Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
A po ju pëlqen Forumi
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 MUHAMEDI s.a.w.a Lindja dhe jeta e femijerore e Pejgamberit Alejhi Selam

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jakub
Radio përgjegjësi
Radio përgjegjësi


Male Numri i postimeve : 419
Pikë : 15522
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 04/09/2010
Thënia e preferuar : All-llahu te Drejtoft
Mesazhi për të tjerët : Thuaj: La ilahe il-lAll-llah - Muhammeden-RresulAllah

MesazhTitulli: MUHAMEDI s.a.w.a Lindja dhe jeta e femijerore e Pejgamberit Alejhi Selam   Sat 07 May 2011, 13:52

MUHAMMEDI s.a.w.s. Lindja dhe jeta fëmijërore e Pejgamberit Alejhi Selam
Të gjithë historianët kanë rënë në “ujdi” se Muhamedi a.s ka lindur në ditën e hënë të muajit Rebilu ev-vel – muaji I tretë sipas kalendarit hixhri (islam).
Lindi jetim, pasi babai I tij, Abdullahu, lishte vdekur derisa Muhamedi a.s ishte në barkun e nënës së vet, Eminës.
Rridhte nga një familje shumë autoritative – zaten të gjithë pejgamberët kanë rrjedhur nga familje të tilla.
Gjyshi I tij, Abdulmutalibi, ishte kryeplaku I Mekës, I cili gëzonte nje autoritet të madh në Mekë dhe jashtë saj.
Pasi nipi I Abdulmutalibit kishte lindur jetim, ai kishte vendosur të kujdesej më shumë për të dhe qysh ditën e parë kur e kishte parë kishte thënë:”Biri im, ky do të ketë një të ardhme jot ë zakonshme”.
Por edhe Eminja, nëna e profetit, rrëfen se gjatë lindjes nuk kishte ndjerë dhimbje dhe kishte vërejtur se nga ajo kishte dalë një dritë, e cila kishte përfshirë lindjen dhe perëndimin.
Vazhdon Eminja dhe thotë:”Ka lindur Muhamedi, duke rënë me duar në tokë, ndërsa kokën e ktheu nga qielli.

Ishte traditë e arabëve të Mekës të asaj kohe që foshnjat e posalindura t`I dërgojnë në malësi tek beduinët, që atje të rritën së paku vitet e para të jetës së tyre, kështu që grate e malësisë nga fiset e ndryshme vinin shpesh në Mekë sa here që mbetnin pa foshnje dhe kërkonin mos ka lindur ndonjë foshnje e re, ashtu që ta marrin me vete në malësi, t`I japin gji e ta rrisin atje, për këtë merrnin pagesë të mirë nga familja e foshnjës.
Një fat të tillë pati edhe Pejgamberi a.s., të cilin e mori Halime Eseadije nga fisi Benu Sead.
Posa e mori foshnjën e vogël dhe e futi në gji, iu mbushën gjinjtë me qumësht, a më herët nuk kishte qumësht të mjaftuar as për foshnjën e vet e le më për ndonjë tjetër.
Dhe jo vetëm gjinjtë e saj, por edhe deva qiti qumësht më shumë se më herët.
Me të parë të këtyre shenjave të bereqetit Halimja me burrin e saj u gëzuan shumë dhe kuptuan se kjo është nga bereqeti I këtij fëmije.
Bereqeti I tij veç sa vinte e shtohej, edhe pasi arriti në malësi te fisi I tyre, ku delet e Halimes çdo ditë vinin më të fryera se delet e shoqeve të saj, an ipse I kullotnin në një vend.
Pasi I mbushi katër vjet e kthyen në Mekë, tek e ëma Eminja..
Në moshë gjashtëvjeqare nëna e tij e mori atë dhe u nis për vizitë në Medine, te vëllezërit e saj, dajat e Muhamedit a.s.
Gjatë kthimit nga Medina, rrugës vdes Eminja dhe aty vorroset.
Më vonë Pejgamberi a.s., gjatë një vizite Qabës me shokët e vet, kalon pran varrit të nënës së tij dhe qanë te varri I saj.
Në lidhje me këtë, ka thënë Pejgamberi a.s.:”Kam kërkuar leje nga Allahu xh.sh që të bije istigfarë (të kërkoj falje) për nënen time e ma ka ndaluar Allahu, pastaj kam kërkuar nga Allahu të më lejojë ta vizitoj varrin e saj e më ka lejuar.Vizitoni varrezat sepse ato ua kujtojnë vdekjen”.
Nga kjo kuptohet se lejohen të vizitohen varrezat e të afërmeve jobesimtarë, po jo edhe të kërkohet nga Allahu Mëshirë për ta.
Allahu nuk ia ka lejuar Pejgamberit a.s të kërkojë falje për nënën e tij dhe askush për askënd që ka vdekur jobesimtar nuk guxon të bije istigfarë apo të kërkojë falje për të, thotë Allahu xh.sh: “Nuk është e drejtë për Pejgamberin e as për besimtarët të kërkojnë falje për idhujtarët, edhe nëse janë të afërt të tyre, pasi ta kenë të qartë se me të vërtetë ata (idhujtarët) janë banues të xhehenemit”(Tevbe:113).
Sa të jetë gjallë kemi të drejtë të lutemi për të, ta drejtojë Allahu, ta mëshirojë etj., ndërsa në momentin që vdes në kufër (mohim), na ndalohet të lutemi, të kërkojmë falje për të, qofshin edhe më të dashurit tanë.
I mjeri ai I mjeri I cili vdes jobesimtar, e I lumi ai I lumi I cili vdes mysliman.

Kthehemi te fëmijëria e Muhamedit a.s., ku pas vdekjes së ëmës, në mbikëqyrje të plotë e merr gjyshi I tij, I cili, edhe ai, pas dy vjetësh, vdes, më saktësisht kur Muhamedi a.s I kishte tetë vjet.
Më pas mbikëqyrja e tij kalon mbi axhën e tij, Ebu Talibin, I cili e donte shumë Muhamedin a.s., më shumë sa fëmijët e vet

Në moshën 12-vjeçare axha I tij, Ebu Talibi, u nis për Sham (Palestinë-Siri) me një grup njerëzish për tregti, sepse mekasit ishin popull që jetonin kryesisht me tregti.
Në këtë karvan tregtarësht Ebu Talibi me vete e mori edhe Muhamedin a.s.
Gjatë rrugës kaluan pranë një qyteti të quajtur me emrin Busra, në Siri, I cili në atë kohë ishte nën pushtetin romak.
Në atë qytet ishte nje murg I njohur I quajtur Buhajra, e që kishte një faltore në të cilën qëndronte dhe aty e adhuronte Allahun xh.sh, I cili e njihte mire fenë krishtere.
Me të kishte edhe murgj të tjerë të cilët e adhuronin Allahun dhe lexonin së bashku librat e shenjtë, ku kishin kuptuar nga ata libra se ka ardhur koha për të dale në shesh një pejgamber, për të cilin kishte paralajmëruar vetë Isau a.s. dhe ishte cekur në inxhil - në Dhiatën e Re, pod he në atë të vjetrën.
Karvani ndaloi aty diku afër asaj faltoreje për të pushuar pak, e më pas për të vazhduar rrugën sërish.
Edhe herëve të tjera karvanët ndalonin aty për të pushuar, por askush nuk dilte t`u fliste e jo më shumë diçka, ndërsa këtë here murgu Buhajra I përgatiti ushqim dhe e ftoi në drekë.
Ajo që e shtyu atë, që ta ftojë atë karvan në drekë, ishte se kur arriti aty, vërejti se një re po I shkon mbi karvan dhe po I bën hije Muhamedit a.s.
Arabët u ndalën nën një hije të një peme, aty u ndal edhe ajo re dhe e mbuloi atë pemë, krejt këtë po e shikon Buhajra dhe kupton se këtu ka diçka të jashtëzakonshme, për atë vendosi t`I shtrojë drekë dhe ta vërtetojë këtë ndodhi .
Dërgoi dike t`I ftojë ata udhëtarë në drekë dhe u tha se ka dëshirë që asnjë nga ju mos të ngelë pa ardhur në drekë, të vegjël apo të mëdhenj, sepse po dua t`u nderoj, o ju Kurejshitë!
Të gjithë iu përgjigjen ftesës, përpos Muhamedit a.s, I cili mbeti te karvani për ta ruajtur dhe kujdesur për të.
Buhajra po u thotë Kurejshitëve: A keni ardhur të gjithë? Thanë po, përpos një djalosh I ri.
Ai është më I riu nga ne. E lamë te karvani të kujdeset për të. Buhajra u tha: O ju Kurejshit, a ju thash që asnjë most ë mbetet pa ardhur?! Shkoni dhe thirreni atë vogëlush le të vijë dhe ai.

Muhamedi a.s erdhi, Buhajra u ngrit e përqafoi fort, e mori dhe e uli në krye të vendit.
Të gjithë hanin, ndërsa Buhajra po e vëzhgon pa ia ndarë sytë Muhamedit a.s dhe po e vëren se I ka të njëjtat cilësi të cilat janë të përshkruara në librat e shenjtë.
Pasi hëngrën bukë, po I afrohet Muhamedit a.s dhe po I thotë: Pash Allahun më trego çfarë të pyes! Muhamedi a.s I tha: Urdhëro, pyet çfarë të duash.
Filloi ta pyesë për shumë gjëra kur është I zgjuar, por edhe kur është në gjumë, ndërsa Muhamedi a.s I përgjigjej, I përputheshin përgjigjet e Muhamedit a.s me atë çfarë dinte për të dhe çfarë kishte lexuar Buhajra në librat e shenjtë për Pejgamberin a.s. dhe shenjat e tij.
Pastaj Buhajra ia zbuloi shpinën dhe ia vërejti vulën e profecisë, të cilen e kishte Pejgamberi a.s mes dy krahëve, ia puthi atë pjesë të mishit.
Ebu Talibi po çuditet se çfarë po ndodh me nipin e tij.
Buhajra e pyeti Ebu Talibin, I cili qëndronte afër Pejgamberit a.s.: Cfarë e ke këtë djalosh? Ebu Talibi I tha: Biri im është. Buhajra tha: Nuk ka mundësi të jesh ti babai I tij, sepse nuk bën që ky vogëlush ta ketë babanë gjallë.
Atëherë Ebu Talibi I tha: Biri I vëllait tim është. Buhajra tha: po ku e ka babanë ky djalosh? Ebu Talibi ju përgjigj se kishte vdekur kur ishte ende në barkun e nënës së tij.
Buhajra I tha: Tani e the të vërtetën. Kthehu prapa nga ke ardhur, e mos e vazhdo rrugën me këtë djalosh, se kam frikë për të nga hebrenjtë, sepse, nëse e shohin ata, kanë për ta njohur menjëherë dhe kanë për ta vrarë.
Vërtet nipi juaj është I veçantë. Ne e gjejmë atë të shënuar në librat tone. Ebu Talibi e mori me seriozitet këtë këshillë dhe e ktheu nipin e tij Muhamedin a.s mbrapa për në Mekë.

Gjatë jetës së fëmijërisë së tij nuk kishte ndonjë punë të veçantë e cila vlen të përmendet, përpos që ishte bari, I ruante delet në malet e Mekës, të disa familjeve të cilat e paguanin për këtë punë.
Në moshën 25 – vjeçare një grua e quajtur Hatixhe, e bija e Huvejlidit, grua autoritaive, shumë e pasur, e pajisur me cilësi dhe virtyte të larta, ishte e ve, pasi burri I kishte vdekur.
Shumë burra të Mekës e kërkonin për grua, por ajo I refuzonte, sepse nuk gjente një njeri I cili I përshtatej.
Kjo grua e devotshme, pasi vërtetoi sinqeritetin dhe besnikërinë e Muhamedit a.s, I ofroi ofertë për martesë.
Muhamedi a.s, pasi u konsultua me axhën e tij, pranoi të martohet me të, an ipse kishin një distancë të madhe në moshë, ky I kishte 25 vjet, ndërsa Hatixhja 40.
Distancë në moshë, por një jetë shumë e lumtur bashkëshortore.
Hatixha r.a, me të cilën do të lidhet shumë daveti (thirrja), islame rreth një decenie.
Hatixha r.a të cilën Pejgamberi a.s e kishte më shumë se grua, e cila e ndihmoi në misionin e tij.
Cdo njeri I cili mbart mbi supet e tij një mision të madh dhe ballafaqohet me çdokënd, ka mundime e vështirësi, personi I tillë ka shumë nevojë për një grua e cila e freskon atë, e pushon, e çlodh, sikurse trupi I rraskapitur e I lënduar që ka nevojë për mjek.
Për Hatixhen r.a ka shumë për të folur, në veçanti kur kemi të bëjmë me një femër, shoqen e së cilës nuk mund ta gjesh askund në botë, ka shumë për të, në veçanti në këtë kohë të sotme, kur shumica nuk e luajnë rolin e tyre të plotë si gra në jetën bashkëshortore.
Pas martesës me Hatixhen, Pejgamberi a.s. merrej me tregti, me çka kishte fituar një simpati shumë të madhe te të gjithë mekasit, të gjithë e donin, e çmonin dhe shumë e vlerësonin, e quanin “Elemin”, që dmth besnik.
Kështu do të vazhdojë derisa t`I mbushë 40 vjet, kur edhe I vjen shpallja qiellore për ta shpallur pejgamber, apo të dërguar.
E ta shohim javën e ardhshme me emrin e Allahut xh.sh fillimin e kësaj shpallje dhe rrjedhojat e mëtejme.
Deri atëherë, selam alejkum ve rahmetullah!


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
MUHAMEDI s.a.w.a Lindja dhe jeta e femijerore e Pejgamberit Alejhi Selam
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: