Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
A po ju pëlqen Forumi
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Sahih´ ul ´Buhari 1 - Tejemmumi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16682
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Sahih´ ul ´Buhari 1 - Tejemmumi   Thu 21 Oct 2010, 12:08

334. Na ka treguar Abdullah b. Jusufi, këtij Maliku, këtij Abdu-r-Rahman b.
Kasimi, ky nga babai i vet, ky nga Aisha, bashkëshortja e Pejgamberit s.a.v.s., e cila ka thënë:
"Kam qenë me Pejgamberin s.a.v.s. në njërën nga ekspeditat e tij. Derisa ishim në Bejda ose në Dhatu-l-Xhejsh, më ishte këputur gjerdani (qaforja). Pejgamberi s.a.v.s. u ngrit dhe shkoi ta kërkojë atë. Me të shkuan edhe ca të tjerë. Meqë nuk kishim marrur ujë me vete, njerëzit erdhën dhe u ankuan te Ebu Bekr es-Siddiku, duke i thënë:
‘Ja, shih çka bën Aisha! E ngriti Pejgamberin s.a.v.s., por edhe njerëzit e tjerë, e këtu nuk ka ujë, e as që kanë marrur me vete.’
Dhe, derisa Pejgamberi s.a.v.s. ende e mbante kokën në kofshën time dhe flente, erdh Ebu Bekri dhe tha:
’E ke ndaluar (penguar) Pejgamberin s.a.v.s. dhe njerëzit tjerë, e këtu nuk ka ujë, e as që kanë marrur me vete.’
Ebu Bekri më qortoi, duke thënë gjithçka që Allahu deshti të më thotë dhe filloi, - thotë Aisha, - të më shtyjë me dorën e tij për krahu që, vetëm pozita e Pejgamberit s.a.v.s. në kofshën time, më pengoi të mos lëviz nga vendi.
Agoi dita dhe Pejgamberi s.a.v.s. u ngrit. Meqë nuk kishte ujë, Allahu xh.sh. shpalli ajetin për tejemmumin dhe ata morën tejemmum. Usejd b. Hujdari atëherë tha:
‘Oj familja e Ebu Bekrit, tejemmumi nuk është dhurata e parë e juaja!’
Më vonë, - tha Aisha, - e ngritëm devën me të cilën unë udhëtoja dhe, nën të e gjetëm gjerdanin tim."
-------------------------------------------------------------------------------------------------
335. Na ka treguar Muhammed b. Sinani, këtij Hushejmi, e sipas senedit tjetër: më ka treguar Se’id b. Nadri, këtij Hushejmi, këtij Sejjari, ky nga Jezid b. Suhejb el-Fakiri, këtij Xhabir b. Abdullahu se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë:
"Më janë dhënë mua pesë dhurata të cilat nuk i janë dhënë askujt para meje: fuqia për ta frikësuar armikun nga një distancë të një ecjeje njëmujore; gjithë toka më është bërë vend për të bërë lutje (mesxhid) dhe pastrim, prandaj, cilindo nga ithtarët e mi që e zë ndonjë namaz, le ta falë namazin aty (në tokë të pastër); më është bërë e lejueshme (hallall) pasuria e luftës, që nuk ka qenë e lejueshme për asnjë para meje; më është dhuruar mbrojtja (shefaati) në Ditën e Gjykimit; çdo pejgamber ka qenë i dërguar vetëm për popullin e vet, kurse unë për gjithë njerëzimin."
---------------------------------------------------------------------------------------------
336. Na ka treguar Zekerija b. Jahjai, këtij Abdullah b. Numejri, këtij Hisham b.
Urve, ky nga babai i vet, e ky nga Aisha, e cila tregon se ia ka marrë hua gjerdanin Esmasë dhe ia ka humbur. Prandaj, Pejgamberi s.a.v.s. e dërgoi një njeri që ta kërkojë dhe e gjeti. Atëherë, erdhi edhe kohae faljes së namazit. Meqë nuk kishin ujë, u falën pa abdest. Më pastaj, iu ankuan për këtë Pejgamberit s.a.v.s., prandaj Allahu i Madhëruar shpalli ajetin për tejemmum.
Më vonë Usjed b. Hudajri i ka thënë Aishes:
"Allahu të ka shpërblyer me mirësi! Për Zotin, Allahu asnjëherë nuk të ka dhënë ndonjë gjë të pakëndëshme (të papëlqyeshme), e që në këtë nuk të ka dhënë edhe ty edhe muslimanëve ndonjë të mirë."
-------------------------------------------------------------------------------------------------
337. Na ka treguar Jahja b. Bukejri, këtij Lejthi, ky nga Xha’fer b. Rebi’a, ky nga
A’rexhi, i cili tregon se e ka dëgjuar Umejrin, robin e liruar të Ibni Abbasit, duke
thënë:
"Jemi nisur me Abdullah b. Jesarin, rob i liruar i Mejmunes, bashkëshortes së Pejgamberit s.a.v.s. dhe kemi hyrë te Ebu Xhuhejm b. Harith b. Simme Ensariu. Pastaj, Ebu Xhuhejmi tregon:
‘Pejgamberi s.a.v.s. ka shkuar në drejtim të Bi’ri Xhemelit dhe në udhëtim e sipër, atë (Pejgamberin s.a.v.s.) e ka takuar një njeri dhe e ka përshëndetur (i ka dhënë selam).
Pejgamberi s.a.v.s. nuk ia ktheu selamin menjëherë, por u kthye në drejtim të një muri, i fërkoi duart (për muri) dhe e fshiu fytyrën dhe duart (u dha mes-h), e pastaj ia ktheu selamin’."
-------------------------------------------------------------------------------------------------
338. Na ka treguar Ademi, këtij Shu’be, këtij Hakemi, ky nga Dherri, ky nga Se’id b. Abdu-r-Rahman b. Ebzai, e ky nga babai i vet, i cili ka thënë:
"Erdhi një njeri te Omer b. Hattabi dhe tha:-
’Unë jam bërë xhunub dhe nuk kam gjetur ujë (për t’u larë)!’
Atëherë Ammar b. Jasiri i tha Omer b. Hattabit:
‘A nuk të kujtohet kur ne, unë dhe ti, kemi qenë në një ekspeditë ushtarake, e ti nuk e fale namazin, ndërsa unë jam fërkuar për toke dhe e fala namazin. Më vonë, këtë ia kam thënë Pejgamberit s.a.v.s., e ai më tha:
‘Ka qenë e mjaftueshme (të veprosh) vetëm kështu: i lëshoi Pejgamberi s.a.v.s. shuplakat për dheu, fryu në to dhe pastaj, me to e fërkoi fytyrën dhe duart e tij’."
------------------------------------------------------------------------------------------------
339. Na ka treguar Haxhxhaxhi, këtij Shu’be, këtij Hakemi, ky nga Dherri, ky nga Se’id b. Abdu-r-Rahman b. Ebzai, ky nga babai i vet, këtij i ka treguar Ammari, se Shu’beja i ka lëshuar duart në tokë, pastaj i ka afruar ato tek goja, e pastaj me duar e ka fshirë fytyrën dhe duart (deri në bërryla).
Nadri ka thënë se e ka njoftuar këtë Shu’be, këtij Hakemi, këtë Dherri, ky nga Ibni Abdu-r-Rahman b. Ebzaiu. Hakemi, ndërkaq, ka treguar se e ka dëgjuar
drejtëpërdrejtë nga Ibni Abdu-r-Rahmani, ky nga babai i vet, i cili ka thënë se
Ammari i ka treguar këtij.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
340. Na ka treguar Sulejman b. Harbi, këtij Shu’be, ky nga Hakemi, ky nga Dherri,ky nga Ibni Abdu-r-Rahman b. Ebzai, ky nga babai i vet, i cili ka qenë i pranishëm te Omeri, kur Ammari i ka thënë (Omerit):
"Kemi qenë në të njëjtën njësi dhe jemi bërë xhunub…’ dhe i tha edhe ‘…ka fryrë në to (shuplaka)’."
---------------------------------------------------------------------------------------------
341. Na ka treguar Muhammed b. Kethiri, këtij Shu’be, këtij Hakemi, ky nga
Dherri, ky nga Ibni Abdu-r-Rahman b. Ebzai, e ky nga Abdu-r-Rahmani, i cili i ka
thënë Omerit:
"Jam fërkuar (jam shkrryrë) në tokë, e pastaj kam shkuar te Pejgamberi s.a.v.s. (pasi i kam treguar se si kam vepruar) Ai më tha:
‘Ka qenë e mjaftueshme të fërkohet vetëm fytyra dhe duart (deri në bërryla)’."
--------------------------------------------------------------------------------------------
342. Na ka treguar Muslimi, duke transmetuar nga Shu’be, ky nga Hakemi, ky nga Dherri, ky nga Ibni Abdu-r-Rahmani, ky nga Abdu-r-Rahmani, i cili ka thënë:
"Kam qenë i pranishëm te Omeri, kur Ammari i tha (Omerit) duke i sjellur si shembull hadithin e sipërshënuar."
-----------------------------------------------------------------------------------------------
343. Na ka treguar Muhammed b. Beshshari, këtij Gunderi, këtë e ka njoftuar
Shu’be, ky nga Hakemi, ky nga Dherri, ky nga Ibni Abdu-r-Rahman b. Ebzai, ky
nga babai i vet, i cili tregon se Ammari ka thënë:
"Dhe pastaj, Pejgamberi s.a.v.s. i lëshoi duart për toke dhe e fërkoi fytyrën dhe duart e veta."
------------------------------------------------------------------------------------------------
344. Na ka treguar Museddedi, këtij Jahja b. Se’idi, këtij Avfi, këtij Ebu Rexhai, ky nga Imrani, i cili ka thënë:
"Kam qenë me Pejgamberin s.a.v.s. në një ekspeditë ushtarake. (Në kthim e sipër) kemi udhëtuar natën dhe kah fundi i natës ramë për të fjetur. Kemi ëndërruar, e nuk ka pasur ëndërr më të këmdëshme se ajo, sepse nuk ka mundur të na zgjojë asgjë, përveç diellit të fortë. I pari që u ngrit ishte filani, pastaj filani, pastaj filani. Ebu Rexhai të gjithë këta i numëroi me emra, por Avfi, (thotë transmetuesi), i kishte harruar. I katërti që u ngrit ishte
Omer b. Hattabi. Ndërkaq, Pejgamberi s.a.v.s. flente. Atë nuk e zgjonim derisa zgjohej vetë, sepse nuk e dinim se çka i paraqitej atij gjatë të fjeturit – thonin sahabët. Pasi që Omeri u zgjua dhe i pa njerëzit se çka po bëjnë, e ka qenë njeri i fuqishëm, bëri tekbir dhe këtë e bëri me zë të lartë dhe të fortë. E bëri me zë të lartë, saqë Pejgamberi s.a.v.s. u zgjua nga zëri i tij. Kur u zgjua, ata u ankuan te ai për atë që u kishte ngjarë.
‘Nuk ka dëm, respektivisht, nuk prish punë,’ – tha Pejgamberi s.a.v.s. – ‘Nisuni!’
U nis, udhëtoi, por jo shumë, e pastaj u ul dhe kërkoi ujë për të marrur abdest. Pasi mori abdest dhe u bë ikamet për namaz, ai me njerëzit e tjerë që ishin të pranishëm, e fali namazin. Pasi e fali namazin, u kthye prapa dhe, kur e vërejti një njeri i cili nuk u fal me të, iu drejtua:‘Çka të pengoi ty të mos falesh me ne?’
‘Jam bërë xhunub (në ëndërr), e ujë nuk ka,’ – iu përgjigj.
‘Shërbehu me sipërfaqen e pastër të tokës, ajo është e mjaftueshme,’ – i tha (Pejgamberi s.a.v.s.). Pastaj, Pejgamberi s.a.v.s. vazhdoi të udhëtojë, por njerëzit u ankuan nga etja. Ai u ul, e thirri filanin, emrin e të cilit Ebu Rexhai e ka përmendur, por Avfi e kishte harruar (thotë transmetuesi). E thirri edhe Aliun dhe u tha: ‘Shkoni dhe hulumtoni për ujë!’
Ata shkuan dhe u ndeshën në një grua e cila në dy barakaliqe, respektivisht në
dy calikë që i kishte në deve, kishte ujë. ‘Ku është uji?’ – e pyetën (këta të dy).
‘Dje, pikërisht në këtë kohë, unë i kam mbushur me ujë, ndërsa shokët tanë mbetën pas.’ –u tha ajo.Kur i thanë ata: ‘Shko nisu!’, ajo i pyeti: ‘E ku?!’
‘Te Pejgamberi s.a.v.s.,’ – i thanë. ‘A te ai që i thonë sabejas (i Sabejit)?’ – pyeti ajo. ‘Mu ai është, për të cilin ti mendon.’ – i thanë.
Atëherë ajo u nis dhe kështu e sollën te Pejgamberi s.a.v.s. Ia treguan rastin Pejgamberit dhe kërkuan nga ajo, - thotë transmetuesi, - që të zbresë nga devja. Pejgamberi s.a.v.s. kërkoi një enë dhe e vendosi në vendin e hapur të calikut, respektivisht aty ku caliku e derdh ujin; i shtrëngoi vendet e tjera të hapura, e lëshoi pipin e calikut dhe e thirri popullin me zë të lartë:
‘Mbushni dhe pini!’ Piu dhe u ngop kush deshi. I fundit, të cilit i është dhënë ena me ujë, ishte ai i cili qe bërë xhunub. Edhe këtij i tha Pejgamberi s.a.v.s.: ‘Shko dhe laju!’ Gruaja qëndroi dhe pa se çka u bë me ujin e saj:
‘Për Zotin, gjithë ujin e nxorrën nga caliku!’ – sikur tha në vete.
Neve na u duk se tash ishin të mbushura më shumë se sa që ishin më parë. Pejgamberi s.a.v.s. tha: ‘Mblidhni për të gjithçka!’
Atëherë, për të ata mbledhën hurma, miell, bile edhe kaçamak; ia mbështjellën në pëlhurë dhe ia ngarkuan në deve, përpara saj. Pastaj, Pejgamberi s.a.v.s. i tha: ‘Ta dish, ne nuk e pakësuam aspak ujin tënd, por Allahu është Ai i Cili na ngopi me ujë.’ Ajo pastaj, shkoi te familja e vet, e meqë u vonua, e pyetën:
’Oj grua, pse u vonove aq shumë?’’Gjë e çuditshme,’ – u përgjigj ajo – ’Më takuan dy persona dhe më dërguan te ai, për të cilin flitet se është sabejas, i cili e bëri këtë dhe këtë. Për Zotin, ai, ose është fallxhori më i madh në mes të këtij dhe këtij,’ – duke treguar me dy gishtat e vet, me gishtin tregues dhe
të mesmin, duke i ngritur ata kah qielli dhe duke pasur për qëllim me këtë qiellin dhe tokën, - ’ose është me të vërtetë Pejgamber i Allahut.’
Më vonë muslimanët u ndeshën në idhujtarët, por jo në lagjen nga e cila ishte ajo. Një ditë ajo i tha popullit të vet: ‘Ajo që unë mendoj, është se këta njerëz u kanë lënë juve të qetë me qëllim, prandaj, a doni ta pranoni Islamin?’
Ata e dëgjuan dhe e pranuan Islamin."
---------------------------------------------------------------------------------------------
345. Na ka treguar Bishr b. Halidi, këtij Muhammed Gunderi, ky nga Shu’be, ky
nga Sulejmani, ky nga Ebu Vaili, i cili tregon se Ebu Musai e ka pyetur Abdullah b. Mes’udin:-
"Kur (xhunubi) nuk gjen ujë, a nuk do të falë namazin?’, e ai u përgjigj:
’Po t’ua lejoja atyre këtë, do ta shfrytëzonte ndonjëri prej tyre edhe po të hetonte sado pak të ftohtë.’Kështu e ka transmetuar Ebu Musai, duke pasur për qëllim me këtë që xhunubi mund të merr tejemmum dhe ta falë namazin.
Ebu Musai ka thënë:
’E kam pyetur Abdullahun, e prej nga fjala e Ammarit të cilën ia ka drejtuar Omerit?’ ’Unë nuk kam vërejtur se Omeri ka qenë i kënaqur me fjalën e Ammarit (e jo që nuk e ka lejuar tejemmumin).’ – u përgjigj Abdullahu."
-------------------------------------------------------------------------------------------
346. Na ka treguar Omer b. Hafsi, ky nga babai i vet, ky nga A’meshi, ky nga
Shekik b. Seleme, i cili ka treguar:
"Kam qenë te Abdullahu dhe te Ebu Musai. Atij i tha Ebu Musai:
‘Çka mendon o Ebu Abdu-r-Rahman, kur njeriu bëhet xhunub dhe nuk gjen ujë për t’u larë, çfarë të bëjë?’
‘Nuk do të falë namazin derisa të gjejë ujë (dhe me të të lahet),’ – u përgjigj Abdullahu. ‘E si të shpjegohet thënia e Ammarit, të cilit Pejgamberi s.a.v.s. i ka thënë: "Të mjafton (të fërkosh vetëm fytyrën dhe duart)",’ – kishte vërejtur Ebu Musai. ‘A nuk e kuptove që Omeri nuk ishte i kënaqur me këtë!?’ – tha Abdullahu. ‘Ta lëmë tash thënien e Ammarit!’ – tha Ebu Musai – ‘por si vepron ti me ajetin e Kur’anit që flet për tejemmumin?’
Abdullahu nuk diti si të përgjigjet dhe tha:
‘Po t’ua lejonim atyre këtë, ndonjëri prej tyre, sado pak që të ishte ftohtë, do të merrte tejemmum, e do ta lente ujin.’
Unë (thotë A’meshi) i kam thënë Shekikut:
‘Abdullahu e ka përbuzur (tejemmumin), vetëm për shkak se mund të keqpërdoret!?’‘Po’ – u përgjigj ai."
------------------------------------------------------------------------------------------------
347. Na ka treguar Muhammedi, këtij Ebu Muaviu, ky nga A’meshi, ky nga
Shekiku, i cili ka thënë:
"Kemi ndenjur me Abdullahun dhe me Ebu Musa Eshariun. Ebu Musai tha:
‘Nëse një njeri bëhet xhunub dhe nuk gjen ujë gjatë një muaji, a të merr tejemmum dhe të falë namazin dhe, si do të veproni me ajetin në suren Maideh?’ "…dhe nuk gjeni ujë, atëherë merrni Tejemum me dhe të pastër…" (El Maideh: 6). Abdullahu u përgjigj:
‘Po t’u lejohet kjo, ndoshta do të marrin tejemmum edhe kur uji do të jetë sado pak i ftohtë.’
‘Ju po e përbuzni tejemmumin vetëm nëse xhunubi e shrytëzon për këtë qëllim?’ – i thashë.
‘Po’ – u përgjigj ai.
Pastaj, Ebu Musai pyeti:
‘A nuk e ke dëgjuar thënien e Ammarit që ia drejtoi Omerit: ‘Pejgamberi më ka dërguar për një punë e unë u bëra xhunub (për shkak të ejakulimit), e ujë nuk kam mundur të gjej, prandaj jam fërkuar për toke, ashtu sikurse shkrryhet kafsha. Këtë ia tregova Pejgamberit s.
a.v.s., e ai më tha:
‘Mjafton të veprosh kështu’ – dhe i lëshoi pëllëmbët (shuplakat) e duarve në tokë një herë, i shkundi dhe me dorën e majtë e fërkoi të prapmen e dorës së djathtë (deri në bërryl),respektivisht, të prapmen e të majtës me të djathtën, e pastaj me këto e fërkoi fytyrën e vet.’
Abdullahu e qortoi (e kundërshtoi):
’A nuk ke vërejtur se Omeri nuk ishte i kënaqur me thënien e Ammarit?’
Ja’la shtoi, duke transmetuar nga A’meshi, e ky nga Shekiku:
"Kam qenë me Abdullahun dhe me Ebu Musain. Ebu Musai ka thënë:
‘A nuk i ke dëgjuar fjalët e Ammarit, drejtuar Omerit:
‘Pejgamberi s.a.v.s. na dërgoi mua dhe ty (për një punë). Unë u bëra xhunub dhe u fërkova (u shtriva) në sipërfaqen e tokës. Pastaj erdhëm te Pejgamberi s.a.v.s. dhe e njoftuam (për këtë rast), e ai tha:
‘Ishte e mjaftueshme vetëm kaq,’ – dhe i lëshoi shuplakat në tokë, e fërkoi (i dha mes-h) fytyrën dhe duart (deri në bërryla) nga një herë."
------------------------------------------------------------------------------------------------
348. Na ka treguar Abdani, këtij Abdullahu, këtij Avfi, ky nga Ebu Rexhai, ky nga
Imran b. Husejn el-Huzaiu, i cili tregon se Pejgamberi s.a.v.s. e vërejti një njeri që nuk e fali namazin me të tjerët, prandaj e pyeti:
"Përse nuk u fale me të tjerët?’ Ai u përgjigj:
‘Jam bërë xhunub, e ujë nuk ka.’ Pejgamberi s.a.v.s. i tha:
‘Të mjafton ta shfrytëzosh sipërfaqen e tokës (për pastrim)’."
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
 
Sahih´ ul ´Buhari 1 - Tejemmumi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: