Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Rrugët e Shejtanit në humbjen e njeriut

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ebu Sejf
Besimtar MashaAllah
Besimtar MashaAllah
avatar

Numri i postimeve : 119
Pikë : 14409
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 13/05/2011

MesazhTitulli: Rrugët e Shejtanit në humbjen e njeriut    Tue 19 Jul 2011, 23:33

Sikur njeriu të kishte ushtruar një punë të caktuar pesëdhjete vjet do të ishte bërë profesionist dhe do të kishte mësuar të gjitha punet e imta edhe fshehetesit e kësaj pune.

Ky është Shejtani prej asaj dite të cilen u largua nga Xhenneti e deri më tash nuk bënë asnjë punë tjeter vetëm se me i humb krijesat e All-llahut x.sh. (xhinët dhe njerzit] dhe i mashtron. kjo është puna e Shejtanit dhe specjalizimi në punen e Tij prej që është larguar nga mëshira e All-llahut x.sh.

Prej rrugëve të shejtanit të cilat e humbin njeriun janë :

1. Zbukurimi i së keqes

Me të vërtet e kota ka një pamje të keqe dhe për këtë synimi i tij është duhet mbuluar me mbulesa të bukura , i veshë rroba të bukura ,pastaj e zbukuron atë dhe fillon që ti humb njerzit me të dhe nuk e din këtë përveq se nga fjalët e shejtanit për vetën e tij at’herë kur i tha All-llahut xh.sh . (iblisi] tha :’’ Zoti im, për shkak që më përzune [më largove], unë do t’ua zbukuroj [të këqiat] atyre sa te jenë në tokë [në këtë botë] dhe të gjithë ata do ti largoj nga rruga e drejtë!’’ [El-Hixhr : 39].
Ka thënë ibni Kajjimi [All-llahu e pas mëshiru] prej kurthave të shejtanit i bënë sihër dhe gjithëmon e mban në këtë gjendje dhe nuk shpetojn prej saj vetëm ata njerz që donë All-llahu ti shpëtoj, dhe i’a zbukuron ati vepren e shumtuar derisa ja zbukuron atij që ajo të duket më e mira, dhe ja bënë veprat e mira të këqija që të mendon ai që janë të këqija .
Dhe nuk ka Zot tjetër përveq All-llahut xh.sh – dhe sa shumë fitne bëhen me sihër të njerzëve, dhe sa është gjendja në mes zemrave dhe në mes të Islamit, Imanit dhe Ihsanit . dhe e shfaq të pavërteten në formë të bukur, kurse të vërteten i’a bën të shumtuar dhe të keqen i’a bën të njohur.

2. Emërtimi i mëkateve me emra të bukur

Prej llojeve këto zbukurime i emertohen e shumtuar dhe mekate me emra të bukur tek njeriu ,dhe ai ei cili emertoi pemen, peme e pavdekshme .
Ka thënë All-llahu xh.sh. :‘’Por , ate e ngacmoi djalli duke I thënë : O Adem, a do të tregoj për pemën e pavdekshmërisë dhe të sundimit të padukshum!’’ [Taha : 120].
Ka thënë ibni Kajjimi [All-llahu e pas mëshiru] është trasmetu : pasimi i emertimit të harameve me emra të cilat i do njeriu , është quajtur alkooli nëna e të këqijave, e quajnë kamaten me emër ‘’dobishme’’ e quajn zhveshjen e gruas me emer ‘’ e drejta e gruas ‘’ e quajn bashkimin burra me gra me emer ‘’përparim dhe civilizim’’ .
Dhe të gjithëa këto mëkate janë quajtur me emrin ‘’Art’’ dhe të gjitha këto arte e shtyen zemrat e njerzve në të shumtuara dhe të këqija.

3. Emertimi i degjueshmërisë së All-llahut me emertime të veqanta

Me të vërtet e vërteta është e mbuluar me dritë dhe është ngrit kjo dritë, sikur të ishte mbetur ashtu siq është pa u keqësu do të ishte mbetur tek njerzit .Dhe i ka përgju me këta emra në zemrat e tyre , Dhe kështu që shejtani për herë të parë është sjellë dhe i’a ka bërë te këqiat në formë të vërtetes dhe i’a ka bërë të shumtuara, dhe i ka emertu me emra te këqija.
Ai është i cili i frymëzoi pabesimtarve të popullit të Adit që ti thojnë të dërguarit të tyre Hud [paqja e All-llahu qofte mbi të].
Ka thënë All-llahu xh.sh : ‘’Paria që nuk besoi nga populli i tij tha :’’Ne po të shohim mendjelehetë dhe të konsiderojmë vërtetet rrenacak!’’ [El-Arafë : 66].
Ai i cili i frymëzoi dashamirët e vetë pabesimtar të popullit të shuajbit kur i tha njerzëve .
Ka thënë All-llau xh.sh : ‘’ Kreret prej populit të tij, që nuk kishin besu i thanë :[popullit i thanë] nëse shkoni [pranoni] pas shuajbit [pas fesë së tij] atëherë ju jeni me siguri të dëshpruaur [El-Arafë : 90].
Ai është i cili i frymëzoi dashamirët pabesimtar të populli i Faraonit që i emertuan Musain a.s. dhe Harunin a.s. magjistar .
Ka thënë All-llahu xh.sh : ‘’Ata pastja [pas bisedes së fshehur] thanë : ‘’Këta të dy janë magjistar, që me magjin e tyre duan t’ju nxjerrin nga toka juaj dhe ta zhdukin drejtimin [ideologjinë] tuaj që pa dyshim është më i drejti ‘’. [Taha : 63].
Ai është i cili i frymëzoi dashamirët e tij pabesimtar kurejshit të emertojn të dërguarin e All-llahut me emertime si : magjistar , klerik, poet, i cmendur dhe me emra të tjerë .
All-llahu xh.sh tha në Kur’an : ‘’Horrat mandje thojnë :’’Ju vetëm jeni duke e ndjekur një njeri që e ka zënë magjia. [El-Furkanë : 8].
Mirëpo All-llahu xh.sh. të gjithëa këto emertime i mohoi të cilet i kishin ishur Pejgamberi a.s. prej pabesimtarve , dhe tha All-llahu xh.sh në Kur’an : Pra ti përkujto [me Kur’an] se me dhuntinë e Zotit tënd ti nuk je as falltor, as I cmendur. [Et-Tur :29].
Ka thënë All-llahu xh.sh : ‘’Ai nuk është fjalë e ndonjë poeti , po ju nuk besoni. Nuk është as ndonje falltor , por ju nuk perkujtheni. Është zbreitje prej Zotit të botëve . [El-Hakka : 41-43].
Ai është i cili i frymëzoi dashamiret e tij kurejshit të cilët i emertonin pasuesit e Pejgamberit a.s. me fjalë të ndyera dhe vazhdo shejtani ti mashtron njersit me lloj-lloj mjete edhe në kohet e tashme.
Ai është i cili frymësoi dashamirët e tij që ti emertojn ata të cilet kapen për synnetin e Pejgamberit a.s. mbrenda dhe jashtë.
Mirëpo unë i thërrasë të gjithë që janë në të vërtet : mos të ju pengojn këto kurtha të shejtanit që të lini sunnetin e Pejgamberit a.s. por të kapeni edhe me shume për sunnetin.

Marrë nga libri: Vikajetu El-insan minel Xhinni we Esh-shejtan

Autori: Vahid bin abdu ess-sselam bali

Përktheu : Besart Murati
www.realitetiislam.net
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Rrugët e Shejtanit në humbjen e njeriut
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: