Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
A po ju pëlqen Forumi
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Të Distancuarit nga Martesa

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ummu rushdi
Xhematli i Rregullt
Xhematli i Rregullt
avatar

Numri i postimeve : 87
Pikë : 14073
Votuar : 0
Data e Ardhjes në këtë Forum : 23/05/2011

MesazhTitulli: Të Distancuarit nga Martesa   Sun 26 Jun 2011, 23:52

Martesa është diçka e ligjshme në legjislacionin e fesë islame dhe grada me e ulët e legjitimitetit është ibaha (as e urdhëruar, as e ndaluar). Ndërsa, nëse do t’i shohim me kujdes argumentet e sheriatit do të vihet re se, në fakt ajo nuk është thjeshtë mubah por, mendub (e pëlqyeshme) deri edhe uaxhib (e detyrueshme).
Shumë prej dijetarëve të islamit janë të mendimit se martesa është e detyrueshme për çdo individ musliman i cili ka mundësi për këtë. Të këtij mendimi janë edhe Dhahirijtë.[sup]1[/sup]
Ndërsa Ibn Hazmi ka thënë se obligim është vetëm për burrat dhe jo për gratë.[sup]2[/sup]
El-Kasani transmeton se disa nga Hanefijtë kanë thënë që martesa është farz kifaje (obligim që nëse nuk e vepron askush, mbajnë përgjithësi të gjithë, por nëse e veprojnë disa, bien obligueshmëria nga pjesa tjetër të cilët nuk e kanë vepruar) siç është xhihadi dhe namazi i xhenazes. Disa të tjerë kanë thënë se ajo është uaxhib.
Hanefijtë ndërmjet tyre kanë mendime të ndryshme, disa prej tyre kanë thënë se është uaxhib kifai si kthimi i selamit, disa të tjerë e kanë konsideruar si uaxhib ajni, por vetëm si vepër, jo edhe si pjesë e besimit, siç janë edhe sadakaja e fitrit dhe kurbani.[sup]3[/sup]
Ndërsa njëri nga ata që janë të mendimit se martesa është obligim transmetohet të jetë edhe Imam Ahmedi, duke qënë ky mendimi edhe i një pjese të Hanbelijëve.[sup]4[/sup]
Ndërsa disa prej Shafijëve të Irakut janë të mendimit se martesa është farz kifaje dhe se luftohen ata të cilët ndalojnë martesën në një vend të caktuar.[sup]5[/sup]
Të gjithë dijetarët e mësipërm, gjatë dhënies së gjykimit të tyre për martesën janë mbështetur mbi disa argumente islame të cilat e urdhërojnë atë. Siç është fjala e Allahut të Madhëruar: “...atëherë martohuni me ato gra të cilat i pëlqeni”. (En-Nisa: 3).
Gjithashtu thotë Allahu i Madhëruar: “Dhe martoni të pamartuarat (pamartuarit) tuaja...”. (En-Nur: 32).
Ndërsa i Dërguari i Allahut (sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem) ka thënë: “O ju të rinj! Kush prej jush ka mundësi të martohet, le të martohet. Sepse kështu ruhet shikimi, dhe mbrohet nderi. Dhe kush nuk ka mundësi (të martohet) le të agjërojë, sepse agjërimi është mburojë”.[sup]6[/sup]
Pra, në bazë të argumentave dijatarët kanë gjykuar në obligueshmërinë e martesës dhe nuk është dhënë ndonjë gjykim më pak se kaq. Obligueshmëria e martesës gjithashtu është e përforcuar me thënien e Të Dërguarit (sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem) se nikahu (kurorëzimi, pra martesa) është sunneti im dhe distancimi i Tij (sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem) prej atyre që e lënë martesën duke qëndruar si asketë.[sup]7[/sup]
Nga ana tjetër, shumica e dijetarëve janë të gjykimit se martesa është mustehab (e pëlqyeshme) për atë i cili ka mundësi të martohet, por megjithatë nuk e sheh veten përballë rrezikut të rënies në imoralitet. Ndërsa, nëse ka mundësi të martohet, gjithashtu ekziston rreziku për të rënë në imarolitet, atëherë atij martesa i bëhet uaxhib (e detyrueshme) dhe duhet t’a realizojë këtë në momentin kur është i gatshëm të përballojë detyrat dhe përgjithësitë e saj.[sup]8[/sup]
Kjo është një përmbledhje e shkurtër në lidhje me thëniet e dijetarëve rreth martesës. Por, megjithatë ka njerëz me natyeshmëri të prishur, ose që nuk duan t’a shohin Urtësinë e Krijuesit të tyre të cilët gjithnjë largohen nga martesa.
Është realitet se distancimi i rinisë nga martesa, në shumë prej vendeve islame sa vjen e rritet. Kjo dukuri paralajmëron nje ndryshim të lig, i cili nuk sjell gjë tjetër vetëm se mos vazhdimin e rracës njerëzore dhe prishjen e shpirtit të nderit. Prandaj, është e papranueshme që të heshtim përpara këtij rreziku serioz. Si rezultat, fillimisht duhet të studiojmë shkaqet të cilat po çojnë në pakësimin e martesave. Më pas të përpiqemi t’i gjejmë zgjidhje këtyre shkaqeve, me shpresë se do të mund t’a asgjësojmë që në rrënjë këtë dukuri dhe t’i shpëtojmë djemtë dhe bijat tona, t’a mbrojmë ummetin tonë, dhe kështu t’i pastrojmë vendet tona, njëherë e mirë nga dukuri të tilla, të cilat nuk ndodhin, vetëm se si shkak i largimit nga martesa.
Nëse do të vështrojmë se cilat janë shkaqet që çojnë drejt kësaj krize shoqërore, do të shohim se ato janë:[sup]9[/sup]
a- Mungesa e informacionit për dëmet e largimit nga martesa: Qoftë si ummet, qoftë në nivel individual, distancimi nga martesa dobëson ummetin islam, sjell fundin e tij dhe zhdukjen e njerëzimit. Dhe ia mundëson armikut që të sundoi në tokat islame.
Largimi nga martesa sjell gjithashtu një katastrofë morale shkaterruese. Sepse ndërsa martesa të mundëson të jetosh brenda prencipeve të sheriatit, largimi nga ajo, mund t’a çojë personin deri te imoraliteti (zinaja). Ndërsa zinaja është nga gjynahet shkatërruese për ummetin islam, zhduk vlerat e tij. Dhe si shkak i saj, humb rrjedhja e prejardhjes dhe shkatërrohet çdo vlerë morale.
Me anë të të martuarit, sistemohet i shprishuri, gjen prehje shpirti, gjetësohet zemra, lind pasardhësi, ndërtohet shtëpia dhe plotësohet mirësia dhe begatia e Allahu të Madhëruar për bashkëshortët.
Qëndrimi larg martesës është shkak për humbjen e shumë të mirave; martesa është një traditë (sunnet) e bukur e profetëve, dhe me persosjen e nijetit dhe zbukurimin e qëllimit shumfishohen të mirat dhe sevapet për atë i cili kërkon ruajtjen e nderit të tij dhe familje të shëndoshë.
Pra, distancimi nga martesa shkakton poshtërim të personalitetit, megjithëse personi mund të shijojë disa momente lumturie, në fakt ai do t’a ndjejë veten të nënvlerësuar, të poshtëruar dhe të përjashtuar nga shoqëria.
b- Lakuriqësia e femrave: Lakuriqësia e disa prej femrave ka arritur në atë gradë sa që tregon se ato janë plotësisht të dorëzuara tek epshet e tyre, deri sa iu është shuar çdo shenjë turpi në fytyrat e tyre.
Kjo gjendje, në të cilën kanë rënë disa prej femrave, i bën të rinjtë që të ftohen nga martesa, duke ui frikësuar të rënurit në ndonjë gjendje të tillë të paturpësisë, siç po bëjnë lakuriqet që skanë turp.
Por kjo nuk është një frikë e drejtë. Sepse familjet ruajtëse të moralit dhe të edukuara me vlerat e ruajtjes së nderit nuk janë të pakta. Nga këto familje merr shembull çdokush i cili kërkon nje jetë të pastër, e sidomos një i ri, i cili nuk kërkon tjetër prej një vajze, vetëm se të rahatojë zemrën e tij kur të shikojë fytyrën e saj dhe t’i ruajë nderin kur ai të jetë larg nga ajo.
Nëse duam shërimin e kësaj sëmundjeje lakuriqesie, prej të cilës të rinjt po heqin keq, rruga e tij kalon prej kujdestarëve të këtyre vajzave të zbuluara, sepse ata nuk marrin asnjë masë për parandalimin e kësaj dukurie dhe as nuk i edukojnë ato. Pra, nga rrugët e luftimit të distancimit nga martesa është luftimi i dukurisë së lakuriqësisë, e cila po e shkatërron dinjitetin e vajzave tona, edukimi i tyre se nderi është më i mirë se poshtërimi, turpi është më i mirë se paturpësia. Dhe a ka paturpësi më të madhe se femra të ngul shikimin e saj në fytyrat e burrave të huaj?
c- Lënia pas dore e fesë, dobësimi i besimit: Ashtu siç i prishuri (gjynahqari) poshtërohet dhe pikëllohet si pasojë e gjynaheve të tij, ashtu edhe imani (besimi) e ndihmon besimtarin në ruajtjen e nderit të vet, ia pret atij çdo rrugë, për veç hallallit (të lejueshmes) dhe kështu atij nuk i mbetet tjetër vetëm se të shijojë martesën e lejuar.
Ndërsa një person i cili e ka lënë fenë dhe besimin pas dore nuk sheh ndonjë të keqe në lënien e epsheve të tij në gjendje të lirë, e kështu ai fare lehtë i drejtohet shtëpive publike.
Dhe ky është shkaku që e largon atë nga martesa megjithëse ai mund të ketë mundësi për këtë.
Nëse duam shërimin e kësaj sëmundjeje, pjesa më e madhe e përgjegjësisë së dobësimit të besimit i përket prindërve, të cilet merren me dukimin e fëmijëve gjatë rritjes. Sepse ata nuk përpiqen që të ngulisin në mendjes e fëmijëve të tyre besimin e pastër dhe të fortë islam, në atë mënyrë që të mos fshihet më nga zemrat e tyre. Pra, ilaçi në këtë pikë është që të përpiqemi të edukojmë rritjen tonë me akiden (besimin) e saktë dhe të pastër islam. Sepse feja është ajo e cila i pastron njerëzit, që të mos t’i duket e shumtuara e bukur, dhe e keqja e mirë.
d- Udhëtimi nëpër vende në të cilat është i përhapur imoraliteti: Ky është një shkak që i ftoh të rinjt nga vajzat e moshës së tyre, madje nga krejt martesa, sepse ata e shohin këtë si liri të tyren shtazore.
e- Media: Me kanale satelitore, me serialet e tyre të ndyra të cilat trondisin vlerat morale dhe zhdukin virtytet. Kështu media është nga shtërrimtarët e martesave, duke nxitur imoralitet, sidomos tek ata të cilët me martesë nuk kuptojnë gjë tjetër vetëm se fundin e dëshirave të tyre dhe ngopjen e epshit.
f- Besimi i pakët tek vetvetja: Sepse disa njerëz janë me karakter të dobët dhe të pasigurtë ne vetvetet e tyre, nuk i besojnë vetveteve, gjithashtu i duket sikur askush nuk e merr në konsideratë dhe nuk e llogarit atë. Kështu që, sa here mendon të hedhë hap për martesë, prapsohet dhe nguron, nga frika se mos refuzohet dhe kjo nuk bën gjë tjetër vetëm se e largon atë nga martesa dhe të ftohet prej saj.
g- Rastisja e disa të rinjve të njihen me vajza të pasura: Për këtë do të flasim më pas inshaallah.
h- Fukarallëku dhe mehri i lartë: Nuk ka dyshim se është një nga shkaqet që të largon nga martesa. Për këtë do të flasim më gjerësisht më pas.
Këto janë disa nga shkaqet larguese prej martesës. Le ta dijë, çdo i ri i cili përballet me këto fakte, se largimi i tyre nga martesa është vrasje e vlerave të ndershmërisë, privim të vendit të tij nga pasardhës të mirë dhe shuarje e çdo drite të një jete shoqërore të shndritshme.
Do t’i shohim të rinjtë -të cilët e dashurojnë moralin, përpiqen për të mirën e ummetit dhe punojnë për një jetë më të mirë të tij- se kur t’i mësojnë këto fakte do t’i pastrojnë vetvetet e tyre nga idetë e gabuara të distacimit nga martesa. Nuk ka dyshim se ata munden, dhe do të jenë -me lejen e Allahu të Madhëruar- dora ndërtuese dhe jo shkatërruese, do të jenë rregullues dhe jo çrregullues.
Shkruar nga Muhammed Bin Ibrahim el-Hamd
Përktheu: Tahir Shaba
www.thirrjaevertete.com
NE SJELLIM DIJEN PRANE JUSH!


1 Shih: El-Kasani, Bedaius-Sanai, 2/228; Ibn Rushd, Bidajetul-Muxhtehid, 2/3.


2 Shih: Ibn Hazm, El-Muhalla, 9/440-444.


3 Shih: El-Kasani, Bedaius-Sanai, 2/228.


4 Shih: Ibn Kudame, El-Mugni, 9/340-341.


5 Shih: En-Neueui, Raudatut-Talibin, 7/18; Esh-Sherbini, Mugnijul-Muhtaxh, 3/125.


6 Buhari, 5066.


7 El-Eshkar, Ahkamuz-Zeuaxh, 28.


8 Ibn Abidin, Hashije, 3/7; El-Husejni, Bedeius-Sanai’, 2/228; Kifajetul-Ehjar, 5/67; En-Neueui, Sherhu Sahihi Muslim, 9/522-523.


9 Husejn, Railul-Islah, 1/173-174.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Të Distancuarit nga Martesa
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Tema të lira-
Kërce tek: