Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
A po ju pëlqen Forumi
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Shteti kleptoman, u vjedh Zotin besimtarëve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ebu Sejf
Besimtar MashaAllah
Besimtar MashaAllah


Numri i postimeve : 119
Pikë : 14219
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 13/05/2011

MesazhTitulli: Shteti kleptoman, u vjedh Zotin besimtarëve    Wed 06 Jul 2011, 15:16

Qyteti i Venedikut, prej nga edhe po i shkruaj këto linja, është një qytet i kulturës se lartë, kryeqytet i tregtisë në mesjetë. Kjo hapësirë pat lindur shumë njerëz interesantë, prej Marko Polos e deri tek Kazanova. Por ky qytet, si disa te tjerë, njihet po ashtu për një sens të veçantë të pranimit të tjetrit. Me shekuj, Venediku ka qenë udhëkryq ku janë gërshetuar kulturat dhe fetë e tregtarëve te ndryshëm prej të gjitha këndeve të botës. Pak minuta nga qyteti, në Ponzano, sot të premten, në njërën nga kishat e qytetit, u fal namazi i xhumasë nga besimtarët myslimanë. Ka tash 6 vite, që në mungesë të xhamisë, myslimanëve besimtarë të Venedikut të krishterë, u ofrohet hapësira e Kishës së Zonjës Sonë, që këta të performojnë ritualet e tyre islame, deri sa të gjendet alternativë për ta. “Më i mirë një mysliman që lutet, sesa një i krishterë që nuk lutet”, - tha Don Aldo, prifti i qarkut. Me ndihmën e qytetit të Venedikut, ka më shumë se dy vite që punohet në projektin unik të “xhamisë lundruese”, e cila do të lundrojë në ujërat e qytetit të vjetër, kaq të bukur!

Dy shkrime u publikuan në të përditshmen “Koha Ditore” gjatë këtyre ditëve, respektivisht prej Halil Matoshit dhe Melihate Tërmkollit. Domosdo, si qytetar i besimit mysliman, të cilit këto shkrime edhe i drejtohen, u ndjeva i obliguar të qartësoj disa gjëra obskure dhe tendencioze në to. Ndër aludimet themelore më të ngjashme tek të dyja shkrimet ishte ideja e instrumentalizimit/shpërdorimit të besimtareve myslimanë, të përdorimit të fesë, Zotit apo Allahut për oportunizëm politik, apo për përfitime të tilla apo ngjashme. Shkrimet po ashtu drejtonin një kritikë (kinse) formulimit të kërkesës së besimtarëve myslimanë për xhaminë e madhe në Prishtine duke e trajtuar atë si një projekt “për inat” të Katedrales. Jam i detyruar që të reduktohem vetëm në këto dy aspekte të shkrimeve pasi jam i obliguar të jem selektiv duke pas parasysh hapësirën që më ofrohet.
Ideja se qytetarët besimtarë po instrumentalizohen nga individë (Fuad Ramiqi apo kushdo qoftë tjetër) është një ide mjaft provokative, dhe ndoshta forma ma e bukur klasike e zhveshjes së qytetarit besimtar nga cilësia e tij e qytetarit. Besimtarët në aspektin civil, para së gjithash janë qytetarë si gjithë të tjerët, dhe formulimet e tyre duhet të shihen, para së gjithash, si formulime qytetare, të taksapaguesve. Është shumë e pakuptueshme se si apriori, këto shkrime supozojnë se të jesh besimtar dhe qytetar në të njëjtën kohë nuk është e mundshme. Rrjedhimisht, duke qenë besimtar, të shprehesh nëpërmjet mosbindjes qytetare si reagim ndaj një kërkesë disavjeçare të mohuar konsiderohesh i instrumentalizuar, ndërkohë që një akt i tillë, ngado në botë ku ka demokraci funksionale, konsiderohet akt që buron nga vetëdija qytetare. Paradoks ! Cfarë e bën njeriun fetar më të brishtë sesa një qytetar të thjeshtë karshi instrumentalizimit?! Çfarë e bën një qytetar fetar që të konsiderohet apriori si më të brishtë dhe më të manipulueshëm sesa qytetari i zakonshëm?! Asgjë! Qëndrimi i artikuluar në dy artikujt në fjalë, si me qenë një forme e re e marksizmit, apo më mirë me thanë një neo-leninizëm, përpiqet që besimtarët, të cilët kanë dalë në rrugë, t’i katandisë në një turmë që është nën efektet e «opiumit të popullit» të paaftë me logjiku karshi instrumentalizimit që qenkësh duke iu ba një individ: Fuad Ramiqi! Ata pra trajtohen si një tufë bagëtie , apo shul-shqip si budallenj!
Po a janë me te vërtetë hesapet qysh po mundohen me u paraqitë?! U deshën 9 vjet, prej 1989-s e deri në 1998, që lëvizja politike e humane e Rugoves të kalojë prej kërkesave legjitime për vetëvendosje në krijimin e një guerile (UCK-së), e cila do ta bënte botën me u marrë “më seriozisht” me problemin e Kosovës. Rrugëtimi rugovian “soft”, i ligjshëm (më i ligjshëm se sa ndoshta është dashtë) nuk pati arritë me e nxjerrë aspak prej territ problemin që populli po jetonte. Për analogji, ka tashmë 12 vite (1999-2011) që myslimanët shqiptarë janë duke kërku, përmes modelit legjitim rugovian “soft” (përmes vetë BIK-ut) ndërtimin e një xhamie të madhe e cila do t’u shërbente besimtarëve, të cilët gjatë gjithë kësaj kohe të premteve falen në shi, në borë e edhe rreziten në diellin përcëllues. Besimtarët muslimanë kanë humbë 12 vite duke pritë realizimin e kërkesave të tyre legjitime, të cilat po bien në vesh të shurdhtë, sepse burra si Baton Haxhiu e Isa Mustafa, të cilët dikur libreza e kuqe s’i ka leju moralisht me i vizitu xhamitë, mendojnë se ato janë ende te zbrazëta! Metamorfoza e vetëdijes ngjason shumë me atë që solli etapën e re në Kosovë! Heshtja, injorimi, nënçmimi dhe standardet e dyfishta nuk do bëjnë gjë tjetër veçse do rrisin intensitetin e shprehjeve qytetare, të cilat synojnë me e thye ketë heshtje! Zaten edhe Halilit, e edhe Melihates që prej 12 viteve, iu ka dashtë një protestë e tillë që të dalin publikisht e të thonë se kërkesa për xhami është legjitime. Ashtu siç SHBA-të në fillim deklaruan se forma e re e sensibilizimit përmes UÇK-së klasifikohej si terroriste, talibane, ashtu edhe Halili me Melihaten dëshirojnë të na bëjnë me besu se edhe protestuesit e së premtes janë talibanë, terroristë potencialë, e fundamentalistë aziatikë.


Tendenca për ta konsideruar “inatçore” këtë kërkesë është shumë e pandershme dhe inkoherente. Besimtarët myslimanë asnjëherë s’kanë kundërshtuar ndërtimin e Katedrales, kur është kërkuar nga nevoja. Në Gjakovën e Riza bej Kryeziut, ku ka një minoritet të madh katolikësh, asnjëherë nuk është diskutuar apo vënë në pyetje ndërtimi i Katedrales së Gjakovës. Ajo qëndron sot në qytetin e kulturës, e bukur, si perlë që zbukuron qafën e qytetit. Shqiptarët myslimanë, për 600 vite me radhë i kanë ruajtur kishat katolike dhe ortodokse dhe s’e kanë penguar ndërtimin tyre, falë moralit fetar e qytetar. Madje edhe në krejt intervistat e përfaqësuesve të lëvizjes “Bashkimi” është thëne qartë se askush nuk është kundër ndërtimit të Katedrales. Ajo është vetëm reference e padrejtësisë që i bëhet disave! Ata që janë ngritur kundër ndërtimit të Katedrales, e kanë prekur këtë çështje me të njëjtën linjë siç mundohen ta bëjnë sot Halili me Melihaten, pra duke e konsideruar ndërtimin e saj si ndërtim politik (historian Muhamed Pirraku madje, ka shkruar një libër të terë me subjekt kundërshtues për një katedrale politike). Frustrimi për Katedralen, më shumë se me çdo tjetër ka qenë i lidhur me interferencën e shtetit laik, nocion ky që Melihatja e kujton e nuk ngurron ta vërë ne dukje kur është fjala për xhaminë, por nga ana tjetër ajo e harron kur vetë na dëfton se “verën e vitit 2005, ishte vënë gur-themeli i ndërtimit të Katedrales në Prishtinë nga institucionet më të larta SHTETERORE e fetare” . Madje ajo nuk ngurron të na thotë fare hapur se kjo u bë nga lidershipi të cilit ajo i takon, pa u kujdesur të fshehë faktin se ajo di të përdorë standarde të dyfishta (laiciteti vlen për disa e nuk vlen për disa të tjerë). Shekspiri thoshte bukur se “për interesa të veta, edhe djalli e citon Biblën”. Të kërkosh leje për ndërtimin e xhamisë, duke bërë me gisht nga Katedralja, është njësoj siç bënin dikur shqiptarët kur në fillimvitet e ’90-ta, regjimi serbo-sllav i hiqte nga puna shqiptarët maxhoritarë duke mbajtur në punë vetëm serbët minoritarë, e në të njëjtën propagandonte nëpër botë barazinë demografike mes serbëve dhe shqiptarëve në Kosovë.

Edhe më ironik është fakti se guri i themelit të Katedrales ka qenë i paligjshëm, gjë që e kane shprehur edhe zyrtarët komunalë të Prishtinës duke u shprehur se ajo është e jashtëligjshme, pasi nuk ishin “përmbushur procedurat e as ishin plotësuar obligimet”. Ndërkaq as Halilin e as Melihaten, kjo shkelje e ligjit nuk i pat intriguar asokohe e as tash! Madje edhe më keq, vetë ideja për Katedralen ka lindë jo tek nevoja e komunitetit, e as që ka qenë kërkesë iniciale e saj, por ka qenë dëshira e Rugovës, i cili në intervistën e tij për Corriere della Sera në shtator të 2003-shit, për me i ikë sikletit ku e kishte vënë gazetarja italiane me pyetjen “a jeni mysliman” , ai iu përgjigj duke i treguar projektin që “ishte dëshira e tij më e madhe”: ndërtimin e Katedrales në Prishtine ! “N’qofsh bektesh, e merr vesh”, - thotë gjyshja ime!
Frustrimi themelor i besimtarëve myslimanë, nuk janë objektet fetare e as besimi i te tjerëve, por është standardi i dyfishtë që po përdor prej 12 vjetësh shteti kleptoman e nepotik i Kosovës, i cili në një anë përdhos laicitetin tek financon skulpturat e Nene Terezës me veshjen e saj të ndershme, e në anën tjetër ruan laicitetin duke përjashtuar nga shkolla vajzat me të njëjtën veshje; nga njëra ane financon dhe promovon ndërtimin e Katedrales, e në anën tjetër as nuk jep lejë për ndërtimin e xhamisë. Katedralja ende nuk ishte ndërtuar, ende nuk ishte vënë guri i themelit, e madje as kish filluar të artikulohej ideja për ndërtimin e saj, kur besimtaret myslimanë po e festonin 4 vjetorin e kërkesës se tyre për ndërtimin e xhamisë. Përdorimi i faktit se është ndërtuar Katedralja dhe ne s’kemi xhami, është premise e cila synon të dëshmojë hipokrizinë e këtij shteti, aparteidin, standardet e dyfishta dhe nënçmimin karshi besimtarëve myslimanë!

Shteti kleptoman, i cili i ka vjedhë gati çdo gjë qytetarit të Kosovës, tash dëshiron me ia vjedhë atij edhe gjënë e fundit që i ka mbetë, Zotin, dhe lidhjen që qytetari ka me Të! Halili dhe Milihatja mund të pretendojnë se po mbrojnë laicitetin, apo edhe se po mbrojnë besimtarin mysliman prej instrumentalizimit, por unë dhe shumë myslimanë të tjerë shqiptarë jemi të vetëdijshëm se nuk dalim në protestë për t’i bere qejfin Fuad Ramiqit apo kujtdo qoftë, por për të kërkuar një hapësirë për nevojat tona, si dhe për të dëshmuar haptas dopiostandardin se sa i dyfishtë është kuti me të cilin mat shteti, i cili funksionon me taksat e mia!
Gjithsesi, fakti që po shkruhet për xhaminë, tregon qartë efektin që e kanë pasë 12 vjetët gjatë të cilëve as Milihatja e as Halili nuk janë kujtuar ndonjëherë të shkruajnë . E tash, kinse për t’i ruajtur myslimanët “budallenj” prej instrumentalizimit politik (të imagjinuar), kanë dalë të na tregojnë se si nuk qenka mirë të protestohet, por të vazhdohet me mjetet “soft”, pra të vazhdohet ende me rrugën 12 vjeçare, e cila vetë këta nuk i ka shti ndonjëherë të interesohen për këtë punë, e aq më pak të shkruajnë!

II

Ka një errësirë disafytyrëshe në të gjitha këto përpjekje për të bastarduar një kërkesë të tillë legjitime, të bërë në një formë mëse legjitime (protesta ishte legjitime, pasi që vetë policia e kishte lejuar atë javën që shkoi, duke krijuar kështu precedentin e interpretimit mbi ligjshmërinë e saj për javën e dytë, të tretë, të katërt…). Kjo duket edhe në mënyrën sesi e shikon çështjen Halili, duke shekspirizuar atë vetëm e vetëm që t’i japë protestës karakter të jashtëligjshëm, ai nuk ngurron ta trajtojë si çështje të një grushti djemsh që paskan dalë në hapësirat e Fakultetit Filologjik, të cilët (ndonëse në pozitën e të dobëtit dhe të diskriminuarit) i krahason me aktet e regjimit serb apo të uzurpimit të UCK-së, të dyja këto në pozita fuqie: e para në një sistem dikto-krat, e dyta në një atmosferë anarkie. Është e turpshme të njësohen këto të tria, kur dihet se ata djem s’kanë mjetet financiare për implementimin e asaj që ndërmorën në formë krejt simbolike. Shkrimet në fjalë bëjnë eko tek kërkesa absurde që individët fetarë, të mos merren me politikë, por kjo është, siç do të thoshte kryerabini britanik Jonathan Sacks, në librin e tij "Dignity of difference": sikur t'u kërkohet atyre (fetarëve) që të mos mërziten për çështjet humanitare, të mos implikohen në OKB apo në UNHCR, të mos mërziten për faktin se ku shkojnë taksat e tyre, se kush manipulon me fjalën e tyre, se pse komshiu i tyre s’ka punë, se përse djalit të tyre i është rritur pagesa për shkollim... e edhe se pse shteti përdor kute të dy-trefishta.

III

Nuk më mbetet veçse të shpresoj, se në Kosovë, edhe pse në një raport krejtësisht të kundërt të demografisë konfesionale, Ipeshkvia e Kosovës, ashtu si ajo e Venedikut, t’ua hapë dyert e Katedrales apo të kishave në qendër të Prishtinës myslimanëve të cilët shteti po i konsideron si qytetarë të dorës së dytë, në mënyrë që këta të fundit të mos falen më nën rrezet përcëlluese të diellit, e as në shi e breshër, e as në borë. Ndoshta vetëm kjo do të ishte alternativë e cila do të shtynte qeverinë tonë t’iu përgjigjet kërkesave 12 vjeçare të myslimanëve të Prishtinës dhe kështu do të mund të evitoheshin edhe “aktet e paligjshme” të protestave në rrugë , të cilat në fakt, s’kanë asgjë të ngjashme me talebanët, nderkohë që kanë shumë ngjashmëri me protestat parisiane.
Arbër FETIU
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Shteti kleptoman, u vjedh Zotin besimtarëve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Tema të lira-
Kërce tek: