Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
A po ju pëlqen Forumi
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Sahih´ ul ´Buhari 1 - Gusli – larja

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16827
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Sahih´ ul ´Buhari 1 - Gusli – larja   Thu 21 Oct 2010, 12:04

248. Na ka treguar Abdullah b. Jusufi, këtij i ka treguar Maliku, ky nga Hishami,
ky nga babai i vet, ky nga Aisha, bashkëshorte e Pejgamberit s.a.v.s., e cila ka
treguar:
"Pejgamberi s.a.v.s. sa herë që lahej për ta larguar papastërtinë nga xhunubllëku (polucioni), fillonte dhe i lante duart, pastaj merrte abdest, ashtu siç merrte për namaz.Pastaj, i fuste gishtërinjtë në ujë dhe i përshkonte nëpër rrënjët e flokëve të veta, pastaj derdhte tri grushta ujë nëpër kokë, e në fund derdhte ujë në gjithë trupin."
---------------------------------------------------------------------------------------
249. Na ka treguar Muhammed b. Jusufi, këtij Sufjani, ky nga A’meshi, ky nga
Salim b. Ebu-l-Xha’di, ky nga Kurejbi, ky nga Ibën Abbasi, ky nga Mejmunja,
bashkëshorte e Pejgamberit s.a.v.s., e cila ka thënë:
"Pejgamberi s.a.v.s. merrte abdest para larjes së tërësishme (guslit), ashtu sikurse merrte për namaz, përveç (larjes) së këmbëve. E lante organin e tij gjenital dhe gjithçka që gjente në mes shalëve që duhej të lahej, pastaj lëshonte (derdhte) ujë nëpër trup, e pastaj largohej anash dhe i lante këmbët. Kjo ishte larja e Pejgamberit s.a.v.s. pas xhunubllëkut (polucionit)."
-----------------------------------------------------------------------------------
250. Na ka treguar Adem b. Ebu Ijasi, këtij Ibën Ebu Dhi’bi, ky nga Zuhriu, ky nga Urve, ky nga Aisha r.a., e cila ka thënë:
"Unë dhe Pejgamberi s.a.v.s. jemi larë nga një enë që quhej "ferek"."
-------------------------------------------------------------------------------------
251. Na ka treguar Abdullah b. Muhammedi, këtij Abdu-s-Samedi, këtij Shu’be, ky nga Ebu Bekr b. Hafsi, i cili e ka dëgjuar Ebu Selemen, duke thënë:
"Unë dhe vëllai i Aishes kemi hyrë te Aisha. Vëllai i saj e pyeti atë (Aishen) për lërjen e Pejgamberit s.a.v.s. (pas xhunubllëkut). Atëherë, ajo kërkoi një enë të ngjashme me "sa’"-in, u la dhe derdhi ujë mbi kokën e saj, e në mes nesh dhe asaj kishte perde."
Ebu Abdullahu ka thënë:
"Jezid b. Haruni dhe Xhudiu e kanë transmetuar hadithin e sipërpërmendur nga Shu’be me fjalët: "…sa madhësia e "sa’"-it…"
-------------------------------------------------------------------------------------
252. Na ka treguar Abdullah b. Muhammedi, këtij Jahja b. Ademi, këtij Zuhejri, ky nga Is-haku, i cili tregon se Ebu Xha’feri ka thënë se ka qenë te Xhabir b. Abdullahu ai dhe babai i tij, kurse te ai kishin qenë edhe disa njerëz të tjerë të cilët e pyetën për larjen e tërësishme (guslin):
"Mjaft e ke një "sa’" me ujë’ – u përgjigj Xhabiri.
‘Për mua nuk është mjaft’ – tha një njeri tjetër.
Xhabiri iu përgjigj:
‘Ka qenë e mjaftueshme edhe për atë që ka pasur flokë më të shpeshta dhe ka qenë më i plotë se ti, bile na është bërë imam me një veshje (teshë si fustan)."
---------------------------------------------------------------------------------
253. Na ka treguar Ebu Nu’ajmi, këtij Ibnu Ujejne, këtij Amri, ky nga Xhabir b.
Zejdi, ky nga Ibën Abbasi r.a., i cili ka dëgjuar se Pejgamberi s.a.v.s. dhe Mejmunja (bashkëshorte e tij) janë larë nga një enë.
Ebu Abdullahu (Buhariu) ka thënë:
‘Zejd b. Haruni, Behzi dhe Xhudiu, hadithin e sipërshënuar e kanë transmetuar nga Shu’be: ‘…ena e madhësisë së "sa’"-it…"
----------------------------------------------------------------------------
254. Na ka treguar Ebu Nu’ajmi, këtij Zuhejri, ky nga Ebu Is-haku, ky nga
Sulejman b. Suredi, këtij Xha’fer b. Mut’imi, e ky nga Pejgamberi s.a.v.s., i cili ka
thënë:"Sa më përket mua, unë mbi kokën time hedhi tri herë ujë, duke e treguar këtë edhe praktikisht me duart e veta."
-----------------------------------------------------------------------------
255. Na ka treguar Muhammed b. Beshshari, këtij Gunderi, ky nga Shu’be, ky nga Mihvel b. Rashidi, ky nga Muhammed b. Aliu, ky nga Xhabir b. Abdullahu, i cili ka thënë:
"Pejgamberi s.a.v.s. derdhte mbi kokën e tij nga tre grushta (ujë)."
------------------------------------------------------------------------------
256. Na ka treguar Ebu Nu’ajmi, ky nga Ma’mer b. Jahja b. Sami, këtij Xha’feri, e
këtij Xhabiri, i cili ka thënë:
"Më erdh djali i xhaxhait tënd, - duke menduar në Hasan b. Muhammed b. Hanefijjen, i cili pyeti se si bëhet pastrimi nga xhunubllëku (polucioni)?’
‘Pejgamberi s.a.v.s. merrte tre grushta ujë dhe i derdhte mbi kokë, e pastaj derdhte ujë në tërë trupin e tij,’ – iu përgjigja (tha Xhabiri).
Atëherë, Hasani më tha:
‘Unë jam njeri me flokë të gjata!’
‘Pejgamberi s.a.v.s. kishte flokë më të gjata se ti,’ – i thashë."
-------------------------------------------------------------------------------------
257. Na ka treguar Musai, këtij i ka treguar Abdu-l-Vahidi, ky nga A’meshi, ky nga Salim b. Ebu Xha’di, ky nga Kurejbi, e ky nga Ibën Abbasi, i cili ka thënë se
Mejmunja ka treguar:
"Ia përgatita ujin Pejgamberit s.a.v.s. për t’u larë. Së pari i lau duart dy apo tri herë, pastaj derdhi ujë në dorën e majtë dhe e lau organin e tij gjenital dhe e fërkoi dorën për toke, pastaj e shpërlau gojën dhe hundën, pastaj e lau fytyrën dhe duart deri në bërryla dhe derdhi ujë në tërë trupin. Në fund u largua pak anash dhe i lau këmbët."
--------------------------------------------------------------------------------------
258. Na ka treguar Muhammed b. Muthennai, këtij Ebu Asimi, ky nga Hanzale, ky nga Kasimi, e ky nga Aisha r.a., e cila ka thënë:
"Kur Pejgamberi s.a.v.s. deshti të pastrohej (lahej) nga xhunubllëku (polucioni), kërkoi një enë të njëjtë si kova. E mori atë me dorën e vet dhe filloi të lahet nga gjysma e djathtë e kokës, pastaj nga ana e majtë, e pastaj me dy duart derdhi ujë në kokë."
----------------------------------------------------------------------------------------
259. Na ka treguar Omer b. Hafs b. Gijathi, këtij babai i vet, këtij A’meshi, ky nga Salimi, ky nga Kurejbi, ky nga Ibën Abbasi r.a., i cili ka thënë:
"Na ka treguar Mejmunja duke thënë:
‘I kam derdhë (shtënë) ujë Pejgamberit s.a.v.s. gjatë larjes (nga xhunubllëku): së pari me dorën e djathtë derdhi ujë në të majtën dhe i lau që të dyja, pastaj e lau organin e tij gjenital, e vuri dorën në tokë dhe e fërkoi në dhe, pastaj e lau. Pastaj, e lau gojën dhe hundën (dhe e nxori ujin prej tyre), pastaj e lau fytyrën, e pastaj derdhi ujë në kokë. Pas kësaj, u largua anash dhe i lau këmbët. Pasi u pastrua, i sollën një leckë (peshkir), por ai me të nuk u fshi’."
----------------------------------------------------------------------------
260. Na ka treguar Humejdiu, këtij Sufjani, këtij A’meshi, ky nga Salim b. Ebu
Xha’di, ky nga Kurejbi, ky nga Ibën Abbasi, e ky nga Mejmunja, e cila ka thënë:
"Kur Pejgamberi s.a.v.s. është pastruar nga xhunubllëku ashtu që së pari e ka larë organin e tij gjenital me dorë, pastaj dorën e ka fërkuar për muri (ose për toke) dhe e ka larë, pastaj ka marrur abdest, ashtu sikurse ka marrur për namaz, kurse këmbët i lante pasi e lante tërë trupin."
----------------------------------------------------------------------------
261. Na ka treguar Abdullah b. Mesleme, këtij Eflehu, ky nga Kasimi, e ky nga
Aisha r.a., e cila ka thënë:
"Unë dhe Pejgamberi s.a.v.s. jemi larë nga një enë në të cilën i përzienim duart tona."
--------------------------------------------------------------------------------
262. Na ka treguar Museddedi, këtij Hammadi, ky nga Hishami, ky nga babai i vet, e ky nga Aisha r.a., e cila ka thënë:
"Kur Pejgamberi s.a.v.s. lahej për shkak të marrëdhënieve seksuale, më së pari e lante dorën e tij."
-------------------------------------------------------------------------------
263. Na ka treguar Ebu-l-Validi, këtij i ka treguar Shu’be, ky nga Ebu Bekr b.
Hafsi, ky nga Urve, e ky nga Aisha r.a., e cila ka thënë:
"Unë dhe Pejgamberi s.a.v.s. jemi larë nga një enë, pasi kemi pasur marrëdhënie intime."
Në mënyrë të ngjashme me Shu’ben ka transmetuar edhe Abdu-r-Rahman b.
Kasimi, ky nga babai i vet, e ky nga Aisha r.a.
-----------------------------------------------------------------------------------
264. Na ka treguar Ebu-l-Velidi, këtij i ka treguar Shu’be, ky nga Abdullah b.
Abdullah b. Xhebri, i cili ka thënë: E kam dëgjuar Enes b. Malikun duke thënë:
"Pejgamberi s.a.v.s. dhe një grua nga bashkëshortet e tij, janë larë nga një enë."
Muslim b. Ibrahimi dhe Vehb b. Xheriri, duke transmetuar të njëjtin hadith nga
Shu’be, e kanë plotësuar: "…për shkak të marrëdhënies seksuale."
------------------------------------------------------------------------------------------
265. Na ka treguar Muhammed b. Mahbubi, këtij i ka treguar Abdu-l-Vahidi, këtij
A’meshi, ky nga Salim b. Ebu Xha’di, ky nga Kurejbi, rob i liruar i Ibën Abbasit, ky nga Ibën Abbasi, e ky nga Mejmunja, e cila ka thënë:
"I përgatita ujë Pejgamberit s.a.v.s. për t’u larë me të. Ai së pari derdhi ujë në duart e tij, të cilat i lau dy apo tri herë, pastaj me të djathtën derdhi (ujë) në të majtën dhe e lau organin gjenital, pastaj dorën e fërkoi për dheu, pastaj e shpërlau gojën dhe hundën, e lau fytyrën, duart (dhe krahët deri në bërryla), e lau kokën, të gjitha nga tri herë, pastaj derdhi ujë nëpër trupin e tij. Në fund u largua nga vendi (ku lahej) dhe i lau këmbët."
-------------------------------------------------------------------------------------
266. Na ka treguar Musa b. Ismaili, këtij Ebu Avane, këtij A’meshi, ky nga Salim b. Ebu Xha’di, ky nga Kurejbi, rob i liruar i Ibën Abbasit, e ky nga Mejmune b.
Harithi, e cila ka thënë:
"I përgatita ujë për larje Pejgamberit s.a.v.s. dhe e mbulova. Ai derdhi në duart e tij dhe i lau një apo dy herë.’
Sulejmani ka thënë: ‘Nuk e di se a e ka përmendur (Salim b. Ebu Xha’di) tri herë ose jo.’
Pastaj me të djathtën derdhi ujë në të majtën dhe e lau organin e tij gjenital, pastaj e fërkoi dorën e tij për dheu ose muri, pastaj futi ujë në gojë dhe në hundë (duke e nxjerrur ujin prej tyre), e lau fytyrën dhe duart, e lau kokën dhe derdhi ujë nëpër trup, pastaj u largua anash dhe i lau këmbët. Unë ia kapa leckën (pëshkirin), ndërsa ai me dorën e tij më sinjalizoi "kështu" dhe nuk e deshi atë’."
-----------------------------------------------------------------------------------
267. Na ka treguar Muhammed b. Beshshari, këtij i kanë thënë Ibni Ebu Addiu dhe Jahja b. Se’di, ky nga Shu’be, ky nga Ibrahim b. Muhammed b. Munteshiri, e ky nga babai i vet, i cili tregon se ia ka përmendur Aishes thënien e Ibën Omerit. Ajo, ndërkaq, është përgjigjur:
"Allahu e mëshiroftë Ebu Abdu-r-Rahmanin! Unë e kam bërë me parfum Pejgamberin s.a. v.s. dhe ai i ka vizituar bashkëshortet e veta dhe, pastaj ka zbardhur si muhrim i parfumosur."
------------------------------------------------------------------------------------
268. Na ka treguar Muhammed b. Beshshari , ky nga Muadh b. Hishami, ky nga
babai i vet, ky nga Katade, ky nga Enes b. Maliku..... (teksti i njëjtë si në hadithin e mëparshëm)
-------------------------------------------------------------------------------------
269. Na ka treguar Ebu-l-Vahidi, këtij Zaide, ky nga Ebu Hishami, ky nga Ebu
Huseini, ky nga Abdu-r-Rahmani, e ky nga Aliu r.a., i cili ka thënë:
"Unë jam njeri që, pas një nxitjeje të vogël të organit gjenital, më paraqitet mezia (lëngu).E kam urdhëruar një njeri që ta pyes Pejgamberin s.a.v.s., se ashtu e kërkonte pozita e vajzës së tij.
Ai e kishte pyetur, e Pejgamberi s.a.v.s. i ishte përgjigjur:
‘Laje organin tënd gjenital dhe merr abdest’!"
--------------------------------------------------------------------------------------
270. Na ka treguar Ebu Nu’mani, ky nga Ebu Avane, ky nga Ibrahim b.
Muhammed b. Munteshiri, e ky nga babai i vet, i cili ka thënë:
"E kam pyetur Aishen dhe ia kam përmendur thënien e Ibën Omerit: ’Nuk dua të jem me ihramin nga i cili vjen era e parfumit.’
Aisha, ndërkaq tha:
‘Unë e kam parfumosur Pejgamberin s.a.v.s. dhe ai i ka vizituar bashkëshortet e veta, e pastaj (pas larjes) e ka veshur ihramin."
------------------------------------------------------------------------------------
271. Na ka treguar Ademi, këtij i ka treguar Shu’be, këtij Hakemi, këtij Ibrahimi,
ky nga Esvedi, e ky nga Aisha r.a., e cila ka thënë:
"Sikur e shoh shkëlqimin e parfumit në flokët e Pejgamberit s.a.v.s. kur ishte i veshur me ihram (kur ishte muhrim)."
---------------------------------------------------------------------------------
272. Na ka treguar Abdani, këtij i ka treguar Abdullahu, këtij Hisham b. Urve, ky
nga babai i vet, kurse ky nga Aisha r.a., e cila ka thënë:
"Kur Pejgamberi s.a.v.s. lahej për shkak të marrëdhënieve seksuale, së pari i lante duart, pastaj i lante pjesët përkatëse të trupit sikurse për abdest, pastaj lahej dhe i pastronte me dorë flokët në mënyrë që të ishte i sigurtë se edhe lëkurën e ka lagur mirë, pastaj derdhte ujë në kokë tri herë, e pastaj i lante pjesët e tjera të trupit."
----------------------------------------------------------------------------------------
273. (Aisha r.a.) ka thënë (edhe këtë):
"Unë dhe Pejgamberi s.a.v.s. jemi larë nga një enë dhe ujin e kemi marrur së bashku (nga ajo enë)."
------------------------------------------------------------------------------------------
274. Na ka treguar Jusuf b. Isai, këtij Fadil b. Musai, këtij A’meshi, këtij Salimi, ky nga Kurejbi, rob i liruar i Ibën Abbasit, ky nga Ibën Abbasi, e ky nga Mejmunja, e cila ka thënë:
"Pejgamberi s.a.v.s. kishte vënë ujë për vete, për tu larë për shkak të marrëdhënieve seksuale dhe me dorën e djathtë derdhi ujë në dorën e majtë dy ose tri herë, pastaj e lau organin gjenital dhe dorën e fërkoi për dheu apo për muri, dy apo tri herë; e shpërlau gojën dhe hundën (duke e nxjerrur ujin jashtë nga këto); e lau fytyrën dhe duart (deri në bërryla).
Pastaj, derdhi ujë nëpër kokë; e lau tërë trupin, pastaj u largua anash dhe i lau këmbët. Unë ia solla, thotë Mejmunja, një leckë (peshkir), por ai nuk deshti ta përdorë dhe filloi të fshihet me dorën e vet."
-----------------------------------------------------------------------------------
275. Na ka treguar Abdullah b. Muhammedi, këtij Uthman b. Omeri, këtij Junusi,
ky nga Zuhriu, ky nga Ebu Seleme, e ky nga Ebu Hurejre r.a., i cili ka thënë:
"U bë ikamet për namaz, xhemati ishte radhitur në safe dhe Pejgamberi s.a.v.s. doli (nga shtëpia e tij). Pasi qëndroi në vendin në të cilin falej zakonisht, i ra ndërmend se kishte qenë xhunub, prandaj na tha:
’Qëndroni në vendet tuaja!’ Pastaj u kthye në shtëpi dhe u pastrua, doli, ndërsa nga koka i pikonte ende ujë, bëri tekbir dhe ne e falëm namazin me të."
Uthman b. Omeri, në senedin tjetër të të njëjtit hadith, transmeton nga Abdu-l-Alai, ky nga Ma’meri, ky nga Zuhriu, por edhe Evzaiu drejtëpërdrejtë nga Zuhriu.
-------------------------------------------------------------------------------------
276. Na ka treguar Abdani, këtij Ebu Hamzai, ky ka dëgjuar nga A’meshi, ky nga
Salimi, ky nga Kurejbi, ky nga Ibën Abbasi, e ky nga Mejmunja, e cila ka thënë:
"Ia kam përgatitur Pejgamberit s.a.v.s. për t’u larë (për shkak se ishte xhunub) dhe e kam mbuluar me një pëlhurë. Më së pari, Pejgamberi s.a.v.s. ka derdhur ujë në duart e tij dhe i ka larë. Pastaj, me dorën e djathtë ka lëshuar në të majtën, e ka larë organin gjenital, e ka lëshuar dorën në tokë dhe e ka fërkuar për dheu, pastaj e ka larë. Shtiu ujë në gojë dhe në hundë (pastaj e nxorri ujin nga këto), e lau fytyrën dhe duart deri në bërryla. Pas kësaj,
derdhi ujë në tërë kokën dhe i lau pjesët e tjera të trupit. Pastaj, shkoi pak anash dhe i lau këmbët. Unë atëherë ia afrova leckën (peshkirin), ndërsa ai nuk e mori atë, por ia nisi ta shkundë (ta heq) ujin nga trupi me dorën e vet."
--------------------------------------------------------------------------------
277. Na ka treguar Hal-lad b. Jahjai, këtij Ibrahim b. Nafiu, ky nga Hasan b.
Muslimi, ky nga Safija, vajza e Shejbes, e kjo nga Aisha r.a., e cila ka thënë:
"Kur ndonjë nga ne kishte marrëdhënie seksuale, merrte ujë me dy duart dhe nga tri herë derdhte në kokë. Pastaj, me njërën dorë merrte për gjysmën e të djathtës dhe me të djathtën merrte për gjysmën e të majtës."
-----------------------------------------------------------------------------------------
278. Na ka treguar Is-hak b. Nasri, këtij Abdurrezaku, ky nga Ma’meri, ky nga
Hammam b. Munebbihu, ky nga Ebu Hurejre, e ky nga Pejgamberi s.a.v.s., i cili ka thënë:
"Israelitët janë larë lakuriq, duke e shikuar njëri-tjetrin, kurse Musai është larë gjithnjë vetëm. Ata bisedonin në mes veti: ‘Për Zotin, Musai i largohet larjes me ne, vetëm për arsye se është i dëkuar (ka të meta fizike).’
Një ditë Musai kishte shkuar të lahet, kurse teshat i kishte lënë mbi një gur, i cili u zhduk bashkë me teshat e tij. Atëherë ka dalur duke folur:
‘O gur, teshat e mia, teshat e mia!’
Në këtë gjendje e panë Musain israelitët dhe thanë:
’Për Zotin, Musai nuk ka diçka të mangët.’
Më pastaj i rrëmbeu teshat e tij dhe filloi t’i përplasë për guri."
-------------------------------------------------------------------------------------------
279. Ebu Hurejre ka thënë edhe: "Musai, për Zotin, duke i përplasur ato (teshat) për guri, ka marrë 6 apo 7 plagë nga ai gurë.’
Ebu Hurejre transmeton nga Pejgamberi s.a.v.s. edhe këtë:
"Kur Ejjubi në një rast është larë lakuriq, te ai ka rënë një karkalec i artë. Ejjubi është kërrusur ta hedhë atë te teshat e veta, mirëpo Zoti i tij i thirri:
‘O Ejjub, a nuk të kam dhënë pasuri më të madhe se ai, të cilin ti tash po e sheh?’ ‘Po, gjithsesi, për Lartmadhërinë Tënde. Unë pa dëshirën Tënde nuk mund të jem i pasur.’ – u përgjigj Ejjubi."
Këtë hadith e ka transmetuar Ibrahim b. Tahmani, ky nga Musa b. Ukbe, ky nga
Safvani, ky nga Ata b. Jesari, ky nga Ebu Hurejre, e ky nga Pejgamberi s.a.v.a. i cili ka thënë:
"Derisa Ejjubi lahej lakuriq..."
-------------------------------------------------------------------------------------
280. Na ka treguar Abdullah b. Mesleme, duke transmetuar nga Maliku, ky nga
Ebu Nadri, rob i liruar i Omer b. Ubejdullahut, se Ebu Murre, rob i liruar i Ummu
Hanisë, vajzë e Ebu Talibit, e ka njoftuar këtë Ummu Hanija, duke thënë:
"Në vitin e çlirimit të Mekkes, kam shkuar te Pejgamberi s.a.v.s. dhe e kam gjetur duke u larë, kurse Fatimja e mbuloi.
’Kush është?’ – pyeti. ‘Unë, Ummu Hani.’ – u përgjigja.
-------------------------------------------------------------------------------
281. Na ka treguar Abdani, këtij i ka treguar Abdullahu, këtij Sufjani, ky nga
A’meshi, ky nga Salim b. Ebu Xha’di, ky nga Kurejbi, ky nga Ibën Abbasi, e ky nga Mejmunja, e cila ka thënë:
"E kam mbuluar Pejgamberin s.a.v.s. kur pastrohej nga xhunubllëku. Së pari i lau duart, pastaj me dorën e djathtë derdhi ujë në dorën e majtë, e lau organin gjenital dhe gjithçka që gjeti ndërmjet shalëve, e pastaj dorën e tij (të majtë) e fërkoi për muri ose për dheu; mori abdest sikur në namaz sikur për namaz, përveç larjes së këmbëve; pastaj i lau pjesët tjera të trupit, u tërhoq anash dhe i lau këmbët."
(Në senedin tjetër të hadithit) lidhur me çështjen e të mbuluarit, Sufjanin e ndjek Ebu Avane dhe Ibën Fudajli.
--------------------------------------------------------------------------------------
282. Na ka treguar Abdullah b. Jusufi, këtij ia ka transmetuar Maliku, ky nga
Hisham b. Urve, ky nga babai i vet, ky nga Zejnebe b. Ebu Seleme, kjo nga Ummu Selemja, nëna e besimtarëve, e cila ka thënë:
"Te Pejgamberi s.a.v.s. erdhi Ummu Sulejmi, bashkëshorte e Ebu Talhait dhe e pyeti:
’O Resulullah, Allahu nuk turpërohet nga paraqitja e së vërtetës, prandaj të pyes se a është e detyruar gruaja të lahet kur derdhet në ëndërr?’
’Po, kur sheh lëng.’ – u përgjigj Pejgamberi s.a.v.s.
------------------------------------------------------------------------------------
283. Na ka treguar Ali b. Abdullahu, këtij Jahjai, këtij Humejdi, këtij Bekri, këtij
Ebu Rafiu, ky nga Ebu Hurejre, i cili ka thënë se më ka takuar Pejgamberi s.a.v.s. në një rrugë të Medines, e unë duke qenë xhunub, u fsheha nga ai, - tha Ebu Hurejre. Pastaj shkova, u pastrova dhe u ktheva. Pejgamberi s.a.v.s. më pyeti: ‘Ku ishe, o Ebu Hurejre?’ ‘Isha xhunub dhe duke qenë i papastër, nuk e ndjeva veten të disponuar të të shoqëroj,’ – u përgjigja, tha Ebu Hurejra.
‘Subhanallah! Muslimani në thelb nuk është i papastër.’ – tha Pejgamberi s.a.v.s.
--------------------------------------------------------------------------------------
284. Na ka treguar Abdu-l-A’la b. Hammadi, këtij Jezid b. Zurej’, këtij Sa’idi, ky
nga Katade, se Enes b. Maliku u ka treguar atyre se Pejgamberi s.a.v.s. një natë i ka vizituar bashkëshortet e veta, e atëherë i kishte nëntë.
-----------------------------------------------------------------------------------------
285. Na ka treguar Ajjashi, këtij i ka treguar Abdu-l-A’lai, këtij Humejdi, ky nga
Bekri, ky nga Ebu Rafiu, e ky nga Ebu Hurejre, i cili ka thënë:
"Më ka takuar Pejgamberi s.a.v.s. si xhunub, më kapi për dore, e unë kam ecur me të derisa u ul, (pasi u ul) u tërhoqa, shkova në shtëpinë time, u pastrova dhe përsëri u ktheva.
Ai akoma rrinte ulur.
’Ku ishe, Ebu Hurejre?’ – më pyeti.
Unë ia tregova rastin tim, e ai më tha:
‘Subhanallah! O Ebu Hirr, besimtari (muslimani) në esencë nuk është i papastër’."
------------------------------------------------------------------------------------
286. Na ka treguar Ebu Nu’ajmi, duke transmetuar nga Hishami dhe Shejbani, ky nga Jahjai, ky nga Ebu Seleme, i cili ka thënë:
"E kam pyetur Aishen:
’A ka rënë me fjetë Pejgamberi s.a.v.s. duke qenë xhunub?’
’Po, por ka marrur abdest,’ – u përgjigj."
--------------------------------------------------------------------------------------
287. Na ka treguar Kutejbe, këtij Lejthi, ky nga Nafiu, ky nga Ibën Omeri, se Omer b. Hattabi e kishte pyetur Pejgamberin s.a.v.s.:
"A mund të flejë xhunub ndonjë nga ne?’
‘Po, kur të merr abdest si xhunub, atëherë le të flejë.’ – u përgjigj Pejgamberi s.a.v.s.
----------------------------------------------------------------------------------------
288. Na ka treguar Jahja b. Bukejri, këtij Lejthi, ky nga Ubejdullah b. Ebu
Xha’feri, ky nga Muhammed b. Abdu-r-Rahmani, ky nga Urve, ky nga Aisha r.a., e cila ka thënë:
"Kur Pejgamberi s.a.v.s. donte të flente si xhunub, e lante organin e tij gjenital dhe merrte abdest, ashtu sikurse merrte për namaz."
-----------------------------------------------------------------------------------------
289. Na ka treguar Musa b. Ismaili, këtij Xhuvejriu, ky nga Nafiu, ky nga
Abdullahu, i cili ka thënë:
"Omeri ka kërkuar nga Pejgamberi s.a.v.s. shpjegim se a mundet që ndonjëri nga ne të bie xhunub të flejë?’
‘Po, pasi të merr abdest,’ – i është përgjigjur Pejgamberi s.a.v.s.
-----------------------------------------------------------------------------------
290. Na ka treguar Abdullah b. Jusufi, këtij Maliku, ky nga Abdullah b. Dinari, ky
nga Abdullah b. Omeri, ky nga Omer b. Hattabi, i cili i ka treguar Pejgamberit s.a.v.s. se ka polucion (është derdhur) gjatë natës.
Pejgamberi s.a.v.s. i ka thënë atij:
"Merr abdest, pastroje organin dhe fli!"
------------------------------------------------------------------------------------
291. Na ka treguar Muadh b. Fedale, këtij Hishami dhe sipas senedit tjetër: na ka treguar Ebu Nu’ajmi, duke transmetuar nga Hishami, ky nga Katade, ky nga
Hasani, ky nga Ebu Rafiu, ky nga Ebu Hurejre, e ky nga Pejgamberi s.a.v.s., i cili ka thënë:
"Kur (mashkulli) vendoset në mes të katër pjesëve (duarve dhe këmbëve) të gruas dhe përpiqet rreth saj (e vie deri tek puthitja e organit gjenital), e ka për detyrë të lahet."
Të njëjtin hadith e transmeton Amr b. Merzuku, ky nga Hishami, ky nga Shu’be;
edhe Musa b. Ismaili thotë:
"Neve na ka treguar Ebani, këtij Katade, duke thënë se për të njëjtin rast e ka njoftuar Hasani."
------------------------------------------------------------------------------------
292. Na ka treguar Ebu Ma’meri, këtij Abdu-l-Varithi, ky nga Husejni, ky nga
Jahjai, ky nga Ebu Seleme, ky nga Ata b. Jesari, ky nga Zejd b. Halid Xhuhejniu, i cili e ka pyetur Uthman b. Affanin:
"Çka mendon kur njeriu ka marrëdhënie seksuale me gruan dhe nuk ejakulon?’
Uthmani në këtë u përgjigj:
‘Të merr abdest sikurse merr për namaz dhe ta lajë organin gjenital. Kështu e kam dëgjuar Pejgamberin s.a.v.s.’.Për këtë çështje e kam pyetur edhe Ali b. Ebu Talibin, Zubejr b. Avvamin, Talha b. Ubejdullahun dhe Ubejj b. Ka’bin r.a. Edhe këta kështu kanë urdhëruar." Jahjai ka thënë: më ka njoftuar Ebu Selemja, ky nga Urve b. Zubejri se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë të njëjtën gjë.
---------------------------------------------------------------------------------------------
293. Na ka treguar Museddedi, këtij ia ka transmetuar Jahjai, ky nga Hisham b.
Urve, i cili ka thënë:
"Më ka njoftuar babai im, këtë e ka njoftuar, Ubejj b. Ka’bi, i cili e ka pyetur Pejgamberin s.a.v.s.:
’O Resulullah, kur njeriu ka marrëdhënie seksuale me gruan, e nuk ejakulon, çka të bëjë?’
’Ta lajë atë pjesë (të organit) me të cilin e ka prekur bashkëshorten, pastaj të merr abdest dhe të falet,’ – ishte përgjigjur."
Ebu Abdullahu (Buhariu) ka thënë:
"Të larët (e tërësishëm) është më i sigurtë. Ky është hadithi i fundit (i kësaj kaptine) të cilin e kemi dhënë vetëm për të treguar mendimet e ndryshme të sahabëve."

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
 
Sahih´ ul ´Buhari 1 - Gusli – larja
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: