Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
A po ju pëlqen Forumi
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Një Ajet, Një Hadith

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16552
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Një Ajet, Një Hadith   Wed 22 Dec 2010, 04:12

Me emrin e All-llahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirplotit!

"Jo, për Zotin tënd, ata nuk do të jenë besimtarë të vërtetë, derisa të të marrin ty për gjyqtar për kundërshtitë mes tyre; e pastaj, të mos ndiejnë kurrfarë dyshimi ndaj gjykimit tënd dhe të të binden ty plotësisht." (Nisa, 65)

Në këtë ajet, Allahu i Lartmadhëruar urdhëron sahabet e prej këtu të gjithë myslimanët që në rast mosmarrëveshjesh ndërmjet njëri-tjetrit të thërrasin në ndihmë gjykimin e të Dërguarit të Allahut. Ndërsa detyra e një myslimani që konsultohet me gjykimin e Hazreti Pejgamberit është dorëzimi me gjithë zemër i këtij gjykimi profetik. Vetëm në sajë të këtij dorëzimi arrihet grada e muminit.

Myslimanët që do të vijnë pas sahabeve, pra ne, si mund të thërrasim në ndihmë gjykimin e Haz-reti Pejgamberit? I Dërguari i Allahut në një hadith është shprehur:

"Po ju lë dy gjëra. Nëse kapeni /ort pas tyre nuk do të humbisni asnjëherë rrugën e drejtë. Librin e Allahut dhe Sunnetin e të Dërguarit të Tij." (Muvatta', Kader 3)

Prandaj problemet tona jemi të detyruar t'i zgjidhim me dritën e Kuranit dhe Sunetit. Kjo do të thotë që çështjet në lidhje me të cilat ka gjykime të qarta në Kuran dhe në Sunet do t'i zgjidhim pikërisht ashtu siç na urdhërohet në Kuran dhe në Sunet. Por në qoftë se çështja (tema) nuk haset as në Kuran e as në Sunetin e të Dërguarit të Allahut atëherë do të marrim një vendim në frymën e urdhëresave dhe të këshillave të Kuranit dhe të Sunetit.

Zubejr Ibn Avvam debatoi me njërin prej Ensarëve në lidhje më ujitjen e një sipërfaqe toke jash-të Medines. Pasi ato nuk arritën t'i jepnin zgjidhje erdhën së bashku tek Hazreti Pejgamberi për të kërkuar gjykimin e tij. Mirëpo gjykimi që Hazreti Pejgamberi dha nuk i pëlqeu fare myslimanit prej ensarëve, madje ai e akuzoi Hazreti Pejgamberin se po bëhej palë me Zubejr ibn Avvamin. Kjo situatë u bë shkak për zbritjen e ajetit që kemi shkruar në krye të faqes. (Buhari, Tefsiri i sures (4), 12, Musakat 8, Sulh 12)

Sqarimi i disa pikave që lidhen me ajetin në fjalë do të sillte kuptimin më të thellë të çështjes si dhe rëndësinë që ka kjo temë.

Allahu i Lartmadhëruar e ka lidhur të qenurin besimtar i vërtetë (mu'min) me disa kushte:

1. Besimtarët janë të detyruar që për problemet e ndryshme që ato hasin në jetën e tyre të marrin Hazreti Pejgamberin si gjyqtar në mesin e tyre. Ai që nuk pranon gjykimin e të Dërguarit të Allahut nuk mund të jetë mu'min (besimtar i vërtetë).

2. Besimtarët nuk duhet të preken apo të fyhen së brendshmi nga gjykimet apo vendimet e të Dërguarit të Allahut. Një njeri mund të shprehë pëlqimin e tij në dukje ose së jashtmi dhe të mja-ftohet me kaq, por ajeti konsiston në domosdoshmërinë e pëlqimit të çdo gjykimi të Profetit edhe me zemër.

3. Besimtarët e vërtetë duhet t'i dorëzohen tërësisht gjykimeve të të Dërguarit të Allahut. Ndoshta edhe një njeri që beson me zemër vërtetësinë e gjykimit në fjalë, mund të dyshojë apo të jetë kokë-fortë së jashtmi në lidhje me pranimin ose jo të këtij gjykimi. Mirëpo Allahu i Lartmadhëruar në ajetin e mësipërm kërkon prej besimtarëve që ato jo vetëm të kenë iman të sinqeritë në zemër, por të dorëzohen tërësisht edhe se jashtmi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16552
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Re: Një Ajet, Një Hadith   Wed 22 Dec 2010, 04:20

Transmetohet nga Ebu Hurejre radijallahu anhu se

Resulullahu sallallahu alejhi ve sellem ka thënë

"I gjithë ymeti im do të hyjë rië xhenet, përveç atyre qe nuk dëshirojnë"

Pejgamberi (a.s.) u pyet:

O i Dërguari i Allahut, po kush nuk dëshiron të hyjë në xhenet?

Pejgamberi (a.s.) tha:

"Ata që do të më binden mua do të hyjnë në xhenet, ndërsa ata që nuk më binden janë ata që nuk dëshirojnë të hyjnë në xhenet."

(Buhari)

Ata që nuk dëshirojnë të hyjnë në xhenet mund t'i grupojmë ne dy kategori ose mund t'i kup-tojmë në dy mënyra. Njëri prej këtyre grupeve është ai që emëtohet "ummet-i davet", të cilëve i ka shkuar ftesa për të hyrë në islam, nëse nuk e pranojnë, pra nuk bëhen mysliman atëherë qu-hen kafir. Ndërsa grupi tjetër që emërtohet "ummeti ixhabet" janë ato individ që kanë pranuar islamin dhe të cilët duhet të jenë shembull për të tjerët. Në mesin e këtyre të fundit ka nga ato që nuk i binden asaj çfarë i është shpallur Pejgamberit (a.s.) duke mos i kryer obligimet fetare, e kë-shtu ato meritojnë të quhen rebel ose gjynahqar. Kafirët nuk do hyjnë kurrë në xhenet. Ndësra rebelët, gjynahqarët do të hyjnë në xhenet, por pasi të shlyejnë mëkatet në xhehenem. Kjo do të thotë që gjynahet nuk e zhdukin imanin (besimin) por e shpien njeriun në xhehenem. Duhet theksuar se qëndrimi i këtyre të fundit në xhehenem nuk do të jetë i përjetshëm, si ai i kafirëve.

Sahabet u habitën dhe u bënë kurioz në lidhje me atë grup individësh të cilët nuk dëshironin të hynin në xhenet, prandaj e pyetën Pejgamberin (a.s.) për t'u informuar. Përgjigjja e Pejgambe-rit (a.s.) qe e shkurtër, por shume kuptimplotë, sipas së cilës ai që do t'i bindet atij do të hyjë në xhenet, kurse ai që do t'i kundërvihet atij do të thotë se dëshiron xhehenemin. T'i bindesh Pejgamberit (a.s.) do të thotë të lidhesh me tërë forcen tënde me Kuranin dhe Sunetin e Pejga-mberit, e ato që do të veprojnë kështu do të hyjnë në xhenet si besimtarë te devotshëm. Ndërsa të rebelohesh ndaj Pejgamberit (a.s.) do të thotë të mos pranosh ftesën për të hyrë në fenë islame, e kështu të jetosh si kafir e të përfundosh përjetsisht në xhehenem, ose ta pranosh ftesën për të hyrë në fenë islame, por të mos veprosh sipas asaj çfarë urdhërohet nga kjo fe e nderuar, e kështu të jetosh si gjynahqar, që do të thotë të shkosh në xhehenem për t'i shlyer gjynahet e më pas të arrish të shkosh në xhenet.

Mësimet që nxjerrim nga hadithis

1. Bindja ndaj të Dërguarit të Allahut bëhet shkak për hyrjen e besimtarit në xhenet.

2. Të kundërshtosh Pejgamberin (a.s.) do të thotë të mos pranosh fenë e cila i është shpallur atij, e kështu të përfundosh në xhehenem përjetësisht. Ai që ka pranuar Islamin dhe vazhdon të kryejë gjynahe do të hyjë në xhehenem, por nuk do të qendrojë gjithmonë aty.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
 
Një Ajet, Një Hadith
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: