Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
A po ju pëlqen Forumi
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Si ta shfrytëzojmë kohën siç duhet -2-

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16827
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Si ta shfrytëzojmë kohën siç duhet -2-   Wed 18 May 2011, 00:01

Hutbja e kësaj radhe do të jetë vazhdim i hutbes së kaluar. Herën tjetër kemi folur shkurtimisht për: 1.Kushtëzimin e vetvetes, dhe 2.Kontrollimin e saj. Ndërsa sot do të flasim për: 3.Mundimin, 4.Vetëllogaritjen, dhe 5.Dënimin i vetvetes.” Vepra këto, që e ndihmojnë njeriun në shfrytëzimin e kohës, sipas dijetarit të madh Ibnul Kajim el-Xhevzije, Allahu e mëshiroftë. 3. Mundimi Dijeni, vëllezër dhe motra, se Xheneti nuk fitohet lehtë, ai është shumë i shtrenjtë, siç na tregon Allahu (xh.sh.), në shumë ajete dhe Pejgamberi (a.s.), në hadithet e tij. Allahu (xh.sh.), ka thënë: “Dhe ngutuni (me punë të mira) në falje mëkatesh nga Zoti juaj dhe për një xhenet, gjerësia e të cilit është sa gjerësia e qiejve dhe e tokës, i përgatitur për të devotshmit.” (Ali Imran, 133) “Në të vërtetë, Allahu ka blerë nga besimtarët jetën dhe pasurinë e tyre, në këmbim të Xhenetit. Ata luftojnë në rrugën e Allahut, vrasin dhe vriten. (Ky është) premtimi i Tij i vërtetë në Teurat, Ungjill dhe Kuran. E kush i përmbahet besëlidhjes më fort se Allahu? Andaj, gëzojuni kësaj shitjeje! Kjo është fitorja madhështore.” (Et-teube, 111). “E përgëzoji ata që besuan dhe bënë vepra të mira, se ata do të jenë në xhenete në të cilët rrjedhin lumenj.” (El-Bekare,25). Pejgamberi (a.s.), ka thënë: “Xheneti është i rrethuar me gjëra të pakëndshme (për nefsin), ndërsa xhehenemi është i rrethuar me gjëra të këndshme (per nefsin).” (Buhari) Të shohim disa shembuj nga të parët tanë të devotshëm, se si ata kanë punuar për ta fituar xhenetin: Uejs el Karni thoshte: “Kjo është nata e rukusë” dhe atë natë e kalonte në ruku. Kur vinte nata tjetër, thoshte: “Kjo është nata e sexhdes” dhe gjithë natën e kalonte në sexhde. Thabit Bennani ka thënë: “Unë kam parë burra që faleshin aq gjatë natën, saqë në krevat mund të shkonin vetëm duke u zvarritur. Njëri falej aq shumë, sa i fryheshin këmbët nga qëndrimi i gjatë në këmbë, dhe aq shumë i kushtohej adhurimit, saqë, po t’i thoshe se nesër është kijameti, ai nuk do të kishte mundësi ta shtonte më tepër adhurimin. Kur vinte dimri, ai dilte në tarracën e shtëpisë, në mënyrë që ta rrihte era e ftohtë dhe të mos e zinte gjumi. Njëri prej tyre vdiq në sexhde...” Gruaja e Mesrukut (tabiin i njohur) thoshte: “Mesrukut i fryheshin gjithmonë këmbët nga falja e gjatë. Pasha Allahun, unë ulesha pas tij ndërkohë që ai falej dhe qaja nga dhembshuria për të!” 4. Vetëllogaritja Përderisa besimtari punon gjithë jetën për të fituar lumturinë në ahiret, për të fituar kënaqësinë e Allahut (xh.sh.), atëherë kjo botë është vetëm kohë pune. Ai duhet t’i konsiderojë detyrimet fetare, si tregtari kapitalin e vet, të shikojë nafilet, siç sheh tregtari fitimet shtesë mbi kapitalin e tij, dhe t’i konsiderojë gjynahet si humbje të tregtisë. Pastaj në fund të çdo dite, të ulet dhe t’i kërkojë llogari vetes për punët e ditës. Nëse sheh mangësi në kryerjen e detyrimeve, ta qortojë veten e tij dhe ta shtrëngojë. Nëse mangësitë janë punë që mund të kryhen kaza, le t’i kryejë, nëse jo, atëherë të mundohet të bëjë sa më shumë nafile. Nëse mangësitë janë tek veprat nafile, le t’i kompensojë ato. Nëse sheh se ka humbje për shkak të gjynaheve që ka kryer, le të kërkojë falje, të pendohet dhe të kryejë aq punë të mira, sa duhen për të rregulluar ato çka u prishën. Kjo është kërkesa e llogarisë ndaj vetvetes, e cila konsiderohet si një nga mënyrat për edukimin, pastrimin dhe përmirësimin e saj. “O ju që besuat, frikësojuni Allahut! Çdonjëri nga ju le të shikojë se çka bërë për nesër. Kijeni frikë Allahun! S’ka dyshim se Allahu është i njoftuar për atë që punoni.” (Hasher, 18) Fraza “Çdonjëri le të shikojë...” është urdhër që secili t’i kërkojë llogari vetes se çfarë ka përgatitur për të nesërmen e afërt. “I mençur është ai që i kërkon llogari vetes dhe punon për botën e pasvdekjes. I dështuar është ai që i nënshtrohet dëshirave të egos së tij dhe jeton me iluzionin se Allahu do ta falë.” (Tirmidhi) Omer ibn Hattabi ka thënë: “Kërkojini llogari vetes, përpara se t’ju kërkohet”. Pyete veten tënde, o njeri, se a je në gjendje të dalësh para Allahut (xh.sh.), me këto gjynahe që ke! A e mendon se nga çasti në çast ka mundësi që të vijë meleku i vdekjes, pyete veten, a je i gatshëm të shkosh në botën tjetër? Tregohet se një prej të parëve tanë pyeti një shok të vetin se si ishte: “Mirë!”- iu përgjigj ai. Ky i tha: “Nëse vjen meleku i vdekjes për të ta marrë shpirtin, a je gati të shkosh?” Shoku i tha: “Jo!” Ky iu drejtua: “Nuk qenke mirë, atëherë” - dhe vazhdoi duke i thënë: “A ke ndërmend të pendohesh pa thënë nesër?” Iu përgjigj: “Jo!” E pyeti prapë: “Beson se ke dy shpirtra e, nëse njëri del, ti punon me tjetrin?” Iu përgjigj: “Jo!” Sërish e pyeti: “A beson se janë edhe dy botë (dynja) të tjera përveç kësaj bote dhe vdes në njërën e ke mundësi të punosh në tjetrën, dhe a mendon se meleku i vdekjes të lajmëron para se të ta marrë shpirtin?” Ai u përgjigj: “Jo, jo!” Atëherë i tha: “Të gjitha këto po i dëshmon, dhe të duket vetja se je i mençur?!!!”. Ahnef Ibn Kajs e vinte gishtin në flakën e kandilit, derisa ndiente nxehtësinë e saj dhe i thoshte vetes: “O Ahnef! Ç’të shtyu që këtë ditë të bëje kështu? Ç’të shtyu që atë ditë të bëje ashtu?”. 5. Dënimi i vetes Allahu (xh.sh.), në librin e tij fisnik ka thënë: “O njeri, po ç'të mashtroi ty kundrejt Zotit tënd që është bujar dhe i urtë, i cili të krijoi, të përsosi dhe të drejtoi?” (Infitar, 6-7) Nëse e vëren që nefsi yt nuk po edukohet që të largohet prej punëve të këqija, atëherë dënoje veten tënde, siç vepronin të parët tanë të mirë. Ja disa shembuj nga brezat e artë: Omer Ibn Hattabi (r.a.), qortoi një ditë veten, kur i kaloi koha pa falur me xhemat, namazin e ikindisë. Si kompensim, ai dha sadaka një copë tokë, vlera e së cilës arrinte në 200 mijë dirhem. Abdullah ibn Omerit (r.a.), kur i kalonte pa falur ndonjë namaz me xhemat, falej gjithë natën. Njëherë e vonoi namazin e akshamit, deri sa dolën dy yje, e për këtë liroi dy skllevër. Njëherë Ebu Talha (r.a.), vonoi pak namazin nga puna në kopshtin e tij. Për këtë ndau një pjesë të prodhimeve të tokës, si sadaka për hir të Allahut (xh.sh.). Këtë e bëri si qortim dhe masë edukimi ndaj vetes. Njëri nga të parët tanë vendosi për vete, që kur të fliste për ndokënd fjalë të këqija, të agjëronte një ditë dhe vërente se agjërimi nuk po e ndalonte nga kjo punë e keqe. Atëherë e dënoi veten, që sa herë të fliste fjalë të këqija për të tjerët, të jepte nga një dinar. Në fund tha: “U bë shkak dinari që të më ndalojë nga kjo vepër e keqe”. Aliu (r.a.), ka thënë: “Allahu i mëshiroftë personat, të cilët njerëzit i kujtojnë për të sëmurë, por ata s’janë të tillë.”. Dhe kjo ishte si pasojë e luftës me veten. Kështu vepronin besimtarët e brezave të parë të devotshëm, kur i kërkonin llogari vetes, kur e qortonin atë dhe e detyronin të largohej nga pasionet dhe t’i druhej Allahut (xh.sh.), duke vënë në zbatim fjalën e Tij: “Kush i frikësohet paraqitjes para Zotit të vet dhe e ndalon veten nga epshet, xheneti do të jetë vendi i tij i sigurt”. (Naziat, 40-41)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
 
Si ta shfrytëzojmë kohën siç duhet -2-
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: