Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
A po ju pëlqen Forumi
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 MORALI - Çelës suksesi në jetë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16682
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: MORALI - Çelës suksesi në jetë   Thu 17 Mar 2011, 04:47

"Të predikosh moral është e lehtë, ta themelosh është e vështirë" ka thënë filozofi Arthur Schopenhauer (1860).
Morali është pjesë e pandashme e njeriut dhe si e tillë, është i vjetër aq sa edhe vetë njeriu. Koha moderne jo ve- tëm në shoqërinë shqiptare por në nivel global e ka vënë në krizë moralin personal dhe shoqëror, rregullat e sjelljes dhe etikën e komunikimit.
Ndër gjërat më të vështira dhe më shqetësuese me të cilat po përballet familja, shkolla dhe shoqëria me strukturat e saja sociale dhe publike është morali. Shkaqet e kësaj krize morale janë të shumta, mund të përmendim: shpërbërja e familjes dhe mbikqyrja e dobët familjare, shoqëria e keqe, mungesa e besimit në Allahun, mjetet e informacionit, laku- riqësia, mesazhet telefonike e tjerë. U bashkangjitet këtyre shkaqeve: pasiviteti i rinisë, dembelizmi, pavendosmëria dhe mungesa e një vizioni të qartë rreth së ardhmes së tyre, të gjitha këto ndikojnë në moralin dhe karakterin e shoqë- risë. Pa ligje s'ka shtet të sigurt, e pa moral publik nuk ka shoqëri të shëndoshë. Në një shoqëri ku mungon morali publik, apo pëlhura morale është çarë, ligji duhet të ushtro- jë "dhunë".
Mendoj se pajtohemi të gjithë, për nevojën urgjente që të përmisojmë sjelljen dhe etikën individuale e sociale në shkolla, spitale, burgje, administratën publike dhe shërbi- met private. Brezit të ri i mungojnë ato parime morale, ato tradita qytetarie që i ka pasur gjenerata e prindërve tanë. Në ditët tona morali nuk kuptohet ashtu siç e kuptonin të parët tanë, një tërësi virtytesh. Njeriu i ditëve të sotme kërkon ta kuptojë atë më shumë në formën e etikës dhe edukatës sho- qërore. Për shembull: lakuriqësia, parimet morale ndaj këtij fenomeni kanë ndryshuar nga brezi në brez, dikur konside- rohej turp, sot diçka private. Edhe pse psikologët shpjegoj- në se nëse fëmijët ekspozohen me lakuriqësinë, qoftë nga televizori, revistat apo interneti, hormonet seksuale zhvi- llohen para kohës së natyrshme, gjë e cila shkakton stres, çorientim dhe ndikon negativisht në vlerat dhe moralin e tyre. Shembull tjetër: imoraliteti, dikur ishte turp i pafal- shëm, sot konsiderohet nevojë biologjike, ose alkoolizmi, dikur ishte paburrni, sot nevojë shpirtërore.
Lexues i respektuar, brenda nesh ekzistojnë tri jetë: jeta organike (fizike), jeta intelektuale dhe jeta morale. Njeri i suksesshëm është ai që di t'i jetojë të trija me të njëjtin in- tensitet e në kushtet më të mira; ai që njëkohësisht i mbron, i kultivon e i zhvillon ato. Njeri i suksesshëm është ai që di të mbahet mirë fizikisht, i aftë intelektualisht dhe i ekuilib- ruar moralisht. Kudo që shfaqet e zhvillohet vullneti i mirë, energjia dhe intelegjenca e pastër të pashkëputura nga një moral i qëndrueshëm, pengesa, fatkeqësia dhe dështimi janë gjithmonë të kapërcyeshme.
Edukata morale është një nga përbërësit më të rëndësi- shëm në formimin dhe në zhvillimin e personalitetit të njeriut në arritjen e sukseseve në jetë. Me edukatën e vet njeriu mund të ngrihet apo të poshtërohet. Asgjë nuk im- provizohet në jetë, një përgatitje serioze dhe e thellë morale ushtron mbi çdo aktivitet tonin, një ndikim vendimtar.
Mos u mashtroni! Ata që bëjnë bujë me gjestet e tyre amorale, nuk janë ata që arrijnë sukses në jetë. 50% e indivi- dëve që turma i duartroket e, të cilëve fati u buzëqesh, janë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16682
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Re: MORALI - Çelës suksesi në jetë   Thu 17 Mar 2011, 04:52

"tullumbace të fryra". Suksesin duhet ta meritosh, duhet ta ndihmosh me moral, me vullnet dhe inteligjencë. Çdo njeri i pamoralshëm nuk është veçse karikaturë e vetvetes së tij.

Njerëzit kur janë të ngritur moralisht duhen njeri me tjet-rin, e kur të gjithë duhen kujdesen për njeri-tjetrin, e kur kujdesen bashkëpunojnë njeri me tjetrin, e kur bashkëpu-nojnë veprojnë, e kur veprojnë ndërtojnë, e kur ndërtojnë arrijnë suksese. Fizikanti Albert Ajnshtajn (1955) ka thënë: "Përpjekja me e rëndësishme njerëzore është orvajtja për moralitet në veprimet tona. Barazpesha jonë e brendshme dhe madje bashkëqenësia jonë varet nga kjo. Vetëm morali në veprimet tona mund t'i japë bukuri dhe dinjitet jetës."

Nuk ka dyshim se popujt që kanë mundur të mbeten për një kohë të gjatë në këmbë pa u rrëzuar nga historia, janë ata që kanë respektuar vlerat morale. Kur u hedhim një sy qytetërimeve të kaluara, shohim se prej shkaqeve të shkatë-rrimit të tyre, pothuajse e të gjithave, ka lidhje me një "brej-tës" moral. Sa për ilustrim mund të përmendi, shkatërimin e qytetit të Pompeit, simboli i degjenerimit dhe i shthurjes morale në Peradorinë Romake. Kurani Famëlartë flet për disa nga popujt e mëparshëm, të cilët u shkatërruan prej dë-nimit që u dha Allahu për shkak të rënies së moralit të tyre. Ka të ngjarë që edhe fundi i qytetërimit të sotëm të jetë i njëjtë me atë të qytetërimeve të hershme, për sa kohë që do të bazohet mbi degjenerimin moral.

E ardhmja e çdo njeriu është e lidhur tepër ngushtë me ndikimet dhe mbresat e periudhave të fëmijërisë dhe rinisë. Nëse fëmijët dhe të rinjtë rriten në një klimë ku u kultivo-hen ndjenjat e larta, janë kandidat për t'u bërë të gjallë me mendje, ide, moral e virtyt. Vajzat e reja sot, ta cilat nesër do të bëhen nëna e do të marrin përsipër të rrisin dhe edu-kojnë fëmijët, nëse sot nuk zotërojnë moralin e duhur, sa do të jenë të suksesshme në misionin e tyre. Shkolla e parë e fëmijëve, që kanë shpirtin të shkëlqyer e që regjistrojnë shpejt si aparat fotografik, është shtëpia, kurse edukatoret e para, janë nënat. Përgatitja e nënave si edukatore dhe jo konsumimi i tyre majtas e djathtas është baza më e rëndë-sishme për ekzistencën dhe suksesin e një brezi të ri. Kur prindërit janë të edukuar mirë edhe fëmijët mund të lindin të edukuar.

"Kush mbjell grurë, mendon për një vit; kush mbjell pemë, mendon për dhjetë vjet; kush edukon fëmijë me-ndon për njëmijë e më shumë vjet." (proverb kinez).

Ciceroni ka thënë: "Për këdo që dëshiron dhe i propozon vetes një karierë, filozofia morale dhe etika është mëse e ne-vojshme."

Forca dhe vlera e një njeriu është në përpjestim të drejtë me sukseset e tij, kurse vlera e sukseseve është në përpjes-tim të drejtë me moralin e atyre sukseseve. Në formimin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16682
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Re: MORALI - Çelës suksesi në jetë   Thu 17 Mar 2011, 04:52

moral të njeriut kanë vendin e tyre edhe edukimi i vullnetit dhe i karakterit. Vullneti në punë, vendosmëria në kryerjen e përgjegjësive vetiake dhe shoqërore, këmbëngulja dhe serioziteti në jetë, flasin për një moral të fortë. "Intelegjen-ca, pa vullnet, nuk vlen asgjë" thoshte poeti dhe shkrimtari francez Anatol Franc (1924).

Morali përmban një sërë parimesh të larta lidhur me sjell-jet e njeriut, të cilat, që të gjitha burojnë prej nivelit të lartë shpirtëror. Duke u mbështetur në këtë, mund të themi se përsonat që nuk kanë siguruar afinitetin e duhur me shpirt-in e vet, e kanë mjaft të vështirë t'i përfaqësojnë rregullat morale. Nivelin e lartë shpirtëror e kultivon feja, morali buron nga feja, "Pa besim në Zot s'ka moral", thoshte poli-tikani Alija Izetbegoviç (2003). Profeti i Islamit, Muhamedi (a.s.), e edukoi gjeneratën më të suksesshme të myslimanë-ve, sahabet, me ndjenjat e besimit, besim që kultivoi tek ai brez, virtytet dhe normat e moralit, e nga njerëz të rëndom-të u ngritën në gradën e herojve dhe kolosave të historisë.

Në mbyllje të këtij artikulli po përmendi disa thënie të pro-fetit Muhamed (a.s.), nga ku burojnë vlerat e moralit islam:

"Myslimani me besimin më të plotë, është ai që ka mora-lin më të mirë."

"Turpi dhe besimi janë të bashkangjitura, nëse njëri lar-gohet, largohet edhe tjetri."

"Nuk më ka dërguar Allahu i Lartësuar, vetëm se për të përsosur virtytet e moralit të lartë."

"O ALLAH! ASHTU Sl KE ZBUKURUAR FIZIO-NOMINË TIME, ZBUKURO EDHE MORALIN TIM!" (Amin)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: MORALI - Çelës suksesi në jetë   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
MORALI - Çelës suksesi në jetë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: