Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
A po ju pëlqen Forumi
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Turpërohu… All-llahu shikon në librin tënd

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ummu rushdi
Xhematli i Rregullt
Xhematli i Rregullt
avatar

Numri i postimeve : 87
Pikë : 14073
Votuar : 0
Data e Ardhjes në këtë Forum : 23/05/2011

MesazhTitulli: Turpërohu… All-llahu shikon në librin tënd   Sat 09 Jul 2011, 03:14

Falënderimi i qoftë Zotit të botëve, paqja dhe bekimi i Tij qoftë mbi më të zgjedhurin Pejgamber, dhe më pas…O ju të dashur për hir të All-llahut, muaji Sha’ban... ky është sezoni i fundit i librit tënd për këtë vit... a thua vallë me çka do të përfundon viti yt?

Madje… si dëshiron që All-llahu Xhele Xhelaluh të shikon atëherë kur të vështron Subhaneh në librin tënd?Për hir të kësaj dhe kësaj, ishte gjendja e selefëve që në këtë muaj i mbyllnin punët e tyre dhe thoshin: “Ky është muaji i lexuesve të Kur’anit.”Po, o ju të nderuar...Dhe unë ju dua për hir të All-llahut… dua që ta imagjinoni shprehjen “lexues”, ku gjejmë referim të hapur drejt përsosmërisë së leximit!Po profesionalizim të këndimit, dhe qëndrimit në këmbë (kijam).Nëse jemi që dëshirojmë që të lexojmë Kur’an në Ramazan, lexim të përkryer, pra le të fillojmë që tani me parapërgatitje (nxehje)…Të kthehemi në pyetjen e rëndësishme:Me çka do të përfundon viti yt? Dhe si dëshiron të të shoh All-llahu atëherë kur do të shikoj Subhaneh në librin tënd?- Për plotë me vepra të mira, dhe në veçanti me lexim te Kur’anit… Po kjo është mirë.- Dhikër, bamirësi, namaz, dhe lëmoshë të shumtë… Po kjo është madhështore.- Respekt ndaj prindërve, dhe dhënia hakut anëtarëve të familjes, vizitën e të afërmve, pajtimi mes njerëzve, shërbimin e muslimanëve… sa e bukur e gjithë kjo!Mirëpo… detyrat më të rëndësishme në Sha’ban:Së pari: Turpi nga vëzhgimi i All-llahut Xhel-le XhelaluhNëse shikojmë dhe meditojmë mbi gjendjen e të Dërguarit salall-llahu alejhi ve selem në muajin Sha’ban, do të shohësh udhëzim të plotë në veprat e zemrës dhe të gjymtyrëve gjatë këtij muaji, thotë salall-llahu alejhi ve selem:“Ky është muaji që ngritën veprat tek Zoti i botëve, kurse unë dëshiroj që të më ngritën veprat duke qenë agjërueshëm.” (Transmeton Nesaiu. Shiko: "Sahihut-Tergibi vet-Terhibi", të Shejh Albanit, rahimehull-llah, fq. 425).Me të vërtetë ajo është turpi… Ajo çka është më me rëndësi që duhet të të brengos ty është shikimi i All-llahut të Lartmadhëruar e të Plotfuqishëm në librin tënd; të turpërohesh prej shikimit të Tij në krimet e mëdha, të ashpra, e të rrezikshme, të cilat i ke harruar thotë Subhaneh:“Kush bën më tepër padrejtësi se sa ai të cilit ia kujtojnë ajetet e Zotit të tij, por ai ua kthen shpinën atyre duke harruar se çfarë kanë punuar duart e tij.” (El kehf 57)Mëkat bërësi më i padrejtë është ai që harron se çka kanë bërë duart e tij.Dhe gjithashtu turpërohu prej të shikuarit në adhurimet të mbushura me plotë mangësi, kanë thënë disa nga selefët (të parëve tanë): “Ose do të falësh namaz të denjë për All-llahun Xhel-le Xhelaluh, ose do të marrësh zot që meriton dhe i përshtatet namazi yt.”Çdo gjë që melekët kanë shkruar në librin tënd të sjellë turp!

Gjithçka që do të sheh All-llahu në librin tënd… mëkate dhe turpe!Vallë a u turpërove…?!Ke turp nga shikimi i tij… dorëzoju Atij Subhaneh, gjatë muajit duke i shfaqur punë Atij, me çdo vepër të mirë e cila ka të bëjë me Atë Subhaneh…Dhe nëse ishte që leximi të merrte një orë apo më shumë, dhe nëse namazet ishin që merrnin prej teje të njëjtën, edhe dhikri i tillë si ato… Me të vërtetë agjërimi është çështje krejtësisht tjetër…Ai të merr ty prej ditës së parë deri në të fundit, dhe shndërrohesh në të gjitha momentet nga momentet e ditëve të Sha’banit, bart emrin “Abdull-llah saim” (Robi i All-llahut agjërues).Mos të rehatohet mendja e robit të gjallë përpos nëse ai sigurohet se në çfarëdo momenti kur të shikon All-llahu Xhel-le Xhelaluh në librin e tij, dhe në ato momente do të shoh i uritur për hir të Tij, i etur për hir të Tij, i përmbajtur nga epshet derisa të kënaqet Ai Subhaneh…Dhe prej turpit gjithashtu: Të përmbahesh edhe nga të pëlqyerat për të cilat nuk je mëkatarë për veprimin e tyre…!Ndërkaq kur të shikoj Subhaneh në të këqijat do të gjej diçka çka nuk është e jotja, dhe nëse për ty shfaqet tek Ai Subhaneh se ti ke abstenuar veten nga gjërat e lejueshme për hir të Fytyrës së Tij të Lartmadhëruar…Obligimi i dytë në Sha’ban: Të ndjesh kënaqësi me shfrytëzimin e asaj për të cilën njerëzit janë të pakujdesshëm...Usame ibën Zejdi, radijall-llahu anhu, thotë: I thashë Pejgamberit, salall-llahu alejhi ve sel-lem: Të shoh që më së shumti je duke e agjëruar muajin e Sha’banit? Mu përgjigj: “Ky është muaji që njerëzit e neglizhojnë, sepse gjendet mes Rexhebit dhe Ramazanit.” (Transmeton Nesaiu. Shiko: "Sahihut-Tergibi vet-Terhibi", të Shejh Albanit, rahimehull-llah, fq. 425).Kaloi muaji Rexheb pasi që i lëshoi rexhebijunët fuqia e imanit në agjërimin e veçantë, pastaj i sheh ata se në muajin Sha’ban janë duke ngrënë!Sikur ata të grumbullonin në barkun e tyre energji për Ramazan!Kaloi muaji Rexheb tek shumica e muslimanëve injorantë -All-llahu i udhëzoftë- dhe ata shikojnë tash tek fillimi i Ramazanit sikur ata të ishin në pushim nga kënaqësia e mëshirës së All-llahut Xhel-le Xhelaluh, saqë edhe tek ai që ka mbetur diç nga përkushtimi, e harxhon atë në natën e mesme të muajit Sha’ban me namaz të veçantë, me dua të veçanta, dhe festime të kota!!Kurse ai i cili është duke ecur drejt udhëzimit të Dërguarit salall-llahu alejhi ve selem... me të vërtetë Sha’bani është sezoni i tij!Përderisa njerëzit në tregje, disa të tjerë regjistrojnë emrat e tyre në kurset e Ramazanit dhe të ndryshëm… Ndërsa ai… A e din se ku është ai? Mundohu që të paramendosh se me kënd është ai?Me të vërtetë ai është me të Dërguarin salall-llahu alejhi ve selem!Ka thënë i Dërguari salall-llahu alejhi ve selem: “Adhurimi në vështirësi është sikur emigrimi (hixhreti) tek unë.” (Transmeton Muslimi)Me të vërtetë është e çuditshme ajo për të cilën na ka lajmëruar i Dërguari salall-llahu alejhi ve selem... ai dëshiron që ta shoh të Dërguarin salall-llahu alejhi ve selem po edhe nëse e jep veten e tij dhe pasurinë e tij, përmirëson dhe bën mirë kur çoroditen dhe prishen njerëzit, qëndron i mirë atëherë kur prishen njerëzit, riparon atë që kanë prishur njerëzit.Kombinon në adhurimin e tij në Sha’ban në mes turpit të kaluar që e kujton, dhe në mes kënaqësisë që e përmendëm: Gëzim me dhuntitë e All-llahut me atë që ia mundësoi përkujtimin e Tij, adhurimin ndaj Tij, e dalloi në mesin e gjithë krijesave të tjera,... Sha’bani sezoni i neglizhencës (gafletit) duke u bazuar në fjalët e të Dërguarit sal-lall-llahu alejhi ve selem.Obligimi i tretë në Sha’ban: Ndjenja e afërsisë së hapjes të dyerve të Xhennetit... dhe mbyllja e dyerve të Xhehennemit.Pash All-llahun! Nëse ti qëndron jashtë Xhennetit dhe e kupton se dyert e tij për çdo moment mund që të hapen... vallë si do të reagoje në atë moment?!Më duket sikur ti ke përqendruar tërë shikimin tënd drejt tij... fillon që të vëzhgosh që nga fillimi e deri në fund... më pas shikon se çka mund të vij pas ndarjeve të tij... ndoshta vjen prej tij ndonjë shkëlqim drite para se të hapet dera... pastaj mundohesh që të imagjinosh se çka së pari do të shohësh... më pas imagjinon se si njerëzit do të garojnë për të hyrë në të...Dëshirojmë, po në të njëjtën mënyrë të jemi kureshtarë në Ramazan, që të shndërrohet gatishmëri e cila bart këtë frymëzim, derisa të hapen dyert i mbushim sytë tanë me dhuratat e Xhennetit, dhe i shfrytëzojmë kënaqësitë e tij.Gjithashtu...Dëshirojmë që kur All-llahu i Lartmadhëruar të mbyll dyert e zjarrit në Ramazan të mos jemi nga ata që mashtrohen dhe nxitojnë drejt zjarrit...

Pasi që All-llahu Subhanehu ve Teala mbylli derën e sherrit, andaj mos e hapë atë, mos u mashtro... A po mos vallë dëshiron një shembull?!Për shembull mendjemadhësia!A nuk është All-llahu i Plotfuqishëm që mbylli për ty, këto intriga drejt kësaj dere?A nuk je... nuk je për fat të keq, prej dijetarëve të sinqertë?!A nuk je... nuk je, për fat të keq, prej robërve asketë (zahid)?!A nuk je... nuk je për fat të keq, prej predikuesve dhe muxhahidëve ?!Atëherë pse mendjemadhësi?! Për çka egoizëm?! Dhe për kënd syefaqësi?!Atëherë kur All-llahu të mbyllë derën e sherrit, mos nxito drejt saj ashtu që kur të vjen muaji i Ramazanit dhe të mbyllet dera e përtacisë nga xhamitë... atëherë kur njerëzit të hyjnë në xhami, ti hyn në internet me ata që janë aty, dhe nuk të shohim në mesin e atyre që falin taravinë, kurse ti në këtë kohë angazhohesh duke zbritur ndonjë ligjëratë apo diç që është në kundërshtim të plotë me dinin e All-llahut Subhanehu ve Teala!!!Atëherë kur të mbyllet dera e zinasë dhe njerëzit përulin shikimet e tyre, përule edhe ti shikimin tënd së bashku me ata, e mos të të shohim duke i pastruar rrugët me shikimin tënd, dhe të thuash: “Shiko se si jobesimtarët qëllimisht zhvishen në këtë muaj të Ramazanit.”Atëherë kur të mbyllet dera e grindjes dhe mos interesimit për të afërmit, dhe njerëzit vazhdojnë vizitën e familjarëve të tyre... dëshirojmë që edhe ti të jesh në mesin e tyre dhe t’i vizitosh të afërmit e tu... dhe nuk dëshirojmë që ti të jesh prej atyre të cilët mundohen që të gjejnë justifikime të ndryshme për ndërprerjen e lidhjes farefisnore.Pra, kështu o ju të nderuar jetojmë Sha’banin, për të fituar me të Ramazanin...O All-llahu ynë, na kaplo me dashurinë dhe urtësinë Tënde... Na furnizo me mëshirën Tënde dhe dhuntitë Tua, bëre Sha’banin më të begatshëm për jetën tonë... dhe na i prano veprat tona të mira... dhe na i shlyej gabimet tona... dhe na e mundëso që ta arrijmë Ramazanin e ne duke qenë në gjendjen më të mirë, të cilën e donë dhe je i kënaqur, dhe na furnizo me fuqi dhe me ndihmë prej Teje në adhurimin ndaj Ty... amiiin amiin amiiin

Paqja dhe mëshira e All-llahut qoftë mbi zotëriun e të Dërguarve, dhe mbi familjen e tij dhe shokët e tij...Falenderimet i takojnë All-llahut, Zotit të botëve.Shejkh Muhammed Husejn Ja’kub

Përktheu: -Ummu Mubina-

www.botaislame.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Turpërohu… All-llahu shikon në librin tënd
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Tema të lira-
Kërce tek: