Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
A po ju pëlqen Forumi
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Sahih´ ul ´Buhari 1 - Abdesti

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16827
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Sahih´ ul ´Buhari 1 - Abdesti   Thu 21 Oct 2010, 12:03

135. Na ka treguar Is’hak b. Ibrahim el-Hanzaliu, këtë e ka njoftuar Abdurrezaku,
këtë Ma’meri, këtë Hammam b. Munebbihu, e ky e ka dëgjuar Ebu Hurejren r.a., i cili ka thënë se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë:
"Nuk i pranohet namazi atij që ka bërë "hadeth", derisa nuk merr abdest.’
’E, çka është "hadethi" o Ebu Hurejre?’ – pyeti njëri nga Hadrameuti.
’Të lëshuarit e frymës pa zë (të fendurit) dhe me zë (të pordhurit),’ – u përgjigj ai."
---------------------------------------------------------------------------------------------
136. Na ka treguar Jahja b. Bukejri, këtij Lejthi, ky nga Halidi, ky nga Se’id b. Ebu
Hilali, ky nga Nu’ajm el-Muxhmiri, i cili ka thënë:
"Dolëm me Ebu Hurejren për të shikuar pas xhamisë. Ai aty mori abdest dhe tha:
‘E kam dëgjuar Pejgamberin s.a.v.s. duke thënë:
’Në Ditën e Gjykimit, pa dyshim që trashëgimtarët e mi do të thirren (në llogari) sipas
shkëlqimit të gjurmëve të abdestit të cilat kanë mbetur në gjymtyrët (e abdestit). Për këtë arsye, kush ka mundësi prej jush që ta zgjasë edhe më shumë shkëlqimin e tij (në ballë, në duar dhe në këmbë), le ta bëjë atë’."
-------------------------------------------------------------------------------------------
137. Na ka treguar Aliu, këtij i ka treguar Sufjani, këtij Zuhriu, këtij Se’id b.
Musejjebi, ky nga Abbad b. Temimi, ky nga xhaxhai i vet, i cili ka treguar se u ankua
te Pejgamberi s.a.v.s. një njeri i cili kishte dyshuar (në vete) se diçka ka hetuar gjatë
faljes së namazit, ndërsa Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë:
"Le të mos e ndërpresë, ose le të mos largohet (nga namazi) derisa të dëgjojë zë ose të
hetojë erë."
----------------------------------------------------------------------------------------
138. Na ka treguar Ali b. Abdullahu, këtij i ka treguar Sufjani, këtij Amri, këtë e ka
njoftuar Kurejbi, ky nga Ibën Abbasi r.a. i cili tregon se Pejgamberi s.a.v.s. është
kotur derisa ka fryrë (me gojë), pastaj është falur, e nganjëherë ka thënë transmetuesi): "ka fjetur derisa ka fryrë (me gojë), e pastaj është ngritur dhe ka falur
namaz."
Këtë deklaratë na e ka treguar Ebu Sufjani herë pas here, duke transmetuar nga
Amri, ky nga Kurejbi, e ky nga Ibën Abbasi r.a., i cili ka thënë:
"Kam buajtur një natë te halla, Mejmunja dhe, Pejgamberi s.a.v.s., pasi fjeti një pjesë të
natës, u zgjua dhe u ngrit. Pastaj, nga një calik të lëkurës që ishte varur, mori abdest të
lehtë (me nga një të larë të gjymtyrëve të abdestit) – Amri e ka bërë të lehtë marrjen e
abdestit dhe e ka zvogëluar larjen e gjymtyrëve (të abdestit) – dhe u ngrit të falë namazin.
Edhe unë mora abdest siç mori ai. Pastaj, erdha dhe qëndrova nga ana e majtë e tij, por ai më nxori dhe më vendosi në anën e djathtë të tij. (Sufjani shpeshherë e përdor termin
"shimal" që ka kuptimin, ndër të tjera edhe "ana e majtë", në vend të "jesar", që do të thotë "ana e majtë".). Pastaj fali atë që Allahu e deshti. Pasi u fal, ra me fjetë; e zuri gjumi derisa edhe fillojë të fryejë (me gojë). Pastaj, erdhi lajmëtari (muezini) dhe e njoftoi për namazin.
U ngrit me të të falet. Pejgamberi s.a.v.s. u fal, por tash nuk mori abdest (d.m.th. nuk e
përsëriti abdestin).’ I thamë Amrit, thotë Sufjani se njerëzit thonë:
‘Me të vërtetë, syri i Pejgamberit s.a.v.s. fle, kurse zemra e tij nuk fle.’
E, Amri tha se e ka dëgjuar Ubejd b. Omerin duke thënë:
’Ëndërrat e pejgamberëve janë Shpallje – frymëzim (Vajh).’
Pastaj citoi ajetin e Kur’anit:"...Kam parë në ëndërr që po të prisja ty (duke të bërë kurban për Allahun)..." (Es Saffat: 102).
---------------------------------------------------------------------------------------------
139. Na ka treguar Abdullah b. Mesleme, duke transmetuar nga Maliku, ky nga
Musa b. Ukbe, ky nga Kurejbi, rob i liruar i Ibën Abbasit, e ky nga Usame b. Zejdi,
të cilin e ka dëgjuar duke thënë:-
"Pejgamberi s.a.v.s. u kthye nga Arafati. Kur arriti te rruga (malore), zbriti nga devja dhe
bëri nevojën e vogël (prishi abdestin), e pastaj mori abdest të plotë. E pyeta:
’O Resulullah, namaz do të falësh?’ Ai m’u përgjigj:
‘Namazi është para teje’, dhe hipi në deve. Kur arriti në Muzdelife, zbriti nga devja dhe mori abdest. Mori abdest të plotë dhe, pasi u bë ikamet për namaz, ai (Pejgamberi s.a.v.s.) e fali namazin e akshamit. Pastaj, çdonjëri e la deven e vet para para vendqëndrimit të tyre për të zbritur. Pasi u bë ikamet për namazin e jacisë, Pejgamberi s.a.v.s. u fal. Ndërmjet këtyre dy namazeve (të akshamit dhe të jacisë) nuk fali asgjë."
----------------------------------------------------------------------------------------------
140. Na ka treguar Muhammed b. Abdurrahimi, i cili thotë se e ka dëgjuar nga Ebu
Seleme el-Huza’i Mensur b. Seleme, ky nga Ibni Bilali d.m.th. Sulejmani, ky nga
Zejd b. Eslemi, ky nga Ata’ b. Jesari, e ky nga Ibën Abbasi r.a., i cili mori abdest
kështu: "E lau fytyrën, pastaj, mori një grusht ujë dhe e shpërlau me të gojën dhe thithi në hundë, pastaj mori një grusht ujë (me njërën dorë) dhe e bashkoi me dorën tjetër dhe e lau (me të dyja) fytyrën, pastaj mori një grusht ujë dhe e lau me të dorën e djathtë, pastaj mori një grusht ujë dhe e lau me të dorën e majtë (deri në bërryl), pastaj me dorë të lagët e përshkoi kokën (i dha mes-h), pastaj mori një grusht ujë e derdhi mbi këmbën e djathtë dhe e lau atë, pastaj mori një grusht tjetër me ujë dhe e lau me të këmbën, d.m.th. të majtën, e pastaj tha:‘Kështu e kam parë Pejgamberin s.a.v.s. duke marrë abdest’."
---------------------------------------------------------------------------------------------
141. Na ka thënë Ali b. Abdullahu, këtij ia ka transmetuar Xheriri, ky nga Mensuri,
ky nga Salim b. Ebu Xha’di, ky nga Kurejbi, ky nga Ibën Abbasi r.a., i cili e ka
dëgjuar Pejgamberin s.a.v.s. duke thënë: "Kur dikush prej jush i afrohet bashkëshortes (për marrëdhënie intime), të thotë: ‘Bismilahi – O Zoti im, na ruaj neve nga shejtani dhe largoje shejtanin nga ajo që na ke dhënë.’ Kështu pra, është caktuar të fitohet fëmija, e (shejtani) nuk do të mundet t’i bëjë dëm atij’."
------------------------------------------------------------------------------------------
142. Na ka treguar Ademi, këtij i ka treguar Shu’beja, këtij Abdulaziz b. Suhejbi, i
cili ka thënë:
"E kam dëgjuar Enesin duke thënë se kur Pejgamberi s.a.v.s. do të hynte në nevojtore,
thoshte:
‘O Zot, prej Teje kërkoj mbrojtje nga gjithë ajo që është e dëmshme dhe e keqe.’
Ibni Ar’are pajtohet me Ademin në tekstin e hadithit, të cilin ai e transmeton nga
Shu’be, kurse Gunderi, duke transmetuar nga Shu’beja, thotë (variantin): "…kur do
të vinte në nevojtore…"
Musai duke transmetuar nga Hammadi, ka thënë (variantin): "…kur do të hynte…",
kurse Se’id b. Zejdi ka thënë se hadithin e sipërpërmendur ia kishte transmetuar
Abdulazizi me fjalët: "…kur donte që të hyjë…"
----------------------------------------------------------------------------------------------
143. Na ka treguar Abdullah b. Muhammedi, këtij i ka treguar Hashim b. Kasimi,
këtij ia ka transmetuar Verkai, këtij Ubejdullah b. Ebu Jezidi, e ky nga Ibën Abbasi
r.a., i cili ka treguar se Pejgamberi s.a.v.s. njëherë kishte hyrë në nevojtore, kurse
unë i vura ujë (para derës). Pastaj, ai ka pyetur për këtë veprim. Kur është njoftuar,
ka thënë:
"O Zot, udhëzoje në fenë e vërtetë!"
----------------------------------------------------------------------------------------
144. Na ka treguar Ademi, këtij Ibni Ebu Dhi’bi, këtij Zuhriu, këtij Ata’ b. Jezid el-
Lejthiu, ky nga Ebu Ejjub el-Ensariu, i cili ka thënë:
"Ka thënë Pejgamberi s.a.v.s.:
’Kur dikush nga ju e kryen nevojën e madhe, të mos kthehet me fytyrë ose me shpinë në
drejtim të Kibles. Kthehuni kah lindja ose kah perëndimi’!"
145. Na ka treguar Abdullah b. Jusufi, këtij Maliku, këtij Jahja b. Se’idi, ky nga
Muhammed b. Jahja b. Habbani, ky nga xhaxhai i vet Vasi’ b. Habbani, e ky nga
Abdullah b. Omeri, i cili i ka dëgjuar njerëzit duke thënë:
"Kur të ulesh të kryesh nevojën, mos u kthe në drejtim të Kibles, e as në drejtim të Bejtu-l-Mukaddesit (në Jerusalem)!"Abdullah b. Omeri tregon:
"Një ditë kam dalur dhe kam qëndruar pas shtëpisë. E kam parë Pejgamberin s.a.v.s. dukeqëndruar pupas në dy qerpiqa, për të kryer nevojën, i kthyer kah Bejtu-l-Mukaddesi.
(Ibën Omeri) i tha:‘Ndoshta ti je një nga ata që falen në kofsha (duke qëndruar ulur)?’
‘Për Zotin nuk e di,’ – iu përgjigja.Maliku ka thënë: ’D.m.th., ai fal (namazin) dhe nuk ngritet nga toka, bën sexhde, duke qëndruar ngjitur (me bark) për toke’."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
146. Na ka treguar Jahja b. Bukejri, këtij i ka treguar Lejthi, këtij Ukajli, ky nga
Ibni Shihabi, ky nga Urve, ky nga Aisha r.a., e cila ka thënë se bashkëshortet e
Pejgamberit s.a.v.s. për nevoja fiziologjike dilnin natën deri në lagjen e quajtur
Menasi’ (është quajtur kështu sepse në të ka pasur nevojtore publike), i cili është vend i
hapët.
Omeri i ka thënë Pejgamberit s.a.v.s.:
"(Thuaju) le të mbulohen bashkëshortet tua!’
Pejgamberi s.a.v.s., megjithatë, nuk e bëri këtë menjëherë. Sevdija, e bija e Zemates,
bashkëshorte e Pejgamberit s.a.v.s. e cila ishte shtat-hedhur, kur doli një natë, Omeri i
thirri:
‘Me të vëretë të kemi njohur, oj Sevde!’, duke shprehur dëshirë që të vijë Shpallja për
mbulesë. Dhe, me të vërtetë, Allahu i Madhëruar, shpalli ajetin për mbulesë."
---------------------------------------------------------------------------------------------
147. Na ka treguar Zekerijai, këtij Ebu Usame, këtij Hisham b. Urve, ky nga babai i
vet, ky nga Aisha r.a., e kjo nga Pejgamberi s.a.v.s. i cili ka thënë:
"U është lejuar në të vërtetë, të dilni për të kryer nevojat tuaja fiziologjike."
Hishami ka thënë: "D.m.th. në nevojtore."
-----------------------------------------------------------------------------------------------
148. Na ka treguar Ibrahim b. Mundhiri, këtij Enes b. Ijadi, Ubejdullah, ky nga
Muhammed b. Jahja b. Habbani, ky nga Vasi’ b. Habbani, ky nga Abdullah b.
Omeri, i cili ka thënë:
"Kam shkuar pas shtëpisë së Hafsës, për shkak të disa nevojave të mia. Aty e pashë
Pejgamberin s.a.v.s. duke kryer nevojën, i kthyer me shpinë kah Kaba, kurse me fytyrë
kah Sirija (Shami)."
------------------------------------------------------------------------------------------
149. Na ka treguar Ja’kub b. Ibrahimi, këtij i ka treguar Jezid b. Haruni, ky nga
Muhammed b. Jahka b. Habbani, ky nga xhaxhai i vet Vasi’ b. Habbani, e ky nga
Abdullah b. Omeri, i cili ka thënë:
"Një ditë u ngjita pas shtëpisë sonë. E pashë Pejgamberin s.a.v.s. se si qëndronte pupas
mbi dy qërpiq, i kthyer kah Bejtu-l-Mukaddesi (në Jerusalem)."
-----------------------------------------------------------------------------------------
150. Na ka treguar Ebu Velid Hisham b. Abdu-l-Meliku, ky nga Shu’be, ky nga Ebu
Muadhi, emri i të cilit është Ata’ b. Ebu Mejmune, e ky e ka dëgjuar Enes b.
Malikun duke thënë:
"Pejgamberi s.a.v.s. ka dalur për të kryer nevojën, kurse unë dhe një djalosh i dërguam një enë të vogël me ujë, d.m.th. të pastrohet me të."
---------------------------------------------------------------------------------------------------
151. Na ka treguar Sulejman b. Harbi, këtij Shu’be, ky nga Ebu Muadhi, e ky është,
në të vërtetë, Ata’ b. Ebu Mejmune, e ka dëgjuar Enesin duke thënë:
"Pejgamberi s.a.v.s. ka dalur për nevojat e veta fiziologjike, kurse unë dhe një djalosh i
yni, e përcjellëm me një enë me ujë."
------------------------------------------------------------------------------------------
152. Na ka treguar Muhammed b. Beshshari, këtij Muhammed b. Xha’feri, këtij
Shu’beja, ky nga Ata b. Ebu Mejmune, ky e ka dëgjuar Enes b. Malikun duke thënë:
"Pejgamberi s.a.v.s. hyri në nevojtore, kurse unë dhe një djalosh ia kemi mbajtur një shkop dhe një enë të vogël (prej lëkure) me ujë. Ai u pastrua me ujë."
Kështu e transmetojnë këtë hadith edhe Nadri dhe Shadhani nga Shu’be.
"Anatezun" është shkop më i shkurtër se shigjeta, me një hekur në fund.
----------------------------------------------------------------------------------------
153. Na ka treguar Muadh b. Fadale, këtij Hishami, e ky është Destevaiu, duke
transmetuar nga Jahja b. Ebu Kethiri, ky nga Abdullah b. Ebu Katade, ky nga babai
i vet, e ky nga Pejgamberi s.a.v.s. i cili ka thënë:
"Kur dikush prej jush pi (diçka), le të mos fryejë në enë, e kur shkon në nevojtore, organin e tij gjenital të mos e kap me dorën e djathtë dhe të mos e pastrojë me dorën e djathtë."
---------------------------------------------------------------------------------------------
154. Na ka treguar Muhammed b. Jusufi, këtij Evzaiu, këtij Jahja b. Ebu Kethiri,
ky nga Abdullah b. Ebu Katade, ky nga babai i vet, e ky nga Pejgamberi s.a.v.s., i cili
ka thënë:
"Kur dikush prej jush përmjerret (e bën shurrën), le të mos e mbajë me dorën e djathtë
organin e tij gjenital; le të mos e pastrojë me dorën e djathtë, si dhe le të mos fryejë në enë në të cilën pi."
-------------------------------------------------------------------------------------------
155. Na ka treguar Ahmed b. Muhammed el-Mekkiu, këtij Amr b. Jahja b. Se’id b.
Amr el-Mekkiu, ky nga gjyshi i tij, e ky nga Ebu Hurejre r.a., i cili ka thënë:
"E kam përcjellur Pejgamberin s.a.v.s. kur shkoi për ta kryer nevojën. Nuk shikoi përreth
(nuk i kushtoi kujdes), prandaj iu afrova. Më tha:
‘Shiko, gjeji disa gurë, me të cilët do ta evitoj papastërtinë, ose shih diçka të ngjashme me ta, por, mos më sjell eshtra e as bajga.’
Unë shkova dhe me skajin e këmishës sime i sjella gurët, i lashë pranë tij dhe u largova.
Kur e kreu nevojën, u pastrua me ata gurë."
-------------------------------------------------------------------------------------
156. Na ka treguar Ebu Nu’ajmi, këtij Zuhejri, ky nga Ebu Is-haku, i cili ka thënë
se këtë hadith nuk ia ka transmetuar Ebu Ubejde, por Abdurrahman b. Esvedi, ky
nga babai i vet, i cili, me të vërtetë e ka dëgjuar Abdullahun, duke thënë:
"Pejgamberi s.a.v.s. shkoi për ta kryer nevojën e madhe, e mua më urdhëroi t’ia çoj tre
gurë. Unë i gjeta vetëm dy, të tretën e kërkova, por nuk e gjeta, prandaj e mora një bajgë dhe ia solla. Ai i mori gurët, kurse bajgën e gjuajti dhe tha:
’Kjo është e papastër’!" Ka thënë Ibrahim b. Jusufi, ky nga babai i tij, ky nga Ebu Is-haku; më ka treguar Abdurrahmani.
-----------------------------------------------------------------------------------------
157. Na ka treguar Muhammed b. Jusufi, këtij i ka treguar Sufjani nga Zejd b.
Eslemi, ky nga Ata’ b. Jesari, e ky nga Ibën Abbasi r.a., i cili ka thënë:
"Pejgamberi s.a.v.s. ka marrë abdest (duke i larë gjymtyrët e abdestit) nga një herë."
158. Na ka treguar Hysein b. Isai, këtij Junus b. Muhammedi, këtij Fulejh b.
Sulejmani, ky nga Abdullah b. Ebu Bekr b. Amr b. Hazmi, ky nga Abbad b. Temimi,
ky nga Abdullah b. Zejdi, i cili ka thënë:
"Pejgamberi s.a.v.s. ka marrë abdest (duke i larë pjesët e trupit të caktuara për abdest) nga dy herë."
------------------------------------------------------------------------------------------
159. Na ka treguar Abdulaziz b. Abdullah el-Uvjesiu, këtij Ibrahim b. Sa’di, ky nga
Ibni Shihabi, ky nga Ata’ b. Jezidi, ky nga Humrani, rob i liruar i Uthmanit, i cili ka
treguar se:
"Uthman b. Affani ka kërkuar një enë me ujë (për të marrur abdest); derdhi ujë tri herë në pëllëmbat e duarve dhe i lau (duart). Pastaj, e futi dorën e djathtë në enë (dhe pasi mori ujë nga ena) e shpërlau gojën dhe hundën. Pastaj e lau fytyrën tri herë dhe duart deri në bërryla nga tri herë. I dha mes-h kokës (e fshiu me dorë të lagët) dhe i lau këmbët tri herë deri në nyje. Pastaj tha se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë:
’Kush merr abdest ashtu sikurse unë dhe fal dy rekate namaz, duke u përqëndruar me tërë qenien në namaz, pa menduar fare për ndonjë interes personal, do t’i falen gabimet (e vogla) të cilat i ka bërë më parë’."
---------------------------------------------------------------------------------------
160. Ibrahimi transmeton nga Salih b. Kejsani dhe Ibni Shihabi, kanë thënë, kurse
Urve transmeton nga Humrani:
"Pasi Uthmani mori abdest, tha:
‘Dëgjoni! Do t’ju tregoj një hadith – e po të mos kishte ndonjë ajet, unë nuk do t’ua
tregoja juve (hadithin). E kam dëgjuar Pejgamberin s.a.v.s. duke thënë:
’Çdonjërit, që në mënyrë të rregullt merr abdest dhe fal namazin, do t’i falen gabimet
(gjynahet) gjatë kohës në mes abdestit dhe namazit përkatës, derisa të falë atë namaz’."
Urve thotë: Ajeti që i dedikohet kësaj çështjeje, është:
"Sigurisht se ata që fshehin provat e qarta, dëshmitë dhe udhëzimet të cilat Ne i kemi
dërguar…" (El Bekareh: 159).
-----------------------------------------------------------------------------------
161. Na ka treguar Abdani, këtë e kishte njoftuar Abdullahu, këtë Junusi, ky nga
Zuhriu, ky nga Ebu Idrisi, i cili e ka dëgjuar Ebu Hurejren kur transmetonte nga
Pejgamberi s.a.v.s.:
"Kur ndonjë nga ju merr abdest, le të ujin nga hunda, e kush e largon ndyrësinë (pas
kryerjes së nevojës së madhe) me gurë, le t’i përdorë ata në numrin tek!"
----------------------------------------------------------------------------------
162. Na ka treguar Abdullah b. Jusufi, këtij i ka treguar Maliku, ky nga Ebu ez-
Zinadi, e ky nga A’rexhi, ky nga Ebu Hurejre se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë:
"Kur ndokush nga ju merr abdest, le të thithë ujin në hundë dhe pastaj le ta nxjerrë jashtë,e kush e largon papastërtinë (pas kryerjes së nevojës) me guraleca, le të përdorë numrin tek. Nëse ndonjë nga ju zgjohet pas fjetjes, le të pastrojë dorën para se ta fusë në ujin e abdestit, sepse me të vërtetë, asnjë nga ju nuk di se ku e ka pasur dorën në gjumë."
---------------------------------------------------------------------------------------
163. Na ka treguar Musai, këtij Ebu Avane, ky nga Ebu Bishri, ky nga Jusuf b.
Maliku, ky nga Abdullah b. Amri, i cili tregon se:
"Pejgamberi s.a.v.s. me rastin e një udhëtimi që patëm, mbeti pas nesh. Na mbërrini para
se të mbarojë koha e namazit të ikindisë. Ne morëm abdest, kurse këmbëve u dhamë mes'h (i fshimë me dorë të lagët), prandaj, me një zë të lartë ai (Pejgamberi s.a.v.s.) bërtiti dy a tri herë: ‘Mjerë këmbët (që do të digjen) nga zjarri i Xhehenemit’!"
-----------------------------------------------------------------------
164. Na ka treguar Ebu-l-Jemani, këtij i ka treguar Shu’ajbi, ky nga Zuhriu, ky nga
Ata’ b. Jezidi, ky nga Humrani, rob i liruar i Uthman b. Affanit, i cili e ka parë
Uthmanit duke marrur abdest dhe tregon:
"(Uthmani) kërkoi një enë me ujë; derdhi ujë nga ena në duar dhe i pastroi tri herë. Pastaj, e futi dorën e djathtë në enë (mori një grusht ujë) dhe e lau gojën, thithi ujë në hundë dhe e nxorri jashtë, pastaj e lau fytyrën tri herë. I lau edhe duart deri në bërryla tri herë. Pastaj i dha mes-h (e fshiu me dorë të lagët) kokës dhe, në fund, i lau këmbët nga tri herë dhe tha: ‘Kështu e kam parë Pejgamberin s.a.v.s. duke marrur abdest dhe e kam dëgjuar duke thënë:
’Kush merr abdest kështu siç marr unë dhe fal dy rekate namaz, duke përqëndruar
vëmendjen vetëm në namaz, pa menduar tjetër gjë, Allahu do t’ia fal gabimet (e vogla) që i ka bërë më parë’."
-------------------------------------------------------------------------------------
165. Na ka treguar Adem b. Ebu Ijasi, këtë e ka njoftuar Shu’be, ky nga
Muhammed b. Zijadi, i cili ka thënë se kur ishim duke marrur abdest nga një enë, kaloi
aty pranë Ebu Hurejra, i cili tha:
"Merrni abdest ashtu si duhet, sepse Ebu Kasimi (Pejgamberi s.a.v.s.) ka thënë:
’Mjerë shputat (që do të digjen) nga zjarri i Xhehenemit’!"
-----------------------------------------------------------------------------
166. Na ka treguar Abdullah b. Jusufi, këtë e ka lajmëruar Maliku, ky nga Se’id el-
Makburiu, ky nga Ubejd b. Xhurejxhi, i cili i ka thënë Abdullah b. Omerit:
"O Ebu Abdurrahman, të kam parë se ke bërë katër punë, që nuk kam parë t’i ketë bërë
asnjë nga shokët e tu.’
’Cilat janë ato punë, o Ibni Xhurejxh’ – pyeti ai.
’Të kam parë se po i prek vetëm dy ruknet jemenase (skajet e Kabes me Gurin e Zi); të
kam parë se mban mbathje të lëkurës së regjur (pa qime – meste); të kam parë se e përdor ngjyrën e verdhë, e pastaj, kur ke qenë në Mekke, të kam parë se nuk e ke lexuar telbijen, ndërsa njerëzit e lexonin kur e shihnin hënën e re,’ – tha (Ibni Xhurejxhi).
Abdullahu (ose Ebu Abdurrahmani) iu përgjigj:
’Sa i përket skajeve, unë nuk e kam parë Pejgamberin s.a.v.s. të prekë ndonjë skaj (të
Kabes), përveç këtyre dy skajeve të Jemenit; sa i përket mbathjes nga lëkura e regjur, e
kam parë Pejgamberin s.a.v.s. i cili ka veshur mbathje në të cilat nuk kishte qime, e
këmbët përsëri i lante, prandaj edhe unë, shikoni, kam dëshirë të veshi aso lloj mbathjeje.
Sa i përket ngjyrës së verdhë, edhe për këtë e kam parë Pejgamberin s.a.v.s. se e ka
përdorur, prandaj edhe unë dëshiroj ta përdor. Ndërkaq, kur është fjala te telbija, këtë nuk e kam vënë re as te Pejgamberi s.a.v.s., derisa nuk e përgatiste karavanin’."
--------------------------------------------------------------------------------------------------
167. Na ka treguar Museddedi, këtij ia ka transmetuar Ismaili, ky e ka dëgjuar nga
Halidi, ky nga Hafsa b. Sirini, kjo nga Ummu Atijja, e kjo nga Pejgamberi s.a.v.s., i
cili me rastin e larjes së vajzës së tij, tha:
"Filloni nga ana e djathtë e organeve të saj, ashtu siç lahet edhe gjatë abdestit."
----------------------------------------------------------------------------------------------------
168. Na ka treguar Hafs b. Omeri, këtij Shu’be, këtij Esh’ath b. Sulejmani, ky nga
babai i vet, ky nga Mes’udi, ky nga Aisha r.a., e cila ka thënë:
"Pejgamberi s.a.v.s. i jepte përparësi anës së djathtë, për mbathjen e këpucëve, për krehje dhe për pastrim të përgjithshëm."
-----------------------------------------------------------------------------------------------
169. Na ka treguar Abdullah b. Jusufi, këtij Maliku, ky nga Is-hak b. Abdullah b.
Ebu Talhai, ky nga Enes b. Maliku, i cili ka thënë:
"E kam parë Pejgamberin s.a.v.s. kur ka filluar koha e namazit të ikindisë. Njerëzit
kërkonin ujë për abdest, por nuk gjetën. Atëherë, Pejgamberit s.a.v.s. i është sjellur pak
ujë. Pejgamberi s.a.v.s. e futi dorën në atë enë (me pak ujë) dhe i urdhëroi njerëzit që prej saj të marrin abdest. E kam parë – vazhdon (Enes b. Maliku) – ujin se si buronte nën
gishtërinjtë e tij gjatë kohës derisa mori abdest edhe më i fundit nga ata."
-----------------------------------------------------------------------------------------------
170. Na ka treguar Malik b. Ismaili, këtij i ka treguar Israili, këtij Asimi, e ky nga
Ibën Sirini, i cili ka thënë:
"I kam treguar Abides. Ne kemi disa qime të Pejgamberit s.a.v.s. të cilat i kemi marrur nga
Enesi, ose nga familja e Enesit.’ Ai (Abidja) tha:
‘Po të kisha një qime të tij, ajo do të më ishte më e dashur se gjithë bota dhe gjithçka që
është në të’!"
-----------------------------------------------------------------------------------
171. Na ka treguar Muhammed b. Abdurrahimi, këtij Se’id b. Sulejmani, këtij
Abbadi, këtij Ibën Avni, ky nga Ibën Sirini, e ky nga Enesi, i cili tregon se i pari që do
të merrte ndonjë qime nga flokët e Pejgamberit s.a.v.s. kur ai do të rruhej, do të ishte Ebu Talhai.
----------------------------------------------------------------------------------------
172. Na ka treguar Abdullah b. Jusufi, duke transmetuar nga Maliku, ky nga
Zinadi, ky nga A’rexhi, e ky nga Ebu Hurejra r.a., i cili ka thënë:
"Ka thënë Pejgamberi s.a.v.s.:
‘Nëse qeni ka pi (ujë etj.) nga ena e ndonjërit prej jush, le të pastrohet ajo shtatë herë’."
----------------------------------------------------------------------------------------------------
173. Na ka treguar Is-haku, këtij Abdu-s-Samedi, këtij Abdurrahman b. Abdullah
b. Dinari, i cili thotë se e ka dëgjuar babain e vet, ky nga Ebu Salihu, ky nga Ebu
Hurejre,e ky nga Pejgamberi s.a.v.s., i cili ka thënë:
"Me të vërtetë një njeri e ka parë një qen, që nga etja e madhe e lëpinte tokën e lagur.
Njeriu e mori mestin (këpucën) e tij dhe, pasi e mbushi me ujë (në një pus) i dha të pijë me të derisa ia shuajti etjen. Allahu xh.sh. e shpërbleu atë (njeriun) duke ia dhuruar
Xhennetin."
-----------------------------------------------------------------------------------------------
174. Ahmed b. Shebibi ka thënë: Më ka treguar babai im, duke transmetuar nga
Junusi, ky nga Ibën Shihabi, ky nga Hamza b. Abdullahu, ky nga babai i vet, i cili ka
thënë:
"Në kohën e Pejgamberit s.a.v.s., qentë kanë hyrë në xhaminë e tij, janë përmjerrë (e kanë bërë shurrën), kanë dalur, e (sahabët) nuk kanë stërpikur në xhami asgjë (nuk e kanë larë)."
-----------------------------------------------------------------------------------------------
175. Na ka treguar Hafs b. Omeri, këtij Shu’beja, këtij Ibni Ebu Seferi, ky nga
Sha’biu, ky nga Adijj b. Hatimi, i cili ka thënë: E kam pyetur Pejgamberin s.a.v.s., e
ai më është përgjigjur:
"Kur ta lëshosh qenin tënd të mësuar dhe ai vetëm e mbyt gjahun, ti haje atë (gjahun), e
nëse e ka kafshuar (ia ka hequr ndonjë copë), ti mos e ha atë, sepse ai e ka mbajtur për
vete atë (gjahun).’Pastaj e pyeta:
’E lëshova qenin tim, e së bashku me të e kam gjetur edhe një qen tjetër?’
(Pejgamberi s.a.v.s.) tha:
‘Mos e ha (atë gjah), sepse ti ke bërë Bismi-l-Lahi… vetëm kur e ke lëshuar qenin tënd, e
jo edhe qenin tjetër’."
--------------------------------------------------------------------------------------------
176. Na ka treguar Adem b. Ebu Ijasi, këtij Ibni Ebu Dhi’bi, ky nga Se’id el-
Makburiu, ky nga Ebu Hurejre r.a. i cili ka thënë:
"Ka thënë Pejgamberi s.a.v.s.:‘Njeriu është në namaz derisa është në xhami dhe e pret namazin e që nuk i është paraqitur "hadethi".’
‘Po çka është "hadethi" o Ebu Hurejre?’ – pyeti njëri.
‘Zë, d.m.th. frymë e lëshuar me zë (pordhë),’ – u përgjigj."
-----------------------------------------------------------------------------------
177. Na ka treguar Ebu Velidi, ky nga Ebu Ujejne, ky nga Zuhriu, ky nga Abbad b.
Temimi, ky nga xhaxhai i tij, e ky nga Pejgamberi s.a.v.s., i cili ka thënë:
"Ai që fal namazin, le të mos dalë nga namazi, derisa nuk dëgjon ndonjë zë, ose nuk heton erë të keqe!"
--------------------------------------------------------------------------------------------
178. Na ka treguar Kutejbe b. Se’idi, këtij i ka treguar Xheriri, këtij A’meshi, ky
nga Mundhir Ebu Ja’la eth-Thevriu, ky nga Muhammed b. Hanifijje, i cili ka thënë
se Aliu r.a., ka thënë:
"Unë jam njeri, i cili pas një nxitjeje, menjëherë dhe shpesh më paraqitet lëngu (mezia) në organin gjenital. Kisha turp që për të ta pyes Pejgamberin s.a.v.s., prandaj e kam shtyrë Mikdad b. Esvedin ta pyes Pejgamberin s.a.v.s. Ai është përgjigjur:
‘Në atë rast, duhet të përsëritet vetëm abdesti’." Këtë hadith e transmeton edhe Shu’be nga A’meshi.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
179. Na ka treguar Sa’d b. Hafsi, këtij Shejbani, ky nga Jahjai, ky nga Ebu Seleme,
ky nga Ata b. Jesari, ky nga Zejd b. Halidi, i cili tregon se personalisht e ka pyetur
Uthman b. Affanin:
"Çka mendon ti, kur njeriu ka marrëdhënie seksuale me bashkëshorten, e nuk ka polucion (nuk e derdh farën, spermën)?’ ‘Organin e tij gjenital ta pastrojë dhe të merr vetëm abdest, siç merr për namaz. Kështu e kam dëgjuar nga Pejgamberi s.a.v.s.’ – tha Uthmani. Për këtë e kam pyetur pastaj edhe Aliun, Zubejrin, Talhanë dhe Ubejjin r.a. Edhe ata e thanë të njëjtën gjë."
--------------------------------------------------------------------------------------------------
180. Na ka treguar Is-hak b. Mensuri, këtij Nadri, këtij Shu’be, ky nga Hakemi, ky
nga Dhekvan b. Salihu, ky nga Ebu Se’id Hudriu, i cili tregon se Pejgamberi s.a.v.s. e
ka dëgjuar një njeri pas një ensari, i cili ka ardhë, me kryet (flokët) ende të lagët (i
pikonte ujë).
"Pejgamberi s.a.v.s. i tha:
‘Ndoshta të kemi bërë të shpejtosh?’
‘Po,’ – iu përgjigj ai.
Me këtë rast Pejgamberi s.a.v.s. tha:
‘Kur je në nguti ose je përmbajtur nga polucioni (derdhja e spermës pa kontakt), je i
detyruar ta përsërisësh vetëm abdestin’."
Vehbi pajtohet me tekstin e Nadirit dhe tha se Shu’beja ia ka treguar të njëjtin
hadith.
Ebu Abdullahu (Buhariu) ka thënë: "Gunderi dhe Jahjai, duke transmetuar këtë hadith
nga Shu’be, nuk e kanë përmendur dot shprehjen "vudu" d.m.th. "abdest".
Ibën Hazmi ka thënë: "Sipas rastit të sipërpërmendur, larjen e konsiderojnë të
domosdoshme: Aisha, Ebu Bekri, Omeri, Abdullah b. Omeri, e më vonë mendimin e tyre
e kanë mbështetur edhe: Uthmani, Aliu, Ibni Mes’udi, Ibni Atai dhe shumë sahabë të tjerë.Këtë mendim e mbështesin edhe: Ebu Hanifja, Maliku, Shafiu, Ahmedi, Nehahiu dhe
Sufjan Thevriu."
----------------------------------------------------------------------------------------
181. Më ka treguar Muhammed b. Selami, këtij Jezid b. Haruni, ky nga Jahjai, ky
nga Musa b. Ukbe, ky nga Kurejbi, rob i liruar i Ibni Abbasit, ky nga Usame b.
Zejdi, i cili tregon se Pejgamberi s.a.v.s. duke u kthyer nga Arafati u ndal tek një dhiare,
për ta kryer nevojën. Pastaj, unë, tregon Usame b. Zejdi, i qita ujë dhe ai mori abdest.
"O Resulullah, ado të falesh?’ – e pyeta.
‘Vendi për t’u falur është para teje.’ – u përgjigj."
-------------------------------------------------------------------------------------------------
182. Na ka treguar Amr b. Aliu, këtij Abdu-l-Vehhabi, ky ka dëgjuar nga Jahja b.
Se’idi, këtë e ka lajmëruar Sa’d b. Ibrahimi, ky nga Nafi’ b. Xhubejr b. Mut’imi, ky
nga Urve b. Mugire b. Shu’be, i cili transmeton nga Mugire b. Shu’be, i cili ka
udhëtuar së bashku me Pejgamberin s.a.v.s. Gjatë udhëtimit, Pejgamberi s.a.v.s. është
kthyer në një anë ta kryej nevojën. Mugirja, më pastaj i shtiu ujë për abdest. Ai mori
abdest duke larë fytyrën dhe duart. Kokës i dha mes-h (e fshiu me dorë të lagët), e ashtu u dha mes-h edhe mesteve.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
183. Na ka treguar Ismaili, këtij Maliku, ky nga Mahreme b. Sulejmani, ky nga
Kurejbi, rob i liruar i Ibni Abbasit, i cili tregon se Abdullah b. Abbasi e ka njoftuar
atë se një natë ka buajtur tek Mejmunja, bashkëshorte e Pejgamberit s.a.v.s., e ajo
ishte hallë e tij (e Abdullah b. Abbasit):
"U mbështeta përtej jastëkut, ndërsa Pejgamberi s.a.v.s. ra të flejë me bashkëshorten e vet, për së gjati. Kah mesi i natës, respektivisht, pak para, ose pas mesnatës, Pejgamberi s.a.v. s. u zgjua. Me dorën e tij e fërkoi fytyrën, për të larguar kotjen, e pastaj i lexoi dhjetë ajetet e fundit të sures Al Imran. Pastaj shkoi te ena me ujë që ishte e varur, me të mori abdest, duke i larë mirë pjesët e trupit (të abdestit) dhe u ngrit të falë namazin. U ngrita edhe unë – thotë Ibni Abbasi. Veprova ashtu si ai; shkova e qëndrova pranë tij. Atëherë, ai e vuri dorën e djathtë mbi kokën time dhe më kapi për veshin e djathtë, më rrotulloi në anën e djathtë të tij. Ai fali dy rekate namaz, përsëri edhe dy, përsëri edhe dy, prapë dy, pastaj edhe dy, përsëri edhe dy, pastaj numër tek. Pastaj u mbështet derisa erdhi muezini. (Kur erdh muezini), u ngrit dhe fali dy rekate të shkurtëra namaz, e pastaj shkoi (në xhami) për të falë namazin e sabahut."
--------------------------------------------------------------------------------------------------
184. Na ka treguar Ismaili, ky nga Maliku, ky nga Hisham b. Urve, ky nga
bashkëshortja e vet Fatimja (vajza e Mundhirit), kjo nga gjyshja e vet Esmaja, vajzë
e Ebu Bekrit, e cila ka thënë:
"Erdha te Aisha, bashkëshortja e Pejgamberit s.a.v.s., kur perëndoi dielli dhe njerëzit ishin ngritur të falin namaz. Edhe Aisha u ngrit të falet. Unë e pyeta:
’Çka është me këtë popull?’
Ajo më sinjalizoi kah qielli dhe tha:
‘Subhanallah!’
E pyeta:
‘Ndonjë shenjë?’
Ajo më sinjalizoi me krye "po". Atëherë edhe unë nisa të fal namazin, por filloi të më bie
të fikët, prandaj fillova të derdh ujë në kokë.
Kur Pejgamberi s.a.v.s. e mbaroi namazin, e falënderoi Allahun dhe tha:
‘S’ka asgjë që më është treguar e të mos e kam parë, duke qenë në këtë pozitë, bile edhe Xhennetin dhe Xhehenemin. Më është shpallur se në varre do të jeni në sprovë,
respektivisht afër sprovimit të Dexhallit.’
Nuk e di – thotë transmetuesi, cilën nga këto dy shprehje i ka përdorur Esmaja. Çdonjërit
nga ju – thotë Esmaja – do t’i vijë dhe do ta pyesë: ‘Çka di ti për këtë njeri?’
Besimtari ose muslimani, nuk e di thotë transmetuesi, cilën nga këto dy shprehje i përdori
Esmaja, do të thotë: ‘Ai është Muhammedi, Pejgamberi i Allahut, i cili na ka sjellur argumente të qarta dhe udhëzime. Ne i jemi përgjigjur thirrjes së tij, e kemi besuar dhe jemi ithtarë të tij.’
‘Fli qetë! – do t’i thuhet atij – e ne, edhe më herët kemi qenë në dijeni se ti je
musliman i bindur.’Dyfytyrëshi, megjithatë, respektivisht, i luhatshmi në besim, nuk e di, thotë transmetuesi se cilën nga këto dy shprehje i ka përdorur Esmaja, do të thotë:
‘Saktësisht nuk di asgjë, por kam dëgjuar që njerëzit flisnin diçka, prandaj
edhe unë thoja të njëjtën’."
--------------------------------------------------------------------------------------------
185. Na ka treguar Abdullah b. Jusufi, këtij Maliku, këtij Amr b. Jahja el-Maziniu,
ky nga babai i vet, se një njeri e ka pyetur Abdullah b. Zejdin, e ky është gjyshi i
Amr b. Jahjait:
"A mund të më tregosh praktikisht si ka marrur abdest Pejgamberi s.a.v.s.?’
Abdullah b. Zejdi iu përgjigj "po", prandaj kërkoi një enë me ujë: derdhi ujë në duart e
veta dhe i lau nga dy herë, pastaj e lau gojën dhe hundën nga tri herë, e lau fytyrën tri herë, i lau krahët deri në bërryla nga dy herë, pastaj, me duar të lagura e fshiu kokën (i dha mesh), duke e lagur edhe para edhe prapa, duke filluar nga pjesa e parme e kokës (prej ku fillojnë flokët) dhe i çoi deri te qafa, e pastaj i ktheu deri te vendi nga ia filloi dhe në fund i lau këmbët’."
-----------------------------------------------------------------------------------------------
186. Na ka treguar Musai, këtij Vuhejbi, ky nga Amri, e ky nga babai i vet, i cili ka
treguar:
"Kam qenë tek Amr b. Ebu Hasani kur Abdullah b. Zejdi e pyeti për abdestin e
Pejgamberit s.a.v.s. (Për këtë arsye) ai kërkoi një enë me ujë dhe para tyre mori abdest,
ashtu siç kishte marrë Pejgamberi s.a.v.s.: në dorën e vet derdhi nga ena ujë dhe e lau tri herë, përsëri e futi dorën në enë (dhe pasi mori ujë në pëllëmbë) e lau gojën dhe hundën nga tri herë, duke e nxjerrur ujin jashtë, pastaj, përsëri e futi dorën në enë dhe e lau fytyrën tri herë, pastaj krahët i lau deri në bërryla nga dy herë. Përsëri e futi dorën në enë dhe, me dirën e lagur, e fshiu kokën (i dha mes-h kokës) para dhe prapa një herë dhe në fund i lau këmbët deri në nyje."
--------------------------------------------------------------------------------------------
187. Na ka treguar Ademi, këtij Shu’be, këtij Hakemi, i cili ka dëgjuar nga Ebu
Xhuhejfi, duke thënë:
"Pejgamberi s.a.v.s. erdh te ne. I është sjellur ujë për abdest. Ai aty mori abdest, kurse
njerëzit shpejtuan të marrin abdest me ujin e mbetur nga abdesti i tij dhe të stërpiken me të. Pejgamberi s.a.v.s. e fali drekën dy rekate, pastaj ikindinë dy rekate, ndërsa para tij (e nguli) shkopin e tij (sutren)."
-------------------------------------------------------------------------------------------
188. Ebu Musai ka thënë:
"Pejgamberi s.a.v.s. ka kërkuar një enë me ujë, nga ajo i pastroi duart dhe fytyrën dhe
nxori ujin nga goja, e pastaj i tha Ebu Musait dhe Bilalit:
‘Pini këtë ujë, derdhni në fytyrat tuaja dhe te gishtërinjtë tuaj’!"
--------------------------------------------------------------------------------------------
189. Na ka treguar Ali b. Abdullahu, këtij i ka treguar Ja’kub b. Ibrahim b. Sa’di,
këtij babai i vet, këtij Salihu, ky nga Ibni Shihabi, i cili ka thënë:
"Më ka njoftuar Mahmud b. Rebiu, duke thënë se ai është që Pejgamberi s.a.v.s. e ka
stërpikur me ujë në fytyrë nga pusi i tyre kur ai ishte fëmijë.
Urve transmeton nga Misveri dhe nga të tjerët dhe çdonjëri nga ata e vërteton deklaratën e vet:
‘Kur Pejgamberi s.a.v.s. ka marrë abdest (në Hudejbi), sahabët gati janë grindur për ujin e mbetur të abdestit të tij’."
----------------------------------------------------------------------------------------
190. Na ka treguar Abdurrahman b. Junusi, këtij Hatim b. Ismaili, ky nga Xha’di, i
cili ka thënë:
"E kam dëgjuar Sa’id b. Jezidin duke thënë: Kemi shkuar me tezen tek Pejgamberi s.a.v.s.
Ajo e pyeti:
‘O Resulullah, djali i motrës sime është shëndetlig.’
Ai (Pejgamberi s.a.v.s.) më përkëdheli në kokë dhe u lut për mua. Pastaj mori abdest. Unë piva ujin e mbetur nga abdesti i tij. Qëndrova pas tij dhe pashë në mes shpatullave të tij vulën e pejgamberisë, sikurse veza e thëllënzës."
----------------------------------------------------------------------------------------------
191. Na ka treguar Museddedi, këtij Halid b. Abdullahu, këtij Amr b. Jahjai, ky nga
babai i vet, e ky nga Abdullah b. Zejdi, i cili derdhi ujë nga ena në duart e tij dhe i lau.
Pastaj e lau, gjegjësisht, e shpërlau gojën dhe hundën me një grusht ujë. Këtë e bëri tri
herë. Pastaj i lau duart dhe krahët deri në bërryla dy herë, pastaj e fshiu kokën me dorë të lagur (i dha mes-h) para dhe prapa. Pastaj i lau këmbët deri në nyje dhe tha:
"Ja, ky është abdesti i Pejgamberit s.a.v.s."
----------------------------------------------------------------------------------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16827
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Re: Sahih´ ul ´Buhari 1 - Abdesti   Thu 21 Oct 2010, 12:03

192. Na ka treguar Sulejman b. Harbi, këtij i ka treguar Vuhejbi, këtij ia ka
transmetuar Amr b. Jahjai, ky nga babai i vet, i cili ka thënë:
"Kam qenë aty kur Amr b. Ebu Hasani e pyeti Abdullah b. Zejdin për abdestin e
Pejgamberit s.a.v.s. Ai kërkoi një enë me ujë dhe para tyre mori abdest: derdhi pak ujë në duart e tij dhe i lau ato tri herë. Pastaj, e futi dorën në enë (dhe pasi e muarr një grusht ujë) e shpërlau gojën dhe hundën dhe e nxori ujin përsëri nga ato (goja dhe hunda), e kështu veproi tri herë. Përsëri e futi dorën në enë (mori një grusht ujë) dhe e lau fytyrën tri herë, prapë mori ujë nga ena dhe i lau krahët deri në bërryla nga dy herë. Pastaj e futi dorën e tij në enë (dhe pasi e lagu), ashtu me dorë të lagur e fshiu kokën (i dha mes-h) para dhe prapa. Në fund e futi dorën përsëri në enë (mori ujë) dhe i lau këmbët." Na ka treguar edhe Musai, këtij Vuhejbi, i cili ka thënë: "…i dha mes-h kokës vetëm një herë…"
-------------------------------------------------------------------------------------------
193. Na ka treguar Abdullah b. Jusufi, këtij i ka treguar Maliku duke transmetuar
nga Nafiu, e ky nga Abdullah b. Omeri, i cili ka thënë:
"Burrat dhe gratë (bashkëshortet), në kohën e Pejgamberit s.a.v.s. kanë marrur abdest së bashku (nga një enë)."
----------------------------------------------------------------------------------------------
194. Na ka treguar Ebu-l-Velidi, këtij i ka treguar Shu’be, ky nga Muhammed b.
Munkediri, i cili e ka dëgjuar Xhabirin duke thënë:
"Pejgamberi s.a.v.s. erdhi të më vizitojë kur unë isha shumë i sëmurë, bile isha pa vetëdije. Ai mori abdest dhe më stërpiku me ujin e mbetur të abdestit të tij. Atëherë, m’u kthye vetëdija dhe e pyeta:
‘O Resulullah, kujt i takon pasuria? Mua do të më trashëgojë vetëm fruti i largët.’
Pastaj është shpallur ajeti për të drejtën e trashëgimisë."
-------------------------------------------------------------------------------------
195. Na ka treguar Abdullah b. Muniri, këtij Abdullah b. Bekri, ky nga Humejdi, e
ky nga Enesi, i cili ka thënë:
"Filloi koha e namazit dhe kush ishte afër shtëpisë së vet, u ngrit dhe shkoi në shtëpi,
ndërsa të tjerët mbetën aty. Pejgamberit s.a.v.s. ia sollën një enë guri me ujë. Ena ishte aq e vogël sa që mezi e shtiu dorën në të. Megjithatë, të gjithë të pranishmit morën abdest nga ajo. ‘E sa ishit?’ – pyetëm, tha Humejdi.
‘Më shumë se tetëdhjetë,’ – u përgjigj Enesi."
------------------------------------------------------------------------------------------------
196. Na ka treguar Muhammed b. el-Alai, këtij Ebu Usame, ky nga Burejdi, ky nga
Ebu Burejdi, ky nga Ebu Musai, i cili transmeton se Pejgamberi s.a.v.s. ka kërkuar një
shtambë me ujë, në të cilën i lau duart, fytyrën dhe në të stërpiku (e hodhi ujin).
-----------------------------------------------------------------------------------------------
197. Na ka treguar Ahmed b. Junusi, këtij Abdulaziz b. Ebu Seleme, këtij Amr b.
Jahjai nga babai i vet, e ky nga Abdullah b. Zejdi, i cili ka thënë: "Erdh tek ne Pejgamberi s.a.v.s. e ne i nxorëm ujë në një enë prej bronzi. Ai mori abdest; e lau fytyrën tri herë, duart dhe krahët (deri në bërryla) nga dy herë, kokën e fshiu me dorë të lagur (i dha mes-h), duke e bërë atë para dhe prapa, kurse këmbët i lau."
-----------------------------------------------------------------------------------------------
198. Na ka treguar Ebu-l-Jemani, këtij i ka thënë Shu’be, ky nga Zuhriu, i cili ka
thënë se e ka lajmëruar Ubejdullah b. Abdullah b. Utbe se Aisha ka thënë:
"Kur Pejgamberin s.a.v.s. e ka rënduar sëmundja dhe i është keqësuar shëndeti, kërkoi leje nga bashkëshortet e tij që të dergjë në dhomën time. Ato e lejuan dhe Pejgamberi s.a.v.s. doli duke e tërhequr këmbën rrëshqitasi dhe duke u mbështetur në dy njerëz: në Ibën Abbasin dhe në një mashkull tjetër.-Ubejdullahu e pyeti:
’A e di kush ishte ai tjetri?’
’Jo’ – i thashë.
‘Ai ishte Aliu’ – u përgjigj ai.
Aisha tregoi se kur Pejgamberi s.a.v.s. hyri në dhomën e saj, edhe sëmundja iu keqësua.
Pejgamberi s.a.v.s. tha:
‘Më lagni nga shtatë kacekë (shakuj, calike) të vegjël, gjalmat e të cilëve akoma nuk janë
zgjidhur, që njerëzve të mund t’u jap udhëzim.’
Atëherë e ulën në koritën e Hafses, bashkëshorte e Pejgamberit s.a.v.s. dhe filluam ta
lagim nga ata kacekë të vegjël, derisa filloi të na thotë mjaft. Pastaj doli para njerëzve (dhe mbajti fjalim)."
----------------------------------------------------------------------------------
199. Na ka treguar Halid b. Mahledi, këtij i ka treguar Sulejmani, ky nga Amr b.Jahjai, ky nga babai i vet, i cili ka thënë: "Xhaxhai im rregullisht merrte abdest, prandaj Abdullah b. Zejdit i tha: ’Më trego si e ke parë Pejgamberin s.a.v.s. duke marrur abdest.’ Atëherë ai kërkoi një enë me ujë – një qyp. Derdhi (nga ena) ujë në duart e veta dhe i lau tri herë. Pastaj e futi dorën në enë dhe me nga një (grusht – pëllëmbë) ujë e shpërlau gojën dhe hundën tri herë. Përsëri e futi dorën në enë (mori ujë) dhe i lau duart deri në bërryla, nga dy herë. Pastaj, e futi dorën (përsëri në enë) dhe ashtu me dorë të lagët e fshiu kokën (i dha mes-h), duke e çuar dorën para e prapa kokës. Në fund i lau edhe këmbët dhe tha:‘Kështu e kam parë Pejgamberin s.a.v.s. duke marrur abdest’."
------------------------------------------------------
200. Na ka treguar Museddedi, këtij Hammadi, këtij Thabiti, e ky nga Enesi, i cili
tregon se Pejgamberi s.a.v.s. kërkoi një enë me ujë. Ia sollën një kavanoz të gjerë, në të
cilin kishte pak ujë. Ai i futi gishtërinjtë në të. Enesi thotë:-
"Kam vënë re se si rridhte uji përmes gishtërinjëve të tij. Kam llogaritur se kishte aty
shtatëdhjetë-tetëdhjetë njerëz, të cilët merrnin abdest nga ajo enë."
-------------------------------------------------------------------------------------------------
201. Na ka treguar Ebu Nu’ajmi, këtij i ka treguar Mis’ari, ky nga Ibën Xhebri, i
cili e ka dëgjuar Enesin duke thënë:"Pejgamberi s.a.v.s. pastrohej ose lahej me një "sa" ujë, kurse merrte abdest me një "mudd" ujë."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
202. Na ka treguar Esbeg b. Ferexh el-Misriu, duke transmetuar nga Ibën Vehbi,
këtij Amri, këtij Ebu Nadri, ky nga Ebu Seleme b. Abdurrahmani, ky nga Abdullah
b. Omeri, ky nga Sa’d b. Ebu Vekkasi, i cili tregon Pejgamberi s.a.v.s. i ka fshirë mestet
me dorë të lagur (u ka bërë mes-h). Abdullah b. Omeri e ka pyetur Omerin lidhur me
këtë. Ai është përgjigjur:
"Po, sepse, kur Sa’di të transmeton diçka nga Pejgamberi s.a.v.s., atëherë, për atë çështje mos pyet tjetër." Edhe Musa b. Ukbe ka thënë:
"Më ka njoftuar Ebu Nadri, këtë Ebu Seleme, se rastin e sipërshënuar ia ka treguar Sa’di,
duke thënë se Omeri, gjithashtu, ia ka treguar Abdullahut."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
203. Na ka treguar Amr b. Halid el-Haraniu, këtij ia ka transmetuar Lejthi, këtij
Jahja b. Se’idi, këtij Sa’d b. Ibrahimi, ky nga Nafi’ b. Xhubejri, ky nga Urve b.
Mugire, e ky nga babai i vet, Mugire b. Shu’be r.a., i cili transmeton se Pejgamberi s.a.
v.s. ka dalur për të kryer nevojën, kurse Mugirja e ka përcjellur duke mbajtur një enë të
vogël prej lëkure me ujë. Kur Pejgamberi s.a.v.s. e kreu nevojën, Mugirja i qiti ujë dhe ai
mori abdest. Mestet ndërkaq, i fshiu me dorë të lagur (iu dha mes-h).
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
204. Na ka treguar Ebu Nu’ajmi, këtij Shejbani, ky nga Ebu Seleme, ky nga Xha’fer
b. Amr b. Umejje ed-Damriu, e këtë e ka njoftuar babai i vet se Pejgamberi s.a.v.s. i
ka fshirë mestet (mbathjen) me dorë të lagur.Hadithin e sipërshënuar e transmeton edhe Harb b. Sheddadi dhe Ebani, e ky nga Jahjai.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
205. Na ka treguar Abdani, këtij Abdullahu, këtij Evzaiu, ky nga Jahjai, ky nga Ebu
Seleme, ky nga Xha’fer b. Amri, e ky nga babai i vet, i cili ka thënë:
"E kam parë Pejgamberin s.a.v.s. kur i jepte mes-h sarrëkut dhe mesteve të veta."
Ma’meri pajtohet me Evzaiun, duke e transmetuar këtë rast nga Jahjai, ky nga Ebu
Seleme, e ky nga Amri, i cili thotë: "E kam parë Pejgamberin s.a.v.s...."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
206. Na ka treguar Ebu Nu’ajmi, këtij Zekerijai, ky nga Amri, ky nga Urve b.
Mugire, ky nga babai i vet, i cili ka treguar:
"Kam qenë me Pejgamberin s.a.v.s. në një ekspeditë. Desha që t’ia heq mestet, por ai më tha: ‘Lëri, sepse i kam veshur me këmbë të pastra (me abdest)!’ Dhe vetëm i përshkoi me duar të lagura (u dha mes-h)."
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
207. Na ka treguar Abdullah b. Jusufi, këtij Maliku, ky nga Zejd b. Eslemi, ky nga
Ata b. Jesari, ky nga Abdullah b. Abbasi, i cili tregon se Pejgamberi s.a.v.s. ka ngrënë
mish nga shpatulla e deles dhe pastaj ka falur namazin, por nuk e përsëriti abdestin.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
208. Na ka treguar Jahja b. Bukejri , këtij i ka treguar Lejthi, ky nga Ukajli, ky nga
Ibën Shihabi, i cili tregon se e ka njoftuar Xhafer b. Amr b. Umejje, të cilin e ka
njoftuar babai i vet se Pejgamberin s.a.v.s., kur ishte duke prerë mishin e shpatullës së
deles, e thirrën për namaz. E hodhi thikën dhe fali namazin, kurse abdestin nuk e përsëriti.
------------------------------------------------------------------------------------------------------
209. Na ka treguar Abdullah b. Jusufi, këtij i ka treguar Maliku, këtij Jahja b.
Se’idi, ky nga Bushejr b. Jesari, rob i liruar i Beni Harithes, ky nga Suvejd b.
Nu’mani, i cili tregon se Pejgamberi s.a.v.s. dhe ai, gjatë përgatitjes së aksionit luftarak
për në Hajber, kanë dalë dhe kur kanë arritur në Sahba’, në anën e poshtme të Hajberit,
Pejgamberi s.a.v.s. e fali namazin e ikindisë. Pastaj, kërkoi ushqim dhe nga ushqimi që e
kërkoi, i sollën vetëm miell të pjekur. Pastaj, ai urdhëroi që ai (mielli) të laget me ujë.
Hëngri Pejgamberi s.a.v.s., por edhe ne. Mandej u ngrit ta falë akshamin, duke e larë gojën ai, por edhe ne. U falëm, kurse abdestin nuk e përsëritëm.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
210. Na ka treguar Esbegu, këtij Ibën Vehbi, ky nga Amr b. Bukejri, ky nga
Kurjebi, e ky nga Mejmunja, e cila tregon se Pejgamberi s.a.v.s. ka ngrënë te ajo mish
nga shpatulla dhe pastaj ka falur namazin, por nuk e ka përsëritur abdestin.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
211. Na ka treguar Jahja b. Bukejri dhe Kutejbe, këtyre Lejthi, ky nga Ukajli, ky
nga Ibën Shihabi, ky nga Ubejdullah b. Abdullah b. Utbe, ky nga Ibën Abbasi, i cili
ka thënë se Pejgamberi s.a.v.s. ka pirë qumësht, pastaj e ka shpërlarë gojën dhe ka thënë:"Qumështi përmban në vete yndyrë."
Në senedin tjetër të hadithit, Ukajli nga Junusi dhe Salih b. Kejsani, duke
transmetuar nga Zuhriu.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
212. Na ka treguar Abdullah b. Jusufi, këtij Maliku, ky nga Hishami, ky nga babai i
vet, e ky nga Aisha r.a. se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë:
"Kur ndokush nga ju kotet duke e falur namazin, le të bie të flejë derisa t’i kalojë kotja
(plogështia), sepse çdonjëri prej jush, nëse falet duke u kotur, nuk e di, ndoshta duke
kërkuar falje, e urren dhe e mallkon veten."
---------------------------------------------------------------------------------------------------
213. Na ka treguar Ebu Ma’meri, këtij i ka treguar Abdu-l-Varithi, këtij Ejjubi, ky
nga Ebu Kilabe, ky nga Enesi, se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë:
"Nëse dikush nga ju kotet në namaz, le të flejë, derisa të jetë në gjendje të kuptojë se çka po lexon."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
214. Na ka treguar Muhammed b. Jusufi, këtij i ka thënë Sufjani, ky nga Amr b.
Amiri, ky nga Enesi, e sipas senedit tjetër, na ka treguar Museddedi, këtij Jahjai,
këtij Sufjani, këtij Amr b. Amiri, ky nga Enesi, i cili ka thënë:
"Pejgamberi s.a.v.s. merrte abdest për çdo namaz.’
‘E si keni vepruar ju?’ – e pyeta.
’Për ne ishte i mjaftueshëm abdesti i mëparshëm, derisa nuk kishte ndonjë element të
prishjes së tij’."
--------------------------------------------------------------------------------------------------
215. Na ka treguar Halid b. Mahledi, këtij Sulejmani, këtij Jahja b. Se’idi, këtij
Bushejr b. Jesari, ky nga Suvejd b. Nu’mani, i cili ka thënë:
"Në vitin e çlirimit të Hajberit, kemi dalur me Pejgamberin s.a.v.s. dhe kur gjendeshim në
Sahba, Pejgamberi s.a.v.s. e fali namazin e ikindisë së bashku me ne dhe pasi u fal, kërkoi ushqim. Isollën vetëm qull (kaçamak). Hëngrëm dhe pimë, e pastaj Pejgamberi s.a.v.s. u ngrit të falë namazin e akshamit. E shpërlau gojën dhe na e fali namazin, ndërkaq abdestin nuk e përsëriti."
------------------------------------------------------------------------------------------------
216. Na ka treguar Uthmani, këtij Xheriri, ky nga Mensuri, ky nga Muxhahidi, ky
nga Ibën Abbasi, i cili ka thënë:
"Pejgamberi s.a.v.s. ka kaluar pranë një muri nga muret e Medines, apo të Mekkes dhe ka dëgjuar zërin e dy personave të cilët vuanin në varret e tyre.
Atëherë Pejgamberi s.a.v.s. tha:
‘Janë në mundime, jo për shkak të ndonjë shkeljeje të rëndë’ – dhe vazhdoi: ‘njëri prej
tyre nuk është ruajtur nga shurra e tij, e tjetri ka folur gënjeshtra (ka bërë shpifje).’
Pastaj kërkoinjë degë të hurmës, e theu në dy pjesë dhe, në çdo varr e vuri nga
një pjesë. Ne e pyetëm:’O Resulullah, pse veprove ashtu?’
Ai u përgjigj:‘Ndoshta ato do t’ua lehtësojnë (mundimet) derisa të thahen’."
-------------------------------------------------------------------------------------------
217. Na ka treguar Ja’kub b. Ibrahimi, këtij i ka thënë Ismail b. Ibrahimi, këtij Revh b. Kasimi, këtij Ata b. Ebu Mejmune, ky nga Enes b. Maliku, i cili ka thënë: "Kur Pejgamberi s.a.v.s. doli për nevojat e tij fiziologjike, unë ia solla ujin, e ai u pastrua me të."
-------------------------------------------------------------------------------------
218. Na ka treguar Muhammed b. Muthennai, këtij i ka thënë Muhammed b.
Hazimi, këtij A’meshi, ky nga Muxhahidi, ky nga Tavusi, e ky nga Ibën Abbasi, i cili
ka thënë: "Pejgamberi s.a.v.s. kaloi pranë dy varreve dhe tha:
‘Ata të dy, me të vëretë janë në mundime, por nuk vuajnë për shkak të ndonjë shkeljeje të rëndë; njëri prej tyre nuk është ruajtur nga shurra e vet, e sa i përket tjetrit, ai ka bartur fjalë (ka bërë shpifje duke gënjyer).’
Pastaj, mori një degë të njomë, e theu në dy pjesë dhe në dy varret nguli nga
një prej tyre. E pyetëm:
‘O Resulullah, pse veprove kështu?’
Ai u përgjigj:
‘Ndoshta deri sa të thahen ato, do t’u zbutet (lehtësohet) mundimi’."
Ibën Muthenai dhe Vekiu tregojnë se e kanë dëgjuar A’meshin duke
thënë: E kam dëgjuar Muxhahidin duke transmetuar të njëjtin tekst.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
219. Na ka treguar Musa b. Ismaili, këtij Hemmami, këtij Is-haku, këtij Enesi, se
Pejgamberi s.a.v.s. një ditë e pa një beduin duke e bërë shurrën në xhami. Me këtë rast tha:
"Lëreni atë!’ – dhe kur mbaroi së pshurruri, Pejgamberi s.a.v.s. kërkoi ujë dhe e derdhi në vendin që ishte me shurrë."
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
220. Na ka treguar Ebu-l-Jemani, këtij Shu’ajbi, ky nga Zuhriu, ky nga Ubejdullah
b. Abdullah b. Utbe b. Mes’udi, i cili e ka dëgjuar Ebu Hurejren r.a. duke thënë:
"Një njeri u ngrit dhe u pshurr në xhami. Njerëzit u vërsulën kah ai, kurse Pejgamberi s.a.v.s. u tha:
‘Lëreni, por në shurrën e tij hidhni ujë të pastër ose një kovë ujë. Jeni të dërguar vetëm t’i lehtësoni, e jo t’i vështirësoni punët."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
221. Na katreguar Abdani, këtë e ka njoftuar Abdullahu, këtë Jahja b. Se’idi, i cili
ka thënë:-
"E kam dëgjuar Enes b. Malikun që transmetonte nga Pejgamberi s.a.v.s. ..."
-------------------------------------------------------------------------------------------------
221a. Na ka treguar edhe Halidi, këtij Sulejmani, ky nga Jahja b. Se’idi, i cili ka
thënë se e ka dëgjuar Enes b. Malikun duke thënë:
"Erdhi një person dhe u pshurr në një skaj të xhamisë. Njerëzit filluan ta ndjekin atë, por
Pejgamberi s.a.v.s. këtë ua ndaloi. Kur e kreu nevojën ai, Pejgamberi s.a.v.s. urdhëroi që
në atë vend me urine, të derdhet një kovë me ujë."
-------------------------------------------------------------------------------------------------
222. Na ka treguar Abdullah b. Jusufi, këtij i ka treguar Maliku, këtij Hisham b.
Urve, ky nga babai i vet, e ky nga Aisha, nëna e besimtarëve, e cila ka thënë:
"E sollën një fëmijë te Pejgamberi s.a.v.s. Ai u pshurr në tesha (të Pejgamberit s.a.v.s.), e
Pejgamberi s.a.v.s. kërkoi vetëm ujë dhe e pastroi atë pjesë që ishte me urinë."
-------------------------------------------------------------------------------------------
223. Na ka treguar Abdullah b. Jusufi, këtë e ka lajmëruar Maliku, ky nga Ibën Shihabi, ky nga Ubejdullah b. Abdullah b. Utbe, ky nga Ummu Kajs b. Mihsani, se kjo ia solli Pejgamberit s.a.v.s. fëmijën e saj të vogël (foshnjën) që ende nuk kishte filluar të hajë ushqim (gjellë). Pejgamberi s.a.v.s. e mori atë në krah, por ai iu pshurr në esha.Atëherë, Pejgamberi s.a.v.s. kërkoi ujë dhe e derdhi në atë pjesë të teshave, por nuk e lau.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
224. Na ka treguar Ademi, këtij Shu’be, këtij A’meshi, ky nga Ebu Vaili, e ky nga
Hudhejfe r.a., i cili ka thënë:
"Pejgamberi s.a.v.s. iu afrua një grumbulli të bërllogut, u pshurr duke qëndruar në këmbë, e pastaj kërkoi ujë. Unë i solla ujë dhe ai mori abdest."
----------------------------------------------------------------------------------------------------
225. Na ka treguar Uthman b. Ebu Shejbe, këtij i ka treguar Xheriri, këtij Mensuri,
ky nga Ebu Vaili, e ky nga Ebu Hurejre r.a., i cili ka treguar:
"Sikur po e shoh veten dhe Pejgamberin s.a.v.s. kur ishim duke ecur. Ai iu afrua një
grumbulli të një bërllogu pas gardhit. Aty qëndroi dhe e kreu nevojën e vogël, ashtu siç do të vepronte çdonjëri prej jush. Unë u largova nga ai, e ai më sinjalizoi të afrohem. Unë
erdha dhe qëndrova pas tij derisa e kreu nevojën e vogël."
------------------------------------------------------------------------------------------------------
226. Na ka treguar Muhammed b. Ar’are, këtij ia ka transmetuar Shu’be, ky nga
Mensuri, ky nga Ebu Vaili, i cili ka thënë:
"Ebu Musa el-Esh’ariu ka qenë shumë i ashpër ndaj shurrës dhe thoshte se Israelitët, kur u binte shurrë në teshat e tyre, e prenin atë pjesë të teshës ku kishte rënë shurra.
Hudhejfeja ka thënë:
’Ku të ishte fati që Musa Esh’ariu t’i përmbahej kësaj! Pejgamberi s.a.v.s. erdh pranë një
grumbulli të mbeturinave dhe e kreu nevojën e vogël duke qëndruar në këmbë’."
--------------------------------------------------------------------------------------------------
227. Na ka treguar Muhammed b. Muthennai, këtij i ka treguar Jahjai, ky nga
Hishami, ky nga Fatimja, e kjo nga Esmaja, e cila ka treguar:
Erdhi tek Pejgamberi s.a.v.s. një grua dhe e pyeti:-’Ç’mendon, kur ndonjë nga ne ka gjurmë gjaku të menstruacioneve në tesha, si të veprojë?’’Ta largojë atë njollë, pastaj ta lajë me ujë, e pastaj të falet me të.’ – iu përgjigj."
------------------------------------------------------------------------------
228. Na ka treguar Muhammedi, këtij Ebu Muavija, këtij Hisham b. Urve, ky nga
babai i vet, e ky nga Aisha r.a., e cila ka thënë:
"Erdhi te Pejgamberi s.a.v.s. Fatime b. Ebu Hubejshi dhe e pyeti:
‘O Resulullah, unë jam grua me gjakderdhje të shpeshta të menstruacioneve dhe nuk mund të pastrohem, prandaj, a ta lë namazin?’
Pejgamberi s.a.v.s. iu përgjigj asaj:
‘Jo, ai është gjak i kapilarëve e nuk është menstruacion. Kur do të paraqitet ty
menstruacioni, lëre namazin, e kur të ndërpritet, pastroje gjakun nga trupi yt dhe atëherë falu!’ Babai im (thotë Hisham b. Urve) ka thënë: "Merr abdest për çdo namaz, kur të fillojë koha e tij."
-----------------------------------------------------------------------------
229. Na ka treguar Abdani, këtij i ka treguar Abdullahu, këtij Amr b. Mejmun el-
Xhezeriu, ky nga Sulejman b. Jesari, e ky nga Aisha r.a. e cila ka thënë:
"Unë i kam larë gjurmët e papastërtisë (së spermës) nga teshat e Pejgamberit s.a.v.s. dhe, edhe pse tesha dukej e lagur nga uji, ai shkoi të falë namazin."
-----------------------------------------------------------------------------------
230. Na ka treguar Kutejbe, këtij Jezidi, ky nga Amri, ky nga Sulejmani, i cili ka
thënë:
"E kam dëgjuar Aishen..." e sipas një senedi tjetër: na ka treguar Museddedi, këtij
Amr b. Mejmuni, ky nga Sulejman b. Jesari, i cili ka thënë:
"E kam pyetur Aishen për spermën që bie në tesha, e ajo më është përgjigjur:
‘Unë e kam larë (atë pjesë) të teshës së Pejgamberit s.a.v.s. në të cilën ka rënë sperma. Ai e ka falur namazin, edhe pse tesha ishte ende e lagur nga uji’."
----------------------------------------------------------------------------------------
231. Na ka treguar Musai, këtij i ka treguar Abdu-l-Vahidi, këtij Amr b. Mejmuni, i
cili ka thënë: E kam pyetur Sulejman b. Jesarin për teshën në të cilën bie sperma. Ai
i transmetoi fjalët e Aishes:
"E kam larë papastërtinë e spermës nga teshat e Pejgamberit s.a.v.s., e ai doli ta falë
namazin, ndërsa në teshat e tij gjendej ende gjurma e ujit."
--------------------------------------------------------------------------------------------
232. Na ka treguar Amr b. Halidi, këtij i ka treguar Zuhejri, ky ka dëgjuar nga
Amr b. Mejmun b. Mihrani, këtij ia ka transmetuar Sulejman b. Jesari, e ky nga
Aisha r.a., se ajo e ka larë spermën nga teshat e Pejgamberit s.a.v.s. dhe se ai e ka parë
gjurmën e ujit në tesha, përkatësisht gjurmën e të larit.
------------------------------------------------------------------------------------------
233. Na ka treguar Sulejman b. Harbi, këtij Hammad b. Zejdi, ky nga Ejjubi, ky
nga Kilabe, e ky nga Enesi, i cili ka treguar:
"Erdhën në Medine disa njerëz nga fisi Ukle ose Urejne (për të jetuar), por e përbuzën
Medinen (për shkak se u sëmurën). Pejgamberi s.a.v.s. (me qëllim që të shërohen) i
urdhëroi që të shkojnë te vatha e deveve qumështore (ishte pronë shoqërore e
muslimanëve) dhe të pijnë shurrën dhe qumështin e tyre. Ata shkuan atje dhe kur u
shëruan, e vranë çobanin e deveve të Pejgamberit s.a.v.s.. ndërsa kafshët i vunë përpara (për t’i grabitur). Lajmi për këtë arriti që herët në mëngjes, prandaj Pejgamberi s.a.v.s. i lëshoi njerëzit pas tyre që t’i ndjekin. Kur zbardhi dita, i sollën ata. Atëherë, ai urdhëroi që t’u priten duart dhe këmbët, sytë t’u digjen dhe ata të nxirren nën rrezet e nxehta të diellit. Kërkonin ujë, por nuk iu është dhënë."
Ebu Kilabe ka thënë: "Ata janë njerëz që kanë vjedhur, kanë vrarë, janë kthyer në
mosbesim, pasi kanë besuar dhe kanë luftuar kundër Allahut dhe Pejgamberit të Tij."
------------------------------------------------------------------------------------------
234. Na ka treguar Ademi, këtij i ka treguar Shu’be, këtij Ebu Tejjah Jezid b.
Humejdi, e ky nga Enesi r.a., i cili ka thënë:
"Para se të ndërtohej xhamia e tij, Pejgamberi s.a.v.s. falej në vathën e kafshëve."
------------------------------------------------------------------------------------235. Na ka treguar Ismaili, këtij ia ka transmetuar Maliku, ky nga Ibën Shihabi, ky
nga Ubejdullah b. Abdullahu, ky nga Ibën Abbasi, ky nga Mejmunja, e cila tregon se
Pejgamberi s.a.v.s. qe pyetur një herë, lidhur me miun që ka rënë në yndyrë.
(Pejgamberi s.a.v.s.) ka thënë:
"Hidheni atë (miun) dhe atë që është rreth tij, të gjitha ato i hidhni, e atëherë hani yndyrën që ka mbetur."
-----------------------------------------------------------------------------------------------
236. Na ka treguar Ali b. Abdullahu, i cili ka thënë se i ka treguar Ma’ni, këtij
Maliku, ky nga Ibën Shihabi, ky nga Ubejdullah b. Abdullah b. Utbe b. Mes’udi, ky
nga Ibën Abbasi, ky nga Mejmunja, e cila tregon se kur është pyetur Pejgamberi s.a.
v.s. lidhur me miun që bie në yndyrë, është përgjigjur:
"Nxirreni atë dhe atë që është rreth tij, të gjitha ato i hidhni!"
Ma’ni ka thënë: "Këtë hadith na ka treguar Maliku, duke e përsëritur shpeshherë, e duke
e transmetuar gjithnjë nga Ibën Abbasi, e ky nga Mejmunja."
--------------------------------------------------------------------------------------
237. Na ka treguar Ahmed b. Muhammedi, këtë e ka njoftuar Abdullahu, këtë
Ma’meri, ky nga Hammam b. Munebbihu, ky nga Ebu Hurejre r.a., e ky nga
Pejgamberi s.a.v.s. që ka thënë:
"Çdo plagë që e merr njeriu në rrugë të Allahut, në Ditën e Gjykimit, ajo (plaga) do ta
ketë formën ashtu siç ka qenë kur është shpuar, gjaku që ka rrjedhur do ta ketë ngjyrën e gjakut të zakonshëm, kurse era e tij, sikur era e parfumit."
------------------------------------------------------------------------------
238. Na ka treguar Ebu-l-Jemani, këtij Shu’ajbi, këtij Ebu-z-Zinadi se Abdu-r-
Rahman b. Hurmuz el-A’rexhi ka treguar se e ka dëgjuar Ebu Hurejren r.a., e ky
Pejgamberin s.a.v.s. duke thënë:
"Ne jemi të fundit (në këtë botë), kurse të parët në botën tjetër."
---------------------------------------------------------------------------------------------
239. I njëjti varg i transmetuesve (transmeton edhe këtë hadith):
"Askush nga ju, në asnjë rast të mos pshurret në ujin e qetë që nuk rrjedh, e pastaj me të të lahet!"
-----------------------------------------------------------------------------------
240. Na ka treguar Abdani, këtij i ka treguar babai i vet, ky nga Ebu Is-haku, ky
nga Amr b. Mejmuni, e ky nga Abdullahu, i cili ka thënë:
"Derisa Pejgamberi s.a.v.s. ishte në sexhde…, e sipas një senedi tjetër: më ka treguar
Ahmed b. Uthmani, këtij Shurejh b. Mesleme, këtij Ibrahim b. Jusufi, ky nga babai i
vet, ky nga Ebu Is-haku, ky nga Amr b. Mejmuni, ky nga Abdullah b. Mes’udi, i cili
ka treguar se Pejgamberi s.a.v.s. derisa falej pranë Kabes, Ebu Xhehli me shoqërinë e tij
rrinin ulur aty. Në atë moment njëri nga ata u tha të tjerëve:
‘Cili nga ju do ta sjellë lëkurën e deves së therur të filan filanit dhe t’ia hedhë në shpinë
Muhammedit kur ai të bie në sexhde?’
Më shpirtligu nga ata vrapoi me të shpejtë, e solli dhe priti derisa Pejgamberi s.a.v.s. ra në sexhde. Në atë çast ia hodhi në shpinë, në mes dy shpatullave.
Unë atë e vërejta, tha Abdullah b. Mes’udi, por nuk kisha mundësi të bëj gjë, bile të kisha
të drejtë mbrojtjeje. Filluan ata të zgërdhihen dhe të hidhen pupas kah njëri-tjetri.
Pejgamberi s.a.v.s. qëndroi në sexhde dhe nuk e ngriti kokën derisa i erdhi Fatimja dhe ia
hoqi nga shpina. Atëherë, ai e ngriti kokën dhe tha tri herë:
‘O Zot, zhduki kurejshitët pabesimtarë!’
Ky mallkim i brengosi rëndë ata, thotë Abdullahu, sepse e kanë ditur se çdo lutje në këtë
qytet, tek Allahu xh.sh. është e pranueshme.-
Pastaj, (Pejgamberi s.a.v.s.) i emëroi me emër:
‘O Zot, zhduke Ebu Xhehlin, zhduke Utbe b. Rebian, Shejb b. Rebian, Velid b. Utben,
Umejje b. Halefin, Ukbe b. Ebu Muajtin.’ E numëroi edhe të shtatin, por nuk e kanë
mbajtur në mend, - tha (Abdullahu).
Betohem në atë (Allahun) në duart e të Cilit është jeta ime (tha Abdullah b. Mes’udi), i
kam parë ata të cilët Pejgamberi s.a.v.s. i ka numëruar, të hedhur në Kalibe, d.m.th. në
gropën (fushën) e thatë të Bedrit."
----------------------------------------------------------------------------------------------
241. Na ka treguar Muhammed b. Jusufi, këtij Sufjani, këtij Humejdi, këtij Enesi, i
cili ka thënë: "Pejgamberi s.a.v.s. ka pështyer në teshën (fasuletën) e tij."Këtë hadith, në variant të zgjeruar e jep Ibni Ebu Merjemi, ky nga Jahja b. Ejjubi, ky nga Enesi, e ky nga Pejgamberi s.a.v.s.
----------------------------------------------------------------------------------------------
242. Na ka treguar Ali b. Abdullahu, këtij Sufjani, këtij Zuhriu, ky nga Ebu Seleme,
ky nga Aisha r.a., e kjo nga Pejgamberi s.a.v.s., i cili ka thënë:
"Çdo pije që deh, është haram."
------------------------------------------------------------------------------------
243. Na ka treguar Muhammedi, këtij Sufjan b. Ujejne, ky nga Ebu Hazimi, ky nga
Sehl b. Sa’d es-Sa’diu, i cili ka qenë prezent kur njerëzit e pyetën:
"Me çka i është shëruar varra Pejgamberit s.a.v.s.?’
‘Nuk ka asnjë që e di më mirë se unë,’ – tha Sehli – Aliu i solli ujë me mburojën e vet, e
Fatimja ia lau gjakun nga fytyra. Pastaj u muar një shtroje (si hasër), e dogjën dhe me hirin e saj iu mbush varra (plaga)’."
----------------------------------------------------------------------------------
244. Na ka treguar Ebu-n-Nu’mani, këtij i ka treguar Hammad b. Zejdi, ky nga
Gajlan b. Xheriri, ky nga Ebu Burde, e ky nga babai i vet, i cili ka thënë:
"Erdha te Pejgamberi s.a.v.s. E gjeta atë duke i pastruar dhëmbët vetë me misvak dhe duke e pasur misvakun ende në gojë, bënte "ua, ua", sikur do të villte."
--------------------------------------------------------------------------------------------
245. Na ka treguar Uthmani, këtij Xheriri, ky nga Mensuri, ky nga Ebu Vaili, e ky
nga Hudhejfe, i cili ka thënë:
"Kur Pejgamberi s.a.v.s. ngrihej natën, i lante dhëmbët me misvak."
------------------------------------------------------------------------------------------
246. Ka thënë Affani: Na ka treguar Sahr b. Xhuvejrije, ky nga Nafiu, duke
transmetuar nga Ibën Omeri se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë:
"Kam ëndërruar se i laja dhëmbët me misvak. Më erdhën dy persona; njëri më i vjetër se
tjetri. Unë ia afrova misvakun më të riut. Atë moment më është thënë:
‘Jepja më të vjetrit!’ Edhe unë ashtu veprova, ia dhash më të vjetrit."
Ebu Abdullahu (Buhariu) ka thënë:
"Tekstin e këtij hadithi e ka shkurtuar Nu’mani, duke transmetuar nga Ibni Mubareku, ai
nga Usameja, ky nga Nafiu, e ai nga Ibën Omeri."
-----------------------------------------------------------------------------
247. Na ka treguar Muhammed b. Mukatili, këtij i ka treguar Abdullahu, ky nga
Sufjani, ky nga Mensuri, ky nga Sa’d b. Ubejde, ky nga Bera’ b. Azibi, i cili tregon se
Pejgamberi s.a.v.s. i ka thënë: "Kur dëshiron të shkosh në shtratin tënd, merr abdest, ashtu sikurse merr për namaz, pastaj bjer në anën (krahun) e djathtë dhe thuaj:
‘Allah! Ty të nënshtrohem dhe çdo punë timen Ty ta besoj. I frikësohem dënimit Tënd dhe
Ty të bindem. Strehimi dhe shpëtimi është prej Teje dhe vetëm tek Ti. O Zot, e besoj Librin Tënd të cilin e ke shpallur dhe Pejgamberin të cilin e ke dërguar.Nëse vdes atë natë, ke vdekur musliman. Çkado që të flasësh (tjetër), përpiqu që në fund ta mbarosh me fjalët e sipërpërmendura! Unë, - tha Berai, - e përsërita tekstin para Pejgamberit s.a.v.s. dhe kur arrita te fjalët: "O Zot, besoj në Librin Tënd të cilin e ke shpallur", thashë dhe: "të Dërguarin Tënd (duke e përdorur fjalën - resul)", ai tha: "Jo ashtu, por edhe Pejgamberin (duke e përdorur fjalën nebijj) Tënd, të cilin e ke dërguar..."Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
 
Sahih´ ul ´Buhari 1 - Abdesti
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: