Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
A po ju pëlqen Forumi
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Dispozita e muslimanit që e fyen Pejgamberin s.a.w.s

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ummu rushdi
Xhematli i Rregullt
Xhematli i Rregullt
avatar

Numri i postimeve : 87
Pikë : 13178
Votuar : 0
Data e Ardhjes në këtë Forum : 23/05/2011

MesazhTitulli: Dispozita e muslimanit që e fyen Pejgamberin s.a.w.s    Tue 02 Aug 2011, 03:36

Mbi kufrin e muslimanit nëse ai fyen Allahun, Librin e Tij, fenë e Tij apo të Dërguarin e Tij dhe obligimi për vrasjen e tij ka ixhma te muslimanët. Rreth kësaj ka shumë argumente nga Kur`ani fisnik:
Argumenti i parë: ofendimi i Pejgamberit s.a.v.s është kundërshtim ndaj Allahut dhe të Dërguarit s.a.v.s., ndërsa kjo është kufër dhe obligon vrasjen e tij.

Allahu teala thotë: “Ka prej tyre që e ofendojnë Pejgamberin e thonë: “Ai është bërë vesh (beson çka dëgjon)”. Thuaj: “Ai është vesh i të mirës suaj (dëgjon të mirën dhe vepron e jo të keqen), ai beson All-llahun (çka i thotë), u zë besë besimtarëve dhe është mëshirues për ata që besuan nga mesi juaj, e ata që nuk e lënë të qetë të dërguarin e All-llahut, ata kanë dënim të dhembshëm.”

“Ata ju betohen (muslimanëve) në All-llahun për t’ju bërë juve të kënaqur (se s’kanë qëllime të këqija), e më e drejtë është që ata të bëjnë të kënaqur All-llahun dhe të dërguarin e Tij (me adhurim dhe vepra të sinqerta) nëse vërtet janë besimtarë. A nuk e ditën ata se kush kundërshton All-llahun dhe të dërguarin e Tij, atij i është caktuar zjarri i xhehennemit, ku do të jenë përjetë, e ky është ai poshtërimi i madh.” (Teube, 61-63)

Sa i përket asaj se ofendimi është kundërshtim ndaj Allahut dhe të Dërguarit s.a.v.s, për këtë aludon me sa vijon:
Ata të cilët ofenduan Pejgamberin s.a.v.s po të mos ishin prej kundërshtarëve të Tij, nuk do të përmendej se kundërshtari i tij është në zjarr të xhehenemit. Ngase atëherë do të thuhej: është e njohur se kundërshtuesi i tij është në zjarr xhehenemi, mirëpo ata nuk e kundërshtuan por e ofenduan. Atëherë në këtë ajet nuk do të kishte kërcënim për fyesin. Nga kjo kuptojmë se kjo vepër patjetër të hyjë nën përgjithësinë e kuptimit të kundërshtimit ndaj Tij.
Ajo që transmeton Hakimi në Sahihun e tij me zinxhir të vërtet nga Ibn Abbasi se Pejgamberi s.a.v.s ishte në një dhomë prej dhomave të tij e me të ishin disa muslimanë. Ai tha: “do të vijë një njeri i cili shikon me sy të shejtanit, kur të vijë mos i flisni.” Erdhi një njeri me sy të kaltërt kurse Pejgamberi s.a.v.s e thirri dhe i tha:” pse ti dhe filani dhe filani po më shani”? Njeriu shkoi, pastaj Pejgamberi s.a.v.s i thirri dhe ata u betuan në Allahun dhe u arsyetuan para Tij, Allahu teala zbriti: “S’ka dyshim se ata që e kundërshtojnë All-llahun dhe të dërguarin e Tij, të tillët janë ndër më të poshtëruarit.” (Muxhadele, 20) nga kjo u kuptua se kjo hyn nën kuptimin e kundërshtimit ndaj Tij.

* Se kundërshtimi është shkak për kufrin dhe vrasjen, për këtë aludon fjala e Allahut: “S’ka dyshim se ata që e kundërshtojnë All-llahun dhe të dërguarin e Tij, të tillët janë ndër më të poshtëruarit.” (Muxhadele -20). Fjala EDHEL është më i poshtri, kjo është më keq se DHELIL- i poshtër.

Kur ai të shfaqë kundërshtimin, nuk mund të jetë më i poshtëruar nëse nuk frikësohet për veten dhe pasurinë e tij. Nëse gjaku dhe pasuria e tij janë të mbrojtura, atëherë ai nuk është më i poshtëruari. Ngase më i poshtëruari është ai i cili nuk ka forcë për tu mbrojtur, para atyre të cilët duan ta sulmojnë. Nëse ai nga muslimanët ka besë, ata duhet ta mbrojnë dhe ndihmojnë, andaj në këtë rast ai nuk është më i poshtëruari. Nga kjo vërtetohemi se ai i cili kundërshton Allahun dhe të Dërguarin e Tij, nuk ka besë e cila do ta mbronte. Ndërsa ai cili e ofendon Pejgamberin s.a.v.s është kundërshtues i tij, prandaj ai nuk ka besë me të cilën do të mbronte gjakun e vet.

Fjala e të Lartësuarit: “Eshtë e vërtetë se ata që i kundërvihen All-llahut dhe të dërguarit të Tij janë të mposhtur, ashtu siç u mposhtën ata përpara tyre. Mirëpo, Ne u kemi shpallur fakte të qarta, e për mohuesit është një dënim i turpshëm.” (Muxhadele, 5) Fjala KEBT është nënçmim, poshtërim dhe mjerim. Ky kundërshtues është i mjeruar, plot mllef, mërzi dhe i shkatërruar. Kjo gjendje është nëse frikohet të shpreh kundërshtimin nga vrasja. Përndryshe ai cili mund të shpreh kundërshtimin, i cili është i siguruar për gjakun dhe pasurinë e tij, ky nuk është i mjeruar, ai është i gëzuar dhe lumtur, ngase Allahu teala tha: “ janë të mposhtur, ashtu siç u mposhtën ata përpara tyre” (Muxhadele, 5). Ata të cilët ishin më parë, të cilët iu kundërvunë të dërguarve, Allahu i mjeroi duke i shkatërruar me dënim nga Ai, apo me duart e besimtarëve.

Pra kundërshtarët janë të mjeruar me vdekjen, mllefin dhe frikën e tyre. Ngase ata po e shfaqin atë që fshehin në zemra do të vriten. Prandaj gjendja e çdonjërit i cili kundërvihet duhet të jetë e këtillë. Ndërsa besimtari nuk mjeron asnjëherë siç mjeruan përgënjeshtruesit e të dërguarve, paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi Ta.

Ai lajmëroi se kundërshtari është banor i xhehenemit përgjithmonë. Ai nuk tha “ky është dënim i tij”.

MUHADDE është armiqësia dhe kundërshtimi, andaj kjo është kufri dhe luftimi. Kjo është më e keqe se vetëm kufri. Ai i cili ofendon Allahun dhe të Dërguarin s.a.v.s është kafir, është armik i Allahut dhe të Dërguarit, dhe luftues kundër tyre. Ngase fjala e përmendur MUHADDE rrjedh prej kuptimit të largimit nga njëri-tjetri në një skaj përballë. Poashtu fjala MUSHAKKA ka kuptimin e daljes çdonjëri prej të dyve në një anë. Që të dy fjalët kanë kuptimin e shkëputjes dhe ndarjes. Kjo do të thotë se litari i cili është mes njerëzve të cilët janë marrë vesh, nëse luftojnë njëri-tjetrin, aty më nuk ka litarë që mbajnë lidhjen e marrëveshjes, nëse luftohet Allahu dhe i Dërguari i Tij.

Prandaj Kur`ani dënimin për kundërvënie e bëri me vrasje dhe dënim në këtë botë. I Lartësuari tha: “Edhe kur Zoti yt u kumtoi engjëjve se: “Unë jam me ju, pra, inkurajoni ata që besuan! Unë do të hedh frikë në zemrat e atyre që nuk besuan, e ju goditni në qafë e lartë, mëshonju atyre në çdo gjymtyrë (gishtërinj). Këtë (ndëshkim për ta) ngase kundërshtuan All-llahun dhe të dërguarin e Tij, e kush kundërshton All-llahun dhe të dërguarin e Tij, nuk ka dyshim se All-llahu është ndëshkimfortë.” (Enfal, 12-13). Ai urdhëroi të vriten për arsye të kundërshtimit dhe armiqësisë. Pra, me çdo njeri i cili kundërvihet dhe armiqëson duhet të bëhet kjo, sepse shkaku është i njëjtë.

Në hadith, përmendet se një njeri e fyente Pejgamberin s.a.v.s, prandaj Ai tha: kush e ekzekuton armikun tim.
Kjo është e qartë, prandaj është jobesimtar dhe ka gjakun të lejuar për shkak të fjalës së Tij: “ata të cilët i kundërvihen Allahut dhe të Dërguarit ata janë më të poshtëruarit.”

Në këto ajete kemi argumente edhe për prishjen e besës me DHIMIUN i cili fyen Pejgamberin s.a.v.s.

Argumenti i dytë: Allahu e ka mohuar imanin nga ai i cili i don ata të cilët i kundërvihen Allahut dhe të Dërguarit s.a.v.s, e ku më vetë ai i cili i kundërvihet?

Allahu i Lartësuar tha: “Nuk gjen popull që e beson All-llahun dhe ditën e gjykimit, e ta dojë atë që e kundërshton All-llahun dhe të dërguarin e Tij, edhe sikur të jenë ata (kundërshtarët) prindërit e tyre, ose fëmijët e tyre, ose vëllezërit e tyre, ose farefisi i tyre. Ata janë që në zemrat e tyre (Ai) ka skalitur besimin dhe e ka forcuar me shpirt nga ana e Tij dhe ata do t’i shpjerrë në xhennete, nëpër të cilët rrjedhin lumenj. Aty janë, përgjithmonë. All-llahu ua ka pëlqyer punën e tyre dhe ata janë të kënaqur me shpërblimin e Tij. Të tillët janë palë (grup, parti) e All-llahut, ta dini pra, se ithtarët e All-llahut janë ata të shpëtuarit.” (Muxhadele, 22)

Mënyra e argumentimit: nëse ai i cili e don kundërshtarin e Allahut nuk është besimtar, si është puna e vet kundërshtarit? Thuhet se shkak i zbritjes së ajetit është se Ebu Kuhafe e ofendoi Pejgamberin s.a.v.s ndërsa Siddiku radijallahu anhu deshi ta vrasë. Poashtu Abdullah Bin Ubeji ofendoi Pejgamberin s.a.v.s ndërsa djali i tij Abdullahu kërkoi leje nga Pejgamberi s.a.v.s që ta vrasë. Nga kjo kuptuam se ai i cili i kundërvihet është jobesimtar kurse gjaku i tij është i lejuar.

Poashtu Allahu e ka këputur miqësinë mes atyre që armiqësojnë Allahun dhe të Dërguarin s.a.v.s dhe ata të cilët armiqësojnë dikë tjetër për hirë të Allahut dhe të Dërguarit. Ai tha: “Nuk gjen popull që e beson All-llahun dhe ditën e gjykimit, e ta dojë atë që e kundërshton All-llahun dhe të dërguarin e Tij, edhe sikur të jenë ata (kundërshtarët) prindërit e tyre, ose fëmijët e tyre, ose vëllezërit e tyre, ose farefisi i tyre. Ata janë që në zemrat e tyre (Ai) ka skalitur besimin dhe e ka forcuar me shpirt nga ana e Tij dhe ata do t’i shpjerrë në xhennete, nëpër të cilët rrjedhin lumenj. Aty janë, përgjithmonë. All-llahu ua ka pëlqyer punën e tyre dhe ata janë të kënaqur me shpërblimin e Tij. Të tillët janë palë (grup, parti) e All-llahut, ta dini pra, se ithtarët e All-llahut janë ata të shpëtuarit.” (Muxhadele, 22)

Dhe tha: “O ju që besuat, nëse keni dalë (prej vendlindjes) për hir të luftës për rrugën Time, duke kërkuar kënaqësinë Time ndaj jush, mos e zini mik armikun Tim dhe armikun tuaj, duke shprehur ndaj tyre dashuri, kur dihet se ata mohuan të vërtetën që u erdhi juve. Ata e dëbojnë të dërguarin dhe ju, sepse i besoni All-llahut, Zotit tuaj, e ju fshehurazi u ofroni miqësi, po Unë më së miri e di atë që e keni fshehur dhe atë që e keni publikuar. Ai që punon ashtu nga pala juaj, ai e ka humbur rrugën e drejtë.” (Mumtehineh, 1), prej kësaj u kuptua se ata nuk janë besimtarë.

Argumenti i tretë: Ajo që u përmend në tekstet të ajeteve se tallja me Allahun, ajetet dhe të Dërguarin s.a.v.s është kufër.

Allahu teala thotë: “Hipokritët kanë dro se do të zbritet ndonjë kaptinë që do të nxjerrë në shesh atë që kanë në zemrat e tyre. Thuaj: “Ani, talluni!” All-llahu do ta zbulojë atë që i frikësoheni. E nëse i pyet ti ata (përse tallen), do të thonë: “Ne vetëm jemi mahnitur e dëfruar. Thuaj: “A me All-llahun, librin dhe të dërguarin e Tij talleni? Mos kërkoni fare ndjesë, ju pasi që (shpallët se) besuat, keni mohuar. Nëse një grupi nga ju i falim, grupin tjetër e dënojmë, ngase ishin kriminelë.” (Teube 64-66)

Mënyra e argumentimit: ky është tekst mbi atë se nëse tallja me Allahun, ajetet dhe të Dërguarin s.a.v.s janë kufër atëherë fyerja me qëllim është edhe më parë kufër. Ky ajet është argument se çdonjëri i cili e ofendon Pejgamberin s.a.v.s pa marrë parasysh se a është serioz apo është duke u tallur, ka bërë kufër.

Transmetohet prej dijetarëve, prej tyre Ibn Omeri, Muhamed Bin K`abi, Zejd Bin Eslemi dhe Katade, radijallahu anhum, se një njeri prej munafikëve në luftën e Tebukut tha: nuk kam parë sikur këta lexuesit e Kur`anit, më të dhënë pas ushqimit për të mbush barkun, më gënjeshtar në fjalë dhe me frikacak gjatë luftës. Ai kish për qëllim Pejgamberin s.a.v.s dhe sahabet lexues të Kuranit. Andaj Auf Bin Maliku r.a tha: gënjen, ti je munafik. Do ta lajmëroj Pejgamberin s.a.v.s. Aufi u nis ka Pejgamberi s.a.v.s., i hipur në devenë e tij...

Pastaj ata i thonin: o i Dërguar i Allahut, me të vërtet ishim duke u tallur dhe dëfryer, ishim duke folur rrugës për të larguar lodhjen e udhëtimit. Ibn Omeri tha: sikur e shoh atë se si varej për litarin e devesë së Pejgamberit s.a.v.s, kurse gurët i binin në këmbë ndërsa ai thoshte: me të vërtet ishim duke u tallur dhe dëfryar. Ndërsa Pejgamberi s.a.v.s i thoshte: “a me Allahun, ajetet e tij dhe të Dërguarin e tij ishit duke u tallur” Ai s.v.s nuk kthehej kah ata dhe nuk shtonte ndonjë fjalë tjetër.

Muxhaidi tha: një njeri nga munafikët tha: Muhamedi na thotë se deveja e filanit është në filan lugine, e çfarë e bën që Ai ta dijë të fshehtën? Andaj Allahu e zbriti këtë ajet.

Ma`mer Bin Katade tha: derisa Pejgamberi s.a.v.s ishte në luftën e Tebukut, një grup prej munafikëve ecnin para tij. Ata thanë: a mendon ky se do ti çlirojë pallatet dhe kalatë e Shamit? Allahu s.a.v.s e lajmëroi Pejgamberin s.a.v.s për atë që thanë kurse Ai s.a.v.s u tha sahabëve ti sjellin ata të mjerë te Ai. Ai i thirri dhe u tha: a e thatë këtë dhe këtë? Ata u betuan se nuk e kanë thënë ndryshe pos duke u tallur dhe dëfryer.

Transmeton Mameri se Kelbiju ka thënë: njëri prej tyre nuk i tha fjalët e njëjta gjatë të folurit të tyre. Ai eci me ta duke mos qenë i pajtuar me ata. Prandaj zbriti: “nëse një grupi nga ju i falim, grupin tjetër e dënojmë ngase ishin kriminelë” (Teube -66) Allahu e quajti grup edhe pse ishte një person. Pasiqë ata e ofenduan të Dërguarin s.a.v.s dhe dijetarët që ishin shokët e Tij si dhe nënçmuan lajmet e Tij, Allahu na lajmëroi për ata se me këto fjalë bënë kufër, edhe pse këtë e thanë duke u tallur. Atëherë si është puna me diçka e cila është më e keqe se kjo? Pejgamberi s.a.v.s nuk i ekzekutoi ata sepse akoma nuk ishte urdhëruar për xhihad kundër munafikëve. Ai ishte urdhëruar t'i lë të lirë ngase kishte të drejtë tua falë atyre që e ofendojnë dhe fyejnë.

Argumenti i katërt: Kur`ani argumenton se ai i cili e përqesh Atë është munafik.

Allahu teala thotë: Ka prej tyre që do të bëjnë vërejtje në ndarjen e lëmoshës, nëse u jepet nga ajo, ata mbesin të kënaqur, e nëse nuk u jepet, ata hidhërohen. Ka prej tyre që e ofendojnë Pejgamberin e thonë: “Ai është bërë vesh (beson çka dëgjon)”. Thuaj: “Ai është vesh i të mirës suaj (dëgjon të mirën dhe vepron e jo të keqen), ai beson All-llahun (çka i thotë), u zë besë besimtarëve dhe është mëshirues për ata që besuan nga mesi juaj, e ata që nuk e lënë të qetë të dërguarin e All-llahut, ata kanë dënim të dhembshëm. (Teube -61)

Fjala LEMZ është përqeshja dhe akuzimi i Tij. Muxhaidi tha: t'a akuzojë dhe nënçmojë. Atau tha: t'a përgojojë.
Mënyra e argumentimit: kjo është argument se çdonjëri i cili e përqesh apo ofendon Atë s.a.v.s, ai është prej tyre. Ngase përemrat lidhor LEDHINE dhe MEN janë dy forma të përgjithësimit të kuptimeve të teksteve. Ky ajet edhe pse ka zbritur për shkak të përqeshjes së disave ndaj disa tjerëve, përsëri dispozita është e përgjithshme, sikur të gjithë ajetet tjera të cilat kanë zbritur për ndonjë shkak dhe arsye.

Nuk di te dijetarët ndonjë polemikë se ajeti e përfshinë vetëm njeriun për të cilin ajeti ka zbritur, e jo edhe atë i cili e ka rastin e njëjtë si rastin e tij.

Poashtu fjala e tij: MINHUM – “prej tyre” kjo është dispozitë e cila ka të bëjë me fjalën e cila rrjedh nga LEMZ dhe EDHA. Prandaj çdo send e cila rrjedh prej këtyre dy fjalëve është shkaku i dispozitës, prandaj ky duhet të jetë rregull i përgjithshëm.

Poashtu Allahu i Lartësuar edhe pse e dinte nifakun e tyre para se t'a thonë këtë fjalë, Ai nuk i tregoi Pejgamberit të tij për çdonjërin i cili nuk shfaqi nifakun. Ai tha: “Edhe rreth jush ka beduinë që janë hipokritë, e edhe nga banorët e Medines që janë përcaktuar për hipokrizi. Ti nuk i di ata, Ne i dimë, ata do t’i dënojmë dy herë, pastaj shtyhen në dënimin e madh.” (Teube, 101). Pastaj ai i Lartësuari i sprovoi njerëzit për t'i dalluar besimtarët nga munafikët, siç tha: “All-llahu do t’i vërë në pah ata që besuan dhe do t’i vërë në thumb hipokritët.” (Ankebut, 11) dhe tha: “All-llahu nuk është që t’i lë besimtarët ashtu siç jeni, pa dalluar të keqin nga i miri. All-llahu nuk ju zbulon juve të fshehtat (e të dini se ç’mbajnë në zemrat e tyre). Por All-llahu është Ai që nga të dërguarit e vet zgjedh atë që do (e i zbulon ndonjë të fshehtë). Prandaj, besoni All-llahut dhe të dërguarit të Tij, e në i besofshit dhe nëse ruheni, atëherë ju keni një shpërblim të madh.” (Ali Imran, 179). Ngase esenca e imanit dhe nifakut janë në zemër. Ajo e cila shfaqet në fjalë dhe vepra është degë dhe shenjë e saj.

Kur tek njeriu të shfaqet diç nga kjo, atëherë kjo rezulton me dispozita mbi të. Kur Allahu i Lartësuar lajmëroi për ata të cilët e përqeshin Pejgamberin s.a.v.s dhe ata të cilët e ofendonin atë, kjo u bë argument për nifakun dhe u bë si degë e saj. Është e njohur se nëse ndodhë dega e një sendi, edhe ajo që aludon për të është dëshmi për ekzistencën e esencës. Me këtë u vërtetua se kur të ndodhë kjo prej dikujt, ai është munafik, qoftë ai munafik para kësaj fjale apo nifaku i ndodh me thënien e kësaj fjale.

Marrë nga libri: es-Sarimul Meslul (Së shpejti ky libër do të botohet në gjuhën shqipe)

Shejhul Islam Ibn Tejmijje

Përktheu: Rexhep MEMISHI

Teuhid.NET
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Dispozita e muslimanit që e fyen Pejgamberin s.a.w.s
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: