Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
A po ju pëlqen Forumi
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Qëllimi i Jetës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ummu rushdi
Xhematli i Rregullt
Xhematli i Rregullt
avatar

Numri i postimeve : 87
Pikë : 14073
Votuar : 0
Data e Ardhjes në këtë Forum : 23/05/2011

MesazhTitulli: Qëllimi i Jetës    Wed 06 Jul 2011, 03:42

Me emrin e Allahut Gjithëmëshirshmit Mëshirëplotit

Eja pak me mua të meditojmë :

Nga do që ti hedhësh sytë do shohësh krijesa të shumë-llojshme në tokë, në det në qiell. Nëse do mendosh rreth çdonjërës prej tyre do vesh re se ajo e ka një qëllim për të cilin ekziston ose më thjesht : ekzistenca e saj e ka një funksion dhe dobi. Madje po të shohësh edhe gjërat që i prodhon vet njeriu me dorën e tij ato e kanë një funksion për të cilin janë sjellë në ekzistenë.

E po të mos ishte kështu nuk do lodhej njeri t’i prodhonte. Makina, avioni, treni, shtëpia, karrigia, dera, celësi, lapsi kondicioneri... etj Mendo pak sikur ndonjëra prej këtyre sendeve që përmendëm ta humbë funksionin e vet a do hynte më në punë ?!!

Kjo domethënë që vlera e çdonjërës prej këtyre gjërave që përmendëm edhe çdo gjë tjetër varet nga kryerja e funksionit për të cilin janë sjellë në ekzistencë. Vlera e avionit, makinës dhe trenit është deri në atë moment që na shërbejnë për transport.

Vlera e karriges është deri në atë moment që na shërben për tu ulur etj. E nëse këto sende e çdo gjë tjetër e humbin funksionin e tyre ato e humbin vlerën e tyre dhe bëhen të pavlefshme. Atëherë njeriu detyrohet t’i largojë ato nga jeta e tij sepse bëhen pengesë për të.

Përpiqu të bësh lidhjen ndërmjet tyre dhe vetes tënde :

A i ke bërë ndonjëherë pyetje vetes : Kur çdo gjë që ekziston në këtë gjithësi e paska një qëllim dhe funskion për të cilin ekziston, po unë a e kam një qëllimi në këtë jetë dhe nëse po kush duhet të jetë ai ?!

Kjo pyetje mbase duket për disa njerëz disi e vështirë për t’i dhënë përgjigje por e vërteta është se përgjigja e kësaj pyetjeje është shumë e thjeshtë dhe shumë e qartë. Madje ajo është shkruajtur në faqet e horizontit, në të gjitha krijesat që ekzistojnë në univers. Por shumica e njerëzve nuk e shohin atë, jo sepse nuk shikohet por sepse ata nuk përqëndrohen në të.

Hyr në temën e jetës tënde :

Për ti dhënë përgjigje kësaj pyetje duhet të bëjmë një parathënie që të jetë sa më e thjeshtë dhe e qartë për tu kuptuar përgjigja. Kjo parathënie përbëhet nga disa pika.

Kush të solli në këtë jetë ?! A të pyeti kur të solli apo të mori mendimin ?! Sa do jetosh ?!

Si do jetosh ?! E së fundi vdekjen a ti e cakton ?!

Besoj se përgjigjet janë të qarta tek çdokush. Ne nuk kemi ardhur vet në këtë jetë por na kanë sjellë. Nuk jemi pyetur a kemi dëshirë të vijmë apo jo. As nuk jemi pyetur sa kemi dëshirë të jetojmë dhe as se si duam ne të jetojmë dhe as se kur kemi dëshirë të vdesim apo nuk kemi dëshirë fare të vdesim.

Dikush tjetër kujdeset për të gjithë këto gjëra dhe i rradhit ato. Ai është Allahu i Madhëruar. Ai i cili na ka sjellë në këtë jetë dhe ka caktuar për çdonjërin prej njerëzve madje për çdo gjë që ekziston në këtë univers fillimin, fundin e çdo gjë tjetër që u përket atyre.

A të ka qëlluar ndonjëherë të shkosh në ngushëllimin e dikujt që ka humbur të afërmin e tij?! Mua më ka qëlluar dhe kam vënë re se një prej fjalëve që përmendin njerëzit më shumë në të është : “Duhet të bëjmë durim sepse kështu është shkruar”.

Kjo është e vërtetë, vdekja është e caktuar dhe e shkruar madje çdo detaj i jetës tënde është i caktuar dhe i shkruar që përpara se të krijohesh. Këtë gjë e besojnë shumica e njerëzve. Madje është për tu çuditur që këtë gjë e besonin edhe politeistët e vjetër.Përgjigja e pjesës së parë të pyetjes :

Kur çdo gjë qënka e caktuar prej Allahut që para se të krijohesh. A mendon atëherë se ardhja jote në këtë jetë është pa qëllim dhe se Zoti e paska caktuar çdo gjë pa asnjë arsye ?!! Nëse t’i mendon se ke ardhur pa qëllim në këtë jetë je gabuar rëndë.

Mendo pak çdo gjë që ekziston në këtë jetë e ka një qëllim, dhe një funksion. Po ti o njeri nuk e ke asnjë qëllim dhe funksion në këtë jetë edhe pse je më inteligjent se çdo gjë tjetër që sheh me sytë e tu në këtë gjithësi ?!

Edhe sendet që janë pa jetë dhe pa llogjikë e kanë një funksion ndërsa ti që je me jetë dhe me logjikë nuk paske asnjë funksion në këtë jetë?!

Shumë njerëz e besojnë se ka një Zot dhe se Ai i ka krijuar ata. Gjithashtu besojnë se Ai ka caktuar për ta çdo gjë, jetën, vdekjen, rrizkun etj.

A mendon se Allahu që të ka sjellë në këtë jetë dhe ka caktuar për ty çdo gjë që do veprosh, të ka sjellë kot pa asnjë arsye dhe si rezultat ti nuk ke asnjë qëllim në këtë jetë dhe anjë funksion?!!Ky mendim është mendim shumë i keq dhe një nënvleftësim i rëndë për veten tënde dhe për Zotin.

Është mendim i keq për veten sepse kur njeriu nuk di pse jeton dhe kush është funksioni i tij në këtë jetë e ka ulur veten e tij në gradën e sendeve të cilat janë pa vlerë dhe si të tilla ato hidhen.

Gjithashtu ky është mendim i keq për Zotin sepse nëse ne mendojmë që Zoti na ka sjellë në këtë botë kot pa asnjë arsye ne kemi besuar se Zoti krijon kot. Por Ai është i pastër prej kësaj akuze të cilën ia mveshin shumë njerëz mbase jo me gojën e tyre por me veprat e tyre.

Ai i cili e ka krijuar çdo gjë me fuqinë e Tij, me dijen e Tij, me urtësinë e Tij, ka shkruar për çdo gjë caktimin e vet, fillimin mbarimin dhe çdo veprim, a e ka sjellë njeriun në këtë jetë kot ?!!

Nëse do t’i thuhej ndonjërit prej nesh : Ti je njeri që jeton kot ose vepron kot, ai do ofendohej. E si mundet që atë ofendim që ne nuk e pranojmë për vetet tona ta pranojmë për Zotin tonë ?!! Ndërkohë që dija e gjithë njerëzve dhe xhindëve para dijes së Tij është si një pikë ujë para një oqeani pa fund dhe urtësia e gjithë njerëzve dhe xhindëve para urtësisë së Tij është si një pikë uji para një oqeani pa fund ?!!

Ai e ka krijuar çdo gjë me dijen e Tij të plotë dhe e ka vendosur çdo gjë në vendin e vet që i takon me urtësinë e Tij të plotë.

Allahu ka thënë në Kur’an (kuptimi i ajetit) : “Ne nuk e kemi krijuar qiellin, tokën e çka brenda tyre kot, por ky është vetëm mendimi i atyre që kanë mohuar. Mjerë për ata që kanë mohuar prej zjarrit (të xhehenemit)” [Surja : Sad 27].

Domethënë mjerë për ata njerëz të cilët mendojë se Zoti e ka krijuar qiellin, tokën, njeriun etj kot sepse ata me këtë mendim e kanë nënvleftësuar Zotin e tyre.

Gjithashtu ka thënë Allahu i Madhëruar (kuptimi i ajetit) “A menduat ju se ne ju kemi krijuar kot dhe se ju nuk do ktheheni një ditë tek Ne. I pastër është (prej çdo të mete) Allahu Sunduesi i Vërtetë” [El Mu’minunë 115-116].

Domethënë është i pastër Allahu nga kjo akuzë në të cilën i mvishet kotësia Zotit dhe krijimit të Tij.

Përfundimi i përgjigjes së pjesës së parë :

Atëherë ne duhet të besojmë se nuk kemi ardhur kot në këtë jetë sepse asgjë në këtë univers nuk është kot, as edhe sendet pa jetë e pa logjikë, e jo më njeriu të cilin e ka veçuar Zoti me disa veçori dhe mirësi të cilat nuk i kanë shumica e krijesave.

Kështu njeriu e vlerëson veten e tij dhe e vendos atë në vendin që i takon, gjithashtu beson që Zoti është i plotëfuqishëm dhe u urtë dhe çdo gjë që e krijon e krijon me qëllim të lartë dhe të dobishëm.

Përgjigja e pjesës së dytë të pyetjes : Atëherë pse jetojmë :

Pasi arritëm në rezultatin që ne nuk jetojmë kot, por na ka sjellë Zoti në këtë jetë me një qëllim, sikurse na ka caktuar çdo gjë në të, nga fillimi deri në fund, bëjmë pyetjen : kush është ky qëllim?

Normalisht që qëllimin nuk do ta nxjerrim nga vetet tona por e kërkojmë prej Atij që na ka krijuar, të na tregojë pse na ka sjellë në këtë jetë.

Thamë që ne nuk kemi ardhur me dëshirën tonë në këtë jetë, as nuk na ka pyetur kush, a kemi dëshirë të vijmë apo jo dhe a kemi dëshirë të ikim apo jo.

Kjo tregon se Ai që na ka në dorë ne, ka gjithashtu edhe qëllimin për të cilin na ka sjellë në këtë jetë.

Këtë qëllim na e ka treguar Allahu në Kur’an në Suren Dharijat ku thotë (kuptimi i ajetit) : “Unë i krijova xhindët dhe njerëzit vetëm për të më adhuruar. Nuk dua prej tyre rrizk as nuk dua të më ushqejnë. Unë jam Ai jam Rrizk-dhënësi dhe i Plotëfuqishmi” [Edh-dharijat 56-58].

Përderisa Ai i paska krijuar krijesat për këtë qëllim atëherë ata duhet ta vendosin në jetë këtë qëllim për të cilin janë krijuar dhe kanë ardhur në ekzistencë.

Allahu i cili na ka krijuar, na furnizon dhe ka caktuar për ne çdo gjë, na ka sjellë në këtë jetë për ta adhuruar Atë të vetëm pa i bërë shok. Adhurim domethënë të kryesh ato vepra të cilat i ka urdhëruar Allahu.

Thamë që Allahu nuk e ka sjellë njeriun kot në këtë jetë por e ka sjellë për ta urdhëruar dhe njeriu t’i zbatojë ato urdhëra. Allahu i Madhëruar ka thënë në Kur’an (kuptimi i ajetit) : “A mendon njeriu se Ne do ta lemë atë (në këtë jetë) kot” [El Kijameh 36].

Kanë thënë dijetarët : “Dmth pa e urdhëruar”.

Kështu që Allahu na ka sjellë në këtë jetë që të zbatojmë urdhërat e Tij të cilat gjenden në librat qiellorë që u ka zbritur profetëve të Tij. E libri i fundit që ka zbritur Allahu mbi njerëzimin dhe i cili i ka përfshirë dhe shfuqizuar të gjithë librat e mëparshëm është Kur’ani. Në të gjenden urdhërat dhe porositë që ka dhënë Allahu për mbarë njerëzimin që t’i zbatojnë dhe kështu të kryejnë qëllimin për të cilin ata jetojnë në këtë jetë.

Përfundimi final i njeriut

Allahu i Madhëruar është krijuesi i çdo gjëje. Ai mjaft t’i thotë diçkaje bëhu dhe ajo bëhet. Allahu i Madhëruar ka thënë në Kur’an : “Fjala jonë për diçka që duam (ta krijojmë) është se vetëm i themi bëhu dhe ajo bëhet” [En-nahl 40].

E përderisa Allahu është i plotëfuqishëm atëherë nuk është e vështrirë për të që ta rikrijojë njeriun edhe një herë ose ta asgjesojë të gjithë universin e ta krijojë atë në çfarë forme dhe cilësie të dëshirojë.

Allahu i Madhëruar ka krijuar këtë botë e cila do mbarojë për të gjithë njerëzit një ditë dhe ka treguar në Kur’an se pas saj vjen një jetë tjetër për njerëzit në të cilën ata do llogariten për çdo vepër që kanë vepruar, të mirë apo të keqe. Ajo ditë quhet Dita e Gjykimit, Dita e Llogarisë, Dita e Pendimit, Dita e Të Vërtetës, Dita e Krismës etj. Gjithashtu ka krijuar Xhen-netin (Parajsën) dhe Xhehenemin (Zjarrin) për të shpërblyer çdo kënd me atë që meriton.

Nga ana llogjike nuk është e pamundur që Allahu i Madhëruar ti ringjallë njerëzit sepse Ai i krijoi ata herën e parë nga asgjëja e si mund të jetë e pamundur ti rikrijojë përsëri për të dhënë llogari për çdo gjë që kanë vepruar në këtë jetë.

Ndërsa nga ana fetare kjo është mëse e vërtetë madje kanë rënë dakord të gjithë librat qiellorë dhe të gjithë profetët që ka dërguar Zoti – nga i pari që është Ademi alejhi selam e deri tek i fundit që është Muhamedi alejhi salatu ues-selam – që dita e Gjykimit është e vërtetë dhe do të vijë.

Allahu e ka përmendur këtë ditë në Kur’an shumë herë. Ka përmendur edhe shumë argumente logjike që e mbështesin vërtetësinë e saj. Madje ka treguar edhe shumë fragmente të asaj dite të cilat do të ndodhin dhe do t’i përjetojnë krijesat.

O ju njerëz premtimi i Allahut është i vërtetë, prandaj të mos ju mashtrojë jeta e kësaj bote e të mos ju mashtrojë (dhe largojë) prej Allahut asgjë” [Fatir 5].

Allahu i Madhëruar e krijoi njeriun prej trupi dhe shpirti. Vdekja nuk është proces përfundimtar për njeriun, përkundrazi vdekja është vetëm ndarja e shpirtit nga trupi. Atëherë shpirti kalon në botën tjetër ku për të fillon llogaria, shpërblimi ose dënimi që meriton në bazë të veprave që ka kryer në këtë botë.

Kush i është bindur urdhërave të Allahut do shpërblehet dhe kush i ka kundërshtuar ato do dënohet e më pas kur të vijë dita e ringjalljes do rikrijohen trupat e njerëzve siç ishin dhe do bashkohen me shpirtrat e tyre dhe do dalin prej varreve turma-turma, të gjithë për të dhënë llogari para Zotit që i krijoi, i furnizoi dhe u kujdes për ta gjatë gjithë jetës së tyre në dynja. I dëgjoi ata për gjithë atë kohë dhe i pa veprat e tyre. Ndërsa atë ditë është koha që ata të dëgjojnë atë që meritojnë për ato vepra që kryen në dynja.

Ky është përfundimi i sigurt i çdokujt qoftë besimtar apo mosbesimtar. Kjo jetë është vetëm urë kalimi për të gjithë ne. Na ka sjellë Allahu në të për të shikuar veprat tona dhe më pas të na shpërblejë për atë që do veprojmë. Detajet e kësaj teme dhe argumentet që e vërtetojnë atë gjenden në Kur’an.

Është e pamundur që në një broshurë të vogël si kjo të tregohen të gjitha detajet dhe argumentet që e bëjnë të besueshme këtë që po themi. Ato mund ti lexojë çdo kush në Kur’anin e madhërueshëm të cilin Allahu e ka zbritur që ne ta lexojmë, ta besojmë dhe ta zbatojmë. Libër për të cilin na ka premtuar Allahu në të që do ta ruajë nga ndryshimi devijimi dhe çdo e keqe. E realiteti e ka treguar se edhe sot pas 14 shekujsh nuk gjen në të asnjë ndryshim. Tek të gjithë muslimanët e botës ai është i njëjtë pa pasur ndryshim në asnjë presje.

E na ka premtuar që nëse e zbatojmë atë të na fusë në Xhen-net përjetësisht. E në të kundërt ka premtuar për ata që nuk e zbatojnë atë që t’i fusë në zjarr përjetësisht, pa mbarim, pa fund dhe pa kufi kohor, si shpërblim të meritueshëm për mos njohjen e Zotit dhe mos bindjen e urdhërave të Tij, gjatë gjithë kohës së qëndrimit të tyre në dynja.

Mbyllje

Allahu na ka sjellë në këtë botë dhe na ka krijuar që ta adhurojmë Atë. Ky është qëllimi dhe nëse ne e bëjmë këtë do na e shpërblejë në botën tjetër me Xhen-netet e larta, gjerësia e të cilave është sa gjerësia e qiejve dhe e tokës së bashku. Ndërsa ata që nuk e zbatojnë qëllimin për të cilin kanë ardhur në këtë jetë ata në të vërtetë janë treguar mos mirënjohës ndaj Zotit dhe ndaj mirësive të Tij që u ka dhënë në këtë jetë. Janë treguar mendjemëdhenj ndaj urdhërave të Tij dhe si rezultat ata do futen në zjarr të përjetshëm si shpërblim për mohimin e tyre, për mendjemadhësinë e tyre ndaj Zotit dhe mosmirënjohjen ndaj mirësive dhe begative të Tij. Përveç këtij qëllimi për jetën, çdo qëllim tjetër është në të vërtetë qëllim shtazor dhe e bën njeriun që të mos ketë asnjë dallim nga kafshët të cilat nuk kuptojnë dhe as nuk kanë llogari për atë që veprojnë.
Përgatiti: Abdurrahim Balla
www.teuhidi.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Qëllimi i Jetës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Tema të lira-
Kërce tek: