Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ebu Sejf
Besimtar MashaAllah
Besimtar MashaAllah


Numri i postimeve : 119
Pikë : 13939
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 13/05/2011

MesazhTitulli: A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.   Sun 19 Jun 2011, 00:23

Esselam alejkum hoxhe i nderuar desha te ju pyes se" A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa".
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Hoxha Mus'ab
Hoxhë i Forumit
Hoxhë i Forumit


Numri i postimeve : 24
Pikë : 14894
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 04/09/2010

MesazhTitulli: Re: A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.   Wed 13 Feb 2013, 21:52

ne kerkojme ndjese per vonimin e pergjigjjePërgjigjja:Të gjitha falënderimet i takojnë vetëm Allahut, Zotit
të botëve, paqja dhe bekimet qofshin mbi Pejgamberin, salallahu alejhi ue
sel-lem, familjen e tij, shokët dhe gjithë ata që e pasojnë atë deri në Ditën e
Gjykimit.
Vella I nderuar shikimi ne haram
eshte haram per mashkull apo femer, per te rinje apo per te vjeter, sepse
shikimi ne haram eshte ni shigjet prej shigjetave te shejtanit, prandaj pika e
pare ne hyrjen ne haram eshte shikimi, e pastaj vijn fazat tjera si folja me
femra dhenja e dores, etj,dhe fundi I saj eshte zinaja, sepse bashkimi I ketyre
eshte ne formen e ndaluar,
E per kete ka thene Allahu s.v.t ne
Kur’an:
"Thuaju besimtarëve të ndalin shikimet (prej haramit), t'i ruajnë
pjesët e turpshme të trupit të tyre, se kjo është më e pastër për ta. Allahu
është i njohur hollësisht për atë që bëjnë ata. Dhe thuaju edhe besimtareve të
ndalin shikimet e tyre, t'i ruajnë pjesët e turpshme të trupit të tyre..."
(En-Nur, 30-31).
Dhe ka thene Allahu s.v.t ne Kur’an:„Dhe mos iu afroni imoralitetit (zinasë), sepse vërtet ai është vepër e
shëmtuar dhe është një rrugë shumë e keqe .“
(Isa:32).
Si dhe ka then Resulullahi a.s se shikimi i pare qe ti e bene pa dije eshte
i yti, sepse se ki per qellim me kqyr ne haram, dhe i dyti qe ti pasi e shikon
deshiron edhe niher ta shikon ky eshte haram sepse nuk lejohet te shikohet ne
femren e huaj, qe seshte mahremi yt.
Nga Pejgamberi alejhi selam transmetohet ka thene:"O Ali, mos shiko andej e këndej, ngase shikimi i parë që ndodh
rastësisht dhe pa qëllim lejohet, ndërsa shikimi i dytë është haram."
(Sahih).
Si dhe transmetohet se Ibni Abbasi ka thene:"Shejtani vepron te njeriu përmes tri gjërave: shikimit, zemrës dhe
organit seksual, ndërsa te femra ndikon gjithashtu përmes tri gjërave:
shikimit, zemrës dhe organit seksual."
Si dhe eshte pyetur Imam Ahmedi r. Nga El-Merruviziu icili deklaron se e kishte pyetur Imam Ahmedin:
"A është e lejuar që njeriu t'i shikojë robëreshat?" Ahmedi ishte
përgjigjur: "Kam frikë për sprovën e tij. Sa shumë dashuri pasionante në
zemrën e njeriut ka shkaktuar shikimi."
Pra besoj qe e kuptuam se sa i rezikshem eshte shikimi per te cilen kan
femrat shum pergjegjesi, sepse ato behen shkak qe meshkujt te bijne ne haram,
qe te ishin femrat te mbuluara simbas rregullave te sherijat me mbulesa,
skishte pas mundesi te bijne meshkujt ne haram sepaku nga shikimi sepse, kishte
me qen e mbyllur ni der e madhe e fitnes, e ajo eshte lakuriqesija e femrave te
sotme, Allahu i udhezoft ne rrugen e drejt.

Si dhe dije vella i nderuar se me kalu apo me dal me nje femer te huaj ecila
nuk eshte mahremi yt, nuk lejohet te veqohesh me te sepse i treti eshte shejtani,
dhe normal se edhe hyni ne haram, Per kete kemi deshmi fjalen e Resulullahit
a.s, se ka thene:
”Nuk vetmohet mashkulli dhe një femër,vetëm se
i treti është shejtani”.
Dhe po
ashtu nuk lejohet te veqohet njeriu me ni femer te huaj apo te fole me te duke
mos pasur me ta ni mahrem ajo eshte haram, sepse per kete kemi deshmin fjalen e
Resulullahit a.s qe ka thene:
”Mos të vetmohet një burrë
me një grua vetëm se me mahrem (që ka të ndaluar martesën me të), dhe mos të udhëton
femra vetëm se me mahrem”.
Pra te
mos veqohen ketu i perfshin tegjitha ato qe vijne kur nje i ri veqohet me ni
femer te huaj, folja, shikimi, etj.
Vella i nderuar sa i perket fjales tuaj se thate “me
qellim te filloj nje avanture me te”
Vella njeriu kur te martohet duhet
te kete ni qellim(nijet), e jo te martohet per ndonje shkak te pa vlere, sepse
njerzit martohen per pasuri, martohen per fame e martohen per bukuri te femres,
mirpo neve na ka keshilluar i Derguari i Allahut, se si duhet te zgjedhim
shokun e jetes, e normal se fjala e Resulullahit eshte ma e sakte dhe ajo eshte
e vertet dhe pajtohet me realitetin e jetes, sepse tegjitha tjerat kalojne,
kurse feja mbetet, dhe duhet ta kesh parasyshe se martesa eshte ni vendim me
rendesi ne jeten tende, sepse jeta eshte e gjate e so vetem disa dit apo ni
shetitje, e per kete kemi deshmi fjalet e e Allahu te Madheruar ku thote:
„... (u janë lejuar) gratë e ndershme besimtare, dhe (gra) të ndershme nga
ata të cilëve u është dhënë libri para jush, kur atyre u jepni pjesën e caktuar
të kurorës, por duke pasur për qëllim martesën, jo imoralitetin dhe jo si
dashnore ilegale...“
(Kur’ani fisnik 5:5)
Si dhe transmeton Buhariu, Muslimi
dhe të tjerët nga Ebu Hurejra (Zoti qoftë i kënaqur me të) se Muhammedi a.s. ka
thënë:
"Femrën e martojnë katër
gjëra: pasuria, nderi familjarë, bukuria dhe feja. Zgjidhe fetarën, të
lumtë!"
Nga ana tjetër, pejgamberi a.s. i udhëzon përgjegjësit (prindërit) që bijës
t’i kërkojnë një bashkëshortë fetarë dhe të moralshëm, për t’i kryer detyrimet
ndaj familjes, bashkëshortës dhe fëmijëve. Poashtu të ruajë nderin me gjelozi
dhe të kujdesën për nevojat e përgjithshme të shtëpisë (familjës).
Transmeton Termidhiu nga Muhammedi a.s., se ka thene:"Nëse vjen te ju ndonjë djalë të cilit ja pelqeni fenë dhe moralin –
martojeni, e nëqoftëse nuk e bëni këtë (dmth. Nuk e martoni vajzën tuaj me të)
do të bëhet trazirë dhe rrëmujë e madhe mbi tokë".
Pra behet remuj ne toke ja sot jemi deshmitar se femrat sa jan liru dalin
te lira veshen me veshje shum provokuese, dhe nuk mendojn se ajo duhet te ruaj
nderin per burrin e saj qe do te jete per te shoku i jetes se saj, qe do ta
ndajn te miren dhe te keqen me te, mirpo ja se qka ndodh, kur nuk i martojn qikat me musliman te
mirpo kqyrin naj djal qe ka letra e ka ker e ka shtepi te madhe etj, por
skyqrin imanin se kur ke iman i ke te gjitha, kur ske iman i ke tegjitha te
keqijat, Allahu na rujte.
Po ashtu njeriu duhet te zgjedh ni femer te ndershme nga familja e
ndershme, sepse ndershmerija trashegohet, e qka mendon nese ti e zgjedh nje ne
rruge si ke me dit ti se e qfar familjes eshte, dhe a eshte e ndershme ajo qe
del ne rruge e zhveshur, me veshje provokuese, qfare grua do te jete ajo, dhe
me martes vella duhet te kesh ne qellim se do te plotesoshe nje prej kushteve
te marteses, e ajo eshte vazhdimi i trashegemis se njerzimit, prandaj duhet te
kesh kujdes kon e zgjedh me te lind femijet e tu, qe do te jen vazhdimesi e fares
tende, prandaj ajo e ndershmja e ruan nderin e saj, nuk del ne rruge e vetmuar,
nuk del me veshje provokuese, dhe eshte femer qe beson ne Allahun dhe ne te
Derguarin e Tij, prandaj transmeton Ibnu Maxhe, Daru Kutniu dhe Hakimi nga
Aishja (Zoti qoftë i kënaqur me të ) në një hadith Merfuë: "Kërkoni gra të
mira dhe fisnike, se prejardhja trashëgohet".
Si dhe ajo qe that se duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture
te jet martesa"
, vella martesa ecila nuk eshte e filluar pa
kujdestarin e femres eshte martes e ndaluar, prandaj ti ke qellimin e mir por
ne menyr te keqe po mundohesh me realizu, une mendoj se kjo eshte pershkak se
ti nuk ke njohuri mbi kete teme prandaj une jam duke I spejguar secilen qeshtje
me detalisht sepse do te beje dobi ty dhe atyre qe jan ne gjendjen e njejt si
ti, ka thene I Derguari I Allahut:
"Nuk ka martesë veçse me kujdestar."( Ebu Daudi, Ibni Maxheh dhe te tjeret).Pra femren te cilen e ke njoftuar ne rruge nuk lejohet te merni vendim per
martese sepse ajo martes eshte haram e ndaluar ne sherijatin islam.
Por duhet te kerkohet nga prindi apo kujdestari i saj, qe te jete martes
legale ku do te jet i kenaqur Allahu s.v.t dhe i Derguari i Allahut a.s.
Pra tegjitha keto kerkohen muslimani i mir dhe muslimanja e mire ti beje qe
te jete martesa e tyre ne perkpikmeri me rregullat qe Allahu dhe i Derguari i
Tije i kan vu, per muslimanet, qe perfundimi i atyre qe i pasojn keto rregulla
te jete Xhenneti, pra e krejt jeta jone dhe vdekja jone eshte per Allah, qe ai
te jet i kenaqur me ne.
Kurse ata qe skan njohuri me ligjin e Allahut mendojn te e jetojn ni jete
te shfrenuar, ashtu qysh ja pret mendja te veproj, mirpo kjo e dergon njeriun
ne degjenerim dhe ne humbje te tegjitha vlerave morale, keshtu njeriu po del
nga natyra e tij, Allahu na ruajt.
dhe vepren e ndaluar nuk e arsyeton nijeti(qellimi) i mire, sepse kushte qe
nje veper te pranohet tek Allahu, duhet ti plotesoj dy kushte e ato jane:
1 te jete sinqerisht per Allah2 te jete simbas sunetit te Derguarit te Allahu s.a.v.s.Keto vella dhe shum ka te flitet mbi kete pyetje qe keni parashutruar,
mirpo une mendoj se me kaq ju mjafton te ju behet e qarte se qka eshte e lejuar
dhe qka eshte e ndaluar ne kete veper qe ke
pyetur per te.
Dhe ne fund e keshillojm veten dhe juve qe te kemi me shum frige respekt
ndaj urdherave te Allahut dhe te i
ruhemi harameve qe jan te ndaluara me sherijatin e Allahut, para se te
martohemi.
Me kaq e perfundojme e lusim Allahu s.v.t qe te e pranoje kete pergjigjje
tone te jete Allahu i kenaqur dhe te jete drit per ne kete dunja dhe ne boten
tjeter te perhershme.
Mr Mus’ab ef. Lusjani
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Pyetje dhe Përgjigje-
Kërce tek: