Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
A po ju pëlqen Forumi
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Kosova ''e përkëdhelura'' e të huajve dhe Sudani Jugor

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ebu Sejf
Besimtar MashaAllah
Besimtar MashaAllah


Numri i postimeve : 119
Pikë : 14219
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 13/05/2011

MesazhTitulli: Kosova ''e përkëdhelura'' e të huajve dhe Sudani Jugor    Sat 23 Jul 2011, 03:59

Është më të vërtetë e dhimbshme të shkruash për të arriturat e Kosovës si shtet i formuar para më shume se tri viteve dhe Sudanit Jugor i shpallur si shtet para vetëm disa ditëve.

Do të mundohemi të bëjmë një analizë të shkurtër rreth të arriturave dhe ngecjeve në politiken e Kosovës dhe at të Sudanit Jugor dhe qëndrimit të këtyre dy shteteve ndaj botës perëndimore si dhe anasjelltas, prandaj është e rrugës që lexuesin tonë ta vëmë në dijeni sado pak rreth Sudanit Jugor në mënyrë që ta ketë më të lehtë të kuptojë se me kënd po e krahasojmë Kosovën.-Sudani Jugor, ndodhet në Afrikë dhe në anën veriore kufizohet me Sudanin, në lindje me Etiopinë, me Ugandën,Kininë dhe Republikën e Kongos në jug, si dhe në perëndim me Republikën Qendrore të Afrikës,ka një sipërfaqe prej diku rreth 248.776 km, dhe një popullsi prej rreth 8 milion banorë, gjuhë zyrtare Sudani Jugor ka anglishten edhe pse arabishtja zë një vend jo me pak të rëndësishëm pasi që ajo është gjuha zyrtare e Sudanit,feja zyrtare është krishterimi por më shumë kanë ndikim fetë afrikane, ndërsa Islami e përbën diku rreth 16% të popullatës, si burim kryesor të ekonomisë e kanë naftën dhe resurset tjera natyrore,është njohur si shtet në Janar te vitit 2005, pas një marrëveshje paqësore të arritur në mes të dy vendeve për të vazhduar më vonë me lufta civile e deri tek referendumi i 9 korrikut të 2011-ës me që rast e arriti pavarësinë e plotë,u shpallë si shtet republikan, demokratik, presidencial, federal i udhëhequr nga partitë djathtiste,ndërsa kryeqyteti i Sudanit Jugorë është Juba, për tu bërë kështu shteti i 193-të në botë dhe i 54 në Afrikë, ndërsa Sudanin, i cili ia mori Kosovës stafetën e shtetit më të ri në botë, për vetëm 3 ditë e kanë njohur 59 shtete, afërsisht sa Kosovën për 3 vite e 5 muaj, e nder ato shtete të cilat e kanë njohur pavarësinë e Sudanit janë edhe Vatikani, Izraeli,Kina,Rusia si dhe shumë shtete të tjera të rangut të lart sa i përket ndikimit të tyre e për çudi ka pasur shtete të cilat e kanë njohur shtetësinë dhe sovranitetin e Sudanit një ditë para shpalljes se tij.-Sudani Jugor nuk është i njohur për politikë, apo për ndonjë pozitë të rëndësishme gjeografike pos asaj që disa e llogarisin si pengesën kryesore të parandalimit të përhapjes së Islamit në tokat e Afrikës,por në përgjithësi ajo çka e dallon prej neve mund të themi se është ekzistenca e naftës sepse edhe Sudani Jugor llogaritet nder shtetet më të varfra të Afrikës siç edhe jemi ne në Evrope.- Shumë media të huaja e kanë vlerësuar se sovraniteti i Sudanit Jugor është një vepër dhe arritje totale e Presidentit të SHBA-ve, Barak Obamës, por edhe Kosova është llogaritur dhe vazhdon të llogaritet si vendi më i përkëdhelur nga SHBA-të,prandaj nisur nga ky fakt është e drejt e çdo qytetari të pyes se çfarë po ndodhë me politikanët tanë të cilët çdo ditë dalin me plane dhe harxhojnë miliona në kërkim të njohjeve??-Sudani Jugor nuk është i njohur se ka ndonjë simpati të madhe ndaj SHBA-ve,për kundër faktit që Kosova po të ketë mundësi do të asimilohej në popull amerikan nga dashuria e madhe që kanë për këtë vend e që shumë e quajnë edhe si ''Engjëlli Shpëtimtar'',por a thua shpëtimtar i kujt në të vërtet është SHBA-ja??- Sot në Kosove ka politikë të atillë e cila mundohet të zhveshë plotësisht Kosovën dhe popullin e saj nga Islami dhe çdo gjë që ka të bëjë me Islam, sa që shumë të rinjve dhe të rejave fatkeqësisht ju vije turp pse kanë emra me tematikë Islame sepse kjo i bënë të ndihen më pak të sigurt dhe të humbin besimin krahas Amerikës,edhe ngjarjet e fundit të protestave për xhami u munduan t’i kanalizojnë në këtë drejtim duke thënë se ''Namaz-protesta në Prishtine e ka luhatur qëndrimin e SHBA-ve ndaj Kosovës'',e në anën tjetër më kujtohet deklarata e fundit e ish-presidentit Bush i cili e patë cekur se ndër shtetet myslimane të cilat i ka ndihmuar Amerika është edhe Kosova, ai ketë e patë thënë në përpjekje të arsyetimit të krimeve të bëra në Irak dhe Afganistan si dhe prapambeturin e shkaktuar në përgjithësi në botën arabe, ndërsa vetëm një ditë pas pavarësisë së Sudanit Jugorë djali i presidentit e përqafon Islamin dhe kjo nuk pati asnjë ndikim negativ në fushën e njohjeve dhe qëndrimeve të vendeve perëndimore për këtë shtet, por përkundrazi pas vetëm pak ditëve arriti të fitoj anëtarësinë në OKB me të drejta të plota,a thua pse vallë??Pyetjen, përgjigjen e së cilës më së shumti e dëshirojë, se Amerika ''Engjëll Shpëtimtar'' i kujt është??I interesave të veta apo mbrojtjes së jetëve të pa fajshme siç ''bëri'' në Srebrenicë??I përfitimeve personale apo të civilëve siç ''bëri'' në Irak, Afganistan, Çeçeni, Jemen, Tunizi, Egjipt, Libi, Siri??Apo ndoshta qëllimi kryesore i SHBA-ve sot për sot është ''mbrojtja'' e naftës dhe ''ruajtja'' e tij për vendasit nga grabitqaret e jashtëm??Thuhet se një prej definicioneve të shumta të politikes është se ''Politika është arti i të mundshmes'', prandaj edhe ne shpresojmë që udhëheqësit tanë të bëjnë krejt çka kanë mundësi që siç thotë populli ''të mos e hanë sapunin për samunë'' së paku kësaj here, së paku një here në historinë tonë të mos dalim si humbës në politik pas fitores në luftë, së paku një here të mos shitem e as të mos e shesim vendin tonë në tryezat ndërkombëtare, së paku kësaj radhe ta kujtojmë historinë në të cilën kemi mësuar se Evropa është një lavire e vjetër e ta kuptojmë se tek ajo më së paku çka do të gjejmë është diçka njerëzore...Andaj le të jetë e qartë për çdo kënd se në këtë botë janë vetëm dy rrugë, majtas dhe djathtas, e që figurativisht e majta e paraqet rrugën e djallit dhe devijimit e ndërsa e djathta të Islamit dhe shpëtimit, andaj zgjedhja do të jetë në mes të këtyre dyjave pa të tretë për to.Përgatiti: Artan Musliu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Kosova ''e përkëdhelura'' e të huajve dhe Sudani Jugor
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Tema të lira-
Kërce tek: