Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Hipokrizia dhe llojet e saj

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ebu Sejf
Besimtar MashaAllah
Besimtar MashaAllah


Numri i postimeve : 119
Pikë : 13939
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 13/05/2011

MesazhTitulli: Hipokrizia dhe llojet e saj   Mon 13 Jun 2011, 12:27

Ibn Kajjimi, rahimehullah, ka thënë: “Nifaku (hipokrizia) është sëmundje e brendshme e rrezikshme, e cila e shkatërron njeriun e që ai të mos e hetojë. Në esencë, ajo fshihet nga njerëzit dhe në raste të shumta mbetet sekret tek individi ku edhe mbisundon, e që shtiret se vendosë rregull në Tokë, ndërsa në realitet shkakton çrregullime.
Ekzistojnë dy lloje të nifakut (hipokrizisë): hipokrizia e madhe dhe ajo e vogël.
HIPOKRIZIA E MADHE
Hipokrizia e madhe të çon deri në fundin e zjarrit të Xhehenemit. Ajo manifestohet në atë mënyrë saqë një njeri para muslimanëve të tjerë e shpreh besimin në Allahun, besimin në melaiket e Tij, besimin në Shpalljen, në Profetët e Allahut dhe besimin në Ditën e Gjykimit, ndërsa thellë në shpirtin e tij ai nuk është besimtar dhe fshehurazi këtë besim e konsideron si të pavërtetë. Ai nuk beson se Allahu ka folur me atë të folur që i shpalli njeriut dhe e bëri Profet me qëllim që t’i udhëzojë njerëzit dhe t’ua tërheqë vërejtjen nga dënimi.
Allahu i Lartmadhëruar e zbuloi perden pas së cilës fshiheshin hipokritët. Pra, në Kur’an zbulohen sekretet e tyre, ndërsa robërve të Tij u tregoi esencën e tyre, me qëllim që të mbrohen nga ato sëmundje dhe nga të këqijat e ithtarëve të tyre (të hipokritëve). Në fillimin e kaptinës el-Bekare, Allahu ka theksuar tre llojet e njerëzve: besimtarë, jobesimtarë dhe hipokritë. Katër ajete flasin për mu’minët (besimtarët), dy ajete flasin për kafirët (femohuesit), ndërsa trembëdhjetë ajete flasin për munafikët (hipokritët). Për shkak të ashpërsisë së urrejtjes së tyre ndaj Islamit dhe muslimanëve, Islami është sprovuar mjaft rëndë me ta, sepse ata prezantohen se i takojnë Islamit, se i shërbejnë atij dhe janë besnikë, ndërsa në esencë janë armiqtë e tij të qëndrueshëm. Armiqësinë e tyre e shprehin në çdo formë të mundshme, të cilën njeriu i paditur do t’a konsideronte dituri dhe vendosje të rendit dhe drejtësisë, ndërsa në esencë ata shfaqin injorancë dhe fesad (çrregullime). Pashë Allahun, e di ti se sa shtëpi në Islam kanë rrënuar, sa kështjella dhe themele kanë shkatërruar?! Sa shenja kanë zhdukur? Sa flamuj kanë mposhtur? Me sa vegla të dyshimit i kanë rënë bimëve që donin të rriten, e që i kanë prerë deri në rrënjë? Sa burime kanë mbuluar dhe i kanë shuar?
HIPOKRIZIA E VOGËL
Nifaku (hipokrizia) e vogël ndahet në: hipokrizia sipas bindjes dhe hipokrizia me vepra.
Sa i përket hipokrizisë sipas bindjes, Allahu i Lartmadhëruar në Kur’anin Fisnik i qortoi munafikët (hipokritët) dhe iu premtoi dënimin në fund të Xhehenemit.
Sa i përket hipokrizisë përmes veprave, i Dërguari i Allahut e ka përshkruar këtë në një hadith autentik ku ka thënë: “Karakteristikat e hipokritit janë tre: kur flet - gënjen, kur premton - nuk e plotëson dhe kur i jepet në besë diçka - trathton” .
Pra, kjo numërohet në nifak (hipokrizi) me vepra, që ndonjëherë lidhet edhe me besimin. Nëse ndonjëra nga këto karakteristika tejkalohet, atëherë njeriu i tillë mund të dalë shumë lehtë nga feja, madje edhe nëse e kryen namazin, agjëron dhe e llogarit veten si musliman. Besimi i besimtarit vazhdimisht e përkujton dhe e largon nga ato karakteristika. Mirëpo, nëse ato mbeten në zemrën e njeriut (besimtarit), dhe nuk ekziston diçka që do të mund t’i largojë ose t’i eliminojë ato cilësi, atëherë ai është me të vërtetë një hipokrit.
Në lidhje me këtë ekziston edhe fjala e Ahmed ibën Hanbeliut, rahimeullah, i cili ka thënë: “Ismail ibën Seidi ka thënë: ‘E kam pyetur Ahmed ibën Hanbeliun për njeriun i cili është i qëndrueshëm në kryerjen e mëkateve të mëdha, por falet dhe jep zekat, nëse konsiderohet si i qëndrueshëm në kryerjen e mëkateve të mëdha? Ai u përgjigj: ‘Meqë falet dhe jep zekat, ai konsiderohet i qëndrueshëm në gabim, siç ka thënë i Dërguari i Allahut, salallahu alejhi ue selem: ‘Përderisa zinaqari kryen zina, ai nuk është besimtar”.
Me këtë del nga korniza e imanit (besimit islam). Sipas fjalëve të të Dërguarit të Allahut, salallahu alejhi ue selem: “Pirësi i alkoolit kur pi alkool nuk është besimtar, ashtu siç vjedhësi nuk është besimtar përderisa është duke vjedhur” .
Gjithashtu, krahas komenteve të Ibn Abbasit (radijAllahu anhu) kemi edhe fjalët e Allahut: “...Ata që nuk gjykojnë me atë që e zbriti Allahu, ata janë mohues”. (el-Maide, 44)
“Është e çuditshme që mund të dyshohet në kufrin (mohimin) e atij që e braktis namazin, dhe i cili publikisht para njerëzve thërritet që t’a kryejë atë (namazin) duke e shikuar shpatën e mprehur e cila qëndron gati për t’a mbytur atë.
Duke qëndruar me sy të lidhur, i thuhet: “Do të falesh apo të të vrasim?” Ndërsa ai përgjigjet dhe thotë: “Më vrisni, asnjëherë nuk do të falem”.
Ekzistojnë edhe njerëz të tillë të cilët nuk e konsiderojnë si kafir (femohues) atë që e braktis namazin, por për të thonë se është besimtar - musliman të cilit i pastrohet dhe i falet xhenazja (kufoma) dhe varroset në varrezat e muslimanëve.
Disa dijetarë të tjerë mendojnë se njeriu i tillë është besimtar me besim (iman) të plotë dhe se imani i tij është sikurse imani (besimi) i Xhibrilit dhe Mikailit. Njerëzit e tillë nuk turpërohen nga fjalët e tyre dhe nuk e njohin atë si kafir (femohues), mohimin (kufrin) e të cilit e dëshmuan Kur’ani Sunneti dhe konsensusi i sahabëve. Vetëm Allahu është Ai që jep sukses”.
Ibn Kajjimi, Allahu e mëshiroftë
Përgatiti: Teuhid.NET
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Hipokrizia dhe llojet e saj
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: