Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 A lejohet hyrja në parlamente të kufrit për dobi të Islamit?!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ebu Sejf
Besimtar MashaAllah
Besimtar MashaAllah


Numri i postimeve : 119
Pikë : 13189
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 13/05/2011

MesazhTitulli: A lejohet hyrja në parlamente të kufrit për dobi të Islamit?!   Sat 21 May 2011, 13:40

Një çështje bashkëkohore që i ka goditur të gjithë myslimanët dhe është një epidemi shkatërruese, është hyrja në parlamentet e shirkut për të thirrur në rrugë të All-llahut apo për shkak të interesit të thirrjes (daues), njashtu hyrja në qeveri të kufrit, krijimi aleancë dhe koalicione me laikët dhe të pafetë, për arsye të dobisë në Islam. Dëshmi për këtë është fjala e All-llahut ku thotë: “Thuaj: “Kjo është rruga ime, e vënë në fakte të qarta, e që unë thërras te All-llahu, unë dhe ai që vjen pas meje. Larg të metave është All-llahu, e unë nuk jam nga idhujtarët.”

Thërret në rrugë të All-llahut për t’i larguar paragjykimet nga All-llahu e këtë vepër e bënë me shirk (idhujtari) dhe kufër (mohim)!!?

Kjo çështje e tanishme e ashtuquajtur shfrytëzimi i çdo çështje për hir të thirrjes (davetit), ithtarët e kësaj metode për hir të shfrytëzimit (të disa dobive) janë futur në parlamente dhe kuvende të shirkut, gjë e cila tregon se sa rrezikut të madh i janë futur, pra janë në gjendje të zhytën në shirk, kufër dhe gjynahe të llojllojta për hatër të davetit. Do të sjellim disa fakte dhe argumente që e kundërshtojnë një gjë të tillë dhe tregon për rrezikun që i janë futur:

1. All-llahu i Lartësuar thotë: “Publiko haptas atë për të cilën urdhërohesh, e hiqju idhujtarëve”. Ky ajet përfshin edhe bisedimet me idhujtarët dhe të pafetë për përfitimet politike, gjithashtu ajeti është në kontekst të urdhërimit ta publikojë haptas islamin dhe teuhidin edhe në qoftë se ato ju ofrojnë përfitime politike, shoqërore dhe ekonomike në kundërshtim të islamit.

2. All-llahu i Lartësuar ka thënë: “Ti (Muhammed) praktiko atë që t'u shpall nga Zoti yt. S'ka Zot, përveç Tij. Largohu prej idhujtarëve”.

3. All-llahu i Lartësuar thotë: “E ti thuaj: “E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë. Ne kemi përgatitur për jobesimtarët zjarr që muret e tij (të flakës) i rrethojnë ata, e nëse kërkojnë shpëtim, ndihmohen me një ujë si katran që përzhit fytyrat. E shëmtuar është ajo pije, e vend i keq është ai”. [Kehf 29] All-llahu i lartësuar na urdhëron ta flasim të vërtetën edhe nëse kjo ka rezultate tjera.

4. All-llahu i Lartësuar thotë: “E provokimi (kundër muslimanëve) është edhe më i madh se mbytja”. [Bekare 217] “Provokimi (fitneja) është më i rëndë se vrasja”. Ibën Kethiri gjatë komentimit të këtij ajeti thotë: “Ebu Alije, Muxhahidi, Said ibën Xhubejri, Ikrime, Hasan el-Basriu, Katade, Dahaku dhe Rabij ibën Enes thonë se provokimi (fitneja) e përmendur në ajetet e lartpërmendura kanë qëllim shirku (idhujtaria), andaj shirku është më i rrezikshëm dhe më i madh se mbytja dhe vrasja.

Hoxha i nderuar Ibën Sehman thotë: Fitneja e përmendur në ajetet e mëhershme nënkupton kufër, andaj nëse banorët e fshatrave dhe qyteteve luftojnë njëri me tjetrin e rezultat i kësaj lufte do të ishte mbytja e të gjithëve, është më lehtë se sa të vendosin një idhull (tagut) ku do të gjykohen me ligj tjetër jashtë ligjit të All-llahut.

Hoxha i nderuar Ibën Atik iu përgjigjet atyre që mundohen të krahasojnë me analogji domosdoshmërinë me dhunën dhe detyrimin në kufër. All-llahu i Lartësuar thotë: “E kush e ka me domosdoshmëri (të hajë nga këto) duke mos pasur për qëllim shijen dhe duke mos e tepruar, për të nuk është mëkat”.

I pyes ata vallë a ekziston ndonjë fakt se legalizimi i ngrënies së mishit të cofëtinës argumenton për lejimin e bërjes së kufrit me vetë dëshirë”. Ne themi: Vallë në lejimin e ngrënies së cofëtinës, a ekziston ndonjë dëshmi që e lejon hyrjen në parlament me vetë dëshirë, miqësimi dhe përkrahja e laikëve dhe të pafeve me pretekst se kjo është në interes së thirrjes (davetit): “Thuaj: “A e dini ju më mirë apo All-llahu”?.

5. All-llahu i Lartësuar thotë: “Ai që pas besimit të tij e mohon All-llahun, me përjashtin të atij që dhunohet (për të mohuar), e zemra e tij është e bindur plotësisht me besim, por fjala është për atë që ia hap gjoksin mosbesimit, ata i ka kapur hidhërimi nga All-llahu dhe ata kanë një dënim të madh”. [Nahl 106] Pra kufri nuk lejohet vetëm se në rast detyrimi dhe dhunimi, këtu nuk ka prova e as dëshmi se lejohet të bën njeriu kufër për shkak të interesit të thirrjes.

6. Kjo metodë është bidat dhe gabim, njashtu është në kundërshtim me konsensusin e selefëve.

7. Ajo çka është vërtetuar nga oferta e Utbe ibën Rabi i cili ishte i dërguar dhe i porositur nga Kurjeshitët për tu futur në dialog me të Dërguarin e All-llahut. Utbe i tha të Dërguarit të All-llahut: “E ke shkatërruar komunitetin tonë, e ke ofenduar dhe nënçmuar fenë tonë, i ke fyer prindërit tanë dhe zotat tonë, na demaskove para arabëve. O njeri në qoftë se nga kjo kërkon udhëheqësinë, të bëjmë prijës i joni (të bëjnë kryeministër), nëse dëshiron të arrish më këtë famë dhe autoritet të zgjedhim sundimtarë tonin (kryetar parlamenti), nëse objektiv i ytë është të bëhesh mbret, atëherë të shpallim mbret tonin (mbret dhe kryetar shteti).

Të gjitha këto i refuzoi i Dërguari i All-llahut dhe ia lexoi fjalët e All-llahut “Ha, Mim. Zbritje prej Mëshiruesit, Mëshirëbërësit! Libër që ajetet e tij janë të shkoqitura, duke qenë Kur'an arabisht për një popull që di ta kuptojë. Është përgëzues dhe qortues, por shumica e tyre ia kthyen shpinën, andaj ata nuk e dëgjojnë. Ata thanë: “Zemrat tona janë të mbyllura nga ajo që ti na thërret dhe në veshët tanë kemi shurdhim të rëndë, kështu që ndërmjet nesh dhe ndërmjet teje ekziston një perde, prandaj ti vepro sipas tëndës e ne vazhdojmë tonën!” Thuaj: “Unë jam vetëm njeri sikurse edhe ju, mua më shpallet se Zoti juaj është vetëm Zoti Një, pra drejtonju Atij dhe kërkoni falje prej Tij. Për idhujtarët është mjerim i madh, të cilët nuk e japin zeqatin dhe mu ata e mohojnë botën tjetër. Nuk ka dyshim se ata që besuan dhe bënë vepra të mira, kanë shpërblim të përhershëm. Thuaj: “A ju jeni ata që nuk i besoni Atij që e krijoi tokën për dy ditë dhe Atij i përshkruani shok, e Ai është Zoti i botëve! Ai që në të vuri kodra të forta, ia shtoi të mirat asaj dhe brenda katër ditëve të plota caktoi të gjitha kushtet për të jetuar në të. Pra, për ata që pyesin (për kohën e krijimit të saj)” Mandej e mësyu qiellin (krijimin e qiellit) e ai ishte tym (mjegullinë që ishte si materie e parë) dhe atij e edhe të tokës i tha: “Qasuni urdhërit Tim me dëshirë ose me dhunë!” Ato të dyja thanë: “Po i qasemi me dëshirë!” Dhe ata i krijoi shtatë qiej brenda dy ditëve dhe secilit qiell i caktoi atë që i nevojitej. Qiellin më të afërt (të Dunjasë) Ne e stolisëm me yje ndriçuese dhe e bëmë të mbrojtur. Ky është caktim i plotfuqishmit, të dijshmit. Në qoftë se ata nuk përgjigjen, ti thuaj: “Unë tërhoqa vërejtjen e një rrufeje (dënimi), si rrufeja e Adit dhe Themudit!” Kur atyre u erdhën të dërguarit nga të gjitha anët, i këshilluan: “Të mos adhuroni tjetër po vetëm All-llahun”, ata thanë: “Sikur Zoti ynë të kishte dëshiruar (ta dëgjonim) do të dërgonte engjëll, e kësaj me çka jeni dërguar ju, ne nuk i besojmë!” [Fusilet 1-14]

I Dërguari i All-llahut e refuzoi këtë ofertë ngaqë ishte një ofertë përball thelbit të kësaj feje, gjegjësisht ishte përball manifestimit të njësimit të All-llahut dhe mohimit të tagutit, luftimit të sistemeve të tagutëve. Këtë ndodhi hoxha i nderuar Albani e klasifikon si hasen. Parashtrohet pyetja sikur kjo ofertë t’iu ofrohej atyre që e shohin si legjislative futjen në parlamente të idhujtarisë do të kishin nxituar me vrap ngaqë në pyetje është mbretëria, qeveria dhe udhëheqja duke braktisur çështjen e teuhidit dhe mohimit të tagutit.

8. Rasti i delegacionit të fisit Beni Amër ibën Sa’sa kur i Dërguari i All-llahut ua ofroi vetveten dhe pranimit të kësaj feje, ata i thanë: “Çfarë ndodhë nëse ne të pasojmë ty në gjërat që po na thërret e më pas korrë fitore mbi ata që të kundërshtojnë, udhëheqja a na takon neve pas vdekjes tënde?” I Dërguari i All-llahu ju tha: “Çështja i takon All-llahut, e vendos atë ku ai dëshiron”. Ata e refuzuan të Dërguari e All-llahut”. Kërkuan nga i Dërguari i All-lalhut udhëheqjen, pushtetin, mbretërinë apo aleancën me laikët dhe të pa fetë, ndërsa i Dërguari i All-llahut ua refuzoi këtë kërkesë.

9. Kërkesa e delegacionit të fisit Thekif nga i Dërguari i All-llahut kur ata erdhën si musliman. Ata kërkuan nga i Dërguari i All-llahut ti mbajnë idhujt e tyre derisa islami të hynë në zemrat e popullatës së rëndomtë, mirëpo i Dërguari i All-llahur urdhëroi që menjëherë të mënjanohen ato idhuj megjithëse ekzistim i tyre kishte njëfarë lloj interesi dhe dobie për thirrjen dhe hyrja e një numri më të madh të njerëzve në Islam.

10. Rasti i fisit Beni Shejban kur i Dërguari i All-llahut ua paraqiti atyre islamin ata thanë. “Ne do të mbrojmë dhe ndihmojmë prej arabve, e jo nga Kisraja”. I Dëruari i All-llahut paqja qoftë mbi të tha: “Fenë e All-llahut nuk e ndihmon përveç njeriut i cili e kap fenë në të gjitha aspektet”.

11. Hadithin e Sad ibën Vekasit ku thotë: “Ishim me të Dërguarin e All-llahut paqja qoftë mbi të një grup prej gjashtë personave. Idhujtarët i thanë të dërguarit të All-llahut që t’i largon këta persona që mos të nënçmohemi në prezencën e tyre, fillimisht një gjë të tillë dëshiroi i Dërguari i All-llahut ta bëjë, mirëpo All-llahu i lartësuar zbriti këto ajete: “Dhe mos i përze ata që adhurojnë Zotin e tyre pa pra mëngjes e mbrëmje, duke qenë të sinqertë ndaj Tij. Ti nuk përgjigjesh asgjë nga llogaria e tyre e as ata nuk kanë kurrfarë përgjegjësie nga llogaria jote, e po i dëbove ata do të bëhesh nga të padrejtit”. [Enam, 52]

Sikur qeveritë e shirkut të kërkojnë dëbimin e islamistëve, muxhahidëve apo disa thirrës përballë disa dobive apo përfitimeve politike, ata kishin për të vrapuar në plotësimin e këtyre kërkesave megjithëse kjo është një gjë e ndaluar në islam. All-llahu i madhëruar thotë: “Dhe mos i përze ata që adhurojnë Zotin e tyre pa pra mëngjes e mbrëmje, duke qenë të sinqertë ndaj Tij”.

Idhujtarët kërkuan nga i Dërguari i All-llahut një takim dhe mbledhje me të Dërguarin e All-llahut për të shqyrtuar disa çështje të islamit mirëpo ky takim të jetë pa prezencën e këtyre personave apo largimin e tyre, s’ka dyshim se ky takim dhe mbledhje me idhujtarët ishte në dobi dhe përfitimeve të thirrjes, mirëpo një akt i tillë ishte i ndaluar dhe haram. Njashtu këto fjalë vlejnë edhe për rastin e sahabiut të ndershëm Abdullah ibën Umi Mektum.

Hoxha i nderuar Muhamed Ibën Abdulvehabi gjatë komentimit të këtij ajeti thotë: “Në këtë ajet ka argumenton se ndalohet që njeriu t’i shmangë sytë nga besimtarët e devotshëm me pretekst ulja dhe thirrja e personave me autoritet dhe famë”. Njashtu thotë: “Dëbimi dhe largimi i tyre mund të shpin njeriun e devotshëm deri tek padrejtësia, njashtu ka dëshmi se ndalohet dëbimi i njerëzve të devotshëm, gjithashtu pengimi i njerëzve të devotshëm të mos marrin pjesë në tubimet e diturisë ku shumica që janë prezent janë individ me famë dhe autoritet, konsiderohet dëbim”.

12. Rasti sahabiut të ndershëm Abdullah ibën Umi Mektum i cili erdh te Pejgamberi paqja dhe shpëtimi qoftë mbi të dhe filloi ti thotë: “Më udhëzo o i Dërguar i All-llahut” ndërsa tek i Dërguari i All-llahut ishte një njeri apo disa njerëz me famë dhe nga paria e Kurjeshitëve duke u treguar për islam. I Dërguari i All-llahut paqja qoftë mbi të nuk iu përgjigj kërkesës së Ibën Umi Mektumit, All-llahu i Lartësuar zbriti disa ajete në të cilat e qortoi Pejgamberin paqja dhe shpëtimi qoftë mbi të: “Ai vrenjti (fytyrën) dhe u kthye. Ngase atij i erdhi i verbëri. E ku mund ta dish ti, ndoshta ai do të pastrohet. Apo do të këshillohet dhe këshilla do t'i bëjë dobi! E ai që nuk ndien nevojë (për Zotin) pse ka pasuri, Ti atij i vë veshin (i drejtohesh)! Po ti nuk ke përgjegjësi, pse ai nuk pastrohet. Ndërsa ai që nxiton dhe vjen te ti, Dhe meqë ai frikësohet. E ti nuk e zë asgjë (dhe nuk ia vë veshin fjalës së tij), Jo ashtu! Në të vërtetë këto janë këshilla. [Abese, 1-11].

13. Rasti i shpërnguljes dhe migrimit për në Abisini, sahabët nuk emigruan vetëm se për shkak të Teuhidit (njëshmërisë së All-llahut), sikurse i Dërguari i All-llahut do të kishte alternativ për të gjetur kompromis apo për të bërë pazarllëk për shkak të tyre do ta bënte një gjë të tillë.

14. Hadithi i të Dërguarit të All-llahut ku thotë: “All-llahu është i mirë dhe nuk e pranon vetëm se të mirën”. Pra All-llahu i Lartësuar nuk pranon metoda të thirrjes përveç se çka është e mirë e assesi nuk i pranon metodat që kanë shirk, kufër apo mëkate.

15. Ibën Tejjmije është pyetur: “Një hoxhë organizon tubime në të cilët përdor vegla muzikore dhe këndon këngë të lejuara, këto tubime i organizon për njerëz të degjeneruar me pretekst se disa prej tyre pendohen nga mëkatet dhe degjenerimi i tyre, a lejohet një vepër e tillë duke vënë në konsideratë dobinë që i sjellë kjo ndeje?”.

Hoxha i nderuar u përgjigj: “Ajo që All-llahu i udhëzon të lajthiturit, i drejton keqbërësit dhe ua fal mëkatarëve duhet të jetë në përputhshmëri me legjislacionin islam. Mënyrën që e ka përdorur hoxha i nderuar për tu penduar mëkatarët e mëdha është mënyrë e shpikur dhe bidat, njashtu tregon se hoxha është injorant për mënyrat e ligjshme me të cilat pendohet mëkatari apo është i paaftë për një gjë të tillë. I Dërguari i All-llahut paqja qoftë mbi të dhe sahabët i kanë thirrur në islam individët që ishin shumë më të fëlliqur dhe më të degjeneruar në mosbesim, imoralitet dhe pabesi me metoda legjitime që Zoti i Lartësuar i ka begatuar nga metodat e shpikura (bidat). Dëshmojnë transmetimet e vërteta se një numër i madh i njerëzve janë penduar nga mëkatet në mënyrë të lejuar dhe legjitime. Personi i tillë i cili merrë metoda të ndaluar për t’i thirrur njerëzit në islam është i humbur dhe falsifikator dhe kjo vepër nuk lejohet me pajtimin e gjithë dijetarëve islam”.

16. Konsensusi i selefit për ndalim e shpikjes së haditheve të dobëta në të cilat ka dobi dhe interes thirrja.

17. Konsensusi i dijetarëve eminent për ndalimin e festimit të mevludit edhe pse festimi i mevludit sjell dobi në thirrje, udhëzimin e disa personave dhe pendimin e mëkatarëve.

18. Pasojat që mund t’i sjell futja në këto objekte si legalizimi dhe dhënia e një ngjyre të pranueshme tek njerëzit e rëndomtë.

19. Muhamed ibën Abdulvehabi citon fjalët e Ibën Tejjmijes ku thotë: “Shumica e këtyre idhujtarëve, adhuruesit e varreve, gjatë adhurimit të varreve shijojnë butësi, frikërespekt, përulësi në lutje dhe pranin e zemrës gjë që nuk mund ta shijojnë në xhami”. Vallë a mund të themi se një gjë e tillë lejohet se në këtë ka dobi??

Ali el-Hudejri

Përktheu: Teuhid.NET
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
A lejohet hyrja në parlamente të kufrit për dobi të Islamit?!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: