Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
A po ju pëlqen Forumi
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Përse të dërguarit e Allahut i refuzonin? A mendoni ndonjëherë?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ummu rushdi
Xhematli i Rregullt
Xhematli i Rregullt
avatar

Numri i postimeve : 87
Pikë : 13923
Votuar : 0
Data e Ardhjes në këtë Forum : 23/05/2011

MesazhTitulli: Përse të dërguarit e Allahut i refuzonin? A mendoni ndonjëherë?   Sun 17 Jul 2011, 10:29

Në të vërtetë a e menduat ndonjëherë? Përse pejgamberët i refuzonin, i torturonin, i gurëzonin, i dëbonin nga vendlindjet e tyre, ndërkohë që pejgamberët ishin më të mirët, më të drejtit, më të besueshmit e njerëzve. Pejgamberët që ishin më të mirët dhe më të besueshmit e njerëzve, nuk e thonin vetëm besimtarët, por edhe armiqtë e atyre.
Muhammedi alejhisselam që ishte i drejtë dhe i besueshëm nuk e thonin vetëm besimtarët, por edhe armiqtë e tij më mizorë. Emrin "El–Emin"[sup]1[/sup] nuk ia vendosëm ne, por armiqtë e tij. Kur i tha pejgamberi alejhisselam kurejshëve: "Nëse ju them se disa kalorës, atje pas bregut në luginë kanë ndërmend t’ju sulmojnë, a më besoni?" Të gjithë me një gojë: "Sigurisht që të besojmë, se ti nuk na ke gënjyer ndonjëherë". Nuk ishim ne që ia linim amanet atij gjërat më me vlerë për t’i ruajtur, por qafirat më të poshtër të Mekës. Në ditën që do emigronte për në Medine, plaçkat që ia kishin lënë amanet atij, ai ia dha Aliut (Allahu qoftë i këkaqur nga ai) për t’ia shpërndarë pronarëve të tyre.[sup]2[/sup] Shkurtimisht, atij asnjë qafir nuk i pati thënë se ti je i pabesë, tradhëtar, gënjeshtar apo diçka tjetër.
Pse, a vetëm atij? Asnjë të dërguari nuk i patën thënë një gjë të tillë. Faraoni i pat thënë Musait alejhisselam që: "Ti je rritur në pallatin tonë, ti i përket një populli të robëruar, ti je një memec etj". Por ai nuk i tha që, ti kur ke qenë fëmijë, ishe një gënjeshtar, amanetin nuk e çoje në vend, nuk ishe njeri i drejtë etj. Për Jusufin alejhisselam që ishte i drejtë e nuk ishte tradhëtar, nuk e thonin vetëm gratë e qytetit siç tregohet në Kur’an: "Zoti na ruajt, ne nukdimë ndaj tij asnjë të keqe". Por, edhe gruaja e ministrit Zulejhaja, që e hodhi atë në burg tha: "E aiështë nga të drejtit".(Jusuf, 51) Qafirat i thanë Salihut alejhiselam: "O Salih, ti në mesin tonë je njeri me peshë". Shkurtimisht, drejtësinë e pejgamberëve (paqa qoftë mbi ta) e kanë pranuar, e kanë pohuar edhe armiqtë e tyre.
Sigurisht që ashtu do të jetë. Sepse ata janë persona të zgjedhur nga ana e Allahut Teala, ata janë të krijuar për këtë punë. Allahu Teala do ia ngarkojë atyre amanetin më të madh të universit. Për t’ia dorëzuar dikujt amanetin më të madh të universit, është kusht që ata persona të jenë personat më të besueshëm. Madje edhe ne kur i japim ndonjërit ndonjë amanet të vogël, duam që ai person të jetë i besueshëm. Kur rastësisht i japim ndonjërit ndonjë gjë për ta mbajtur, nuk e lemë atë të shkojë në asnjë vend. Madje edhe grabitësit, dredhacakët, kur bëjnë ndonjë bashkëpunim midis njëri-tjetrit, kërkojnë një person që mos t’i mashtrojë.
Kur edhe ne kërkojmë njerëz të drejtë për t’i dorëzur amanetet tona, sigurisht që Allahu Teala do ta zgjedhi më të drejtin, më të besueshmin dhe në atë mënyrë do ta krijojë atë parazanafillës. Sepse kur një njeriu i jepet për detyrë pejgamberllëku te një popull dhe të dalë njëri nga mesi i tyre e t’i thotë: "Por ne të njohim shumë mirë ty more, në një kohë ti na ke tradhëtuar, filanin e ke mashtruar etj", dhe këto që i thonë të jenë të vërteta, atëherë për t’i besuar njerëzit atij lloj personi është e pamundur. Prandaj, në të kaluarën e të dërguarve drejtësia, besueshmëria e tyre nuk mund të njolloset. Siç e thamë që në fillim se në këtë çështje nuk janë vetëm muslimanët dëshmitarë, por edhe qafirat.
Madje pejgamberët kanë dhe një veçori tjetër; ata para se me u bërë pejgamberë, nuk ishin persona që nuk u njihnin nga të tjerët. Sepse po të mos u njihnin, njerëzit do të thonin që: "Ne nuk e njohim këtë se kush është, e shohim ndonjëherë, por ne nuk jemi të informuar përreth personalitetit të tij se çfarë njeriu është". Dhe po të thuhet kështu për pejgamberët, atëherë kjo është një minus për ata. Prandaj, kur Allahu Teala i zgjodhi të dërguarit e Tij ndër më të besueshmit e njerëzve, Ai nuk i lejoi që ata të rrinin nëpër vende që të mos i shihnin njerëzit, por përkundrazi Ai para se me i dhënë detyrën e pejgamberllëkut, krijoi raste që njerëzit t’i njihnin se çfarë personash ishin ata. Në të vërtetë, Allahu Teala para se me i dhënë detyrën atyre ka krijuar shkaqe që ata ta shihnin drejtësinë e pejgamberëve. Dhe njerëzit e panë dhe ishin dëshmitarë në drejtësinë e tyre.
Atëherë, kur pejgamberët ishin persona të tillë, pse njerëzit nuk i pranonin, pse i gurëzonin, pse i dëbonin nga vendlindjet e tyre, pse i vrisnin? Ata që ia bënin të gjitha këto pejgamberëve, që i dilnin përballë atyre, nuk ishin njerëz që nuk i njihnin pejgamberët, por ishin njerëz që i njihnin shumë mirë. Tani të shohim se përse i refuzonin pejgamberët.
Shkaku që pejgamberët i refuzonin, që i dëbonin nga vendlindjet, që i gurëzonin ishte thënja "La ilahe il-lall-llah". Në të vërtetë shkaku i vetëm ky ishte. Po çfarë është kjo "La ilahe il-lall-llah?" Për këtë i dëbonin nga venlindjet e tyre dhe i vrisnin. Edhe atyre të cilëve që i besonin pejgamberëve dhe që thonin bashkë me ta "La ilahe il-lall-llah" i mundonin, i torturonin dhe i vrisnin. Pejgamberëve para se me u dhënë broshurat, njerëzit i respektonin, i vlerësonin për drejtësinë e tyre, për karakteret e tyre dhe për cilësitë e mira që ata kishin. Por kur iu dhanë broshurat dhe kur filluan të deklarojnë fjalën "La ilahe il-lall-llah" dhe t’i thërrasin njerëzit tek kjo fjalë, atëherë gjithçka ndryshoi menjëherë. Dhe ne e kuptojmë që i gjithë problemi ishte nga fjala "La ilahe il-lall-llah".
Kurse ne tani themi "La ilahe il-lall-llah" pa ndaluar, madje thërrasim edhe me artopolant. Kur shtrihemi themi "La ilahe il-lall-llah" kur ngrihemi themi "La ilahe il-lall-llah". Por ne po shohim që për këtë, njerëzve të tjerë nuk po i bëjnë ndonjë të keqe, nuk po i dëbojnë nga vendet e tyre. Nëpër dyqanet tona po varim panorama të shkruajtura me fjalën "La ilahe il-lall-llah", po i vendosim nëpër shtëpitë tona, makinat tona. Por pse neve asnjëri nuk po na bën ndonjë gjë? Apo mos vallë u bënë të gjithë muslimanë, prandaj nuk po na bëjnë ndonjë gjë.
Pra, sot ata që thonë "La ilahe il-lall-llah" pse nuk po preken me dorë? Sepse nuk ia dinë kuptimin. Ata që e thonë dhe ata që e dëgjojnë, ngaqë nuk ia dinë kuptimin nuk bëhen ato që shpjeguam.
Në të vërtetë sikur ta kuptonin dhe ta dinin qartë kuptimin e Teuhidit, do të shihnim se shumë gjëra kishin për t’u ndryshuar. Në këtë gjendje ata që e thonë shpesh fjalën "La ilahe il-lall-llah", do të shihnim se si një pjesë prej tyre do të hiqnin dorë nga thënja e saj dhe do të thonin që: "Ne këtë fjalën "La ilahe il-lall-llah" e themi për të marrë shpërblimin e Allahut, për ta shfrytëzuar kohën në një mënyrë më të mirë, për të bërë dhikër[sup]3[/sup]. E në qoftë se vjen në ato kuptime siç e thoni ju, ne se kemi fjalën për një gjë të tillë.
Ata njerëz që nuk kanë ndonjë lidhje të fortë me Islamin, por as që nuk kanë ndonjë armiqësi të madhe me Islamin apo me muslimanët, të cilët që nuk e thonë fjalën "La ilahe il-lall-llah", por e dëgjojnë nga njerëzit që gjenden rreth tyre, e dëgjojnë çdo ditë nga minaret, sikur ta dinin ata se çfarë kuptimi ka kjo fjalë ndoshta ata do t’u bënin armiq të pamëshirshëm dhe do t’u ngrinin t’i bënin atyre që thonë atë fjalë siç iu është bërë pejgamberëve.
Kush e di, ata që jetojnë larg islamit, bashkë me këta janë aq shumë njerëz që mendojnë të bëjnë përpjekje për të rregulluar veten e tyre dhe njerëzimin dhe e mësojnë kuptimin e fjalës "La ilahe il-lall-llah" dhe kapen pas saj dhe e rregullojnë jetesën e tyre sipas fjalës "La ilahe il-lall-llah".
Shkurtimisht i gjithë problemi është se fjala "La ilahe il-lall-llah" duhet kuptuar si në ditën e parë[sup]4[/sup]. Për t’u bërë si atë ditë, ai që e thotë atë fjalë, duhet ta dijë se çfarë po thotë, ai që i thërret njerëzit tek kjo fjalë, duhet ta dijë se në çka po i thërret, ai që e refuzon këtë fjalë, duhet ta dijë se çfarë po refuzon.
Vijon me temen: Fjala "La ilahe il-lall-llah"çfarë kuptimi ka që ata që e deklaronin atë i vrisnin, i torturonin dhe i dëbonin nga vendet e tyre

Përktheu: Etmond Balla

www.thirrjaevertete.com

Ne sjellim dijen prane jush!
1 I besueshmi. (sh.p.)

2 Shiko sa i drejtë ka qenë Muhammedi alejhisselam. (sh.p.)

3 Dhikër: Të përkujtosh Allahun. (sh.p.)

4 Si në kohën e Muhammedit (paqja qoftë mbi të). (sh.p)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Përse të dërguarit e Allahut i refuzonin? A mendoni ndonjëherë?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: