Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
A po ju pëlqen Forumi
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 KUJDES EDUKATËN ISLAME GJATË TELEFONATËS !

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 17722
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 27
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: KUJDES EDUKATËN ISLAME GJATË TELEFONATËS !    Wed 04 May 2011, 01:14

KUJDES EDUKATËN ISLAME GJATË TELEFONATËS !Allahu njerëzimit i dha shumë mirësi. Disa prej tyre kanë lindur me vet lindjen r tij, kurse disa tjera i përfiton me kalimin e kohës dhe të viteve. Atij sado që i vështirësohen kushtet për jetesë Zoti i dërgon nga mirësitë e tij përmes të cilave i lehtësohen ato dhe kështu të ketë mundësi të bëjë një baraspeshë në jetën e tij duke ju eliminuar dhe lehtësuar në këtë mënyrë disa prej tyre. Për këtë shkak Allahu në Kuran thotë: (Edhe nëse do të mundoheshit t’i numëroni mirësitë e Zotit tuaj nuk do të kishit mundësi për një gjë të tillë). Kjo ngase ka prej tyre të cilat i dimë e ato që nuk i dimë janë edhe më të shumta. Disa prej tyre janë të dukshme e disa tjera të fshehta. Disa janë fizike, e disa psikike, ekonomike e teknologjike e shumë të tjera.
Zoti i dhuroi ato që t’i shfrytëzojmë për të mirën tonë dhe për ta arritur përmes tyre kënaqësinë e Allahut, e jo për diç tjetër. Kurrë besimtari nuk duhet të harrojë se mirësitë e dhuruara nga Zoti i tij duhet ditur shfrytëzuar që t’ua japim hakun e tyre dhe të vazhdojë Allahu ne mos ndërprerjen dhe shtimin e tyre. Nëse mirësive të shfrytëzuara nuk ua plotësojmë dy kushte esenciale atëherë nuk e kemi falënderuar Allahun dhe nuk i kemi shfrytëzuar ashtu siç duhet dhe kërkohet nga ne. Këto kushte janë: 1: Falënderimi pandërprerë i Allahut për to, dhe 2: Shfrytëzim i këtyre të mirave sipas edukatës Islame duke pasur qëllim kënaqësinë e Allahut e pastaj plotësimin e nevojave të veta.
Ndër këto të mira për të cilat duhet falënderuar pa ndërprerë Allahun është edhe telefoni, pa marrë parasysh ai fiks apo celularë. Mirësi përmes të cilës Allahu i ofroi vendet e largëta, i largoi mërzitë nga zemrat, futi gëzim në to, përmes tij shfrytëzohet koha, përhapen dhe shtohen gëzimet, ndahen dhe pakësohen hidhërimet. Prindi me fëmijën e tij e shuan mallin, burri me gruan gjen ngrohtësi, shoku me shokun e tij ngrohje dhe qetësi. Zemrat e hidhëruara pajtohen, nga mendjet dyshimet e shejtanit largohen.
Por, për fat të keq ka të atillë që e keqpërdorin dhe keq shfrytëzojnë atë. Vepër kjo mjaftë e shëmtuar të cilën disa prej tyre e bëjnë pa qëllim kurse, për fat të keq, ka aso që e veprojnë një gjë të tillë qëllimisht.
Islami duke i pasur parasysh këto gjëra edhe ka vendosur rregulla për çdo çështje, dhe i është përgjigjur atyre pa marrë parasysh zbulimin e tyre pas përfundimit të zbritjes së Kuranit dhe vdekjes së të Dërguarit, salallahu alejhi ve selem. Kjo, për shkak se Islami në vete përmban rregulla esenciale të cilat i përgjigjen çdo çështje, vendi, kohe dhe shoqërie.
Kështu që ka vendosur rregulla edhe për telefonin. Rregulla këto të cilat, gjatë analizimit të tyre, mund t’i ndajmë në tri pjese. Rregullat e thirrësit në telefon, të pranuesit të telefonatës dhe ato të përbashkëta për të dy palët.

Rregullat e thirrësit në telefon:
1- Të ketë qëllim të mirë me telefonatën tij e jo prapavija të këqija.
2- Mos thirrja në kohë të pa përshtatshme, siç është shumë herët në mëngjes, vonë në mbrëmje, gjatë kohës në pushimit në drekë, para apo pas sajë (Kajluleja). Përveç nëse telefonata është vërtetë urgjente e cila ja vlen thirrjen në çdo kohë. Po ashtu të jetë urgjente sipas traditës së vendit dhe për të dy palët ngase disa raste nuk janë urgjente për çdo kë, dhe dikush tjetër çdo gje e konsideron urgjent.
3- Nuk duhet lënë telefonin të cingërojë më shumë se tri herë, përveç nëse është i bindur së e ka larg apo nuk është duke e dëgjuar nga zhurma atë.
4- Thirrësi të japë selam e jo pranuesi i telefonatës.
5- Ta prezantojë veten duke e cekur emrin dhe mbiemrin apo diç të ngjashme e cila ua lehtëson të tjerëve që sa më lehtë dhe shpejtë ta kuptojnë se kush je. Nuk është edukatë fetare të prezantohesh me fjalën: ‘’unë jam’’, apo duke e munduar tjetrin duke kërkuar prej tij që t’ia qëllojë se kush je. E para ndalohet për arsye se përmes kësaj fjale nuk arrihet prezantimi i merituar kurse e dyta e lodhë pranuesin e telefonatës dhe hargjon të holla dhe kohë ta nevojë thirrësi.
6- Mos zgjatja e telefonatës më tepër se sa duhet. Kjo për shkak se kushton të holla, humbje kohe, nga të dy palët dhe ngushtim të tjetrit i cili mund të jetë i nxënë por nuk mund ta shprehë një gjë të tillë shkak i së cilës mund të jetë humbja e dashurisë vëllazërore mes besimtarëve.
7- mos shfrytëzimi i telefonave publik (kabinat, postat) pa nevojë kur të tjerët janë duke pritur në radhë dhe kanë punë urgjente.
8- Thirrësi duhet të ketë kujdes ta mbyllë telefonatën e jo pranuesi. Kjo për arsye se ai i ngjanë mysafirit të cilit nuk lejohet ta përzësh nga shtëpia por largohet kur dëshiron ai, edhe3 pse tirreni në këtë rast nuk është mysafir në shtëpinë e tjetrit por ai është mysafir në telefonin e tjetrit i cili duhet të vazhdojë bisedën me të derisa i pari ta mbyllë telefonatën.
9- Vendosja e dëgjueses në vendin e saj qetë dhe butë nga të dyja palët që mos të mendojë tjetri se je hidhëruar apo prekur diç me të.
Edukata e pranuesit të telefonatës:

1- Telefonatat assesi nuk duhet t`i anashkalojë por duhet tu përgjigjet pa marrë parasysh e njeh apo jo numrin i cili është duke thirrur.
2- Mos përgjigja e grave në telefon përveç në raste urgjente.
3- Mos përgjigja e gruas sapo është ngritur nga gjumi sepse nuk ka mundësi ta kontrollojë zërin e saj.
4- mos zbukurimi i zërit të saj nëse i përgjigjet telefonatës e nëse zëri i saj nga natyrshmëria e vet është tërheqës atëherë mundohet të jetë sa më serioze, dhe ta largojë melankolinë e atij zëri.
5- Edukimi i fëmijëve që mos të vrapojnë tek telefoni që t’i përgjigjen atij sidomos nëse janë në moshë shumë të vogël moshë kjo në të cilën akoma nuk është në gjendje të kuptojë dhe t’ia transmetojë të rriturve atë që u është thënë.
6- Telefonatës t’i përgjigjet me fjalën: ‘’Po’’, ‘’Urdhëro’’ e të ngjashme me të dhe të mundohet t’i ikë shprehjes ‘’Alo’’, ngase nuk është shprehje e gjuhës tonë.

Rregulla të përgjithshme:
1- Tingujt tregues për thirrje mos të jenë tinguj muzikorë, por zile të thjeshta. Gjithashtu duhet ikur sinjalizimit për thirrje me ajete kuranore, sepse një gjë e tillë tregon mos respekt të duhur për këto ajete.
2- Shfrytëzimi i telefonit vetëm aty ku është i kënaqur Allahu.
3- Mos shfrytëzimi i tij në hidhërim të Zotit.
4- Mos lënia e telefonit në duar të fëmijëve, të cilët mund ta keqpërdorin. Atë dhe të sjellin probleme në familje.
5- kjo nuk do të thotë mos t’i mësojmë ata ta shfrytëzojnë atë e sidomos në raste urgjente t’i telefonojnë policisë, ambulancës apo zjarrfikësve.
6- Mos përgjimi i tjetrit duke biseduar qoftë nga larg apo përmes telefonit të tretë në linjë.
7- Mos shfrytëzimi i tij në momente kur ka mundësi të rrezikohen të tjerët, si p.sh. në aeroplan gjatë fluturimit, apo në makinë ku mund të shkaktojë dëme serioze një gjë e tillë.
8- Mbyllja e celularit në momentin që futesh në xhami, ose së paku heshtja e cingërimës së tij. Nëse harron ta bësh një gjë të tillë, atëherë nëse ndodhë të cingërojë në namaz është obligim të mbyllet në moment e jo të lihet ashtu duke cingëruar e tu pengojë besimtarëve në koncentrimin e tyre. Ka njerëz të cilët për fat të keq bëjnë një gjë të tillë duke menduar se lëvizja e dorës deri tek celulari dhe mbyllja e tij është humbje e koncentrimit. Gjë e cila edhe sikur të ishte e vërtetë në krahasim me dekoncentrimin e një xhemati të tërë nuk vjen në shprehje për tu krahasuar.]
9- Mos e shfrytëzo për mendjemadhësi se mund të lëshojë toka.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
 
KUJDES EDUKATËN ISLAME GJATË TELEFONATËS !
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Tema të lira-
Kërce tek: