Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Bota e Imanit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16547
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Bota e Imanit   Thu 17 Mar 2011, 04:58

Imani

Të nderuar vëllezër dhe motra besimtare!

Besimi në Zotin e gjithësisë është burimi i çdo mirësie. Allahu (xh.sh.) e ka krijuar njeriun që ta ndihmojë atë, si në këtë botë të përkohshme, po ashtu edhe në botën tjetër të përjetshme. Ai e ka bërë besimin, ushqimin shpirtëror të njeriut dhe i ka garantuar qetësinë shpirtërore në këtë botë dhe në tjetrën atij që mveshet me besim dhe e shoqëron atë me vepra të mira.

Kurani përmban shumë versete ku Allahu (xh.sh.) na drej-tohet me thirjen: "O ju që keni besuar..." dhe që Allahu të thërrasë "besimtar" është vlerësimi më i madh.

Përsa i përket përkufizimit të fjalës Iman, le të lexojmë fja-lët e Imam Tahavij, në librin El Akidetut-tahaavijjeh:

"Imani është pranim me fjalë dhe vërtetim me zemër. Shër-bëtori i Allahut nuk del nga imani, përveçse kur mohon atë që e ka bërë besimtar."

Do të thotë që Imani, është një ndjenjë që vendoset në zemrën e njeriut. Fjalët dhe veprat e njeriut duhet të jenë vërtetuese për këtë ndjenjë. Besimtari mund të bëjë gabi-me të rëndomta, për të cilat mund të dënohet, por ato nuk e nxjerrin atë nga besimi, përveçse, nëse ai, përmes gabimit me vetëdije, mohon Allahun dhe kundërshton mësimet e Tij. Për shembull, nëse themi që njeriu ka humbur disa namaze, të cilat janë të detyruara, por ai nuk e mohon se namazi është

detyrim, atëherë, nëse Allahu do, ai mund të ndëshkohet për atë gabim. Në momentin kur njeriu e mohon namazin, atë-herë ai del nga besimi, për vetë faktin se ai mohoi fjalën dhe urdhrin e Zotit që gjendet në Kuran.

Vazhdon thënia e Imam Tahavijj:

"Imani është një dhe besimtarët në esencë janë të njëjtë. Ndryshimi i tyre është në devotshmëri, në braktisjen e esh-pit dhe në vazhdimësinë konstante me përparësi fetare."

Lidhja shpirtërore

Duke u bazuar në shprehje Profetike, Imani ndahet në më shumë se shtatëdhjetë degëzime. Më e larta është shprehja dhe bindja "La ilahe il-lAllah dhe ajo e fundit është, largi-mi i një pengese nga rruga. Imani, gjithashtu përmban këto gjashtë kushte themelore:

1- Besimi në Zot.

2- Besimi në Melekët.

3- Besimi në Librat eShpallura të të Dërguarve.

4- Besim në tëDërguarit Tij.

5- Besimi në Ditën e Gjykimit.

6- Besimi në Kada dhe në Kader të Zotit (caktimin).

Në librin "Fihi ma Fihi" të Mevlana Xhelaledin Rumi shkruhet: "Dikush e pyeti Rumiun: Ç'ka është më i madh se Namazi? Ai u përgjigj: "Shpirti i Namazit" që do të thotë se Imani të bën besimtar dhe se ai, shfaqet përmes Namazit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16547
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Re: Bota e Imanit   Thu 17 Mar 2011, 05:01

Rumiu krahason shpirtin e njeriut para se të vendoset në trupin e tij, me ujin e kthjellët, ku mund të shikosh çdo gjë në të dhe, në momentin kur njeriu gjendet në këtë botë, ai ujë trazohet nga dheu. Pejgamberët, evlijatë dhe ulematë e Allahut janë ata që i kujtojnë njeriut origjinën e shpirtit të tij, kthjelltësinë. Ka dhe nga ata shpirtra, që uji i tyre është për-zier aq shumë me dhe, saqë nuk arrijnë të kujtojnë kthjell-tësinë e tyre. Në këtë botë ata janë shumë të hutuar, por kur shfaqet "momenti i së vërtetës", ata e kuptojnë atë.

Rumiu gjithashtu jep dy shembuj: Shembullin e një grua-je, e cila kërkon për diçka të çmueshme që i ka humbur dhe në momentin që ajo e gjen atë, nuk ka më nevojë të shikojë përsëri, se gjëndet para saj. Gjë që tregon se besimi i duhet njeriut në këtë botë, por përsa i përket momentit kur ai do gjendet në botën tjetër, realiteti qëndron para tij dhe ai vetë është pjesë e asaj bote të pafundme.

Shembulli tjetër është i disa besimtarëve të cilët gjenden në vende të errëta natën dhe kërkojnë drejtimin e Qabes. Të gjithë falen në drejtime të ndryshme duke u bazuar në supo-zimet e tyre më të mira, përveç njërit, i cili megjithëse është në errësirë është i sigurt se është i drejtuar nga Qabja. Në më-ngjes të gjithë e kuptojnë se nga është drejtimi për nga Qabja dhe kthehen drejt saj për faljen e namazeve të tyre. Ai, i cili falej në drejtim të Qabes duke qenë në errësirë, a ka nevojë të drejtohet me ardhjen e dritës?

I dashur vëlla dhe motër besimtare! Besimi i patundur dhe i shoqëruar me punë të mira është diell në errësirë për Mys-limanin dhe argument që shpirti i tij ka jetuar gjithmonë me "Realitetin", prandaj dhe Imam Aliu ka thënë: "Dhe nëse tru-pi im ka mbaruar dhe para meje fillon Ringjallja, besimi im nuk do të zmadhohej.

Lidhja e Imanit me veprat e mira

Besimi duhet të shoqërohet me veprat e mira dhe ato janë stolia e tij. Nuk janë të drejtuar ata që thonë se besojnë, por pa vepra. Ka dhe nga ata që janë të bindur plotësisht se Alla-hu do t'i shpërblejë vetëm për besim dhe për ndonjë vepër të mirë kur kujtohen ndonjëherë dhe do t'i falë për të gjitha të tjerat. Bindje kjo, krejtësisht e gabuar. Në lidhje me këtë, le t'i hedhim një shikim Kuranit. Në shumë Sure, Allahu (xh.sh.) u premton besimtarëve mirësitë e Tija absolute, duke filluar me këto fjalë: "Me të vërtetë se ata që besuan dhe vepruati punë të mira..." Ai, gjithashtu në Suren Bejjineh thotë:

"Me të vërtetë, ata që besuan dhe punuan vepra të mira, atajanë më të mirët e krijesave. Shpërblimipër ata është tek Zoti i tyre, kopshtet e Adnit, nëpër të cilët burojnë lumenj, e aty janë të përhershëm, përgjithmonë. Allahu është i këna-qur me ta dhe ata janë të kënaqur me Të. Kjo pra është, për atë që e ka frikë Zotin e vet.

Pra, kuptohet se krijesat më të mira dhe trashëguesit e dhuntive të pafundme, janë ata që besuan dhe vepruan punë të mira. E kundërta qëndron me jobesimtarët.

Kurani famëlartë përmban një Sure, e cila quhet "Besimta-rët". Versetet e para të kësaj Sureje flasin pikërisht për lidhjen e besimtarit me vazhdueshmërinë e punëve të mira. "Është e sigurt se kanë shpëtuar besimtarët: ata të cilët janë të për-ulur dhe të kujdesshëm gjatë faljes së namazit, ata të cilët i shmangen të kotës (fjalë a punë), dhe ata të cilët rregullisht e japin zeqatin, dhe ata të cilët e ruajnë nderin e tyre (sa i për-ket jetës intime)..."

Udhëheqësi i famshëm mysliman, Umer Ibn Abdul Aziz, i shkruan Adij Ibn Adij: "Besimi përfshin Faraid (obligimet), rregullat, Hudud (limitet e lejesave dhe ndalesave) dhe Sun-neh (traditën profetike). Ai që u përmbahet të gjitha këtyre, e ka përsosur besimin e tij, ndërsa ai që nuk u përmbahet atyre, nuk e ka përsosur atë."

Sinqeriteti në devotshmëri, pasqyron besimin e fortë. Kjo është një gjë e rëndësishme në lidhje me besimin. Ajo devot-shmëri, e cila shfaqet në mënyrë sipërfaqësore nuk mbërrin tek Krijuesi i gjithësisë. Nuk është devotshmëri të tregosh para njerëzve sa rekate falesh, sa shumë agjëron dhe as sa të gjatë e ke mjekrrën, por devotshmëri është, kur njeriu beson me gjithë qenien e tij dhe kryen obligimet, i shtyrë nga besi-mi dhe jo nga interesi, ose mendjemadhësia. Allahu Fuqip-lotë në Kuran thotë:

"Nuk është tërë e mira (e kufizuar) të kthenifytyrat tuaja kah lindja ose perëndimi, por mirësi e vërtetë është ajo e atij që i beson Allahut, ditës së gjykimit, engjëjve, librit, lajmë-tarëve dhe pasurinë që do, ua jep të afërmve, bonjakëve, të varfërve, udhëtarëve, lypësve dhe për lirimin e robërve, dhe ai që efal namazin, ejep zeqatin, dhe ata që kurpremtojnë e zbatojnë, dhe të durueshmit në skamje, në sëmundje dhe nëflakën e luftës. Të tillët janë ata të sinqertët dhe të tillët janë ata të devotshmit." (Surja Bekare, ajeti 177.)

Frutet e Imanit

Në pika të shkurtra do flasim për frutet e Imanin dhe do ndalemi tek ato kryesoret.

Dashuria, bindja dhe sinqeriteti

Ai, i cili arrin ta njohë mirë Allahun me Emrat e Tij të Lar-tësuar dhe Cilësitë e Tij të Shenjta, arrin ta dojë Atë. Ai që arrin ta dojë Atë, i bindet Atij. Thuhet në vargje poetike:

Nuk i bindesh Zotit, por ti shfaq dashurinë e Tij!?

Betohem nëjetën time, se në thënie, kjo është e egër

Nëse do ishte dashuria yte e sinqertë, do i bindeshe Atij

I dashuri i bindet atij që ai dashuron.

Sinqeriteti gjithashtu është kusht për pranimin e veprave, e ai njeri që mvishet me petkun e imanit e ka edhe sinqeritetin. Tek Allahu mbërrijnë vetëm ato punë që bëhen me sinqeri-tet. Thuhet se një grua që fali tokën e saj për ndërtimin e një universiteti Islam në veri të Afrikës, agjëroi që nga dita që fi-lluan ndërtimet, deri kur ato mbaruan, duke iu lutur Allahut për pranimin e kësaj lëmoshe. Ka shumë nga ata, që në syrin e njerëzve hiqen si besimtarë, por në fakt nuk kanë lidhje me besimin. Sa keq për ata që kapen pas imtësirave dhe harrojnë parësoret. Sa keq për ata që kur janë me besimtarët, hiqen si të tillë dhe kur bashkohen me jobesimtarë sillen po ashtu si ata. Dhe sa keq për ata që kanë dije, por u mungon sinqe-riteti. Në kohën e Profetit (a.s.), disa arabë nga shkretëtira (beduinë), shpreheshin se janë besimtarë, por u zbrit ver-seti Kuranor nga Surja Huxhurat ku thuhej: "Thuajti (aty-re o Muhamed a.s.), se nuk keni besuar, por thoni që jemi dorëzuar, e ende nuk po u hyn besimi në zemrat tuaja. E nëse e respektoni Allahun dhe të Dërguarin e Tij, Ai nukju pakëson asgjë nga veprat tuaja, seAllahu është shumë Më-katfalës, shumë Mëshirues."

Devotshmëria "Takva"

Pa dyshim se devotshmëria në fe është rezultat i besimit. Nëse hedhim një shikim në versetet e Kuranit, do gjejmë se disa praktika Islame obligohen nga Zoti, në mënyrë që nje-riu të arrijë devotshmërinë. Për shembull, në Suren Bekareh, Allahu urdhëron agërimin e Ramazanit dhe në fund të verse-tit thotë "... qëju të arrini devotshmërinë".

Adhurimi

Adhurimi ndaj Krijuesit, është pjesë e bindjes ndaj Tij. Islami, ndryshe nga shumë besime të tjera, përfshin në de-votshmëri jo vetëm ritualet fetare, si Namazin, agjërimin etj., por dhe jetën sociale të njeriut. Në çdo moment që njeriu i përmbahet Islamit, ai ka adhuruar Krijuesin dhe shpërble-het. Për këtë dhe Islami është i lidhur me njeriun aq fort, sa që thuhet se Islami është jeta.

Shfaqja e mirësisë

dhe përmbajtja nga ndalesat

Imani bën që njeriu të jetë burim mirësie për çdo gjë që e rrethon atë. Besimtari pëlqen për hir të Allahut dhe urren për hir të Tij. Ai u afrohet të mirave dhe i përcjell tek të tjerët, gjithashtu largohet nga të ndaluarat dhe mundohet që edhe njerëzit e tjerë të qëndrojnë larg tyre. Në një Hadith që trans-metohet nga Enes (r.a.), i Dërguari i Allahut (a.s.), ka thënë: "Kushdo që zotëron tre atribute, do përjetojë ëmbëlsinë e Imanit: Të dojëAllahun dhe Pejgamberin e Tij më shumëse çdo gjë tjetër; të dojë dikë vetëm për hir të Allahut dhe të urrejë të kthehet në mosbesim, ashtu siç do të urrente të hidhej nëzjarr." (Buhariu)

Balanca në fe

Balanca në fe vjen nga besimi dhe besimtari gjithmonë i ba-lancon punët e tij. Ai nuk është ekstremist dhe e di se ekstremi të dërgon në humbje. Ai nuk bëhet aq i lëshuar që të braktisë
normat e Islamit, as nuk i kryen këto norma i sforcuar duke dëmtuar shëndetin e tij dhe duke mos përmbushur të drejtat ndaj vetes së tij në fillim dhe pastaj ndaj të tjerëve. Në një Ha-dith që transmetohet nga Ebu Hurejreh, Pejgamber (a.s.), ka thënë: "Feja është e lehtë. Kushdo që e bënfenë të vështirëpër veten e tij, mbizotërohet, prandaj drejtoni veten tuaj në atë që është e drejtë dhe ndiqni rrugën e mesme." (Buhariu)

Vazhdueshmëria e punëve të mira

Imani bën që besimtari të jetë i vazhdueshëm në adhurim dhe në kryerjen e punëve të mira. Transmetohet nga Aishja (r.a.), se një herë, kur erdhi Hz. Muhamedi (a.s.), një grua gjendej tek unë. Ai pyeti: "Kush është kjo? Unë i thashë: Kjo është filan grua dhe i tregova se sa shumë ajo falej. Ai tha: Ndal! Ti duhet të bësh aq sa ke mundësi. Betohem në Allah, se Ai nuk lodhet (duke shpërblyer) ashtu siç lodhesh ti. Dhe Dinin që ai pëlqen më shumë, është ai në të cilin ka qëndrueshmëri." Do të thotë që më mirë pak, por në mënyrë të qëndrueshme. Ta kemi të qartë se kur themi pak, nuk ka kuptim reduktimin e obligimeve parësore. Në një thënie tje-tër, zotëriu i njerëzimit thotë:

"Veprat më të mira tek Allahu janë ato që, megjithëse tëpakta, janë të qëndrueshme.' ' (Buhari)

Në fund më mbetet që t'i lutem Fuqiplotit të na e mbrojë besimin. Të na bëjë nga ata që jetojnë si besimtarë dhe vde-sin si të tillë. Amin!


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
 
Bota e Imanit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: