Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
A po ju pëlqen Forumi
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Struktura e jetës fetare në periudhën e Muhamedit A.S

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16827
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Struktura e jetës fetare në periudhën e Muhamedit A.S   Mon 20 Dec 2010, 08:23

Në rend të parë duhet kuptuar se misioni i Muhamedit (A.S.) është vazhdimësia e pejgamberëve të tjerë që ishin para tij. Prandaj, Muhamedi (a.s.) është dërguar për ta përmirësuar popullin e tij në besimin e tyre thelbësor, në besimin e paraardhësve të tyre, në përmirësimin e vlerave morale, shoqërore dhe jetësore. Këto përmirësime Muha-medi (a.s.) i bëri në mënyrën dhe metodën graduale, që ishte metoda më efikase për të arritur suksesin. Për të for-muar strukturën e jetës fetare, hapi parë ishte shkëputja e lidhjeve nga besimet e devijuara.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16827
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Largimi nga zakonet dhe tradhat e injokancës   Mon 20 Dec 2010, 08:33


Hapi i parë i jetës fetare ishte shkëputja e lidhjeve me traditat dhe besimet e devijuara nga koha e injorancës. Natyrisht që Profeti (a.s.) do t'i jepte fund besimeve të devijuara dhe adhurimeve të kota që ishin të pranishme nga koha e injorancës, duke i zëvendësuar me parimet e besimit Islam.1 Përveçse përmirësoi besimin, ai përmirë-soi edhe zakonet e traditat që u binin ndesh parimeve Islame, ngase besimtari është i obliguar që besimi, adhurimi dhe morali i tij të jenë brenda kornizave e parimeve Isla-me. Prandaj, Profeti (a.s.) ka këmbëngulur në thirrjen për largim nga besimet e devijuara, nga bestytnitë e ndryshme dhe është përqendruar në bazat e besimit Islam.

Në lidhje me përmirësimin e besimit të devijuar të idhuj-tarëve mund të përmendim shembullin e lutjeve të trashë-guara gjatë pelegrinazhit të tyre në haxh apo umre. Duke u lutur: "Urdhëro o Allah, urdhëro. Tije i Pashoq. Ke vetëm një shoq (partner). Edhe ai është nën furnizimin tënd. Ti je su-nduesi tij edhe ndaj asaj që zotëron ai.2 Sipas një transmeti-mi nga Ibn Abbasi (r.a.), Profeti (a.s.) iu tërhoqi vërejtjen besimtarëve ndaj lutjeve të idhujtarëve, duke i zëvendë-suarme "Të Përgjigjem OAllah, Të Përgjigjem OAllah Tije i Pashoq, vetëm Ty të përgjigjem, falënderimi të takon Ty, të gjitha begatitë dhe pasuria janë Tuat, Tije iPashoq.3

Ndërsa përsa i përket zakoneve, traditave dhe besimeve të trashëguara nga injoranca, të cilat nuk kishin asnjë bazë themelore të islamit, por ishin diskredituar para popullit, mjafton të përmendim ditën kur Profetit (a.s.) i vdiq djali i tij me emrin Ibrahim, ditë në të cilën ndodhi edhe eklip-si. Kësisoj, sipas një besimi të tyre, njerëzit e ndërlidhën eklipsin me vdekjen e Ibrahimit. Kurse Profeti (a.s.), në lidhje me këtë tha: "Dielli dhe hëna nuk errësohen me vdek-jen e ndonjë njeriu. Sa herë të shihni që ndodh eklipsi, kryeni falje derisa eklipsi të ketë mbaruar."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16827
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Besimi në Allahun (xh.sh.)   Mon 20 Dec 2010, 08:34

Një prej arsyeve kryesore pse koha para shpalljes është quajtur "koha e injorancës", është se ishte përhapur adhu-rimi me të madhe ndaj idhujve, pemëve, gurrave, varreza-ve etj. Secili nga këto formonin një formë të adhurimit të veçantë, por që të gjitha ishin mëkat.5 Prandaj, të gjithë që u futën në Islam Profeti (a.s.) i urdhëroi të dëshmonin -Kelime-i Tevhid, Kelime-i Shehadet- në njëshmërinë e Allahut (xh.sh.), me qëllim largimin nga idhujtaria.6 Pikë-nisja e parë, apo shkalla e parë e Islamit është të besohet në monoteizmin apo në njëshmërinë e Krijuesit suprem, i Cili nuk ka rival apo ortak. Besimi Islam është formuar mbi njëshmërinë e Allahut dhe është baza e besimit. Po ashtu, kundërshtimi dhe mosbesimi i këtij parimi, apo edhe të bashkangjiturit e diçkaje tjetër rreth asaj që e ku-ndërshton njëshmërinë e Allahut, llogaritet si mëkati më i madh, të cilin Allahu nuk e fal derisa të bëhet pendim për mëkatin.

Baza e besimit në Allahun është përshkruar në suren Ihlas, që përshkruan momentin kur Kurejshitët e Mekës iu drejtuan Profetit (a.s.) me pyetje të ndryshme për përshkrimin e Zotin, duke i thënë: "Muhamed, na e përshkruaj Zotin tënd. Vallë, a mos është Ai nga ari apo argjendi?" Pas këtyre pyetjeve zbriti kjo sure, e cila i drejtohet Muhamedit (a.s.) Thuaj: (O Muhamed) "Ai ështëAllahu, Një dhe i Vetëml Allahu ështëAbsoluti, të Cilit i përgjërohet gjithçka në amshim. Ai as nuk lind, as nuk është i lindur. Dhe askush nuk është i barabartë (a i krahasueshëm) me Atë'N

Pas besimit në Allahun (xh.sh.) pasojnë adhurimet e lutjet që i duhet kushtuar vetëm Atij, si dhe për ndihmën që duhet kërkuar vetëm prej Tij. Andaj, gjatë emigrimit për në Medine, atëherë kur idhujtarët po i kërkonin për t'i mbytur, Profeti (a.s.) e këshilloi Ebu Bekrin në shpellën Sevr, duke iu drejtuar me fjalët kuranore: "Mos u mërzit,(friko) seAllahu është vërtet me ne!"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16827
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Adhurim   Mon 20 Dec 2010, 08:57

Islami është fe që së bashku me besimin, i jep rëndësi të veçantë adhurimit. Adhurimi është pjesa e besimit në më-nyrë praktike. Adhurimi është çështja më e rëndësishme e besimtarit, ngase ky është qëllimi i krijimit të tij, ashtu siç e përmend edhe Allahu (xh.sh.): "Xhindet dhe njerëzit i kam krijuar vetëm që të Më adhurojnë."9 Ndërsa Profeti (a.s.) thekson rëndësinë e sinqeritetit në adhurim me fja-lët: "Allahu nuk shikonfytyrat dhefizionomitë tuaja, por shi-kon zemrat dhe veprat tuaja."10

Adhurimi është mjeti kryesor për formimin e jetës fetare të shoqërisë, prandaj Profeti (a.s.) u përqendrua me këm-bëngulje në dy pika kryesore:

E para, në formimin e xhematit: adhurimet kryhen në mënyrë kolektive jo në mënyrë individuale, në veçanti na-mazi. Kjo ngase bashkësia rrit besimin e individëve ndaj njëri-tjetrit dhe e bën të mundur që të shijohet në mënyrë maksimale kënaqësia ndaj adhurimeve.

E dyta, në vazhdimësinë: Profeti (a.s.) përkujton rëndë-sinë e vazhdimësisë së veprës, edhe pse ajo mund të jetë e paktë, por përderisa të jetë e vazhdueshme ajo vepër llogaritet ndër veprat më të pëlqyera tekAllahu (xh.sh.).11 Profeti (a.s.) e konsideron të domosdoshme që të shfrytëzohen edhe shtëpitë e besimtarëve për adhurim, që të mos shndërrohen në vend varrezash.12 Adhurimet të kryhen në mënyrë të matur dhe të kujdesshme13, sepse kujdesi në adhurim është shkak për prehjen shpirtit. Adhurimet të mos kufizohen vetëm me disa kohë të posaçme, apo të jenë vetëm zakon ditor, ngase qëllimi parësor i adhurimit është që njeriu të largohet nga veprat e shëmtuara dhe mëkatet.14

Të gjitha adhurimet, si: namazi, agjërimi, zekati dhe ha-xhi, zotërojnë specifika dhe drejtime të përbashkëta për formimin e jetës individuale e kolektive. Të gjitha këto adhurime që e pasojnë njëra-tjetrën formojnë një individ të pjekur dhe të shëndoshë në të gjitha pikëpamjet. Po ashtu, këto adhurime, kur bëhen në mënyrë kolektive for-mojnë një shoqëri unike të përbashkët, ndërsa për të tjerët ofrojnë ndihmë, solidaritet dhe sakrificë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16827
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Arsimi dhe Edukata   Mon 20 Dec 2010, 08:59

Ndër karakteristikat më të rëndësishme të shoqërisë së Muhamedit (a.s.'i janë arsimi dhe edukata. Rëndësinë e arsimit dhe të edukatës mund ta vërejmë me fillimin e shpalljes së Kuranit, që fjala e parë e shpallur e të cilit ishte "Lexo"/5. "... andaj pyetni dijetarët e Librit, nëse nuk e dini (këtë),16 "Ajanë të barabartë ata që dinë dhe ata që nuk dinë?!'7 Këto janë ajete që i nxisin besimtarët për të kuptu-ar vlerën dhe rëndësinë e diturisë e të edukatës.

Baza e arsimit dhe e edukatës në periudhën e Profe-tit (a.s.) ishte në Kuran dhe synet. Profeti (a.s.) i nxiste shokët në drejtim të arsimit, duke filluar nga Kurani dhe syneti i tij, ku thotë: "Më i miri prej jush është Ai që e më-son Kuranin dhe ua mëson të tjerëve."18 "Thënia më e mirë është Fjala e Allahut dhe udha më e mirë është ajo e Muha-medit (a.s.)."19 Në këtë periudhë, arsimi dhe edukimi janë bërë nga këndvështrimi i Kuranit dhe synetit, që ishin të pandarë nga njëri-tjetri, plotësues ndaj njëri-tjetrit. P.sh.: në Kuran urdhëron faljen e namazit, ndërsa syneti futi e zbaton atë në mënyrë praktike. Kështu, namazi është për besimtarët një urdhër kuranor, ndërsa mënyra e të kryerit të këtij urdhri është udha e Muhamedit (a.s.).

Arsimi dhe edukimi, apo kërkimi i diturisë në periudhën e Profetiti (a.s.), ishte çështje obligative e çdo besimta-rit pa asnjë lloj diskriminimi gjinie apo race. Pejgamberi (a.s.) thotë: "Kërkimi i diturisë ështëfarz (obligim) për çdo mysliman."20 Obligimi ka karakter kolektiv e jo individual. Veç kësaj, për t'i stimuluar më shumë besimtarët në arsim dhe në edukim, ai i linte të lirë skllevërit e luftës së Bedrit nëse ata u mësonin 10 besimtarëve shkrim-lexim. Ndërsa kjo gjeneratë, përmes kësaj metode mori fryte, kur dolën në skenë persona që mësuan shkrim-lexim nga skllevërit. Midis tyre ishin edhe personat më të shquar të asaj pe-riudhe si Abdullah b. Mes'ud, Muadh b. Xhebel, Ubej b. Ka'b, Ebu Derda, Ummu Varaka, Abdullah b. Amr b. el-As, Ebu Hurejre etj. Për ta nuk kishte vend të posaçëm për arsim, ngase duke qenë nismëtarë të këtij drejtimi, ata i shndërruan edhe shtëpitë e tyre në vende të arsimimit dhe edukimit.

Kështu, metoda më efikase për të korrur sukses në thir-rjen islame, është ajo graduale apo e doradorshme, pasi kjo është prej metodave që Profeti (a.s.) e ka praktikuar në shoqërinë e tij.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Struktura e jetës fetare në periudhën e Muhamedit A.S   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Struktura e jetës fetare në periudhën e Muhamedit A.S
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: