Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
A po ju pëlqen Forumi
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Fjalët e selefit për kuptimin e imanit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ebu Sejf
Besimtar MashaAllah
Besimtar MashaAllah


Numri i postimeve : 119
Pikë : 13324
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 13/05/2011

MesazhTitulli: Fjalët e selefit për kuptimin e imanit   Fri 20 May 2011, 11:17

1.Imani është fjalë dhe vepër:

Ibn Tejmije rahimehullah thotë: “Transmetimet janë mutevatir nga selefi se imani është fjalë dhe vepër”.[1]

Zuhriju rahimehullah thotë: “Imani është fjalë dhe vepër të cilat nuk ndahen, nuk bën dobi njëra pa tjetrën”.[2]

2.Imani është fjalë, vepër dhe nijet:

Imam Shafiju rahimehullah thotë: “Ka ixhma prej sahabeve dhe tabiinëve dhe ata pas tyre të cilët i kemi takuar, ata thonin: “Imani është fjalë, vepër dhe nijet, nuk mjafton vetëm njëra prej treve vetëmse me të tjerat”.[3]

Ibn AbdulBerri rahimehullah thotë: “Dijetarët e fikhtu dhe hadithit janë të pajtimit se imani është fjalë, vepër dhe nijet”.[4]

3.Imani është fjalë, vepër, nijet dhe pasim i sunnetit:

Sehël b. Abdilah Testurij është pyetur për imanin se çfarë është. Ai tha: “Fjalë, vepër, nijet dhe sunnet. Nëse imani është fjalë pa vepër, kjo është kufër, nëse është fjalë dhe vepër pa nijet, kjo është nifak, nëse është fjalë, vepër, nijet pa sunnet, kjo është bidat”.[5]

4.Imani është fjalë me gjuhë, besim me zemër dhe vepër me gjymtyrë:

Axhorij rahimehullah, thotë: “Dijeni, Allahu ju mëshiroftë se ajo në të cilën janë dijetarët e muslimanëve se imani është vaxhib për të gjithë njerëzit. Ai është besim me zemër, pohim me gjuhë duke e shqiptuar dhe se nuk mjafton njohja me zemër dhe shqiptimi me gjuhë derisa të ketë vepër me gjymtyrë. Nëse plotësohen këto tre cilësi, ai është besimtarë. Për këtë aludon Kur’ani , sunneti dhe fjalët e dijetarëve musliman”.[6]

Ebu Theurij rahimehullah thotë: “Dije, Allahu na mëshiroftë se imani është besim me zemër, shqiptim me gjuhë dhe vepër me gjymtyrë”.[7]

Bedrul Ajinij rahimehullah thotë: “Mendimi i selefit dhe pasuesve të etherit është se imani përbëhet me bashkimin e tre gjërave: Besim me zemër, shqiptim me gjuhë dhe vepër me gjymtyrë”.[8]

Imam Ibnul Kajimi rahimehullah thotë: “Kush mediton në sire dhe lajme të vërteta për dëshmitë e shumë prej ithtarëve të librit dhe mushrikëve mbi dërgesën e Pejgamberit sal’allahu alejhi ue selem, se ai është i drejtë, do ta sheh se kjo dëshmi nuk i ka futur ata në Islam, do të kupton se Islami është një çështje mbi këtë dhe se Islami nuk është vetëm njohje, e as vetëm njohje dhe besimi i tij, por është njohje, besim, nënshtrim, respektim i tij dhe fesë së tij nga jashtë dhe brenda”.[9]

Muhamed b. Nasr El-Meruezij thotë: “Sa i përket fjalës: “T’i besosh Allahut”, kjo është që ta njësosh , ta besosh me zemër dhe gjuhë, t’i nënshtrohesh Atij dhe urdhrave të Tij duke e vendosur për të kryer atë që urdhëroi, duke u shmangur nga përtacia, kryelartësia dhe inati, nëse e bën këtë fiton dashurinë e Pejgamberit sal’allahu alejhi ue selem dhe i largohesh hidhërimit të tij”.[10]

Komentimi i fjalëve të selefit: “Imani është fjalë dhe vepër”:

1.Fjala e zemrës: Ky është besimi i prerë ndaj Allahut, melaikeve. librave, të dërguarve dhe ditën e Gjykimit. Në këtë hyn imani në atë që erdhi i Dërguari sal’allahu alejhi ue selem.

Argument për emërtimin e besimit i cili është në zemër me “fjalë” është hadithi i Usame b. Zejd ku tha: “A ia ke hapur zemrën që të kuptosh a e ka thënë apo jo?”.[11]

Neveviju rahimehullah, thotë: “Derisa të kuptosh a e ka thënë apo jo. Ai i cili e thotë këtë është zemra”.[12]

Pra, Pejgamberi sal’allahu alejhi ue selem e përkatësoi fjalën në zemër. Ai nuk ka dyshim aspak se ai këtë e tha me gjuhën e tij, nga ai e dëgjoi Enesi r.a., mirëpo Pejgamberi sal’allahu alejhi ue selem e kishte për qëllim a ishte i drejtë në fjalën e tij apo e tha nga frika e armës.

2.Fjala e gjuhës: Siç është dëshmia e teuhidit për Allahun, është ajo në të cilën Pejgamberi sal’allahu alejhi ue selem i urdhëronte njerëzit kur i thirte në Islam. I gjithë ummeti ka ixhma se ai i cili nuk i shqipton dy dëshmitë, duke pasur mundësi për këtë, ai është jobesimtarë dhe nuk ka hy në Islam.[13]

Fjala e gjuhës pa fjalën e zemërs është fjalë e munafikave, Allahu i Lartësuar thotë: “...Ata flasin me gjuhët e veta atë që nuk e kanë në zemrat e tyre”. (Fet’h, 11)

3.Vepra e zemrës: Kjo është dashuria e Allahut dhe të Dërguarit, madhërimi i Allahut dhe të Dërguarit, frika prej Allahut, kthimi ka Ai, sinqeriteti, mbështetja tek Ai....dhe të tjera prej veprave të cilat i sjellë besimi siç e sjellë shkaku ndodhinë.

Allahu i Lartësuar thotë: “E, besimtarë të vërtetë janë vetëm ata, të të cilëve kur përmendet All-llahu u rrëqethen zemrat e tyre, të cilëve kur u lexohen ajetet e Tij u shtohet besimi, dhe që janë të mbështetur vetëm te Zoti i tyre”. (Enfal, 2)

4.Veprat e gjymtyrëve: Siç janë: namazi, zekati, therrja, zotimi, tavafi, që të gjitha janë prej veprave të gjymtyrëve dhe janë prej veprave të imanit.

Allahu i Lartësuar thotë: “Thuaj: “Namazi im, kurbani im, jeta ime dhe vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve. Ai nuk ka shok (nuk adhuroj tjetër). Me këtë (thjeshtësi të adhurimit vetëm për Zotin) jam i urdhëruar dhe jam i pari i muslimanëve (i pari që pranoj dhe bindem)!”. (En’am, 162-163)

Dhe i Lartësuari tha: “Andaj ti falu dhe prej kurban për hir të Zotit tënd!”. (Keuther, 2)

Ibnul Kajimi rahimehullah, thotë: “Ehlu sunneti janë të pajtimit se imani humbet dhe se besimi nuk bën dobi nëse nuk ka vepra të zemrës, të cilat janë dashuria dhe nënshtrimi ndaj Tij. Ashtu siç nuk u bëri kjo dobi Iblisit, faraonit dhe popullit të tij, jehudëve dhe mushrikëve të cilët besonin vërtetësinë e Pejgamberit sal’allahu alejhi ue selem, të cilët e pohonin këtë fshehtas dhe haptas. Ata thonin: “Ai nuk është gënjeshtarë mirëpo nuk i besojmë dhe nuk e pasojmë”. Nëse imani humbë me humbjen e veprës së zemrës, atëherë nuk është e paqartë humbja e imanit me humbjen e veprës më të madhe të gjymtyrëve”.[14]

Muhamed Xhiritlij

Përktheu: Rexhep MEMISHI

Teuhid.NET--------------------------------------------------------------------------------


[1] Mexhmu Fetava 366/7


[2] Kitabul Iman të Ibn Tejmijes, f.176


[3] Usul iatikad të Lalekait me zinxhir të vërtetë


[4] Temhid, 238/9


[5] Iman, Ibn Tejmije, f.107


[6] Sheria të Axhorit, 611/2


[7] El-Iman të Ibn Tejmijes, f.230


[8] Umdetul Karij, 103/1


[9] Zadul Mead 42/3


[10] El-Iman të Ibn Tejmijes, f.186


[11] Transmeton Muslimi, nr.140


[12] Sherhu Nevevij ala Muslim, 104/2


[13] Sherhu Nevevij ala Muslim, 149/1


[14] Kitabu Salat, Ibn Kajim, f.37
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Fjalët e selefit për kuptimin e imanit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: