Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
A po ju pëlqen Forumi
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Më mëso por shkurt!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jakub
Radio përgjegjësi
Radio përgjegjësi


Male Numri i postimeve : 419
Pikë : 16247
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 04/09/2010
Thënia e preferuar : All-llahu te Drejtoft
Mesazhi për të tjerët : Thuaj: La ilahe il-lAll-llah - Muhammeden-RresulAllah

MesazhTitulli: Më mëso por shkurt!   Mon 20 Jun 2011, 08:34

Më mëso por shkurt!

...e shumë e shumë thënie tjera të shkurtra por me urtësi të mëdha.
Zaten, Muhammedi, alejhi's selam, pati deklaruar se:
“بعثت بجوامع
الكلم
Jam dërguar me Xhevamiu’l kelim (elokuencë të
rrallë)”
[LINK=#_ftn3]\[3][/LINK]
Porosia, detaje të së cilës do të
mundohemi të sjellim në këtë shkrim, është e regjistruar në Sunenin e Ibni
Maxhes ndërsa është transmetuar nga Sahabiu i madh, Ebu Ejjub el-Enariu. Sahabiu
në fjalë rrëfen se një njeri kishte ardhur tek Pejgamberi, alejhi’s selam dhe i
kishte thënë:
“يَا رَسُولَ اللَّهِ عَلِّمْنِي وَأَوْجِزْ قَالَ إِذَا قُمْتَ
فِي صَلَاتِكَ فَصَلِّ صَلَاةَ مُوَدِّعٍ وَلَا تَكَلَّمْ بِكَلَامٍ تَعْتَذِرُ
مِنْهُ وَأَجْمِعْ الْيَأْسَ عَمَّا فِي أَيْدِي النَّاسِ
O i Dërguari i
Allahut! Më mëso, por shkurt! (Pejgamberi, alejhi’s selam i) tha: Kur të
ngritësh për namaz, falu sikur fal namaz lamtumirës (je për herë të fundit), mos
fol fjalë që më vonë do të pendohesh për to dhe vendos për të mos shpresuar në
atë që posedojnë njerëzit (mos u bë i varur prej
tyre).”
[LINK=#_ftn4]\[4][/LINK]
Ky hadith, siç mund të vërehet, jep
konstruksionet për një jetë të lumtur, një jetë të mirë, në radhë të parë me
Krijuesin, e pastaj edhe me krijesat – njerëzit. Hadithi përshkruan rrugën, e
cila njeriut i dhuron atë epitetin prej besimtari të vërtetë. Të falësh namaz me
përkushtim, të kultivosh raporte të mira me Krijuesin, në njërën anë, dhe të
krijosh raporte të matura me njerëzit, duke mos i shqetësuar me gjuhën tënde por
as duke mos u bërë i varur nga paratë e tyre, në anën tjetër, është esenca dhe
thelbi i një krenarie, të cilën vetëm besimtari i sinqertë mund ta
disponojë.
Porosia e pare: NAMAZI I PËRKRYER
Namazi është shtyllë e
besimit, është lidhja e robit me Zotin e tij, është ajo në të cilën besimtari
gjen prehje shpirtërore. Për të arritur efektin e vet, namazi duhet të kryhet në
përputhje me parimet, dhe jo vetëm me parimet, pro krahas kësaj motiv për të
duhet të jetë dashuria e madhe që kemi për Allahun e Madhëruar. Nga këtu,
Muhammedi, alejhi's selam, na porosit që kur ta bëjmë namazin ta bëjmë sikur nuk
do te falemi më, sikur falemi për herë të fundit.
E perse duhet të falemi me
kaq përkushtim do të mundohem ta jap përgjigjen nëpërmjet shembullit në vijim.
Nëse ftohesh për të dalë para një sundimtari shumë të fuqishëm, para një njeriu
që ka në dorë udhëheqjen e botës, ti këtë e konsideron si nder dhe mburrje. Nëse
të thuhet se ky mund të jetë takimi yt i fundit me atë njeri, atëherë ti
mundohesh që ta shfrytëzosh këtë shans maksimalisht duke u përkujdesur edhe për
detajet dhe imtësitë, për shprehjet dhe lëvizjet, qofshin këto edhe më të
thjeshtat. E, nëse pas kësaj të jepet rasti të takohesh prapë me atë njeri, kjo
jo që nuk ta humb seriozitetin që ke, përkundrazi, të bën edhe më kureshtar
madje për të përmirësuar ndoshta atë për të cilën e ke qortuar veten nga takimi
i kaluar. E tash, nëse bën një krahasim ndërmjet Allahut të Madhëruar, si
Krijues dhe Sundues suprem dhe këtij njeriu që sundimi i tij është i përkohshëm
dhe se me gjithë fuqinë që ka, prapë në raport me Allahun e Madhëruar nuk është
asgjë, atëherë ajo më e pakta që ne duam prej teje të jesh/bësh në raport me
Allahun e Madhëruar është që të tregosh kësi respekti. Duam të kuptosh se ti në
namaz je në kontakt – bashkëbisedim me Allahun e Madhëruar. Ebu Hurejre
transmeton se Pejgamberi, alejhi’s selam ka cituar Allahun e Madhëruar të ketë
thënë:
“قَسَمْتُ الصَّلَاةَ بَيْنِي وَبَيْنَ عَبْدِي نِصْفَيْنِ وَلِعَبْدِي
مَا سَأَلَ فَإِذَا قَالَ الْعَبْدُ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ قَالَ
اللَّهُ تَعَالَى حَمِدَنِي عَبْدِي وَإِذَا قَالَ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ قَالَ
اللَّهُ تَعَالَى أَثْنَى عَلَيَّ عَبْدِي وَإِذَا قَالَ مَالِكِ يَوْمِ الدِّينِ
قَالَ مَجَّدَنِي عَبْدِي وَقَالَ مَرَّةً فَوَّضَ إِلَيَّ عَبْدِي فَإِذَا قَالَ
إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ قَالَ هَذَا بَيْنِي وَبَيْنَ عَبْدِي
وَلِعَبْدِي مَا سَأَلَ فَإِذَا قَالَ اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ صِرَاطَ
الَّذِينَ أَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلَا
الضَّالِّينَ قَالَ هَذَا لِعَبْدِي وَلِعَبْدِي مَا سَأَلَ
Unë, namazin e
kam ndarë ndemjet Meje dhe robit Tim në dy pjesë, e robit Tim i takon ajo për
çka më lut. Kur të thotë robi: Elhamdu li-l-Lahi Rabbi-l-alemin
(falënderimi i takon Allahut, Zotit të botëve), Allahu thotë: Më falënderoi
robi Im; kur të thotë: err-Rrahmani-rr-Rrahim (Mëshiruesi, Mëshirëploti),
Zoti thotë: Më lavdëroi robi Im; kur të thotë: Maliki jevmi-d-din
(Sunduesi i Ditës së Gjykimit), Zoti thotë: më madhëroi Robi Im – e një herë ka
thënë: robi Im mu dorëzua plotësisht; kur të thotë: Ijjake na’budu ve ijjake
nestein
(Ty të adhurojmë dhe tek Ti mbështetemi), Zoti thotë: kjo është
ndërmjet Meje dhe robit Tim, e robit Tim i takon kjo që kërkoi; e kur të thotë:
Ihdina-s-sirata-l-mustekim sirata-l-ledhine en’amte aejhim gajri-l-magdubi
alejhim ve la ed-dal-line
(udhëzona në rrugën e drejtë, në rrugën e atyre që
Ti iu dhurove mirësi e assesi në rrugën e atyre ndaj të cilëve je i hidhëruar
dhe as në rrugën e të humburve), kjo i takon robi Tim, e robit Tim ia jap atë që
kërkoi!”
[LINK=#_ftn5]\[5][/LINK]
Kështu, ne nuk duam që ti vetëm të
falësh namazin, sikur ta kryesh vetëm se është obligim, por krahas kësaj motiv
duhet ta kesh dashurinë, ngase ti në namaz po kontakton me Krijuesin, me atë që
i tërë pushteti është vetëm në duart e Tij. Ka thënë Hatim el-Esamm: Kur të
ofrohet koha e namazit, marr abdes me përpikëri, pastaj shkoj në vendin ku do të
falem dhe ulem që ta përmbledh veten. Më pas çohem për tu falur ndërsa Qabenë e
vendosi para syve, Siratin nën këmbë, Xhennetin ne anën e djathtë, Xhehennemin
në anën e majtë, Melekun e vdekjes pas shpine dhe mendoj se më nuk do të
falem...[LINK=#_ftn6]\[6][/LINK] Nga këtu, falja e namazit nuk shpërblehet nëse
është shume në sasi pro nëse është shumë në cilësi. Ibni Abbasi, kushëriri i
Pejgamberit, alejhi’s selam ka thënë: Dy rekate namaz që falen normal dhe me
meditim janë më të mira që namazi i tërë natës me zemër
harrestare.[LINK=#_ftn7]\[7][/LINK]
E se sa i rëndësishëm është namazi tregon
edhe fakti se është gjëja e parë për të cilën njeriu do të jap llogari para
Allahut të Madhëruar. Pejgamberi, alejhi’s selam ka thënë:
“إِنَّ أَوَّلَ مَا
يُحَاسَبُ بِهِ الْعَبْدُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ مِنْ عَمَلِهِ صَلَاتُهُ فَإِنْ
صَلُحَتْ فَقَدْ أَفْلَحَ وَأَنْجَحَ وَإِنْ فَسَدَتْ فَقَدْ خَابَ
وَخَسِرَ
Vërtet, gjëja e parë për të cilën do të jap llogari robi në Ditën
e Kiametit është namazi; nëse del korrekt, atëherë ka shpëtuar dhe kaluar,
ndryshe, ka humbur dhe dështuar…”
[LINK=#_ftn8]\[8][/LINK]
Porosia e
dytë:
KUJDES FJALORIN!
Çështja e të folurit është një prej gjërave që
Islami e ka diskutuar shumë hollësisht. Kjo për shkak se ai mund të jetë çelës
shpëtimi (p.sh. deklarimi i shehadetit) por mund të jetë edhe shkatërrim. E
besimtari që shquhet përgjithësisht për përmbajtje dhe maturi, ftohet që
personalitetin e vet ta kompletojë duke përmbushur edhe këtë kriter, pra të
folurit me përgjegjësi. Ndryshe, të folurit jo vetëm që llogaritet, siç na mëson
Allahu i Madhëruar në kaptinën Kaf, ajeti 18, por ai, nga pakujdesia mund të
jetë fatal për njeriun, në kuptimin e humbjes së Xhennetit. Pejgamberi, alejhi’s
selam ka thënë:
“وَإِنَّ الْعَبْدَ لَيَتَكَلَّمُ بِالْكَلِمَةِ مِنْ سَخَطِ
اللَّهِ لَا يُلْقِي لَهَا بَالًا يَهْوِي بِهَا فِي جَهَنَّمَ
…dhe robi
ndodhë të flet ndonjë fjalë nga hidhërimi i Allahut, e që nuk i kushton rëndësi
të madhe, e si shkak të bjerë thellë në
Xhehennem...”
[LINK=#_ftn9]\[9][/LINK]
Të folurit është i rrezikshme për
faktin se kur thuhet më nuk kthehet, është sikur shigjeta, kur del prej harkut
nuk dihet se ku qëllon, por kudo që të jetë prapë dëmton. Një njeri i mençur
kishte thënë: Nuk jam penduar për atë që nuk e kam thënë, por jam penduar për
atë që shumë herë e kam thënë."
Një tjetër kishte thënë: Çdo fjalë që nuk
e kam thënë, jam ende pronar i saj ndërsa çdo fjalë që e kam thënë, jam bërë
pronë e saj. "
[LINK=#_ftn10]\[10][/LINK]
Porosia e trete: MOS U BË
I VARUR NGA NJERËZIT!
Paraja është disi e mishëruar me njeriun. Allahu ka
thënë:
“وَتُحِبُّونَ الْمَالَ حُبًّا جَمًّا
Dhe pasurinë e doni së
tepërmi.”
el-Fexhr, 20.
Kështu, të kërkosh nga njerëzit, rrallë se mund
të shpëtosh pa ndonjë ofendim, në rastin më të lehtë, apo kushtëzim në rastin më
të keq. “Unë të jap por ti duhet të bësh kështu e kështu për
mua.”
Pejgamberi, alejhi’s selam është porositur nga Xhibrili se:
“وعزه
استغناؤه عن الناس
Krenaria e tij (besimtarit) është në pavarësimin e tij
nga njerëzit!”
25.
Më konkretisht, Muhammedi, alejhi's selam, është
munduar që besimtarit të devotshëm t’i përshkruajë rrugën drejt shpëtimit në
këtë dhe botën tjetër. Nëse do që të mos jesh viktimë e shpirtëkëqinjëve por që
edhe tek njerëzit dhe tek Zoti të jesh i dashur, atëherë ke vetëm një mundësi.
Pejgamberi, alejhi’s selam thotë:
“ازْهَدْ فِي الدُّنْيَا يُحِبَّكَ اللَّهُ
وَازْهَدْ فِيمَا فِي أَيْدِي النَّاسِ يُحِبُّوكَ
Bëhu asket në dunja, të
do Allahu, bëhu asket nga ato që posedojnë njerëzit, të duan
njerëzit!”
[LINK=#_ftn11]\[11][/LINK]
Kjo, krahas asaj që nëse ti lyp
sikur po e nënshtron veten para njerëzve, është edhe keqkuptim i pasurisë, ngase
pasuri nuk është të kesh shumë para por pasuri është zemra, besimi, pajtimi me
atë që të ka dhënë Allahu[LINK=#_ftn12]\[12][/LINK]. Edhe Pejgamberi, alejhi’s
selam ishte i varfër por na tregoi se njeriu nuk vlerësohet nga xhepi por nga
zemra. Besimtarët e parë ishin të varfër por nuk e shfaqnin dot varfërinë, ata
vetëm për Allahun e Madhëruar kishin nevojë. Nga këtu, njerëzit, siç thotë
Allahu i Madhëruar, kur i shihnin krijonin përshtypjen se ata janë të
pasur.
“يَحْسَبُهُمُ الْجَاهِلُ أَغْنِيَاء مِنَ التَّعَفُّفِ
... ai që
nuk e di gjendjen e tyre mendon se ata janë të pasur…”
el-Bekare,
273.
Kështu duhet të jetë besimtari. Një përshkrim i shkurtër por shumë
domethënës. E lus Zotin që të na bëjë prej besimtarëve, me të cilët Ai është i
kënaqu
[LINK=#_ftnref1]\[1][/LINK]
Buhariu.
[LINK=#_ftnref2]\[2][/LINK] Transmeton Ebu Davudi ndërsa Albani në
Silsiletu’s sahihah e ka cilësuar hasenun sahih.
[LINK=#_ftnref3]\[3][/LINK]
Buhariu (teksti i tij) dhe Muslimi.
[LINK=#_ftnref4]\[4][/LINK] Albani këtë
hadith e konsideron hasen.
[LINK=#_ftnref5]\[5][/LINK]
Muslimi.
[LINK=#_ftnref6]\[6][/LINK] Ihjau Ulumiddin,
1/151.
[LINK=#_ftnref7]\[7][/LINK] Ibid.
[LINK=#_ftnref8]\[8][/LINK]
Transmeton Tirmidhiu ndërsa Albani e ka cilësuar
autentik.
[LINK=#_ftnref9]\[9][/LINK]
Buhariu.
[LINK=#_ftnref10]\[10][/LINK]
[LINK=http://www.geocities.ws/sedat_islami/hifdhulisan.html]http://www.geocities.ws/sedat_islami/hifdhulisan.html[/LINK]
[LINK=#_ftnref11]\[11][/LINK]
Transmeton Ibni Maxheh ndërsa Albani e ka cilësuar
autentik.
[LINK=#_ftnref12]\[12][/LINK] Pejgamberi, alejhi’s selam ka thënë:
“لَيْسَ الْغِنَى عَنْ كَثْرَةِ الْعَرَضِ وَلَكِنَّ الْغِنَى غِنَى النَّفْسِ
Pasuria nuk është në mall të shumtë por (pasuria është) në pasuri të shpirtit”
(Buhariu); “وَارْضَ بِمَا قَسَمَ اللَّهُ لَكَ تَكُنْ أَغْنَى النَّاسِ …dhe pajto
me atë që të ka dhënë Allahu do të jesh njeriu më i pasur…” (Transmeton
Tirmidhiu ndërsa Albani e ka cilësuar hasen).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Më mëso por shkurt!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: