Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
A po ju pëlqen Forumi
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Për njerëzit që i robërojnë kësaj dynjaje

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ebu Sejf
Besimtar MashaAllah
Besimtar MashaAllah


Numri i postimeve : 119
Pikë : 14219
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 13/05/2011

MesazhTitulli: Për njerëzit që i robërojnë kësaj dynjaje   Sun 29 May 2011, 08:47

Për njerëzit që i robërojnë kësaj dynjaje
Ebu Hurejra, radijAllahu anhu, transmeton nga Pejgamberi, salAllahu alejhi ve selem,: U shkatërrua robi i arit, u shkatërruar robi i argjendit, u shkatërruar robi i kësaj dynjaje: Nëse i jepet është i kënaqur, nëse privohet, hidhërohet. U shkatërrua ai i cili është lakmues pas kësaj dynjaje, i cili as sprovës më të vogël s´mundet ti rezistoj. Ndërsa lum për njeriun i cili është në gatishmëri në rrugën e Allahut, i pakrehur dhe këmbët e pluhurosura: Nëse bënë roje, këtë e bënë siç duhet, nëse vendoset si shoqërues, ai është në shoqërim të sinqertë, nëse kërkon leje, zakonisht nuk i jepet, dhe nëse kërkon që të marrë, as kjo zakonisht nuk i lejohet. (El- Buhariu, 2887).
Ebu Hurejra, radijAllahu anhu, transmeton nga Pejgamberi, salAllahu alejhi ve selem,: Tejkaloni me vepra tuaja të mira Fitnet -Turbullirat të cilat do të vijnë dhe do të jenë të errëta sikurse errësira më e madhe e natës së errtë. Atëherë kur njeriu do të agoi besimtarë kurse kur të ngryset bëhet pa besimtar ose kur njeriu ngryset besimtar kurse agon mëngjesi pabesimtar. Njerëzit do ta shesin fenë e tyre për gjëra të pa vlefshme për nevoja të kësaj jete.“ (Muslimi, 118)
Ebu Hurejra, radijAllahu anhu, transmeton nga Pejgamberi, salAllahu alejhi ve selem,: ”Para ditës se Kijametit do të lajmërohen njerëz të cilët njerëzit do ti thërrasin në islam me mençuri, ndaj njerëzve do të jenë me pamje të butë, do tu flasin fjalë më të ëmbla se mjalti, por zemrat e tyre do të jenë si zemrat e ujqve. Thotë Allahu i Madhëruar: “A emrin Tim po e përdorni që të tjerët ti mahnitni, apo kanë guxuar këtë ta bëjnë ndaj Meje? Betohem në Veten Time, në ata me siguri do të dërgoj turbullira në mesin e tyre të cilat edhe njeriun e mençur do ta bëjnë të humbur (hutuar)!” (Et-Tirmidhiu, 2404)
Zejd b. Sabiti, radijAllahu anhu, ka treguar: “E kam dëgjuar Pejgamberin, salAllahu alejhi ve selem, ku thoshte: “Kushdo që e ka brengë të tij këtë botë, do t'ia përçaj atë dhe do ta bëjë që varfëria do ta ndjek atë, dhe asgjë nuk do ti vije atij prej dynjasë përveç asaj çka e ka shkruar për atë. Kushdo që e bënë brengë të tij botën tjetër, Allahu do t'ia rregulloje punët e tij për atë, do ti jep pasuri të shpirtit, dhe dobitë e kësaj dynjaja do ti vijnë atij edhe përkundër dëshirës së saj dhe e nënshtruar.” (Ibn Maxhe, 4105)
Ka´b b. Maliku, radijAllahu anhu, fliste: Pejgamberi SalAllahu alejhi ve elem, ka thënë: “Dëmin që e shkaktojnë 2 ujq të uritur në kopenë e deleve, nuk është aspak më e vogël se sa dëmi që i bëhet njeriut prej dëshirës për pasuri dhe pozitë. (Ahmedi, 1578 i 15794; Et-Tirmidhiu, 2376; Ibn Ebu Shejba, 3/241; Ibn Hibbani, 3228; Et-Taberani, në punimin El-Mu'xhemu-l-kebir, 19/189; Ed-Darimi, 2/304; dhe El-Begavi 4054;)
Abdullah b. Amr b. El-As, radijAllahu anhu, ka transmetuar nga Pejgamberi, salAllahu alejhi ve elem, hadith: ”Fitoi ai i cili e pranoi islamin, është i furnizuar aq sa i mjafton edhe Allahu e kënaq me atë çfarë i jep.” (Muslimi, 1054)
Ibn Abbai, radijAllahu anhu, ka komentuar ajetin: ” Ka nga njerëzit që adhuron All-llahun me mëdyshje (luhatshëm)... (El-Haxhxh, 11) duke thënë: “Do të vinte njeriu në Medine dhe pranonte islamin, dhe, nëse i dhurohej djalë dhe kuajt e tij shtoheshin, do të thoshte: “Kjo fe është e mirë!” Por nëse gruaja e tij nuk i lindte e as kuajt nuk i shtoheshin, do të thoshte: “Kjo fe nuk qenka e mirë!” (El-Buhariu, 4742)
Burejda, radijAllahu anhu, ka thënë se Pejgamberi, salAllahu alejhi ve elem, ka thënë: ”Pasuesve te kësaj bote në të gjitha gjërat me masë u është dhënë pasuri e veçantë.” (Ahmedi, 22990 dhe 23059; En-Nesai, 6/64 në pjesën Es-Sunenu-l-kubra (5335); Ibn Hibani, 699 dhe 700; El-Hakimi, 2/163; El-Bejheki, në pjesën:Es-Sunen, 7/135, dhe Shuabu-l-iman (1031)
Ukba b. Amir, radijAllahu anhu, transmeton se Pejgamberi, salAllahu alejhi ve selem, një ditë shkoi dhe ia fali namazin e xhenazes shehidëve të Uhudit, pastaj u ngjit në minber dhe tha: “Unë ju parandaloj juve dhe unë do të dëshmoj kundër juve; Pasha Allahun, unë tani shikoj në Haud! Me të vërtet më janë dhënë mua çelësat e furnizimeve të tokës; dhe pasha Allahun, nuk kam frikë se pas vdekjes time do të bëni shirk, por kam frikë se do të garoni në të mirat e kësaj dynjaje.” (El-Buhariu, 6590 dhe Muslimi, 2296)
Ebu Hurejra, radijAllahu anhu, ka transmetuar nga Pejgamberi, salAllahu alejhi ve selem: Tri kategorive të njerëzve nuk do të ju drejtohet Allahu në ditën e Gjykimit, as nuk do ti shikoj, as nuk do ti pastroj, ata do të kenë dënim të dhembshëm: Njeriu i cili në shkretëtirë udhëtarit - kalimtarit ia ndalon ujin e tepërt, njeriu i cili pas ikindis betohet në Allahun se mallin e caktuar e ka marrë për aq dhe aq, ndërsa ajo nuk është e vërtet, dhe njeriun i cili udhëheqësit ia jep besën vetëm për qëllim të mirave të kësaj dunjaje: Dhe nëse udhëheqësi i jep, ai është lojalë; e nëse e privon nga kjo, ia refuzon bindshmërin. (El-Buhariu, 2358, 2369, 2672, 7212 dhe 7446 dhe Muslimi, 108)
Po i njëjti sahabij transmeton se Pejgamberi, salAllahu alejhi ve selem, ka thënë: “Allahu i GjithëMadhëruari thotë: “Njeri, përkushtoju ibadetit, dhe Unë do ta mbushi gjoksin tënd me pasuri dhe do ta ruaj ty nga varfëria. Ndërsa nëse ti nuk e bënë këtë, do të jap që të jesh i zënë dhe nuk do të ruaj nga varfëria.
(Ibn Maxhe, 4107)
Pergatiti: -Ebu el Kasim-
www.botaislame.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Për njerëzit që i robërojnë kësaj dynjaje
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Tema të lira-
Kërce tek: