Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
A po ju pëlqen Forumi
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 A e ke parë atë që e hyjnizon epshin e vet?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16827
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: A e ke parë atë që e hyjnizon epshin e vet?   Mon 20 Dec 2010, 05:42

Parimi themelor i "Besimit Islam" është "teuhidi". Teuhid do të thotë pranim dhe vërtetim i njëshmëri-së së Allahut. Të gjitha konceptet e jetës dhe të besi-mit lidhen me "teuhidin". Sipas Islamit, teuhidi është kuadri ligjor më themelor midis Krijuesit dhe njeriut. Pra, Krijuesi i bën të ditur njeriut se "Vetëm brenda kë-tij kuadri mund të kesh marrëdhënie të drejta me Mua." Ndërsa shprehja unike e kësaj është "kelime-i teuhid" pra shprehja "La ilahe illallah". Për të këtë arsye, qoftë Profeti (s.a.v.s.), qofitë Kurani dhe ndjenja më e lartë e vetëdijes së myslimanit janë të orientuara në mbrojtjen e teuhidit. Pothuajse e gjithë periudha e Mekes i është dedikuar ndërtimit të vetëdijes së teuhidit. Sipas asaj që mësojmë nga ajete të ndryshme të Kuranit Famëlartë, gjatë gjithë historisë njerëzore i pari mesazh i Krijuesit që të gjithë profetët u kanë komunikuar popujve te të cilët janë dërguar ka qenë shprehja "La ilahe illallah". Në polin e kundërt të teuhidit qëndron "shirku". Shirk do të thotë t'i bësh ortak Zotit, pra të shkelësh ligjin e Tij. Në Kuranin Famëlartë bëhet çdo lloj paralajmërimi për të pastruar mendjen e njeriut prej shirkut. Kështu që, këto paralajmërime bëhen në të gjitha ato fusha, ku njeriu mund të bie në shirk. Shenjtërimi i fuqisë, i ur-dhrit, i dashurisë, i frikës së dikujt... Pra, nëse dashu-ria, frika dhe lidhjet e çdo lloji janë më të forta se lidhja
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16827
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Re: A e ke parë atë që e hyjnizon epshin e vet?   Mon 20 Dec 2010, 05:43

me Allahun e Madhëruar, kjo do të thotë se shirku ka filluar. Por Islami refuzon në mënyrë të prerë çdo lloj dashurie, çdo lloj frike dhe lidhjeje të këtillë. Islami kër-kon prej njeriut që brenda kornizës së "teuhidit" të pra-nojë Allahun si të vetmin Krijues, Furnizues, Ligjvënës, dhënës dhe marrës të jetës e llogaritës në ditën e gjyki-mit. Gjithashtu, nuk pranohet që brenda këtyre fushave të futet në veprim ndonjë fuqi tjetër. Shpesh gjejmë në Kuran ajete që fillojnë me shprehjen 'Pyeti ata.", e me-njëherë pastaj radhiten pyetjet si: "Kush i krijoi qiejt?, Kushju krijoiprej njëpike uji?, Kush është ai qëjufur-nizonprej tokës?, Kush është krijuesi ijetës dhe i vdek-jes?, Kush e zbret ujin prej qiellit?".

Përsëri, po në Kuran na bëhet me dije se njerëzit i për-gjigjen këtyre pyetjeve me "Allahu". Pastaj vjen pyetja "Mirë, po atëherë përse një zot tjetër?" Në përgjithësi njerëzit ngatërrohen në "përcaktimin e mënyrës së je-tesës". Ndonjëherë futen në mes fuqi politike si Faraoni, ndonjëherë futet klasa e priftërinjve, kurse ndonjëherë tjetër epshi dhe pasioni i vetë njeriut... Mbase njeriu as që mund ta kuptojë që në këtë rast ka përdhosur "teuh-din" dhe është drejtuar kah "shirku", pra ka shkelur li-gjin e Allahut. Një ngjarje e tillë ka ndodhur edhe në periudhën e Profetit (s.a.v.s.). Ajo zhvillohet kështu:
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16827
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Re: A e ke parë atë që e hyjnizon epshin e vet?   Mon 20 Dec 2010, 05:48

Një ditë, djali i Hatem-i Tainit, Adiji i cili ishte i njohur për bujarinë e tij, vjen për vizitë tek Profeti (s.a.v.s.). Në atë kohë, Adiji ishte ende në fenë e krishterë, pra ende nuk e kishte pranuar Islamin. Në atë çast Resulullahu (s.a.v.s.) lexon këtë ajet prej sures Teube:

"Në vend tëAllahut, ata kanë zgjedhur për zot rabi-nët dhe murgjit e tyre..." (Et-Teube, 31)

Me të dëgjuar këtë ajet, Adiji tha: "O Resulullah, ata nuk i adhurojnë murgjit e tyre". Përgjigja që i jep Re-

sulullahu (s.a.v.s.) Adijit tregon rëndësinë që i jepet teu-hidit Islam dhe rregullit të jetës. Profeti (s.a.v.s.) urdhë-ron kështu: "Atë qëAllahu e ka bërë hallall, ata e bëjnë haram. Ju a nuk vepronit kështu (sipasjjalës së tyre)? Atë që Allahu e ka bërë haram, ata e bëjnë hallall. Ju a nuk vepronit kështu (sipas jjalës së tyre)?" Ndërsa Adiji i miratoi fjalët e Resulullahut dhe tha: "Po". Pa-staj, Resulullahu (s.a.v.s.) tha: "Ja pra, kjo do të thotë t'i adhurosh ata". Ndërsa adhurimi i bëhet vetëm atij që pranohet për Zot. Sipas Kuranit, nëse njeriu fillon t'i pranojë si "Hallall - Haram" mendimet e priftërinjve, të murgjve apo të gjithë atyre prijësve fetarë që shkelin ligjet e Allahut, kjo do të thotë se e ka humbur orienti-min e devotshmërisë. Në lidhje me këto ajete, Elmallë-llë Hamdi Jazër, në tefsirin e tij shprehet kështu: "Këto transmetime tregojnë se për të bërë dikëzot nuk është kusht që t'i vihet emri "zot". T'i bindesh urdhrave të dikujtpa e llogaritur nëse është apojo nëpërshtatje me urdhrin eAlla-hutj veçanërisht në çështjet fetare për të cilat pretendohet se ka kompetenca, t'i bindesh atij pa u menduar se ato që tho-të mund tëjenë në kundërshtim me urdhrat e Allahut, si dhe t'i zbatosh këto urdhra si adhurime, do të thotë se e ke bërë zot atë dhepo e adhuron." Në të njëjtën kohë, Elmallëllë flet edhe për ndryshimin që ekziston midis urdhrit të Kuranit për "Bindje ndaj udhëheqësve" dhe qortime-ve për "bindjen ndaj priftërinjve dhe murgjve". Më konkretisht, ai shprehet kështu: "A nuk ështëfarz urdhri i Allahut për t'iu bindur dijetarëve tëfesë e prijësve qëjanë edhe udhëheqës të shtetit? Atëherë përse qortohet bindja e jahudinjve dhe e të krishterëve ndaj urdhrave të prijësve të tyrefetarë, murgjve dhepriftërinjve? Këtu s'ka arsye të me-ndojmë në këtë mënyrë, sepse ajo për të cilën bëhetfjalë nuk është bindja dhe dorëzimi ndaj Allahut, por bindja ndaj urdhrave që bien ndesh me urdhrat e Allahut." Gjithashtu, Elmallëllë na kujton se kur thuhet zot "përveç Allahut", nënkuptohen krijesa si shejtani, Nemrudi dhe Faraoni. Për më tepër, ai thotë kështu: "Nëse shpërfillen urdhrat e Allahut dhe të dijetarëve, u jepen kompetenca për të vënë li-gje ose për të bërë ndryshime qoftë edhe në njëpjesë të vogël
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16827
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Re: A e ke parë atë që e hyjnizon epshin e vet?   Mon 20 Dec 2010, 05:57

të ligjit, do të thotëse dikujt tjetër përveç Allahut ijanë dhë-në kompetencat e Zotit. Ashtu sikundër është shirk e kufur të adhurosh shejtanin, Nemrudin, Faraonin dhe idhujt e tjerë, po ashtu është shirk edhe lartësimi e madhërimi i tep-ruar i dijetarëve. Për shembull, t'i bindesh dikujt që nuk e ndan të drejtën nga e shtrembëra, të vërtetën nga e kota, një personi,fjalët e të cilit nuk mbështeten në urdhrat e Allahut, duke i mbajtur lartfetvatë që mbështeten në qejfet e tij, a thua se ka kompetenca të bëjë haram atë qëAllahu ka bërë hallall dhe të kundërtën, a thua se ka të drejtë të ndryshojë ligjet e Allahut, ndërkohë që gabimet e këtij njeriu duken qartë, e tërë kjo përbën shirk dhe kufur. Pra, kjo do të thotë të lësh Allahun dhe të adhurosh dikë tjetër." Duke trajtuar çështjen e botës së krishterë, Elmallëllë prek edhe një pikë tjetër interesante dhe shprehet: "Kompetenca e Zo-tit kaloi prej priftërinjëve tek deputetët (parlamentarët)". Më tej vazhdon kështu: "Në kristianizëm, privilegji i kla-sës së priftërinjëve për të marrë kompetencat e Zotit quhet "klerikalizëm". Protestantizmi doli si rrymë që e kundër-shtoi këtë koncept. Më vonë, kompetencat e Zotit dolën nga duart e priftërinjëve dhe kaluan te parlamentarët." (Hak Dini Kur'an Dili, c.4, s.318-319,1. Karaçam, E. I§ik, NBolelli, A. Yiicel)

Në Kuran, ka shumë ajete që i tërheqin vëmendjen njeriut që "të mos i bindet epshit të tij apo epshit të di-kujt tjetër". Mirëpo, dy ajete e vënë theksin tek rreziku i shirkut. Kur i lexojmë këto dy ajete si një të vetëm, del në pah qartë mënyra e konceptimit të personit që "hyj-nizon epshin e tij". Ja disa ajete të sures El-Xhathije:

"Mendo pak! Kush, përveç Allahut, mund ta udhë-zojë atë njeri që dëshirat e veta i ka bërë zot; atë njeri të cilinAllahu, duke e njohurpër të tillë, e ka shpënë në humbje, duke ia vulosur dëgjimin dhe zemrën e duke i vënëperdepara syve të tij?!A nukpo merrni vesh?Ata thonë: 'Nuk ka tjetër veç jetës së kësaj bote, vdesim e jetojmë dhe vetëm koha na shkatërron'. Ata nuk kanë kurrfarë dijeniepër këtë, ata vetëm hamendësojnë ash-tu." (El-Xhathije, 23-24)

Ndërsa në suren El-Furkan, profili i personit që "hyj-nizon epshin e tij" jepet në këtë mënyrë:

"A e ke parë ti atë që epshin e vet e ka marrëpër zot? A do t'i bëhesh mbrojtës atij? A mendon ti se shumica e tyre dëgjojnë dhe kuptojnë? Ata nuk janë tjetër, veç-se si bagëti. Madje, ata janë edhe më të shmangur nga rruga e drejtë." (El-Furkan, 43-44)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16827
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Re: A e ke parë atë që e hyjnizon epshin e vet?   Mon 20 Dec 2010, 05:58

Në komentimin e këtyre ajeteve Ibën Xheriri thotë: "Ai që vepron sipas epshit dhe dëshirës së vetpa marrëpara-sysh hallallin dhe haramin që ka caktuar Allahu, e ka ma-rrë epshin e vet për zot". Ndërsa E1 Xhessasi thotë: "Një njeri i tillë i bindet epshit të vet ashtu siç i bindet Allahut". Zemahsheriu në tefsirin e tij shprehet kështu: "Ai që vep-ron sipas orientimit të epshit të tij i bindet epshit të tij njësoj siç i bindet Allahut". (Meududi, Tefhimu'l Kur'an, vol. 5, faq 326-328)

Në lidhje me "atë që hyjnizon epshin e tij ", ajetet e Kuranit nënvizojnë këto veçori:

- Këta lloj njerëzish i kanë veshët dhe zemrat të kyçu-ra, pra nuk mund të dëgjojnë dhe nuk mund të ndjejnë dhe në sytë e tyre ka rënë perde.

- Ata kujtojnë se jeta e kësaj bote është gjithçka. Të lindësh, të vdesësh dhe kaq. Sipas tyre kjo jetë nuk ka kuptim tjetër. Ata janë të pavetëdijshëm për jetën e am-shueshme dhe si rrjedhojë janë larg mendimit se një ditë do të japin llogari për gjithçka që veprojnë e nuk veprojnë. Mirëpo kjo është një hamendje e tyre që nuk mbështetet në asnjë dituri të saktë.

- Të adhurosh epshin, pra të bëhesh rob i pasioneve personale, kjo të degradon në nivelin e kafshës, madje të bën edhe më të hutuar se ajo, sepse kafsha nuk ka vetëdi-je e nukplanifikon gjë sipas pasioneve. Ndërsa njeriu që bëhet rob i pasioneve të veta, ai është në gjendje të bëjë çdo të keqe. Për këtë arsye, njeriu që është rob i pasio-neve të veta mund të degradohet në një nivel më të ulët se kafshët. Ky lloj individi ndodhet në një gjendje edhe më të rrezikshme se ata që adhurojnë drurët apo gurët. Nga një anë, pasionet e veta e kanë shtyrë ta vendosin veten në qendër të të gjithë njerëzimit, pra, pasionet ia kanë verbuar sytë e zemrën, ndërsa nga ana tjetër është kapluar nga ndjenja e mungesës së përgjegjësisë, e cila e bën të pandehë se kjo jetë është gjithçka dhe se nuk do të japë llogari për asnjë vepër. Mendjen dhe vetëdijen që i është falur e ka bërë rob të egos së tij... Prandaj, nuk ka adhurim idhujsh që mund të jetë më i prishur dhe më i rrezikshëm se ky. Sipas një hadithi të transmetuar nga Ebu Umame, Resulullahu (s.a.v.s.) ka urdhëruar kë-shtu:

"Tek Allahu, prej idhujve të rremë që adhurohen përveç Tij, më i keqi është epshi i njeriut." (Taberani)

Po ç'është "hyjnizimi i epshit"? Si ndodh?

Ky fenomen është tejkalimi i rregullave të përcaktuara prej Allahut dhe të Dërguarit të Tij. Për shembull.:
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16827
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Re: A e ke parë atë që e hyjnizon epshin e vet?   Mon 20 Dec 2010, 06:06

- Nëse ambicia për pasuri e lë nën hije respektimin e parimeve të haramit dhe hallallit.

- Nëse bëhet shkak për neglizhimin e përgjegjësive si zekati apo sadakaja...

- Nëse marrëdhënia juaj me pasurinë ju bën të me-ndoni se jeni zotëruesi absolut i kësaj pasurie, që e keni fituar me mundin tuaj dhe kjo ju krijon ndjenjën se jeni ju që po i "jepni rrizkun" punëtorëve që keni...

- Nëse bëni si t'ju dojë qejfi...

- Nëse dashuria për fëmijët ju shtyn t'i ndihmoni ato qoftë edhe në vepra të ndaluara...

- Nëse ambicia për famë ju bën që çdo gjë ta shihni si të lejuar, pa marrë parasysh se është haram apo hallall, vetëm e vetëm për tu ngjitur sa më lart...

- Nëse kur të keni arritur lart, arroganca ju nxit të nën-çmoni devotshmërinë ndaj Allahut...

- Nëse pasioni për pushtet ngjall brenda jush një ndje-një fuqie të pakufishme, ndjenjë e cila ju bën të mendo-ni se "Nuk ka më të madh se unë"...

- Nëse epshet seksuale ju bëjnë të shkelni ligjet hyj-nore në këtë fushë... dhe nëse bota e juaj e pasioneve ka dalë jashtë kontrollit dhe ka filluar të marrë në dorë frerët... kjo do të thotë se në atë moment ka filluar kata-strofa e "hyjnizimit të epshit".

Shikoni se si e paralajmëron Kurani njeriun në lidhje me tejkalimin e kufinjve të pasioneve njerëzore: "Thuaj: "Nëse etërit tuaj, bijtë tuaj, vëllezërit tuaj, gratë tuaja, farefisi juaj, pasuria juaj që e kenijituar, tregtia, për të cilën kenifrikë se nuk do të shkojë mirë dhe shtëpitë ku e ndieni veten rehat, janë më të dashura përju sesa Allahu, i Dërguari i Tij dhe lufta në rrugën e Tij, atëhe-rë pritni deri sa Allahu të sjellë vendimin (dënimin) e Tij. Allahu nuk e udhëzon në rrugën e drejtëpopullin e pabindur." (Et-Teube, 24)

Kurani është harta e rrugës që do t'i ndriçojë udhën njeriut deri në pafundësi. Kurani është një udhëzues hyjnor që përcakton në çdo kohë problemet personale të njerëzve dhe i nxit ata të gjejnë marrëdhëniet e du-hura me Allahun Teala. Edhe sot, e madje më shumë se kurrë, problemi i "hyjnizimit të epshit" është kthyer në problemin kryesor të njeriut. Mentaliteti "jetojmë dhe vdesim... më tej nuk ka" ndikon një pjesë të madhe të shoqërisë. Imagjinata e një jete pa botë tjetër e çrregu-llon mendjen njerëzore. Pasionet e përkohshme të kësaj bote kanë fituar një ndikim aq të madh, sa ia ka errur sytë egos së njeriut. Njeriu është rrethuar në të gjitha anët nga kjo botë, dhe përderisa ai të vazhdojë të jetë rob i pasioneve, kjo botë do të vazhdojë t'i ngjajë një pylli të egër...

I ndërthurur me teknologjinë marramendëse, ndër-veprimi i pasioneve të njeriut do ta çojë Gjithësinë në një atmosferë shkatërrimi dhe egërsie të pamendue-shme, në luftëra dhe në padrejtësi ndaj të dobtëve.

"Shkatërrimi në tokë dhe në det është shfaqur si pa-sojë epunëve të këqija të njerëzve..." (Er-Rum, 41)

"Sikur e Vërteta të ishte sipas dëshirave të tyre, atë-herë do të shkatërroheshin qiejt dhe Toka e gjithçka që gjendet në to..." (El-Mu'minun, 71)

Në Kuranin Famëlartë, Allahu Teala përcakton një lloj njeriu dhe kërkon prej nesh që të mos jemi brenda cilësive të atij lloji. Ai lloj njeriu është rob i pasioneve të veta. Ai lloj njeriu hyjnizon pasionet e veta dhe po në emër të pasioneve qëndron larg ligjeve hyjnore.

Brenda kornizës së teuhidit duhet të skanojmë edhe njëherë personalitetin tonë dhe të pastrohemi njëherë e përgjithmonë prej gjërave që janë në kundërshtim me "Teuhidin" e që na kujtojnë adhurimin e egos, adhuri-min e epshit tonë dhe të krijesave të tjera përveç Allahut
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: A e ke parë atë që e hyjnizon epshin e vet?   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A e ke parë atë që e hyjnizon epshin e vet?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: