Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
A po ju pëlqen Forumi
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Jeta dhe veprat e Profetit Muhamed a.s Kapitulli kater

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jakub
Radio përgjegjësi
Radio përgjegjësi


Male Numri i postimeve : 419
Pikë : 15357
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 04/09/2010
Thënia e preferuar : All-llahu te Drejtoft
Mesazhi për të tjerët : Thuaj: La ilahe il-lAll-llah - Muhammeden-RresulAllah

MesazhTitulli: Jeta dhe veprat e Profetit Muhamed a.s Kapitulli kater   Thu 09 Jun 2011, 04:52

Me të Dashurin s.a.v.s.

I DËRGUARI a.s.- LUFTËTAR

Bismilahi Rrahmani Rrahim

I Dërguari ynë s.a.v.s. (paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të) ka qenë Komandant Suprem i Forcave të Armatosura të Muslimanëve. Ishte i pajisur me të gjitha cilësitë e një luftëtari shembullor dhe të një strategu ushtarak gjenial.
I Dërguari s.a.v.s. u shqua për zgjuarsi dhe inteligjencë të rrallë lidhur me strategjin që do të duhej përdorur kundër armiqve të tij. Ishte i patejkalueshëm në hartimin e planeve luftarake si dhe në ndarjen e roleve për ushtarët e tij gjatë zhvillimit të betejave kundër armiqve.
I Dërguari a.s. ishte i pashoq në punë të ngritjes së moralit shpirtëror e luftarak të ushtrisë së tij. Ai nuk injoronte kurrë rolin e shërbimeve sekrete ushtarake në beteja e luftëra, dhe gjithashtu, në anën tjetër, kurrë nuk insisitonte që vetëm mendimi i tij të përfillej, veçse e gjejmë tek konsultohej shpesh me komandantë e ushtarë dhe ndodhte që të pranonte mendimin e arsyeshëm, qoftë edhe të një ushtari të rëndomtë.
Të gjitha këtyre cilësive u duhen shtuar edhe guximi e trimëria e pashoqe e të Dërguarit të Allahut, i cili, për shkak të këtij heroizimi, shpesh kishte vënë veten në situata buzë vrasjes në luftëra e beteja.
Në faqet e kësaj fletushke do të njihemi me të Dërguarin s.a.v.s. si luftëtar. Këtë do ta mësojmë përmes ligjërimeve të profesor Amr Halidit, duke u shtuar këtyre edhe disa shënime shtesë nga burime të tjera.

Sjellja korrekte-bamirëse në luftë

Nga sjelljet e mira dhe korrekte kemi edhe sjelljet e mira në luftë…Lexoji këto fjalë dhe krenohu me fenë tënde…
Teksa po niseshin për në betejën e Mu’tes, i Dërguari i Allahut iu drejtua ushtrisë me këto fjalë: “Nisuni me emër të Allahut dhe në rrugë të të Dërguarit të Tij. Mos vritni pleq të mbetur, mos vritni gra, mos mbytni fëmijë, mos mbytni foshnja, mos shkatërroni ndërtesa, mos digjni pemë (drunj), mos pritni hurma dhe silluni drejt e me korrektësi.”
I patëmeta je, o Allah! A e vutë re se si i Dërguari i Allahut s.a.v.s., pasi kishte dhënë këta urdhra, dëshiroi t’u thoshte ushtarëve një fjalë me të cilën të përmblidhte tërë atë që u kishte thënë më parë, kur u tha: “Silluni drejt e me korrektësi!…”
Për Zotin, a nuk më thoni, ç’ushtri është kjo?!
Kjo ushtri është ushtria e njerëzve të sjellshëm e të drejtë…Mos u çudit e as mos u habit…se ky ishte dhe do të jetë morali i muslimanëve në çdo kohë.

Pejgamberi a.s. në luftë kundër të këqijve

I Dërguari s.a.v.s. mori pjesë në luftëra qysh kur ishte pesëmbëdhjetë vjeç,- në një luftë që u zhvillua në mesë kurejshëve dhe fisit Kajsu Ilane. Komandant i kurejshëve në atë luftë ishte Harb ibn Umejje. Lufta u quajt “Lufta kundër mëkatarëve” ose “Harbu-l--Fuxhar”, për shkak të cenimit të shenjtërisë së Qabesë dhe të muajve të shenjtë. Në fillim të betejës ngadhënjyes dukej të dilnin fisi Kajsu Ilane, por andej nga mesdita, kurejshët mobilizuan dhe ngjeshën radhët e tyre e arritën të fitonin tërë luftën, duke i shkaktuar armikut një humbje të rëndë e të turpshme. Në atë luftë, Muhamedi a.s. si një i ri pesëmbëdhjetë vjeç u ndihmonte axhallarëve të tij për të përgatitur majave e shigjetave, me të cilat të goditnin armiqtë e tyre. (Transmeton Ibn Is’haku).

Ku është mushka?

I Dërguari a.s. ishte tepër modest. Edhe pse kishte mundësi të kalëronte kalë, ai kurrë nuk e bënte këtë, veçse për modesti e përultësindaj Allahut xh.sh., ai kalëronte një gomar. Në ditën e luftës së Hajberit, kur po ktheheshin si ngadhënjimtarë, Pejgamberi a.s. po kthehej hipur mbi kalë në Medinë, ku kishin dalë ta prisnin banorët e Medinës me nderimet më të larta. Por, pak para se të hynte në qytet, i Dërguari a.s. pyeti: “Ku është mushka?”, dhe zbriti prej kalit të tij e hipi mbi mushkë për modesti ndaj Allahut xh.sh.

Shërbimi informativ ushtarak

Komandanti Suprem i forcave ushtarake kurrë nuk bën të injorojë dhe as të shpërfillë rolin e shërbimit informativ ushtarak gjatë betejave a luftërave, po përkundrazi, ai duhet t’i kushtojë vëmendje të posaçme këtij shërbimi derisa t’i kuptojë të fshehtat dhe pikat e dobëta të armikut, të cilat do të mund t’i shfrytëzonte për t’u shkaktuar disfatë të rëndë.
I Dërguari s.a.v.s. shquhej si komandant i dalluar ushtarak dhe kurrë nuk mohonte rëndësinë që kishte shërbimi sekret e informativ ushtarak gjatë betejave dhe luftërave.
Mu për këtë arsye, njëherë kur Pejgamberi s.a.v.s. doli me shokët e tij për ta sulmuar karvanin e kurejshëve që vinte nga Shami, dhe arriti në ngushticën Es-Safra’ë, prej atje, në cilësinë e vëzhguesve, pati dërguar Besise bin Umer El-Xhuhenijj-in dhe Adijj bin edh-Dhugba’ë el-Xhuhenijj-in, që të niseshin në Bedër dhe të merrnin sa më shumë informacione lidhur me karvanin. Në të njëjtën kohë, në një drejtim tjetër, dërgoi Talha bin Ubejdullahun dhe Seid bin Zejdin, për të konfirmuar kalimin atypari të karvanit. Kur kuptoi se karvani tashmë u kishte ikur dhe idhujtarët më me dëshirë do ta pranonin luftën, atëherë, pa vonuar, Pejgamberi a.s. filloi përgatitjet për betejë…
Në natën e betejës, i Dërguari i Allahut edhe një herë i dërgoi disa nga njerëzit e tij të shërbimit informativ, që të mblidhnin informacione sa më të hollësishme për gjendjen e armikut. Kësaj radhe grupi përbëhej prej tre muhaxhirëve: Ali bin Ebi Talibit, Zubejr bin Avvamit dhe Sa’d bin Ebi Vekasit, të shoqëruar edhe nga një grup ashabësh të Pejgamberit a.s.. Ata shkuan tek burimet e Bedrit dhe aty takuan dy djelmosha që furnizonin me ujë ushtrinë e kurejshëve të Mekës. I arrestuan dhe që të dy i sollën tek Pejgamberi a.s.. I dërguari i Allahut në ato çaste ishte duke u falur, prandaj ata vetë filluan t’i merrnin në pyetje djelmoshat. Djelmoshat u thanë se bënin furnizimin me ujë të kurejshëve, të cilët i kishin dërguar aty për t’i mbushur enët me ujë. Këtë deklaratë të djelmoshave muslimanët nuk deshën ta besonin, me dyshimin se ata ishin furnizues me ujë të karvanit të Ebu Sufjanit dhe se karvani ende nuk u kishte shpëtuar dot nga dora. Pasi i rrahën fort dhe u shkaktuan dhembje të rënda, djelmoshat, nga trysnia, pranuan se ishin furnizues të karvanit të Ebu Sufjanit dhe vetëm pas kësaj muslimanët i lanë ata të lirë.
Pasi përfundoi namazin, i Dërguari a.s. iu drejtua shokëve të tij dhe i qortoi me fjalët: “Kur ju treguan të vërtetën ju i rrahët, kurse, kur ju gënjyen, ju i latë të lirë. Për Zotin, ata e treguan të vërtetën, sepse përnjëmend ishin furnizues me ujë për kurejshët.” Pastaj i Dërguari i Allahut iu drejtua atyre dy djelmoshave dhe u tha: “Më tregoni se ku gjenden saktësisht kurejshët.” Ata u përgjigjën: “Ata (kurejshët) gjenden prapa kësaj bregoreje të rërës në anën e sipërme të saj”.
Ja se në ç’mënyrë i Dërguari i Allahut e kuptoi vendndodhjen e kurejshëve, falë përvojës së tij ushtarake, duke shfrytëzuar kështu shërbimin informativ ushtarak, të cilit i kushtonte vëmendje të posaçme. Kjo tregon për urtësinë dhe largpamësinë e Muhamedit a.s. si komandant dhe strateg i luftës.

Komandanti punon së bashku me ushtarët

T’i hedhim një shikim ditës së betejës së Hendekut…Disa prej ashabëve gërmonin (kanale), kurse ca të tjerë thyenin gurë…S’ka dyshim që gërmimi dhe thyerja e gurëve deri diku janë punë të pastra e të lehta. Po a thua ç’bëje ti, o i Dërguar i Allahut?!
Mos vallë i Dërguari a.s. vetëm vëzhgonte?! A mos ndoshta gërmonte dheun ose thyente gurë?! Jo, ai në fakt bartte mbi supet e tij të bekuara dheun që shokët e tij e nxirrnin nga kanali i thellë mbi tri metra.
Shokët e të Dërguarit të Allahut, kur flasin për këtë rast, thonë: “Për Allahun, e kemi parë trupin e të Dërguarit a.s. të mbuluar të tërin nga pluhuri”.
E unë të shoh ty duke pyetur me habi: A thua e kanë parë vërtet ata trupin e Resulullahut s.a.v.s. në këtë gjendje?! Po, e kanë parë, sepse i Dërguari i Allahut vërtet punonte me përkushtim, por eja të shohim gjendjen tonë sot.…Sot, shohim që ai që i thotë vetes udhëheqës, vetëm urdhëron, vëzhgon dhe nuk punon asgjë. E po, ti merre shembull të Dërguarin e Allahut, i cili zgjidhte punët më të rënda, të bartte dhe mbi supet e tij të bekuara. Dëftoja Allahut atë që ke nga mundësia dhe forca jote…Dëftoja Allahut modestinë tënde…dhe ik me vrap tek prindërit e tu e ndihmoji ata, laj enë, pastro shtëpinë…a nuk dëshiron që modestia jote të duket në praktikë.

Sigurimi për gjendjen shpirtërore dhe moralin luftarak të ushtarëve


Nga parimet elementare të komandës së urtë luftarake, është sigurimi për gjendjen e ushtarëve dhe moralin e tyre para se të hyjnë në betejë.
Gjendja morale e shpirtërore e ushtarëve është faktor shumë i rëndësishëm, po të dëshirojmë të korrim fitore kundër armikut. Mu këtë e bënte edhe vetë Pejgamberi a.s. gjatë luftërave e betejave të tij. I Dërguari s.a.v.s., para se të hynte në beteja, së pari sigurohej për gjendjen morale e luftarake të ushtarëve të tij, duke i trimëruar e pajisur me shpirt luftarak.…Në betejën e Bedrit, një ditë para se të fillonte lufta, Pejgamberi a.s. dëshiroi të sigurohej personalisht për gjendjen e ushtrisë islame.
Ushtria përbëhej prej dy regjimenteve: njërin e përbënin muhaxhirët (muslimanët që kishin emigruar nga Meka në Medinë), kurse tjetrin krah ose regjiment e përbënin ensarët (muslimanë vendorë të Medinës).
I Dërguari mbajti një mbledhje të Shtabit të Përgjithshëm Ushtarak me komandantët e të dyja regjimenteve (krahëve ushtarakë) dhe atyre iu drejtua me fjalët: “O ju njerëz, më dëftoni mendimet tuaja”. Në atë moment u ngrit në këmbë Ebu Bekr es-Siddiku r.a. dhe foli fjalë të bukura, që shprehnin kryesisht mbështetjen e plotë e të fuqishme për luftën. Pas tij foli Omer el-Faruku r.a., i cili po ashtu mbështeti mendimin e Ebu Bekrit rreth përkrahjes së luftës. Pas Omerit r.a. fjalën e mori Mikdad bin Amri dhe tha: “O i Dërguari i Allahut, vazhdo përpara ashtu siç të ka frymëzuar Allahu, se ne në të vërtetë jemi me ty. Për Allahun, nuk do të të themi ty siç i thanë benu-israilët Musait: “Shko ti dhe Zoti yt e luftoni, e ne do të qëndrojmë këtu.”, por ne po të themi: “Ec ti dhe Zoti yt përpara në luftë, se ne do të luftojmë nën komandën tënde. Pasha Atë Që të ka dërguar me shpalljen dhe fenë e vërtetë, nëse do të na shpiesh deri te Pellgu i Gamadit (një vend i largët në Jemen), do të të pasojmë, derisa të përfundosh misionin!”
Nga këto fjalë të tre ashabëve të mëdhenj prej muhaxhirëve i Dërguari i Allahut u sigurua për përkrahjen pa rezervë të tyre dhe për moralin e lartë luftarak që mbretëronte tek ata, por në anën tjetër ai dëshironte të sigurohej edhe për mbështetjen e ensarëve për të, meqenëse nenet e marrëveshjes së Akabës nuk i detyronin ensarët të luftonin jashtë vatrave të tyre. Për këtë arsye i Dërguari i Allahut iu drejtua masës edhe një herë e tha: “O ju njerëz, më dëftoni mendimet tuaja”. Atëherë u ngrit në këmbë Sa’d ibn Muadhi dhe tha: “Siç duket, po të intereson edhe mendimi ynë, o i Dërguari i Allahut?” I Dërguari a.s. tha: “Po, mu atë po kërkoj”. Dhe Sa’di tha: “Ne të besuam ty, treguam besnikëri ndaj teje dhe dëshmuam se ajo me se ke ardhur (shpallja), është e vërtetë. Për këtë të kemi dhënë besën dhe premtimin e fortë se do të të dëgjojmë e të respektojmë. Vazhdo e mos u ndal drejt asaj që je duke synuar, o i Dërguari i Allahut, se për Atë Që të ka dërguar me misionin e vërtetë, nëse ti do t’ia mësysh ta çash detin, edhe ne do t’ia mësyjmë ta çajmë së bashku me ty dhe askush prej nesh nuk do të të lërë vetëm. Neve nuk na vjen vështirë që nesër të ballafaqohemi me armikun ballë për ballë, sepse jemi durimtarë në luftë dhe besnikë e të sinqertë në qëllimet tona. E lus Allahun që të ta mundësojë të vëresh tek ne atë që zemra ta dëshiron. Ec e na prij përpara, me bekimin e Allahut”.
Pas këtyre fjalëve burrërore të Sa’dit, i Dërguari a.s. u ndie shumë i lumtur dhe njëkohësisht u sigurua për përkrahjen e plotë të ensarëve, dhe pastaj u ngrit e i përgëzoi muslimanët duke thënë: “Ecni (vazhdoni) dhe përgëzoni njëri-tjetrin se vërtet i Larmadhërishmi më premtoi njërin grup (karvanin e Ebu Sufjanit ose luftën me kurejshët,- plotësim yni). Për Zotin, sikur jam duke e parë përleshjen e popullit.” (d.m.th. luftën me idhujtarët, - shënimi ynë) [Ibni Is-hak].

Modestia e ngadhënjimtarit

A e dini se si hyri i Dërguari a.s. në Mekë pas çlirimit të këtij qyteti të shenjtë dhe ngadhënjimit? Ai hyri me kokë ulur nga modestia. Disa nga ashabët tregojnë për këtë dhe thonë: “E kemi parë ballin e të Dërguarit të Allahut pothuajse të puthitur për devenë e tij”...O Allah!!! Megjithëse patën torturuar, patën persekutuar dhe patën munduar atë dhe shokët e tij, disa prej të cilëve edhe ia kishin vrarë, dhe megjithëse, më në fund, e patën detyruar të largohej nga vendlindja, - ai prapëseprapë po hynte në Mekë me modesti... SubhanAllah (I patëmeta je, o Allah)... Shikoni se çfarë modestie është kjo... Kush mund ta bëjë këtë sot?... A mund ta imagjinoni... Fitore madhështore, e modestia e tij edhe më madhështore!... Uli krahët (bëhu modest e jo mendjemadh), të mëshiroftë Allahu!

Urtësia (strategjia) e komandantit suprem

Komandanti i dalluar i luftës patjetër duhet të jetë shumë i urtë dhe largpamës. Duhet të ketë aftësi të rralla për vrojtime të shpejta, të reagojë shpejt dhe t’i zbulojë gjërat me mençuri... Të lexojë ç’fshihet mes rreshtave, të kuptojë se ç’synohet pas fjalëve, të arrijë të mbledhë me kohë informacione të duhura e të sakta rreth armikut, dhe kurrsesi të mos lejojë që para ushtarëve dhe ushtrisë të zbulojë ndonjë nga këto sekrete ushtarake.
Këtë taktikë të mençur e përdorte edhe i Dërguari i Allahut kur, për të arritur informacione të çmueshme për gjendjen e armikut, përdorte afinitetin dhe urtësinë e tij.
Një rast të tillë e kanë shënuar librat e historisë islame, kur i Dërguari i Allahut së bashku me shokun e tij Ebu Bekr r.a. patën dalë para betejës së Bedrit në një mision të tillë zbulimi për pozitat e armikut. Derisa ata po silleshin rreth kampit të ushtrisë mekase, rastësisht takuan një plak të moshuar, të cilin Pejgamberi a.s. e pyeti së pari për ushtrinë e mekasve e pastaj edhe për ushtrinë e Muhamedit dhe shokëve të tij. E pyeti për të dy ushtritë, në mënyrë që plaku të mos hetonte se këta ishin muslimanë. Por plaku nuk dëshiroi t’i njoftonte për asgjë pa e ditur më parë se prej nga ishin këta të dy (d.m.th. Muhamedi a.s. dhe Ebu Bekri r.a.,- plotësim yni) dhe me cilin taborr ishin.
Pejgamberi a.s. i tha: “Nëse na tregon, të tregojmë”. Atëherë plaku ia priti: “D.m.th. këtë kundruall kësaj (përegjigje si këmbim për përgjigje)”, kurse Pejgamberi a.s. i pohoi një gjë të tillë.
Plaku tha: “Më kanë thënë se Muhamedi dhe shokët e tij kanë dalë (nga Medina) në filan ditë dhe, nëse nuk më ka gënjyer ai që më ka treguar, atëherë ai (Muhamedi me shokët) sot duhet të jetë në filan vend.”
I Dërguari i Allahut e kuptoi se plaku fliste të vërtetën, sepse ia konfirmoi lajmin e saktë për vendndodhjen e muslimanëve. Plaku vazhdoi e tha: “Më kanë thënë se kurejshët kanë dalë (nga Meka për luftë) në filan ditë, dhe, nëse nuk më ka gënjyer ai që më ka treguar, atëherë ata sot duhet të jenë në filan vend.”
Pas këtij njoftimi, i Dërguari i Allahut e kuptoi saktësisht pozicionin e idhujtarëve, kurse plaku, nga kureshtja, e pyeti Resulullahun s.a.v.s. prej nga ishin.
- Ne jemi nga uji, - iu përgjigj Pejgamberi a.s., dhe nuk gënjeu, por përdori zgjuarsinë e tij, sepse në fakt ai edhe ishte prej uji, sikur janë të gjitha gjallesat, me se vërtetoi thënien e Allahut:
وَجَعَلْنَا مِنْ الْمَاءِ كُلَّ شَيْءٍ حَيٍّ
“Dhe nga uji (nxorëm) krijuam çdo gjë të gjallë”. (El-Enbija’ë, 30)
Në një rast tjetër, Komandanti i luftës - Muhamedi a.s. përdori zgjuarsinë e tij që të mësonte për numrin e saktë të forcave armike, kur ushtria muslimane pati arrestuar dy djelmosha dhe i Dërguari i Allahut i pyeti: “Sa është numri i tyre?” Ata thanë: “Ne nuk e dimë saktësisht se sa mund të jetë numri i tyre”. Atëherë Pejgamberi a.s. ua shtroi pyetjen në formë tjetër: “Po sa kafshë i therin për një ditë?” Djelmoshat thanë: “Ka ditë që therin nëntë deve, e ka ditë që therin dhjetë”. Nga kjo përgjigje, i Dërguari i Allahut e kuptoi pothuajse saktësisht numrin e ushtarëve armiq, dhe u tha shokëve të tij: “Numri i tyre është prej 900 deri më 1000.”
I Dërguari a.s., duke përdorur urtësinë e tij, e kuptoi se mishi i një deveje mjafton për të ushqyer afro njëqind luftëtarë.

Vetësakrifikimi i të Dërguarit të Allahut

Pejgamberi a.s. qe plagosur në një nga betejat e shumta që zhvilloi kundër idhujtarëve. Nga gishti i rridhte gjak pandërprerë. E shikoi gishtin e vet dhe tha: “Ti s’je tjetër, veçse gisht i përgjakur në rrugën e Allahut”... Subhanallah!!! (I patëmeta je, o Allah)!!! Kur njeriu sheh tek i rrjedh gjaku i tij, tronditet dhe shqetësohet... Mirëpo, shih të Dërguarin e Allahut s.a.v.s. se si të mëson ty (o besimtar), që të jesh i qëndrueshëm e sakrifikues.

Udhëheqësi (komandanti) pranon mendimin e drejtë e të shëndoshë

I Dërguari i Allahut ishte komandant i shquar luftarak. Ai i donte ushtarët e tij, konsultohej me ta dhe pranonte pa hezitim mendimet e tyre të drejta, të shëndosha e të qëlluara, madje edhe nëse mund të ishin ndryshe nga mendimi i Pejgamberit a.s., sipas të cilit edhe kishte vepruar.
Në betejën e Bedrit, i Dërguari i Allahut zbarkoi me ushtrinë islame në një vend afër burimeve të ujit të Bedrit. Ndërkohë atij iu afrua ushtari Habab ibnul Mundhiri dhe e pyeti: “O i Dërguari i Allahut. Zgjedhja e këtij vendi, a është frymësim prej Allahut apo strategji jotja, e dihet se lufta është strategji? Pejgamberi a.s. iu përgjigj: “Jo, por është është mendim imi dhe, sipas meje, një pozitë strategjike.”
Atëherë Hababi i tha: “Meqenëse nuk qenka frymëzim, dije se ky vend nuk është aspak strategjik. Unë e shoh të udhës që burimet e tjera t’i lëmë pas nesh, në mënyrë që ne të kemi mundësi ta shuajmë etjen në to, e ata, idhujtarët, jo. Në këtë mënyrë ne zotërojmë ujin e ata do të shkatërrohen nga etja.”
I Dërguari a.s. e pa se ky mendim ishte shumë më i qëlluar se mendimi i tij dhe si Komandant suprem i forcave të armatosura të muslimanëve, këtë mendim e pranoi pa hezitim, një mendim prej një ushtari të thjesht e të sinqertë, të cilit i tha: “Vërtet ke dhënë një mendim shumë të drejtë e të qëlluar”, dhe menjëherë urdhëroi për zbatimin në praktikë të këtij mendimi. Ushtria muslimane kaloi në pozicione të reja, dhe mbase ky ishte një prej faktorëve kryesorë të fitores së madhe të muslimanëve në ditën e Bedrit. [Ibni Is-hak].
Gjithashtu e shohim të Dërguarin e Allahut të pranonte mendimin e Selman el Farisiut për hapjen e hendeqeve rreth Medinës, gjatë betejës së Hendekut, ose siç njihet ndryshe (Gazvetul Ahzab). Edhe ky ka qenë një mendim shumë i qëlluar, i cili kishte mundësuar të mbrohej Medina e shndritshme nga armiku pagan, pa u sulmuar fare, sepse ata nuk njihnin një strategji të tillë çfarë ishte kjo, - mbrojtja me hendeqe.

Lutjet e ngadhënjimit

Pak para betejës së Bedrit, kur i Dërguari i Allahut pa numrin e vogël të muslimanëve përballë numrit trefish më të madh të mushrikëve (idhujtarëve) kurejshë (314 përballë një mijëve)...., nën hijen e një peme ngriti duart dhe filloi ta luste Të Madhërishmin më një lutje të përvuajtur, duke thënë: “O Allah, realizoje atë që ma ke premtuar! O Allah, realizoje fitoren që ma ke premtuar! O Zoti ynë, nëse sot ky grup (muslimanët e paktë) shkatërrohet, nuk do të ketë kush të të adhurojë më në këtë tokë”... Nga lutja dhë përdëllimi, i tëri i rrëqethur nga emocionet, filloi të qante dhe vazhdonte t’i mbante duart lart nga qielli, derisa i ra pelerina që kishte hedhur supeve... Ndërkohë Ebu Bekr es-Siddiku iu afrua të Dërguarit a.s. dhe i tha: “Qetësohu, o i Dërguar i Allahut, se vërtet Allahu do ta realizojë premtimin që të ka dhënë...”
Dhe vërtet Allahu ia pranoi lutjet të Dërguarit të Vet, i bëri ngadhënjimtarë ushtarët muslimanë dhe robët e Vet besimtarë.

Guximi, trimëria dhe heroizmi

Guximi dhe trimëria e Komandantit-strategut të luftës, shihet në sheshin e luftës, sidomos në momentet e ballafaqimit me armiqtë... Pikërisht kjo ndodhi me të Dërguarin s.a.v.s. në betejën e Uhudit... Kur muslimanët pësuan disfatë, shumë prej tyre ikën dhe e lanë Pejgamberin a.s. të vetmuar, me vetëm nëntë shokë rreth tij... Para të Dërguarit të Allahut kishte vetëm dy rrugë:
- Ose të ikte me nëntë shokët e tij dhe të shpëtonte veten dhe ata, e ta linte ushtrinë e tij të rrethuar, në mëshirën e fatit;
- Ose të rrezikonte vetveten dhe t’i ftonte shokët e tij që të mblidheshin rreth tij, të krijonin përsëri një front të fortë, për t’i çarë rrugën e shpëtimit ushtrisë së tij, të rrethuar mes kodrave të Uhudit.
Mu në këto çaste kaq kritike, doli në pah heroizmi, guximi, dhe gjenialitetit i të Dërguarit të Allahut prej strategu ushtarak, kur filloi të thërriste shokët e tij me zë të lartë e kumbues: “O robër të Allahut! O robër të Allahut!”. Pejgamberi a.s. e dinte fare mirë se idhujtarët kurejshë do ta dëgjonin zërin e tij para se ta dëgjonin muslimanët, mirëpo megjithatë e rrezikoi vetveten në këto çaste kritike. Dhe vërtet ashtu edhe ndodhi... Idhujtarët e dëgjuan zërin e tij para muslimanëve dhe u nisën me tërë forcat drejt tij. U zhvillua një betejë e ashpër mes idhujtarëve dhe nëntë muslimanëve që kishin mbetur rreth tij, por fatmirësisht, së shpejti ia behu aty Talha bin Ubejdullahu me një grup muslimanësh dhe shpëtuan Resulullahun s.a.v.s. dhe ushtarët e mbetur përreth tij.
Gjatë kësaj beteje kritike Ubejj bin Halefi (një armik i përbetuar i Muhamedit a.s.) u nis drejt Pejgamberit a.s. me qëllim që ta vriste, duke bërtitur me sa zë kishte: “Ku është Muhamedi? Mos shpëtofsha as unë, nëse ai shpëton sot”.
Në ato momente, disa prej muslimanëve rreth Pejgamberit a.s. i thanë: “O i Dërguar i Allahut, le të shkojë njëri nesh që të ballafaqohet me të”, mirëpo ai, i qetë dhe sypatrembur, u tha: “Lëreni të afrohet”. Kur Ubejji u afrua afër Pejgamberit a.s., ky e mori shtizën e Harith bin Sametit dhe e goditi Ubejjin duke e plagosur rëndë në shtyllën kurrizore. Ubejji, nga kjo plagë e rëndë, ra nga kali dhe u plandos përtokë duke rënkuar: “Më vrau Muhamedi!” Idhujtarët e tërhoqën me shpejtësi duke i thënë: “Paske mbaruar, nuk ka më asgjë prej teje.” Atëherë Ubejji u tha: “Ai (Muhamedi) më pati thënë në Mekë: “Unë do të të vras ty! Për Zotin, sikur edhe (vetëm) të më pështynte, do të më vriste”.
Idhujtarët mekas e nisën për Mekë ashtu të plagosur, por kishte vdekur në gjysmë të rrugës, para se të mbërrinin atje.
Kështu ishte në luftë i Dërguari i Allahut. Ballafaqohej me armikun pa iu trembur syri fare. Kur lufta ashpërsohej, ai ndodhej më afër armikut se të gjithë të tjerët; ngjante shpesh madje edhe t’i mbronte muslimanët prapa vetes. Kjo ndodhi kur në fillim të betejës se Hunejnit, një pjesë e madhe e muslimanëve, të frikësuar, ikën nga fusha e betejës, po ai, si një Komandant i vërtetë, hyri në mes të forcave armike dhe, duke i trimëruar muslimanët që të rigrupoheshin, për së dyti thirrte me zë të lartë: “Ejani pranë meje, o robërit e Allahut, unë vërtet jam i dërguar i Allahut e jo gënjeshtar, unë jam biri i Abdul-Mutalibit!”.
Kështu vazhdoi t’i thërriste muslimanët, derisa ata u rigrupuan sërish dhe ngadhënjyen mbi armikun.
__________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Jeta dhe veprat e Profetit Muhamed a.s Kapitulli kater
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: