Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
A po ju pëlqen Forumi
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Pengimi i të vërtetës është xhelozi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ebu Sejf
Besimtar MashaAllah
Besimtar MashaAllah


Numri i postimeve : 119
Pikë : 14219
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 13/05/2011

MesazhTitulli: Pengimi i të vërtetës është xhelozi    Thu 11 Aug 2011, 03:28

Kur gjatë ndonjë mexhlisi ndodhte diçka që i shqetësonte zemrat e të pranishmëve, njëri nga selefët thoshte: “Kjo është nga xhelozia ndaj hakut”, me të cilën donte të thotë se ajo që ndodhë, nuk ndodhë për shkak të pastërtisë së kësaj kohe.
Po ashtu pengimin e hakut e kanë quajtur xhelozi, dhe ky kuptim është i saktë, siç thotë All-llahu I Madhërishëm: “E kur u vjen atyre ndonjë argument i prerë (për Muhammedin), ata thonë: “Kurrsesi nuk e besojmë atë (dërgesën e Muhammedit) derisa të mos na jepet edhe neve ngjashëm me atë që iu pat dhënë të dërguarve të All-llahut”! All-llahu më së miri e di ku e vendos dërgesën (risalen) e vet”. 1


Këtë kuptim e gjejmë ngjashëm edhe në këtë ajet: “Dhe mos i përzë ata që adhurojnë Zotin e tyre pa pushuar mëngjes e mbrëmje, duke qenë të sinqertë ndaj Tij. Ti nuk përgjigjesh asgjë nga llogaria e tyre e as ata nuk kanë kurrfarë përgjegjësie nga llogaria jote, e po i dëbove ata do të bëhesh nga të padrejtit. Kështu Ne i sprovojmë disa me disa të tjerë (pasanikun me varfanjakun, atë me autoritet dhe atë pa të) ashtu që të thonë: “A këta janë mes nesh që All-llahu u dhuroi të mira?”A nuk është All-llahu më i dijshmi për ata që janë mirënjohës?!”. 2

Kur përmendet robi, zullumi i tij dhe sjellja e argumentit kundër tij, apo sqarimi i urtësisë dhe drejtësisë së All-llahut, kjo është në rregull, sepse All-llahu I Madhërishëm thotë: “Çfarëdo e keqe që mund t’ju godasë, ajo është pasojë e veprave tuaja (të këqija)”. 3 All-llahu nuk e ndalon atë që robi e meriton, dhe po ashtu nuk e ndalon shpërblimin, përveç nëse mungon shkaku i tij, e ajo është puna e mirë. Ndërsa me praninë e veprës së mirë, All-llahu thotë: “Kush është besimtar dhe bën vepra të mira, ai nuk i frikësohet ndonjë padrejtësie e as ndonjë mungese (në shpërblim)”. 4

Ebul-Kasim El Kushejriu ka thënë: “Dijeni se prej ligjit të All-llahut me të dashurit (evliatë) e Tij është se kur ata bashkëjetojnë me dikë, apo vërejnë ndonjë gjë, apo përjetojnë diçka me zemrat e tyre, atëherë Ai ua komplikon atyre këtë gjë, kështu që kjo i bën ata që zemrat e tyre të xhelozojnë dhe t’i kthejnë vetëm për veten e tyre, të lira nga ato me të cilët bashkëjetuan, e vërejtën, apo e përjetuan, siç është Ademi a.s. kur e vendosi veten në xhennet përgjithmonë, All-llahu e nxori atë prej aty. Po ashtu edhe Ibrahimi a.s. pasi që e donte shumë Ismailin a.s., atëherë u urdhërua me therjen e tij, derisa e nxori atë (Ismailin) nga zemra e tij, siç thotë All-llahu I Madhërishëm: “E kur ata të dy iu dorëzuan urdhrit të Zotit dhe e përmbysi atë (Ismailin) në fytyrë (në ballë)" 5 , kështu që e mënjanoi fshehtësinë nga ai, dhe e urdhëroi që ta flijojë. Transmetohet nga Muhammed ibn Hassan se ka thënë: “Derisa po ecja në një kodër të Libanit, kur përnjëherë më doli një djalosh të cilin e kishin shkatërruar helmet dhe erërat, e kur më pa mua ia mbathi këmbëve dhe iku, e unë i shkova mbrapa dhe i thash: a më këshillon me diçka? Ai më tha: Ruajuni nga Ai, se Ai është xheloz, dhe nuk dëshiron të shohë në zemrat e robërve të vet përveç Atij”.

Përkufizimi i rrugës së All-llahut është prej xhelozisë së Tij

Po ashtu tha: “All-llahu është xheloz, dhe prej xhelozisë së Tij është që nuk ka lënë rrugë tjetër pos rrugës së Tij”.
Mëkati më i madh është t’i bësh shok All-llahut, I Cili të ka krijuar, gjegjësisht krahas tij të kesh një Zot tjetër. Shirku mund të jetë i madh dhe i vogël, e mesatarët i janë përmbajtur udhëzimit të obligueshëm. Ndërsa të udhëzuarit dhe të afërtit me All-llahun, i janë përmbajtur udhëzimit të pëlqyer dhe të obligueshëm. Nuk ka gjë më të dashur tek All-llahu se tevhidi, dhe nuk ka gjë më të urryer se shirku. Andaj shirku është mëkat që nuk falet, madje është zullumi më i madh. Pejgamberi a.s. ka thënë:
“Shembulli i besimtarit është sikur shembulli i bimës së njomë të cilën era herë e lakon e herë e drejton, ndërsa shembulli i mynafikut është sikur shembulli i bimës së orizit e cila mbetet e qëndrueshme në rrënjët e saj, derisa ta lëkundë era, e cila e shkulë menjëherë”.
6
All-llahu e sprovon besimtarin që ta pastrojë nga mëkatet dhe të metat, dhe nga mëshira e Tij që ka për robin e sinqertë ia largon xhelozinë që i bëhet atij, siç thotë All-llahu I Madhërishëm: “Ashtu (e bëmë të vendosur) që ta largojmë nga ai të keqen dhe të ndytën. Vërtet, ai ishte nga robërit tanë të zgjedhur” . 7 Po ashtu thotë: “Vërtet, ai (shejtani) nuk ka kurrfarë fuqie kundër atyre që besuan dhe i janë mbështetur Zotit të tyre”. 8


All-llahu kur ia largon atij xhelozinë që i bëhet, këtë e bën prej mëshirës së All-llahut ndaj tij dhe për arsye se Ai e ka zgjedhur atë, edhe nëse has në vështirësi, kështu që ndonjëherë e ndalon nga ajo që Ai e urren për të, e ndonjëherë e sprovon me fatkeqësi që ta pastrojë prej mëkateve.
Ebul-Kasim El-Kushejriu ka thënë: “Tregohet nga Surriu se ka thënë: “Një kohë kërkoja një njeri të sinqertë, kështu që i kalova disa kodra dhe rastisa në një grup njerëzish të paralizuar, të sëmurë dhe të verbër, dhe pyeta për gjendjen e tyre, e ata thanë: këtu është një njeri që paraqitet një herë në vit dhe lutet për të sëmurët, dhe kështu ata e gjejnë shërimin. Andaj prita deri sa u paraqit ky njeri dhe u lut për ata, derisa u shëruan. Pastaj i përcolla këtë njeri derisa u takova me të dhe i thash: Unë kam një sëmundje të padukshme, si mund të shërohem nga kjo? Tha: o Surrij: largohu prej meje se Ai është xheloz, dhe mos të të shohë me tjetërkënd përveç Tij, e ta humbasësh përkujdesjen e Tij”.
All-llahu I Madhërishëm në lidhje me këtë ka thënë: “E mos shoqëro me All-llahun ndonjë zot tjetër, e të bëhesh i qortuar i papërkrahur”. 9 “Pra, përpos All-llahut, mos lut Zot tjetër e të bëhesh prej të dënuarve” 10 “E kush i përshkruan shok All-llahut, ai është sikur të bie nga qielli e ta rrëmbejë shpendi, ose si ai të cilin e gjuan era e stuhishme në ndonjë vend të humbur”. 11 “Pasha All-llahun, ty të është shpallur, e edhe atyre para teje: “Nëse i bën shok (All-llahut), veprat tua janë të asgjësuara dhe ti do të jeshë prej të humburve. Prandaj, vetëm All-llahun adhuroje dhe bëhu mirënjohës!”. 12 “Ky është udhëzim i All-llahut, udhëzon me të kë të dojë nga robërit e Tij. E sikur t’i përshkruajnë shok Zotit (edhe ndonjë nga këta) kishte për t’iu shkuar huq ajo që kanë vepruar”. 13 “Po djalli e vuri në harresë ta përkujtojë te zotëria i tij, e për këtë mbeti në burg disa vjet”. 14


Konkluzion:

Xhelozia e pëlqyer është ose braktisja e asaj që All-llahu e ka ndaluar, ose braktisja e asaj që All-llahu nuk e ka urdhëruar dhe nuk e ka bërë obligim. E ai që nuk e gjen veten në njërën nga këto dy gjëra, atëherë ai është mosrespektues ndaj urdhrit të Zotit.
E dyta: gjendja e të sinqertëve.
Ndërsa xhelozia në atë që All-llahu s’e ka ndaluar, ose e ka lejuar për robërit e vet që ta bëjnë, të cilën gjë Ai as nuk e urren, e as nuk hidhërohet për të, kjo xhelozi është e papëlqyeshme (e qortuar). Dhe kjo xhelozi është konvencionale: ai që lavdëron, bën gabim, por edhe ai që e qorton, bën gabim. E saktë është të lavdërohet ajo që All-llahu dhe pejgamberi Tij e kanë lavdëruar, dhe të qortohet ajo që All-llahu dhe pejgamberi i Tij e kanë qortuar.
Kjo iu ndodh shumë atyre që ndjekin këtë mendim, sepse në këtë rast ngatërrohet e vërteta me të pavërtetën. Ndërsa të tjerët e ngritin (lartësojnë) për shkak se në të janë të pranishme e vërteta, e sakta dhe dallimi mes të vërtetës dhe të pavërtetës. All-llahu I Madhërishëm thotë: “Atij të cilit All-llahu nuk i jep dritë, ai nuk ka për të pasur dritë”. 15


________________________

1.Kaptina El-En’am, ajeti 124.
2.Kaptina El-En’am, ajetet 52, 53
3.Kaptina Esh-Shura, ajeti 30.
4.Kaptina Ta-Ha, ajeti 112.
5.Kaptina Es-Safat, ajeti 103.
6.Transmetojnë Buhariu, Muslimi, Darimiu dhe Ahmedi.
7.Kaptina Jusuf, ajeti 24.
8.Kaptina En-Nahl, ajeti 99.
9.Kaptina El-Isra, ajeti 22.
10.Kaptina Esh-Shuara’, ajeti 213.
11.Kaptina El-Haxhxh, ajeti 31.
12.Kaptina Ez-Zumer, ajeti 65, 66.
13.Kaptina El-En’am, ajeti 88.
14.Kaptina Jusuf, ajeti 42.
15.Kaptina En-Nur, ajeti 40.


Shejhul-Islam Tekijjud-din Ahmed Ibn Tejmijje
Teuhid.NET
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Pengimi i të vërtetës është xhelozi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Tema të lira-
Kërce tek: