Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Keutheri dhe Kurbani

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16547
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Keutheri dhe Kurbani   Fri 12 Nov 2010, 12:17

Keuther është një fjalë arabe, rrënja e së cilës është "kethret", e që do të thotë hollëk, mbushulli, begati etj. Në të njëjtën kohë, fjala "Keuther" është edhe emri i një lumi të xhenetit ku do të takohet Profeti (a.s.) me umetin (popullin) e tij. Ky lumë ku do të mblidhet umeti i Muhamedit (a.s.) simbolizon numrin e madh të umetit të Muhamedit (a.s.) dhe gradën e tij të lartë në krahasim me umetet e tjera.
Surja e Kuranit Famëlartë, që njihet me emrin "Keuther" është zbritur për shkak të fjalës "ebter" që e përdorën mush- rikët në kohën kur ndërroi jetë djali i fundit i Resulullahut; me qëllim që të talleshin me Profetin ata e thirrën "ebter - farëshuar, pra pa pasardhës". Liderët e mushrikëve si As bin Uail, kujtonin se, nëse Profeti nuk do të kishte djalë, nuk do të kishte kush ta vazhdonte misionin e tij, e kështu mësimet e tij do të humbnin njëherë e përgjithmonë. Gjithashtu, ata mendonin se edhe emri e fama e Muhamedit (a.s.) dhe e Kuranit do të harroheshin. Pronari i asaj ftese hyjnore kishte dëshiruar që ajo (ftesë) të zgjaste si mëshirë deri në ditën e kiametit. Prandaj, kjo sure zbriti për t'i shpallur botës këtë të vërtetë, duke ngushëlluar zemrën e Profetit (a.s.) dhe duke forcuar besimin e myslimanëve. Allahu i Madhëruar urdhë- ron: "Me të vërtetë që Ne të kemi dhënë ty shumë të mira, atidajf falu (vetëm) për Zotin tënd dhe ther kurban! Sigu- risht, ai që të urren ty, ai vetë ështëfarëshuar". (El-Keuther 1-3) Dhe si përfundim, ashtu ndodhi. Fara dhe fisi i atyre që i thanë Profetit (a.s.) "ebter" u shua dhe u harrua, ndërsa fara e besimit të tij (Profetit) u shtua dhe do të vazhdojë deri në ditën e kiametit.
Në suren el-Keuther, përveç mirësisë që i është dhënë Re- sulullahut (a.s.), mirësi e cila simbolizon begatinë e umetit të tij në emër të Profetit (a.s.), umetit të tij i ngarkohet edhe urdhri i namazit dhe i kurbanit.
Fjala "Kurban" do të thotë "t'i afrohesh diçkaje". Ndërsa si term fetar do të thotë therja e një kafshe në një kohë të cak- tuar, me qëllim afrimin ndaj Allahut. Në Kuranin Famëlartë Allahu Teala urdhëron: "Tek Allahu nuk arrin as mishi, as gjaku i tyre, por arrinpërkushtimi juaj..." (El-Haxhxh, 37)
Kurbani përmban një kuptim që tregon ndjenjën e sakrifi- cës. Si rrjedhojë, kurbani u ofrua si zgjidhje për përplasjen mi- dis dy djemve të Ademit (a.s.), Habilit dhe Kabilit. Siç e dimë, gruaja e Ademit (a.s.), nëna jonë Havaja, në çdo barrë lindte fëmijë binjakë, një mashkull dhe një femër. Sipas ligjit të asaj kohe, djali i barkut të parë mund të martohej me vajzën e bark- ut të dytë, ndërsa vajza e barkut të parë me djalin e barkut të dytë. Për shkak të bukurisë që kishte motra e tij binjake, Kabili u bë xheloz, kundërshtoi ligjin dhe këmbënguli që të marto- hej me motrën e tij binjake. Ai nuk i mori parasysh këshillat e babait të tij Ademit (a.s.). Më në fund, për të zgjidhur këtë çështje, që të dy i ofruan Allahut nga një kurban. Në Kuranin Famëlartëkjongjarjetregohetkështu: "Lexoju (oMuhamed) saktësisht ngjarjen e dy bijve tëAdemit, kur ata bënë nga një kurban, njërit iu pranua, kurse tjetrit jo. Njëri i tha tjetrit:
"Ty gjithsesi do të të vras". Tjetri tha: "Allahu pranon vetëm prej të devotshmit." (El-Maide, 27) Në këtë ajet i jepet më te- për rëndësi dimensionit shpirtëror të kurbanit se sa atij fizik.
Një ngjarje tjetër, e cila përmendet në Kuranin Kerim në lidhje me "kurbanin" është edhe ngjarja e Ibrahimit (a.s.) me të birin e tij Ismailin (a.s.). Ibrahimi (a.s.) ishte një nga pro- fetët e mëdhenj, që Allahu i madhëruar e kishte zgjedhur si mik duke i dhënë edhe titullin "Halil". (Shih. En-Nisa,125)
Lufta e tij (ibrahimit (a.s.) me Nemrudin ishte sprovë ndaj nefsit (egos) të tij, dhurimi në rrugë të Allahu i gjith- çkaje që kishte, ishte sprovë për pasurinë e tij, ndërsa sakri- fikimi i djalit ishte sprovë për atë që kishte më të dashur. Ai doli me sukses nga të trija këto sprova, duke arritur kështu të fitonte titullin "Halil". Të sprovohesh me jetën, pasurinë dhe fëmijën nuk është diçka e thjeshtë. Të rezistosh ndaj tu- ndimeve të nefsit dhe shejtanit dhe t'i kapërcesh kurthet që përgatitin ata, është një arritje shumë e madhe. Këtë ngjarje Kurani Kerim e tregon në këtë mënyrë: "Dhe Ne i dhamë lajmin e gëzuarpër një djalë të mbarël Kurfëmija u rrit aq sa ta ndihmonte nëpunë, Ibrahimi i tha: "O djali im, kam parë ëndërr se duhet të tëflijoj. Çfarë mendon ti?" - I biri i tha: "O ati im, vepro ashtu siçje urdhëruarl Dashtë Alla- hu, unë do tëjem i durueshëm!" Pasi iu nënshtruan që të dy urdhrit, (ibrahimi) e vuri (ismailin) me ballë përtokë. Ne e thirrëm: "O Ibrahim, tiepërmbushe ëndrrën." Vërtet, Ne kështu i shpërblejmëpunëmirët! Kjo, me të vërtetë ka qenë një sprovë e qartë! DheNee zëvendësuam atë (ismailin) me një kurban të madh, dhe i lamë atij (ibrahimit) kujtim të mirë në brezat e mëvonshëm. "Paqja qoftë mbi Ibrahimin!" Ja, kështu, Ne i shpërblejmë punëmirët. Ai ka qenë vërtet njënga robërit Tanëbesimtarë." (Es-Saffat, 101-111)
Pa dyshim që kjo ngjarje ishte një sprovë. Sprovimi i një Profeti apo i dikujt tjetër me fëmijën e vet, përbën me të vër- tetë një sprovë të vështirë. Me luftën e tij për triumfin e teu- hidit dhe në çështjet e haxhit dhe kurbanit, Ibrahimi (a.s.) u bë simboli i umetit Islam. (shih. el-Mumtehine, 4)
Kurbani është një praktikë që njerëzimi e njeh që nga koha e Ademit (a.s.) dhe mbart në vetvete cilësi me dimensione të mëdha shpirtërore. Por, nëse zhvishet nga qëllimi i pastër, nga devotshmëria, nga pastrimi i shpirtit dhe kënaqësia e Allahut, kthehet thjesht në një vrasje dhe jo kurban.
Kurbani gjatë haxhit, si edhe kurbani jashtë kohës së ha- xhit, të dy kanë shumë dobi shpirtërore, sociale dhe ekono- mike për njerëzit. Pikësëpari, kurbani tregon dorëzim dhe bindje ndaj urdhrave të Allahut. Nuk është e lehtë që një njeri të therë me duart e veta kafshën që e ka rritur me mu- ndime. Riti i kurbanit nënkupton se çdo gjë që kemi në këtë botë është vetëm një amanet për të cilin duhet të kujdesemi, dhe se përveç dashurisë ndaj Allahut asnjë dashuri tjetër nuk mund të jetë e pakufishme. Njëkohësisht, nëpërmjet këtij riti njeriu bën kurban edhe ndjenjat njerëzore që e lidhin me këtë botë të përkohshme.
Kurbani është pranimi i dobësisë përballë fuqisë madhësh- tore të Allahut. Kurban do të thotë të japësh prej asaj që e do më tepër dhe të zhvishesh prej pasioneve. Të jetosh me zemër mirënjohjen ndaj mirësisë së dhënë dhe të jesh i ve- tëdijshëm se kjo mirësi të është dhënë për t'u ndarë me të tjerët. Kurbani është një lloj pendimi për të mbrojtur zemrën nga orientime që i përkasin të përkohshmes. Është mbrojtja e shpirtit duke e parandaluar mundësinë që epshet e egos të mposhtin zemrën. Pra është devotshmëri. Ajo që do të na ngelet prej kurbanit është vetëm ndjenja e devotshmëri- së. Për rrjedhojë, mund të themi se, ashtu sikundër qëllimi i agjërimit është devotshmëria, ai i namazit është dhikri (për- mendja e Allahut) dhe qetësia e shpirtit, ndërsa ai i zekatit është pastrimi shpirtëror e material, ashtu edhe urtësia e kur- banit është devotshmëria.
Kurbani që pritet për hir të Allahut duhet të ndahet me të tjerët, me qëllim që të bëhet shkak për fitimin e sevapeve. Ky është edhe përfitimi shpirtëror i kurbanit. Një herë, Re- sulullahu (a.s.) preu një kurban dhe urdhëroi që ai të shpër- ndahej. Në mbrëmje, kur i pyeti njerëzit e shtëpisë se "çfarë ngeli prej kurbanit?", nëna jonë Aishja (r.a.) iu përgjigj: "Për- veç kockës së kurrizit, u shpërnda igjithi." Atëherë Resulullahu tha: "Pse nuk thua, përveç kurrizit të gjitha na paskan ngelur neve." (Tirmidhi, Kiamet, 33) Në këtë hadith shprehet qartë se shpërblimi shpirtëror i asaj që jepet për hir të Allahut do të shkruhet njësoj si fitimi që merret direkt në dorë.
Si përfundim, mund të themi se jo vetëm prerja dhe shpër- ndarja e kurbanit, por edhe shit-blerja e tij mundëson një gjallëri shumë të rëndësishme në jetën sociale. Si rrjedho- jë, njerëzit që e sigurojnë jetën me anë të blegtorisë, duke u fokusuar në përfitimet nga kafshët e shitura për kurban, mbarështojnë gjatë gjithë vitit dele ose lopë, ndërsa kohën e kurbanit e konsiderojnë si stinën e të korrave.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
 
Keutheri dhe Kurbani
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: