Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Kur ta shihni dijetarin që e donë dunjan, dyshoni në fenë e tij

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ebu Sejf
Besimtar MashaAllah
Besimtar MashaAllah
avatar

Numri i postimeve : 119
Pikë : 14409
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 13/05/2011

MesazhTitulli: Kur ta shihni dijetarin që e donë dunjan, dyshoni në fenë e tij   Sat 06 Aug 2011, 12:46

Ebu Hurejra, radijallahu anhu, transmeton e Pejgamberi, salallahu alejhi ve selem, ka thënë: “Ai i cili diturin me të cilën dëshirohet vetëm kënaqësia e Allahut, e kërkon në mënyrë që të arrij ndonjë qëllim të dunjas nuk do ta ndiej erën e xhenetit në ditën e Gjykimit”.

Ibn Xhema, rahmetullahi alejhi, thotë: “Në dijetarin është që diturinë e tij mos ta merr si shkallë (urë) për të arritur disa qëllime të dunjas: Pozitës, pasurisë, famës, njohjes, shërbim prej anës tjetër apo superior ndaj bashkëkohësëve të tij. Ai gjithashtu, duhet që ti largohet dëshirimit të dunjas nga ana e nxënësve të tij të cilët shoqërohen me të, apo shërbimit të tyre apo diçka tjetër, siç ka qenë Mensur b. Ef-Mu´temiri, i cili, kur ka pasur nevojë për diçka, nuk e kërkonte atë nga njerëzit. Sufjan b. Ujenji ka thënë: ”Kam, qenë i nderuar me kuptimin e Kur`anit, por kur nga Ebu Xhaferi fitova pako, u privova nga ai kuptim. E lus Allahun e Lartë për falje. Gjithashtu, dijetari duhet ti largohet kërkesave të ulëta, atyre që janë të urrejtura me sheriat dhe me tradita. Gjithashtu, që ti largohet vendeve të akuzimeve, edhe nëse ato janë larg nga ai, që mos të bëjë asgjë në mënyrë që ta prish njerëzinë e tij apo atë që shumë e urrejnë, e edhe nëse ajo është e lejuar, sepse me këtë shpirtin tënd dhe nderin ia nënshtron shpifjes...(Et-Tedhkir, 19-20)

Të parët tanë kanë treguar largimin e paskajshëm nga kërkimi i dunjas ndërmjet fesë dhe diturisë. Ashtu që El-Hatibi në “El-Xhami´u (1/356-357) transmeton Omer b. El-Hattabi, radijallahu anhu, se ka thënë: “O dijetar dhe karria- ata që e recitojnë Kuranin! Mos merrni për diturin e Kur´anit ndonjë kompensim në mënyrë që mos t’ju arrij poshtërimi deri në Xhenet!”

El-Abbas b. Musa, zëvendës i Kufes, ia dërgoi El-E'ameshit një mijë dërhem dhe një letër. E këshilloi: ”Shkruaj në këtë letër atë çfarë transmeton nga hadithet. ”El-E´ameshi i mori një mijë dërhemët dhe në fletën e letrës shkroi El-Fatihan dhe ia dërgoi letrën së bashku me një mijë dërhemët El-Abbasit. Pas kësaj, El-Abbasi e porositi: ”A ke dëgjuar ti se ne nuk dimë ta lexojmë siç duhet Kur´anin!” Ndërsa El-E´ameshi iu përgjigj: ”Ndërsa a ke dëgjuar ti se ne e shesim diturin!” Për këtë arsye Isa b. Junusi tha: ”Nuk kam parë se të pasurit dhe prijësit kanë qenë më të urrejtur te El-E´ameshi edhe përkundër varfërisë dhe nevojës së tij.”

Sufjan b. Ujejne i fliste Xheririt: ”Nuk jam ndalur nga dashuria për ty prej kur e kam dëgjuar Ibn Shubrumin duke të thënë: “I kam ndarë nga njëqind për çdo muaj” Ndërsa ti e pyete: “A nga pasuria e yte apo nga pasuria e muslimanëve?! U përgjigj: Nga pasuria e muslimanëve. Ti atëherë iu përgjigje: ”Unë nuk kam nevojë për to”.

Dijetarët të cilët kanë gjurmuar për hadith i dhuruan dhuratë El-Evza´ijut. Kur u mblodhën, iu tha: “Zgjidhni çfarë dëshironi, ose ta pranoj dhuratën tuaj, e mos të ju mësoj hadithe, ose të ju mësoj hadithe, por me kusht që tua kthej dhuratën tuaj!”

Xhabiri, radijallahu anhu, transmeton se Pejgamberi, salallahu alejhi ve selem, ka thënë: ”Mos kërkoni dituri që me te të konkurroni me dijetar, e as që me te të debatoni me injorantët, e as që me te ta arrini fjalën kryesore në mbledhim. Kush e bënë këtë -Zjarri, zjarri!”

Ky është kërcenim për atë i cili me diturin e tij nuk dëshiron asnjë të mirë, por dëshiron atë çfarë e cekem, ndërsa Allahu, subahnehu ve teala, e fal kënd dëshiron dhe e dënon kënd dëshiron!

Abdullah b. Mes'udi, radijallahu anhu, ka thënë: "Sikur dijetarët ta kishin rregulluar diturin e tyre dhe t´ia jepnin atij që e meriton, larg kishin shkuar para të tjerëve në kohën e tyre, megjithatë, ia kanë dhënë dunjallarëve në mënyrë që të arrijnë diçka nga dynjaja e tyre, andaj i kanë mashtruar ata që e meritojnë atë çfarë e kanë tek vetja e tyre.E kam dëgjuar Pejgamberin, salallahu alejhi ve selem, duke thënë: “Kush brengën e tij e bënë një breng, Allahu, subhanehu ve te ala, do ta shpëtoj nga brenga e ahiretit, ndërsa kush brengën e tij e degëzon në drejtimin e dunjas, Allahu, subhanehu ve te ala, nuk brengoset në cilën anë të dunjas ai ndalet.”

Në hadithin e vërtet të cilin e transmeton Ibn Maxhe qëndron se Pejgamberi, salallahu alejhi ve selem, ka thënë: ”Ai i cili e ka breng dunjan, Allahu do t´ia vështirësoj, do ti jap varfëri para syve të tij dhe nga dynjaja nuk do ti jepet vetëm aq sa e ka të caktuar. Por, kush e ka qëllim ahiretin, Allahu do ta ndihmoj, do ti jap pasuri në zemër dhe dynjaja do ti vije e nënshtruar.

Aizullahi ka thënë: "Kush kërkon dituri - ose ka thënë hadithe - dhe nuk i kërkon përveç me qëllim që ti flas, nuk do ta ndiej erën e Xhenetiti.”

Mekhul ka thënë: "Kush kërkon dituri që me atë të debaton me injorantët, apo të konkurroj me dijetarët, apo që vëmendjen e njerëzve ta kthej kah vetja, për të tillin është Zjarri.”

Jezid b. Kudir ka thënë: "Kam frikë se do të shohësh njerëz se si e kërkojnë diturin dhe ndiejnë mall për të ashtu siç ndien mall i pamoralshmi për gruan e pamoralshme dhe kjo është pjesa e tyre në dituri.”

Abdullah b. Mes'udi, radijallahu anhu, ka thënë: ”Çfarë do të bëhet me juve kur të na kaplojnë fitnet nga të cilat fëmija do të pjekët, kur plaku dobësohet, kur bidatet do të bëhen sunnet të cilat do ti mbajnë njerëzit. Kur diçka nga ajo ndryshon, do të thuhet: ”Ndryshoi sunneti!” I është thënë: “Ebu Abdur-Rahman, kur do të ndodh kjo?” U përgjigj: ”Kur të rritet numri i recituesve (të Kuranit) tuaj, ndërsa zvogëlohet numri i të drejtëve (Kadive)! Kur të ketë shumë prijësi ndërsa pak të besueshëm! Kur dynjaja kërkohet me ahiret dhe kur mësohet për hir të diçkaje tjetër, e jo për hir të fes!”

Është thënë: ”Dijetarët më të shquar janë ata që me fenë e tyre ikin nga dynjaja dhe epsheve ia mohojnë nënshtrueshmërin.”

Ka'bi ka thënë: "Me të vërtet kam gjetur në disa libra, shkrime të popujve të cilët kanë kërkuar dituri për hir të diçkaje tjetër e jo që të punohet me te, dhe të cilët e kanë mësuar, por jo për ibadet.”

Ebul-Alije ka thënë: "Tek ata në librin e parë ka qenë e shkruar: ”O biri i Ademit, mëso pa pagesë ashtu siç je mësuar ti pa pagesë!

Ibn Abdulberr thotë: Domethënia e saj tek ata është: ”Ashtu siç nuk ke dhënë ti asgjë, ashtu edhe mos merr asgjë. I madh tek ata është ai i cili për diturinë e tij nuk merr asgjë.”

Hasan b. Salihu ka thënë: ”Ti nuk do të arrish dituri derisa nuk të bëhesh neglizhent ndaj asaj që e ka dynjaja.”

Sufjan es-Sevri thoshte: "Me të vërtet, hadithi kërkohet vetëm që me të ti frikësohesh Allahut, subhanehu ve teala, dhe për këtë vlera e tij është më e madhe se edukatat tjera. Sikur mos të ishte kjo, do të isha sikur gjërat tjera”.

Hammad b. Seleme thoshte: "Kush kërkon hadith për diçka tjetër përveç Allahut, me të do të mashtrohet”

Mis'ar ka thënë: "Kush kërkon (mëson) hadith për hir të njerëzve, le të përgatitet. Me të vërtet vështirësitë e tyre janë të rënda. Megjithatë, ai i cili mëson hadith për vete, vetëm se është kënaqur.” Shu´be ka qenë prezent kur janë folur këto fjalë, andaj ka thënë: ”Pasha Allahun, këtë duhet shkruar!”

Lejoi transmeton se Tavusi i ka thënë: “Atë çfarë e kërkon, kërko për veten tënde, me të vërtet besimi dhe sinqeriteti janë humbur tek njerëzit.”

Ibrahim et-Tejmi ka thënë: "Kush kërkon dituri për hir të Allahut, Allahu do ti jap nga dituria aq sa i mjafton.”

Sufjan es-Sevri ka thënë: "Zbukuroje diturin, e mos u zbukuroni ju me të!” Në transmetim tjetër qëndron: ”Zbukuroni hadithet me shpirtrat tuaj, e mos u zbukuroni ju me hadithe.”

Gjithashtu ka thënë: ”Me të vërtet, dituria kërkohet që me të ti frikësohesh Allahut, subhanehu ve teala, dhe me të vërtet dituria është e çmuar nga të tjerat vetëm për arsye se me të duhet ti frikësohesh Allahut, azze ve xhel.”

Sufjani ka thënë: “Zbukuro diturin tënde me shpirtin tënd, e mos e zbukuro shpirtin tënd me diturin tënde.”

Ibnul-Mubareki ka thënë: "Është thënë: 'Kërkoni mbrojtje tek Allahu nga dijetari mendjemadh, nga ibadetxhiu injorant. Me të vërtet fitneja e tyre është e rrezikshme për secilin.”

Transmetohet nga Evza'ija, rahmetullahi alejhi, se ka thënë: "Varret e krishterëve i janë ankuar Allahut, subhanehu ve teala, për erën e keqe të trupave të mosbesimaterëve e cila i bezdise, andaj Allahu u shpalli:`Barqet e mendjemëdhenjve, të dijetarëve të këqij janë më të pa pastërta se ajo çfarë gjendet në ju (varre).

Transmetohet nga Fudajl b. Ijjadi dhe Esed b. el-Furati kanë thënë: ”Jemi njoftuar se dita e Gjykimit do të filloj me dijetarët mendjemëdhenj dhe të prishur dhe me njohësit e Kuranit para atyre të cilët i kanë adhuruar statujat!” Fudajl b.´Ijjadi ka thënë: ”Sepse ai i cili dinë nuk është i njëjtë sikurse ai që nuk dinë.”

El-Hasani ka thënë: “Dënimi i dijetarit është vdekja e zemrës” Është pyetur: ”Dhe çfarë është zemra e vdekur?” U përgjigj: ”Kërkimi i dunjas me veprat e ahiretit!”

Muhammed b. Ibrahimi b. Mus'abi ia recitoi Ahmed b. Bishri b. Agbesu: "Më e mira që është thënë për dijetarët nuk ka njeri më të mirë e as më modest. Ndërsa më e keqja që mund ti përshkruhet është që ta shohësh të nënshtruar ndaj dunjas për arsye të nevojave të tij.”

Njëri nga njerëzit e mirë ka thënë: “Zoti im, të ankohem Ty në përhapje të jo moralit dhe çrregullimit në tokë dhe përhapjes së epshit i cili ndal në mes të vërtetës dhe bartësve të saj.”

Ibnuk-Mubareki, rahmetullahi alejh, ka recituar: ”O ti i cili kërkon dituri, ngutu me frikërespekt, hedhe gjumin dhe hedhe stërngopjen...”

El-Hasani, rahmetullahi alejh, ka thënë: "Kush e tepron në dashurin ndaj dunjas, frika nga ahireti do ti zhduket nga zemra e tij. Kush e shton (rrit) diturin, e pastaj me atë dituri e shton përpjekjen për dunjan, me të vërtet, me këtë Allahu, subhanehu ve ateala, do ta rrit hidhërimin dhe do ta largoj nga dynjaja.”

Ibn Omeri, radijallahu anhuma, ka thënë ngjashëm: ”Puno dhe mos mashtro.”

Xhafer b. Muhammedi ka thënë: "Kur ta shihni dijetarin që e done atë që e posedon nga dunjaja, dyshoni në fenë e tij. Me të vërtet, ai i cili donë diçka edhe brengoset për të.”

www.botaislame.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Kur ta shihni dijetarin që e donë dunjan, dyshoni në fenë e tij
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: