Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
A po ju pëlqen Forumi
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Bukë e krip e zemër

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ebu Sejf
Besimtar MashaAllah
Besimtar MashaAllah


Numri i postimeve : 119
Pikë : 14219
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 13/05/2011

MesazhTitulli: Bukë e krip e zemër   Tue 12 Jul 2011, 08:59

Nëse dikush më pyet se nga më erdh ky titull, sinqerisht do t’i përgjigjem se nuk e dijë, por ajo çfarë më bëri ta shkruaj këtë letër është pretendimi i disave nga ehli sunneti se nëse bashkëpunohet me ata që përkrahin tagutin, qoftë kjo direkt apo indirekt, sjellë dobi në ummetin e Pejgamberit sal’allahu alejhi ue selem.

Pastaj, duke lexuar dhe menduar, më ra rasti të lexoj një thënie të Imam El-Berbeharit, Allahu e mëshiroftë, i cili tha: “Nëse ti vëren te ndonjë njeri diçka prej bidateve, atëherë ke kujdes dhe ruaju prej tij, sepse ato që t’i ka fshehur janë shumë më tepër se ato që i ke vërejtur.” (Sherh es-Sunneh” f. 54)

Interesant është të lexosh se si selefi, gjeneratat më të mira, janë distancuar nga bidatçitë edhe pse bashkëpunimi me ata ka qenë më prioritarë se sa të bashkëpunosh sot, në shekullin 21 (sipas të krishterëve) me një hoxhë i cili publikisht dhe qartë, pa fare turpi, na fyen dhe na kundërshton, e pastaj na demanton argumentet e tona me gënjeshtra dhe shpifje, vetëm që të përkrahet një tagut, të cilin ata e shohin si më të dobishëm për atë vend.

Nëse e sheh armiqësinë dhe urrejtjen e bidatçive që kanë për çdo person që bën kufër në tagut, do të bie në mend fjala e Ebu Kilabes Allahu i mëshiroftë që thotë: “Çdoherë kur dikush bën një bidat, ai e bën të lejuar ngritjen e shpatës mbi muslimanët.”

Analizo, Allahu na mëshiroftë se si kjo fjalë bije në realitetin e hidhur që sot ne po e jetojmë, kur e shohim se si na quajnë me emrat më të fëlliqur, vetëm se nuk mund ta kuptojnë fjalën “hilaf” dhe fjalën “distancim nga ata”, e pastaj nga çdo anë e botës, sulmohesh dhe përsëri ti je fajtor o vëlla, sepse nuk ua plotëson dhe ke dalë nga marrëveshja që ata i bëjnë me tagutët, saqë, disa nga ata që sot pretendojnë “parullën e shenjtërisë – nxënësi i shejh Albanit”, ka marr guxim që t’i djeg mbi 300 libra vetëm që mos të ketë kundërshtim ndaj tij në mendimet e kota.

Pastaj, vijnë gabime në të cilat shejtani manipulon me largpamësit e shekullit, me njerëzit që deri dje kanë bërë kufër në tagut, dhe ua bën obligim bashkëpunimin me ata, pa marrë parasysh se cilat janë pasojat. Thjeshtë, janë të gatshëm për sakrifikimin e të gjithë xhematit, derdhjen e gjakut dhe përçarjes, vetëm që mendimi i tij të jetë i fundit, e kush e refuzon, a e dini se çka është? Qenka tekfirc, i rebeluar dhe s’di çfarë tjetër nga akuzat.

Nëse e shijon ëmbëlsinë e metodologjisë së Pejgamberit sal’allahu alejhi ue selem, dhe nëse lexon mbi biografinë e tij, shokëve të tij dhe gjeneratave që kanë ardhur pas tyre, do të shohësh se nëse ti je prej atyre që je distancuar nga çdo bidatçi që na lufton haptazi, atëherë, me të vërtetë për ty sot, ka përgëzim.

Ti jeton i varfër, nuk të intereson burimi i financave ditore dhe mujore, thjeshtë je mbështetur në All-llahun subhanehu ue teala i cili ka çelësat e furnizimit, dhe aspak nuk je prej atyre që për disa të ardhura, të shesësh menhexhin tënd, për t’i kënaqur hoxhallarët e tagutit, Allahu i udhëzoftë ose ua theftë qafën.

Ti je vet, me strategjinë e davetit të cilën e ke mësuar nga Pejgamberi i Allahut, sal’allahu alejhi ue selem, strategji nga e cila vijnë vështirësi gjatë rrugës, e gjithë kjo si dobi për ty për t’u pastruar nga mëkatet, nuk të intereson, thjeshtë vëlla, ke vendosur që ta pasosh Pejgamberin sal’allahu alejhi ue selem në vendosmëri e cila shpie drejt suksesit.

Ti je i ashpër ndaj kafirëve, kjo është e vërtetë, aspak nuk të është zbutur zemra nga kjo, e urren atë që ata bëjnë dhe jeton me parullën e dashurisë dhe urrejtjes për hir të Allahut.

Ti mundohesh të jesh bashkë, me ata që i ke afër në akide dhe në menhexh, çdoherë kësaj i jep prioritet sepse këtë na ka urdhëruar Allahu subhanehu ue teala në Kur’an, edhe pse ky mundim, hidhet poshtë nga njerëz të cilët e synojnë këtë dynja të mallkuar, dhe poshtërohesh si pasojë e famës së madhe që e ka ai njeri që mundohet ta nënçmon çdo vëlla të vetin, por kjo nuk do të zgjatë shumë, a mos vallë ata mendojnë se janë më të besueshëm në popullin e tyre se sa Faraoni në popullin e tij?

Ti mundohesh që çdo gëzim ta ndash me ata, i jep përparësi për shkak se bashkimi mes teje dhe atij është bërë për hir të Allahut, e jo për hir të dynjasë. Ata distancohen nga ti, në gëzimin tënd nuk vijnë, sëmuren në ditët e gëzimit, ndërsa kur ti hidhërohesh, ata gëzohen dhe shërohen në ditët e hidhërimit tënd.

Pra, nga ana jote, ti je i pastër para Allahut nga intrigat e njerëzve të shitur apo larg(gabim)pamës të cilët janë të gatshëm që ta sheshin të gjithë mundin e deritashëm, për ta fituar një rrogë e cila përsëri është në dorën e Allahut, kujt të donë, ia jep, dhe kujt të donë nuk ia jep.

Përderisa ti jeton në këto që i shënova më lart, atëherë, ti je prej atyre që Allahu kënaqet me ty, pa marrë parasysh se si do të etiketojnë dhe çfarë do të thonë, larg komplekseve, së bashku, unë dhe ti.

Është e vërtetë se kjo rrugë nuk është prej rrugicave që mund edhe të fitosh interes personal, por edhe Allahu të jetë i kënaqur me ty, nuk mundet, asnjëherë, andaj, ndjehu faqebardhë dhe bëhu prej atyre që është i gatshëm për të jetuar me titullin e këtij shkrimi përderisa nuk e ke shitur akiden tënde për t’ua kënaqur zemrat murxhiave dhe të gjithë atyre që bashkëpunojnë me tagutin.

Jeto vëlla me...bukë e krip e zemër. Ti je i pastër nga metodologjitë e gabuara.

Gabimi sjell dëshpërim,

Dëshpërimi sjell shkatërrim,

Shkatërrimi vazhdon të trashet,

Derisa të zhduket ai synim.

Optimizëm të rrejshëm, nuk na nevojitet,

Gabimi i njëjtë, nuk duhet të përsëritet,

Shiko njerëzit para teje, se ku përfunduan

Nga ana e Allahut, ata u mallkuan.

Po e përfundoj, me një fjalë të Fudajl ibn Ijadit, Allahu e mëshiroftë, i cili thotë: “Mos ia lër në besë Fenë tënde pronarit të bidatit, mos u këshillo me të në ndonjë çështje tënden dhe mos u ul afër tij, sepse atij që ulet me një bidatxhi All-llahu i jep verbëri.” (I’tikad Ehlis Sunneh, 1/138)

Allahu është Ai që jep udhëzimin.

A.Sallahudin Ejubi


www.botaislame.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Bukë e krip e zemër
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Tema të lira-
Kërce tek: