Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
A po ju pëlqen Forumi
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Shkaqet e kufrit (mosbesimit)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ebu Sejf
Besimtar MashaAllah
Besimtar MashaAllah


Numri i postimeve : 119
Pikë : 13324
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 13/05/2011

MesazhTitulli: Shkaqet e kufrit (mosbesimit)   Mon 23 May 2011, 23:01

Shkaqet e kufrit (mosbesimit)
Ibn Kajjimi, rahimehullah, përmend dhjetë arsye që shpijnë në kufër (mohim/mosbesim). Ato janë:
Arsyeja e parë: Arsyeja e parë është ajo që hipokriti (munafiku) ka njohuri të dobët rreth asaj që iu është publikuar nga e vërteta.
Arsyeja e dytë:
Shpirtligësia - Individi mund t’a njohë plotësisht të vërtetën, mirëpo ajo kushtëzohet me pastërtinë e atij që e pranon dhe që është i flaktë për t’a pranuar pastrimin. Po qe se ai i cili e pranon të vërtetën nuk është i pastër, e as nuk pranon të pastrohet, atëherë ky i ngjan tokës së ngurtë në të cilën nuk mund të depërtojë uji. Është e pamundur që të dalë diçka prej aty, për shkak se ajo tokë është e shëmtuar dhe nuk e pranon pastrimin. Atëherë kur zemra është e ashpër dhe e ngurtë, madje edhe kur nuk e pranon pastrimin, e as nuk ndikojnë këshillat në të, në këtë rast njeriut të tillë nuk do t’i bëjë dobi asnjë dituri që do të mësojë, pikërisht sikurse toka e ngurtësuar që nuk do të ofrojë bimë, edhe pse mbi të bie shi dhe mbillen lloje të ndryshme farërash.
Në lidhje me këtë lloj të njerëzve, Allahu i Lartmadhëruar ka thënë: “Kundër atyre, për të cilët ka përfunduar caktimi i Zotit tënd, ata nuk besojnë. Edhe sikur t'u kishin paraqitur atyre çdo lloj argumenti, ata nuk besojnë derisa të shohin dënimin e rëndë”. (Junus, 96-97)
Po ashtu, Allahu i Lartmadhëruar ka thënë: “Edhe sikur Ne t'u zbritnim atyre engjëjt, t'u flitnin të vdekurit, ata nuk kishin për të besuar, vetëm po të donte Allahu, por shumica e tyre nuk e dinë (se besimi është dhuratë nga Zoti)”. (el-En’am, 111)
Allahu i Lartmadhëruar ka thënë: “Thuaj: "Vështroni me vëmendje (argumentet) në qiej e në tokë. Po argumentet dhe qortimet nuk i bëjnë dobi një populli që nuk beson”. (Junus, 101)
Shembujt e tillë janë të shumtë në Kur’an.
Atëherë kur zemra është e ngurtë, e ashpër dhe e vrazhdë, dhe kur dituria në të nuk ndikon, por edhe atëherë kur është e sëmurë, përbuzëse dhe e dobët, pa fuqi, forcë dhe pa vendosmëri të diturisë tek ajo nuk do të ketë ndikim.
Arsyeja e tretë:
Të ekzistuarit e pengesës së zemërligësisë ose mendjemadhësisë - Kjo e pengoi Iblisin që t’i përkulet urdhrit. Kjo është sëmundje e të parëve dhe të mëvonshmëve, përveçse kur Allahu mbron. Për atë shkak, besimi mungoi tek hebrenjtë të cilët e kishin parë të Dërguarin e Allahut (s.a.v.s.) dhe e kishin njohur besnikërinë e profetësisë së tij. E njëjta gjë vlen edhe për të tjerët që vepruan në atë mënyrë. Kjo e pengoi Abdullah ibën Ubejjun që të besojë. Për këtë arsye, besimi i mungoi edhe Ebu Xhehlit, por edhe idhujtarëve të tjerë të asaj kohe. Ata nuk dyshuan në vërtetësinë e të Dërguarit s.a.v.s. dhe në atë me të cilën erdhi, mirëpo mendjemadhësia dhe zilia i çoi në kufër (mohim). Për këtë arsye, mungoi imani (besimi Islam) tek Ummejje dhe të tjerët si ai, e të cilët posedonin dituri për profetësinë e Muhamedit s.a.v.s.
Arsyeja e katërt:
Si e tillë, pengesa e udhëheqësisë dhe sundimit nuk është smirëzi e as që bëhet kryeneç në aspektin e varësisë ndaj të vërtetës - Mirëpo, varësinë ndaj të vërtetës nuk mund t’ia bashkojë sundimit dhe udhëheqjes së tij, prandaj i obligoi, siç ishte rasti me Herakliun dhe me sundimtarët jobesimtarë si ai të cilët e dinin për vërtetësinë e priofetësisë. Ata e pranuan me zemër dhe donin që të hynin në fenë e tij, por u frikësuan për pushtetin e tyre. Kjo është sëmundje e poseduesve të pushtetit dhe udhëheqësisë. Janë të paktë ata të cilët shpëtuan nga kjo sëmundje, përveç atyre që i mbrojti Allahu. Kjo është sëmundje e Faraonit dhe ithtarëve të tij, prandaj ata pohuan: “Dhe thanë: ‘Si t'u besojmë dy njerëzve që janë si ne, kur populli i tyre është në shërbimin tonë’?” (el-Mu’minun, 47)
Ata refuzuan që t’i besojnë dhe t’a pasojnë Musain dhe Harunin (alejhisselam), si dhe t’ju nënshtrohen atyre përderisa çifutët ishin skllevër. Për atë arsye, iu është thënë Faraonit - atëherë kur dëshiroi t’a ndiqte Musain dhe t’a vërtetonte misionin e tij (si pejgamber i Allahut) dhe atëherë kur në lidhje me këtë çështje u konsultua me ministrin e tij Hamanin - i cili i tha: “Tani je zot i adhuruar, dhe do të mbetesh skllav i cili do t’i adhurojë të tjerët”.
Arsyeja e pestë:
Pengesa në ndjekjen e epsheve dhe pasurisë - Kjo ëndje e pengoi numrin më të madh të ithtarëve të Librit që t’a besojnë profetësinë e Muhamedit (s.a.v.s.) nga frika se bashkëvendësit e tyre të mos ua ndalojnë ushqimet dhe pasurinë që ata ua jepnin. Kurejshitët kishin një metodë gjatë ndalimit të njerëzve nga Rruga e drejtë, duke iu ofruar atyre atë pas së cilës anonin më së tepërmi. Atyre që kryenin imoralitet dhe vepra të ndryshme të shëmtuara iu thonin: “Muhamedi e ndalon imoralitetin dhe pijet alkoolike”, kështu që në këtë mënyrë edhe poetin e verbër e largonin nga Islami.
Arsyeja e gjashtë:
Dashuria ndaj familjes, të afërmve dhe ndaj fisit - Ndër arsyet që të mos kalojnë në Islam, shpeshherë paraqitet dashuria e lartpërmendur, madje (njerëzit e tillë) konsiderojnë se nëse e ndjekin të vërtetën dhe i kundërvihen qëndrimit në të cilën qëndrojnë të afërmit e tij, atëherë do t’a bojkotojnë. Ky ishte shkaku që një numër i madh i njerëzve të mbeten në mosbesim (kufër) së bashku me popullin e vet.
Arsyeja e shtatë:
Dashuria ndaj vendbanimit dhe atdheut - Ekzistojnë njerëz të tillë tek të cilët mbisundon ky lloj i dashurisë, edhe nëse ndjekja e të Dërguarit të Allahut e detyron për t’a braktisë vendin e vet - edhe nëse aty nuk gjendet familja e tij, e as ndonjë i afërm - e kështu të shpërngulet në ndonjë vend tjetër ku nuk do t’a kishte njohur askush. Një dashuri e këtillë shpeshherë bëhet shkak që individët të qëndrojnë larg fesë Islame. Kjo do të ishte pengesa kryesore për njerëzit e tillë që të mbeten jashtë fesë (Islame).
Arsyeja e tetë:
Ndër arsyet që disa grupe njerëzish të qëndrojnë larg Islamit, është edhe botëkuptimi i gabuar se nëse ecet pas Islamit dhe të Dërguarit të Allahut (s.a.v.s.), do të ishte nënçmim dhe minimizim i paraardhësve të tij. Ky mendim i gabuar e pengoi Ebu Talibin dhe të tjerët si ai që të mos e pranojnë Islamin. Për ta ishte shumë e rëndë që të dëshmojnë se paraardhësit e tyre ishin femohues (kafirë) dhe paganë të devijuar. Ata besonin se nëse e pranojnë Islamin dhe paraardhësit e tyre do t’i shpallnin si të marrë, atëherë kundër tyre do të vërsulen të tjerët dhe do të thonin ofendimet më të rënda, mendim i cili është krejtësisht i gabuar dhe kufër (mosbesim). Prandaj, armiqtë e Allahut, gjatë momenteve para vdekjes së Ebu Talibit, i thanë: “Vallë, a do t’a refuzosh fenë e Abdulmutalibit”? Fjalën e fundit që ua kishte thënë, ishte ajo se do të mbetet në fenë e Abdulmutalibit.
Armiqtë e Allahut e kishin gjetur mënyrën se si t’a largojnë nga besimi Islam, sepse e kishin ditur se sa e kishte vlerësuar Ebu Talibi babain e vet Abdulmutalibin, pasi përmes tij ai kishte fituar krenarinë dhe dinjitetin. Atëherë, si është e mundur të pranohet një çështje nga e cila pason rrënimi përfundimtar i dinjitetit dhe urrejtja kundër babait të tij?
Arsyeja e nëntë:
Mos hyrja në Islam për shkak të armiqve personalë të cilët e kishin pranuar të Dërguarin e Allahut (s.a.v.s.) që më herët, dhe kështu i Dërguari i Allahut i pranon dhe i afron pranë vetes - Ky akt i kishte penguar disa njerëz të tjerë që të hyjnë në Islam. Ndonjëri ka ndonjë armik dhe e urren vendin e tij, nuk e dëshiron tokën nëpër të cilën ecën dhe vazhdimisht e kundërshton atë. Pastaj e sheh se ky shkon pas të Vërtetës, e kështu armiqësia ndaj tij e shpie që të qëndrojë kundër të Vërtetës dhe të mos bëhet ithtar i të Vërtetës, edhe pse ndërmjet tij dhe të tjerëve nuk ekziston armiqësi. Kjo ndodhi tek hebrenjtë, pasi ata ishin kundër ensarëve. Hebrenjtë ishin ata të cilët premtuan se së shpejti do të vijë një i Dërguar pas të cilit ata (hebrenjtë) do të shkojnë dhe do të luftojnë me ta (me ensarët e Medinës). Kur ensarët e pranuan më herët Islamin, atëherë armiqësia ndaj tyre i nxiti që të mbeten në devijim (judaizëm) dhe në mosbesim (kufër).
Arsyeja e dhjetë:
Pengesa që bëhet nga doket dhe traditat - Tradita mund të përforcohet aq shumë, saqë do t’a tejkalonte edhe natyrshmërinë. Prandaj është thënë se tradita është natyra e dytë. Nëse njeriu edukohet në frymën e fjalëve të mëdha dhe rritet me to që nga fëmijëria, atëherë zemra dhe shpirti do t’i edukohen në to, ashtu siç zhvillohen eshtrat dhe mishi i tij në natyrshmërinë e rëndomtë. Ai e shikon veten vetëm si përfaqësues i atij mendimi, e më pas i vjen dituria në befasi e cila nga zemra e tij kërkon që t’a eliminojë dhe t’a largojë mendimin e tillë dhe të qëndrojë në vendin e tij. Për të do të ishte e rëndë një ndryshim dhe një eliminim i tillë.
Kjo arsye, edhe pse sipas domethënies është më e dobëta, më shpesh i ndodh popujve dhe udhëheqësve të ideologjive dhe të feve. Një edukim të tillë tradicional që nga fëmijëria, nuk mund të thuhet se e posedon shumica, por atë e posedojnë pothuajse të gjithë njerëzit.
Ibn Kajjim El Xheuzije
Përgatiti: Teuhid.NET
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Shkaqet e kufrit (mosbesimit)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: