Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
A po ju pëlqen Forumi
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Kush janë tekfircat dhe cilat janë bindjet e tyre?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ebu Sejf
Besimtar MashaAllah
Besimtar MashaAllah


Numri i postimeve : 119
Pikë : 14219
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 13/05/2011

MesazhTitulli: Kush janë tekfircat dhe cilat janë bindjet e tyre?   Sat 02 Jul 2011, 22:41

Pyetje: Esselamu alejkum. Çfarë mund të na thoni për Ebu Muhammed El-Bosnawin (Nexhad Ballkanin) dhe xhematin e tij? A janë ata në rrugën e drejtë, në rrugën e Ehli Sunetit? Një vëlla i cili është hoxhë ka lëshuar një fetva kundër tyre, por ata thonë se fetvaja është e mangët dhe e pasaktë, sepse hauarixhë nuk mund të konsiderohet një person i cili nuk bën tekfir mbi atë që bën mëkate të mëdha. Sipas tyre, vetëm ai që bën mëkate të mëdha është hauarixh? A është e saktë kjo gjë, apo hauarixh bëhesh edhe në metoda tjera? Allahu subhanehu ue teala ju shpërbleftë për punën e palodhshme që bëni.

Përgjigje:Alejkumselam. Falenderimi i takon Allahut (azzevexhel), ndërsa salavatet dhe selamet qofshin mbi të Dërguarin tonë Muhamedin (salallahualejhiveselem), mbi familjen e tij të pastër, mbi shokët e tij besnik, si dhe mbi të gjithë ata që e pasuan dhe e pasojnë rrugën e tij deri në Ditën e Gjykimit.Së pari: Tekfircat janë një grup i devijuar pjesërisht nga pasimi i Kur’anit dhe Sunetit, të cilët shkaktojnë rrezik të madh për gjithë umetin islam. Hoxha dhe mësuesi i tyre pas të cilit qëndrojnë ata, është Shejh Ebu Merjem El-Muhlif (nga Kuvajti) dhe thirrës të tjerë në këtë rrugë të devijuar. Emrin e tyre “Tekfirca” e kanë marrur nga tekfiri (shpallja e njeriut kafir) i tepruar me të cilin dallohet ky grup i humbur.Ebu Merjemi është njëri prej thirrësve në tekfirin e muslimanëve, prej gjuhës së të cilit thuajse nuk ka shpëtuar askush (përveç njerëzve që janë me bindjet e tij). Por, dijetarët nuk kanë folur shumë për të, për shkak se nuk ia vlen që njeriu të merret me njerëz të tillë, dhe se ndikimi i tij në botën arabe është shumë i dobët, saqë me kundërshtimin e dijetarëve ndaj tij, ai vetëmse mund të popullarizohet edhe më shumë. (Gjithashtu dhe ne nuk kemi pasur qëllimin të shkruajmë për këtë grup të devijuar, por pasi na është bërë pyetja, nuk kemi mundësi që t’i ikim asaj).Së dyti: Bindjet e tyre të gabuara dhe të devijuara:-Tekfircat me teprimin e tyre që kanë në çështjet e tekfirit, e përgjithësojnë kuptimin e fjalës Tagut, saqë nën definicionin e tij fusin edhe njerëz të cilët janë larg Tagutit dhe të cilët janë thirrës të së vërtetës. (Psh: Shpallja e Shejh Ibn Bazit rahimehullah Tagut, ngase ai nuk e ka mohuar Tagutin – nuk e ka shpallur mbretin e Saudisë Tagut. E ai i cili nuk e mohon Tagutin, edhe ai është Tagut).-Tekfircat me devijimin e tyre, çdo person i cili sheh arsyetim për atë që vepron ndonjë gjë që është shirk ndaj Allahut (si arsyetimi me injorancë), e shpallin atë kafir, ngase ai (sipas tyre) ende nuk e ka kuptuar fjalën La ilahe il-lAllah.-Tekfircat nuk bëjnë dallim ndërmjet kufrit të përgjithshëm dhe atij të veçantë, andaj edhe nuk ekzistojnë kushte dhe pengesa për të shpallur dikënd kafir (sipas tyre), sikur që thotë Shejhu i tyre: Prej risive të kësaj kohe, është dallimi ndërmjet veprës apo fjalës, dhe personit që e vepron apo e thotë atë. Kështuqë, sipas tij nuk ka dallim ndërmjet këtyre dyjave, edhepse këtë dallim e kanë bërë dijetarët e Ehli Sunetit.-Tekfircat shohin se prej bazës së fesë (Aslu Dinit) është shpallja e njeriut kafir, edhe nëse kufri i tij nuk është i qartë. Dhe nëse një person nuk ka njohuri, apo ka frikë në këtë çështje, apo sheh ndonjë arsyetim të caktuar për personin e caktuar (i cili bën shirk), dhe nuk e shpallë atë kafir, (sipas tyre) edhe ai është kafir.-Tekfircat me keqkuptimin e rregullit: “Kush nuk e bën kafirin kafir, edhe ai është kafir”, kanë bërë tekfir mbarë botën (përveç vetes së tyre). Sikur që thotë Shejh Ebu Katadeh: Për ta tekfiri është sikur topi i futbollit, të cilin e hudhin prej një lojtari në lojtarin tjetër.Ndërsa Ehli Suneti është mesatar çdo herë. Nuk është me ata që e bëjnë kafir gjithkënd, dhe nuk është me ata që nuk e bëjnë kafir askënd. Por, e shpallin kafir atë që e ka shpallur Kur’ani dhe Suneti, duke mos kaluar në teprime dhe ekstremizën asnjëherë.-Tekfircat me ekstremitetin e tyre, jo që nuk kanë ruajtur prej tekfirit popullin e thjeshtë musliman, ata nuk kanë ruajtur edhe nderin dhe imanin e njerëzve edhe më të zgjedhur të këtij umeti, qofshin ata njerëz të dijes apo të sakrificës në Dinin e Allahut. Dhe prej gjuhës së tyre, janë bërë tekfir që të gjithë.-Tekfircat bëjnë tekfir mbi të gjithë ata që e lejojnë Tehakumin me kushte të caktuara dhe në raste të caktuara, edhepse ky është mendim brenda dijetarëve të Ehli Sunetit.-Tekfircat e mohojnë xhihadin në këtë kohë, dhe përveç kësaj shpallin kafira të gjithë ata që luftojnë për ta mbrojtur Dinin e Allahut (azzevexhel).-Tekfircat e bëjnë hallall gjakun e muslimanëve, nderin dhe pasurinë e tyre. Kështuqë, nëse ti nuk je me mendimin e tyre, gjaku yt për ta është i lejuar (nëse ju mundësohet një gjë e tillë).-Tekfircat nuk janë të gjithë të një rangu. Ka prej tyre që njerëzit në esencë i shohin kafira, përveç nëse vërtetohet imani i tyre (sipas tyre). Ka prej tyre që edhe nëse ndalesh në semafor të nxjerrin prej Dini, sepse e ke rrespektuar ligjin e kufrit. Ka prej tyre, që edhe nëse paguan biletën e autobusit apo aeroplanit me çmimin që e kanë caktuar ata, të nxjerrin prej Dini, sepse e ke rrespektuar ligjin e tyre. Por, duhet të paguash një euro më shumë apo më pak. (Kjo është qesharake, por megjithatë është një realitet i hidhur). Pastaj, prej tyre ka që bëjnë tekfir edhe njëri tjetrin, sikur që është grupi Daru Teuhid të cilët e llogarisin kafir edhe Ebu Merjemin dhe atë që nuk e llogaritë atë kafir. Dhe prej tyre ka që tekfirin e përcjellin deri në tre persona, deri në pesë, apo deri në fund pa numër të caktuar.-Tekfircat me gjithë xhehlin e tyre në çështjet e fesë, mendojnë se nuk ka dikush që e ka kuptuar akiden e vërtetë pos tyre. Të gjithë të tjerët janë injorantë për ta, dhe nuk i dijnë meselet e akides. Të tjerët (sipas tyre) nuk kanë kurfarë lidhje me meselet e teuhidit dhe shirkut. Ata ende nuk e kanë kuptuar shehadetin. Ata nuk kanë kurfarë njohurie rreth meseleve të cilat janë Usul (baza) dhe atyre që janë Furu‘ (degë). Ata nuk dijnë të dallojnë meselet që janë të qarta dhe të paqarta, dhe meselet që njeriu arsyetohet me injorancë dhe ato që nuk arsyetohet fare. Të gjithë janë injorantë për ta, qofshin ata hoxhallarë apo dijetarë. Të vetmit që e kanë “kuptuar teuhidin“ janë ata.Së treti: Dallimi ndërmjet tekfircave dhe havarixhëve:Dallimi ndërmjet këtyre dy grupeve të devijuara është se havarixhët e llogarisin kafir vepruesin e mëkatit të madh, ndërsa tekfircat nuk e llogarisin kafir atë. Edhepse kjo nuk i bën ata që të mos kenë ngjashmëri në mes veti, ngase havarixhët janë të njohur si njerëz që bëjnë tekfir mbi muslimanët, dhe tekfircat nuk shpëtojnë prej kësaj cilësie fare.

Së katërti: Personin në fjalë (Ebu Muhamedin) nuk e njoh prej së afërmi, dhe nuk kam lexuar ndonjë libër të tij, e as që kam dëgjuar ndonjë ligjeratë të tij, por në bazë të asaj që është e njohur në mesin e vëllezërve, dhe asaj që është përcjellur prej hoxhallarëve, është se ky person është një prej thirrësve të këtij grupi të devijuar dhe të humbur, nën devijimin e të cilin kanë rënë shumë viktima.

Lusim Allahun (azzevexhel) që t’i drejtojë në rrugë të drejtë ata të cilët kanë rrëshqitur prej besimit të pastër të Ehli Sunetit dhe kanë devijuar rrugën e tyre, duke menduar se janë në pasimin e hakut dhe të argumenteve të Sheriatit. Si dhe t’ua mundëson atyre kuptimin e vërtetë të argumenteve dhe t’i largon prej dyshimeve dhe bindjeve të kota dhe të gabuara të tyre. Amin

Allahu e di më së miri.

Omer Bajrami
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Kush janë tekfircat dhe cilat janë bindjet e tyre?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Tema të lira-
Kërce tek: