Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
A po ju pëlqen Forumi
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Meshira dhe kujdesi i islamit ndaj shtazeve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jakub
Radio përgjegjësi
Radio përgjegjësi


Male Numri i postimeve : 419
Pikë : 15232
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 04/09/2010
Thënia e preferuar : All-llahu te Drejtoft
Mesazhi për të tjerët : Thuaj: La ilahe il-lAll-llah - Muhammeden-RresulAllah

MesazhTitulli: Meshira dhe kujdesi i islamit ndaj shtazeve   Thu 12 May 2011, 10:52

Mëshira dhe kujdesi i islamit ndaj shtazëve


Ky islam në parim ka vërtetuar se edhe bota shtazore është një botë sikur ajo e njeriut, ka karakteret e saj, ka mënyrën e jetesës së saj, specifikat e veta, etj. Për këtë ka thënë Allahu: “Nuk ka asnjë gjallesë në tokë dhe as shpendë që fluturojnë me dy krahë e që nuk janë të ndara në grupe (të ndryshme, në shoqëri), sikurse edhe ju (Zoti i krijoi, i pajisi si juve)” (Enam:38).Si krijesa të tilla meritojnë të mëshirohen dhe të sillemi butë ndaj tyre, në lidhje me këtë Pejgamebri a.s. ka thënë “Ata që mëshirojnë, do të mëshirohen nga i Gjithëmëshirshmi”, pastaj ka thënë: “Atij që i është dhënë butësia, atij vërtetë i është dhënë një e mirë e kësaj dhe botës tjetër”. Madje mëshira ndaj shtazës mund të jetë shkak që njeriun ta fus në xhennet, siç ka ardhur në një hadith : “Përderisa njëherë një njeri ecte nëpër shkretëtirë e kishte kapluar etja e madhe sa që mendonte se do të vdes nga etja, kur befasi hasi në një pus, zbriti në te piu ujë dhe doli nga pusi. Aty afër pa një qen i cili nga etja e madhe që kishte e lëpinte dheun. Njeriu mendoi: “Me siguri këtë qen e ka kapluar etja siç më pat kapluar mua më herët, - nuk mund ta lë kështu të vdes në këtë gjendje”. Kështu që zbriti në pus, e hoqi këpucën e tij, e mbushi me ujë, pastaj u ngjit lartë dhe i dha qenit të pij. Kështu veproi disa herë derisa qeni u ngop. E Allahu i madhëruar për hirë të kësaj vepre të mirë ndaj qenit ia fali mëkatet dhe e futi në xhennet. Disa shokë e pyetën Pejgamberin a.s.: “A thua kemi shpërblim (sevap) edhe për shtazë?!” “ Po,- tha,- në çdo krijesë të gjallë ka sevap”. E në anën tjetër vrazhdësia ndaj shtazës mund ta shpie njeriun në xhehenem. Ka ardhur në hadith: “Një grua ka hyrë në xhehenem për shkak të një maceje sepse e ka mbajtur brenda dhe as nuk i ka ofruar ushqim e as që e ka lënë të lirë te dal jashtë dhe të gjej vet ushqim”.

Vazhdon sheriati islam në mëshirën ndaj shtazës sa që ndalon që shtazët të shërbejnë si ulëse për të biseduar hipur mbi ato. Njëherë takoi Pejgamberi a.s. disa njerëz të cilit rrinin hipur mbi shtazët e tyre dhe bisedonin, dhe ju tha: “Hipni mbi ato kur t’iu duhen, e zbritni nga ato kur nuk ju duhen, e mos i bëni ato karrika për të biseduar në rrugë e në treg”. Pejgamberi a.s. ndaloi që shtaza të vuaj nga uria. Kaloi njëherë Pejgamberi a.s. pranë një deveje të lodhur që ju kushte ngjitur barku për shpine nga uria dhe tha: “Keni frikë Allahun për këto shtazë, mbani mirë, dhe hani prej tyre me të mirë”. Gjithashtu ndaloi që shtaza të mundohet shumë me punë dhe këtë e kuptojmë nga rasti kur Pejgamberi a.s. hyri në një kopsht dhe aty ishte një deve e cila posa pa Pejgamberin a.s. filloi të lëshoi një zë dhe ti dalin lotë (të qaj), Pejgamberi a.s. iu afrua, e ledhatoi dhe ia fshiu lotët e tha: “Kush është pronari i kësaj deveje?”. Erdhi një njeri dhe tha: ”Unë jam.” Pejgamberi a.s. i tha: “A nuk ke frikë Allahun për këtë deve që Allahu ta ka bërë pronë tënde? Kjo deve u ankua tek unë se ti nuk i jep mjaft ushqim dhe po e mundon shumë në punë.”

Pejgamberi a.s ka urdhëruar që shtaza e cila është caktuar për therrje të therret mirë, pa e torturuar. Njëherë e pa një njeri i cili e kishte shtrirë delen në tokë, ia kishte vendosur këmbën sipër saj duke e mbajtur fort, dhe e mprehte thikën. Pejgamebri a.s. i tha: “A dëshiron ta mbysësh dy herë?! Pse nuk e ke mpreh briskun më heret pastaj ta shtrish në tokë?”. Pastaj tha: “Allahu ka caktuar mirësinë në çdo gjë, ashtu që kur të mbytni, mbytni me mirësi (mos masakroni), dhe kur të therrni (shtazë), therrni mirë, mbrehne thikën që të pushon shtaza (ti del shpirti më leht) .”

E shihni pra civilizimin islam, kulturën e kësaj feje qiellore, e cila ka përfshirë çdo krijesë të Zotit. Thotë një shok i Pejgmaberit a.s.: “Shkuam në udhëtim me Pejgamberin a.s dhe pamë një shpezë me zogjët e saj të vegjel. Ne ia morrëm të vegjlit, e ëma erdhi dhe i hapi krahët e tmerruar. Kur erdhi Pejgamberi a.s dhe e pa atë shpezë tha: “Kush e ka shqetësuar atë shpezë?! Kthejani asaj të vegjëlit”. Pastaj Pejgamberi a.s. pa se si ishte djegur një vendbanim i milingonave e tha: “Kush e bëri këtë!? Nuk guxon askush, pos Allahut, të djegë me zjarr dikë”.

Kaloi Omeri kur ishte khalife i muslimanëve pranë një njeriu, i cili e tërhiqte zvarrë delen e tij për ta prerë dhe i tha: “Ah sikur ta kishe dërguar ngadalë e qetë tek vendi i therrjes”. Ky ishte kujdesi i Omerit për shtazët dhe mëshira e shtetit islam për shtazët.

Omer Bin Abdulazizi, në kohën kur ishte khalife i muslimanëve, caktonte njerëz që të dalin e t’i këshillojnë njerëzit që të sillen sa ma butë ndaj shtazëve. Jo vetëm kaq, por në librat e vjetra gjejmë si shteti islam ka caktuar vakëfe të cilat kanë qenë të dedikuara për mjekimin e shtazëve të sëmura, e krahas saj vakëfe tjera për përkujdesjen e shtazëve të vjetra, apo të shtyera në moshë. Nga ky kontest gjejmë se juristët islam kanë definuar se: pronari i shtazës e ka obligim përkujdesjen ndaj shtazës, e nëse nuk kujdeset si duhet, shteti i merr shtazën dhe e shet, ose e therr atë nëse është që hahet. Me rëndësi është që nuk guxon ta lërë shtazën të vuaj.

Ky është sheriati islam, kjo është mëshira e tij ndaj shtazëve. Njëherë, një shokë i Pejgamebrit a.s. i quajtur Ebu Derda, i cili ishte një njeri shumë i madh, kur iu ofrua vdekja, i tha deves së tij: “ O devja ime, mos u anko tek Zoti në Ditën e Gjykimit, sepse unë nuk të kam ngarkuar më shumë sesa që mund të bartësh”. Ndërsa Adij Bin Hatem –një shokë tjetër i Pejgamberit a.s., e ndante bukën në copa dhe u jepte milingonave duke iu thënë: “Këta janë fqinjët tanë, e ne kemi obligim ndaj tyre.”

Kjo çka u përmend më lartë të nderuar, është vetëm një pjesë e tërë asaj çka mund të flitet për mëshirën dhe butësinë e islamit ndaj shtazës. Eh, sa i mirë e sa i butë është ky islam, por fatkeqësisht, ne pak e njohim atë.

Allahu na i zbut zemrat e na bëftë që ta kuptojmë më mirë madhështinë e kësaj feje.

Deri në javën e ardhshme, selam alejkum.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Meshira dhe kujdesi i islamit ndaj shtazeve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: