Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
A po ju pëlqen Forumi
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Jeta dhe veprat e Profetit Muhamed a.s Kapitullu i dyte

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jakub
Radio përgjegjësi
Radio përgjegjësi


Male Numri i postimeve : 419
Pikë : 15357
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 04/09/2010
Thënia e preferuar : All-llahu te Drejtoft
Mesazhi për të tjerët : Thuaj: La ilahe il-lAll-llah - Muhammeden-RresulAllah

MesazhTitulli: Jeta dhe veprat e Profetit Muhamed a.s Kapitullu i dyte   Thu 26 May 2011, 07:52

I DËRGUARI a.s.- BASHKËSHORT

Bismilahi Rrahmani Rrahim

Martesa konsiderohet si një prej gjërave të preferuara në Islam. Suksesi i kërkuar në jetën bashkëshortore varet pikërisht nga raportet në mes dy bashkëshortëve.
Kjo realizohet duke i ditur çdonjëri prej tyre të drejtat dhe obligimet si dhe duke kryer detyrimet e ndërsjella në formën më të mirë, në mënyrë që të mos ndërpritet ecuria e jetës së ndershme. Bashkëshort i suksesshëm është ai që orienton gruan dhe familjen e tij tek të mirat e kësaj bote dhe të botës tjetër, duke e pajisur veten me cilësitë më fisnike kundruall gruas së tij. Këtë mund ta arrijë vetëm nëse nënshtrimin ndaj Allahut e konsideron si bazë apo themel të shtëpisë.
Lidhjen me gruan e tij, bashkëshorti nuk duhet ta konsiderojë vetëm si një nevojë thjesht materiale, veçse duhet ta kepërcejë këtë për të arritur dëlirësinë e shpirtit dhe sjelljen e mirë.
Resulullahu s.a.v.s. ka qenë shembulli më i mirë i një bashkëshorti të devotshëm e të sjellshëm me gratë e tij, ashtu siç ka qenë shëmbëlltyrë e mirë për të gjithë bashkëshortët.
Nëpërmjet faqeve të kësaj fletushke do të njihemi me të Dërguarin s.a.v.s. si bashkëshort. Këtë do ta mësojmë përmes ligjërimeve të profesor Amr Halidit duke u shtuar këtyre edhe disa shënime nga burime të tjera.

Jeta bashkëshortore me ndershmëri

Allahu xh.sh. thotë:
وَعَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ
“Dhe kaloni (jetoni) me to (gratë) jetë të ndershme (të mirë)”. (En-Nisa’ë, 19)
Lidhur me domethënien e këtij ajeti kuranor, dijetarët kanë thënë se nuk është qëllimi që nëse bashkëshortja jote sillet mirë ndaj teje, atëherë edhe ti duhet të sillesh mirë ndaj saj, veçse qëllimi është që, edhe nëse ajo sillet keq ndaj teje, ti të sillesh mirë ndaj saj. Ky është kuptimi i vërtetë i fjalëve kuranore të cituara në ajetin e mësipërm. A thua pse?
Sepse ndonjëherë keqbërja thjesht është pjesë e natyrshmërisë së gruas, prandaj sillu mirë ndaj gruas sate në çdo situatë. Madje ki kujdes që në fillim se çfarë bashkëshorteje po zgjedh.
Ki kujdes e mos zgjidh për bashkëshorte ndonjë femër vetëm për hir të syve të saj të bukur, ose për hir të flokëve të saj, ose për shkak se ajo është e hijshme. Ki kujdes dhe të mos kërkosh vetëm ndonjë femër që ka arsimim, po nuk ka taban familjar, prandaj së pari shih familjen e saj, shih babanë dhe nënën e saj, shih se sa është e përkushtuar ndaj fesë së Allahut, dhe vetëm më pastaj fillo të kërkosh elemente të tjera, siç janë bukuria, shkolla etj. Mbi të gjitha, ji i kujdesshëm se po lidh kurorë me një grua që do ta mbrojë emrin dhe dinjitetin e familjes, një grua që ka virtyte të moralshme. Dije se pikërisht kjo është zgjedhja më e qëlluar e bashkëshortes.

Zgjedhja e bashkëshortes

Zgjedhja e Pejgamberit a.s. për gruan e tij të parë, ka qenë një zgjedhje reciproke. Zonjës Hatixhe r.a. i kishin pëlqyer cilësitë e Resulullahut s.a.v.s.. Ndonëse ajo ishte më e moshuar se Pejgamberi a.s., prapëseprapë vendosi që nëpërmjet një shkuesi t’i dërgonte fjalë Muhamedit a.s. se dëshironte të martohej me të.
I Dërguari i Allahut, i shtyrë nga dashuria dhe fisnikëria e zonjës Hatixhe, duke mos shikuar fare dallimin në moshë ose sepse ajo ishte një e ve (Hatixhja kishte qenë e martuar dy herë para martesës me Resulullahun s.a.v.s., por që të dy bashkëshortët e mëparshëm i kishin vdekur), e pranoi menjëherë këtë propozim të saj. Ai në Hatixhen shihte një grua të ndershme, të pastër e të moralshme, andaj e zgjodhi për bashkëshorte, duke u mbështetur mbi këto parime madhështore.
Tregimi i kësaj zgjedhjeje kishte filluar që atëherë kur Muhamedi a.s. bëri tregti me pasurinë e Hatixhes r.a., para shpalljes. Shoqëruesi që Hatixheja r.a. e kishte caktuar të ishte me Muhamedin a.s., Mejsere, kishte vërejtur tek Resulullahu s.a.v.s. disa cilësi që i kishin pëlqyer shumë dhe e kishin mahnitur. Dhe, sapo karvani ishte kthyer nga udhëtimi, Mejsere i kishte treguar zonjës së tij, Hatixhes, për atë që kishte parë dhe dëgjuar, dhe që prej atij çasti zonja Hatixhe filloi të ushqente një simpati ndaj Pejgamberit a.s...
Një natë prej netësh, Hatixhja r.a. kishte parë ëndërr se një diell i madh kishte zbritur në nënqiellin e Mekës, dhe ishte vendosur mu mbi shtëpinë e saj, të cilën e kishte mbushur të tërën me dritë, kurse shkëlqimi i kësaj drite kishte shndritur krejt botën. Kur u zgjua nga gjumi, z.Hatixhe shkoi tek Vereka ibn Nevfel, të cilin e kishte djalë axhe. Ai ishte një plak i shtyrë në moshë dhe kishte njohuri të thella rreth Tevratit dhe Inxhilit. Pasi i rrëfeu Hatixhja për ëndrrën, ai u ngrit dhe i tha: Para vetes ke një përgëzim të madh! Nëse është e vërtetë ëndrra jote, atëherë drita e pejgamberisë do të hyjë në shtëpinë tënde.
Meqenëse Hatixhja r.a. kishte vërejtur tek Muhamedi a.s. një personalitet të dalluar, moral të lartë, mendje të mprehtë, sinqeritet dhe besnikëri, - të gjitha këto virtyte të larta e kishin shtyrë që të mendonte për t’u martuar me të. Mirëpo i vinte turp që t’ia hapte zemrën Muhamedit a.s.. për këtë dëshirë të saj, sidomos kur mendonte se ajo tashmë kishte kaluar të dyzetat, ndërkohë që Muhamedi a.s. nuk ishte më i madh se 25 vjeç.
Ajo u frikësua se Muhamedi a.s. do të refuzonte dorën e saj, prandaj ndjenjat e saj ia shprehu shoqes së saj Nefise bint Munijje. Nefisja shkoi menjëherë tek Muhamedi a.s. dhe i propozoi të kërkonte dorën e Hatixhes për martesë, sepse ajo nuk do ta refuzonte dhe do të pranonte me kënaqësi.
Me të dëgjuar këtë, Muhamedi a.s. shkoi tek axhallarët e tij dhe prej tyre kërkoi ta fejonin me Hatixhen r.a.. Axha i tij, Ebu Talibi, shkoi në shtëpinë e Hatixhes së bashku me Muhamedin a.s. dhe e fejoi Hatixhen për Resulullahun s.a.v.s.. Nuk vonoi shumë dhe Muhamedi a.s. u martua me zonjën Hatixhe, me të cilën kaloi një jetë të lumtur bashkëshortore.

Modestia në rregullimin e shtëpisë

Aliu r.a. thotë: “Kur u martova me Fatimen r.a.–bijën e Pejgamberit a.s., në shtëpinë time nuk kishte asgjë përpos një lëkure dashi të shtruar në tokë dhe një jastëku të mbushur gjethe të palmës.” Nuk po e theksojmë këtë për ndonjë krahasim a shëmbëllim, sepse me kalimin e kohës shtëpia e Aliut r.a. do të pajisej me gjërat e nevojshme për një jetë modeste. Gjithashtu, nuk po e theksojmë këtë që t’i hyni në hak vetvetes suaj e të jetoni në një thjeshtësi të tillë, por këto fjalë po i themi me qëllim që të mos e teproni në kërkesat tuaja për luks të panevojshëm. Jemi dëshmitarë se shumë martesa dështojnë mu për shak të krahasimit me familje të tjera. Prandaj, kini mendjen, shtëpinë tuaj rregollojeni sipas shijes suaj, por mos e teproni! Mundësisht bëhuni sa më modestë në rregullimin dhe mobilimin e saj!

Bashkëshort besnik

I Dërguari i Allahut ishte bashkëshort besnik. Kjo bëhet edhe më e qartë tek shohim besnikërinë e tij të madhe ndaj bashkëshortes së tij, Hatixhes r.a.. I Dërguari a.s. nuk u martua me asnjë grua tjetër përpos Hatixhes derisa ajo ishte gjallë. Resulullahu s.a.v.s. e kujtonte dhe e përmendte gjithmonë duke e lavdëruar për të mirë. Pas vdekjes së saj, në shenjë kujtimi për të, kur priste ndonjë dele, mishin e saj ua shpërndante shoqeve të Hatixhes r.a.
Një ditë prej ditësh Pejgamberi a.s. e kishte përmendur atë në prani të zonjës Aishe r.a. dhe e kishte lavdëruar pa masë. Kjo gjë kishte shkaktuar xhelozi tek Aishja r.a., e cila i qe drejtuar Resulullahut me këto fjalë: Ajo ka qenëe vetëm një plakë në moshë, kurse Allahu ta ka zëvendësuar me një grua më të mirë (duke menduar veten e saj). Këto fjalë të Aishes e hidhëruan Resulullahun s.a.v.s., i cili iu përgjigj me fjalët: “Jo, për Zotin! Allahu nuk ma ka kompensuar me ndonjë grua më të mir, se ajo më kishte besuar e përkrahur atëherë kur të tjerët më mohonin, u besonte fjalëve të mia kur të tjerët më përgënjeshtronin, më mbështeti me pasurinë e saj kur të tjerët më bojkotonin dhe vetëm me të Allahu më dhuroi fëmijë.” (Transmeton Ahmedi).
Me të dëgjuar këto fjalë, Aishja r.a. u pendua, sepse u bin për besnikërinë dhe dashurinë e madhe që ndiente ende Resulullahu ndaj Hatixhes r.a., dhe prej asaj dite u betua se Hatixhen r.a. do ta përmendte vetëm për të mirë.Respektimi i familjes së bashkëshortes

Muslimani duhet ta respektojë bashkëshorten e tij dhe duhet ta nderojë familjen e saj, në shenjë kënaqësie dhe dashurie ndaj saj. Mikpritja dhe respekti ndaj familjes së bashkëshortes e bën atë më të lumtur dhe bën që dashuria e saj ndaj bashkëshortit të shtohet. Pikërisht kështu vepronte Muhamedi a.s. me familjen e gruas së tij, zonjës Xhuvejrije bintul Harith r.a.
Në betejën e “Beni-Mustalakut”, shumica e kundërshtarëve u zunë robër nga ana e muslimanëve. Në mesin e robërve të luftës ishte edhe Xhuvejrije bintul Harithi. Ajo ndërkohë e kishte pranuar Islamin dhe kjo qe arsyeja që i Dërguari a.s. të martohej me të. Kur ashabët morën vesh për këtë, i thanë njëri-tjetrit: Vallë, miqtë e Resulullahut s.a.v.s. të jenë robër në duart tona? Jo, për Zotin, kjo nuk bën, pastaj kërkuan leje nga i Dërguari i Allahut që t’i lëshonin të gjithë robërit në shenjë respekti ndaj bashkëshortes së tij. Pejgamberi a.s. e pranoi këtë kërkesë të tyre.
Ndër robërit kishte më shumë se 100 familjarë të zonjës Xhuvejrije. Ndërkohë ashabët i thanë njëri-tjetrit: “Kthejuni pas pasurinë e zënë si plaçkë lufte, sepse tashti ata janë miqtë e Resulullahut s.a.v.s.. Në shenjë respekti ndaj zonjës Xhuvejrije r.a., ashabët i liruan më shumë se 700 robër nga fisi i saj, dhe këtë e bënë me lejen e Pejgamberit a.s.. Prandaj zonja Xhuvejrije r.a. qe gruaja më e dobishme për familjen dhe fisin e saj.

Amanetet më të mëdha

I dërguari a.s. ka thënë: “Vërtet, ndër emanetet më të rëndësishme tek Allahu xh.sh. në Ditën e Gjykimit konsiderohet kur burri dhe gruaja bëjnë ndonjë bisedë intime midis tyre dhe pastaj që të dy e përhapin atë të fshehtë.” A thua sa e sa biseda intime të zhvilluara në mes burrave e grave janë përhapur dhe kanë lënduar zemra. A nuk është kështu? E një prej emaneteve më të mëdha është pikërisht mospërhapja e fshehtësive bashkëshortore. Emanet që vlen më shumë se pasuria. Por, a thua sa e sa njerëz, pas shkurorëzimit, përhapin të fshehtat e bisedave intime?! Madje shpesh hasim burra që flasin për ish-bashkëshorten “vepronte kështu e kështu”, dhe fare nuk i mbajnë fshehtë gjërat intime. Edhe gratë veprojnë po ashtu ndaj ish-bashkëshortëve të tyre. Subhanallah! Këto gjëra nuk ndodhin vetëm në raste shkurorëzimi, fatkeqësisht kjo ndodh edhe në raste hidhërimi në mes bashkëshortëve. Më thuani, a nuk është ky një realitet?!
Por ekziston edhe një grup tjetër i njerëzve, Allahu na ruajttë prej tyre, të cilët i zbulojnë fshehtësitë e tyre bashkëshortore pa kurrfarë arsyeje, pa u shkurorëzuar dhe pa pasur farë hidhërimi. Na rastis shpesh të dëgjojmë ndonjë grua tek i rrëfen shoqes së saj se çfarë bën ajo me burrin e saj, ose ndonjë burrë tek u tregon shokëve të tij se ç’ndodh mes tij dhe gruas së tij. A thua këta bashkëshortë të mjerë kanë harruar se një ditë do të dalin para Allahut xh.sh.? E kjo që ata nuk kanë respektuar, është prej emaneteve më të mëdha tek Allahu në Ditën e Gjykimit, një emanet që duhej ta kishim mbajtur në fshehtësi.
A e keni tashmë të qartë shkakun e mosstabilitetit të jetës bashkëshortore?!

Mësimi i bashkëshortes

Bashkëshorti ka për detyrë t’i mësojë bashkëshortes së tij ato çështje fetare që ajo nuk i di, sepse këto çështje mbase mund të bëhen shkak që asaj t’ia forcojnë lidhjen me Allahun dhe nënshtrueshmërinë ndaj Tij.
Pikërisht kështu vepronte edhe Pejgamberi a.s. me gratë e tij. Në një ditë xhumaje, Muhamedi a.s. hyri në dhomën e Xhuvejrije bintul Harithit r.a. dhe kuptoi se ajo ishte agjërueshëm (agjërim nafile). Për të mos e lënduar shpirtërisht, me dashamirësi e pyeti:
- A ke agjëruar dje?
- Jo, – u përgjigj ajo.
- A dëshiron të agjërosh nesër? – e pyeti prapë Resulullahu s.a.v.s.
- Jo, - ia ktheu Xhevejrija.
- Atëherë, prishe agjërimin!- i tha në fund i Dërguari i Allahut.
(Transmeton Buhariu)
Muhamedi a.s. nuk dëshiroi që zonja Xhuvejrije të veçohej nga të tjerët me agjërim në ditën e xhuma, ditë të cilën Allahu e ka bërë ditë feste për muslimanët.
Kështu, pra, bashkëshorti e ka për detyrë ta pajisë bashkëshorten e vet me dituri, t’i mësojë asaj njohuri fetare, sepse nesër do të jetë përgjegjës për të para Allahut xh.sh.

Bashkëshortja është emanet (përgjegjësi-barrë) në qafën tënde

Ka shumë njerëz që mendojnë se, pasi të martohen me një grua, ajo tashmë bëhet pronë e tij. Mendojnë se pas martesës, ajo tërësisht është në duart e tij dhe me të mund të bëjnë çfarë të duan. S’ka dyshim se ky është një përfundim shumë i gabuar, sepse vërtet bashkëshortja jote bëhet një emanet (përgjegjësi) dhe barrë në qafën tënde. Ta dish se do të përgjigjesh për të gjithsesi në Ditën e Gjykimit para Allahut xh.sh.
Vallë, mos ke harruar se nënshkrimi yt në librin e martesave konsiderohet si marrje e përgjegjësisë (emanetit) dhe e sigurisë për bashkëshorten tënde? A nuk thotë Allahu xh.sh.:
وَأَخَذْنَ مِنْكُمْ مِيثَاقًا غَلِيظًا
“…dhe kur ato morën prej jush një besë të fortë.” (En-Nisa’ë, 21)
Dije se premtimi (besatimi) martesor është i vetmi premtim (besatim) që Allahu xh.sh. e quajti si “të fortë”.
Për Allahun kjo është vërtet një fjalë e madhe dhe e ashpër. A e ke ndier këtë ndonjëherë shpirtërisht? A ke menduar se në momentin që ia ke ndaluar bashkëshortes sate që t’i vizitojë prindërit e saj, ti ke thyer e tradhtuar besën-emanetin? Kujtoje momentin kur e ke vendosur dorën tënde në dorën e babait të saj dhe ai të ka thënë: “Kujdesu për të, sepse ajo tashmë është emanet (përgjegjësi) në qafën tënde”. A ke menduar se që në çastin kur e ke goditur bashkëshorten tënde, ke shkelur emanetin.

Bashkëshort i dashur!

Ki kujdes, mos mendo se ke ndonjë epërsi ndaj bashkëshortes sate sepse e lejon atë të vizitojë familjen e saj.
Edhe ti, bashkëshorte e ndershme. Kuptoje se je ti përgjegjëse për shtëpinë e bashkëshortit tënd. Ji besnike, ruaje fshehtësinë-intimitetin bashkëshortor dhe respektoje atë. Mos lejo të hyjë në shtëpi kush përveç atij që e do ai. Kujdesu për edukimin e fëmijëve sipas parimeve islame, sepse këto janë disa gjëra që të bëjnë ty përgjegjëse për burrin dhe shtëpinë tënde.

Disponimi i bashkëshortes

Disponimi i bashkëshortes dhe plotësimi i dëshirës së saj, është një gjë që Islami nuk e ndalon. Përkundrazi, ai nxit për një disponim të mirë, në mënyrë që të ruhet harmonia bashkëshortore. Edhe vetë i Dërguari i Allahut plotësonte dëshirat e grave të tij dhe i bënte të gëzuara, sidomos kur ndonjëra prej tyre ballafaqohej me ndonjë gjë që lëndonte dinjitetin e saj. Një ditë prej ditësh, Hafseja r.a., e bija e Omerit r.a., i kishte thënë Aishes, të bijës së Ebu Bekrit r.a.: “Ne jemi më të dashura për Muhamedin a.s.. sesa Safija, ngase jemi bijat e axhallarëve-kushërinjve të tij”. Zonja Safije bintu Hajj r.a. dëgjoi për këtë dhe u prek në sedër. Ajo hyri tek Pejgamberi a.s. duke qarë dhe i tregoi atij se ç’kishte thënë Hafseja.
Pejgamberi a.s.i tha asaj: “E pse nuk u the atyre të dyjave: “Si mund të jeni më të mira se unë kur bashkëshorti im është Muhamedi, babai im është Haruni, kurse xhaxhai im Musai a.s.” (Transmeton Tirmidhiu)
Me të dëgjuar këto fjalë të tij, zonja Safije r.a. u gëzua pa masë dhe iu qetësua shpirti. Pejgamberi a.s., nëpërmjet këtyre fjalëve, pati për qëllim t’i kthente disponimin e mirë e t’i bënte qejfin asaj, sidomos sepse zonja Safije vërtet vinte nga loza e të dërguarit të Allahut, Harun bin Imran a.s..

Besnikëria ndaj bashkëshortes

Prej formave të besnikërisë është pa dyshim besnikëria ndaj “shokut të jetës”. Ki kujdes e mos e harro “binjakun e shpirtit tënd”, sepse ajo me plot të drejtë konsiderohet shoqja më e ngushtë e jetës, meqë është bashkëshortja jote. I Dërguari i Allahut thotë: “Vërtet prej detyrave të para që duhet t’i kryeni detyrimisht,janë detyrimet ndaj bashkëshorteve tuaja.”
Po vërtet që janë detyra të para, po a thua ia ke dhënë mehrin që ke premtuar? A e ke siguruar shtëpinë për të banuar me të? A e ke mbajtur premtimin se ndaj saj do të sillesh siç i ka hije një besimtari? Ki kujdes, mos e godit kurrë, mos u sill me vrazhdësi ndaj saj dhe mos e dëmto fizikisht a shpirtërisht. Ruaju të mos i bësh ndonjë shpifje, ose ta ndalosh për të vizituar familjen e saj.
Sinqerisht, kam frikë se do të harrosh besën ndaj bashkëshortes për të gjitha këto që përmendëm.

Mbrojtja e bashkëshortes

Bashkëshorti musliman ka për detyrim të mbrojë shoqen e tij të jetës dhe të mënjanojë ndonjë të keqe nga ajo, nëse dikush përpiqet t’i bëjë keq. Pejgamberi a.s. i mbronte gratë e tij nga të këqijat. Madje ai ia ndalonte secilës të lëndonte tjetrën, qoftë edhe me një fjalë të vetme a mendim të keq.
Kur Muhamedi a.s. arriti në Medinë me zonjën Safije bintu Hajj, së pari e vendosi atë në shtëpinë e Harith ibn Nu’manit, për të qëndruar aty derisa të ndërtontë një shtëpi të re për të. Kur morën vesh gratë e ensarëve për ardhjen e Safijes dhe vendosjen e saj në shtëpinë e Harithit, shkuan menjëherë për ta vizituar. Pejgamberi a.s. e pa Aishen r.a. në mesin e tyre dhe e njohu, pastaj e pyeti: Si po të duket Safija, oj Aishe? Ajo me gjakftohtësi dhe përbuzje iu përgjigj: “Pashë një çifute!” Pejgamberi a.s. u hidhërua nga kjo fjalë dhe i tha Aishes: “Mos e thuaj këtë, sepse ajo e ka pranuar Islamin dhe e ka zbukuruar atë me vepra të mira.” (Transmeton Ibn Sa’di)
Kur i Dërguari a.s. u sëmur (bëhet fjalë për sëmundjen nga e cila ndërroi jetë), gratë e tij u mblodhën rreth tij. Safija r.a. me këtë rast tha: “Pasha Allahun! Do të dëshiroja që kjo që të ka goditur ty, të më kishte goditur mua”. Gratë e tjera filluan t’i pëshpëritnin njëra-tjetrës (në shenjë iritimi dhe mosbesimi ndaj fjalëve të saj), kurse Pejgamberi a.s. u tha: “Pastroni-shpërlani gojët tuaja (d.m.th.pastroni gojët tuaja nga përgojimi).” Ato thanë: “Prej çkaje t’i pastrojmë”?, e Resulullahu s.a.v.s. ua ktheu: “Prej pëshpëritjes dhe dyshimit tuaj tek ajo, sepse, për Allahun, ajo ishte e sinqertë për ato që tha.” (Ibn Sa’d)

Kujdes, të mos tradhëtosh

Besimtar i nderuar!
Ki kujdes e të mos e tradhëtosh-mashtrosh bashkëshorten tënde, sepse i Dërguari a.s. ka thënë: “Çdo njeri që martohet me një grua, dhe nuk i shkon ndërmend që t’ia japë atë që i takon asaj me të drejtë-mehrin, qoftë ai i vogël apo i madh, ai tashmë e ka tradhtuar atë. Nëse (ky burrë) vdes në këtë gjendje, atëherë do të dalë para Allahut si njeri lavir.”
Analizoje më vëmendje fjalën e Resulullahut s.a.v.s.: “dhe nuk i shkon ndërmend t’ia japë atë që i takon asaj me të drejtë-mehrin”, dhe mundohu ta hulumtosh tek vetvetja, nëse i takon këtij grupi apo jo. Ta dish se hadithi i të Dërguarit të Allahut është shumë i ashpër për ata që veprojnë kështu!

Pajtim dhe falje

Bashkëshorti i mençur së tij bashkëshortes i fal disa gabime, duke mos u vënë veshin disa gjërave të imëta. I Dërguari i Allahut gjithmonë vepronte kështu…
Pas përfundimit të betejës së Bedrit dhe fitores së muslimanëve kundër idhujtarëve, nëna e besimtarëve, Sevdetu binti Zum’ah r.a. (bashkëshortja e Muhamedit a.s.), kishte dalë nga shtëpia për të kryer detyrimin e saj për ngushëllime në familjen Ali Afra’ë-s. Në këtë kohë ajetet për mbulesën nuk kishin zbritur ende.
Kur mori vesh për ardhjen e muslimanëve dhe robërve të luftes, ajo u kthye në shtëpinë e vet. Derisa po kthehej, u habit shumë kur në mesin e robërve pa djalin e axhës së saj, Suhejl bin Amrin. E pa të lidhur me litar në të dy duart që i vareshin mbi qafë. Ishte kjo një pamje përçmuese dhe përbuzëse për Suhejlin, dhe ajo nuk mundi ta frenonte veten e tha: A edhe ndaj Ebi Jezidit veprohet kështu, - dhe iu drejtua atij me fjalët: “O Ebu Jezid, pse u vetëdorëzuat, më mirë të vdisnit me nder”!
Kur i dëgjoi fjalët e saj, i Dërguari i Allahut u hidhërua shumë në të dhe i tha: “Oj Sevda, a po nxit armiqësi edhe kundër Allahut dhe të Dërguarit të Tij, a?!”. Sevdetja e pa që gaboi, dhe menjëherë kërkoi falje për ato që tha e iu drejtua Resulullahut s.a.v.s. me fjalët: “O i Dërguar i Allahut, pasha Atë që të ka dërguar me të vërtetën, nuk munda ta përmbaja veten kur e pashë Eba Jezidin me duar të lidhura dhe thashë ato që thashë”.
Pejgamberi a.s. e kuptoi se ajo nuk kishte qëllim të keq dhe se fjala doli prej saj pa e menduar, prandaj pranoi pendimin e saj dhe e fali. Nuk i vuri veshin më shumë gabimit të saj, veçse i tha: “Allahu të faltë!”

Mëshirë nga Allahu

Vërtet prej argumenteve të mëshirës së Allahut është se Ai krijoi gruan për tërheqjen e emocioneve në tokë. Sikur kjo mëshirë të mos ekzistonte, atëherë në këtë botë nuk do të kishte as dashuri dhe as ndjenja emotive. Nuk kemi të bëjmë me ndonjë stërzmadhim, sepse edhe i Dërguari a.s. në lidhje me këtë thotë:
“Ademi a.s. jetoi në Xhennet para Havasë dhe u bë i vrazhdë (i egërsuar). Kur u krijua Havaja, Ademi a.s. e pa atë dhe e pyeti: “Kush je ti dhe për se u krijove?”. Ajo iu përgjigj: “Unë jam prehje dhe qetësim për ty”.
Shih fjalët (u bë i vrazhdë-i egërsuar) dhe dije se ky ishte shkaku që të krijohej Havaja, dhe shih marrëdhënien ndërmjet burrit e gruas, që është (prehje dhe qetësim).
Gratë në Islam janë motra të burrave. Në Islam nuk ka betejë në mes mashkullit e femrës, përkundrazi, femra në Islam është e nderuar, e respektuar dhe gëzon një pozitë të privilegjuar në këtë legjislacion hyjnor.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Jeta dhe veprat e Profetit Muhamed a.s Kapitullu i dyte
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: