Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Mohimi Taghutit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ebu Sejf
Besimtar MashaAllah
Besimtar MashaAllah


Numri i postimeve : 119
Pikë : 13189
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 13/05/2011

MesazhTitulli: Mohimi Taghutit   Tue 07 Jun 2011, 05:04

Ndër kushtet që duhet t’i ketë njeriu për ta siguruar korrektësinë e Teuhidit të tij është shpallja e mosbesimit në Taghut. Nuk mund të ketë Iman në zemër përvec atij që shpall mosbesim në të gjithë Taghutët nga brenda dhe nga jashtë. Do t’i prezantojmë këto prova sa i përket këtij kushti si vijon:
Allahu (subhanehu we te’ala) thotë në Kur’an:
"Kështu, kushdo që mohon tagutin dhe beson në Allahun, ai është kapur për vend-mbajtjen më të qëndrueshme që kurrë s'do të thyhet". [El Bekare, 256]
“…kapja me e forte…” këtu nënkupton dëshminë se nuk ka zot tjetër pos Allahut (subhanehu we te’ala) siç është thënë nga studiuesit e diturisë dhe të Tefsirit (shpjegimit). Ajeti më lart tregon se pikë së pari paraqitet shpallja e mosbesimit në Taghut, pastaj vijon shpallja e Imanit (besimit) në Allahun subhanehu we te’ala, këta janë ata që kane arritur kapjen e fortë, do te thotë Shehadetin.
Në te kundërten, sa i përket përsonit që nuk deklaron mosbesim në Taghut, edhe nëse ai deklaron besim në Allahun (subhanehu we te’ala), ai nuk i ka plotësuar kushtet dhe nuk mund të thuhet se ky “…është kapur për kapjen më të forte…”.
Është transmetuar në Tefsirin e Ibn Kethirit lidhe me ajetin e lartpërmendur:
"Kjo është, që të lihen të gjitha zotet e rrejshëm, idhujt dhe krejt në çka thërret shejtani prej ibadetit te dikujt tjetër pos Allahut; pastaj e pranon Allahun si të vetmin i cili meriton të adhurohet dhe dëshmon 'La ilahe il-laAllah', për këtë person vlejnë fjalët: "Ai është kapur për mbajtësin më të sigurt që nuk thyhet kurrë." Do të thotë, ky person e ka mendimin të drejtë dhe ky shkon udhës së drejtë..
Mendimi i Farukit (Omerit r.a.) që taghuti është shejtani, është mendim poashtu i fortë, sepse me këtë nënkuptohet çdo dhulm dhe e keqe në të cilën kanë qenë njerëzit në kohën e xhahilijetit, prej atyre që adhurojnë idhuj, i marrin për gjykatsa dhe ndihmtarë... Muxhahidi ka thënë së fjalet "Ai është kapur për mbajtësin më të sigurt që nuk thyhet kurrë." do të thotë Iman. Suddi ka thenë qe kjo do të thotë Islam. Said bin Xhubejr dhe Dahhaku kanë thënë së kjo do të thotë dëshmia "La ilahe il-laAllah". Krejt këto mendime janë të sakta dhe nuk ka asgjë të pakjart këtu..." (Tafsir Ibn Kethir)
Nuk shoh asnjë kundërshtim apo mospajtueshmeri mes ketyre dy shpjegimeve dhënë nga Muxhahidi dhe Dahaku për kuptimin e “kapjen më të forte…”. Imam Kurtubi komentoi në Tefsirin e tij:
Kushdo që refuzon të keqën dhe beson në Allah, ky eshte pohimi i kushtit dhe ‘ai është kapur për vend-mbajtjen më të qëndrueshme’ është pergjigja për këtë kusht.”
Allahu (subhanehu we te’ala) tha:
"Dhe vërtetë kemi dërguar tek çdo popull një të dërguar (t'u thotë njerëzve): "Adhurojeni vetëm Allahun dhe shmanguni nga taguti (perënditë e rreme)". [En-Nahl, 36]
Kjo ishte detyra e Profetëve dhe të Derguarve gjatë të gjitha kohërave dhe pastaj ky duhet të jetë gjithashtu mesazhi i atyre që pretendojnë se ecin në këtë dhe e pasojnë këtë metodologji dhe këtë rrugë duke thirrur tek Allahu (subhanehu we te’ala).
Në nje hadith sahih transmetohet se Pejgamberi (salAllahu alejhi we selem) ka thënë:
“Kush thotë se nuk ka zot tjeter pos Allahut, dhe mohon gjithçka që adhurohet pos Allahut i bëhet haram pasuria dhe gjaku dhe llogaria e tij eshte te Allahu (subahenhu we te’ala).” [Muslim, Tabarani]
Kur i Derguari (salAllahu aleji we-selem) tha “dhe mohon gjithcka që adhurohet krahas Allahut (subhanehu we te’ala)”, kjo konkludon kushtin e Kufrit në Taghut. Dikush mund të thotë se pjesa e parë e shehadetit tashmë permbanë kushtin e Kufrit në Taghut në formen e mohimit kur thuhet “nuk ka zot tjetër”, pra pse të ketë përcaktuar i Derguari (salAllahu alejhi we selem) dy herë këtë kusht sikur përmendët në hadithin më lart?
Pergjigja ime është së i Derguari (salAllahu alejhi we selem) ka vepru kështu në mënyrë qe të konfirmoj rëndësine e kësaj cështje dhe ta shpjegon atë duke u bazuar në shpjegimin e Shejh Muhamed ibn AbdulWehab ne Majmou’ at-Tawheed:
“Te deklarosh mosbesim në të gjitha objektet e adhurimit përvec Allahut (salAllahu alejhi we selem) është prova e mohimit. Pasuria dhe gjaku nuk mund te mbrohen pos duke vepruar kështu. Nëse nje person ka ndonjë mëdyshje apo ngurrim për sa i perket kësaj cështje, atëherë pasuria dhe gjaku i tij nuk do të mbrohen… Dije, se një person mund të mbetë besimtar i vërtetë vetëm kur deklaron mosbesim në Taghut dhe provë për këtë është thënia e Allahut (subhanehu we te’ala) ‘Kushdo që mohon tagutin dhe beson në Allahun, ai është kapur për vend-mbajtjen më të qëndrueshme’”
Mosmbrojtja e pasurisë dhe e gjakut të një personi është një indikim i qartë anulimit të Imanit të tij sa i përket atij që beson Allahun (subhanehu we te’ala) por nuk deklaron mosbesim në Taghut.
Pa marrë parasysh se sa shpesh mund ta perseris ky person Shehadetin, për derisa ai nuk refuzon Taghutin, ai është si një person që beson në një gjë dhe një gje tjeter e cila është saktesisht e kundërta e saj në te njejtën kohë. Ai mund të thotë se nuk ka zot tjetër pos Allahut, por adhuron zotëra tjerë të rremë me apo krahas Allahut (subhanehu we te’ala) në të njejtën kohë.
Dhe siç e përmendëm më parë, se në zemrën e një personi nuk mund të gjendët besimi dhe mosbesimi në të njejtën kohë, edhe Teuhidi edhe Shirku siç thuhet ne hadith: ''Imani (besimi) dhe kufri (mosbesimi) nuk mundet që të egzistojnë (të rrinë bashkë) në zemrën e nje njeriu''. [Silsalat us-Saheeha, Shejh Albāni nr. 1050]
Dikush mund të pyet “Cila është urtësia që fshihet prapa vëndosjes së aspektit të mohimit para konfirmimit në thënien e shehadetit?”
Unë përgjigjem, se egziston një numër i urtësive të ndryshme prapa vëndosjes se mohimit përpara konfirmimit te shehadetit dhe disa prej tyre janë si vijon:
a) Personi i cili nuk është i kujdesshëm në implementmin e mohimit përpara pohimit mund ta perziej adhurimin e Allahut (subhanehu we te’ala) me adhurimin e Taghutit njëkohësisht apo duke qenë në Teuhid dhe ne shirk njekohesisht. Dhe duke vepruar keshtu pasohet feja e mushrikeve te cilet kombinojne adhurimin e Allahut (subhanehu we te’ala) me te tjere krahas Allahut (subhanehu we te’ala) njekohesisht. Pavaresisht nga besimi ne Allahun (subhanehu we te’ala) ata mbeten mushrikun siç thote Allahu subhanehu we te’ala lidhje me ta:
“Dhe shumica e tyre nuk e beson ndryshe All-llahun, vetëm se duke i shoqëruar (zota të tjerë).” [Jusuf, 106]
b) Dështimi në zbatimin e mohimit para pohimit mund të qojë deri tek asgjësimi i të gjitha veprave edhe në Ahiret.
Nëse dikush ka filluar ta adhurojë Allahun (subhanehu we te’ala) pa refuzuar së pari të gjithe zotërat e rrëme, pastaj njeriu mund të kryej të gjitha mënyrat prej veprave të Shirkut si shtesë te veprave të tyre në bindshmerinë ndaj Allahut (subhanehu we te’ala). Dhe siç përmendëm me parë, duke shfaqur Shirk refuzohen të gjitha veprat rrjedhimisht dhe ndalon shoqëruesit e tij nga cdo e mire. Prandaj, ai që fal namaz, agjëron dhe kryen haxhin, nëse këte e bën pa deklaruar refuzim ndaj Taghutit dhe largimit prej tij, nuk do të perfitoje nga këto vepra të adhurimit as sa një grimcë dhe do të jetë prej njerëzve të penduar në botën tjetër.
Shejh Muhamed ibn AbdulWehab tha:
“Kushdo që i lutet Allahut (subhanehu we te’ala) natën dhe ditën dhe pastaj shkon tek varri dhe i ben du’a Profetit (salAllahu alejhi we selem) apo Eulijave (ata që jane të afërt me Allahun, të dashurit e Allahut), kjo është sikur të kenë marrë zota tjerë krahas Allahut (subhanehu we te’ala) dhe këta kanë mohuar shehadetin mëqenëse Zoti është Nje dhe i Vetmi që duhet t’iu drejtohet me Du’a. Sikurse bëjnë mushriket tek varret e Zubejrit dhe të Abdul Kadir al Xhilanit e të tjerë.
Kushdo që therr kurban në emër të Allahut (subhanehu we te’ala) dhe pastaj therr vetëm një kurban në emër të te Derguarit (salAllahu alejhi we selem) apo kujtdo tjetër për kete cështje, ky ka marrë këtë person si zot krahas Allahut (subhanehu we te’ala) siç thotë Allahu (subhanehu we te’ala): ‘Thuaj: “Namazi im, kurbani im, jeta ime dhe vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve. " [Ar-Risala Ash-Shaksiya, fq. 166]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Mohimi Taghutit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: