Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
A po ju pëlqen Forumi
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Jo, ata janë të gjallë, por ju nuk kuptoni!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ebu Sejf
Besimtar MashaAllah
Besimtar MashaAllah


Numri i postimeve : 119
Pikë : 14219
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 13/05/2011

MesazhTitulli: Jo, ata janë të gjallë, por ju nuk kuptoni!   Mon 23 May 2011, 23:12

Jo, ata janë të gjallë, por ju nuk kuptoni!
1. “E për ata që u mbytën në rrugën e All-llahut mos thoni: “Janë të vdekur”, Jo, ata janë të gjallë, por ju nuk kuptoni (gjallërinë e tyre).” (El Bekare, 154)

Shumica e njerëzve, ata që vriten në Xhihad, i konsiderojnë si të vdekur dhe të humbur. Me këtë ajet Kur’anor, Allahu subhanehu we teala, hedh poshtë të gjitha ato mendime.

Ibn Kethiri, Allahu e mëshiroftë, thotë:

“Allahu subhanehu we teala, tregon se dëshmorët janë të gjallë dhe furnizohen në Berzah (jetën e varrezave). Kjo potencohet edhe në hadithin që e transmeton Muslimi në Sahihun e tij: “Shpirtrat e dëshmorëve janë në gushtat e shpendëve të gjelbër që do të fluturojnë në xhennet, ku të duan. Pastaj do të drejtohen në kandilat e varur nën Arsh. Zoti yt do t’i shikojë dhe do t’u thotë: “Çka doni?” Ata do të thonë: “O Zot, po çfarë të kërkojmë, kur Ti na ke dhënë mirësi që nuk i ke dhënë asnjë krijese tjetër?

Pastaj pyetja përsëritet, e kur do ta shohin se pyetja nuk do të ndalet derisa të përgjigjen, do të thonë: Duam që të na kthesh në dunja dhe të luftojmë në rrugën Tënde derisa të vritemi edhe njëherë - pasi i shohin shpërblimet për dëshmorët. Zoti i Madhërishëm do të thotë: Me të vërtetë, Unë e kam caktuar që në dunja më nuk do të kthehen.”

Në hadithin, të cilin e transmeton Imam Ahmedi me zinxhirin e tij të transmetuesve prej Imam Shaf’iut, ky prej Imam Malikut, ky prej Ez-Zuhrijut, ky prej Abdurrahman ibn Ka’ëb ibn Malikut që e përcjell prej babait të tij, i cili thotë: “I Dërguari sal’allahu alejhi we selem, ka thënë: Shpirti i besimtarit do të jetë shpend që do të qëndrojë në drunjtë e xhennetit, derisa t’i kthejë Allahu në trupat e tyre në Ditën e ringjalljes.”

Kjo është dëshmi për statusin e gjithë besimtarëve, edhe pse dëshmorët në Kur’an janë përmendur në veçanti, në shenjë respekti, nderi dhe madhërimi.” (Tefsiri, Ibn Kethirit)

Sejjid Kutubi, Allahu e mëshiroftë, për këtë ajet, thotë:

“Do të ketë viktima të cilët do të binë si shehidë në rrugën e së Vërtetës, shehidë në rrugën e Allahut, të vrarë e të dashur e të afërt, të vrarë e fisnik dhe të pastruar. Ata të cilët shkojnë në luftë në rrugën e Allahut dhe ata që flijohen në rrugën e të Vërtetës, ata zakonisht kanë zemër më të përsosur, kanë shpirt më të pastër dhe kanë shpirt fisnik.

Ata të cilët kanë rënë në rrugën e Allahut nuk janë të vdekur. Ata janë të gjallë. Për ata nuk mund të thuhet se kanë vdekur, madje as me ndjenjë, as në vete, as me pëshpëritje të buzëve, as me shqiptim të gjuhës. Ata janë të gjallë. Këtë na konfirmon Allahu, subhanehu we teala.

Ata janë, nga ana formale, të vrarë. Të vrarë, ashtu siç e vërejnë sytë e tanë. Mirëpo, faktin e jetës dhe faktin e vdekjes nuk e përcakton dot ky shikim i jashtëm sipërfaqësor. Karakteristikë e jetës është: aktiviteti.

Zhvillimi dhe përhapja, ndërsa karakteristikë e vdekjes është negativiteti, shuarja dhe ndërprerja. Aktiviteti i atyre që kanë rënë në rrugën e Allahut paraqitet në ngadhënjimin e së Vërtetës. Aktiviteti i tyre është efikas. Ideja për të cilën kanë rënë është ulur në gjakun e tyre. Vazhdon dhe ndikon në ata që vijnë pas tyre.

Të dhënit e tyre të jetës në fushën e betejës ka shumë dimensione dhe vazhdon në të gjithë kohët. Ata janë akoma aktiv si shehidë. Ata janë fuqi motorike dhe faktor atkiv në kualifikimin e jetës dhe orientimit të saj.

Kjo është cilësi e jetës së parë. Prandaj, ata janë të gjallë për shkak të pikëpamjes së këtillë të jetës dhe vdekjes (së tyre) në këtë botë. Pastaj, ata janë të gjallë te Zoti i tyre, ose për shkak të pikëpamjes së sipërtheksuar ose botëkuptimit esenca e të cilit për ne është e panjohur për ne. Na do të kënaqemi me atë për çka na ka njoftuar Allahu në Kur’an: “...ata janë të gjallë, por ju nuk e kuptoni...”, ngase qenësia e kësaj jete i tejkalon suazat e të njohurit të kufizuar njerëzor. Prandaj, ata janë të gjallë.

Ata janë të gjallë edhe për arsye se si shehidë nuk lahen (gasulohen) si të vdekurit e zakonshëm dhe për arsye se qefinë i kanë rrobat e tyre, e jo si të vdekurit tjerë. Nuk pastrohen, ngase larja është pastrim i trupit të vdekur, kurse shehidët janë të pastër ngase janë të gjallë. Rrobat e tyre, çfarë i bajnë në jetë, janë veshje e tyre (qefin) në varr, ngase ata janë vërtetë akoma të gjallë.
Shehidët janë të gjallë, andaj vdekja e tyre nuk i pikëllon shumë të afërmit e tyre, farefisin dhe miqtë. Janë të gjallë dhe marrin pjesë në jetë me të afërmit, me të dashurit dhe miqtë...Janë të gjallë, andaj për të gjithë ata që kanë mbetur pas tyre ndarja nuk u bie vështirë, as e tejçmojnë vdekjen e tyre, as pikëllohen për madhështinë e flijimit.

Pos kësaj, ata janë të nderuar nga Allahu, janë shpërblyer me shpërblimin më të madh dhe më të bujshëm.

Në Sahihun e Muslimit është thënë:

“Shpirtrat e dëshmorëve janë në gushtat e shpendëve të gjelbër që do të fluturojnë në xhennet, ku të duan. Pastaj do të drejtohen në kandilat e varur nën Arsh. Zoti yt do t’i shikojë dhe do t’u thotë: “Çka doni?” Ata do të thonë: “O Zot, po çfarë të kërkojmë, kur Ti na ke dhënë mirësi që nuk i ke dhënë asnjë krijese tjetër? Pastaj pyetja përsëritet, e kur do ta shohin se pyetja nuk do të ndalet derisa të përgjigjen, do të thonë: Duam që të na kthesh në dunja dhe të luftojmë në rrugën Tënde derisa të vritemi edhe njëherë - pasi i shohin shpërblimet për dëshmorët. Zoti i Madhërishëm do të thotë: Me të vërtetë, Unë e kam caktuar që në dunja më nuk do të kthehen.”

Cilët janë këta shehidë të gjallë? Këta janë ata që janë vrarë...në rrugën e Allahut..., janë vrarë vetëm në rrugën e Tij, pa kurrfarë qëllimi tjetër. Të vrarë vetëm në rrugën e së Vërtetës të cilën e ka dhënë Allahu, në rrugën e programit të cilin e ka caktuar Allahu.

Këta janë ata që kanë vdekur në rrugën e fesë të zgjedhur nga Allahu... të vrarë vetëm në këtë rrugë, e jo në ndonjë rrugë tjetër, as me ndonjë parullë tjetër, as të simbolizuar me ndonjë qëllim dhe simbol tjetër. Te kjo çështje edhe Kur’ani edhe Hadithi janë shumë të qartë ashtu që në shpirtin e njeriut dhe në mendjen e tij mbetet vetëm Allahu.

Ebu Musa radijallahu anhu, transmeton:

“Se kush e kishte pyetur Pejgamberin e Allahut, sal’allahu alejhi we selem: Cili është në rrugën e Zotit, njeriu i cili lufton trimërisht, ose njeriu i cili lufton me qëllim që ta vërejnë të tjerët, ose njeriu i cili lufton për shkak të mbrojtjes? Pejgamberi sal’allahu alejhi we selem, u përgjigj: “Ai i cili lufton që të jetë fjala e Allahut më e lartë, ai lufton në rrugën e Zotit.” (E shënojnë Maliku, Buhariu dhe Muslimi)

Ebu Hurejre, radijallahu anhu, transmeton se dikush kishte pyetur:

“Pejgamber i Allahut, filan fisteku dëshiron të luftojë në rrugën e Allahut, por dëshiron shpërblim në këtë botë. Pejgamberi, sal’allahu alejhi we selem, u përgjigj: Ai nuk do të ketë kurrfarë shpërblimi. Ky njeri e përsëriti këtë pyetje tri herë dhe çdo herë Pejgamberi i Allahut u përgjigj: “Ai nuk do të ketë kurrfarë shpërblimi. (E shënon Ebu Davudi)

Ebu Hurejre, radijallahu anhu, e transmeton këtë hadith: Pejgamberi i Allahut ka thënë: "Allahu e ruan atë që shkon për të luftuar në rrugën e Allahut, ate që lufton vetëm në rrugën Time (Allahut), për ate që beson në Mua dhe që beson dhe me zemër e pranon Pejgamberin Tim... Unë për te garantoj se do të hyjë në Xhennet ose do të shkojë në shtëpinë nga e cila është nisur në luftë krahas realizimit të shpërblimit dhe pasurisë.

Pasha Atë në dorën e Cilit është jeta e Muhammedit, çdonjëri që deklaron dhe bën diçka në rrugën e Allahut do të arrijë në ditën e Gjykimit i tillë çfarë ka qenë kur e ka thënë ose bërë këtë, i kuq si gjaku, aromatik si misku!

Pasha Atë në dorën e Cilit është jeta e Muhammedit, sikur të mos ishte vështirë për muslimanët, unë kurr nuk do të qëndroja jashtë linjës së parë gjersa ata luftojnë në rrugën e Allahut. Mirëpo, nganjëherë nuk kam mundësi, andaj këtë ua besoj atyre. Kur këta nuk kanë mundësi por qëndrojnë pas meje dhe më pasojnë, ndërsa u bie vështirë që në luftë janë prapa meje.

Pasha Atë në dorën e Cilit ndodhet jeta e Muhammedit, do të dëshiroja të luftoj në rrugën e Allahut dhe të vdes, pastaj të luftoj sërish dhe të vdes, të luftoj dhe vdes.” (E shënon Maliku, Buhariu dhe Muslimi)

Këta janë shehidët. Këta janë ata që shkojnë në luftë në rrugën e Allahut, në luftë për të luftuar vetëm për Atë, për fenë e Allahut dhe Pejgamberit të Tij.

Pejgamberi, sal’allahu alejhi we selem, qortonte çdonjërin që potenconte se lufton me qëllim të theksimit të përkatësisë kombëtare dhe se ai gjatë luftës krenohet me të.

Abdurrahman ibn Ebi Ukbe, transmeton nga babai i tij (skllav i liruar, me prejardhje nga Irani): Kam marrë pjesë bashkë me Pejgamberin e Allahut në luftën e Uhudit. E kisha sulmuar një mushrik dhe me këtë rast i thash: “Mbahu! Jam Iranas!” Atëherë m’u drejtua Pejgamberi i Allahut dhe më tha: “përse nuk bërtite: Unë jam Ensarit?! Çdonjëri prej këtij populli është Ensarit. Edhe skllavi i liruar i këtij populli gjithashtu është Ensarit”. (E shënon Ebu Davudi)

Pejgamberi i Allahut, e ka urrejtur kur dikush krenohej me diç tjetër pos me fitoren e Pejgamberit të Allahut; e gjykonte luftimin me odnjë simbol tjetër pos me simbolin e fitores së kësaj feje. Lufta e vërtetë është vetëm në këtë rrugë. Me këtë realizohet cilësia e shehidit të cilët jetojnë akoma.” (Fi dhilali-l-Kur’an)

Përgatiti dhe përshtati: Teuhid.net
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Jo, ata janë të gjallë, por ju nuk kuptoni!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Tema të lira-
Kërce tek: