Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
A po ju pëlqen Forumi
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Si e kuptuan Islamin myslimanët e parë ?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16827
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Si e kuptuan Islamin myslimanët e parë ?   Mon 20 Dec 2010, 06:56

Analizat dhe shqyrtimet historike në lidhje me brezat e parë të myslimanëve janë mbështjellë disi me vellon e hyj-nores dhe të paprekshmërisë. Për këtë veprim të tyre, këta thirren në fjalë të Muhamedit (a.s.) se për ashabet duhet të flitet vetëm me respekt e dashuri. Megjithatë, në këtë respekt e dashuri shpesh shpërfillet faktori njeri, faktori i iniciativës, respektivisht faktori i planifikimit dhe i vepri-mit njerëzor, i rezultateve dhe pasojave, faktori njeri që në çështje të caktuara është i pavarur prej urdhëresave nga lart. Ata që e shohin Muhamedin (a.s.) vetëm si instrument të thjeshtë të shpalljes, gabojnë, sepse krahas udhëzimeve nga shpallja ai ka pasur hapësirë të mjaftueshme për ta anga-zhuar potencialin e tij mendor dhe aftësitë strategjike. Ai për vete nuk pretenduar diçka jashtë njerëzores. Allahu në Kuran thotë: "Unë jam vetëm një njeri si ju, që më është shpallur se Zoti juaj është një Zot i Vetëm...". (El-Kehf, 110), duke mos pretenduar se është diçka jashtë njerëzve.

Mu'xhizja e vetme që ka pasur Muhamedi (a.s.) ësh-të Kurani. Ai e ka ndihmuar Muhamedin (a.s.), por edhe çdo besimtar tjetër, që ta maksimalizojë potencialin e tij intelektual-shpirtëror dhe ta jetojë Kuranin. Kjo, meqe-nëse për përhapjen dhe jetësimin e një ideje ka nevojë për njerëz të mençur dhe largpamës, pasi vetvetiu ideja e vërte-të nuk garanton edhe përhapjen e jetësimin e saj në mesin e njerëzve.

Në lidhje me këtë e pamë të arsyeshme të japim disa qor-time, sepse të angazhuar në jashtësi që t'u përngjajmë sa më shumë brezave të parë, kemi harruar të studiojmë e për-vetësojmë edhe brendinë e mësimeve të tyre, çdo gjë që ata i bëri ata të mëdhenj, si në planin material ashtu edhe në atë shpirtëror.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16827
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Aftësia e vrojtimit dhe e gjykimit   Mon 20 Dec 2010, 06:57

Për të mos hyrë në trajtime e teorizime të gjata, do të kalojmë drejtpërdrejt në një ndodhi që na rrëfen Omeri (r.a.): "Një ditë ishim duke ndejur te i Dërguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, kur u duk një njeri me rroba shumë të bardha dhe flokë shumë të zeza. Në të nuk heto-hej shenja e udhëtimit dhe askush prej nesh nuk e njohu...". (Muslimi)2

Sipër e kemi hadithin e njohur kur erdhi Xhibrili në for-më njeriu dhe i mësoi njerëzit në fenë e tyre nëpërmjet shtruarjes së pyetjeve Muhamedit (a.s.) dhe besimtarëve të pranishëm. Në tërë këtë është interesant reagimi i Omerit (a.s.) ndaj këtij njeriu të huaj dhe vrojtimi i tij i saktë sa u takon të gjitha hollësive që lidhen me këtë temë:

1. Rroba shumë të bardha;

2. Flokë shumë të zeza;

3. Nuk ka shenja të udhëtimit;

4. Askush nga të pranishmit nuk e njohu të huajin.

5. Këtu kemi shembullin e syrit, i cili në çast skenon tërë shfaqjen e personit tjetër, për të përfunduar dhe gjykuar se nuk kemi të bëjmë me njeri të zakonshëm por me person që ka ardhur tek ata nëpërmjet ndonjë mënyre tjetër. Këtë e vërejti edhe në fytyrat e ashabeve të tjerë. E tërë kjo vër-teton se syri dhe mendja e njeriut është e aftë të vrojtojë edhe çaste të tjera me rëndësi, lidhur me aktivitetin dhe veprimin e tyre gjatë jetës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16827
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Largpamësia e Muhamedit (a.s.) dhe e surakës   Mon 20 Dec 2010, 07:01

Suraka bin Maliku ishte i vetmi që zbuloi gjurmët e Mu-hamedit (a.s.) dhe të Ebu Bekrit, pas daljes së tyre nga shpella Theur, në jug të Mekës, rrugës për në Medinë duke ecur në shtegun më pak të shkelur me qëllim që t'i vriste. Mirëpo, teksa u përpoq të përmbushte qëllimin e tij, atë e pengonte zënia në thua e kalit të tij, derisa më në fund hoqi dorë nga qëllimi i vrasjes. Me këtë rast, Suraka kërkoi të merrte një garanci me shkrim nga Muhamedi (a.s.), që kur myslimanët të bëheshin fuqi politiko-ekonomike, atij do t'i falej jeta. Muhamedi (a.s.) ia dha këtë garanci. Dhe ishte pikërisht kjo garanci ajo që ia shpëtoi jetën Surakës në Hunejn, kur ai luftonte si jomysliman kundër myslimanëve. Suraka e pranoi Islamin vetëm pas çlirimit të Mekës.4

Shembulli i Surakës na mëson dy gjëra: njëra ka të bëjë me gjenialitetin e Muhamedit (a.s.), me aspektin e tij njerë-zor pas meditimit të gjatë, aftësinë për të gjykuar drejt dhe për të parashikuar forcën e ardhshme ekonomike-politike, pavarësisht faktit se myslimanët ishin ende forcë në ikje, ndërsa gjëja tjetër është mendjemprehtësia e Surakës (ndo-nëse kundërshtar) që të mendonte drejt dhe të vlerësonte perspektivën e forcave politike-ushtarake
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16827
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Hixhreti në Abisini - vendim strategjik   Mon 20 Dec 2010, 07:02

(Nuk qe urdhëruar me shpallje)

Kjo shpërngulje ndodhi në vitin e pestë të pejgamberisë, pas torturimeve të rënda që myslimanët po përjetonin nga ana e kurejshitëve në Mekë. Me iniciativën e tij, Muhame-di (a.s.) dërgoi në Abisini 83 meshkuj dhe 19 femra, të cilët pastaj i ktheu vetëm pas marrëveshjes në Hudejbije, teksa ndërkohë për bartësit e Islamit kishte kaluar rreziku i zhduk-jes nga ana e kundërshtarëve. Muhamedi (a.s.) e studioi me vëmendje këtë mundësi dhe vendosi që ata të dërgoheshin atje për t'iu kursyer jeta, si dhe me qëllim që ata të mund ta vazhdonin misionin Islam, në rast se myslimanët e Mekës apo një pjesë e tyre do të vdisnin.

Dallohen disa momente strategjike të vendimit të Muha-medit (a.s.):

1. Zhvendosja e potencialit njerëzor dhe material në disa
vende në rast rreziku;

2. Hulumtimi i truallit të frytshëm dhe të fortë për përhap-jen e Islamit;

3. Thyerja dhe demoralizimi i disa familjeve kurejshite, duke ua larguar disa nga bijtë e tyre në vende të tjera, me besim të ri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16827
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Hixhreti, përgjegjësi fetare dhe historike   Mon 20 Dec 2010, 07:03

Gjendje të ngjashme kemi edhe me hixhretin në Medinë, i cili ndonëse si akt ishte i urdhëruar, mënyra e shpërnguljes dhe hollësitë e tjera mbeten në planin e në vlerësimin indi-vidual, me gjithë çka nënkupton kjo: frikën, trembjen, lodh-jen, ikjen, fshehjen etj.

Kështu, sipas këshillës së Xhibrilit, Muhamedi (a.s.), e lë Aliun (r.a.) në shtratin e tij, që t'i vononte kundërshtarët, me-qenëse shtëpia e tij ishte ditë e natë e rrethuar dhe e ruajtur me kujdes nga armiqtë. Nga shtëpia doli gjatë ditës, në drekë, kur bënte vapë e madhe dhe kur ishte më pak e mundur të vihej re. Shkoi drejt shtëpisë së Ebu Bekrit (r.a.), nga dera dytësore, duke iu shmangur vrojtimit të kundërshtarëve. Me Ebu Bekrin udhëtoi drejt shpellës Theur, e cila gjendej në jug të Mekës, në drejtimin e kundërt të Medinës, duke pasur si qëllim mashtrimin e ndjekësve të tyre. Ndenjën disa ditë në shpellën Theur, rreth 5 milje (rreth 8 km) larg Mekës. Esma-ja, e bija e Ebu Bekrit vinte dhe u sillte ushqime. Ebu Bekri ngarkoi të birin e tij, Abdullahun që të merrte informacione nga kurejshitët dhe pastaj të vinte e t'i njoftonte në shpellë. Këtë punë mund ta bënte edhe Esmaja, por ata dëshironin të kishin lajme të sigurta. Pejgamberi (a.s.) e porositi bariun e Amir bin Fahirit që kopenë e dhenve ta drejtonte në rrugën ku kalonte Esmaja dhe Abdullahu, me qëllim që t'u mbulon-te gjurmët. Megjithë bindjen se Allahu do t'i mbronte duke bërë rrjetin e merimangës, Muhamedi (a.s.) me Ebu Bekrin nuk e shpërfillën planin e tyre. Kështu dolën nga shpella me udhërrëfyes të paguar, jomyslimanë por besnikë, me dy kuaj, që ata t'i udhëhiqnin rrugëve më më pak të shkelura deri në Medinë, ashtu që të humbisnin gjurmët dhe të arrinin me sukses deri në vendin e caktuar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16827
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Në vend të përmbylljes   Mon 20 Dec 2010, 07:04

Shembulli i Muhamedit (a.s.), i Omerit (r.a.), por edhe i brezit të parë, është mënyra praktike se jetësimi i Islamit në histori i imponon njeriut edhe përfilljen e ndihmës që Kri-juesi ia ka dhënë njeriut për të jetuar më mirë, më me lehtësi dhe në pajtim me ligjësitë e Zotit në gjithësi.

Të kuptuarit e drejtë të begative, do ta bëjnë njeriun su-ndues dhe fitues, sepse ai është "halif në tokë".
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Si e kuptuan Islamin myslimanët e parë ?   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Si e kuptuan Islamin myslimanët e parë ?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: