Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

  Urdhërim mbi Xhihadin me qafirët obligueshmëria e saj dhe kërcenimi për atë që e lë atë !!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ebu Sejf
Besimtar MashaAllah
Besimtar MashaAllah


Numri i postimeve : 119
Pikë : 13939
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 13/05/2011

MesazhTitulli: Urdhërim mbi Xhihadin me qafirët obligueshmëria e saj dhe kërcenimi për atë që e lë atë !!!   Wed 25 May 2011, 03:38

Allahu subhanehu ve teala. thotë: “Ata (ithtarët e librit) thanë: “Allahu ka fëmijë”!? I pastër është Ai nga kjo e metë! E Tij është gjithçka në qiej e në tokë, gjithçka i është nënshtruar Atij.”

Dhe thotë:
“Luftoni për hir të Allahut, e të dini se Allahu dëgjon, di.”


Dhe thotë:
“Me ndihmën e Allahut i thyen ata, e Davudi e mbyti Xhalutin dhe Allahu i dha atij (Davudit) sundimin, pejgamberllëkun dhe e mësoi atë për çdo gjë që deshi. Dhe sikur Allahu të mos i mbronte njerëzit me disa prej disa të tjerëve, do të shkatërrohej toka, po Allahu është bamirës i madh ndaj njerëzimit”. (Bekare 251)

Dhe thotë:
“E kur të kalojnë muajt e shenjtë, luftoni idhujtarët kudo që t'i gjeni, robëroni dhe ngujoni ata, e vihuni pritë në çdo shteg. Në qoftë se pendohen, e falin namazin dhe e japin zeqatën, atëherë ua lëshoni rrugën, se vërtet Allahu falë është mëshirues.” (Teube 5)

Dhe thotë:
“Luftoni ata që nuk besojnë Allahun e as botën tjetër, nuk e konsiderojnë të ndaluar (haram) atë që e ndaloi Allahu dhe i dërguari i Tij, nuk besojnë fenë e vërtetë, prej atyre të cilëve u është dhënë libri, derisa ta japin xhizjen në dorë e duke qenë të mposhtur”. (Teube 29)

Dhe po ashtu tha:
“(U lejuan të luftojnë) Ata, të cilët vetëm pse thanë: "Allahu është Zoti ynë!" u dëbuan prej shtëpive të tyre pa kurrfarë të drejte. E sikur Allahu të mos i zmbrapste disa me disa të tjerë, do të rrënoheshin manastiret, kishat, avrat e edhe xhamitë që në to përmendet shumë emri i Allahut. E Allahu patjetër do ta ndihmojë atë që ndihmon rrugën e Tij, se Allahu është shumë i fuqishëm dhe gjithnjë triumfues”. (Haxhxh 40)

Imam Ebu Abdilah Hulejmi në librin e tij “Shuabu el Iman” mbi kuptimin e këtyre ajeteve thotë: Allahu tregon se po të mos ishte ballafaqimi i besimtarëve me mushrikët, po të mos ishte mbizotërimi i besimtarëve ndaj mushrikëve do të kishte humbur Islami, do të ishte thyer forca e myslima¬nëve dhe do të ishin përçarë grupet e myslimanëve. Po të mos ishte kjo do te kishte ngadhënjyer shirku në tokë dhe do të ishte ngritur feja e vërtet nga toka. Nga kjo vërtetomi se shkak i qëndrimit të fesë në tokë dhe marrjes së pushtetit dhe zbatimit të adhurimit është lufta në rrugë të Allahut! Pasi që lufta në rrugë të Allahut e ka këtë gradë të lartë, meriton që të jetë prej shtyllave të imanit dhe që besimtarët të jenë prej njerëzve që nxisin më së shumti për të.

Allahu teala thotë:
“Pra, kur t'i takoni në (luftë) ata që nuk besuan, mëshojuni në qafë (mbytni) derisa t'i rraskapitni, atëherë lidhni, e pastaj, ose lironi falas ose kërkoni dëmshpërblim përderisa lufta të mos pushojë. Kështu pra, po sikur të dojë Allahu, Ai do të hakmerrej ndaj tyre, por Ai dëshiron t'ju sprovojë njërin me tjetrin. E ata që ranë dëshmorë në rrugën e Allahut, atyre kurrsesi nuk ua humb veprat (por ua shton)”. (Muhammed 4)

Ajetet të cilat flasin mbi obligueshmërinë e luftës kundër mushrikëve dhe luftës kundër armiqve të fesë janë të shum¬ta. Prej haditheve të cilat flasin për këtë çështje janë:
1 - Transmeton Buhariu dhe Muslimi nga Ebu Hurejra radiallahu anhu se ka thënë i Dërguari salallahu aleji ve selem:
“Jam urdhëruar që ti luftoj njerëzit deri sa të thoin lailahe ilallah kur të thoin atë e mbrojnë nga unë gjakun e tyre dhe pasurinë e tyre por pos me hakun e saj ndërsa llogarinë e kanë tek Allahu…” 1

Këtë hadith e transmetojnë autorët e sahiheve, suneneve, musnedeve dhe muaxhemeve nga një grup prej sahabëve.

2 - Transmeton Bejhakiu dhe Hakimi nga Busheir bin Hasasie radiallahu anhu se ka thënë: erdha te i Dërguari i Allahut salallahu aleji ve selem që të ja jap besën e islamit. Ai me kushtëzoi mua të dëshmoj se nuk ka të adhuruar me meritë përveç Allahut dhe se Muhamedi është robi dhe i Dërguari i Tij, të fali pesë kohët e namazit, të agjëroj ramazanin, të jap zeqatën, të bëj haxhin në qabe, të luftoj ne rrugë të Allahut…
I thash... o i Dërguari i Allahut sa i përket dy prej tyre nuk mund t’i veproj, zeqatën sepse unë nuk kam vetëm se dhjetë deve të cilat janë ushqim i familjes time dhe mjet bartës, ndërsa sa i përket xhihadit, njerëzit pretendojnë se kush ia kthen shpinën vetëm se është godit me hidhërimin e Allahut, frikohem se nëse prezantoj në luftë e urrej vdekjen dhe i frikohem vdekjes time. Ia kapi dorën Pejgamberi salallahu aleji ve selem. pastaj ia lëvizi pastaj i tha sadaka jo, xhihad jo, me çka dëshiron të hysh në xhennet?
I thash o i Dërguari Allahut po ta jap besën dhe e pranoj besën time për te gjitha. 2


Beshir bin Hasase nuk posedonte asgjë përveç dhjetë deveve nga të cilat merrnin qumësht familja e tij dhe i shfrytëzonin për udhëtimet e tyre.

3 - Transmeton Nesaiu dhe Ahmedi nga Selemete bin Nufeil radiallahu anhu i cili thotë: përderisa ne ishim ulur me Pejgamberin salallahu aleji ve selem hyri një njeri dhe tha:
O i Dërguari Allahut kuajt janë lëshuar armatimi është lënë, disa njerëz thonë se nuk ka luftë dhe se lufta ka përfunduar! Pejgamberi salallahu aleji ve selem tha: kanë gënjyer, mu tani ka ardhur koha e luftës! Do të vazhdon një grup nga ummeti im duke luftuar në rrugë të Allahut, nuk ju bën dëm kush ju kundërvihet, Allahu përmes tyre devijon disa zemra të cilat bëhen shkak për furnizimin e këtij grupi, do të luftojnë deri sa të vjen dita e Kiametit, do të vazhdoj mirësia të jetë e lidhur për ballin e kuajve deri ne ditën e Gjykimit. Lufta do te ndalet atëherë kur do të dalin Jexhuxhët dhe Mexhuxhët. 3

4 - Transmeton Ebu Davudi Nesaiu dhe Hakimi nga Enes bin Maliku se Pejgamberi salallahu aleji ve selem ka thënë: Luftoni mushrikët me pasurinë e juaj me shpirtrat e juaj dhe me gjuhët e juaja. 4

5 - Transmeton Ibën Ebi Shejbe dhe Abdu Rrezaku nga Hudhejfe bin Jemani nga Pejgamberi salallahu aleji ve selem se ka thënë:
Islami është tetë hise: islami është hise, namazi është hise, zekati është hise, haxhi është hise, xhihadi është hise, agjërimi i ramazanit është hise, urdhërimi në të mirë është hise, ndalimi nga e keqja është hise, është shkatërruar ai i cili nuk ka aspak hise. 5

6 - Transmeton Tirmidhiu nga Harith bin Harith el Eshari radiallahu anhu se Pejgamberi salallahu aleji ve selem pasi që përmendi atë që transmetoj Jahja i biri i Zekirjaut a.s Benu israilve pesë urdhrat tha: Po ashtu edhe unë ju urdhëroj me këto pesë me të cilat me ka urdhëruar Allahu: dëgjimin, respektin, xhihadin, hixhretin dhe xhematin: ai i cili ndahet nga xhemati sa një pëllëmbë vetëm se e ka larguar hallkën e Islamit nga qafa e tij për pos nëse kthehet prapa. 6

7 - Transmeton Buhariu dhe Muslimi nga Abdulla bin Abasi radiallahu anhu se Pejgamberi salallahu aleji ve selem ka thënë:
Nuk ka hixhret pas çlirimit te Mekës po xhihad dhe nijet, ku të kërkohet prej juve të dilni në luftë dilni. 7
Ky hadith argumenton se imami kur të vendos dikë për xhihad, xhihadi për atë person është farz ajn sepse i Dërguari i Allahut salallahu aleji ve selem tha: ...kur të kërkohet prej juve të dilni në luftë dilni.


8 - Transmeton Bejhakiju dhe Daremiju nga Ebi Katade el Ensari radiallahu anhu i cili ka thënë: ligjëroi i Dërguari i Allahut salallahu aleji ve selem. dhe e përmendi xhihadin, nuk mbivlerësoi diç mbi të përpos namazit farz .8

-------------------------------------------------

1.Transmeton Buhariu, 6924, dhe Muslimi, 33
2.Transmeton Bejhakiju Sunenul ElKubra 20/9 Hakimi ne Musedrek 80/2 dhe thotë se është i vërtetë, në ketë pajtohet edhe Dhehebiju
3.Transmeton Nesaiu 214/6 Ahmedi në Musned 104/4 zinxhiri është i vërtetë
4.Transmeton Ebu Davudi 22/3 Nesaiu 7/6 dhe Hakimi 81/2 ky hadith është i vërtetë
5.Transmeton Ibni Shejbe në Musenef 352/5 Abdu Rrezaku në Musanef 173/5 hadithi është i vërtetë
6.Transmeton Tirmidhiu 225/4 hadithi është i vërtetë
7.Transmeton Buhariu 2783 Muslimi 1353
8.Transmeton Bej Hakiju ne Sunenul Kubëra 48/9 dhe Daremiju në Sunenin e tij 207/2, hadithi është i vërtetë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
ummu rushdi
Xhematli i Rregullt
Xhematli i Rregullt
avatar

Numri i postimeve : 87
Pikë : 13793
Votuar : 0
Data e Ardhjes në këtë Forum : 23/05/2011

MesazhTitulli: Re: Urdhërim mbi Xhihadin me qafirët obligueshmëria e saj dhe kërcenimi për atë që e lë atë !!!   Wed 25 May 2011, 03:55

Allahu ju Shperbleft per kete postim te mrekullueshem.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Ebu Sejf
Besimtar MashaAllah
Besimtar MashaAllah


Numri i postimeve : 119
Pikë : 13939
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 13/05/2011

MesazhTitulli: Re: Urdhërim mbi Xhihadin me qafirët obligueshmëria e saj dhe kërcenimi për atë që e lë atë !!!   Wed 25 May 2011, 05:56

Amin edhe juve Allahu ju shperbleft moter.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Urdhërim mbi Xhihadin me qafirët obligueshmëria e saj dhe kërcenimi për atë që e lë atë !!!   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Urdhërim mbi Xhihadin me qafirët obligueshmëria e saj dhe kërcenimi për atë që e lë atë !!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: