udhëzimin e
Allahut me të cilin jam dërguar."
------------------------------------------------------------------------------------------------
80. Na ka treguar Imran b. Mejsere, këtij Abdu-l-Varithi, këtij Ebu Tejjahu, ky nga
Enesi i cili tregon se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë:
"Shenjat e Kijametit janë: çrrënjosja e diturisë, jetësimi i mosdijes, pirja e alkoolit dhe
prostitucioni (zinaja)."
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16682
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Re: Sahih´ ul ´Buhari 1 - Besimi (Imani)   Thu 21 Oct 2010, 12:01

81. Na ka treguar Museddedi, këtij Jahjai, këtij Shu’be, këtij Katade, e këtij Enesi, i
cili ka thënë: "Do t’ju tregoj një hadith, të cilin përveç meje, askush nuk do t’ua tregojë. E kam dëgjuar Pejgamberin s.a.v.s. duke thënë:
’Shenjat e Çastit (Kijametit) janë: çrrënjosja e diturisë, paraqitja e mosdijes, prostitucioni
dhe shtimi i tepërt i grave dhe pakësimi i meshkujve, për aq, sa një burrë të jetë për
pesëdhjetë gra’."
---------------------------------------------------------------------------------------
82. Na ka treguar Se’id b. Ufejri, këtij Lejthi, këtij Ukajli, këtij Ibën Shihabi, ky nga
Hamza b. Abdullah b. Omeri se Ibën Omeri r.a. ka thënë:
"E kam dëgjuar Pejgamberin s.a.v.s. duke thënë:
’Derisa po flija, më kanë sjellur një gotë qumësht. Aq kam pirë sa që kam hetuar se më
është shuar etja; sikur ajo (etja) më dilte nga thonjtë. Atë që më mbeti, ia dhash Omer b.
Hattabit.’ ‘O Resulullah, si e shpjegon ti këtë?’ – i thanë.
‘Me shkencë’ – tha Pejgamberi s.a.v.s."
------------------------------------------------------------------------------
83. Na ka treguar Ismaili, këtij Maliku, ky nga Ibën Shihabi, ky nga Isa b. Talha b.
Ubejdullahu, ky nga Abdullah b. Amr b. el-Asi, i cili ka treguar se Pejgamberi s.a.v.s.
gjatë Haxhxhit lamtumirës, ka mbetur në Mine për shkak të njerëzve të cilët i kanë
parashtruar pyetje. Ndër të tjerë, një njeri iu afrua dhe e pyeti:
"Meqë nuk kam ditur, jam rruar para se të ther (kurban)!?’
Pejgamberi s.a.v.s. iu përgjigj: ’Nuk ka gabim (gjynah), ther kurban tash.’
Pastaj iu afrua një njeri tjetër dhe e pyeti: ’Meqë nuk kam ditur, kam prerë (kurban) para se të hedhi guralecat (në Mine)!?’ (Pejgamberi s.a.v.s.) iu përgjigj: ’Nuk ka gabim (gjynah), hidh (tash).’ Pejgamberi s.a.v.s. nuk është pyetur për asgjë që është bërë më vonë, në vend që të bëhej më herët, e të mos jetë përgjigjur: -’Bëre tash, nuk ka dëm’."
----------------------------------------------------------------------------------
84. Na ka treguar Musa b. Ismaili, këtij Vuhejbi, këtij Ejjubi, ky nga Ikrime, e ky
nga Ibën Abbasi, i cili ka thënë se Pejgamberi s.a.v.s. në Haxhxhin lamtumirës është
pyetur nga dikush:"Kam prerë kurban para se të hedh guralecat!?’
Ai pastaj sinjalizoi me dorë dhe tha:‘Nuk ka dëm (gabim).’
Një tjetër pyeti:‘Kam rruar kokën para se të pres kurban!?’
Pejgamberi s.a.v.s., përsëri sinjalizoi me dorë dhe tha:
’Nuk ka gabim (gjynah)’."85. Na ka treguar Mekkijj b. Ibrahimi, ky nga Handhale b. Sufjani, ky nga Salimi,ky nga Ebu Hurejre r.a., e ky nga Pejgamberi s.a.v.s. i cili ka thënë:
"Do të bie interesimi për dituri, do të paraqitet mosdija dhe ngatërresat. Edhe çrregullimi
(herxhi) do të shumëfishohet.’
‘O Resulullah, çka është herxhi?’ – pyeti dikush.
‘Kështu’ – e lëvizi dorën, bile e përmbysi, sikur të kishte për qëllim therje (prerje)’."
-------------------------------------------------------------------------------------------
86. Na ka treguar Musa b. Ismaili, këtij Vuhejbi, këtij Hishami, ky nga Fatimja, e
kjo nga Esmaja, e cila tregon:
"Erdha tek Aisha, e cila ishte duke u falur dhe e pyeta:
’Ç’farë ngjet me këtë popull (nga çka frikësohet)?’
Ajo sinjalizoi me kokë kah qielli. Të gjithë qëndruan në namaz, ajo (Aisha)
tha: ‘Subhanallah!’‘A është kjo ndonjë shenjë?’ – e pyeta. Ajo më sinjalizoi me kokë ‘po’. Për këtë shkak edhe unë qëndrova (në namaz). Qëndrova derisa më ra të fikët. Fillova ta lag kokën me ujë. (Pas namazit) Pejgamberi s.a.v.s. e falënderoi Allahun e Madhëruar dhe tha: ‘Nuk ka asgjë që nuk më është treguar dhe që nuk e kam parë duke qenë në këtë pozitë, bile (i kam parë) Xhennetin dhe Xhehenemin.
Më është shpallur (jam frymëzuar) se në varret tuaj do të sprovoheni sikurse, ose së
shpejti – nuk e di se cilën shprehje e ka përdorur Esmaja, thotë transmetuesi – me provën e Dexhallit. Do të pyetet (ndonjëri në varr):
‘Çka di për atë njeri (d.m.th. për Pejgamberin s.a.v.s.)?’
Sa i përket besimtarit, përkatësisht atij që është i bindur në besim – nuk e di se cilën nga
këto dy shprehje i ka përdorur Esmaja, dyshon transmetuesi – do të përgjigjet: ‘Ai është
Muhammedi, Pejgamber i Allahut, i cili na ka sjellur neve argumente dhe udhëzime të
qarta. Ne i jemi përgjigjur thirrjes së tij dhe e ndjekim rrugën e tij. Ai është Muhammedi!’,
do të thotë tri herë.
Atëherë do t’i thuhet atij: ‘Fli i qetë! E kemi ditur se me bindje të thellë e ke besuar atë.’
Dyfytyrëshi (munafiku) ndërkaq, ose ai i cili ka dyshuar në Shpallje – nuk e di se cilën
shprehje e përdori Esmaja – do të shprehet kështu: ’Nuk di. Kam dëgjuar se njerëzit diçka
flisnin për të (për Muhammedin), po edhe unë kam folur ashtu për të’."
------------------------------------------------------------------------------------------
87. Na ka treguar Muhammed b. Beshshari, këtij Gunderi, këtij Shu’be, e këtij Ebu
Xhumre, i cili ka thënë:
"Kam qenë përkthyes në mes Ibën Abbasit dhe palës tjetër dhe vazhdoi:
Pejgamberit s.a.v.s. i erdhi delegacioni i fisit të Abdu-l-Kajsit, të cilit i tha:
‘Delegacion i cilit fis, ose i cilit popull jeni?’
Ata u përgjigjën: ‘I (fisit) Rebi’a.’
Pejgamberi s.a.v.s. tha: ‘Mirë se keni ardhur! Popull, ose delegacion i cili s’ka pse të
turpërohet e as të pendohet!’
Ata thanë: ‘Ne kemi ardhur nga një vend i largët. Në mes nesh dhe teje është fisi
pabesimtar Mudar, prandaj, ne mund të vijmë vetëm në ndonjë muaj të shenjtë. Na
urdhëro çka t’i njoftojmë ata pas nesh dhe çka do të na ndihmojë për të hyrë në Xhennet.’
(Pejgamberi s.a.v.s.) i urdhëroi për katër detyra, ndërsa ua ndaloi katër vese. I urdhëroi të
besojnë Një të Vetmin Allah, duke i pyetur:
‘A dini si shprehet besimi në Allahun?’
Ata u përgjigjën: ‘Këtë më së miri e di Allahu dhe Pejgamberi i Tij.’
Atëherë Pejgamberi s.a.v.s. u tha:
‘Me dëshminë se nuk ka zot tjetër përveç Një, Allahut dhe se Muhammedi, me të vërtetë
është Pejgamber i Tij; me faljen e namazit; me dhënien e zekatit; me agjërimin e muajit të
Ramazanit dhe me dhënien e një të pestës së pasurisë së zënë në luftë.’
Ua ndaloi: (lëngjet e prishura nga të ndenjurit) në kungullin e ujit, në testi në bardak të
lyer me katran (rrëshirë).
Sipas Shu’bes, nganjëherë ka thënë ‘në koritë’ e nganjëherë ‘në fuçinë e katranosur.’
Në fund u tha: ‘Mbajeni në mend këtë dhe ua transmetoni atyre pas jush’."
---------------------------------------------------------------------------------------
88. Na ka treguar Muhammed b. Mukatil Ebu Hasani, këtij Abdullahu, këtij Omer
b. Se’id b. Ebu Husejni, këtij Abdullah b. Mulejke, këtij Ukbe b. Harithi se ky ishte
martuar me vajzën e Ebu Ihab b. Azizit. Për këtë arsye, te ky erdh një grua e cila i
tha: "Unë i kam dhënë gji Ukbes dhe asaj me të cilën është martuar.’
‘Nuk e di se më ke dhënë gji, e as që më ke lajmëruar për këtë.’ – i tha Ukbe.
Ai atëherë, ia mësyu udhëtimit. I hipi deves dhe u nis për në Medine te Pejgamberi s.a.v.s.
E pyeti për rastin. Pejgamberi s.a.v.s. iu përgjigj:
‘Si mund të ndodhë kjo (të martohesh me të), e flitet se e ke motër (nga gjiri)?!’
Ukbe menjëherë u nda nga ajo. Edhe ajo u martua me një burrë tjetër."
------------------------------------------------------------------------------
89. Na ka treguar Ebu Jemani, këtij ia kishte transmetuar Shu’ajbi, këtij Zuhriu, e
sipas një vargu tjetër të transmetuesve, Ebu Abdullahu (Buhariu) thotë se Ibën
Vehbi ka deklaruar se atij ia ka transmetuar Junusi, këtij Ibën Shihabi, ky nga
Ubejdullah b. Abdullah b. Ebu Thevri, ky nga Abdullah b. Abbasi, e ky nga Omeri r.
a. i cili ka thënë:
"Unë dhe fqiu im ensar (nga ensarët) kemi banuar në vendin Beni Umejje b. Zejd. Ky
vend ishte në Avali të Medines (Avali ishte katund në Medine), prandaj zbritnim te
Pejgamberi s.a.v.s. herë njëri e herë tjetri. Ai zbriste një ditë, e të dytën unë. Kur zbritja
unë, atë ditë sillja lajme për Shpalljen e Allahut xh.sh. dhe për të tjerat. Edhe ai kur
zbriste, e bënte të njëjtën. Një ditë, sipas radhës, shkoi shoku im ensar. (Kur u kthye)
trokiti rreptë te dera ime, duke thënë:
’Ai (duke menduar në mua) a është këtu?’
Unë u frikova dhe dola para tij. Më tha:
‘Ka ndodhur një gjë e madhe! Hyra te Hafsa, e ajo qante!’
E pyeta: ’Ju ka lëshuar juve Pejgamberi s.a.v.s.?’
’Nuk e di’ – tha. Pastaj hyra te Pejgamberi s.a.v.s. dhe, duke qëndruar në këmbë e pyeta:
’A i ke lëshuar gratë e tua.’ ‘Jo’ – tha. Pastaj thashë: ‘Allahu është më i madhi’."
---------------------------------------------------------------------------------------------
90. Na ka treguar Muhammed b. Kethiri, këtij Sufjani, këtij Ibën Ebu Halidi, ky
nga Kajs b. Ebu Hazimi, ky nga Ebu Mes’ud el-Ensariu, i cili ka thënë se një njeri i
ka thënë Pejgamberit s.a.v.s.:
"O Resulullah, filani aq na zgjat namazin, sa që shpesh më vjen ta lë atë (namazin).’
Asnjëherë nuk e kam parë Pejgamberin s.a.v.s. më të zemëruar në fjalimin e tij sa atë çast
kur tha: ‘O ju njerëz! Ju me të vërtetë jeni shkapërderdhës (të xhematit). Kush e fal namazin para njerëzve (kush bëhet imam), le ta lehtësojë atë, sepse në mes tyre (xhematit) ka ndonjë të sëmurë, shëndetlig dhe nevojtar!"
-------------------------------------------------------------------------------------------
91. Na ka treguar Abdullah b. Muhammedi, këtij Ebu Amiri, këtij Sulejman b. Bilal
el-Mediniu, ky nga Rebi’a b. Ebu Abdurrahmani, ky nga Jezidi, rob i liruar i el-
Munbeithit, ky nga Jezid b. Halid Xhuhejniu se një njeri e ka pyetur Pejgamberin s.a.
v.s. për një gjë të gjetur. Pejgamberi s.a.v.s. i është përgjigjur atij:
"Mbaje në mend rrypin e saj ose kutinë e saj dhe strajcën e saj dhe shpalle atë (publikisht) një vit, pastaj shërbehu me të, e nëse vjen zotëriu i saj, ti jepja!’
‘E devja e humbur?’ – pyeti njeriu.
Ai (Pejgamberi s.a.v.s.) aq u zemërua, sa që faqet iu skuqën, ose, si tha transmetuesi,
fytyra iu skuq dhe tha: ’Çka ke ti me të! Ajo ka me vete lugun e vet të ujit (rezervoarin) dhe mbathjen e vet; vjen te uji dhe bren drunjtë, prandaj, lëre atë derisa ta gjejë zotëriu i saj!’ ‘E, bagëtia e humbur?’ – pyeti përsëri njeriu.
’Ajo është e ytja, e shokut tënd ose e ujkut.’ – u përgjigj."
-----------------------------------------------------------------------------------------------
92. Na ka treguar Muhammed b. el-Alai, këtij Ebu Usamja, këtij Burejdi, ky nga
Ebu Burde, ky nga Ebu Musai, i cili ka thënë:
"Pejgamberi s.a.v.s. ishte pyetur për disa gjëra të papëlqyeshme dhe kur ato u shpeshtuan,
ai u zemërua dhe tha: ’Më pyetni çka të doni?’ ‘Cili është babai im?’ – e pyeti dikush.
’Babai yt është Hudhafja.’ – u përgjigj. ’Cili është babai im?’ – e pyeti një tjetër.
’Babai yt është Salimi, rob i liruar i Shejbës’ – tha. Kur Omeri vërejti në fytyrën e tij zemërimin, tha: ‘O Resulullah, i drejtohemi Allahut të Madhërueshëm të na i fal gabimet’!"
----------------------------------------------------------------------------------------------------
93. Na ka treguar Ebu-l-Jemani këtij Shu’ajbi, këtij Zuhriu, ky nga Enes b. Maliku
se (një ditë) kur Pejgamberi s.a.v.s. kishte dalë para njerëzve, Abdullah b. Hudhafja,
ishte ngritur dhe e kishte pyetur: "Cili është babai im?’ ’Babai yt është Hudhafja,’ – i qe përgjigjur. Pasi u shtuan pyetjet, tha: ’Më pyetni ende.’ Për këtë arsye, Omeri ra në gjunj dhe tha: ’Ne jemi të kënaqur që Allahu është Zot; Islami fe dhe, Muhammedi s.a.v.s. Pejgamber!’ Pastaj Pejgamberi s.a.v.s. u qetësua.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
94. Na ka treguar Abde, këtij Abdu-s-Samedi, këtij Abdullah b. Muthennai, këtij
Thumame b. Abdullahu, ky nga Enesi, e ky nga Pejgamberi s.a.v.s. se ai (Pejgamberi),
kur do të përshndeste, përshendeste nga tri herë, kur do të fliste diçka, e përseriste nga tri herë.
------------------------------------------------------------------------------------------------
95. Na ka treguar Abde b. Abdullahu, këtij Abdu-s-Samedi, këtij Abdullah b.
Muthennai, ky nga Thumame b. Abdullahu, ky nga Enesi, e ky nga Pejgamberi s.a.v.
s., se ai (Pejgamberi s.a.v.s.), kur diçka fliste, e përsëriste tri herë, që të kuptohej më mirë,
e kur dilte para masës, përshëndeste tri herë.
------------------------------------------------------------------------------------------------
96. Na ka treguar Museddedi, këtij Ebu Avane, këtij Ebu Bishiri, ky nga Ebu Jusuf
b. Mahiku, ky nga Abdullah b. Amri, i cili ka thënë:
"Në një udhëtim që e bëmë së bashku, Pejgamberi s.a.v.s. mbeti prapa. Na mbërrini kah
mbarimi kohës së namazit të ikindisë. Ne kishim marrë abdest dhe u bënim mes-h
këmbëve (i lanim me shumë pak ujë), e ai (Pejgamberi s.a.v.s.) me një zë të lartë bërtiti dy
herë: ’Mjerë për thembrat (që do të digjen) nga zjarri i Xhehenemi’."
--------------------------------------------------------------------------------------------
97. Na ka njoftuar Muhammed b. Selami, këtij Muharibiu, këtij Salih b. Hajjami,
këtij Amir esh-Sha’biu, ky nga Ebu Burde, duke transmetuar nga babai i vet, i cili ka
treguar se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë:
"Tri lloje të njerëzve do të kenë nga dy shpërblime: ithtari i Librave të mëparshme, i cili i
ka besuar Pejgamberit të tij dhe e beson edhe Muhammedin s.a.v.s.; robi (shërbëtori) i cili
e kryen detyrën e tij ndaj Allahut xh.sh. dhe ndaj zotëriut të tij dhe; njeriu i cili ka pasur
shërbëtore (robëreshë) të cilën e ka rritur dhe e ka mësuar mirë dhe kështu, e ka
përmirësuar edukimin e saj arsimor, pastaj e ka liruar dhe e ka martuar. Këta do të kenë
nga dy shpërblime." Pastaj amir esh-Sha’biu ka thënë:
"Ta kemi dhënë këtë sqarim, pa asnjë kompenzim. Për njohuritë, bile më të vogla, shkohet
madje deri në Medine."
-------------------------------------------------------------------------------------------------
98. Na ka treguar Sulejman b. Harbi, ky nga Shu’be, ky nga Ejjubi ky nga Atai, ky
nga Ibën Abbasi r.a., i cili ka thënë:
"Isha i pranishëm te Pejgamberi s.a.v.s., ose vetë Atai ka thënë:
‘Mbështetem në Ibni Abbasin se Pejgamberi s.a.v.s., duke menduar se gratë nuk do të
mund të dëgjojnë, ndonëse me të ishte Bilali, doli para tyre, e mbajti ligjëratën dhe tha që
të japin lëmoshë (sadaka). (Këto fjalë patën ndikim të madh) prandaj, një grua ia hodhi
qaforen dhe unazën, e Bilali, i mbledhi në skajin e teshës së vet’."
Hadithin e sipërshënuar Ismaili e ka transmetuar nga Ejjubi, ky nga Atai, ky nga
Ibën Abbasi, i cili ka thënë: "Kam qenë prezent tek Pejgamberi s.a.v.s."
-------------------------------------------------------------------------------------------------
99. Na ka treguar Abdulaziz b. Abdullahu, këtij i ka treguar Sulejmani, këtij Amr b.
Ebu Amri, ky nga Se’id b. Ebu Se’id el-Makburiu, e ky nga Ebu Hurejre r.a., i cili
tregon: "Është thënë: ‘O Resulullah, cili do të jetë në Ditën e Kijametit më së shumti nën mbrojtjen tënde?’ Pejgamberi s.a.v.s. tha:
‘O Ebu Hurejre, e kam ditur se para teje, asnjë nuk do të më pyes për këtë çështje, sepse
kam vënë re dëshirën tënde të zjarrtë për hadithe. Në Ditën e Kijametit, mbrojtja ime
(shefaati) do të jetë për atë i cili nga zemra, sinqerisht ose nga shpirti ka thënë:
‘Nuk ka zot përveç Allahut’."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
100. Na ka treguar Ismail b. Uvejsi, këtij Maliku, këtij Hisham b. Urve, ky nga
babai i vet, e ky nga Abdullah b. Amr b. el-Asi, i cili ka deklaruar se e ka dëgjuar
Pejgamberin s.a.v.s. duke thënë:
"Allahu nuk do ta zhdukë shkencën me heqjen e saj nga përdorimi, por, sigurisht që
shkencën (diturinë) do ta heqë me zhdukjen e dijetarëve. Dhe kur nuk do të ketë dijetarë,
njerëzit do t’i zgjedhin për kryetarë të paditurit. Populli do t’i pyes, e ata do të japin
shpjegime (fetva) pa ndonjë dituri. Kështu, ata edhe vetë do të bien në katastrofë, e edhe të tjerët do t’i largojnë nga udha e drejtë." Firebriu ka thënë: "Na ka treguar Kutejbe, i cili ka treguar ashtu siç ia ka transmetuar atij Xheriri nga Hishami."
-----------------------------------------------------------------------------------------------
101. Na ka treguar Ademi, këtij i ka treguar Shu’be, këtij Ibën Asbahaniu, ky e ka
dëgjuar nga Ebu Salih Dhekvani, ky nga Ebu Se’id el-Hudriu, i cili ka thënë:
"Gratë i kanë thënë Pejgamberit s.a.v.s.: ‘Mashkujt na e kanë bërë të pamundur pjesëmarrjen (për shkak të kallaballëkut) në ligjëratat tuaja, prandaj, caktoje një ditë vetëm për ne.’ Ai, pastaj caktoi një ditë vetëm për ato. Ua mësoi dhe ua caktoi urdhërat dhe në mes tjerash u tha: ‘Çdo grua nga ju e cila i çon në ahiret tre fëmijë të vet (përpara saj), do t’i ketë (ata) një mbrojtje ndaj zjarrit të Xhehenemit.’ ‘E dy?’ – tha njëra.
’Edhe dy,’ – u përgjigj ai."
------------------------------------------------------------------------------------------------
102. Na ka treguar Muhammed b. Beshshari, këtij Gunderi, këtij Shu’be, ky nga
Abdurrahman b. Asbehaniu, ky nga Dhekvani, ky nga Ebu Se’id el-Hudriu, e ky nga
Pejgamberi s.a.v.s. (njëlloj sikurse u tha në hadithin e mësipërm) dhe nga
Abdurrahman b. el- Asbahaniu, i cili ka thënë:
"E kam dëgjuar Ebu Hazmin, e ky Ebu Hurejren, duke thënë:
’...tre fëmijë që nuk e kanë arritur moshën madhore’."
-----------------------------------------------------------------------
103. Na ka treguar Se’id b. Ebu Merjem, këtij i ka treguar Nafi’ b. Omeri, ky nga
Ibni Ebu Mulejke, se Aisha, bashkëshortja e Pejgamberit s.a.v.s., kur dëgjonte diçka
që nuk e kuptonte si duhet, kthehej në atë çështje derisa e kuptonte mirë. Pejgamberi
s.a.v.s. ka thënë: "Atij që i kërkohet llogaria e hollësishme (në Ditën e Gjykimit), ai është i dënuar.’ Ndërsa unë, thotë Aisha, i kam thënë: ’A nuk thotë Allahu i Madhëruar (në Kur’an):
" Ai me të vërtetë që do të ketë llogari të lehtë." (El Inshikak: Cool
Ai (Pejgamberi s.a.v.s.) u përgjigj, tha Aisha:
’Ajo në të vërtetë, është të shprehurit (e besimtarit për një llogari sipërfaqësore), por ai, të
cilit llogaria do t’i shqyrtohet në mënyrë të hollësishme, do të shkatërrohet’."
-----------------------------------------------------------------------------------------
104. Na ka treguar Abdullah b. Jusufi, këtij Lejthi, këtij Se’idi, ky nga Ebu
Shurejhu, i cili i ka thënë Amr b. Se’idit, kur i dërgonte aradhat kah Mekka:
"O komandant, më lejo të paraqes fjalimin të cilin e ka mbajtur Pejgamberi s.a.v.s. ditën e
nesërme, pas çlirimit të Mekkes, të cilin e kam dëgjuar personalisht, e kam përjetuar dhe e
kam shikuar me sytë e mi. Pasi e falënderoi Allahun e Madhëruar, tha:
’Allahu i Madhëruar është Ai i Cili e ka bërë Mekken të shenjtë; atë nuk e kanë bërë të
shenjtë njerëzit. Për këtë arsye, asnjërit që beson në Allahun dhe në botën e ardhshme
(ahiret) nuk i lejohet që në të të derdhë gjak dhe të presë dru. Nëse ndonjë e lejon këtë
vetëm për atë se Pejgamberi s.a.v.s. ka luftuar në të, thuani atij: - ’Allahu ia ka lejuar atë
vetëm Pejgamberit s.a.v.s., e juve jo.’ Mua ma ka lejuar në të, vetëm një pjesë (çast) të
ditës, kurse sot e ka kthyer statusin e paprekshmërisë së saj, e ka kthyer shenjtërinë e saj,ashtu siç ishte edhe dje. Ata që janë të pranishëm, le t’ua transmetojnë këtë atyre që nuk janë të pranishëm’!"
Dikush e ka pyetur Ebu Shurejhun: "E, si është përgjigjur Amri?’
’Unë atë e di më mirë se ti, o Ebu Shurejh, por ajo (Mekka) nuk i bën strehim atij që varet,
as atij që ka ikur që në të të fshehet për shkak të derdhjes së gjakut të huaj, e as atij që ka ikur për shkak se ka shkaktuar çrregullime, vjedhje (dhe gjëra tjera të ndyta).’ – qe
përgjigjur Amri."
-------------------------------------------------------------------------------------------
105. Na ka treguar Abdullah b. Abdu-l-Vehhabi, këtij Hammadi, ky nga Ejjubi, ky
nga Muhammedi, ky nga Ibën Ebu Bekre, ky nga babai i vet, Ebu Bekre, i cili
transmeton se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë: "...edhe gjaku juaj, edhe pasuria juaj," e
unë mendoj, thotë Muhammedi, se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë: "...edhe nderi juaj është i
shenjtë, siç është e shenjtë kjo dita juaj në këtë muajin tuaj. Pra, çdonjëri që është i
pranishëm le t’ia tregojë atij që nuk është i pranishëm!"
Muhammedi (transmetuesi i hadithit) ka thënë: "Pejgamberi s.a.v.s. e ka thënë të vërtetën. Ai ashtu, dy herë është shprehur: ‘Ja, a u kam njoftuar mirë’?"
---------------------------------------------------------------------------------------
106. Na ka treguar Ali b. Xha’di, këtij i ka treguar Shu’be, këtij Mensuri, i cili ka
dëgjuar nga Rib’ijj b. Hirashi, ky nga Aliu, i cili ka treguar se Pejgamberi s.a.v.s. ka
thënë: "Mos më bëni shpifje! Ai që më bën shpifje mua, padyshim që do të futet në Xhehenem!"
------------------------------------------------------------------------------------------
107. Na ka treguar Ebu Velidi, këtij ia ka transmetuar Shu’beja, ky nga Xhami’ b.
Sheddadi, ky nga Amir b. Abdullah b. ez-Zubejri, e ky nga babai i vet, i cili ka thënë:
"I kam thënë Zubejrit:
‘Nuk dëgjoj që ti të transmetosh hadithe nga Pejgamberi s.a.v.s., siç transmeton filani e
filani!’ Sa më përket mua, unë nuk jam ndarë nga Pejgamberi s.a.v.s., por e kam dëgjuar duke thënë: ‘Kush bën shpifje ndaj meje, do të hyjë në Xhehenem’!"
-------------------------------------------------------------------------------------------
108. Na ka treguar Ebu Ma’meri, këtij Abdu-l-Vahithi, ky nga Abdu-l-Azizi, ky nga
Enesi, i cili është shprehur me këto fjalë:
"Më pengon të transmetoj shumë hadithe, meqë Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë:
‘Kush bën shpifje për mua me dashje, le t’ia gjejë vendin vetes në Xhehenem’!"
------------------------------------------------------------------------------------------
109. Na ka treguar Mekkijj b. Ibrahimi, ky nga Jezid b. Ebu Ubejdi, ky nga
Selemja, i cili ka thënë se e ka dëgjuar Pejgamberin s.a.v.s. kur thoshte:
"Kush ma mvesh mua atë që unë nuk e kam thënë, le të përgatitet për në Xhehenem!"
---------------------------------------------------------------------------------------------
110. Na ka treguar Musa, ky nga Ebu Avane, ky nga Ebu Hasini, ky nga Ebu
Salihu, ky nga Ebu Hurejre, e ky nga Pejgamberi s.a.v.s. i cili ka thënë:
"Vëni (mbani) emrin tim, por mos e vëni ofiqin tim! Kush më sheh në ëndërr, ai padyshim
më ka parë, sepse shejtani nuk mund të paraqitet në formën time. E, kush më bën shpifje
me dashje, le ta gjejë vendin e vet në Xhehenem!"
-----------------------------------------------------------------------------------------
111. Na ka treguar Muhammed b. Selami, këtij Vekiu, këtij Sufjani, këtij Mutarrifi,
ky nga Sha’biu, e ky nga Ebu Xhuhajfe, i cili ka thënë se e ka pyetur Aliun r.a.:
"A ka ndonjë libër të veçantë te ju?’ ’Jo, përveç Librit të Allahut, ose mendjemprehtësisë së muslimanëve, ose që është në këtë fletë.’ – u përgjigj. ’E çka ka në atë fletë?’ – e pyeta, thotë (Ebu Xhuhajfja). ’Rregullat për dëmshpërblimin, për lirimin e robërve dhe (në të qëndron se) nuk vritet muslimani për mosbesimtarin (kafirin).’ – u përgjigj (Aliu)."
----------------------------------------------------------------------------------------------
112. Na ka treguar Ebu Nu’ajm el-Fadl b. Dukejni, këtij i ka treguar Shejbani, këtij
Jahjai, ky nga Ebu Seleme, e ky nga Ebu Hurejre, i cili tregon:
"Fisi Huza’ (në vitin e çlirimit të Mekkes) e ka vrarë një njeri nga fisi Benu Lejth, për
shkak të hakmarrjes që fisi Lejth më parë e kishte vrarë. Kur për këtë ngjarje është
njoftuar Pejgamberi s.a.v.s., i hipi deves së tij dhe udhëtoi për atje. Pastaj, mbajti fjalimin:
‘Allahu e ka ndaluar vrasjen në Mekke, ose grupin (tufën) e elefantëve, - dyshon Ebu
Abdullahu se cilën nga këto dy shprehje ai i ka përdorur, - ndërsa e ka autorizuar
Pejgamberin s.a.v.s. dhe besimtarët të marrin pushtetin në duart e tyre, duke i këshilluar:
- Dijeni se kjo nuk ka qenë e lejuar për asnjë para meje dhe nuk do të jetë e lejuar për asnjë pas meje! Ajo ishte e lejuar në një çast të ditës! Dijeni, Mekka në këtë çastin tim (kur
jam duke ju folur) është e shenjtë dhe e paprekshme; gjembat nuk shkulen dhe drunjtë nuk prehen, kurse gjënë e humbur në të, e merr vetëm ai i cili shprehet publikisht dhe e
kërkon! Atij që i është vrarë dikush, ka të drejtë të zgjedhë dy kushte: ose që vrasësi t’i paguajë dëmshpërblimin (të vrarit), ose të largohet nga aty.’
Atëherë, (Pejgamberit s.a.v.s.) iu afrua një njeri nga Jemeni dhe i tha:
’O Resulullah, shkruama këtë!’ Pejgamberi s.a.v.s. urdhëroi, duke thënë:
‘Shkruajani filanit!’ Ndërkaq, një nga kurejshitët iu afrua (Pejgamberit s.a.v.s.) dhe i tha:
‘Përveç kallamit, o Resulullah, sepse ne atë e shfrytëzojmë atë për të mbuluar shtëpitë dhe
varret tona?’ Pejgamberi s.a.v.s. tha: ’Përveç kallamit! Përveç kallamit!’
Pastaj i është thënë Ebu Abdullahut: ‘Çka i është dhënë me shkrim atij (jemenasit)?’
‘I është dhënë me shkrim fjalimi (me këtë plotësim).’ – u përgjigj."
-------------------------------------------------------------------------------------------
113. Na ka treguar Ali b. Abdullahu, këtij i ka treguar Sufjani, këtij Amri, këtij
Vehb b. Munebbihu, ky nga vëllau i vet, i cili ka thënë se e ka dëgjuar Ebu Hurejren
duke thënë: "Asnjë nga sahabet e Pejgamberit s.a.v.s. nuk ka pasur (nuk ka tubuar) më shumë hadithe se unë, përveç Abdullah b. Amrit, sepse ai i ka shkruar, ndërsa unë nuk i kam shkruar."
(Në senedin tjetër: Vehb b. Munebbihu këtë hadith e transmeton nga Ma’meri, ky
nga Hemmami, e ky nga Ebu Hurejra r.a.).
--------------------------------------------------------------------------------------------
114. Na ka treguar Jahja b. Sulejmani, këtij Ibën Vehbi, këtij Junusi, këtij Ibën
Shihabi, ky nga Ubejdullah b. Abdullahu, e ky nga Ibën Abbasi i cili tregon:
"Kur Pejgamberit s.a.v.s. i është keqësuar sëmundja, ka thënë:
‘Ma sillni letrën të shkruaj për ju librin, pas të cilit nuk do të hutoheni (nuk do të humbni
rrugën e drejtë)!’ Omeri atëherë ka thënë: ‘Pejgamberin s.a.v.s. e ka kapluar sëmundja. E kemi Shpalljen e Allahut dhe ajo është e mjaftueshme.’ Sahabet nuk kishin të njëjtin mendim. Shushuritja (për këtë çështje) u shtua, prandaj Pejgamberi s.a.v.s. u ka thënë:
’Shkoni nga unë! Kjo grindje nuk është e nevojshme te unë!’ Ibën Abbasi doli duke thënë: ‘Me të vërtetë dëm i madh, bile dëm i përgjithshëm që iu bë e pamundur Pejgamberit s.a.v. s. për ta shkruar librin e tij.’
----------------------------------------------------------------------------------------------
115. Na ka treguar Sadeka, këtij i ka treguar Ibni Ujejne, ky nga Ma’meri, ky nga
Zuhriu, ky nga Hindja, kjo nga Ummu Seleme dhe Amri, këta nga Jahja b. Se’idi, ky
nga Zuhriu, ky nga Hindja, kjo poashtu nga Ummi Seleme, e cila ka thënë:
"Pejgamberi s.a.v.s. është zgjuar një natë dhe ka thënë: ‘Subhanallah! Sa ngatërresa dhe çrregullime kanë ngjarë sonte, sa thesare janë hapur! Zgjojini gratë e dhomave tjera! Shumë (gra) të veshura me stoli në këtë botë, do të jenë të zhveshura në botën tjetër’!"
-------------------------------------------------------------------------------------------------
116. Na ka treguar Se’id b. Ufejri, këtij i ka treguar Lejthi, këtij Abdurrahman b.
Halidi, ky nga Ibni Shihabi, ky nga Salimi dhe nga Ebu Bekr b. Sulejman b. Ebu
Hathme, ky nga Abdullah b. Omeri, i cili ka thënë:
"Pejgamberi s.a.v.s. kah fundi i jetës së vet, na e fali namazin e jacisë. Kur dha selam, u ngrit dhe tha: ’A e vërejtët këtë natë tuajën? Me të vërtetë, prej tash, e deri në shekullin e ardhshëm, nuk do të jetë asnjë nga ata që tash janë në sipërfaqe të tokës’."
------------------------------------------------------------------------------------
117. Na ka treguar Ademi, ky nga Shu’be, ky nga Hakemi, ky e ka dëgjuar nga
Se’id b. Xhubejri, e ky nga Ibën Abbasi i cili ka thënë:
"Kam kaluar natën në dhomën e tezes sime, Mejmunes, vajzës së Harithit, bashkëshorte e
Pejgamberit s.a.v.s. Atë natë tek ajo ishte edhe Pejgamberi s.a.v.s.. Pejgamberi s.a.v.s. e
fali namazin e jacisë (në xhami), erdh në shtëpi, i fali edhe katër rekate, e pastaj ra të flejë.
Më vonë u zgjua dhe tha: ‘A ka fjetur djaloshi?’, ose përdori shprehje të ngjashme. Pastaj
u ngrit dhe fali namaz. U ngrita edhe unë. Unë qëndrova në anën e tij të majtë, por ai më
vendosi në anën e djathtë. I fali pesë rekate, pastaj fali edhe dy dhe ra të flejë, sepse e kam dëgjuar krikëllimën e tij. Pastaj (pasi u zgjua) shkoi në xhami për të falur namazin e
sabahut."
---------------------------------------------------------------------------------------------
118. Na ka treguar Abdulaziz b. Abdullahu, këtij i ka treguar Maliku, ky nga Ibën
Shihabi, ky nga A’rexhi, e ky nga Ebu Hurejra r.a., i cili tregon se populli thoshte:
"Ebu Hurejre është më i frytshmi (transmetues) i haditheve.’
‘E, unë nuk do të kisha thënë asnjë hadith, po të mos ishin këto dy ajete në Librin e
Allahut (në Kur’an).’ Pastaj i citoi:
"Sigurisht se ata që fshehin provat e qarta, dëshmitë dhe udhëzimet të cilat Ne i kemi
dërguar…" (El Bekareh: 159).
Deri te fjala, "...dhe Unë padyshim jam Ai i Cili e pranon pendimin (e robëve të Mi),
Mëshirëploti." (EL Bekareh: 160).
-------------------------------------------------------------------------------------------
119. Na ka treguar Ahmed b. Ebu Bekr Ebu Mus’abi, këtij Muhammed b. Ibrahim
b. Dinari, ky nga Ibën Ebu Dhi’bi, ky nga Se’id el-Makburiu, e ky nga Ebu Hurejra r.
a., i cili i ka thënë Pejgamberit s.a.v.s.:
"O Resulullah, unë me të vërtetë prej teje dëgjoj shumë hadithe, të cilët përsëri i harroj!’
‘Shtroje gunën tënde,’ – tha ai.
Unë e shrova gunën, kurse ai (Pejgamberi s.a.v.s.) rrëmbeu diçka me duart e tij, e hodhi
mbi të dhe tha: ‘Mbështillu me të!’, tregon Ebu Hurejre.
U mbështjella dhe pas kësaj asgjë nuk harrova.
Na ka treguar Ibrahim b. Mundhiri, ky ka dëgjuar nga Ibni Ebu Fudejku të njëjtën gjë, ose
ka thënë: ‘…rrëmbeu diçka me duart e tij dhe e hodhi në gunë…’"
-----------------------------------------------------------------------------------------------
120. Na ka treguar Ismaili, këtij i ka treguar vëllai i tij, këtij Ibni Ebu Dhi’bi, ky
nga Se’id Makburiu, e ky nga Ebu Hurejra r.a., i cili ka thënë:
"Kam mbajtur në mend nga Pejgamberi s.a.v.s. dy lloje të diturive: Njërën prej tyre ua
kam treguar. Sa i përket tjetrës, po t’ua kisha treguar atë, do të më pritej ky laring (fyt)."
121. Na ka treguar Haxhxhaxhi, këtij i ka treguar Shu’be, këtij ia ka transmetuar
Ali b. Mudriku, ky nga Ebu Zur’a, ky nga Xheriri, se Pejgamberi s.a.v.s. në
Haxhxhin Lamtumirës (Haxhxhetu-l-Veda’) i ka urdhëruar atij, duke i thënë:
"Qetësoi njerëzit dhe le të dëgjojnë!’ (pasi u qetësua masa) tha:
‘Mos u ktheni në pabesimtarë pas meje, e t’i bini njëri tjetrit në qafë’."
-------------------------------------------------------------------------------------------------
122. Na ka treguar Abdullah b. Muhammedi, këtij i ka treguar Sufjani, këtij Amri,
këtë e ka njoftuar Se’id b. Xhubejri, i cili ka thënë:
"I kam thënë Ibni Abbasit se Nevf el-Bikaliu konsideron se Musai, nuk është Musai i Beni
Israilëve, por është një Musa tjetër? Ka gënjyer armiku i Allahut, - tha Ibni Abbasi. Neve
na ka treguar Ubejj b. Ka’bi nga Pejgamberi s.a.v.s. i cili ka thënë:
Pejgamberit Musa, duke u mbajtur fjalim Beni Israilëve, i është shtruar pyetja: ‘Kush
është më i dituri?’ Ai u përgjigj: ‘Unë jam më i dituri.’
Allahu i Madhëruar e qortoi (për këtë) se atë njohuri nuk ia la atij, prandaj i shpalli:
‘Është një rob nga robërit e Mi aty ku bashkohen dy detet, ai është më i ditur se ti.’
‘O Zot, si të takohem me të?’ – tha Musai.I është thënë:
‘Mbaje një peshk në torbë dhe kur ta humbësh atë, aty është ai.’
(Musai a.s.) u nis për rrugë. Me të u nis edhe djaloshi i tij (bashkëudhëtari) Jusha b. Nuni.
Ky e mbante peshkun në torbë derisa arritën te shkëmbi (vendi ku bashkohen dy detet). U
mbështetën për shkëmbi dhe i zuri gjumi. Peshku pa u dëgjuar doli nga torba dhe vazhdoi
rrugën kah deti duke hapur rrugë. Kjo për Musain dhe bashkëudhëtarin e tij ishte
mrekulli. Vazhduan të udhëtojnë edhe atë pjesë të ditës e të natës që u kishte mbetur. Kur zbardhi drita, Musai i tha djaloshit (përcjellësit) të vet:
’Na jep atë sillën (ushqimin) tonë, sepse jemi lodhur nga ky udhëtim i yni.’
Musai (a.s.), megjithatë, nuk e hetoi lodhjen, derisa e kaloi vendin që i ishte thënë.
Atëherë i tha përcjellësi:
’Shiko! Kur zbritëm te ai shkëmbi, unë e harrova peshkun.’
Kurse Musai i tha: ’Zaten, ai është vendi të cilin e gjurmojmë (e kërkojmë)’, prandaj, u kthyen nëpër gjurmët e veta (nga kishin ardhur) duke i treguar njëri-tjetrit.’
Kur arritën te ai shkëmb, aty e panë një njeri të mbuluar me tesha, ose siç thotë
transmetuesi, ishte mbuluar me teshat e tij. Musai i dha selam, kurse Hidri i tha:
‘Prej nga në vendin tënd selami?’ ‘Unë jam Musai,’ – i tha.
‘Musai i Beni Israilëve?’ – e pyeti (Hidri). ‘Po’ – u përgjigj Musai.
Pastaj Musai (a.s.) i tha: ‘A mund të të përcjell që të më mësosh mua një pjesë të diturisë së mrekullueshme që t’u ka dhënë ty?’ (Hidri) iu përgjigj:
‘Ti nuk mund të durosh (në shoqëri) me mua. Unë kam dituri të tillë që ma ka dhuruar
Allahu i Madhëruar nga dituria e Tij, ti nuk e di atë, kurse ti ke dituri të tillë të cilën
Allahu ta ka dhuruar, e që unë nuk e di.’ (Musai) i tha:
‘Do të më gjesh të durueshëm, në dashtë Allahu, e ty nuk do të kundërshtoj asgjë.’
Pastaj, meqë nuk e kishin anijen e tyre, e vazhduan udhëtimin duke ecur bregut të detit.
Pranë tyre kaloi një anije pranë tyre. Filluan të bisedojnë me pronarët e anijes, për t’u
bërë shërbim këtyre. Hidrin e njihnin, prandaj i bënë shërbim falas. (Duke udhëtuar me
anije) erdh një shpend, u lëshua në buzë të anijes dhe me sqepin e tij i shpoi një ose dy
vrima. Hidri tha: ‘O Musa, dituria ime dhe e ytja, në krahasim me diturinë e Allahut është e vogël, sa vrima e këtij shpendi ndaj detit.’ Pastaj, Hidri shkoi dhe u mbështet në një dërrasë të anijes dhe filloi ta zbirojë atë. Musai i tha: ‘Njerëzit na bënë shërbim pa të holla (falas) e ti po e prish anijen e tyre dhe dëshiron t’i mbysësh udhëtarët e saj!’
Hidri: ‘A nuk të thash se ti nuk do të mundesh të durosh me mua?’
Musai: ‘Mos më qorto për atë që kam harruar.’ Kjo ishte harresa e parë e Musait (a.s.).
Pastaj vazhduan udhëtimin. Kur e takuan një fëmijë që luante me fëmijët tjerë, Hidri e
rrëmbeu për koke dhe me dorën e tij ia hoqi kokën. Prandaj, Musai i tha:
‘Pse e mbyte njeriun e pafajshëm që nuk ka mbytur asnjë!?’
Hidri përsëri tha: ‘A nuk të thash unë se ti nuk mund të durosh (në shoqëri) me mua?’
Ibni Ujejne ka thënë se ky është sinjalizimi i theksuar.
E vazhduan përsëri udhëtimin. Arritën te një lagje, nga banorët e së cilës kërkuan ushqim.
Banorët e asaj lagjeje nuk deshën t’ju ndihmonin. Në atë fshat, vërejtën një mur i cili ishte
duke u rrëzuar. Hidri e drejtoi atë. Kur Musai i tha:
‘Po të doje, për këtë (vepër) do të merrje ndonjë shpërblim!’ Hidri iu përgjigj:
‘Kjo është ndarja në mes meje dhe teje.’ Pejgamberi s.a.v.s. (pasi e tregoi tregimin deri këtu) tha: ’Allahu e mëshiroftë Musain. Me të vërtetë do të ishim të kënaqur sikur të duronte Musai deri sa të na tregohej neve (nga Allahu) tregimi për këta të dy’."
----------------------------------------------------------------------------------------------
123. Na ka treguar Uthmani, këtij i ka treguar Xheriri, këtij Mensuri, ky nga Ebu
Vaili, ky nga Ebu Musai, i cili tregon se te Pejgamberi s.a.v.s. ka ardhur një njeri dhe
e ka pyetur:
"O Resulullah, ç’është lufta në Emër të Allahut? Disa nga ne luftojnë nga zemërimi e disa
nga mendjemadhësia?’ Ai (Pejgamberi s.a.v.s.) e ngriti kokën kah ai. E ngriti kokën kah ai, thotë (transmetuesi) vetëm për shkak se bashkëbiseduesi (pyetësi) qëndronte në këmbë, e u përgjigj: ’Kush lufton që Fjala e Allahut të Madhëruar të mbizotërojë, ai është në rrugën e Allahut të Madhëruar’."
---------------------------------------------------------------------------------------------------
124. Na ka treguar Nu’ajmi, këtij Abdulaziz b. Ebu Seleme, ky nga Zuhriu, ky nga
Isa b. Talhai, e ky nga Abdullah b. Amri, i cili ka thënë se e ka parë Pejgamberin s.a.
v.s. me rastin e hedhjes së guralecave. Një njeri e pyeti:
"O Resulullah, kam prerë kurban para se të hedhi guralecat?’
‘Nuk ka dëm (gjynah), hidhi tash,’ – u përgjigj (Pejgamberi s.a.v.s.).
Tjetri e pyeti: ’O Resulullah, jam rruar para se të pres kurban?’
‘Nuk ka dëm, preje tash!’ – u përgjigj. Nuk është pyetur për asgjë që është bërë më herët, apo që është shtyer më vonë, e që (Pejgamberi s.a.v.s.) të mos jetë përgjigjur:
‘Nuk ka dëm, bëje tash’!"
--------------------------------------------------------------------------------------------------
125. Na ka treguar Kajs b. Hafsi, këtij i ka treguar Abdulvahidi, këtij A’mesh
Sulejmani, ky nga Ibrahimi, ky nga Alkame, e ky nga Abdullahu i cili ka thënë:
"(Një ditë) ecnim me Pejgamberin s.a.v.s. nëpër djerrinat (vende jopjellore) e Medines. Ai
(Pejgamberi s.a.v.s.) mbahej në shkopin që e kishte me vete. Kaloi pranë një grupi të
jahudive (hebrenjve). Ata (jahuditë) i thanë njëri-tjetrit:
‘Pyetni për shpirtin!’ Njëri nga ata tha:‘Mos e pyetni! Do t’iu përgjigjet në atë mënyrë që juve nuk do t’ju pëlqejë!’ Disa thanë: ‘Megjithatë, do ta pyesim!" Atëherë, u ngrit njëri nga mesi i tyre dhe tha: ‘O Ebu-l-Kasim! Çka është shpirti?’
Ai (Pejgamberi s.a.v.s.) heshti, e unë thashë (në vete): ‘Po frymëzohet (i vjen Shpallja)’
dhe u ndala.Kur Shpallja iu ndal, tha: "Dhe të pyesin ty (O Muhammed) për Ruhun (Shpirtin). Thuaj: "Ruhu (Shpirti) është prej atyre gjërave, dija për të cilat është vetëm tek Allahu, ndërsa nga Dija (juve o njerëz) ju është dhënë vetëm fare pak." (El Isra: 85).
--------------------------------------------------------------------------------------------------
126. Na ka treguar Ubejdullah b. Musai nga Israili, ky nga Ebu Is-haku, ky nga el-
Esvedi, i cili ka thënë: "Ibën Zubejri më ka thënë: ‘Aishja të ka treguar ty shumë fshehtësi, e çka të ka treguar për Kaben?’ ‘Më ka thënë,’ – u përgjigjia: - Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë:
‘Aishe, ky populli yt, të mos ishte i ri dhe i freskët në kujtesë, - e Ibni Zubejri ka thënë, në
mosbesim, - unë Kaben do ta zgjeroja dhe do t’i kisha vënë dy dyer: njëra nëpër të cilën
do të hynin njerëzit dhe tjetra nëpër të cilën do të dilnin.’ Atë më vonë e bëri Ibën Zubejri."
------------------------------------------------------------------------------------------------
127. Na ka treguar Ubejdullah b. Musai, ky nga Ma’ruf b. Hurrebuthi, ky nga
Tufejli, e ky nga Aliu r.a. i cili ka thënë: "Tregoni popullit atë që e kupton! A dëshironi të përgënjeshtrohet Allahu dhe Pejgamberi i Tij?’
-----------------------------------------------------------------------------------------------
128. Na ka treguar Is-hak b. Ibrahimi, këtij Muadh b. Hishami, këtij babai i vet, ky
nga Katade, ky nga Enes b. Maliku, i cili tregon se Pejgamberi s.a.v.s. ishte ulur në
shalë, kurse Muadhi pas tij, të cilit i ka thënë:
"O Muadh b. Xhebel!’
‘Urdhëroni, o Resulullah, jam i lumtur që po ju shërbej juve,’ – iu përgjigj Muadhi.
‘O Muadh!’ – tha përsëri.
‘Urdhëroni, o Resulullah, jam i kënaqur që po ju shërbej juve,’ – iu përgjigj.
Duke e përsëritur dialogun tri herë, tha (Pejgamberi s.a.v.s.):
‘Ai i cili nga thellësia e shpirtit dëshmon se – Nuk ka zot përveç Një Allahu dhe se
Muhammedi është Pejgamber i Tij, – Allahu do ta ruajë nga zjarri i Xhehenemit.’
‘O Resulullah, a ta lajmëroj popullin për këtë, që të gëzohet?’ – pyeti Muadhi.
Pejgamberi s.a.v.s. tha:
‘Atëherë do të mbështetet vetëm në këtë’.
Duke pasur frikë se do të bie në gabim për shkak të fshehjes së diturisë, këtë hadith
Muadhi e paraqiti mu para vdekjes së tij."
-----------------------------------------------------------------------------------------------
129. Na ka treguar Museddedi, këtij i ka treguar Mu’temiri, ky ka dëgjuar nga
babai i vet, ky nga Enesi, i cili ka thënë:
"Më është përmendur se Pejgamberi s.a.v.s. i ka thënë Muadhit:
‘Ai që e takon Allahun (në Ditën e Gjykimit), e që nuk i ka bërë shok Atij, do të hyjë në
Xhennet.’ Mu’adhi e kishte pyetur (Pejgamberin s.a.v.s.): ’A ta gëzoj popullin?’ ‘Jo, kam frikë se mos po mbështeten vetëm në këtë,’ – i qe përgjigjur (Pejgamberi s.a.v.s.)."
--------------------------------------------------------------------------------------------
130. Na ka treguar Muhammed b. Selami, këtij i ka treguar Ebu Muaviu, këtij
Hishami, këtij babai i vet, ky nga Zejnebja, vajza e Ummi Selemes, kjo nga Ummi
Selemja, e cila ka treguar se ka ardhur tek Pejgamberi s.a.v.s. dhe e ka pyetur:
"O Resulullah, Allahu nuk turpërohet nga e vërteta, prandaj, a është e detyruar gruaja të lahet kur ëndërron (marrëdhënie intime)?’ ‘Vetëm kur sheh lëng’ – u përgjigj Pejgamberi s.a.v.s. Ummu Selemja pastaj u mbulua në fytyrë dhe tha: ‘E, a mund të përjetojë gruaja ejakulimin?’ ‘Po, oj e turpshme,’ – tha ai. ’Po si ngjan fëmija i saj’?"
----------------------------------------------------------------------------------------
131. Na ka treguar Ismaili, këtij i ka treguar Maliku, ky nga Abdullah b. Dinari, ky
nga Abdullah b. Omeri, i cili ka thënë:
"Ka thënë Pejgamberi s.a.v.s.:
‘Është një pemë në mesin e pemëve, gjethet e së cilës nuk bien. Ajo është e ngjashme me
muslimanin. Më thuani cila është ajo?’ Njerëzit menduan në ndonjë pemë të shkretëtirës, e unë, tha Abdullahu, mendova se është hurma, por u turpërova të them.
Atëherë sahabët thanë: ‘O Resulullah, na thuaj cila është ajo?!’
‘Ajo pemë është hurma,’ – tha Pejgamberi s.a.v.s.
Abdullahu pastaj tha: ‘I kam treguar babait tim se e kam pasur ndërmend ta them këtë.’
E, ai tha:’Ta kishe thënë, do të të doja ty më shumë se kjo dhe kjo’."
-------------------------------------------------------------------------------------------------
132. Na ka treguar Museddedi, këtij ia ka transmetuar Abdullah b. Davudi, ky nga
A’meshi, ky nga Mundhir eth-Thevriu, ky nga Muhammed b. Hanefiu, e ky prej
Aliut r.a., i cili ka thënë:
"Jam nga ata njerëz që kam pasur mezi (lëng), prandaj e urdhërova Mikdadin që për këtë
ta pyes Pejgamberin s.a.v.s. Ai e pyeti, kurse Pejgamberi s.a.v.s. iu përgjigj:
‘Në atë rast duhet të mirret vetëm abdest’."
-------------------------------------------------------------------------------------------------
133. Më ka treguar Kutejbe b. Se’idi, këtij i ka treguar Lejth b. Sa’di, këtij Nafiu,
rob i liruar i Abdullah b. Omer b. Hattabit, ky nga Abdullah b. Omeri, i cili tregon se
një njeri u ngrit në xhami dhe pyeti:
"O Resulullah, prej ku po na urdhëron që haptas ta shprehim telbijen?’
Pejgamberi s.a.v.s. iu përgjigj:‘Medinasit do ta shprehin nga Dhu-l-Hulejfe, sirianët nga el-Xhuhfe, kurse ata të Nexhdit,nga Karni.’ Disa sahabë mendojnë se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë:‘Jemenasit do ta shprehin (telbijen) nga Jelemlemi.’
‘Unë këtë nuk e kam kuptuar nga Pejgamberi s.a.v.s.’ – tha Omeri."
---------------------------------------------------------------------------------------------
134. Na ka treguar Ademi, ky nga Ibën Ebu Dhi’bi, ky nga Nafiu, ky nga Ibën
Omeri r.a., e ky nga Pejgamberi s.a.v.s., por edhe nga Zuhriu, sipas senedit tjetër, ky
nga Salimi, ky nga Ibën Omeri r.a. e ky nga Pejgamberi s.a.v.s. se një njeri e ka
pyetur Pejgamberin s.a.v.s.:"Çka mund të vesh haxhiu kur është me ihram?’
Pejgamberi s.a.v.s. i është përgjigjur: ‘Mos vish këmishë, sarrëk, pantallona, kapuç, e as tesha të ngjyrosura me vers (dyell) ose safran, pra, le të vishen meste dhe të prehen që të arrijnë deri në nyjen e këmbëve’."Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
 
Sahih´ ul ´Buhari 1 - Besimi (Imani)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: