Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
A po ju pëlqen Forumi
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Divorci dhe ndarja vetem me deshiren e burrit ne te drejten islame

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16827
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Divorci dhe ndarja vetem me deshiren e burrit ne te drejten islame   Mon 16 May 2011, 06:46

Për t’iu kthyer më saktësisht gruas, a mund të specifikoni në të njejtën kohë parimin, referimin kuranor, e praktikën sa i përket divorcit dhe ndarjes vetëm me dëshirën e burrit? Ideja pak e thjeshtë që mbretëron në Perëndim është kjo: burri ka të drejtë të lëshojë gruan pa dhënë ndonjë justifikim. Kështu që siguria e grave është jashtëzakonisht e dobët. Në të kundërtën, ajo nuk mund të kërkoj divorcin, edhe nëse burri abuzon nga ajo, e rreh, e maltreton. Cili është parimi dhe si zbatohet?

TARIQ RAMADAN Çështja e divorcit na detyron t’iu kthehemi teksteve fundamentale. Një ditë një grua shkoi te Profeti dhe i tha që nuk i pëlqente më burri i saj dhe që kishte frikë nga moskryerja e detyrave bashkëshortore (për shkak se nuk e donte burrin). Muhammedi e pyeti nëse pranonte që t’ia kthej burrit të saj ekuivalentin që ia kishte paguar ai në rastin e martesës (bëhej fjalë për një bahçe); ajo tha po e kështu u divorcuan (në disa rrethana dhe sipas disa juristëve, nuk është e obliguar që t’ia kthej pagesën e kurorës po qe se për ndarje bëhet shkak burri).

Të menduarit se një grua nuk ka të drejtë të ndahet apo të kërkoj divorcin nga burri është i gabuar dhe nuk i përgjigjet mësimeve të islamit. Një grua mund edhe të kërkoj që të drejtat e saja sa i përket ndarjes të nënshkruhen në kontraktën e martesës. Kështu iu shmanget interpretimeve të gjera apo aplikimit të një shkolle juridike specifike, që ndonjëherë mund të jetë më kufizuese se tjetra.

Në një hadith Profeti thotë: “Ndonëse shkurorëzimi është është i lejuar, ai për Allahun është akti më i urrejshëm.” Pra, nuk është një akt që mund të bëhet me lehtësi, pa justifikime, që mund të lejohet të bëhet pa arsyetim. Është një akt i vështirë që duhet të justifikohet si nga burri ashtu edhe nga gruaja. Mjerisht sot nuk është gjithmonë kështu. Qëndron gjithmonë të jetë një çështje edukimi.

Edhe burrat nuk janë inferior dhe rastet e divorcit, talaak-ut sipas termit arab, tregojnë tepri nga ana e këtyre të fundit të shoqëruara me trajtime absolutisht diskriminuese e çnjerëzore ndaj gruas. Disa burra besojnë se me të vërtet atyre u është e lejuar çdo gjë, pastaj edhe Omeri, halifi i dytë i Islamit, qysh atëherë u desh të ndërhyj sepse burrat shqiptonin tri herë formulën e divorcit pa menduar. Duhet t’i njohim këto devijime të mëdha dhe t’i rregullojmë sa më shpejtë me një punë të dyfishtë: edukim të burrave dhe grave rreth detyrave dhe përgjegjësive të tyre përkatëse në martesë dhe në familje, dhe duke promovuar reforma legale që, me faza, lejojnë të luftojmë kundër diskriminimeve dhe maltretimeve që pësojnë gratë, si në aspektin e të drejtave të tyre si thjesht në aspektin fizik.

Duhet shtuar që, në shoqëritë me shumicë myslimane martesa nuk ka të bëj veç me dy veta. Martesa e dy personave është bashkimi i dy familjeve . Gruaja myslimane mban lidhje me familjen e saj dhe asnjëherë nuk e merr mbiemrin e burrit të saj. Secili ruan identitetin e tij dhe qëndron i lidhur me familjen e tij. Kjo gjë vlen si për martesën ashtu edhe për divorcin: të lësh burrin apo gruan, do të thotë të gjesh prap familjen tënde. Asnjëherë nuk mbet vetë.

Zbatimi i drejtësisë duhet të ketë parasysh edhe realitetin e kontekstit shoqëror në të cilin gjendet. Sot është një problem i madh, pasi që strukturat shoqërore dhe familiare të shoqërive myslimane pësojnë keqfunksionime të mëdha për shkak të varfërisë, të kushteve të jetesës, të familjeve të ndara. Shpesh në raste ndarjeje, gruaja mbet vetë, e izoluar, me shumë fëmijë me vete. Në këto raste evidente nuk mund të fshehemi pas një aplikimi të fjalëpërfjalshëm të parimeve të të drejtës islame sepse atëherë do të bëhej një padrejtësi.

Është e vërtetë që ligji më i drejtë nëse zbatohet në një kontekst të padrejtë e/apo të papërshtatshëm vetë ai bëhet një ligj i padrejtë dhe diskriminues. Të kesh parasysh kontekstin, të mendosh për përshtatshmëritë dhe fazat e aplikimit të ligjeve është një detyrë që nuk mund të lehet anash nga çdo shoqëri myslimane që dëshiron t’i qëndroj besnike kuptimit të mesazhit të saj. Pa këtë punë, biem në një kuptim të fjalëpërfjalshëm kufizues që beson se i është përmbajtur tekstit derisa gjurmon padrejtësinë. Por islami, me parimet dhe esencën e tij, thërret për drejtësi. Këtë duhet thënë myslimanëve. Nuk mundet, në emër të një parimi, të harrohet konteksti në të cilin aplikohet sepse atëherë, e përsëris, principi i drejtë bëhet i padrejtë në zbatimin e tij.

Duhet transformuar shoqërinë, atë që reformistët kanë arritur të përkujtojnë: kujdes, ka detyra dhe obligime si për gruan ashtu edhe per burrin, që duhet të shqyrtohen duke u bazuar në burimet dhe kontekstin për të menduar të realizohet një përshtatje me faza. Akoma nuk ka pasur ndonjë angazhim të vërtet nga 90% e shoqërive myslimane në këtë punë që kërkon një reformë. Nga kjo kanë lindur trazira e instrumentalizimi i fesë në çështjet elektorale.

Këtë e dëshmon shembulli i statusit personal që u imponua në Algjeri: qeveria që e ratifikoi nuk ishte “islamiste”, deklarohej laike dhe në atë mënyrë kërkonte të bëj premtime e legjisime religjoze. Sikur të kishin ra nga qielli artikujt ligjor që kanë të bëjnë me statusin personal e bëjnë gruan si një qenie të parëndësishme, pa të drejta dhe nuk i korespondojnë aspak realitetit të shoqërisë algjerine. Pasojat janë të padrejta dhe diskriminuese pavarsisht nga ligjësimi religjoz që dëshirohet t’i veshet.

Myslimanët duhet ta tregojnë dhe të angazhohen me të vërtet për një reformë që nuk është një zbatim narodnist i islamit, për të magjepsur popuj që mashtrohen lehtë dhe mendjelehtë. Besnikëria ndaj mesazhit është shumë e nevojshme, kërkon kohë dhe është saktësisht e kundërta e paradës që ka për synim zgjedhjet. Paraqiten dy sfida: kërkimi i përshtatjes duke u bazuar në referimet islame dhe angazhimi për një reformë të vërtetë shoqërore, e vetmja që do t’i lejoj shoqërisë të shkojë drejt një drejtësie më të madhe. Të qëndrosh besnik kërkon të zotërosh këtë dialektikë, do të thotë interpretimin e tekstit në bazë të kontekstit.

JACQUES NEIRYNCK Ju treguat për pozitën inferiore të gruasë në Algjeri. Kjo do të thotë që nuk mund të kërkojë divorcin, që nuk ka këtë të drejtë?

TARIQ RAMADAN I njihet kjo e drejtë veç në raste jashtëzakonisht të vështira dhe specifike. Kodi i statusit personal është një interpretim kufizues, i fjalëpërfjalshëm (i referohet veç një shkolle juridike sunnite) e që, parasëgjithash nuk konsideron gjendjen e shoqërisë algjerine. Është një problem i madh dhe preokupues për atë se, sipas disa dijetarëve e disa myslimanëve , është pikërisht karakteri i tij kufizues e i fjalëpërfjalshëm që bën një pushtim të vërtetë islam. Ato nuk mendojnë në zbatimin e mësimeve islame, në hapjen ndaj ndryshimeve dhe fleksibilitetit që i takojnë (veçanërisht sa i përket kontekstit) por më shumë kundër kulturës së kolonizuesëve, kundër perëndimizmit derisa arrihet të thuhet kjo: “ Më pak liri, do të thotë më shumë islam” pasi që “më shumë liri do të thotë më shumë perëndimizëm”. Arsyetim i dykuptishëm i rrezikshëm dhe i rëndë sepse ia ndalon gruas shumë të drejta që Zoti ia ka lejuar: frika nga askush nuk mund të ligjësoj një shkelje kaq të rëndë.

JACQUES NEIRYNCK Të paktën sipas parimit - që nuk zbatohet, siç thatë ju - divorci për shak jopajtueshmërisë së karaktereve, pamundësisë për të vazhduar të jetosh bashkë, a njihet? Por nuk përmendët gjëjën më serioze, divorcin për shkak zinasë. Ekziston një simetri perfekte? Zinaja e burrit është aq serioze sa ajo e gruas, si në teori edhe në praktikë? A tolerohet apo dënohet?


Ndëshkimi i zinasë

TARIQ RAMADAN Ideja e përhapur në Perëndim -e se di mbi çka bazohet për ta ngritur- është që paska një dënim për burrin ndryshe nga ai i gruas në raste zinaje: një gjë e tillë nuk vërehet as në realitet as në tekstet. Një pjesë e dënimeve citohen në Kuran dhe vrasja me gurë, në rast zinaje, përmendet në hadithet e Profetit. Kur gjendja civile e personave është e njejtë (beqarë apo të martuar), nuk ka asnjë dallim midis burrit e gruas në këtë çështje. Kur, në situacione specifike të çiftit, dy të martuarit duhet të dëshmojnë për vërtetësinë e pohimeve të tyre, e bëjnë në një mënyrë absoltisht të barabartë: numri i betimeve, formulimet, njohjet, etj.

Duke folur mbi këtë argumet nuk mund të ndalemi këtu. Është e vërtetë që këto dënime përmenden në tekstet referuese, por shoqërohen nga kushte që përcaktojnë zbatimin e tyre në mënyrë shumë precize e të rreptë. Shteti ka një rol shumë të rëndësishëm në aplikimin e rregullave juridike në një shoqëri: një shoqëri në të cilën edukata dhe sjellja nuk kanë arritur një gradë të njohurive etike nuk mund as të mendoj të orientoj legjislacionin e saj në këtë drejtim.

Pastaj, edhe nëse supozojmë të kemi arritur nivelin e kërkuar në organizim dhe edukim, kushtet, në lidhje me zinanë dhe imoralitetin, janë një gjë fort e vështirë: katër dëshmitarë duhet të kenë parë vetë aktin e zinasë, gjatë një krimi flagrant, dhe të dëshmojnë çka kanë parë. Zbatimi i këtyre dënimeve është gati i pamundur nëse marrim parasysh kushtet që duhet respektuar. Megjithatë, theksohet një mësim, do të thotë që zinaja dhe tradhtia bashkëshortore janë gjëra shumë të shëmtuara para Zotit, në të njejtën mënyrë si në shoqëri. Formulimi i dënimeve, në esencë, ka për qëllim edukimin dhe shkëshillimin e diçkaje. Gjenden në tekstet, nuk mund ta mohojmë apo ta fshehim dhe duhet të aplikohen për ta kuptuar mësimin që nxjerrim nga ta: rëndësia e jetës seksuale brenda një kuadri të qartë, martesa, që është shprehja e një dhuntie që lejon të ndash gjithçka me partnerin tënd. Këto tekste në të njëjtën mënyrë flasin për përgjegjësinë e gënjeshtrës, tradhtisë, mashtrimit. Është një mësim moral shumë i thellë që shoqëritë myslimane duhet t’ua kalojnë të tjerëve dhe ta ruajnë duke kërkuar shkakun e problemit e jo të kufizohen me shtypje e gjuetinë e “fajtorëve”, që akoma edhe një herë është një mjet për të ligjësuar mbylljet mendore ndër mbulesën e kësaj parulle false: sa më shumë bëhen ndalime, aq më shumë ka shtypje, aq më shumë është islame. Qëndrim reaktiv dhe reaksionues që nuk i përmahet aspak, në interpretim dhe në kuptimin e vërtetë, mësimit islam, që në të kundërtën thotë: sa më shumë që edukohet aq më shumë është islame. Kjo kërkon një afrim më të thellë, më të matur, më shpirtëror nga siguruesi “të shtypësh gjithçka”. Nuk bëhet fjalë për të qenë tepër tolerues apo neglizhent apo në pamje “modern”. Jo, bëhet fjalë për të qenurit thellësisht e intimisht në pajtim me parimet e islamit që na orientojnë drejtë një lidhjeje inteligjente dhe përgjegjëse me vetë neve dhe me tjerët. Është diçka e vështirë por e nevojshme.

Shumë shoqëri me mazhorancë myslimane i referohen sferës religjoze veç sa për të ligjësuar nga jashtë strukturën e tyre dhe organizimin e tyre, në të njejtën mënyrë që përcaktojnë diferencat e trajtimit të burrave dhe grave. Islami në të shumtën e rasteve harrohet në këtë pikëpamje që shënohet nga pikëpamja kulturore, së fundi është pak sikur shihen shenja të mëdha të identitetit nëse zbresim në fund të Italisë apo Spanjës.

JACQUES NEIRYNCK Pra, parimi zbatohet në mënyrë shumë të ndryshme sipas shoqërive. Për shembull, ja ajo që di rreth situatës në oazën jugore të Tunizisë, ku popullsia përbëhet nga beduinë që pak a shumë janë stabil dhe janë bërë koltivues. Nëse një grua e tradhton burrin, mund të ndëshkohet me dënim me vdekje. Por një grua nuk ka të drejtë të pyes burrin se a ka bërë zina apo jo. Thjesht kjo nuk i përket. Ja se si jetohet parimi nga një beduin.

TARIQ RAMADAN Këtu mbretëron tipari kulturor që nuk ka asnjë lidhje me islamin. Në të kundërtën, pikërisht kundër këtyre diskriminimeve dalluese islami duhet të sigurohet për të qëndruar besnik ndaj mesazhit të tij.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
 
Divorci dhe ndarja vetem me deshiren e burrit ne te drejten islame
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: