Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
A po ju pëlqen Forumi
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Ashpërsia e pasuesve të Sunnetit kundër ithtarëve të bidatit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ebu Sejf
Besimtar MashaAllah
Besimtar MashaAllah


Numri i postimeve : 119
Pikë : 13324
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 13/05/2011

MesazhTitulli: Ashpërsia e pasuesve të Sunnetit kundër ithtarëve të bidatit   Sun 26 Jun 2011, 23:36

I gjithë falenderimi i takon vetëm All-llahut (subhanehu ue teala), i Cili nuk ka krijesë në tokë vetëm se e ka njoftuar me argumentet e Tij se Ai është i Vetmi që meriton adhurimin.
Vepron si dëshiron në pushtetin e tij,të devotshmit i furnizoi me besim dhe siguri,ndërsa mëkatarët me mëshirën e Tij i mbulon dhe i falë ato.
Furnizimin mëkatarëve nuk ua ndal, nga mirësia dhe bujaria e Tij e Madhe.
Bekimet dhe përshëndetjet më të mira qofshin mbi zotëriun tonë, Muhamedin (alejhi selam), mbi shokët e tij të ndershëm dhe mbi gjithë ata që pasojnë rrugën e tyre me të mire.

Prej se është shfaqur errësira e risive, dijetarët e Sunnetit, kanë ngritur zërin kundër tyre dhe ua tërheqën vërejtjen njerëzve nga pasuesit e risive, dhe se ata i kanë braktisur pasuesit e risive, dhe nuk i përshëndesin ata me Selam, dhe nuk ulen me ata në mbledhjet e tyre, dhe kanë shfrytëzuar çdo metodë për t’i luftuar ata dhe për tua bërë të qartë devijimin e tyre dhe për ta qartësuar rrugën e tyre të pastër (të Islamit).
Ka thënë Asim el-Ehuel: ka thënë Katade: “O Ehuel ! Kur dikush nxjer një risi, është obligm të potencohet që të kihet kujdes nga ai.[1]
Dhe se këtë paralajmrim nga risitë dijetarët e Sunnetit e kanë llogaritur nga kaptinat e këshillimit të muslimanëve, dhe se e kanë sqaruar se kjo nuk llogaritet Gibet (përfolje në mungesë të dikujt).
Kethir ibn Zijad transmetohet se ka thënë:”Thuhet që për pasuesit e epsheve nuk ka respekt”[2]
Kështu që përmendja e shpikësve të risive tek dijetarët e Sunetit me emrat e tyre dhe tërheqja e vërejtjes nga pasimi i tyre, nuk llogaritet e ndaluar.
Tërheqja e vërejtjes nga shpikësit e risive është obligim për ata të cilët kanë dituri dhe nuk lejohet braktisja e saj.
El-Izzu ibn Abdu-Selam ka thënë: “Ua ka obliguar All llahu (subhanehu ue teala) dijetarëve ngritjen e fesë dhe nënçmimin e ndjekësve të risive, dhe se arma e dijetarit është dituria e tij,s ikur që arma e mbretit është shpata e tij, dhe se sikur që nuk i lejohet mbretit ti fut shpatat në këllef kundër jobesimtarëve dhe mushrikëve, gjithashtu nuk i lejohet dijetërve heshtja me gjuhët e tyre duke mos folur kundër devijuesve dhe pasuesve të risive.
Ai i cili lufton për hirë të All llahut dhe e shfaq fenë e tij, meriton që All llahu ta ruan atë me syrin e Tij i cili nuk fle kurrë, dhe ta bën krenarë atë me Krenarinë e Tij që kurrë nuk mposhtet.
El-Kashejrij ka thënë: E kam ndëgjuar Ebu Aliun duke thënë: “Kush nuk e tregon të vërtetën dhe hesht ai është shejtan memec.[3]
Ata të cilët heshtin nga thënia e të vërtetës janë mëkatarë ndaj All llahut dhe futen nën fjalën e Tij (xhele ue ala): “Ata ishin që nuk ndalonin njëri-tjetrin nga e keqja që punonin. E ajo që bënin ishte e shëmtuar.”[4]
Dijetarët kanë vazhduar gjithmonë duke e llogaritur se kundërshtimi i pasuesve të risive dhe grupeve që pretendojnë se janë pasues të së vërtetës është obligim dhe se nuk lejohet heshtja dhe braktisja e saj, dhe se kjo është detyra e sheriatit (legjislacionit Islam) dhe dijetarëve për ta mbrojtur fenë.
Ka thënë Shejh Ibn Tejmije (All llahu e pastë mëshiruar): “Në këtë Ummet, falenderimi i qoftë All llahut, ka vazhduar të ketë dijetarë që i kuptojnë mirë fjalët e kota të pasuesve të së kotës(bidatit) dhe e kundërshtojn atë, dhe se ata me udhëzimin e All llahut janë në harmoni me të vërtetën, duke kundërshtuar mendimet e kota dhe transmetimet e tyre, pa emicone dhe pa komplot.[5]
Dijetarët e Sunetit e kanë llogaritur kundërshtimin ndaj pasuesve të risive si luftë në rrugë të All-llahut (aze ue xhel).
Ka thënë Imam Jahja ibn Jahja (All-llahu e mëshiroftë): “Mbrojtja e Sunnetit është më e mirë se xhihadi (lufta në rrugë të All-llahut), dpastaj ia ktheu Muhamed ibn Jahja elDhuhlij: “A është më i mirë se një njeri që shpenzon nga pasuria e tij dhe e lodh veten e ti dhe lufton me trupin e tij në rrugë të All-llahut? U përgjigj Jahja: Po, shumë më i mirë.[6]
Ka transmetuar el Heruei nga Muhamed El Balkhij se ka thënë: “Isha me Ibn Ebi Shurejh në një rrugë të thellë dhe erdhi një njeri në këtë vend dhe tha:“Gruaja ime ka lindur pas 6 muajve! U përgjigj duke i thënë se ai është fëmiu yt, ka thënë i Dërguari i All-llahut (Paqja dhe mërshira e All-llahut qoftë mbi të): “Fëmija i takon atij, në shtratin e të cilit është lindur.”[7]Dhe e përsëriti pyetjen,dhe ia dha të njejtën përgjigje. Pastaj i tha njeriu Ebi Shurejhit: “Unë nuk mendoj kështu.” Tha Ibnu Sherejhi:”Ky meriton të luftohet dhe e nxjeri shpatën e tij dhe e përmbysi për toke dhe thamë: “Injorant është, nuk din çka flet.[8]


Hafidh Edh-Dhehebi, Allahu e mëshiroftë, duke e komentuar këtë ngjarje ka thënë: “E mbrojti sunnetin dhe u hidhërua për atë.[9]
Dije se komunikimi i Sunnetit të Pejgamberit (alejhi selam) tek njerëzit është prej xhihadit më të vlefshëm.
Imam ibn Kajim Allahu e mëshiroftë, ka thënë: “Shpallja dhe komunikimi i Sunnetit të Pejgamberit sal’allahu alejhi ue selem në Ummet është më i mirë se sa gjuajtja e shigjetave në fyt të armikut sepse këtë (gjuajtjen e shigjetave) e bëjnë shumë prej njerëzve, ndërsa sa i përket komunikimit të Sunneteve të Pejgamberit alejhi selam nuk e bën këtë vetëm se trashëguesit e Pejgamberëve dhe pasuesit e tyre,
All llahu na bëftë prej tyre me mirësinë e Tij.[10]
Gjithashtu ka thënë Imam Ibn Kajim: “Për këtë arsye xhihadi në rrugë të All-llahut
(xhele ue azz) është dy lloje:
1.Xhihad me dorë dhe shpatë, dhe në këtë marrin pjesë shumë prej njerëzve.

2.Xhihad me ngritje të argumentit dhe qartësim, dhe se ky xhihad është i veçantë për pasuesit e Pejgamberëve, dhe se ky është xhihadi i dijetarëve të ndershëm,dhe ky është xhihadi më me vlerë nga i pari, duke pas parasysh nga dobitë e mëdha që nxjeren nga ky xhihad, gjithashtu duke e pasur parasysh fuqinë e këtij xhihadi dhe numrin e madh të armiqve të kësaj thirjeje.
Tha All llahu (xhele ue azz) në Kaptinën el Furkan:“Sikur të kishim dashur Ne, do të dërgonim pejgamber në çdo vendbanim.**Po ti mos i dëgjo jobesimtarët e luftoi ata me të (me Kur’an) me një luftë të madhe.[11] Ky pra është xhihadi kundër tyre me Kur’an dhe se ky është xhihadi më me vlerë.[12]
Mer mësim nga kjo All llahu të mëshiroftë.
Shejh Abdl Latif ibn abdu er-Rahman ibn Hasan Ali Shejh (All llahu e mëshiroftë) në një prej mesazheve të tij ka thënë: “Më ka arritur lajmi nga ajo që All llahu të ka bekuar me luftën kundër pasuesve të risive dhe mohimi i rrugës së tyre dhe vrazhdësia ndaj tyre (xhehmive e grupeve tjera devijuese) dhe atyre që i pasojnë këta të devijuar (xhemmatin), dhe se kjo është prej mirësive më të mira, dhe prej dhuratës më të ndershme, dhe se kjo luftë është prej obligimeve më parësore të fesë. Dhe se xhihadi me argumentim dhe me dituri është më përparësor nga xhihadi me dorë dhe luftë, dhe se ky xhihad shpalon ritet e fesë, dhe me këtë dallohen pasuesit e Sunnetit dhe ndihmësit e Kur’anit dhe ata që kanë fe të pastër dhe Iman.
Të porosis të përpiqesh në këtë rrugë dhe se furnizimi me këtë është furnizimi më i mirë për Ditën e Kthimit.
Ka thënë I LartëMadhëruari: “Ne patjetër do të ndihmojmë të dërguarit tanë në jetën e kësaj bote, edhe ata që besuan, e edhe në ditën e prezentimit të dëshmive. Në ditën kur zullumqarëve nuk u bën dobi arsyetimi i tyre, ata janë të mallkuar dhe ata e kanë vendin më të keq.”[13][14]
Dhe ashtu siç ka thënë Shejh Ibn Tejmijeh: “Është obligim kundërshtimi për gjithë ata që kanë mundësi që ti kundërshtojnë dyshimet dhe mendimet e kota të pasuesve të risive dhe hedhja poshtë e argumentimeve dhe devijimeve të tyre dhe të jep nga mundi i tij që ti shpalos ndytësirat e tyre dhe ti shpalon argumentet e tyre të falsifikuara në mbrotje të fesë së pastër dhe sunnetit të drejtë e të vlefshëm.[15]
Gjithashtu ka thënë Shejh Islam ibn Tejmijeh: “Sa i përket dijetarëve të risive dhe filozofëve, dhe se fjalët e tyre të cilat janë në kundërshtim me Librin dhe Sunnetin (Kur’anin dhe Sunnetin), paralajmrimi nga këto risi dhe nga gjendja e tyre devijuese, është obligim me pajtim të të gjithë muslimanëve.
Saqë, i është thënë Ahmed ibn Hanbelit: Cili është më i mirë, një njeri që falet, agjëron dhe bën Itikaf, apo një që kundërshton dhe lufton pasuesit e risive? Tha: Ai që falet dhe agjeron dhe bën itikaf e bën këtë vetëm për veten e tij, ndërsa ai që lufton pasuesit e risive i bën dobi gjithë muslimanëve, prandaj ky i dyti është më i mirë.
E bëri të qartë se dobia është për gjithë Ummetin Musliman, në fenë e tyre dhe se kjo është nga lloji i luftës për hirë të All-llahut. Dmth, qartësimi i rrugës së All llahut, fesë së Tij dhe legjislacionit të Tij, dhe largimi i devijimeve të atyre shpikësve dhe ashpërsia ndaj tyre është obligim (Kifajeh)[16]me pajtim të dijetarëve. Dhe se po mos të qoheshe askush për ta mbrojtur fenë nga dëmet e tyre do të ishte shkatëruar feja dhe se shkatërimi i atyre (shpikësve) është më i madh se i atyre që pushtojnë (muslimanët) me luftë, sepse ata kur pushtojnë me luftë nuk pushtojnë zemrat dhe atë çka ka në to prej fesë së pastër vetëm se të nënshtruar, ndërsa sa i përket atyre shpikësve të risive, ato ua prishin zemrat (muslimanëve) qysh në fillim.[17]

Në lidhje me obligimin e kundërshtimit të shpikësve të risive, thotë Imam Ebu Amr ed-Danij: “Prej obligimeve të dijetarëve është mosmiratimi i risive të tyre dhe devijimeve të tyre dhe qartësimi i argumenteve nga Kur’ani dhe Sunneti i Pejgamberit (alejhi selam) dhe nga argumentet nga mendja e shëndoshë që të mos kenë arsyetim ata të devijuar dhe të hidhen poshtë dyshimet dhe mashtrimet e tyre.[18]
Numri ifjalëve të Selefit[19] për obligimin e kundërshtimit të pasuesve të risive është aq i madh sa nuk mund të numërohet, dhe se ky obligim është i vërtetuar në librat e Akides (besimit), dhe se dijetarët kanë shkruar libra mbi këtë çështje, veçanërisht në shkatërimin e risive në themel dhe kundërshtimin e pasuesve të risive duke potencuar emrat e tyre.All-llahu i pastë mëshiruar ata dijetarë të Sunnetit, sa shumë dashuri kanë pasur ndaj fesë së All-llahut (subhanehu ue teala) dhe sa shumë i kanë këshilluar robtë e Tij për të mirë.
Kjo thirje e bekuar ka vazhduar nga dijetarët e ndershëm edhe ditët e sotme, duke mbrojtur traditën e Pejgamberit (Paqja dhe mëshira e All-llahut qoftë mbi të), dhe duke kundërshtuar pasuesit e risive, ata nuk dëmtohen aspak nga ata që i braktisin ata dhe as nga ata që i kundërshtojnë deri sa të vijë urdhëri i All-llahut duke qenë në këtë rrugë.

Kaptinë nga libri i hoxhës së shquar (All llahu e kaploftë me mëshirën e tij) Ahmed ibn Hanbel, me titull: “Erredu alel Ezenadikati ue elxhehmijeti fijma sheket fihi min muteshabihi elKur’an ue te’euelet’hu ala gajri te’uilihi” (“Kundërshtimi i të pafeve dhe i xhehmive në dyshimet e tyre në ajetet me më shumë se nji kuptim (muteshabih) dhe spjegimi i tyre jo në spjegimin e vërtetë”)

Përfundim:
Shumë nga ata që pretendojnë se janë optimist akuzojnë me çdo mjet të mundshëm vëllezërit që nuk marrin pjesë në vendmbledhjet e pasuesve të risive dhe se këtë vepër ata e quajnë “Mungesë e edukatës”.
Kjo aspak nuk është e vërtetë sepse dijetarët qartë e kanë sqaruar këtë çështje nëpër librat e tyre, sikur dielli në mesditë, dhe se nuk është optimizëm të qëndrosh dhe të përzihesh me pasuesit e risive, se po të kishtë qenë kjo vepër që të afron tek All-llahu do të kishin alarmuar dijetarët, por ata kanë alarmuar të kundërtën e kësaj, dhe se sëmundjen e zemrave e kanë paraparë mu në vendmbledhjet e tyre dhe bashkimin me ta.
T’ia duash të devijuarve të mirën dhe të shpresosh në udhëzimin e tyre nuk është që ti të prezentosh në vendmbledhjet e tyre e të kërkosh pajtimin e tyre, kjo nuk është transmetuar nga ata që e kanë kuptuar më mirë këtë çështje dhe e kanë bartur deri tek ne këtë fe të pastër.[20]

Përktheu: Ebu Bukhari
Teuhid.NET
www.teuhid.net

[1] E ka nxjerur Ibn Adij ne Kamil v5.F.97,98
Gjithashtu Ebu Naim ne Hiljeh v.2F.335

[2] E ka nxjer Edanij në Erisaletu eluafijeh (268)

[3] E ka nxjer el-Kashejrij në Erisaaleh (226)

[4] El Maideh 79


[5] (Mexhmua el Fetaua v.9.f.233)

[6] .E ka nxjerur elHeruei në (Dhemil kelam v.6 f.40) dhe ka thënë Ahmed ibn Hanbeli për Jahjan :Nuk ka nxjerë Hurasani dijetar sikur Jahja.

[7]Buhariu në kaptinën e tregëtis (v.3f.45 hadithi nr 2053 dhe Muslimi v.10f.290 nr.1458

[8] E ka nxjerur Elharauei në (Dhemil kelam v.6.f200)

[9].Sijer A’lamu Enubela’ v.16 f.527-528)

[10]Xhelau elEfham (f.415 me koment të Arnautit)

[11]Furkan 51:52

[12]Miftahu daru eseadeh (v1. F.271

[13] Sure Gafir 51.52

[14]Ujun eresail v.2 539-540 * Eduraru Senijeh v.3 f.294-295

[15]Këtë fjal të Shejhut e ka transmetuar nxënësi i tij Hafidh elbezar ne librin”el A’lam eluljeh f.36

[16]Kifajeh(Nëse një grup nga muslimanët e kryen atëher bie obligimi nga të tjeret)

[17]Mexhmua el Fetaua v.28 – 231-232

[18]Erisaleh eluafijeh f.288

[19](Selef –ai që ka jetuar para teje)

[20]Shënim nga përkthyesi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Ashpërsia e pasuesve të Sunnetit kundër ithtarëve të bidatit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: