Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
A po ju pëlqen Forumi
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Roli i dialogut në edukimin e fëmijëve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ebu Sejf
Besimtar MashaAllah
Besimtar MashaAllah


Numri i postimeve : 119
Pikë : 14219
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 13/05/2011

MesazhTitulli: Roli i dialogut në edukimin e fëmijëve   Tue 19 Jul 2011, 23:24

Çështja e edukimit llogaritet prej çështjeve më me rëndësi në jetën e përsonit dhe në jetën e shoqërisë në përgjithësi. Për të treguar rëndësinë e kësaj Kurani e la të përjetshme porosinë e Llukmanit që ia tha djalit të tij.
Allahu tregon për këshillën dhe porosinë e Llukmanit ndaj birit të tij që kjo të jetë një model dhe një mostër për prindërit,babain dhe nënën. Poashtu të jetë mostër edhe për mësuesit dhe mësueset për edukatorët dhe për edukatoret dhe për të gjithë ata që dëshirojnë të edukojnë një familje në knaqësinë e Zotit të tokës dhe qiejve.

Metodologjia e drejtë dhe forma e qartë,këto janë dy çështje të cilat janë të patjetërsueshme në edukim.
E para
Duhet të jetë një planprogram i qartë me qëllime të përcaktuara dhe të qarta që ndërtohet mbi imanin në Allahun, një planprogram i ruajtur me sheriatin islam, qëllimi i së cilës do të ishte knaqësia e Allahut dhe forcimi i fesë në tokën e Tij.
E dyta
Duhet gjithashtu që rruga dhe forma të jetë e qartë dhe e drejtë. Të jetë metodë e cila realizon atë program në situatën të cilën jetojmë,do të thot: ajo e cila ishte në teori të zbatohet në praktikë, sepse një planprogram sado që të jetë i drejtë nuk jep rezultatin e tij nëse ai mbetet vetëm një ide në mendjet tona apo mbeten vetëm disa fjalë në fletoret tona.
I tërë ummeti ndien mungesën e këtyre dy komponenteve të rëndësishme. Rrezikun më të madh me të cilin ballafaqohet ky ummet janë planprogramet e devijuara në edukimin e fëmijëve të këtij ummeti dhe në mësimin e tij. Armiqtë e Allahut kanë hetuar rrezikun e këtyre planprogrameve dhe punuan shumë që me çdo metodë tua sjellin këtë njerzëve, ose në formë direkte me anë të kolonizimit duke vendosur planprograme edukative të cilat i qojnë njerëzit në këtë drejtim, ose në formë indirekte duke krijuar njerëz të cilët pranojnë mendimet evropiane kështu që ata me këtë të tërheqin njerëz të ashtuquajtur mendimtar dhe ideator të cilët bartën në vendet islame këtë kulturë evropiane. Këta njerëz u ngritën dhe morën poste dhe vende prej të cilave kanë mundësi të ndikojnë dhe kështu dëmi i tyre dhe rreziku i tyre u bë edhe më i madh për këtë ummet.
Këto planprograme të devijuara patjetër duhet ti luftojmë dhe ti sfidojmë me planprograme Hyjnore, në mënyrë që ta ruajmë këtë ummet prej shkatërrimit. Në edukimin e drejtë është shpëtimi edhe nëse edukohet vetëm një përson. Ndoshta ai ka mundësi që ta shpëtojë një ummet nga shkatrrimi dhe devijimi sikur që ndodhi me tregimin e djaloshit në surën Buruxh. Ky djalosh vazhdonte të merte mësime prej magjistarit me një planprogram i cili buron nga mohimi i Allahut, por megjithatë dijetari i cili ishte në shpellë vazhdonte t’ia tregonte djaloshit programin Hyjnor gjersa erdhi momenti i cili për shkak të edukimit të fëmiut në këtë frymë ai të bëhet shkak në shpëtimin e ummetit në tërësi.
Duhet patjetër që fëmijëve tanë tu orfojmë planprogram të drejtë dhe të fuqishëm dhe ky planprogram patjetër duhet gjithashtu të ketë rrugën dhe metodën e drejtë në mënyrë që të arrijë deri tek i edukuari. Llukmani ishte një model dhe një mostër shumë e mirë në këtë ku ai për të arritur deri te qëllimi i tij zgjodhi rrugën e dialogut me birin e tij me atë të cilin dëshironte ta edukonte në frymën e imanit.
Dialogu është njëra ndër metodat më të suksesshme në edukim e fëmiut,kështu ndikimi dhe rezulltati është më i madh. Për këtë një gjë të tillë shpesh herë e gjejmë në Kuran në edukimin e Pejgamberve që ua kanë bërë fëmijëve të tyre sikur që ka ndodhur me tregimin e Jakubit me djalin e tij Jusufin në çështjen e ëndrrës. Gjithashtu kjo duket qartë edhe në tregimin e Ibrahimit me birin e tij Ismailin në çështjen e therjes së tij. Poashtu kjo ishte edhe metododoligjia e të Dërguarit të fundit Muhamedit sikur që lexojmë tregimin e Muadhit, tregimin e Ibni Abasit.

Dialogu është njëra prej çështjeve shumë me rëndësi në edukim dhe kjo për disa arsye:
E para
Shtimi dhe përhapja e dashurisë mes prindit dhe fëmiut sidomos nëse ky dialog përmban fjalë të dashurisë dhe butësisë. Sikur që ka ardhur në tregimin e Llukmanit për birin e tij kur ai iu drejtua me fjalën O biri im. Po ashtu këtë fjalë me këtë shprehje e gjen edhe te Jakubi drejtuar Juasufit dhe Ibrahimi drejtuar Ismailit. Po ashtu fjala e të Dërguarit të Allahut ndaj Muadhit dhe Ibni Abasit : O djalosh.
Të gjitha këto tregojnë dashuri dhe këshillim të sinqertë dhe kjo hap veshët e dëgjuesit që të pranojë fjalën e atij që i flet.
E dyta
Nxjerrja e asaj që mban në vete i edukuari, pa marë parasyshë a janë të vegjël në shkollë, apo edhe në situata tjera me të cilat ballafaqohet. Fëmiu ka nevojë gjithherë që ta orientojë dikush në drejtim të mirë dhe ta këshillojë atë. Ndoshta ka ra në zemrën e fëmiut ndonjë dyshim në fenë e tij apo ndonjë mësues ka futur në mendjen e tij diçka, apo ka shikuar diç në televizion, ose ka lexuar diçka në gazeta dhe edukuesi e drejton fëmiun në atë çka është e drejtë, ia largon çdo dyshim dhe kështu ruhet fëmiu në fillimin e tij nga çdo e keqe.

E treta
Të jenë veprat që e qetësojnë fëmiun dhe i pëlqejnë atij, e mos të jenë vetëm disa urdhëra të cilët i sjellë babai tek biri i tij. Në shumicën e rasteve fëmiu i cili nuk është i kënaqur me atë që urdhërohet, posa babai i tij të largohet nga ai, menjëherë del nga respektimi i urdhërave të babait të tij.
Sa çudira të shumta kemi parë për shkak të kësaj edukate në këtë formë. Nuk i mjafton vajzës që vetëm ta urdhërosh me mbulesë dhe të jenë vetëm disa urdhëra teorik por,duhet që të sqarohet rëndësia dhe vlera e mbulesës pastaj ndikimin e mbulesës në përsonalitetin e saj. Por, para tërë kësaj duhet t’ia sqarosh se ky është një urdhër i Allahut dhe respektim i Pejgamberit. Biseda për nënat e besimtareve dhe gratë e selefëve ndoshta nuk është e mjaftueshme që vajza të vendosë mbulesën e cila e mbron nderin dhe përsonalitetin e saj. Disa prej vajzave nganjëherë kanë nevoj që të largojnë disa dyshime ose disa mospajtime që janë prezente dhe që nuk pajtohen me to, e në veçanti ato dyshime të cilat i sjellin armiqtë e islamit dhe ata të cilët e quajnë vetën ideator të emancipimit të femrës duke hedhur mbi femrën dyshime se mbulesa e ndalon femrën nga shkenca, nga te vepruarit dhe nga dija në përgjithësi. Ose fusin dyshime se gjoja mbulesa ka qenë farz vetëm për nënat e besimtareve. Ose futin dyshime se disa nga të mbuluarat nuk kanë moral të mirë dhe nuk përkon sjellja e tyre me atë që e mbajnë prej mbulesës. Poashtu fusin dyshime se gjoja të mbuluarat janë mendjemëdhaja dhe nuk flasin përveç me ato që janë të mbuluara dhe ca e ca dyshime tjera.
Të gjitha këto dyshime kërkojnë vërtetë një shërim të mirfilltë dhe një orientim të drejtë gjersa të bindet vajza dhe të pajtohet me vendosjen e mbulesës.

E katërta
Mbjellja e kuptimeve të drejta dhe përceptimi i gjërave në të mirë. Shembulli më i mirë për këtë është tregimi i Jusufit me babain e tij Jakubin kur babai i tij i tha: Ai (Jakubi) tha: "O biri im, mos u trego ëndërrën tënde vëllezërve tu, se po të bëjnë ndonjë dredhi, s'ka dyshim, djalli për njeriun është armik i hapët". Ja, kështu Zoti yt të zgjedh ty, të mëson interpretimin e ëndërrave, plotëson dhuntinë e Tij ndaj teje dhe familjes së Jakubit, sikurse pat plotësuar atë më parë ndaj prindërve tu, Ibrahimit dhe Is-hakut. Vërtet, Zoti yt është më i dijshmi, më i urti!"(Jusuf 5,6)
Jakubi e mësoi djalin e tij se vëllezërit nuk janë ata të cilët të urrejnë por iblisi është ai i cili i shpie deri tek ky veprim. Po ashtu e mësoi se Allahu është Ai i Cili zgjedh, është Ai i Cili di çdo gjë, është Ai i Cili largon brengat dhe problemet. Këto porosi dhe këto këshilla mbetën në mendjen e Jusufit gjatë tërë kohës së sprovës së tij dhe pasi që Allahu e shpëtoi dëgjo se çka tha Jusufi. I bashkoi familjen e tij dhe u tha duke ua përkujtuar begatitë e Allahut ndaj tij: e mua më dhuroi mirësi kur më nxori prej burgut, e juve u solli ngs fshati pasi djalli pat futur përçarje ndërmjet meje dhe vëllezërve të mij. Zoti im, me mjeshtëri e butësi realizon dëshirën e vet për çka don, vërtet Ai është i dijshmi, i urti. (Jusuf 100)
Realiteti Islam
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Roli i dialogut në edukimin e fëmijëve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Tema të lira-
Kërce tek: