Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
A po ju pëlqen Forumi
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Jeta dhe veprat e Profetit Muhamed a.s Kapitulli i pare

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jakub
Radio përgjegjësi
Radio përgjegjësi


Male Numri i postimeve : 419
Pikë : 15502
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 04/09/2010
Thënia e preferuar : All-llahu te Drejtoft
Mesazhi për të tjerët : Thuaj: La ilahe il-lAll-llah - Muhammeden-RresulAllah

MesazhTitulli: Jeta dhe veprat e Profetit Muhamed a.s Kapitulli i pare   Sat 21 May 2011, 03:03

Me të Dashurin s.a.v.s.

I DËRGUARI a.s.. - PRIND

Bismilahi Rrahmani Rrahim
S’ka dyshim se Resulullahu s.a.v.s. ishte shembulli më i mirë si të sillemi me familjen dhe të afërmit tanë. Ai ishte djalë bamirës, baba i mëshirshëm, bashkëshort i dashur dhe vëlla fisnik. Këtë më së miri e dëshmojnë gratë e tij, të cilat thonë se Pejgamberi a.s. sillej mirë me familjen e tij dhe i trajtonte të afërmit me mirësjellje e dashuri vëllazërore. Kur është pyetur Aishja r.a. se si sillej Pejgamberi a.s. në shtëpinë e tij, ajo ishte përgjigjur: “Ai ka qenë gjithnjë në shërbim të familjes së tij.”
I Dërguari i Allahut s.a.v.s. fliste shumë për të drejtat e familjes dhe të afërmve. Ka folur për të drejtat e prindërve dhe të fëmijëve, për të drejtat e bashkëshortëve dhe për lidhjet familjare në përgjithësi. Kujdesin ndaj familjes, bamirësinë ndaj tyre dhe furnizimin e tyre, - i llogariste një ndër veprat më të vlefshme dhe më madhështore, sepse ai pati thënë: “Dinari (paranë) më i mirë që shpenzon njeriu gjatë jetës së tij, është dinari që e shpenzon për fëmijët e tij”. [Transmeton Muslimi].
Nëpërmjet faqeve të kësaj fletushke, do të njihemi me jetën e të Dërguarit s.a.v.s. në shtëpinë e tij si prind. Këtë do ta mësojmë përmes ligjërimeve të profesor Amr Halidit duke u shtuar këtyre edhe disa shënime shtesë nga burime të tjera.

Mirësjellja me vajzat (bijat)

I Dërguari i Allahut ka thënë: “Ai njeri që ka dy vajza a dy motra dhe sillet mirë ndaj tyre, ato do të jenë shkak që ai të hyjë në Xhennet”. Ndonjëri prej jush mund të thotë: Do të kisha pasur shumë dëshirë të kem edhe unë motra, por ti lute Allahun që të të dhurojë pasardhës, në mesin e të cilëve do të ketë edhe vajza, veçse ki kujdes e mos e ndrysho mendimin tënd për asnjë çast…A nuk e vure re fjalën e Pejgamberit a.s. kur më lart tha: “dhe sillet mirë ndaj tyre”? Por, vallë, si të sillem mirë ndaj bijave? Nëse do, atëherë mësoje këtë nga i Dërguari i Allahut dhe shih se si sillej ai me bijën e tij, Fatimen r.a. Asnjëherë nuk ka ndodhur që Fatimja të hyjnte brenda e Pejgamberi a.s. të mos ngrihej në këmbë dhe ta puthte në kokë.
Sa prej etërve veprojnë ashtu sot? Kam frikë nga përgjigjja! Kur u martua Aliu r.a. me Fatimen, ata u vendosën në një shtëpi larg shtëpisë së Pejgamberit a.s., e Resulullahu s.a.v.s. shkoi tek një ashab që kishte një shtëpi afër xhamisë së tij, dhe i tha: “S’po mund ta përballoj dot ndarjen (largësinë) nga Fatimja, prandaj, a ka mundësi ta blej shtëpinë tënde?” Ai i tha: O i Dërguar i Allahut, unë dhe shtëpia ime do të jemi në shërbim për hir të Allahut.
O Allah! Shikoni çfarë sjelljeje e mirë ndaj vajzave: “S’po mund ta përballoj dot ndarjen (largësinë) nga Fatimja”. Pash Zotin, merre si shembull të Dërguarin e Allahut dhe lute Zotin të të ndihmojë ta pasosh atë…
Silluni mirë ndaj bijave tuaja, sepse kjo e mirë do t’ju shpaguhet.

Baba i dashur

I Dërguari i Allahut ka qenë baba i dashur, i mëshirshëm; i donte vajzat e tij dhe kujdesej për to. Madje përpiqej t’i bënte të lumtura, kuptohet, gjithnjë duke pasur kujdes që të mos ishte në kundërshtim as me Sheriatin dhe as fenë.
Njëra nga vajzat e Pejgamberit a.s. – Zejnebja, ishte e martuar për Ebil As Ibn err-Rrebi’ën, që ishte idhujtar, kurse Zejnebja ishte muslimane. Ajo u përpoq me të gjitha mundësitë e saj që Ebil Asi ta pranonte fenë islame, po më kot, ai prapëseprapë ishte këmbëngulës në mosbesim. Përpos kësaj, ai madje iu bashkua radhëve të ushtrisë idhujtare të kurejshëve për t’i luftuar muslimanët në luftën e Bedrit. Në këtë luftë fituan muslimanët, e Ebil Asi ishte një prej pengjeve të zëna rob lufte. Mekasit dërguan menjëherë shpagimet për lirimin e pengjeve; ndër gjësendet e dërguara për lirimin e tyre ishte edhe qaforja e Zejnebes, të cilën ia kishte dhuruar nëna e saj, Hatixhja, ditën kur ishte martuar ajo (Zejnebja). Zejnebja e kishte dërguar këtë qafore vetëm për ta liruar burrin e saj nga muslimanët. Kur e pa Pejgamberi a.s. qaforen e Zejnebes, i shikoi shokët e tij, të cilët ishin shtangur dhe gjendjen e ndiqnin në heshtje. Në ato momente mbretëroi një qetësi e mërzitshme, të cilën i Dërguari i Allahut do ta ndërpriste me lot në sy duke iu drejtuar ashabëve të tij me një butësi dhe dashuri: “Nëse pajtoheni për t’ia liruar pengun e saj (Ebil Asin) dhe për t’ia kthyer qaforen që ka dërguar, atëherë veproni”. Ata thanë: Po, o i Dërguar i All-llahut, dhe menjëherë e liruan Ebil Asin duke ia kthyer sërish Zejnebes qaforen e saj.(Transmeton Ebu Davudi).

Ngushëllues në pikëllime

Shikoni se sa shpejt e lehtë i rridhnin lotët të Dërguarint të Allahut! Njëra prej vajzave të tij i kishte çuar fjalë Pejgamberit a.s. se i biri i saj është në prag të vdekjes, e Resulullahu s.a.v.s., nga mëshira, i dërgoi këtë porosi: “E Allahut është gjithçka që merr dhe gjithçka që dhuron, dhe çdo gjë tek Ai është me afat të caktuar, pra bëhu durimtare dhe shpreso për shpërblimin tek Allahu”. Vajza e tij e dërgoi sërish dikë tek ai duke e përberë që të të vinte patjetër tek ajo, prandaj i dërguari i Allahut, me një grup shokësh, ndër të cilët: Sa’d Ibn Ubade, Muadh bin Xhebeli, Ubejj bin Ka’bi, Zejd bin Thabiti, u ngrit dhe shkuan në shtëpinë e saj. Kur ia sollën djalin, u prek thellë në shpirt, kurse nga sytë filluan t’i rridhnin lot. Ashabët i thanë: Ç’është kjo, o i Dërguar i Allahut?, kurse ai ua ktheu: “Kjo është mëshira që ka mbjellë Allahu në zemrat e robërve të Tij. Vërtet Allahu i mëshiron nga robërit e Tij ata që janë të mëshirshëm ndaj të tjerëve”.

Vaj dhe mëshirë

I Dërguari i Allahut i donte shumë fëmijët e tij, i ledhatonte dhe i përkëdhelte. Madje djalin e tij të vogël, Ibrahimin, e mbante gjithnjë në prehër dhe e përkundte. Para se t’i mbushte dy vjet, Ibrahimi i vogël u sëmur dhe Pejgamberi a.s. u pikëllua shumë për sëmundjen e tij. Pas disa ditësh sëmundjeje, Ibrahimi, i biri i të Dërguarit të Allahut, vdiq, duke pasë jetuar me babanë e tij afro shtatëmbëdhjetë muaj. Ashtu të vdekur, Resulullahu s.a.v.s. e mori në duart e tij dhe lotët filluan t’i rridhnin rrëke nga pikëllimi për ndarjen nga i biri. Shokët e Pejgamberit a.s. e panë tek po i rridhnin lot faqeve dhe i thanë: Ç’është kjo, o i Dërguar i Allahut? Ai tha: “Syri loton, zemra pikëllohet, por ne nuk themi tjetër vetëm atë që e ka pëlqyer Allahu. Vërtet jemi të pikëlluar për ndarjen tënde, o Ibrahim.” (Muttefekun alejhi).

Mëshira ndaj fëmijëve


Eni të mësojmë se si duhen mëshiruar fëmijët tanë. Një ditë në shtëpinë e Pejgamberit a.s. kishte ardhur për vizitë Akra’ë bin Habis, ndërkohë që aty hyri nipi i Resulullahut s.a.v.s., Hasani, i biri i Aliut r.a.. Porsa ai hyri në dhomë, i Dërguari i Allahut u ngrit, e përqafoi dhe e puthi. I çuditur nga kjo sjellje e Pejgamberit, Akrau iu drejtua Resulullahut e i tha: Unë i kam dhjetë djem dhe asnjërin prej tyre nuk e kam puthur kurrë, e Pejgamberi a.s. e shikoi me habi dhe i tha: “Kush nuk mëshiron, nuk mëshirohet”.
Atëherë, më thoni, kush është ai i çmendur që mund të pohojë se feja jona është fe e vrazhdë dhe agresive? Kush është ai që thotë se ne muslimanët duhet t’u mërrolemi patjetër njerëzve dhe t’i vrenjtim fytyrat tona para tyre?! Jo, për Zotin, këto gjëra janë të huaja për Islamin. Shikoni dhe mësoni nga Pejgamberi a.s.!
Dhe tashti, o baba i dashur, a dëshiron ta kesh shembull për sjelljet e tua si prind, të Dërguarin e Allahut apo jo?!
Një ditë prej ditësh, një beduin kishte qëlluar po ashtu në shtëpinë e Resulullahut s.a.v.s. dhe e kishte parë të Dërguarin e Allahut duke i puthur fëmijët. Nga çudia dhe habia për këtë, beduini i qe drejtuar Pejgamberit a.s.. me fjalët: A i puthni ju fëmijët tuaj, a?! Pejgamberi a.s. e shikoi atë; iu dhimbs për këtë zemërngurtësi të tij dhe i tha: “Vërtet, Allahu ta paska nxjerrë tërë mëshirën nga zemra jote”.

Kur kthehej në familjen e tij

I Dërguari i Allahut e kishte zakon që sa herë kthehej nga udhëtimi, së pari të hynte në xhami e t’i falte dy rekate dhe, pastaj, të vizitonte të bijën e tij, Fatimen r.a. dhe vetëm pastaj t’i vizitonte gratë e tij, njërën pas tjetrës. Njëherë, pasi Pejgamberi a.s. u kthye nga një udhëtim i tij, hyri në xhami, i fali dy rekate dhe shkoi në shtëpinë e Fatimes, e cila e priti te dera e shtëpisë. Ajo, posa iu afrua babai i saj – Resulullahu s.a.v.s., iu hodh në përqafim dhe, duke qarë, filloi t’i puthte fytyrën dhe sytë e tij. Pejgamberi a.s. i tha: “Pse po qan?”, kurse ajo ia ktheu: “Fytyra jote qenka zbehur dhe rrobat e tua qenkan leckosur”, e Pejgamberi a.s. i tha: “Oj Fatime, mos qaj, sepse Allahu e ka dërguar babanë tënd me një çështje të rëndësishme. Dije se nuk do të mbetet shtëpi mbi sipërfaqen e tokës, as në qytet dhe as në fshat, ku Allahu të mos e fusë Islamin me krenarinë e të fortit ose me dobësinë e të ligut, përderisa të arrijë Islami atje ku arrijnë nata dhe dita”. (Transmeton Ebu Naimi).

Besnikëria ndaj bashkëshortes

Shiko Pejgamberin a.s. në ditën e çlirimit të Mekës, atëherë kur po mbusheshin plot katërmbëdhjetë vjet prej vdekjes së Hatixhes r.a. Atë ditë Pejgamberi a.s. ishte shumë i zënë. Të gjithë dëshironin të bisedonin me të, e kishte edhe të atillë që kishin dëshirë ta pyesnin për disa çështje, po Pejgamberi a.s., tek pa një grua të shtyrë në moshë që po vinte drejt tij, pa një pa dy, i la që të gjithë dhe, para se të ulej të bisedonte me atë plakë, në shenjë respekti e nderimi për të, ia shtroi petkun e tij për t’u ulur. Dhe ata të dy filluan bisedën që zgjati për afro një orë. Gjatë tërë bisedës, një person po vëzhgonte pandërprerë drejt tyre për të mësuar se ç’po ndodhte. Kur i Dërguari i Allahut përfundoi bisedën me të, iu afrua Aishja, e cila nga larg kishte ndjekur tërë këtë bisedë, dhe e pyeti: Kush ishte kjo grua, o i Dërguar i Allahut? Resulullahu s.a.v.s. iu përgjigj: “Kjo ishte një shoqe e Hatixhes, na vizitonte sa ishte Hatixheja gjallë”. – Po për çfarë biseduat me të? - e pyeti prapë Aishja r.a.. Ai tha: “I kujtuam ditët e mira e të lumtura qëi kalonim me Hatixhen”, iu përgjigj i Dërguari i Allahut. Atëherë Aishja, nga xhelozia, i tha: A e kujton ende atë plakë, të cilën tashmë e ka tretur dheu, e Zoti ta ka dhuruar një edhe më të mirë se ajo?! Pejgamberi a.s. tha: “Jo, pasha Allahun, Ai nuk më ka dhuruar më të mirë se ajo, sepse ajo më shoqëroi atëherë kur më braktisën njerëzit dhe më besoi kur nuk më besuan të tjerët”.

Pejgamberi nderonte kujdestaren e tij

Zonja Ummu Ejmen ishte kujdestare e Pejgamberit a.s.. Emri i saj ishte Bereketu bintu Tha’lebe, dhe një kohë ka qenë shërbëtore e Abdullah bin Abdulmutalibit-babait të Pejgamberit a.s.. Kur vdiq Abdullahu, ajo qëndroi edhe më tej me Eminen, nënën e Pejgamberit a.s., kështu që kur lindi Muhamedi a.s., ajo e mori nën përkujdesje. Muhamedi a.s. qëndroi me të derisa u rrit dhe pastaj e liroi në shenjë nderimi dhe respekti. Pastaj Ummu Ejmeni u martua me Zejd ibn Harithin, të cilin i Dërguari i Allahut e donte shumë, dhe atyre më pastaj u lindi një djalë - Usame ibn Zejdi, të cilin Muhamedi a.s. e donte aq shumë, saqë nuk mund ta ndante prej nipave të tij, Hasanit e Husejnit. Pejgamberi a.s. thoshte gjithmonë: “Nëna e Ejmenit ka qenë nënë për mua, pas nënës sime”. (Transmeton Ibn Asakiri). Pejgamberi a.s., saherë që e shikonte atë, thoshte: “Vetëm kjo më ka mbetur prej familjes sime.” (Transmeton Ibni Sa’di).
Nëna e Ejmenit e dinte se Pejgamberi a.s. e donte dhe e respektonte shumë atë, dhe për këtë arsye nganjëherë kërkonte prej tij gjëra që jo çdokush kishte guxim t’i kërkonte. Një ditë kur ajo ishte me Muhamedin a.s., me të cilin ishte edhe Aishja, Ummu Ejmeni kërkoi nga Muhamedi a.s. t’i jepte ujë. Aishja u çudit nga kjo sjellje dhe i tha: A të Dërguarit të Allahut i thua kështu? Nëna e Ejmenit iu përgjigj: “Unë i kam shërbyer këtij edhe më shumë se kaq”. Muhamedi a.s. buzëqeshi dhe pohoi duke thënë: “E vërtetë”, pastaj u ngrit dhe i dha ujë, për nderin dhe respektin që kishte për kujdestaren e tij. (Transmeton Ebu Neimi).

Në shërbimin të familjes së tij

Pejgamberi a.s. ka qenë gjithmonë në shërbim të familjes së tij, i rregullonte rrobat, i përgatiste mbathjet e tij, i milte delet etj. Ai i shërbente kështu vetes së tij. Ç’është kjo? A thua, si është e mundur që një i Dërguar i Allahut t’i ketë bërë të gjitha këto punë?! Megjithatë, mos u çudit, e tillë është modestia, dhe dije se askush nuk do të hyjë në Xhennet para Pejgamberit a.s..
Mëso nga modestia e këtij të Dërguari, mëshirë për mbarë njerëzinë.
Po të shoh pak të shqetësuar, sepse gjuha jote sikur thotë: “Pas ditës së sotme, nuk kam asnjë arsye të mos ndihmoj familjen time, të mos shkoj në treg etj. Ripërtërije qëllimin dhe vendosmërinë tënde të çeliktë, dhe vepro me modesti, mu ashtu siç vepronte Pejgamberi a.s..
Ka prej burrave të atillë që kërcënojnë gjithnjë gratë e tyre, dikush për shaka e dikush përnjëmend, se do të martohen edhe me ndonjë grua tjetër… Subhanallah!!
A thua nga treti gjentiliteti dhe mirësjellja burrërore ndaj gruas? A nuk e di ti se kjo fjalë, madje qoftë edhe të thuhet për shaka, lëndon krenarinë e gruas. Është kjo një plagë që ajo nuk e harron dot.
Shpeshherë të dëgjoj tek thua: “Për Zotin, ajo (bashkëshortja) ende ma kujton atë që ia kam thënë para dhjetë vjetësh, ndonëse atëherë qeshë tallur me të.”
Për të treguar mirësjelljen ndaj bashkëshortes, do të sjellim një bisedë të gjatë, zhvilluar në mes Pejgamberit a.s. dhe Aishes r.a., e cila i tregoi Pejgamberit a.s. dhjetë tregime për ndodhi mes burrave dhe grave të tyre. Kjo bisedë zgjati shumë dhe, kur Aishja arriti tek tregimi i dhjetë, tha: “…Dhe burri i fundit quhej Ebu Zer’i, i cili sillej mirë me gruan e tij, e donte atë, po edhe ajo e donte. Këta të dy jetuan së bashku ditët më të mira, por në fund burri prishi kurorën me të…”, - përfundoi më një psherëtimë të thellë tregimin e saj Aishja r.a. Atëherë Pejgamberi a.s. e shikoi Aishen me një dashuri e butësi duke i thënë: “Unë për ty kam qenë sikur Ebu Zer’i për gruan e tij, veçse nuk do të prish kurorën me ty”. Shiko se si e qetësoi i Dërguari ynë i dashur gruan e tij, kur po dëgjonte tregime të tilla, sepse ai e dinte mirë se gruaja kur dëgjon tregime të për gra të shkurorëzuara nga burrat e tyre, dhe ajo frikësohet për veten e saj. Mirëpo, shih ndjesinë shpirtërore të Pejgamberit a.s.! E respektonte maksimalisht Aishen gjatë rrëfimeve të saj, kurse në fund, nuk heshti ta linte Aishen të shqetësuar, po me një dashuri të thellë i tha: “Unë për ty kam qenë sikur Ebu Zer’i për gruan e tij, veçse nuk do të prish kurorën me ty”.

Dashuria ndaj bashkëshortes

I Dërguari i Allahut na ka dhënë shembujt më të lartë të mirësjelljes me familjen, bazën kryesore të së cilës pa dyshim e përbën dashuria ndaj gruas, respekti, moslëndimi i ndjenjave të saj, bërja e saj të lumtur, duke i thënë shpesh fjalë të ëmbla, dhe, sa herë ta shikosh, shikimi yt të jetë plot ngrohtësi e dashuri...
Aishja, bija e Ebu Bekrit r.a., ka qenë bashkëshortja më e dashur e Pejgamberit a.s..
Amr ibn Asi e kishte pyetur njëherë Pejgamberin a.s. se cilin njeri e donte më së shumti, e i Dërguari i Allahut i qe përgjigjur shkurt: “Aishen.” (Transmetojnë Buhariu dhe Muslimi).
Nënat e besimtarëve e dinin mirë se Pejgamberi a.s. Aishen e donte më së shumti prej tyre, një herë sepse ajo ishte e bija e Ebu Bekrit dhe sepse ajo ishte e bukur dhe ishte e vetmja ndër gratë e Resulullahut që kishte qenë beqare.
Këto kanë qenë nga shkaqet që disa prej nënave të besimtarëve ta xhelozonin Aishen dhe t’i ankoheshin Pejgamberit a.s. për të. Megjithëkëtë, i Dërguari i Allahut i qetësonte bashkëshortet e tjera të tij duke u folur fjalë të mira, po në të njëjtën kohë nuk e hidhëronte as Aishen r.a.
Një ditë, njëra nga gratë e Pejgamberit a.s., Ummu Seleme, tek i Dërguari i Allahut se ai po i kushtonte kujdes më të madh Aishes se asaj, e Pejgamberi a.s. i tha: “Oj Ummu Seleme, mos m’u anko për Aishen, se, për Allahun, me asnjërën prej jush derisa kemi qenë nën një mbulojë, nuk më ka zbritur shpallje, përveçse me Aishen”. (Transmetojnë Buhariu dhe Muslimi).
Por, në anën tjetër, kishte nga nënat e besimtarëve që e donin Aishen, siç ishte Sevda, sepse kishte konsideratë të lartë ndaj saj, meqë edhe i dërguari i Allahut e donte më shumë se të tjerat.

Mirësjellja ndaj bashkëshortes

Gjatë ciklit të rregullt mujor, gjendja shpirtërore e femrës pëson ndryshime, dhe, për çudi, shumë prej meshkujve gjatë kësaj kohe qëndrojnë shumë indiferentë ndaj bashkëshorteve të tyre. Madje disa nuk i shikojnë fare në fytyrë, sepse gjatë kësaj periudhe tek ata nuk zgjojnë ndonjë ndjenjë.
Kjo sjellje e burrave është vërtet mungesë e shijes dhe e mirësjelljes. Prandaj, shih se si vepronte i dashuri yt-Muhamedi a.s. në raste të tilla.
Aishja r.a. thotë: “Gjatë kohës sa isha me cikël (menstruacion), kisha një enë nga e cila pija ujë, dhe, sa herë që unë pija ujë, Resulullahu s.a.v.s. e merrte po atë enë, shikonte vendin se ku i kisha vënë buzët, dhe vinte buzët e tij po aty ku i kisha lënë gjurmat e buzëve të mia, dhe pinte ujë.”
Mos u çudit!! Vërtet, ky është Islami. Ky është Muhamedi, i Dërguari i Allahut. Bëhu pra, pasues i tij dhe merre atë si shembullin më të mirë për sjelljet e tua. Pejgamberi a.s. vepronte kështu me Aishen, sepse dëshironte që ajo të kuptonte “se nuk ishte e bezdishme, ndonëse ishte me ciklin mujor”, dhe për faktin se ajo në këtë kohë ishte shpirtërisht e shqetësuar dhe kishte nevojë për fjalë e veprime të tilla të ngrohta.
Kuptoje këtë edhe ti, vëlla i nderuar, dhe zbatoje në praktikë…
Ç’mendon ti për simpatinë dhe trajtimin e Islamit ndaj gruas në të tilla raste! A mund të kenë perëndimorët sjellje dhe simpati të tilla si kjo apo jo?! Kjo na bën që ne t’i kafshojmë gishtat tanë në shenjë pendimi, pse nuk e njohim sa duhet Islamin.
Është i njohur fakti se të gjitha bashkëshortet e Pejgamberit a.s. jetonin në afërsi të xhamisë së tij. Atëbotë kjo zonë ishte zonë shkretinore… Kur Pejgamberi a.s. u martua me Marijen, një egjiptiane, e dinte se atdheu i saj, Egjipti, njihej si vendi i lumit Nil dhe i gjelbërimit, prandaj atë e vendosi në një vend pak më larg xhamisë së tij, në lagjen El-Avalij, një vend i rrethuar i tëri me gjelbërim dhe kopshte.
A është e mundur kjo, o Zot?!! I Dërguari i Allahut, i cili qe ngarkuar nga ana e Allahut për ta udhëzuar popullin e tij dhe me lejen e Tij ta nxirrte nga errësira në dritën e së vërtetës, të kishte në konsideratë edhe këso gjërash të imëta!
Vërtet, kjo është mirësjellja dhe shija e lartë e jetës së lumtur bashkëshortore.

Pejgamberi konsultohej me familjen e tij

Pejgamberi a.s.. konsultohej me familjen e tij për shumë çështje. Ai kërkonte mendimin e familjarëve dhe madje punonte me ta, po që se e shihte se ishte e arsyeshme. Ky veprim i Resulullahut s.a.v.s. është një mësim i madh për burrat që të mos përpiqen të imponojnë patjetër vetëm mendimin e tyre në familje, por t’i lejojnë që edhe gratë e tyre t’u ndihmojnë për t’i zgjidhur problemet, sepse ky bashkëpunim në një mënyrë është respekt për gratë dhe njohje e disa të drejtave të tyre.
Përgjatë historisë së Pejgamberit a.s., ka pasur shumë raste kur ai do të kërkonte edhe mendimin e bashkëshorteve të tij lidhur me disa çështje. Një rast i tillë ka qenë ditën e Hudejbijes.
Kur Pejgamberi a.s. vendosi ta vizitonte Qabenë së bashku me muslimanët në vitin e 6 h., me të ishte edhe bashkëshortja e tij Ummu Seleme. Kur arritën në Hudejbije, panë se kurejshët kishin përgatitur një ushtri për t’i penguar muslimanët që të hynin në Mekë atë vit. Kurejshët menjëherë dërguan delegacionin për negociata me Pejgamberin a.s., që të arrihej një marrëveshje paqësore. Ndërkohë marrëveshja u arrit, por me disa kushte, një prej të cilave ishte që muslimanët atë vit të mos hynin në Mekë. Pejgamberi a.s., pas nënshkrimit të marrëveshjes, u ngrit e doli në mesin e muslimanëve dhe i urdhëroi t’i pritnin flokët dhe të thernin kurbanët e tyre. Po, meqenëse disa prej tyre ishin dëshpëruar nga kjo marrëveshje (që në fakt ishte tërësisht në favor të muslimanëve, sepse ngjarjet që pasuan, do ta vërtetonin këtë - shënim i përkthyesit A.RR.), sepse nuk do të hynin në Mekë , nuk deshën t’i pritnin flokët dhe as të thernin kurban. Atëherë Pejgamberi a.s. shkoi me të shpejtë tek bashkëshortja e tij Ummi Seleme për t’u këshilluar me të se si të vepronte në këtë situatë të ndjeshme. Ajo i dha një këshillë shumë të mençur e të drejtë. Duke e ditur se shkaku i mospërfilljes së urdhrit të Pejgamberit a.s. nga muslimanët, ishte vetëm hidhërimi i tyre pse nuk mund të hynin në Mekë dhe jo që ata refuzonin t’i nënshtroheshin urdhrit të Resulullahut s.a.v.s., i tha Pejgamberit a.s..: “O i Dërguar i Allahut, dil nga tenda dhe mos i fol askujt, qoftë edhe një fjalë të vetme, derisa të mos e therësh kurbanin tënd dhe t’i kesh prerë flokët e tu”. Pejgamberi a.s. veproi ashtu siç i tha Ummu Seleme, dhe pas pak e vuri re se mendimi i saj ishte shumë i drejtë, sepse, sa e panë njerëzit Pejgamberin a.s. se si veproi, edhe ata shpejtuan e vepruan njësoj, therën kurbanë dhe i prenë flokët e tyre.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Jeta dhe veprat e Profetit Muhamed a.s Kapitulli i pare
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: