Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
A po ju pëlqen Forumi
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 HAXHI - Udhëtimi drejt Arteve Hyjnore

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16682
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: HAXHI - Udhëtimi drejt Arteve Hyjnore   Fri 12 Nov 2010, 11:54

Një prej mrekullive më mahnitëse që ka krijuar Allahu (xh. sh.)
për njerëzit, është edhe obligimi i tyre që, sipas mundësive
financiare dhe fizike, të vizitojnë një herë në jetën e tyre
Shtëpinë e Allahut - Bejtullahin. Sipas kuptimit leksikor,
haxh- do të thotë drejtim, qëllim, një vizitë që bëhet shumë
herë, ndërsa kuptimi i tij në të drejtën islame është "Udhëtimi
i një myslimani në një kohë të caktuar nga shtëpia e tij drejt
Qabesë me qëllim të kryerjes së obligimit të Allahut dhe me synim
ibadetin - adhurimin dhe nënshtrimin ndaj Krijuesit duke
i zbatuar rregullat, të hyjë në ihram, të qëndrojë në Arafat, të
bëj tavafin rreth Qabesë duke i kryer edhe disa norma tjera të
nevojshme". Vizita e Qabesë është bërë obligim që nga viti i
nëntë hixhri. Ky obligim ceket në ajet dhe përmendet edhe
në hadithin e Pejgamberit (a.s.), ku theksohen pesë shtyllat
themelore të Islamit. Për këtë shtyllë të Islamit, në mënyrë
lutjeje dhe kërkese, Allahu i Madhëruar u drejtohet njerëzve
në këtë mënyrë:
"Për hir të Allahut, vizita e shtëpisë (Qabes) është obligim
për atë që ka mundësi udhëtimi te ajo, e kush nuk e
beson (ai nuk e viziton); Allahu nuk është i nevojshëm për
(ibadetin që e bëjnë) njerëzit. (Ali Imran, 97)
Siç dihet, kjo shtyllë e fesë islame ka qenë obligim edhe
më herët, obligim edhe për popujt e tjerë para ymetit të Muhamedit
(a.s.), gjë e cila daton qysh nga koha e Ibrahimit
(a.s.) Posaçërisht edhe në lidhje me këtë çështje, Kurani Fisnik
paralajmëron për një obligim të mëhershëm:
"Thirri njerëzit për haxhillëk: ata do të vijnë në këmbë
dhe me deveprej tëgjitha viseve të largëta. " (Haxhxh, 27)
Duke u përqendruar te vendi i shenjtë, pra te Qabeja, dimë
se shenjtërinë si vend e ka marrë shumë herët, sepse daton
edhe më herët se periudha e Ibrahimit (a.s.), por në mënyrë
më konkrete Kurani na tregon se themelet e saj i vendosi
Ibrahimi (a.s.) me të birin Ismailin. Pikërisht për këtë datim
të rëndësishëm fetar dhe historik, në lidhje me ndërtuesit e
Qabesë Allahu thekson në Kuran: 'Kur Ibrahimi dhe Ismaili
ngritën themelet e Qabes, u lutën: "O Zoti ynël Pranoje
prej nesh (këtë vepër)'. Me të vërtetë, Ti je Ai që dëgjon dhe
di gjithçka!" (Bekare, 127). Që nga ajo kohë, me ndërtimin
e themeleve dhe mureve të Shtëpisë së Shenjtë, për çdo vit e
në mënyrë të pandërprerë, duke mos dalluar racat dhe gjinitë
njerëzore, duke mos ndarë të varfirin nga i pasuri, duke mos i
dhënë përparësi të madhit ndaj të voglit, e po ashtu duke mos
bërë dallim vendasit dhe atij që vjen nga larg, Shtëpia e Allahut
u vizitua nga njerëz të ardhur prej çdo këndi të botës. Kjo
vizitë u kurorëzua dhe u vulos edhe më tepër deri në ditën e
kiametit, gjatë pejgamberllëkut të Muhamedit (a.s.). Dhe që
nga ajo periudhë, këtë shenjtëri e përvetësuan myslimanët e
mbarë botës, ngase aty u lejohet të hyjnë vetëm ata që janë të
pastër fetarisht, të pastër në besim - tevhid - duke qenë vetëm
besimtarë të fesë islame, e jo edhe ithtarë të ndonjë feje tjetër.
Në mënyrë që vizita e Qabesë të jetë e vlefshme dhe e
pranuar, sipas rregullave të fesë islame, personi që ka bërë
nijetin për të shkuar atje, duhet që mes tjerash të plotësojë
edhe disa kushte si: të jetë mysliman, të ketë pasuri të mjaftueshme,
të mos ketë pengesa të rënda shëndetësore, të mos
jetë i zhytur në borxhe etj. Kjo vizitë është caktuar një herë
në vit dhe në një muaj të caktuar. Nëse një mysliman e viziton
Qabenë jashtë këtyre ditëve të caktuara, ai nuk llogaritet
si haxhi, por thjesht si vizitor i zakonshëm. Në këtë rast, kjo
lloj vizite quhet Umre. Për zbatimin e rregullave të Haxhit, Allahu i Madhëruar dhe Pejgamberi (a.s.) na kanë dhënë sqarime të hollësishme, shkelja e të cilave e bën haxhin të pavlefshëm. Allahu (xh.sh.) thotë:
"Koha e haxhillëkut është në muaj të caktuar. Kush ven- dos të kryejë haxhillëkun, le të largohet nga marrëdhëniet (me gruan), grindjet dhe sharjet. Ndërkaq, Allahu di çdo vepër të mirë që bëni. Pajisuni me gjërat qëju nevojiten për rrugë dhe dijeni sepajisja më e mirë është devotshmëria. Pra- ndaj, kinijrikë prej Meje, o njerëz të mençur!" (Bekare, 197)
Këtyre normave Pejgamberi (a.s.) ia ka bashkangjitur edhe shpjegimet e veta, duke i stimuluar dhe nxitur mysli- manët që ta kryejnë haxhin, po ashtu duke i përgëzuar për shpërblime të mëdha që nuk mund t'i fitojnë dot në jetën e tyre nëpërmjet ndonjë mënyre tjetër. Në një hadith që trans- metohet në Sahihun e Imam Buhariut, Muhamedi (a.s.) ka thënë: "Kush bën haxhin për hir tëAllahut, largohet nga sjelljet dhejjalët e liga, po ashtu nuk bën mëkate-, ai do të kthehet nga haxhi (ipastër) ashtu sikurse ka lindur nga nëna e tij,pa mëkate - përveç të drejtave njerëzore." (Buhari, Haxhxh, 4) Vlejnë të theksohen edhe disa përgëzime tjera të Muhamedit (a.s.) në lidhje me Haxhin:
a. Haxhi i pranuar tek Allahu nuk ka ndonjë shpërblim tje- tër përveç xhenetit, dhe se një umre e bërë nga umreja tjetër po ashtu fshin mëkatet. (Muslim, Haxhxh, 437)
b. I pyetur për punën më të begatshme të kësaj bote, Pej- gamberi (a.s.) është përgjigjur: "Besimi në Allahun dhe Pejgamberin e Tij". Po pastaj, cila? Pastaj: "Xhihadi - orvat- ja në rrugën e Allahut" Pastaj: "Haxhi i Pranuar". (Buhari, Haxhxh, 4)
Vizita e Shtëpisë së shenjtë - Qabesë ka begati të mëdha, ngase kjo është mënyrë më e përshtatshme që robi të vet- mohet në lutjen e tij duke iu lutur Allahut. Me kryerjen e farzeve të haxhit dhe syneteve të tjera, ai arrin në një shka- llë devotshmërie që nuk mund ta arrijë as në ndonjë vend tjetër, as në ndonjë kohë tjetër. Nevojitet që çdo mysliman t'i kalojë këto ditë të haxhit në ibadete dhe në lutje sa më të shumta e të frytshme, sepse çdonjëri nga ata që vizitojnë shtëpinë e Allahut duhet të dijë se nuk ka ndonjë vend tjetër më të shenjtë në botë përveç Qabesë, qytetit të Pejgamberit (a.s.) Medines, dhe Mesxhidu'l-Aksasë në Palestinë. Pra- ndaj, udhëtimi me nijet ibadeti mund të bëhet vetëm drejt këtyre tri vendeve, përndryshe do të ishte mëkat nëse dilet në udhëtim me qëllim ibadeti në ndonjë xhami tjetër.
Për ta plotësuar haxhin e tij dhe për ta kurorëzuar atë, për- veç kushteve të tjera, në mënyrë të patjetërsueshme haxhiu duhet të bëjë: a) Veshjen e Ihramit; b) Tavafin - rrotullimin shtatë herë pranë Qabesë duke filluar nga Haxheru'l-Esvedi dhe; c) Qëndrimin një pjesë të ditës në fushën e Arafatit, sepse Pejgamberi (a.s.) kathënë "Haxhi është (qëndrimi në)
Arafat".

Çdo mysliman duhet ta kuptojë rëndësinë e këtyre ven- deve të shenjta dhe duhet t'i shohë gjithë ato mrekulli dhe arte të Allahut, në mënyrë që kryerja e haxhit të ndikojë për- gjithmonë në jetën e tij, e që jetës së tij t'i bashkangjitë diçka të veçantë, e cila mund të nxisë një ndryshim pozitiv tek ai. Në këtë mënyrë, ai person që bën nijet të kryejë haxhin duke iu përmbajtur rregullave të haxhit, do të arrinte shpërblimin e madh dhe do të pastrohej nga mëkatet duke u bërë sikurse ka lindur nga nëna e tij. Po ashtu, ai duhet të kryejë edhe rre- gullat e tjera, që nuk u cekën në këtë artikull, rregulla të cilat e zbukurojnë dhe e begatojnë haxhin: të therin kurbanët e tyre, të bëjnë vizitë në vende të tjera në Meke, në Hudejbi- je, në Kodrën Hira, në Xhaminë Ten'ime etj., të kalojnë në qytetin e bukur të Pejgamberit (a.s.), në Medinen e Shndrit- shme për t'i dhënë selame Muhamedit (a.s.), të falin së paku dy rekate në kopshtin e xhenetit - Ravdadu'l-Xhenneh, të shijojnë aromën e këtij qyteti të bekuar dhe gjithashtu të bëjnë vizitë në vende të tjera të këtij qyteti. Më pas, ai duhet të plotësojë një kapitull të rëndësishëm të jetës së tij, për t'u kthyer pastaj në shtëpinë e tij në mënyrën më të gëzuar, në mënyrë që të ketë çfarë t'u shpjegojë myslimanëve të tjerë për artin, mrekullinë dhe zanafillën e haxhit.
Për rëndësinë e qytetit të bekuar të Mekes, Pejgamberi (a.s.) ka thënë: "Pasha Allahun! Tije vendi më i mirë iAllahut, tije vendi më i dashur i Allahut, dhe sikur të mos më nxjerrin ba- norët e tu prej teje (me dhunë) kurrë nuk do të të lija". (Ahmedi dhe Tirmidhiu) Për këtë shkak, Mekja e ka marrë shenjtërinë deri në ditën e kiametit, sepse është Allahu, Ai që deshi ta begatojë atë. Po këtu u plotësua duaja e Ibrahimit (a.s.), e po këtu ndodhën gjëra që nuk kanë ndodhur në ndonjë vend tjetër. Për këtë arsye, edhe Allahu i Madhëruar thotë në Ku- ranin Fisnik:
"Me të vërtetë, Faltorja eparë e ngriturpër njerëzit, ësh- të ajo nëBekkë (Mekë), e bekuar dhe udhërrëfyese për po- pujt." (Ali Imran, 96)
Kjo pra është mrekullia hyjnore, e cila mundëson që ky vend i bekuar të fitojë një rëndësi të tillë. Ndoshta në shi- kim të parë ky vend duket sikur nuk ka ndonjë rëndësi, sepse gjendet në një zonë të shkretëtirës, por nga ky vend buron uji më me vlerë në rruzullin tokësor, uji i zemzemit, ujë që hanxhinjtë dhe vizitorët e tjerë e bartin me litra të tërë për në vendet e tyre, me një dashuri dhe entuziazëm të madh, që të mund t'i gëzojnë edhe të tjerët. Kjo, pra është një panoramë arti, të cilin Allahu (xh.sh.) e shfaqi midis njerëzve në një vend me gurë, pa lumenj, pa male dhe pa ndonjë veçanësi dynjallëku, përveç asaj që i dha bereqetin hyjnor, artin më të mirë në botë, ngase Allahu është krijues dhe shpikës i gjith- çkaje që ne shohim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
 
HAXHI - Udhëtimi drejt Arteve Hyjnore
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: