Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
A po ju pëlqen Forumi
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Besimi i Ehli Sunetit në atë që ka ndodhur mes shokëve të të dërguarit të Allahut në betejën e Xhemelit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ummu rushdi
Xhematli i Rregullt
Xhematli i Rregullt
avatar

Numri i postimeve : 87
Pikë : 14073
Votuar : 0
Data e Ardhjes në këtë Forum : 23/05/2011

MesazhTitulli: Besimi i Ehli Sunetit në atë që ka ndodhur mes shokëve të të dërguarit të Allahut në betejën e Xhemelit   Wed 29 Jun 2011, 04:31

Besimi i ehli sunetit dhe xhematit është heshtja për atë që ka ndodhur mes shokëve të të dërguarit të Allahut, të jemi të kënaqur me gjithë ata. Po ashtu, besimi i ehli sunetit është se ata janë përpjekur në kërkimin e së vërtetës. Për atë që e kanë qëlluar kanë dy shpërblime, ndërsa për atë që nuk e kanë qëlluar e kanë një shpërblim.

Librat e historisë shumë herë janë të mbushura me lajme të përgënjeshtruara, lajme të cilat ulin vlerën e këtyre shokëve të zgjedhur të të dërguarit të Allahut. Mospajtimet e tyre i kanë paraqitur si mospajtime dhe probleme personale apo probleme të kësaj bote. Pasi që çështja është kështu, ne do t’i sjellim disa lajme të vërteta rreth kësaj beteje. Do të sqarojmë shtytësin i cili ka shtyrë në luftën mes sahabëve (Allahu qoftë i kënaqur me ta!).

Së pari: Aliut ju dha besa për halife pas vrasjes së Uthmanit. Aliu nuk e deshi një gjë të tillë dhe e refuzoi, por pastaj pas insistimit të shokëve të të dërguarit të Allahut e pranoi një gjë të tillë. Në lidhje me këtë Aliu thotë: “Mendja ime fluturoi ditën kur u vra Uthmani dhe e kam mohuar një gjë të tillë. Kanë kërkuar prej meje besën për halife dhe u kam thënë: “Pasha Allahun, unë turpërohen prej Allahut që t’i jap besën një populli i cili e ka vrarë një njeri për të cilin i dërguari i Allahut ka thënë: ‘E si mos të turpërohem prej një njeriu prej të cilit turpërohen engjëjt’. Unë turpërohem prej Allahut që të marr besën, ndërsa Uthmani i vrarë ende nuk është varrosur. Shokët e Pejgamberit e lanë këtë çështje. Pasi u varros Uthmani u kthyen përsëri dhe kërkuan prej meje që të më japin besën për halife. Thash: ‘O Zot, unë po i frikësohem asaj që po më ofrohet.’ Pastaj vendosa që ta pranoj. Kur më thanë: ‘O udhëheqës i muslimanve, kur më thanë këtë, sikur zemra mu ça. Pastaj tha: ‘O Zot, merr prej meje për Uthmanin, gjersa të jesh i kënaqur.’” Transmeton Hakimi dhe e ka pëlqyer imam Dhehebiu.

Së dyti: Nuk ka pasur mundësi Aliu që të zbatojë shpagimin dhe kapjen e vrasësve të Uthmanit, për shkak se nuk i ka njohur personalisht se kush e kanë vrarë dhe me ta kanë qenë të përzier në këtë ushtri edhe havarixhët, edhe pse ishin shumë dhe të përgatitur për luftë. Në disa transmetime thuhet se numri i tyre kishte arritur deri në 2000. Gjithashtu disa prej tyre kishin lënë Medinën dhe kishin shkuar nëpër vende të tjera, kur Aliu mori besën.

Shumë prej sahabëve, në këtë kohë, ishin jashtë Medinës. Prej tyre ishin edhe nënat e besimtarëve, për shkak të angazhimit të tyre për haxh. Sepse vrasja e Uthmanit ndodhi ditën e xhuma më 18 kaluar prej dhulhixhes, vitin 35 h.

Së treti: Kur kaluan 4 muaj prej besës që kishte marrë Aliu, pa e zbatuar shpagimin, doli Talha dhe Zubejri në Mekë dhe u takuan me nënën e besimtarëve Aishen dhe u morën vesh që të dalin në Basra dhe të qëndrojnë me kuajt dhe burrat, jo për qëllim lufte, por që t’ju lehtësohet atyre në kapjen vrasësve të Uthmanit dhe zbatimin e shpagimit tek ta. Këtë argumenton ajo që transmetohet nga imam Ahmedi dhe Hakimi se Aishja, kur mbërriti tek puset e Benu Amirit natën, lehën qentë. Tha: “Çfarë uji është ky?” thanë: “Uji haueb.” Tha: “Unë mendoj që të kthehem, sepse i Dërguari i Allahut na ka thënë neve: ‘Si do të jetë me ndonjërën prej jush, kur do t’ju lehin qentë e hauebit”. Atëherë Zubejri i tha: “Po kthehesh, ndoshta Allahu me ty ndreq në mes njerëzve.”

Së katërti: Daljen e tyre në Basra dhe mbizotërimin e saj Aliu e llogariti si dalje nga respektimi i Emirit dhe u frikësua se do të ndahet shteti islam dhe shkoi në drejtim të tyre. Allahu thotë: “Çështja e Allahut është e caktuar”.

Së pesti: Aliu dërgoi Kaka bin Amr tek Talha dhe Zubejri dhe i ftoi që të bashkohen. Ai filloi së pari me Aishen dhe i tha: “Oj nëna ime, çka të shtyri që erdhe në këtë vend?” Tha: “O biri im, ndreqjen e njerëzve në mes tyre.”

Ka thënë Ibnu Kethiri (Allahu e mëshiroftë!) në librin e tij “Elbidaje ue nihaje”: “U kthye tek Aliu dhe e njoftoi për këtë lajm dhe i pëlqeu kjo dhe dëshiroi që t’i ndreq njerëzit mes tyre, pa marrë parasysh a janë të kënaqur të gjithë me këtë. Aishja dërgoi lajm tek Aliu që ta njoftojë se ajo ka ardhur për ndreqjen e njerëzve. U gëzuan të dy grupet. Aliu u ngrit që t’ju mbajë njerëzve një ligjëratë. E përmendi në të injorancën dhe punët e keqija të saj. Ndërsa ua përkujtoi Islamin dhe lumturinë e tij me dashurinë dhe bashkimin e njerëzve dhe se Allahu i ka bashkuar këta pas vdekjes së Pejgamebrit në Ebu Bekrin, pas vdekjes së Ebu Bekrit në Umerin, pastaj në Uthmanin, pastaj ndodhi kjo që ndodhi në këtë umet. Ata që kanë dashur luftë janë popuj të cilët kanë kërkuar dynjanë dhe kanë xhelozuar në atë që Allahu ia ka dhënë dikujt. Me këtë këta njerëz dëshiruan të mposhtin Islamin, por Allahu është mbi të gjitha. Unë nesër do të largohem nga këtu dhe largohuni edhe ju dhe mos të largohet me mua asnjëri i cili ka ndihmuar në vrasjen e Uthmanit, qoftë edhe me diçka të vogël.”

Pastaj ka thënë Ibnu Kethiri: “Njerëzit në këtë natë fjetën rehat, ndërsa për vrasësit e Uthmanit ishte një natë e keqe. Vrasësit e Uthmanit filluan të këshillohen në mes tyre. U pajtuan që të përhapin luftën, prej asaj që nuk kishin nga t’ia mbanin. U ngritën para namazit të sabahut ku ishin afërsisht 2000 burra. Çdo grup shkoi tek të afërmit e tyre, ku i sulmuan ata me shpata. Çdo grup u shpërnda në popullin e vet që t’i pengojë dhe kështu u ngritën njerëzit prej gjumit të tyre me shpata në dorë.

Së gjashti: Ajo që është më me rëndësi të qartësohet në këtë çështje është ajo çka kanë qenë shokët e të Dërguarit të Allahut, prej sinqeritetit, mbajtjes së premtimit dhe dashuria për Allahu me gjithë luftërat që kanë pasur. Ja disa shembuj të cilët tregojnë për këtë:

Transmeton Ibën Ebi Shejbe në librin e tij me zinxhir të vërtet nga Hasen b. Ali i cili ka thënë: “E kam parë (e ka për qëllim Aliun) kur u ashpërsua lufta, më merrte dhe më fshihte e më thoshte: ‘O Hasen, sikur të kisha vdekur para kësaj para 23 haxheve apo viteve!”

Zubejri e la luftën dhe zbriti në një luginë. E pasoi Amër b. Xhermuz dhe e vrau kur ai ishte duke fjetur. Kur i erdhi lajmi Aliut për vdekjen e tij tha: “Përgëzoje vrasësin e Ibën Safijes (Zubejrit) me zjarr. Ibën Xhermuzi erdhi dhe në dorë kishte shpatën e Zubejrit, atëherë i tha Aliu: “Kjo shpatë shpesh i ka larguar vështirësitë nga fytyra e të dërguarit të Allahut.

Ndërsa Talha u godit me një shigjetë në gjurin e tij dhe vdiq prej saj. Aliu u ndal tek Talha dhe filloi t’ia fshijë dheun nga fytyra e tij dhe tha: “Allahu të mëshiroftë, o Ebu Muhamed! Krenohem që të shoh të shtrirë nën yjet e qiellit.” Pastaj tha: “Allahut i ankohem për mërzinë dhe pikëllimin tim. Vallahi sikur të kisha vdekur 23 vjet para kësaj dite.”

I është thënë Aliut: “Dy njerëz janë para derës të cilët po e fyejnë Aishen.” E urdhëroi Kaka b. Amr që t’i rrahë me 100 kamxhik çdonjërin prej tyre.

Është pyetur Aishja për ata që janë vrarë në radhët e saj prej muslimanëve dhe ata që janë vrarë në radhën e Aliut prej muslimanve. Çdoherë që përmendte ndonjërën prej tyre, lutej për të dhe kërkonte nga Allahu ta mëshirojë.

Kur dëshiroi Aishja të dalë prej Basrës. Aliu i përgatiti çdo gjë që i nevojitet prej mjetit të udhëtimit, ushqimin. Gjithashtu Aliu i zgjodhi 40 gra prej grave të Basrës të njohura dhe e shoqëroi atë vëllai i saj Muhamed b. Ebi Bekër, i cili ishte në ushtrinë e Aliut. Edhe Aliu, gjithashtu, e përcolli nënën e besimtarëve duke ia dhënë lamtumirën, e përcolli atë disa milje.

Kur Aishja u dha lamtumirën njerëzve u tha: “O biri im, mos ta qortoj asnjëri tjetrin. Vallahi nuk ka mes meje dhe Aliut në të kaluarën përveç ajo çka mund të ketë mes gruas dhe të afërmit e burrit të saj. Ai është prej qortuesve më të zgjedhur për mua.” Aliu tha: “Të vërtetën e ka thënë. Vallahi nuk ka pas mes meje dhe saj përveç asaj që tha. Ajo është gruaja e Pejgamberit tuaj në këtë botë dhe në botën tjetër.

Një thirrës i Aliut thirri: “Mos të vritet dikush nga mbrapa dhe mos goditet me plagë. Kush e mbyll derën e shtëpisë së tij ai është i sigurt. Kush e hedh armën ai është i lirë. Pastaj urdhëroi Aliu që të tubojë atë që ka gjetur tek pasuesit e Aishes në ushtri dhe t’i dërgojë në xhaminë e Basras dhe kush e njeh mallin e vet le ta marr.

Kjo dhe gjëra të tjera tregojnë për pozitën dhe vlerën që kanë pasur këta shokë të zgjedhur, pozitën e tyre dhe angazhimin e tyre në kërkimin e së vërtetës. Tregon zemrat e tyre të shëndosha dhe të pastra prej zilisë, urrejtjes dhe epshit. Allahu qoftë i kënaqur me të gjithë!
Përktheu: Shaban Murati
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Besimi i Ehli Sunetit në atë që ka ndodhur mes shokëve të të dërguarit të Allahut në betejën e Xhemelit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Tema të lira-
Kërce tek: